Dlouhá cesta se smutným koncem

Abych zabránila své dědičné nemoci, podstoupila jsem IVF s darovanými vajíčky a za odměnu jsem dostala DS. Je tohle spravedlivé??

*

Dlouho jsem přemýšlela, jestli svůj příběh zveřejnit nebo ne… ale tak jako mě pomáhají vaše deníčky, tak třeba někomu pomůže ten můj…

Je to nějaký čas, co jsme se rozhodli, že bychom chtěli miminko, a to jsme nečekali, jaká těžká cesta k němu bude a nakonec velké zklamání.

Jelikož jsem nositelkou vzácné nevyléčitelné nemoci, tak jsme se rozhodli pro darované vajíčko. Vybrali jsme si CAR a začalo kolečko vyšetření, papírování a čekaní na vhodnou dárkyni. Když jsem šla na klasickou kontrolu ke svému doktorovi, tak mi sdělil, že se mu moc nezdá děložní čípek, s kterým jsem byla sledovaná, a že do týdne budou výsledky stěrů… za pár dní volá, že se to potvrdilo a že musím na malý zákrok. První, co mě napadlo: proč zrovna teď, za 2 dny na to volá paní doktorka z CAR, že má vhodnou dárkyni vysvětluji, co se stalo a nezbývá mi nic jiného než dárkyni odmítnout.

Po měsíci čekání na operaci, šestinedělí a odpočinku na dovolené volám znova do CAR, máme termín, než jsme se tam dostali přítel, dostal neštovice. První, co nás napadlo: hlavně aby to ještě šlo ale spermiogram dopadl na 1..

Po dvou měsících telefon: MÁME VHODNOU DÁRKYNÍ. Po dlouhé době konečně radost a nějaký posun dopředu. Jedeme zaplatit, vyzvednout hormony a začínáme. Po hormonech mi je zvláštně, občas přichází těhotenské nevolností a nálady, ale podle p. doktorky je to v pořádku, děložní sliznice pomalu roste, zvyšují se dávky hormonů a já se těším na den D.

A je to tady: jedeme na první pokus! Je to na začátku prosince, tak se těšíme že na Vánoce bychom mohli dostat nejkrásnější dárek, ale také si říkáme, že se to nemusí na poprvé povést. Těsně po Vánocích však nacházím slabé //. V CAR jsou až v lednu, takže na potvrzení musím čekat. Čarky jsou čím dál tmavší a já mam radost.

15. ledna kontrola. O týden dříve jsem začala špinit a začaly bolesti jako při menstruaci. Okamžitě jsme jeli na pohotovost na ultrazvuku se ukázalo, že je vše v pořádku, a bylo už vidět srdíčko, když jsem ho viděla ukápla mi slzička. Bylo mi líto, že přítel to neviděl, nepustili ho dovnitř. Dostala jsem Ascorutin a ještě rozklepaná odcházím domů, prý to byla jen prasklá žilka, tak se mam šetřit. Následuje několik návštěv CAR, vše jde, jak má, jen jsem strašně unavená a pořád mi není dobře, ale to k tomu patří, těším se, až vysadím hormony, že mi bude lépe… Vše je, jak má, mimísek roste, spokojeně si tam plave. Blíží se 3. měsíc a paní doktorka říká, že máme skoro vyhráno a že mě předá mému doktorovi, tak se loučíme s dobrým pocitem.

V 10tt kontrola u mého doktora. Vše ok, berou mi krev na blížící se screening a dostávám termín ve 13tt. Začíná mi být lépe, pomalu vysazuji hormony a začínám si to pořádně užívat, bříško se začíná pomalu tvarovat a máme pocit, že už to bude jen dobré, když máme ty 3 nejisté měsíce za sebou.

