Dětská víra – Ježíšek ano, víla Zuběnka ne?

Každý v něco věříme. Někdo má víru danou už od dětství, jiný ji hledá. Nechodíme o nedělích do kostela, ale s radostí si přečteme horoskopy. A není i taková předpověď počasí o víře v to, jaké bude o víkendu počasí?

Dětská víra – Ježíšek ano, víla Zuběnka ne?

Jako malá jsem v Ježíška věřila. Představovala jsem si ho jako obláček světla, který proklouzne pode dveřmi a přinese dárky. Nijak mne nezaráželo, že dárky by se pode dveře rozhodně nevešly. Také jsem věřila na Barboru, která nám v noc před svým svátkem naplní ponožku ovocem, oříšky a sladkostmi. Věřila jsem na anděly, čerty a Mikuláše. K nám domů na návštěvu nikdy nepřišli, protože se rodiče báli, že bych to nevydýchala. Doslova – měla jsem astma.

S vlastními dětmi jsem v některých tradicích pokračovala. A tak se u nás věří na Ježíška a vypráví se o narození Ježíše. Děti rády slyší i vyprávění jiné, třeba z knížky Vánoce pro kočku, kdy je každému dni z adventního kalendáře věnován jeden příběh nebo z knížky Ježíšek, kde se píše o vánočních tradicích u nás i ve světě.
S něčím mne dětská víra ale přece jen zaskočila. Za mého dětství nechodila víla Zuběnka, ani si nepamatuju, že bych něco za vypadlý zub dostala. A najednou přijde dítě ze školky s tím, co kdo dostal od víly Zuběnky. Rukavice, dětský náhrdelník, hračky… Zkoušeli jsme doma vysvětlovat, že mně, ani tátovi nikdy víla Zuběnka nic nepřinesla a k nám asi nechodí. Kdepak, dítko bylo neochvějně přesvědčeno, že jemu ale něco přinese. Nejsem Herodes, takže jsem začala hledat, co by tedy přinést měla. V jedné dětské prodejně jsem zahlédla pytlík na dětské zuby a pytlík s korálky do náhrdelníku za každý vypadlý zoubek, což mi přišlo jako skvělý nápad do chvíle, kdy jsem si uvědomila, jaké by bylo zklamání, kdyby ratolest za první zoubek našla pod polštářem jen korálek a šňůrku.

Začal se kývat první zub. Otázka víly Zuběnky si žádá rychlejší řešení. Co teď? Dítko bleskurychle odpovědělo, že by si od víly Zuběnky přálo kolečkové brusle. Nebo Lego stavebnice. Ale že dobře ví, že ani jedno se nevleze pod polštář. Byla jsem zase na začátku. Podpořit dětskou víru něčím památečním a hodnotnějším, nebo koupit nějakou drobnost? Sladkost určitě ne, vždyť tím by si víla akorát kazila reputaci. A co dát Lego stavebnici po kouskách? Ze začátku třeba panáčka, protože z toho bude radost největší. Ale nakonec jsem se rozhodla obrátit se k tradici. V anglosaském světě dává víla Zuběnka pod polštář minci. A u nás tak máme velký prostor k manévrování – co když víla největší mincí ocení zuby v nejlepší stavu, ale pokažené a špatně čištěné odbude jen korunkou či dvoukorunkou?

Nápad se ujal a už jsem zaslechla, že si bude čistit zuby opravdu pořádně a hned, jak ten zoubek vypadne, ho pro jistotu vyčistí ještě jednou.
A co vy, chodí k vám víla Zuběnka, nebo ji s dětmi necháváte v klidu pracovat jen za Lamanšským průlivem?

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
11085
23.4.21 07:34

My v tom nefrčíme.

Jednak jsme dítěti odmala říkali, že nadpřirozené bytosti nejsou. Žádné, aby se nebála četrů, bubáků a podobně.

( Na Ježíška se to teda nějak nevztahuje :) Toho jsme měli a máme doteď - je jí devět - a ještě neproběhla ta konverzace „mami, já vím, že neexistuje“ :) )

Nějakou odměnu pod polštář za první zoubek jsme dávali, ale neprožíváme to.

Já k tomu navíc mám odtažitý postoj, protože „Zuběnka“ i „Zubnička“ mi přijdou jako tak odporný slova, že mi vůbec nejdou z pusy. Když už jsme se o tom bavili, tak jsme myslím říkali Zoubková víla.

 • Zmínit
 • Nahlásit
14031
23.4.21 08:34

Ja teda doufám, že se Zoubkové víle dokážu vyhnout. Umim si představit, že první vypadlý zub pujdeme nekam oslavit jako určitý milník, ale snazim se dítě (a hlavně sebe) vychovat minimalističtěji, aspoň ve smyslu, že není běžné se neustále zahlcovat lacinymi drobnymi kramy 🙊 Ale pokud by to neklaplo, tak mi platba za kvalitu zubu přijde jako docela fajn napad :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
10441
23.4.21 08:44

K nám Zoubková víla taky chodí a za vypadlý zoubek přinese minci. :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
527
23.4.21 08:44

U nás vila nechodí a Ježíšek taky ne. Od mala vedeme děti k realistickému pohledu na svět. Dárky jsou překvapením pod stromeček od babi, dědy, tety aj. Význam pohádek vysvětlujeme tak, že některé postavy a situace jsou smyšlené a neexistují. Dodnes mám v okolí případy, kdy prozreni z Ježíška dítě špatně neslo či takové to strašení bubaky, čerty aj. Nic dobrého dítěti nedalo…

