Domácí vyvolání a rychlý porod

Hrozilo mi vyvolání porodu skrz vysoký tlak. Doktor mě hnal na indukci týden před termínem. Vysmála jsem se mu a synek přišel na svět přirozeně, na pohodu den před termínem. Byla to rychlost a neskutečná pohoda, ale proč vlastně?

Domácí vyvolání a rychlý porod

„Tak já nevím, jestli to už je ono,“ říkám partnerovi, když mám cca od 21.00 takové mírné pobolívání v podbřišku, ovšem s intervaly nepravidelnými 7-10-3-12-4 minuty. Naložím se do vany a bolesti se trochu utlumují. Asi to nic nebude, říkám si, a pustím k sobě tříletého synka žadonícího o lázeň s maminkou. Okoupeme se, ale jsem stále na pochybách. Pro jistotu dáváme synka k babičce a jdeme se pokusit usnout. Ovšem první kontrakci vleže prostě nedávám a s tím, že nemůžu ležet ani sedět, začínám stepovat po pokoji. To je asi 22.45 a já stále nevím, co s těmi nepravidelnými, ne moc silnými kontrakcemi dělat. Partnerovi dochází trpělivost: „Tak pojď, jdeme vyvolávat.“ Zavelí a já vytřeštím oči „Jako teď sex?“ „No ano, celou dobu mě do toho tlačíš, abychom malého popohnali, a teď to bude mít určitě účinek a smysl.“ Takže jsem počkali na další kontrakci a hned po ní šli tedy indukovat, protože jinak se tato cílená soulož nazvat nedá. A světe, div se! IHNED po TOM se mi kontrakce zintenzivněly a začaly být pravidelné co 2 minuty, což byla ovšem pecka.

Takže máme nějakých 23.00 a chystáme se do porodnice. Ještě partnerovi strkám jednorázovou podložku do ruky, ať ji dá do auta, kdyby náhodou praskla voda. Volám sestřence, kterou chci u porodu taky (velmi se osvědčila u prvního a já hodlám využít možnosti dvou doprovodů ve Fakultní nemocnici Olomouc). Mám trochu výčitky, že jestli to není ONO, tak ji tahám od dvou dětí a navíc těhotnou v noci zbytečně. 23.30 konečně vyrážíme, já mám v plánu klečet vzadu, protože sedět vážně nejde. Jenomže na zadních sedadlech nejsou záhlavníky, takže tam při té zuřivé jízdě pěkně vlaju, super! Jedeme po dálnici a je mi to fuk, že bez známky načerno, měl si ji můj drahý pořídit! Sestřenka naviguje a já vzadu dále vlaju. Sjíždíme z dálnice a já ty kruháče před fakultkou fakt nedávám. Nejednou se ozve takové lupnutí a cítím uvnitř docela tvrdý náraz a potom teplo mezi nohami. „Praskla mi voda, zastavte!“ Sestřenka se směje: „Proč bychom jako měli zastavovat, jedeme dál, už jsme před porodnicí.“ Ještě stihnu mezi kontrakcemi partnera sprdnout, že tu podložku samozřejmě nevzal a bude mít sedačky mokré od plodové vody, a už zastavujeme před vchodem do porodnice.

Zvoníme na příjem, a tam se ptají, proč zvoníme. Jsem zaskočená otázkou, a tak jen říkám, že mi odtekla plodová voda a asi budu rodit. Kontrakce sílí a já jsem opravdu ráda, že mám doprovody dva, protože já jsem zavěšená do přítele (stále bez pomyšlení, že bych mohla sedět) a sestřenka nese mé papíry na příjem. Porodní plán: ten jsem měla hodně promyšlený a nadupaný, hlavně žádný porod na zádech, žádný nástřih atd. atd. a jen jsem se modlila, abych měla dobrou porodní asistentku. Dveře k porodním sálům otevírá PA a já se v prvním momentě děsím. Tak to bude na nic, to bude stará škola, ta mě bude nutit do všeho možné jen ne do toho, co mám v porodním plánu.

Zavede mě k monitoru a že si mám lehnout. „Ani náhodou, já musím stát!“ Usměje se a nainštaluje mi ty pásy vestoje. Já zavěšená stále do partnera a sestřenka vytahuje papíry. Příjem 0.20 Zase se zadrbáváme v administrativě (mám vše vyplněné předem a stejně se vyptává), PA to chce asi pozdržet nebo co. Na dotazy, jaký statut mám jakožto doktorand na univerzitě, nemám sílu odpovídat. Při kontrakcích mačkám přítele, ještě že není žádné ořezávátko, a koupu se ve vlastním potu, je mi děsně vedro. Přitom venku takových krásných 15 °C. Po chvilce mě PA vyšetří, opět u toho stojím a už mi začíná docházet, že je to zlatý člověk. Jsem na 6 cm, takže doděláme papíry a jde se rodit. „Paní magistro, jak si to představujete? Chcete rodit na zemi? Jen mi to řekněte, nachystala bych vám tam žíněnku.“ Koukám na ni jako puk, tohle je možné ve fakultní nemocnici? Upřesňuji tedy požadavek, že chci rodit ve startovací pozici na porodním lůžku.

Přicházíme na porodní box. Okamžitě jdu do kleku a zapřu se rukami o madla. Přítel stojí u mé hlavy. Už nějakou dobu cítím velký tlak, že bych teda i už tlačila. Ale čekám, až mi to PA „povolí“, protože si pamatuji z prvního porodu, že jsem měla pocit stejný, ale musela jsem to zadržovat kvůli nezašlé brance. „A už můžu tlačit?“ „No samozřejmě!“ „A branka je zašlá?“ „Ano!“ Nechápu, u prvního to trvalo tak dlouho… a později mi bylo vysvětleno, že si to už tělo pamatuje, a tak to jde šup-lup. Začínám tedy tlačit zády k PA vkleče, přichází doktorka, která se mi právě v kontrakci představuje, takže vůbec nevnímám. Na první zatlačení nic, na druhé zatlačení vylezla hlavička a mudr. kontroluje ozvy, naštěstí vstup proběhl v pořádku a já v klidu čekám na další kontrakci. „Netlačte tak rychle, pozvolněji, ať to stihneme zachytit.“ Snaží se mě PA usměrňovat. Uberu tedy na síle a synek se narodí prakticky sám a cosi breptá maje venku jenom hlavičku. Tomu se později všichni smáli, že je to velmi neobvyklé. Muselo to vypadat vtipně.

Malý se narodil v 1.20 po cca dvou hodinách pravidelných kontrakcí. Poslední, co mě přesvědčilo o opravdu vstřícném prostředí olomoucké porodnice, bylo, když se mě PA ptala, zdali chci domů placentu. To jsem s díky odmítla :) Takže porod velmi rychlý, bez medikace, nástřihu a jakýchkoliv intervencí. Moc ráda na něj vzpomínám a hlavně na to, jak jsme to přirozeně popohnali. Po porodu jsme měli 3 hodinový bonding, až potom jsme zavolali dětskou sestru, která malého zvážila a označila. Oblékla jsem si ho nemytého sama a v 5 ráno jsem „propustila“ svůj úžasný doprovod domů se vyspat. Já s malým jsem zůstala na porodním boxu až do oběda, kdy se uvolnilo místo na šestinedělí, takže jsme měli krátce takový nadstandard – tamější porodní boxy jsou opravdu příjemné, prostě takové „pokojíčky“.

Rada na závěr – opravdu všem doporučuji přirozeně „indukovat“ mezi kontrakcemi, dokud je to možné. Mně to porod hodně urychlilo!

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
628
17.7.19 08:03

Skvělý deníček, krásný porod! Gratuluju!

 • Zmínit
 • Nahlásit
1843
17.7.19 10:05

@martina bl děkuji :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
261
17.7.19 21:57

Jako kdybych si četla o svém druhém porodu a taky ve FNOL. :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
1843
17.7.19 22:24

@Bobinka007 tak to je dobrý a koho jsi měla PA? Já pí Zahradníčkovou :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
261
18.7.19 07:41

@jasna.s Znám paní Zahradníčkovou osobně a je ten neúžasnější člověk jakého znám. Dřív jsem tak chvíli pracovala. Jinak paní Šichovou, taky to bylo super. Nic hezčího jsem si nemohla přát. :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
1843
18.7.19 11:01

@Bobinka007 původně jsem přemýšlela, že využiju služeb vlastní PA, která má smlouvu s FNOL, ale nakonec jsem ráda, že jsem se takto nerozhodla. Ušetřila jsem 10 000 a i tak jsem byla v nejlepších rukou :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
285
18.7.19 13:57

Taky jsme takto uspesne indukovali v 40+4 takze muzu potvrdit, ze to funguje :lol: gratuluji ke krasnemu a kratkemu porodu :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
261
18.7.19 14:20

@jasna.s můžu se jen zeptat na jméno PA, která má smlouvu s porodnicí?

 • Zmínit
 • Nahlásit
1843
18.7.19 15:27

@Bobinka007 Ivana Pavlíková, vzhledem k tomu, že je pro FNOL jediná, tak má dost plno. Ideálně se objednat už po 1. trim. http://promami.cz/…ky-u-porodu/

 • Zmínit
 • Nahlásit
3258
18.7.19 19:02
:srdce:
 • Zmínit
 • Nahlásit
261
18.7.19 21:07

@jasna.s jj já jsem si to myslela. Já už nepotřebuji. Mám porody za sebou. Třetí dítě neplánuji. :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
746
5.8.19 14:09

Krásný Porod a gratuluji k miminku :srdce: :)

 • Zmínit
 • Nahlásit