Těšili jsme se na kontrolu, že zase a uvidíme mimíska a že se možná dozvíme pohlaví. Hned po vchodu do ordinace jsme dostali studenou sprchu: krev vyšla špatně, ale to prý nic neznamená, hodně lidem to tak vyjde, ale moc mě to neuklidnilo. Lehám si na lehátko a doufám, že UZ to vylepší. Ležím, čekám, prohlížím si mimíska, vypadá spokojeně. Paní doktorka nic neříká. Pak nám řekla, že je to chlapeček, a začala hlásit nějaká čísla sestřičce. Poté nám řekli, že vyšel pozitivní předpoklad pro DS 1:220, ale snažili se nás uklidňovat, že to není tak hrozné a že i s horším výsledkem mají zdravé miminko. Má zvýšené šíjové projasnění, menší nosní kůstku a ještě nějakou drobnost na srdíčku.

Nezmohli jsme se na slovo, já ani přítel. Vzala jsem papíry a fotku a venku se rozbrečela. Proč… vždyť mám darované vajíčko, abych nepřenesla svoji nemoc, a má možná ještě horší.

Doma jsem okamžitě začala hledat nějakou naději a našla, že spousta screenigů vychází chybně pozitivní, ale jsou to jen tabulky… a my máme vše jen malinko zvýšené. Navíc když koukám na tu zprávu, tak je tam několik nesrovnalostí: zadaný věk je můj a ne dárkyně a o samé věci psáno jednou menší a pak větší. Dostala jsem trochu lepší náladu a dodala si trochu optimismu. Ale co teď, na genetiku nás poslali až za 14 dní, to nevydržíme čekat. Dostala jsem možnost ještě jednoho screenigu v nemocnici za 2 dny. Se strachem jsem tam šla, doufala jsem, že mimísek to dožene alespoň trochu.

Potvrzeno, že ten první byl nějaký divný, alespoň malá útěcha. Bohužel na konci vyšla stejná prognóza DS 1:190. Doktor nás uklidňuje, že to pořád nic neznamená, a posílá nás okamžitě na kardiologii a genetiku. Na kardiu další studená sprcha: srdíčko je ještě tak malé, že to nejde moc popsat, ale že to vypadá na závažnou vadu, ale spousta věcí se dá operovat, dodává, ať nezoufáme.

Jdeme na genetiku. Tam nám řekli, že to nevypadá moc dobře a že nám doporučují odběr Choryových klků, který je sice bolestivý, ale jde udělat ihned, kdežto na odběr plodové vody bychom museli čekat až do 16tt, což bychom nevydrželi, už takhle je hrozná ta beznaděj a čekaní… Druhý den jedeme do Prahy na odběr. Udělali nám další UZ a odběr klků, dost to bolelo, ale potřebovali jsme znát pravdu. Přítel mě celou dobu držel za ruku, tak se mi vše snášelo lépe. Než jsme odcházeli, pan doktor řekl, že nám nebude lhát, že vše, co viděli ostatní, také vidí, a že našel další nesrovnalosti, jako je plochý obličej a něco v dutině břišní. Nakonec dodal, ať jsme připravení na nejhorší, když se nepotvrdí DS, tak tam bude jiná chromozomální vada. To bylo naposledy, kdy jsme viděli našeho chlapečka na UZ. Druhý den, v pátek, volala genetika, že je potvrzená diagnoza DS a ať v pondělí přijdeme pro papíry. Nastal ubrečený víkend pro nás oba i rodinu. V pondělí jsme si vyzvedli papíry a rozhodli se pro ukončení těhu. Nedokázali bychom se dívat na to, jak by se trápil…

Ve středu nástup do nemocnice a ve čtvrtek vyvolání porodu ve 14tt. Nastala doba čekání a výčitek, nevěděla jsem, jak se chovat. Dělat, že se nic nestalo? Vždyť je pořád s námi. Každý večer jsem ho hladila, i když mi to rvalo srdce až do osudného dne. V den porodu/potratu jsem byla ještě na kardiu, že když bude srdíčko větší, půjde lépe rozpoznat, o co se jedná… Už mi bylo všechno jedno, šli jsme tam, ale na obrazovku UZ jsme se nedokázali ani jeden podívat. Verdikt: nefunkční jeden z okruhů srdce a defekt na aortě. Kdyby se dožil porodu, nejspíš by se nedožil operace. Znova odcházím s brekem.
Ve 12 hodin mi píchli epidurál. Vůbec jim to nešlo napíchnout, jelikož mám křivá záda, tak jsem si užila dost bolesti, až se mi z toho udělalo špatně a museli to dodělat v leže po třičtvrtě hodině hotovo. Pak následoval odběr plodové vody a každé 3 hodiny vkládání vyvolávacích tablet. Dostala jsem horečku 39 a pořád nic, jen bolestivé vyšetření a vkládání dalších tablet. Asi kolem 22. hodiny praskla voda. Přišla úleva a zase se nic nedělo, jen mě uklidňovalo, že to bude dnes a nebude se zítra začínat znova, na to bych neměla. Kolem 3. hodiny bylo po všem, pak už jen dočistění. Celou dobu tam byl přítel a držel mě za ruku, povídal si se mnou a uklidňoval mě, za to mu patří velké díky, bez něj bych to nezvládla.

