Domnělá neplodnost versus nesprávné určení ovulace

Snažení
 • 03.12.03

Je mi 30 let. Nedávno jsme s manželem dospěli k rozhodnutí pořídit si první dítě. Období, kdy jsem marně doufala v otěhotnění bylo sice z lékařského hlediska krátké, přesto jsem se v této situaci cítila zoufalá stejně tak, jak mnoho jiných žen. Po příčinách své domnělé neplodnosti jsem intenzivně pátrala v odborných publikacích a na internetu (tak jsem se dostala i na tyto stránky). Dnes už vím, že moje zoufalství bylo zbytečné a přehnané. Stačilo znát několik základních pravidel. A právě proto jsem se rozhodla sdělit je, abych alespoň některým z vás zkrátila dobu čekání na miminko ? jak doufám ? užitečnými radami.

Na různých chatech a www stránkách lze nalézt řadu bludů, které vás mohou svést ze správné cesty k otěhotnění. Jako například tento :
Blud č. 1 ? kdy může spermie oplodnit vajíčko
Uvádí se, že životnost vajíčka je maximálně 24 hodin, životnost spermie 3 až 5 dnů. Jedná se ovšem o jejich ŽIVOTNOST, nikoliv o SCHOPNOST OPLODNIT či BÝT OPLOZEN. Tuto schopnost má vajíčko asi 12 hodin po ovulaci, spermie maximálně 2 dny po pohlavním styku (PS). Z čehož vyplývá, že po PS může bezpečně dojít k oplození do 48 hodin.
Pro ty, kdo se snaží o miminko, bych při načasování PS radila počítat s 48 hodinovými intervaly. Jeví se to jako ideální jak z hlediska kvality spermií, tak z hlediska jejich schopnosti oplodnit vajíčko.
Ti, co naopak nechtějí otěhotnět, ať jsou raději opatrní při svých výpočtech a klidně dál počítají s 5 denní životností spermií resp. 2 denní životností vajíčka.

Plánovat PS lze pouze s vědomím alespoň přibližného termínu ovulace. A zde jsem narazila na další blud.
Blud č. 2 ? matematický výpočet termínu ovulace
Nejčastěji naleznete formulaci, že ?ovulace nastává přibližně uprostřed menstruačního (M) cyklu, tj. pro 28 denní cyklus v 14. den cyklu (+/- 2 dny).
Určité zdroje i učebnice stanovují termín ovulace jako 14 (+/-2) dny od prvního dne M.
Obě uvedené definice jsou ŠPATNĚ.
SPRÁVNĚ se předpokládaný termín ovulace odvozuje od 1. dne následující menstruace tak, že se od tohoto data odečte 12 až 16 dnů. Má to velký význam zejména tehdy, když váš cyklus je delší.
ALE POZOR ? po dlouhodobém užívání hormonální antikoncepce (HA) zpravidla dochází ke ZKRÁCENÍ LUTEÁLNÍ FÁZE menstruačního cyklu (je to období od ovulace po následující menstruaci) a den ovulace se posouvá blíže k začátku následující menstruace. Je-li luteální fáze M cyklu kratší, než 10 dnů, může sice dojít k oplození vajíčka, embryu však nezbude dostatek času na uhnízdění v děloze a nastartování svého vývoje. Menstruace ho ?odplaví?.
Po vysazení HA je lepší vyhýbat se otěhotnění alespoň 3 měsíce, jak to radí gynekologové. Toto ?abstinenční? období je však často příliš krátké nato, aby se cyklus plně ?normalizoval?. Někteří gynekologové mají zato, že to souvisí s vlivem HA, která zhoršuje resorpci vitaminu B6 (pyridoxin) v organizmu. V těchto případech lze ovulaci prokazatelně urychlit o pár dní a prodloužit luteální fázi M cyklu tím, že začnete brát cca 40 mg až 50 mg pyridoxinu denně. Tyto dávky jsou bezpečné a stačí k tomu, aby již po 2 měsících došlo k prodloužení luteální fáze o 2 ? 4 dny. Pyridoxin je volně prodejný. Jeho vysoké dávky jsou však škodlivé, proto v žádném případě nerozhodujte samy o zvýšení dávek či o prodloužení terapie. Nejdřív se poraďte se svým lékařem.