 • Zmínit
 • Nahlásit
20204
23.4.21 08:59

Jo, zoubková víla k nám chodí, nějak nemám srdce dítě okrádat o tahle kouzla dětsví, ale vloni mi ta potvora pěkně zavařila. Dcerce se už dost dlouho kývaly přední zuby a ne a ne se pustit. Jíst nemohla, bolelo to, tak jsme zajeli k zubaři a ten jí tři zuby rovnou vytrhnul. V noci přišla zoubková víla, vzala zuby, dala peníze…klasika. Jenže další zuby nerostly…Půl roku a nic. A holce už to fakt začalo vadit, kudy chodila, tudy na zoubkovou vílu nadávala, že jí sebrala zuby a nový nepošle. Jednou večer vzala pokladničku, nasypala peníze pod polštář a oznámila mi, že peníze víle vrací a ať jí laskavě kouká zuby navalit zpátky… No, vysvětlujte si to…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1975
23.4.21 09:53

K nám Zoubková víla dorazila, syn dostal pod polštář dvacku, ale zuby si odnést nesměla, protože si je chtěl schovat :-D. Takže došlo k paradoxní situaci, kdy se zub ráno jen přemístil do krabičky na zuby, a syn si ho pak zase bral zpátky. (Díkybohu ho nenapadlo zkusit ho znovu dát pod polštář a znovu ho zúročit.)

 • Zmínit
 • Nahlásit
3388
23.4.21 10:40

U nás za první zub Zoubková víla přinesla dáreček, ale zub si odnesla, tak děti samy uznaly, že chtějí mít zuby na památku. Za další asi 2 jsem jim ještě dala drobnost, a jelikož teď si je trhají, když už jim je nepříjemné jak se kývou a pak jim teče krev, dáváme na zastavení krve zmrzlinu a všichni jsou spokojení :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
4230
23.4.21 13:07

U nás taky přišla s tím, že přece za vypadlý zoubek pod polštářem dostane minci.. Nenechala si nic vysvětlit, tak jsem tedy naleštila dvacetikorunu a čekala. Když zub vypadnul a blížil se večer, dcera řekla, že ho víle zubničce nedá, že by ji ho nevrátila a raději si ho nechá :mrgreen: takže mám klid a zuby v truhle 8) :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
31321
23.4.21 23:33

Na Zoubkovou vílu jsem přistoupila, odejde za pár let i s Ježíškem. U nás nechává jen pár mincí pod polštářem.

 • Zmínit
 • Nahlásit
31321
23.4.21 23:36

@PETRAKIM
Dítě bubáky nestraším. Říkám, že jsou to převlečení lidé. Že pohádkových postav se bát nemusí. Jsou jen v knihách a filmech. Ale nějak bych nedokázala nedat vlastnímu dítěti nic pod stromeček. Vždyť na Ježíška věří maximálně do druhé třídy…

 • Zmínit
 • Nahlásit
3423
24.4.21 17:46

U nás Zoubková víla chodí jen pro první zub a dáváme pod polštář stovku :-) by se mi to za těch 20 zoubků prodražilo ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
elibro
24.4.21 22:52

U nás ji neřešíme, ale pokud se skrz školku přistěhuje, tak ji nevyženeme. Skřítci se k nám na zahradu nastěhovali taky sami od sebe a i když houževnatě odmítám noční pozorovací akci k setkání s „malým národem“, respektuju jejich pobyt a na domeček už jim od léta nesahám… Synovi sice říkám, že občasný výskyt narozeninových darů venku půjde na vrub příbuzným, ale on sám trvá na tom, že ti štědří jsou tu skřítci.

Konečně, bubáci („brráby“) s námi taky spokojeně žili půl druhého roku, než je muzika z autorádia definitivně vyhnala do lesů.

Co se Ježíška týče, tak ten je jasným králem domácího Pantheonu. S Mikulášem, andělem, čertem a svatými Barborou a Martinem jsou nám milými hosty. Propojení s velikonočním příběhem byl sice level dvě, ale zvládli jsme to… My to stejně bereme spíš tak po pohansku.

A bát se nemusíme. Na Čarodějnice zaženeme zlé síly a oheň nám pomáhá udržovat rovnováhu i o Dušičkách, ať v ohništi nebo na svíčkách.

Synovi je pět a mám takový pocit, že už o Vánocích tak trochu tu hru prohlédl. Ale dobře ví, že kouzla žijí z naší víry a tak zůstává hluchý, slepý k alzáckým adventním reklamám a spokojeně prohlašuje: „já chci věřit na všechno“. Zarputilí mudlové prominou, kouzla patří k dětství a dítě patří do jádra dospělé duše ;)

 • Nahlásit
445
26.4.21 11:08

Mám tři děti a ukazedeho k nám zoubkova víla chodila, a i knam když sme byli děti

 • Zmínit
 • Nahlásit
5369
4.5.21 16:45

@Russet A proc bys mu nedala nic pod stromek 8o? Nase dite darky dostava i bez pohadek okolo. S dospelymi uz si taky darky nedavate, kdyz neverite na Jeziska? :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
31321
4.5.21 17:42

@rozand
My dárky dáváme. Myslela jsem to tak, že víra v Zoubkovou a Ježíška odejde za pár let.

Příspěvek upraven 04.05.21 v 19:44

 • Zmínit
 • Nahlásit
16776
5.5.21 13:01

U nás taky zoubková víla jede. Za první zub vždy nějakou menší hračku a pak už spíš praktické věci - žvejky bez cukru, nový kartáček, ústní vodu :mrgreen: A pár drobáků. Jsou to dvě mouchy jednou ranou - dítě si půjde zuby čistit radši s kartáčkem od víly, než s tím ode mě, žejo :lol: :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit