Domeček z karet I

O životě
  • emimino
  • 18.06.02

Vážená paní Šárko, na Vaši stránku jsem se dostala víceméně náhodně a chci Vás tímto požádat o radu. Věřte mi prosím, že bych to nedělala kdybych si jen náznakem věděla rady sama. Je mi 27 let, mám za sebou vysokoškolské vzdělání a můj přítel také. On je o 8 let starší. Celý rok jsem čekali na to než přijde miminko a stalo se. Přesně po roce. Vše bylo perfektně naplánováno, seženene byt, dáme dohromady veškeré naše úspory, nějaký čas budeme chudí a pak to překonáme. Budeme mít miminko. Zbýval udělat ještě jeden krok a to rozvést se a vypořádat se s manželkou, se kterou prý žil v neefektivním svazku 11 let. Má s ní dvě děti. Pět měsíců čas krásně plynul jen s tím, že jsme stále nemohli sehnat odpovídající bydlení a vyřídit půjčku. Pak měl konečně přijít den D a přítel si měl sbalit pár svých věcí a odejít za novou rodinou. Nestalo se. Jeho manželka prý předvedla srdceryvnou scénu o věčné lásce k otci mého budoucího dítěte a navíc hrozila tím, že pokud ji opustí tak se zabije. Přítel zůstal, prý pouze dočasně.

Na mě zbyly všechny starosti okolo - shánění bytu, vyřizování Stavebního spoření…
Po dvou týdnech vyvolal naší schůzku aby mi oznámil, že se miloval se svojí ženou a že slíbil, že zůstane. Nebyla to prý od ní žádná nátlaková akce, stalo se něco v jeho mozku a on pocítil že k ní nerozlučně patří.

Zhroutil se mi svět. Nic nemám a nic nebylo dotaženo do konce, takže začínám od nuly. Hlavně jsem v hluboké depresi, nemohu pochopit co se to stalo a proč, nemohu pochopit, že mi to udělal. Přistoupila jsem na miminko, až když mi slíbil, že s námi bude a stalo se toto. Nevím, jak to mám zvládnout. Nevybrala jsem si osamělé mateřství a přesto to musím zvládnout.
Celé noci nespím, a když, zdají se mi příšerné sny, nedokážu jíst a stále pláču. Nevím co se sebou mám dělat. Nejvíc mě trápí to, že svým stavem jistě ubližuji svému miminku. Dokážu si to uvědomit, ale pro svůj klid a pohodu nedokážu nic udělat.

A to je také má první otázka. vážená paní Šárko, prosím poraďte mi pokud máte nějaké informace, jakým způsobem bych mohla děťátku ublížit.
V současné době je to to jediné co mě drží nad vodou a co mi zachránilo život první noc po osudové zprávě.

Má druhá otázka se vztahuje k mému právu. již jsem napsala, že otec mého dítěte je ženatý a nehodlá na tom nic měnit. já však nemám tolik peněz, abych sama zaplatila byt a splácela pravidelné měsíční splátky na půjčku spolu s nájmem. Požádala jsem přítele o finanční výpomoc. Přislíbil mi ji avšak kladl si podmínky. Jednorázově mi chce dát 150 000,– Kč a pravidelně přispívat na výživné. To vše mimosoudně. Oplátkou chce slib, že mu budu miminko půjčovat k nim domů na celé dny. Tento požadavek jsem odmítla a od té doby se mnou partner nekomunikuje.
Chci se Vás proto zeptat jestli mi můžete nějak poradit, prosím, poraďte mi, jak mám řešit vzniklou situaci. Co mohu žádat od otce svého dítěte a za jakých podmínek. Jaká práva na naše děťátko má on. Kdy mám zajít na sociálku a o jaké příspěvky mohu požádat. Co všechno musím absolvovat abych tuto hroznou situaci překonala.

Pokud zde chybí poznámka o výpomoci mých rodičů tak by nebyla zcela na místě. Moji rodiče mě pravděpodobně zcela poprávu odsoudili za to, co se mi stalo a nechtějí se mnou mít nic společného. Sice mě nevyhodili, ale chtějí abych se co nejdříve od nich odstěhovala a nedělala tím hanbu celé rodině. Jsme z venkova.