A nakonec, jak si ověřit, zda došlo k ovulaci ?
Zde bych nemluvila o bludech, ale (v mém případě) o těžko použitelných radách. Nicméně 100% jistotou, že k ovulaci skutečně došlo, téměř nikdy nemůžete mít.
Můžete si měřit bazální teplotu či sledovat konzistenci cervikálního hlenu. Všechny návody radí totéž. Záleží jenom na vás, zda jste dostatečně ?spolehlivé? a dobré pozorovatelky (já nejsem). Navíc po užívání HA je cervikální hlen často ?sušší?, než normálně.
Osobně věřím více metodám, které měří jasné změny v organizmu vyvolané ovulací.
Proto bych radila alespoň jednou stanovit ovulaci pomocí ovulačních testů (úplně stačí ty levnější za cca 45 Kč, musíte si jich koupit alespoň 4-5 kusů). Tyto testy měří vzestup luteinizačního hormonu (LH) v moči. Zvýšení množství LH vede k prasknutí tzv. Graafova folikulu a uvolnění vajíčka do vejcovodu. Časový ?harmonogram? zvyšování hladiny LH je často popisován nejasně či nejednoznačně. Nejdřív dochází ke zvýšení LH v krvi, v moči je toto zvýšení patrné až po cca 8 až 12 hodinách. Po 24 až 36 hodinách od počátku vzestupu LH v krvi dojde k ovulaci. V krvi dosahuje LH svého maxima krátce (asi 12 hodin) před ovulací. Maximální hladina LH měřená ovulačním testem z moči se proto může shodovat se dnem ovulace. Modelové měření ovulačním testem by mělo vypadat asi takto :

 • den x. ? kontrolní a vaše linie jsou přibližně stejně intenzivní, k ovulaci dojde následující den. Ideální den pro pokus o miminko.

** den x + 1 ? vaše linie je intenzivnější, než kontrolní. Den ovulace. Někdy již může být pozdě pro oplodnění vajíčka, ale o pokus to stojí. *** den x + 2 ? kontrolní a vaše linie jsou stejně intenzivní, hladina LH klesá. V tomto cyklu jste pravděpodobně propásla to nejlepší období.
(Narazila jsem také na změny pH ve vagíně v průběhu M cyklu. Před ovulací by mělo být pH kolem 5,8 v den ovulace kyselejší, tj. 4,5 a po ovulaci pH kolem 5,0. Na této bázi byla zkonstruována malá měřící zařízení na bázi změny vodivosti elektrolytů ve vagíně. Pokud vím, u nás nejsou ještě v prodeji.

Tak to byly nejdůležitější informace, díky kterým dnes již nejsem zoufalá, ale (krátce) těhotná. Hodně štěstí přeji i Vám.

PS ? komentář lékaře by byl asi důvěryhodnější. Snad se někdo najde. Sama bych to uvítala.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.03 06:58

Ahoj,

na bludy o kterých píšeš, jsem bohužel narazila taky. Už tři měsíce se snažíme o mimino a pořád nic. A to jsem se na to teoreticky připravovala. Až tento týden mi děvčata na chatu vysvětlila, že OVU nemusí být 14+/-2 DC. Koupila jsem ovulační testy a měřila BT. Zjistila jsem, že můj den D je až 18DC. A já se minulý 3 měsíce mohla 14DC „utulit“. Takže doufám, že tu příští OVU neprošvihnu a že to spermíci přístí měsíc stihnou.

Jinak děkuji za podrobný článek, docela jsem se poučila.

Přeju hodně úspěchů při snažení a co nejdříve čekám zprávu o tom jak to dopadlo.