Pak jsem padla vyčerpáním. Ráno jsem začala brečet, nešlo to zastavit, cítila jsem tak strašnou prázdnotu… Po tom, co mi dovolili vstát, jsem dostala ukrutné bolesti krční páteře, které neustupovaly. Nevěděli, co mi je, nakonec zjistili, že to bylo chybně napíchnutým epidurálem. Léky nezabíraly, tak jsem musela na krevní zátku. Znova píchat do zad, ale přišla strašná úleva. Tím jsem si pobyt prodloužila o 2 dny navíc.

Teď je to týden a nevím, co dál… čekáme na výsledky… ale nemám náladu ani chuť nic dělat…
I když vím, že jsem udělala vše, co šlo…

Váš příspěvek

Odesílám...
74
24.3.19 00:41

Nevzdavej to a bojuj za to po čem toužíš!!,Tvůj deníček se mě dotknul i když jsem podobnou věc nezažila, držím všechny palce ať si za rok chováš krásné zdravé miminko!! :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4957
24.3.19 04:54

Ježíš, to je pech! :,( To mě mrzí opravdu hodně, ale věřím, že jsi houževnatá a vytrváš a nakonec se dočkáš svého štěstí :hug: :srdce: Moje dítě se narodilo se vzácnou VVV, bez operace neslučitelné se životem, a říkala jsem pak na JIP doktorce „Ještě, že nemá třeba DS“ a ona na to „I tuhle kombinaci jsme tu už měli..“ Statistika je neúprosná a prostě se to někdy stane. I z darovaného vejce vznikne někdy DS a pánbu holt ukázal prstem na tebe :,( Věřím, že budeš mít štěstí, jen vytrvej.. naber teď v klidu sílu, drž se :hug: :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
831
24.3.19 06:33

@Leo44 ty první tvoje dvě věty svědčí hlavně o tvé nevyzrálosti.

Autorko deníčku drž se. Tohle je hrozně smutný, je to sice klišé ale chce to čas. Držím palce ať brzy máte zdravé miminko. :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2844
24.3.19 07:00

Moc mě mrzi, vím sis musela projit :,( Sama jsem pri posledním tehotěhotenství pro šla jak odběrem choriových klku, tak plodové vody kvůli podezření na vaznou chromozomalni vadu, ale u nás nastesti s dobrým koncem, ale celou dobu až do vysledku jsem se psychicky připravovala na obdobny konec, takže te, myslim, dokážu pochopit. Nic nevzdávej, poplac si, a pevne věřím, ze co nejdříve privitate do své náruče nove a hlavně zdravé miminko :srdce: :hug:

@Leo44 nejdřív docti deníček, a pak piš blbe komenty…

 • Nahlásit
 • Zmínit
7493
24.3.19 07:23

@Leo44 Ty seš blbá až to bolí.