Předem Vám děkuji za Vaši odpověď
Jaroslava

*Ahoj Jarko,
nejdříve se omlouvám, že jsem začala ihned s tykáním, ale jsem jen o 3 roky starší a taky se mi tak mnohem lépe píše.
Tvoje situace není zrovna záviděníhodná, ale i z takové situace se jistě najde cesta ven.

1.
To, že jsi teď ve velkém stresu určitě není pro miminko vhodné - ono totiž moc dobře vnímá pocity své matky. Nevím, kolik je na tom pravdy, ale říká se, že miminka, jejichž maminka byla v době těhotenství v pohodě, jsou klidná, usměvavá a velmi hodná a naopak. Příliš velký stres nese s sebou také riziko potratu.

2.
Pokud potřebuješ finanční pomoc, pak je nejlepší se, co nejdříve obrátit na příslušný Okresní úřad - odbor sociální - můžeš získat jednorázový příspěvek od státu, nebo můžeš mít možná nárok na Příspěvek v těhotenství apod.

3.
Od přítele máš nárok na výživné na dítě i na sebe (po dobu, kdy budeš s dítětem doma), ale také na částečnou náhradu nákladů souvisejících s narozením miminka - nákup výbavičky, kočárku atd. - zde se můžeš buď s ním dohodnout nebo se obrátit na soud. V každém případě bych Ti radila se obrátit na advokáta - ať už se rozhodneš o vyřešení soudní nebo mimosoudní cestou. Advokát Ti určitě poradí i za jakých okolností žádat o případné zvýšení výživného.

4.
Pokud budeš chtít napsat přítele jako otce dítěte, pak musí udělat Prohlášení o uznání otcovství u příslušné matriky nebo na soudě. To pro něj znamená určitá práva a povinnosti - tedy i právo vidět své dítě - zde se opět budete muset dohodnout - soudně nebo mimosoudně - opět radím vzít si advokáta stejně jako u předchozího bodu. Délka pobytu dítěte u otce musí odpovídat jeho věku (například když budeš kojit, mělo by se k tomu přihlížet a tomu přizpůsobit i délku pobytu)

5.
Já osobně bych se snažila zjistit, jak se na celou situaci tváří manželka Tvého přítele, přeci jenom dá se předpokládat, že pokud dítě bude v kontaktu s otcem, pak se nevyhne kontaktu i s ní.

6.
Je mi moc líto, jak se k Tobě chovají rodiče, určitě „hanba“ z toho, že máš nemanželské dítě se dá přežít, dají se vydržet i „drby“ sousedek - vždyť se jim má narodit jejich vnouče, které určitě budou chtít taky vidět a trávit s ním spoustu skvělých chvilek.

Jarko, držím Ti palce, aby se celá situace uklidnila a hlavně vyřešila alespoň trošku uspokojivě.
Mám na Tebe dotaz, vzhledem k tomu, že Tvůj dopis je dosti osobní, chtěla bych se zeptat, zda jej můžu (bez uvedení kontaktu na Tebe a klidně i s vymyšleným jménem) uveřejnit - určitě se najde řada maminek, které se ocitly ve stejné situaci a třeba by Ti v komentářích u článku poradily více než já.