Hodně štěstí a brzy mimíska přeje neořihlášená BOLERO (snažilka od Fantagira)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.03 10:35

Ahoj!
Taky jsem se setkala s mnoha protichudnymi informacemi, ostatne jako kazdy, kdo si o tomto tematu hledal informace. Jsem presne ten typ s 36-39 dny dlouhym cyklem, ale o svem dni ovulace (den MS minus 12 az 16) jsem se nastesti poucila na zahranicnich strankach pomerne brzy. Na jednu vec jsem vsak narazila jen jednou (take na nejake zahranicni strance) a jinak nikde, a to na pojem „kapacitace“ neboli posledni faze dozrani spermie, a to uz v tele zeny. Pochopila jsem, ze spermie musi byt v tele driv (tusim ze slo o 12 hodin), aby mohly vajicko oplodnit. Tzn. ze na oplodnujici milovani v den ovulace uz je opravdu pozde. A jeste jedna vec: jak lze vysvetlit zahadna oplodneni, kdy podle poklesu a naslednemu vzestupu BT doslo k ovulaci asi ctyri dny po milovani (muj pripad)? Stejne tak moje kamaradka, nyni v 16 tt. otehotnela prokazatelne 6. den cyklu, jak je to mozne? Spermie tedy pockaly zhruba 4 az 6 dni? To jsou zahady!
Zdravim a preji mnoho dalsich stastnych tehulek!
Karolina

pepe
Povídálka 18 příspěvků 03.12.03 11:05

Ja nevim, neni lepsi se radsi milovat pokud mozno pravidelne? Ona prece jen ta priroda vi, co dela:-) Clanek je urcite zajimavej, ocenuju ho, ale na druhou stranu mi to pripada az trosku absurdni, jakyma metodama zjistovat, zda ovulace ano ci ne a ktery den a jestli jsem se nemela milovat o 12 hodin driv. Podotykam, ze sama se snazim asi 6 mesicu; zjistila jsem, ze mereni BT me jenom stresuje, proto jsem s nima (aspon docasne) prestala a uvidime. Ahoj Pepe

Ulrika
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 03.12.03 11:15

Jenomže když to někdo zkouší pořád a mimi nikde, tak se asi zaměří na všechno, co by mohlo pomoct. Měření BT mě taky stresovalo - před OVU jsem se bála, jestli stoupne a pak zas aby neklesla. Naštěstí se nám podařilo mimi druhý měsíc zkoušení, takže se tím už nemusím zabývat. Navíc asi není potřeba měřit BT pořád. Spíš stanovit den OVU a pak už se podle toho řídit i bez měření(pokud má tedy někdo pravidelný cyklus).

Tak se mějte hezky.

Ulrika

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.03 12:14

Já bych chtěla jenom něco dodat k té pravidelnosti PS. Vím, že u mě nastává ovulace 15-16 DC a proto jsme se snažili od 13-18 DC, ale vůbec to nevyšlo. Doktorovi se moc nelíbilo, že jsme to zkoušeli každý den, takže teď mám naordinováno asi 3-5 denní abstinenci, no a dát se do toho právě 15.DC. Takže já doporučuji před tím dnem D určitě chvíli nesexovat!

pepe
Povídálka 18 příspěvků 03.12.03 12:39

ja nemyslela kazdej den nebo nekolikrat denne, ale tak jednou za dva, prip. za tri dny. Myslim, ze pokud je prubeh OVU sledovan doktorem, pak ma opravdu smysl ten sex nacasovat. Ale jinak (a je tady tech postrehu vic nez dost, jak jsem si vsimla), i u pravidelneho cyklu dochazi k obcasnym vykyvum (viz otehotneni na zac.nebo zase na konci cyklu).
Spis jsem tim chtela rict jen to, ze telo neni stroj a i kdyz se PS krasne nacasuje, tak se to nemusi povest. Mam tak trosku dojem, ze my dnes jsme zvykli, ze kdyz uz se pro neco rozhodneme, tak to chceme ted a hned a to je mozna taky ten problem. Tot vse, at se nam vsem co nejdriv zadari:-)
 Pepe

Tifani
Kecalka 149 příspěvků 03.12.03 13:00

Ahoj Pepe,

musím s tebou jenom souhlasit - hlásím se taky do řad těch, které si myslely, že když se pro mimi rozhodnu, tak se mi to podaří napoprvé - ano je to opravdu ten problem. Mluvila jsem o tom i s jednou lékařkou a ona mi říkala, že to vůbec není tou dnešní dobou, že by se moc dlouho čekalo na miminko, ale že dřív se to holt takhle moc nečasovalo a nechával se tomu volný průběh - takže asi v tom opravdu bude ten zakopaný pes (((((((((((-:

Mějte se

Tif (snažilka od Fantagiro)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.03 13:16

Jsem ráda, že jsem nepsala úplně zbytečně.
Zatím to se mnou vypadá nadějně. Ne však proto, že bych byla ?borec? a postupovala ryze vědecky. Jde spíše o souhru šťastných náhod.
(Můj těhotenský test je slabě pozitivní druhý den po předpokládaném začátku menstruace, která se nedostavila. Jsem asi 13. ? 14. den po ovulaci).

Pro pobavení a rozptýlení přidávám svůj příběh:

Brala jsem HA přes 5 let. První dva měsíce po vysazení HA (3 měsíce) jsme se moc nesnažily, přesto jsem doufala, že TO bude hned a přesně podle učebnic (půlka cyklu apod.). Nebylo. Napadlo mne, že se budu muset podívat na svou ovulaci.
Při délce cyklu 32 dnů jsem byla velmi nedočkavá a přesto, že výrobce radí začít testovat od 15. DC, první test jsem udělala již 13. den. Sada 5 testů byla pryč a ovulace nikde.
18. DC jsem začala zběsile pátrat po příčinách anovulačních cyklů (tj. cyklů bez ovulace) a spíše ze setrvačnosti jsem pokračovala v testování.
20. DC se pro mne úplně nečekaně objevil stejně intenzivní proužek ovulačního testu, jak kontrolní. Řekla jsem si, že jde o chybu testu, a ?přitulila? jsem se k manželovi. Další test v 21. DC byl intenzivnější, než kontrolní a 22. DC znovu méně intenzivní. Pojala jsem podezření, že přece jen nějaká ta ovulace tam mohla být. Ale nebude to příliš pozdě, aby s miminkem (je-li tam nějaké) vše proběhlo v pořádku? Kolik dní bude mít pro svůj vývoj ? 10 nebo 11 ? Pokud se o luteální fázi kratší, než 10 dnů píše jako o anomálii, kterou je třeba léčit, i jeden jediný den navíc byl pro mne docela podstatný. Tak jsem začala pátrat po příčinách, důsledcích a možném léčení pozdní ovulace? a o všem, co jsem získala především z anglických a francouzských internetových stránek, dále českých, francouzských a anglických učebnic fyziologie pro gynekology, endokrinologie a porodnictví, jsem se nakonec rozhodla napsat.

Nyní pátrám po ÚPLNĚ prvních znacích těhotenství (do 14 dnů po domnělém oplození). Zatím není nic, co by ještě před vynecháním menstruace 100 % potvrdilo, že nějaký mrňousek už tam je. Nicméně připojím ještě jednu statistiku, abyste nekupovaly zbytečně moc těhotenských testů a zbytečně brzo nepodléhaly pocitům, že se TO nepovedlo:

10 dní po ovulaci je 6 % testů pozitivních, celkem 6 % všech již těhotných žen
11 dní po ovulaci je dalších 9 % testů pozitivních, celkem 15 % všech již těhotných žen
12 dní po ovulaci je dalších 12 % testů pozitivních, celkem 27 % všech již těhotných žen
13 dní po ovulaci je dalších 15 % testů pozitivních, celkem 43 % všech již těhotných žen
14 dní po ovulaci je dalších 17 % testů pozitivních, celkem 60 % všech již těhotných žen
15 dní po ovulaci je dalších 15 % testů pozitivních, celkem 75 % všech již těhotných žen
16 dní po ovulaci je dalších 12 % testů pozitivních, celkem 86 % všech již těhotných žen
17 dní po ovulaci je dalších 8 % testů pozitivních, celkem 95 % všech již těhotných žen
18 dní po ovulaci je dalších 5 % testů pozitivních, celkem 100 % všech již těhotných žen

(http://www.fertilityfriend.com/…regnant.html z www.fertilityfriend.com na základě údajů poskytnutých ženami prostřednictvím těchto internetových stránek).

autorka příspěvku
Zuzana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.03 13:18

No, v přírodě je možné i nemožné. Já jsem se především snažila radit těm, které se snaží o miminko a v rámci získaných informací objasnit ideální postup s cílem počít. Ironií osudu však k nepravděpodobnému početí dochází zejména tehdy, když o to ti dva vůbec neusilují.