Autorko, přeji ať se další pokus podaří. Nevzdavej to, jdi do toho znovu. Příště bude už zdravé miminko. :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
5098
24.3.19 07:54

Milá autorko, moc mě mrzí, čím si musíš procházet. Život je krutý a naprosto nespravedlivý. Ale ač se ti to nezdá, vše má svůj smysl! Ty ten smysl určitě najdeš, teda, vy jej najdete. Nezapomínejte bojovat dál, cíl je možná ještě daleko, ale stojí za to, se za něj rvát. I my si museli projít etapou života, která nás v mnohé změnila, proto vím, proč to tady píšu!
Přeji mnoho sil a vše dobré :hug:

ttt
 • Nahlásit
 • Zmínit
639
24.3.19 08:10

Zakladatelko nevzdávej se, moc ti držím palce…jdi dál za svým snem, uvidíš že to vyjde :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
M-A
672
24.3.19 08:10

Rika se co te nezabije, to te posili. Vas oba, vas vztah. Drzte se, ale nenech se odradit… musis verit ze bude lepe a dockate se brzy, treba do roka a do dne, miminka. Moc vam to preju! :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
5301
24.3.19 08:31

Je mi to moc líto, také mám za sebou tuhle hroznou zkušenost. Mě uklidňovala jen myšlenka na brzké nové těhotenství a naštěstí se to podařilo tak, že jsem opravdu do roka a do dne držela v náručí miminko :) Je to u tebe všechno ještě moc čerstvé a určitě jsi v šoku z toho rychlého sledu událostí, ten skok z těšení na miminko do totální beznaděje je šílený, vím to, i to, co se ti teď možná vše honí hlavou… Ale nevzdávej to, dej si nějaký čas a zkuste to znovu. Přeju ti hodně štěstí :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1094
24.3.19 08:32

@Leo44 jsi velmi necitlivá.
Zakladatelko, nevzdávej to! Moc Ti přeju, aby Ti to vyšlo.

 • Nahlásit
 • Zmínit
15034
24.3.19 08:47

je mi to lito :andel:
ja myslela, ze darovana vajicka ci spermie prochazi nejakymi testy, aby se toto nestalo. Chapu, ze neco neobvykleho by to nenaslo, ale zrovna DS patri do uplneho zakladu :think:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
24.3.19 08:51

Je mi to moc líto :,( Vždycky se mě takový deníček hluboce dotkne. Sama jsem přišla o chlapečka ve 21 tt, na screeningu mu netkouklo srdíčko :,( Drž se a nevzdávej to :hug: :srdce:

 • Nahlásit
8411
24.3.19 08:55

No ty blaho…cely ten kolotoc s IVF a pak tohle - to by asi polozilo kazdyho…dejte si pauzu, at si odpocines fyzicky i psychicky a urcite jste si uz smulu vybrali a dalsi pokus bude úspěšný - drzim moc palce aby to vyslo, ale chapu, ze se ti do toho jen tak hned zase chtit nebude - asi bych taky nemela odvahu to zkouset, a můžu se zeptat, co mas za onemocneni? Nektery se treba prenaseji jen na jedno pohlavi a druhe je v pohode, takhle to meli znami s, aspon mam dojem, hemofilni poruchou, kdy je prenasecka jen zena, ale nakonec maji holku i kluka a oba zdravé, tam je jen urcita pravděpodobnost asi. Klidne do sz, pokud to nechces psat verejne,to jen takova uvaha, zda je opravdu nejaka velka šance, ze by dite tvoji nemoc zdedilo, ale to uz jste urcite na genetice resili…je smutny, ze ani zdrava darkyne vajicek nezaruci, ze si cerneho Petra nevytahnete…ale napodruhe uz to bude urcite eso! :mavam: :hug: Drz se, musi byt pro tebe tezky uz jen to, ze to jde jen touhle cestou a ne prirozene, ale hlavne ze tu ta možnost je!

 • Nahlásit
 • Zmínit
1415
24.3.19 08:57

Mě by zajímalo, jakou nemoc máš Ty? A taky čtu poprvé, že z IVF je DS, tomu nelze předejít?

 • Nahlásit
 • Zmínit
22760
24.3.19 09:06

Děti s DS se netrápí o nic více, než každé jiné děti. Trápí se tím rodiče, oni to neunesou. Není ostuda si to přiznat. Přeji vám, ať se k vám štěstí brzy obrátí čelem. :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
14572
24.3.19 09:07

@Sarik12 Bohužel otestovat vajíčko nebo spermii by je zničilo, nejde to. Testovat se dá až embryo, což ho ovšem může při odběru poškodit, případně může být výsledek i tak neprůkazný, protože odebraná buňka zrovna může být v pořádku. Tohle je holt velká smůla…

Zakladatelko, držte se a přeji, aby to příště dopadlo dobře. Pokud bys cítila, že se z toho potřebuješ vypsat, rozloučit se, …, doporučuji novou knížku http://www.ztratamiminka.cz/:srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
15807
24.3.19 09:11

Vím co prožíváš, potkalo mě to taky. Měla jsi štěstí v neštěstí, že diagnóza přišla tak brzy. Já si to musela prožít až v 21tt. Při dalším IVF trvejte na PGD, budeš pak relativně klidná, protože budeš vědět, že embryo je v pořádku.

