Do rumunského Banátu a k jezeru Ohrid

Máme dva kluky, teď už školáky, a manžel navíc začal pracovat jako učitel, takže jsme letos řešili dovolenou během hlavní sezóny. Osobně bych v sezóně na dovolenou nikdy nejela, nelíbí se mi, že je draho a všude plno lidí. Letní měsíce ráda trávím u babičky na severu Čech, ale vycestovat s rodinou někam za hranice jsem chtěla. Namířili jsme na jihovýchod – manželův tatínek pochází z Rumunska, takže tam vedla naše první zastávka.

*

Rumunský Banát

Dvě noci jsme strávili v Temešváru a pak zamířili do části Banátu, kde žijí Češi od začátku 18. století. Je to konec světa, téměř žádný signál, příjezdové cesty jsou plné děr a kamenů. Trochu se mi svíral žaludek, že jedeme na konec světa, když jsme navíc měli problémy s autem. Ale nádherná příroda a moc milí lidé mi to vrchovatě vynahradili.

Bydleli jsme v Gerníku, největší banátské vesnici, kde je i škola (navštěvuje ji 6 dětí). Předci místních lidí pochází původně z Plzeňska a na jejich řeči to bylo stále poznat. V něčem jsem měla pocit, že se tu zastavil čas někde v 50. letech, na druhou stranu tu u většiny domů byla funkční wi-fi. Naše paní domácí byla jen o pár let starší než já, ale už nosila šátek jako moje babička a životními zkušenostmi by mě strčila do kapsy, její synové jí vykali. Ve vesnici působila jako zdravotní sestra – chodila k porodům, ošetřovala zraněné a umírající.

Čekala jsem, že tu lidi budou mluvit česky, ale přesto mě to hodně překvapilo. Ráno v pekárně, v hospodě a taky v kavárně Mlsárně, kterou během léta provozuje mladá Češka. Měli jsme pro sebe pokojík, který vypadal jako vystřižený ze starého filmu, vymalovaný květinovým válečkem byl i na stropě, na postelích péřové duchny a celý den se tu držel příjemný chládek.

Klukům se tu moc líbilo a oba se zklidnili, dokonce nás prosili, abychom ještě pár dní zůstali. Vůbec se nedivím, že sem Češi rádi jezdí, my si to určitě zopakujeme.

Na čem si v Rumunsku pochutnat?

 • Výborné jsou mititei, malé grilované válečky z mletého masa a koření. Moc chutnají i dětem.
 • Nezapomeňte taky na sarmále, což jsou zelné závitky, tradičně podávané s mamaligou, kukuřičnou kaší a kysanou smetanou.
 • Lucián se těšil na rumunskou čorbu – polévku, která má zeleninový základ a je specifická tím, že se do ní přidává citron nebo voda z kyselého zelí.

Makedonský Ohrid

Do Severní Makedonie jsme původně vůbec jet nechtěli, ale jakmile jsme viděli obrázky jezera Ohrid, rychle jsme svoje plány přehodnotili. Toužili jsme se po těch dnech ve velkém rozpáleném městě a na horách konečně zchladit.

Bylo to dokonale osvěžující, jezero mělo nádherně průzračnou vodu a v místě, kde jsme se zastavili, kamínkovou pláž. Bydleli jsme v apartmánech De Niro (přišlo mi to zvláštní, protože jsem o pár dní později o pár stovek kilometrů dál Roberta de Nira opravdu potkala!) pár kroků od jezera a opravdu jsme si dosyta užili koupání. Pláže jsou tu přeplněné, protože jich tu moc není a jsou maličké, ale je to kvůli tomu, aby se jedno z nejstarších jezer uchovalo v původním stavu s původními živočichy i pro další generace. Jezero Ohrid najdete na seznamu světového dědictví UNESCO, stejně jako město Ohrid ležící v jeho severovýchodní části.

Co ještě vidět?

 • Kolem jezera Ohrid je velké množství kostelíků, kdysi jich prý bývalo 365 – na každý den jeden.
 • Na jižním břehu jezera je písečná pláž, která je rozlehlejší a má pozvolnější vstup do vody.
 • Při projížďce lodí po jezeře zastavte v Trpejce, kde je několik restaurací s tradičními rybími jídly.

Naše cesta pak pokračovala dál přes Černou Horu, Bosnu, Chorvatsko a Maďarsko až domů, pro mě byla plná inspirace a poznání. Na spoustu míst bych se ještě jednou ráda podívala.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
8651
23.9.19 00:55

:palec: Zajimavy cíl, a jelikoz jsem z Plzne, tak by me zajímalo, jak se ten původ projevuje v řeči mistnich, kdyz pises, ze česky nemluví… :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
659
23.9.19 07:49

Super zajímavý deníček :-) prosím napiš další deníček o pokračování vaší cesty :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1007
23.9.19 09:17

@Jahudka82 Tak jsem to asi někde blbě popsala, právě jsem čekala (a věděla), že budou mluvit česky a i tak mě to překvapilo všude slyšet češtinu… Všude mluví česky :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
8651
23.9.19 10:52

@ivabozi Ne to ja to spis blbe pochopila, jak jsem cetla denicek jen v rychlosti pred spanim, napsalas to dobre, jen mne to v tu pokrocilou hodinu uz asi moc nemyslelo :mrgreen: :lol: :mavam: Ted jsem si tu cast precetla znovu a je to úplně jasný :palec: Me zase dostava, jak je cestina cim dal tim vic slyšet ve Slovinsku, kam jezdime uz leta a driv tam clovek o Cecha nezavadil celou dovolenou a ted kazdou chvili, se tam nejak naucili jezdit! :mrgreen: :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1007
27.9.19 08:46

@kruel Ahoj, myslím, že komplet napíšu až na svůj blog, já nepíšu moc deníčkově, jsem spíš praktická a přidám tam i víc fotek :) Krásný den, Iva

 • Zmínit
 • Nahlásit
659
27.9.19 08:58

@ivabozi prosím prosím jaký máš blog?

 • Zmínit
 • Nahlásit
1007
27.9.19 09:05

@kruel Já mám odkaz v patičce každého příspěvku. :) :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit

Všechny deníčky uživatele