K tomu, co jsi psala o ?záhadných? otěhotněních :

 • V normálním případě začátkem menstruačního cyklu začne zrát několik málo vajíček (asi do dvaceti), ale pouze jedno z nich dozraje a uvolní se do vejcovodu při ovulaci. Jsou však známé případy (a nejsou nijak řídké), kdy se vajíčko uvolní dřív, než úplně proběhnou hormonální změny řídící menstruační cyklus. Také je možné, že po první ovulaci nastane i druhá, při které se uvolní další vajíčko, které má stejnou schopnost být oplozena spermií, jako ta první. Na tuto ?druhou? ovulaci však nelze v žádném případě spoléhat.
 • Životnost a schopnost oplození spermiemi je velmi individuální. Těch 12 hodin (pro vajíčka) resp. 2 dny (pro spermie) jsem udávala jako určité minimum (znovu s ohledem na ty, které usilují o početí). V závislosti na pH ve vagíně, konzistenci cervikálního hlenu, apod. toto období může být samozřejmě i delší. Stejně tak, jak snížená pohyblivost (mobilita) spermií snižuje pravděpodobnost a zužuje ?okno? pro oplodnění vajíčka, existují i opačné, velmi výkonné spermie, které i 6. den po ovulaci jsou v plné formě (nebo ve svých koncích ? jak se to vezme).

Nicméně díky za poznámku.

autorka příspěvku
Zuzana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.03 13:34

Je to fakt. Když jsem před lety vůbec neplánovala těhotenství, tak to najednou bylo a po 2. taky. Nic jsem si neměřila, nepočítala a ani jsem o těch metodách nic nevěděla. Teď bych chtěla otěhotnět co nejdřív a najednou to nejde. V létě jsme přišla o mimi v 5. MT z důvodů genetické indikace a z toho šoku mě vyléčí jen další malé. Cyklus mám leta pravidelný, dle doktora mi OVU probíhá mezi 13 - 15 dnem, PS jsme měli obden od 10 do 18 DC, týden mi MS nepřišla, BT byla nad 37C, test slabě, ale pozitivní a po 8 dnech bum.
Proč? Ale nevěším hlavu, mám ovulační testy a budeme to zkoušet dál. Nebo bude lepší na to přestat myslet a ono to prostě přijde jako tenkrát. Všem vám držím palce. Meg

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.03 14:40

Ahoj Zuzko, chtěla bych napsat, že tento článek je perfektní a i když jsem si myslela, že vím snad už úplně všechno, je to velice zajímavé čtení.Přesto mi vysvětly,jestli můžeš, jak je možné, že moje sestra otěhotněla 2den po zkončení menstruace a to brala 4roky HA.(menstruace byla ještě s HA).
Díky Jitka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.03 14:49

Ahoj Pepe,

Při svém uvažování možná opomíjíš několik důležitých maličkostí :

Po 30-ce, když už se žena rozhodne otěhotnět, přeje si, aby to bylo co nejrychleji. Pokud možno hned. Netvrdím, že je to správně, ale je to tak. Také si uvědomí, že má tak 12 ? 13 šancí do roka. A chce-li v rozumném rozestupu mít více dětí, opravdu ji záleží na každém ?ztraceném? měsíci, kdy se přes veškeré úsilí nepodařilo počít onoho malého tvorečka.
Počítej: 9 měsíců těhotenství, potom třeba 1 až 2 roky pauza, celkem 3 až 4 roky na 2 děti. V ideálním případě. Stihnout třeba 3 děti do 35 ? 36 let, to dá dost práce.