 • Nahlásit
 • Zmínit
948
24.3.19 09:59

To je holt příroda. Ne každý by měl mít děti a ne každý je schopen odnosit zdravé dítě. Vzepreni přírodě pak dopadá takto. Je mi to moc líto.

 • Nahlásit
 • Zmínit
24.3.19 10:10

@Eule @Sarik12 DS se rozhodne nikdy zcela vyloucit predem neda, ani kdyz je darkyne super zdrava a v jeji rodine ho nikdo nikdy nemel..

 • Nahlásit
 • Zmínit
5651
24.3.19 10:10

@Alkata napsal někdo, kdo určitě děti má. Ještě jsem nikdy tuhle chytrou větu nečetla od bezdětné ženy, která po dětech toužila.

 • Nahlásit
 • Zmínit
14410
24.3.19 11:02

Ty jo, taky jsem netušila, že z ivf může být i takové poškození srdce atd… :,( jinak ti vyvolavali porod v 14tt? To jsem spíš myslela že se dělá až tak od 17-18 týden… No prožila SIS dost, pomůže jen čas.

 • Nahlásit
 • Zmínit
544
24.3.19 11:02

@Alkata Teda to je dobrej kec… spousta chromozomalnich odchylek vznika nahodne-ty nahodne vznikle se vyskytuji stejnou merou u prirozene pocatych, jako u embryi z IVF…naopak-u PGD vysetrenych embryi po IVF jsou rizika odchylek nizsi, nez u prirozene pocatych… jak bys potom vysvetlila, ze 20- 30 % prirozene pocatych tehotenstvi konci velmi zahy pro chybu ve vyvoji embrya? Zrovna DS vznika nahodne a snad jedinou statistickou roli hraje vek rodicky… proste priroda neni neomylna a vyvoj zarodku je tak slozity, ze se dost casto nepovede-i u „zdravych a plodnych“ jedincu. Priste trochu taktu a vice exaktnich znalosti… ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
8411
24.3.19 11:04

@Sarik12 To me taky napadlo, co vsechno se u dárkyn a odebraneho materialu prověřuje,ale bohuzel DS se muze objevit i u ditete zdravych rodicu pocateho prirozene, tohle ovlivnit nejde, To je proste loterie vzdycky do urcity miry. A je mozny, ze ta darkyne mohla mit k tomuhle uz nejake dispozice, ktere by se projevily, kdyby mela sama dite, ale to nikdo nemuze vedet, a pokud toto onemocneni nemaji ani v rodině…a není jiste ani, ze to bylo darovanymi vajicky, ze „chyba v matrixu“ nevznikla na druhe strane…

 • Nahlásit
 • Zmínit
22760
24.3.19 11:13

@Bubla_Bučková To není z IVF. Poškození srdce a ty další znaky patří k DS. U IVF ovšem odpadá přirozená přírodní selekce, takže přítomnost VVV není žádná vzácnost.

 • Nahlásit
 • Zmínit
14410
24.3.19 11:18

@hanka.br. jo já myslela, že prostě jsou vajíčka „prověřena“, absolutní neznalost problematiky z moji strany. Ale hodně žen tu píše, jak je to náročné a to teda pak ještě i tak můžou přijít takové zprávy… :(

 • Nahlásit
 • Zmínit
22760
24.3.19 11:22

@Bubla_Bučková Ono to úplně nejde. Vajíčka mohou být zdravá, ale vada může vznikat během vývoje působením i vnějších faktorů.