Šárka*

Váš příspěvek
jajina2
Nováček 2 příspěvky 18.06.02 07:26

Milá Jarko!
Po přečtení tvého příspěvku mě zamrazilo v zádech - píšeš přesně o tom, co jsem před pěti lety prožívala (včetně „přítele“ - náhle zodpovědného manžela a otce dvou dětí) a možná ještě bouřlivěji („přítel“ mě fyzicky napadl a já jsem se více než měsíc léčila). Teď se snaž především zachovat klid a mysli hlavně na miminko - určitě jsi děťátko chtěla i Ty, nejen Tvůj přítel. Jestli mohu poradit - najdi si dobrého právníka (dobrý nemusí být vždycky ten nejdražší :-)), který bude všechny právní záležitosti vyřizovat za Tebe a sama se snaž hlavně si skutečně užít těhotenství - vždyť děťátko, které čekáš, má právo na spokojenou maminku.
Vím, jak to chodí na vesnici, sama z vesnice pocházím a vlastně i celý život žiju, ale uvidíš, že za nějaký čas si najdou místní drbny jiný předmět zájmu - za měsíc, za dva nebude už vůbec aktuální, že čekáš mimíska.
Ono vůbec nic se není tak horké, jak se to uvařilo - vím, že teď je to pro Tebe hrozný šok (sama jsem tenkrát uvažovala o tom, že svůj život ukončím), ale musíš být silná kvůli děťátku. Každá zkušenost je k něčemu dobrá, alespoň teď víš, že přítel za mnoho nestál, když se zachoval tak, jak se zachoval.
Jestli Ti ještě mohu poradit - určitě máš nějakou dobrou kamarádku nebo někoho, s kým se můžeš vypovídat - tak toho využij, ve dvou už se celá situace nejeví tak tragicky.
Rodiče také možná časem změní názor - je to pro ně podobný šok, jako pro Tebe. Moje mamka mě v první chvíli, když se dověděla, že mě „přítel“ opustil, také zavrhla, a teď je to šťastná babička krásné holčičky.
Přeji Ti krásné těhotenství a pokud bys chtěla „kamarádku na dálku“ můžeš napsat na moji adresu bravo@horovice.cz.
Hodně štěstí :-) Jajina.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.06.02 15:43

Ahoj Jarko. Já jsem nic takového nezažila ale dokážu si představit jaké to asi je.
Chtěla bych ti jen poradit jednu věc. Najmout si advokáta je určitě dobrá věc a taky stojí dost peněz. Předpokládám, že nemáš finance na rozhazování a tak se obrať na Advokátní komoru. Telefonní číslo bohužel nemám ale to už se dá sehnat snadno. Oni ti totiž mohou pomoci a to bezplatně. Některým případům, třeba ženy bez příjmu, nebo na životním minimu apod., poskytují své služby zdarma.
Myslím si, že by ti mohli pomoc. Přeju hodně štěstí.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.06.02 22:49

Milá Jarko, život je pěkná mrcha. Já mám problém zcela opačný. Mám skvělého manžela, byt i úspory, jen nemůžeme mít děti. Taky jsem se hrozně bála nejistoty a nechtěla do toho jít, než budeme zajištění, no a teď to nejde. Můj názor je ten, že vše zlé je pro něco dobré a člověk má brát věci tak, jak přicházejí. Já jsem se narodila mamince v jejích 21 letech po náhodném setkání s mým tatínkem. Určitě jsem byla nechtěné a neplánované dítě, nicméně když jsem se narodila, tak nehledě na to, že máma neměla ani svůj byt, ani peníze nazbyt, byla jsem (a stále jsem) milované a rozmazlované dítě a nemyslím si, že bych byla o něco ochuzená. Naši se nakonec vzali, když mi byly 3 roky.
Jarko, všechno se dá vyřešit, i když tomu asi teď moc nevěříš. Přeju tobě i mrňouskovi hodně síly.
 Elsa

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.07.02 15:38

Je to dost hnus, ale polozim Ti jednu otazku. Proc jsi zacala chodit s chlapem, ktery je zenaty a ma 2 deti? Pak se nediv.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.08.02 11:37

Zatimco ty jsi nikdy neudelala zadnou chybu, co??? myslim, ze takovychto otazek ma asi Jarka dost od svych rodicu… kvuli tomu svuj dopis nepsala. Preju Ti, aby Te nikdy nepotkalo nic takoveho, aby jsi nikdy nemusela psat o pomoc - treba by se ti pak mohl nekdo ozvat s podobnou „chytrou“ poznamkou.....

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.05.05 06:42

Rape Stories [extreme.prout.be] how to rape [extreme.prout.be] teen rape [extreme.prout.be] rape clips [extreme.prout.be] rape fiction [extreme.prout.be] rape tgp [extreme.x24HR.com] fantasy rape [rapid.myserver­.org] porn rape [extreme.prout.be] boy rape [extreme.x24HR.com] dog rape [extreme.prout.be]

Vložit nový komentář