Jelikož je mi přes 30 (psala jsem to), tuto situaci právě prožívám. Měla jsem v úmyslu pomoct těm, kteří stejně, jako my, se milují především pro radost avšak s vírou, že to pro tentokrát NEzůstane bez následků. Aby nám to vyšlo, můžeme ledacos udělat my samy. Třeba zjistit, zda vůbec a kdy u nás dochází k ovulaci, jaké jsou možné následky dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce z hlediska následného otěhotnění (výrobci to na příbalových letácích neuvádějí ? Proč pak ne ?), apod.
Na rozdíl od tebe si myslím, že pro každou ženu je dobré, pokud je s těmito věcmi co nejpřesněji a s dostatečným předstihem obeznámená. Když už jsme my po třicítce udělaly tu chybu, že až později jsme se začaly snažit o miminko, ať zbytečně další čas neztrácíme a zbytečně se nenervujeme kvůli problémům, které buď ve skutečnosti vůbec neexistují, nebo mají rychlé a snadné řešení.

Nikomu a zejména těm mladším tímto samozřejmě neberu právo na chtěné, i když neplánované otěhotnění. Radost z rostoucího miminka v břiše máme my i vy.

Zuzana

pepe
Povídálka 18 příspěvků 03.12.03 15:10

Zuzano,
ja tvuj clanek ocenuju. Je tam plno opravdu zajimavych informaci - nebranim se jim a plno z nich i znam. Jen se mi proste prici z toho udelat „ukol“ - nastudovat si „jak se to dela“ a pak se podle toho ridit. Ztratila bych z toho ten pocit radosti. Ber to teda jako muj osobni pohled na vec. Zda se ti to hloupy? Mozna..

Mimochodem, mne je 31,5; i ja bych rada vic nez jedno dite (na druhou stranu i za jedno budu dekovat). Ale zivot me v poslednim roce naucil (vic, nez bych si kdy dokazala predstavit), byt trpeliva a mit viru.

Proc? Je to pul roku, kdy jsem se rano se svym pritelem rozloucila a vecer uz neprisel domu. Mel tezkou havarii, dlouho bojoval o zivot - proc to tady pisu - nechci nikoho dojimat, ale uz vim, ze nekdy jdou veci jinak nez chceme a ja se nechci stresovat (ani sebe ani jeho), proto se mi nechce z toho (zatim) delat vedu. Ale treba mozna i na to dojde.

Na druhou stranu jsem se setkala s mnoha temer hysterickymi vylevy, ze jak to, ze kdyz jsem se snazili presne podle OVU testu (jak pises) porad nic? Proste jako by to muselo vyjit. Mimochodem ani podle BT a podle OVU testu nemusi platit, ze folikul praskne a vajicko se uvolni - toto presne opravdu urci jen ultrazvuk.

Tot vse, ahoj Pepe

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.03 15:41

Ahoj Jitko,

No, abych mohla ve svých zdrojích hledat dál (zda se opravdu jedná o nevysvětlitelnou věc), potřebovala bych vědět alespoň tyto informace:

 • jak dlouho trvala samotná menstruace?
 • a jak dlouhý byl menstruační cyklus tvé sestry ?
  Mimochodem - asi težko na druhou otázku odpovíš, protože … při užívání HA menstruační cyklus řídí pilulky, nikoliv náš organizmus. Proto má tento „nepravý“ cyklus standardní délku 28 dní. Po vysazení HA může trvat 3 i více měsíců, než se cyklus nějak ustálí (u mne to bylo hned od prvního měsíce, ale to není pravidlem). U některých žen se dokonce stává, že každý jednotlivý cyklus mají jinak dlouhý (nepravidelný). U tvé sestry neproběhl ani jeden normální cyklus, takže smůla …

Pro jednoznačnost ve výpočtech je třeba si pamatovat, že dny menstruačního cyklu se počítají ode dne, kdy ZAČÍNÁ menstruace, nikoliv ode dne, kdy končí.

Teoreticky mohla nastat tato situace :

 • délka menstruačního cyklu : 21 až 25 dní
 • z toho menstruace : 5 dní
 • oplození : 5 dní menstruace + 2 dny „po“ = 7. den
  To by znamenalo, že u tvé sestry došlo k oplození 7. den cyklu, který byl shodou okolností 14 až 18 dní „vzdálen“ od prvního dne následující menstruace (tj. začátku následujícího cyklu).
  Z toho plyne, že k ovulaci došlo naprosto normálně a zárodek se vyvíjel po naprosto normálně dlouhou luteální fázi cyklu.