 • Nahlásit
 • Zmínit
6512
24.3.19 11:31

@Alkata to jako vazne? :roll: v dnesni dobe tyhle kecy??? :zed:

Zakladatelko, drz se! :hug: boli to, vim to…neprosla jsem si koleckem IVF, ale o miminko jsme prisli v 17tt. Screening byl take spatny, vysoke NT, ale nosni kustka byla. Na srdicku take neco nasli, navic pludek byl otekly :( miminko vydrzelo jeste 5 tydnu a pak to uz srdicko nezvladlo. U nas se nic neprokazalo, zadna vada zjistitelna v tomto tydnu. Bylo to moc tezke, ten porod s vidinou, ze jdeme s manzelem domu sami bez miminka. Nezjistilo se, co byla pricina. Ale do roka jsme si domu vezli miminko :srdce: mame zdravou holcicku!
Nevzdavej to! :hug: ted je to hodne tezke a jeste par tydnu bude, pobrec si, mluv o tom, pokud potrebujes…dejte si cas, ale nevzdavejte se toho mit dite! :hug: na to male nikdy nezapomenes, moc dobre to vim. Moc drzim palce, at mate co nejdrive zdrave miminko :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
24.3.19 11:39

@Bubla_Bučková
Jojo, v ceske republice jsou doktori kruti, do 3 mesicu klasicky potrat, pak vyvolavani. Jelikoz jsem se jednou dostala do velmi podobne situace jako autorka, zjistovala jsem si to jako eventuelni reseni. Docela jsem koukala, kdyz jsem zjistila, ze by mi vyvolavali potrat a zjistila jsem, ze napr. V britanii Davaji v techto situacich vybrat mezi beznym potratem a vyvolavanim az do 19 tydne, rizika komplilaci jsou priblizne stejna. Pak lze provest potrat take, ale az po roztazeni cipku tycinkami. U meho syna se nakonec down syndrom nepotvrdil a syn se narodil zcela zdravy. Mela jsem podobne sijove projasneni, ale nosni kustka byla normalni, jine vady nebyly zjisteny.

 • Nahlásit
333
24.3.19 11:44

@hanka.br.
Pokud ma vadu srdce, tak by se trapil. DS neznamena jen mentalni postizeni, casto take tyto deti trpi ruznymi zdravotnimi problemy. Neco si o tom prectete.

 • Nahlásit
 • Zmínit
185
24.3.19 11:44

Zakladatelko, drž se, ta šance, že to příště klapne, je obrovská. Embryo evidentně dokáže zahnízdit (jsou ženy, kterým se to nepovede nikdy), tady byla chyba „jen“ v genetické výbavě. To se prostě stává, i u mladých dárkyň, chromozomy se nepospojují úplně správně, je to věc náhody. U DS je minimum případů dědičných (v tomhle jsou dárkyně určitě proklepnuté) a v naprosté většině případů vzniká při dělení a skládání chromozomů. IVF v tomto není žádná záruka, chyby vznikají u přirozeného početí stejně jako u IVF. U IVF je možnost genetické preimplantační diagnostiky, tam se na tyto vady přijde, ale u dárcovských vajíček se většinou nedělá (pokud k tomu není indikace ze strany partnera), protože ta šance postižení je relativně malá – ale samozřejmě ne nulová, někdo si toho Černýho Petra občas vytáhne.

Pokud chcete mít úplnou jistotu a máte ještě něco zamraženo, poptejte se na možnost rozmražení, genetického vyštření a znovu zamražení, příp. pokud musíte na další IVF, tak se to dá udělat, ale spíš od doktorů uslyšíte, že to holt byla jen blbá náhoda.

 • Nahlásit
 • Zmínit
854
24.3.19 12:08

@Alkata a ne každý by měl odpovídat. Až budeš potřebovat ledvinu, srdce nebo nějakou léčbu, tak se drz svého hesla - je to příroda

 • Nahlásit
 • Zmínit
15808
24.3.19 12:18

@Alkata strč si tyhle slinty někam hodně hluboko! Plácáš nesmysly! Je ti líp, když si kopneš do ženské, co je na dně?