Takže třeba žádná záhada, ale teď už to nevyřeší nikdo (ani já). Hlavně, aby to miminko bylo zdravé (předchozí užívání HA na vývoj dítěte nemá žádný, ani škodlivý vliv).

Měj se hezky.

Zuzana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.03 16:05

Pepe,

Souhlasím se vším co píšeš i s tím, že přes všechny výpočty a testy není zde žádná záruka, že to vyjde (ani ovulace, ani těhotenství).

Protože stres může působit určitým způsobem „proti“ početí (zejména u těch žen, které mají sklon k hysterii), přála jsem si jenom minimalizovat negativní vlivy strachu z neznámého, co navíc znát LZE. Já jsem se nenervovala proto, že jsem po 2 měsících sem-tam zkoušení ještě neotěhotněla, ale proto, že řada gynekologů se nenamáhá a ženám, které mají menší či větší obavy z neplodnosti, odpoví slavnou větou ?problém je to až tehdy, když se intenzivně snažíte přes rok (pro mladší 33-35 let) nebo přes 6 měsíců (pro starší 35 let) a pořád nic.

Znát s jistotou nelze téměř nic, ale vědět je lepší, než tušit, a tušit je lepší, než nevědět vůbec. Tím se řídím celý svůj život.

Přeji ti hodně štěstí a jenom to nejlepší v životě.

Zuzana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.03 23:33

Rada bych potesila vsechny snazilky s delsim cyklem. Ja otehotnela prokazatelne az 27 den cyklu pri normalni delce cyklu 35-42 dnu. Takze to odpovida ovulaci zhruba 12 dnu pred dalsim cyklem.
Takze celkem doporucuji nasi metodu, milovat se zhruba kazdy druhy den az do MS. A kazdemu preju uspech alespon jako ten nas. A tim je u nas krasna a zdrava holcicka.
I ja jsem panikarila, kdyz se nam pul roku nedarilo a dovedu si predstavit, jak to je tezke, kdyz se nedari i dele. Ale nakonec se to povedlo a to je to hlavni. Taky jsme zjistovali vsechno mozne a uz jsme se v duchu smirovali s moznymi problemy…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.12.03 09:01

Ahojky snažilky i jiné přispěvatelky,

zaujalo mě toto téma, i já se více jak 1 rok snažím o mimíska, měřím bazální teplotu, po styku dělám různé akrobatické cviky a tak podobně.

Ale jedna věc která mě zaujala, na kterou mě navedl můj pan doctor, je právě proč některé ženy jsou schopné oplodnění v kterýkoliv den cyklu.
Ta zázračná moc je údajně ORGASMUS, který z lékařského hlediska není vůbec prozkoumán, a je tedy velice možné že při orgasmu který může proběhnou i při MS se vajíčko uvolní a může krásně dojít ke spojení vajíčka se spermií. Proto MOŽNÁ ty nevysvětlitelná těhotenství. Docela zajímavá teorie.
Jinak životnost spermií nebo jejich schopnost oplodnit, můj názor je ten že se nejdříve musí co největší množství ejákulátu dostat nejen do pochvy, ale HLAVNĚ do dělohy (proto ty gymnastické kreace), a tam už teda nějkou chvilku přečkají. Co jim určitě škodí při čekání na vajíčko, jsou horké koupele, prostě spermíci nejsou schopní přežít nějakou vyšší teplotu, vždyť to zkuste se vykoupat a potom změřit teplotu v pochvě, nedivím se že spermíkům nedaří.
No ale to už jsme u babsklých rad, ale když člověk tolik touží po mimískovi, je schopen vyzkoušet vše.
Přeji všem příjemné snažení a hlavně brzkého mimíska.
Posílám všem pozdrav.
Pavlína ze Mlýna:-)