 • Nahlásit
 • Zmínit
301
24.3.19 12:23

@lisatka
Tak se podívejte na dokument Duše a hvězdy. Ve Francii byl zakázaný, aby se pak rodiče, kteří podstoupili potrat s diagnózou DS netrápili a nevycitali si, že na potrat šli. To jen k tomu, že Hanka.br to napsala dobře…

 • Nahlásit
 • Zmínit
35461
24.3.19 12:35

:hug: :hug: :( Ach jo, moc mě to mrzí, co se vám stalo. Držím palce, abyste už všechno špatné měli vybrané a vaše cesta k miminku měla dobrý konec. :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
15034
24.3.19 12:54

@Litta
no ja myslela vysetreni PDG, coz je teda embryo vlastne. Ale myslela jsem, ze se to dela automaticky :think:

 • Nahlásit
 • Zmínit
8739
24.3.19 12:56

Každý nese svůj kříž. Přeji Ti vůli vytrvat ve své touze. Určitě pak přijde odměna. Nevzdavejte to. Možná by Ti pomohlo sdružení Dlouhá cesta, konkrétně Prázdná kolébka. Nam pomohli moc

 • Nahlásit
 • Zmínit
15034
24.3.19 12:58

@Jahudka82
me slo spis o to, ze pri normalnim poceti nemas z ceho delat ty testy. Teda pokud nepodstoupis odber plodovky, choriovych klku ci pupecnikove krve. Ale pri umelem oplodneni mas nejprve vajicko, spermii i embryo mimo matku, takze to k tomu testu svadi, aby se provedl. Myslela jsem, ze u IVF se delaji automaticky. Tak sem zas o neco chytrejsi

 • Nahlásit
 • Zmínit
14572
24.3.19 12:59

@Sarik12 Automaticky ne, jen pokud je k vyšetření vážný důvod, což u dárkyně není. ;) Jak píšu, je to zásah do embrya, riziko poškození, … Možná že ale jednou se tohle bude umět i neinvazivně, třeba z média, ve kterém se embryo kultivuje. To by bylo fajn.

Příspěvek upraven 24.03.19 v 13:01

 • Nahlásit
 • Zmínit
218
24.3.19 13:12

Posílám moc sil, jsme tu všechny s Tebou. Je to hrozné. Jediné co pomůže je asi čas. Až to trošku prebolí, začni přemýšlet nad dalším miminkem. Ono to dobře dopadne :srdce: :srdce: Drž se, holka.

 • Nahlásit
 • Zmínit
185
24.3.19 13:24

@Litta Jo a ne, teď už to není tak invazivní, jak bývalo. Dřív se embryo bioptovalo 3. den, kdy má pár buněk, tam opravdu k poškození dojít mohlo. Teď se to dělá až 5.–6. den vývoje a odebírají se buňky, které se už „vyklubou“ z obalu tak jako tak. A těch buněk tam už je víc než 100, takže se těch pár odebraných ztratí. Nicméně pořád je to jen analýza těch pár odebraných buněk, situace v ostatních buňkách může být jiná (např. chyba může být náhodně jen v těch odebraných buňkách, nebo naopak – i když by měly mít stejnou DNA, pořád tam je spousta dalších faktorů, které ten proces ovlivňují, a ne všechno se vyvíjí stejně).
Spíš se to zatím rutinně nedělá kvůli finanční náročnosti, stojí to desítky tisíc a pojištovny to hradí jen v indikovaných případech.
Každopádně snad se to s rozvojem technologií zlevní a bude to běžnou součástí IVF, aby se předcházelo právě těmto případům. Ten proces se k tomu úplně nabízí – když už něco mám mimo tělo ve zkumavce, tak to zkontroluju.

Příspěvek upraven 24.03.19 v 13:26

 • Nahlásit
 • Zmínit
7493
24.3.19 13:44

@Alkata Další p*nda. :roll:

 • Nahlásit
 • Zmínit
382
24.3.19 14:23

Jsem ve 25tt a rozplakalo mě to. Já vím, jsem teď mnohem citlivější než dříve (i když normálně jsem citlivka). O to víc, že jsem měla také špatné 1. výsledky ve 13tt (krev jedna hodnota 1:71 DS), ale naštěstí je chlapeček v pořádku. Už se na něho moc těším, hladím si břicho a mluvím na něho, hýbe se. Neumím si představit, že bych o něho přišla. Láska i když ještě jsem ho neviděla :srdce:
Umělé oplodnění, darované vajíčko a tohle? To je k pláči samo o sobě. Strašné.
Nevím, ale na místě této maminky bych do svého miminka šla. Osud je prostě osud, nic nikomu nezajistí, že bude vždy vše v pořádku, nechtěli to risknout se svým vajíčkem a stejně to dopadlo takto. Je toho moc i když se narodí zdravé, může se mu něco stát, nejde to tak plánovat jak si někteří lidé myslí.
Držím palce aby se podařilo a další miminko přišlo v pořádku na svět :andel: :andel:

 • Nahlásit
 • Zmínit
14844
24.3.19 14:35

Dnes mít zdravé dítě už není samozřejmostí, bohužel.Ani u zdravých rodičů.
Měli jste v neštěstí to štěstí,že to ukázal ultrazvuk a genetika.
Jsou bohužel postižení,které se projevují po porodu a nebo několik let poté a to je pak drsný.

 • Nahlásit
 • Zmínit
24.3.19 14:35

:srdce: posilam moc sil a objeti tobe i manzelovi! :srdce: :srdce: verim, ze cas vse zahoji i kdyz to ve vas zustane a neda se zapomenout, ale sila a nadeje zase prijde a dalsi pokus urcite vyjde :kytka: moc vam drzim palce :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
382
24.3.19 14:38

Sarik12

Embrya se mohou testovat a nemusí. Nevím, možná to je drahé, mě taky posílali na invazivní test a já raději zaplatila d n a test z krve. Některé maminky mě podpořily, jiné nevím proč mají názor, že to je drahé ( 13 tisíc ) a že šly na amio atd… :nevim:
Taky myslím, že hodně maminek je ovlivněno lékaři a nevědomostí.

 • Nahlásit
 • Zmínit
750
24.3.19 17:34

Je dobre, ze nechces predavat svou nemoc dal. Preju ti, aby sea brzo dockala zdraveho ziveho prcka. :kytka: denicek smutny, bohuzel kombinaci embrya nikdo predem nezna a i tady caruje priroda.

Příspěvek upraven 24.03.19 v 17:39

 • Nahlásit
 • Zmínit
4957
24.3.19 17:57

@hanka.br. Že dítě s DS netrpí? Mohla by ses přijet podívat na jednu naší kamarádku s DS, jak např. trpí kvůli hypotonii a tím pádem zpomalené peristaltice, kdy má stolici jednou za 14 dní nebo ještě víc. Příšerný. Ten řev toho dítěte je šílenost. Řve několik dní. A mohl by třeba někdo doporučit lactulosu nebo švestky :roll: Byli x-krát v nemocnici, nepomůže jim nikdo. Operace srdce se nemusí povést a to dítě skutečně trpí. Četla jsi místní deníček o DS? Velká přehlídka toho, jak dítě netrpí. :roll: Taky ty vady ledvin.. A další. Takže se ovládni a nebuď hyena vůči autorce, jakože to udělala ze své pohodlnosti. :roll:

Příspěvek upraven 24.03.19 v 17:58

 • Nahlásit
 • Zmínit
3518
24.3.19 19:35

Smutny pribeh..Take jsem cekala mimi s VVV, takze trosku chapu. Kazdpadne chci poradit, nevim to uplne presne, ale zda se mi, ze existuje moznost PGS nebo PGD, je to preimplantacni geneticka diagnostika embrya,,kde se da zjistit, zda embryo nenese nejake vady(jeste pred zavedenim do delohy) . Dela se prave u lidi, co prenasi nejake dedicne choroby, ci u opakovanych potratu apod. Tim chci rict-co to priste zkusit s vlastnim vajickem? Treba to tak ma byt ;)

Příspěvek upraven 24.03.19 v 19:36

 • Nahlásit
 • Zmínit
250
24.3.19 19:53

Držte se :,(

 • Nahlásit
 • Zmínit
6512
24.3.19 20:12

@mau-mau presne tak! :palec: :roll:

 • Nahlásit
 • Zmínit