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 05.12.03 09:26

Ovulace je věc záhadná, abych vám zamotala ještě víc makovičku, přidám i svůj případ, ovšem s příjemnými konci.
Když jsem v 19ti zašla za jednou ošklivou babicí gynekoložkou, po jejíchž prohlídkách jsem ještě týden krvácela, jednou mi tak mimochodem oznámila, že asi nebudu mít děti, jedině kdybych podstoupila hormonální léčbu. Dost mě to tenkrát vzalo, hormony nemám v oblibě - štítím se, takže jsem si nachystala pedagogickou karieru, aby mi děti nechyběly. Nakonec z ní sešlo, dost vážně jsem onemocněla a měla jsem přísný zákaz otěhotnět - prý kvůlivá ohrožení života. Doktoři míní, život mění. Tehdy dostupnou antikoncepci jsem užívat nesměla, vzhledem k nálezu jsme s partnerem používali jen přerušovaný styk. Otěhotněla jsem v den, kdy už jsem měla dva dny menstruovat, ale díky změně pobytu (dovolená) se menstruace opozdila. Ještě pro upřesnění, můj MS cyklus je víceméně pravidelný ovšem s přihlédnutím, že každý vaječník má jiný. Jeden si počítá 24-26 dní, druhý 30-32 dní.
Po prvním miminku jsem se proti dalšímu těhotenství opět nijak nechránila a přesto k dalšímu těhotenství (opět spíše zázračnému než plánovanému) došlo až za 14 let. Zase v situaci, kdy se v důsledku těžké angíny MS o čtyři dny opozdila - pro upřesnění, v průběhu MS jsem netulivá :-).
Přesto, když si tak počítám, tak je mi prapodivné, že i když jsem ovulovala (a podle výpočtů a měření BT snad ano) mimo období MS - nestalo se nikdy nic. Jediné oplodněníschopné vajíčko bylo pravděpodobně to, co si hezky dozrává, zatímco to předchozí se již tiše (v mém případě i dost bolestivě) loučí. A tento případ u mě nastává vzhledem k výpočtům jednou nebo dvakrát do roka.
Naštěstí si nemám nač stěžovat, děti jsem si vyovulovala dokonalé :-)))

 Romana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.12.03 11:16

Ahojky holčiny,
tak dneska ještě jednou.

Nedalo mi to, vzala jsem MS kalendář a náházela jse všechny údaje o MS do Excel tabulky, a počítala zezadu, zepředu, průměr. A víte na co jsem přišla, je to úžasný, ať to člověk bere od následující MS nebo zpětně, tedy pokud počítá 12 dní před MS nebo 14 po MS, tak v průměru to vychází na ten samý den. Nekecám, fakt jsem přepsala celých 12 měsíců MS. U mě to tedy funguje, mám cyklus spíš kratší 25 dní. Možná je to náhoda, ale zkuste to.

Já bych Vám tu tabulku poslala ale nevím jak.

Ale jste holky šikovný, tak to zkuste.

Ještě jednou přeji všem ten nejkrásnější dárek, teď k Vánocům by to nebylo špatné.

Pa Pa

Pavlína (ta ze Mlýna)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.12.03 21:52

Pokud vím tak ty Pepe už dvě děti máš a vcelku bez problémů ne.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.12.03 14:36

Ahoj snažilky, jsem také jedna z vás. Ovulace je opravdu zvláštní věc, já jsem začla s měřením BT terpve minulý měsíc a už v tom mám pořádný zmatek. Můžete někdo poradit? Teda jestli se to dá tak brzy. Po MS jsem měla BT 36,5-36,6 a to přesně čtyři dny. Potom mi klesla na 36,3 a následující den stoupla na 36,5 no a pak hned zase 36,2 no a pak už jsem měla BT 36,6 někdy 36,7 a pak zas 36,8 až do 37,1. Tu jsem si naměřila dnes, kdy očekávám MS, tak jsem z toho mimo. Moc bysme chtěli mimi, ale nějak to nejde, může být problem v tom, že mám zakloněnou dělohu? Máte s tím někdo zkušenosti? Moc díky za odpověď už se na ni těším. Zdraví všechny Evelina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.12.03 12:01

Evelino, ja bych to tipla kolem toho vzestupu z 36,2 na 36,6. Jestli ti uz pak pod tech 36,6, 36,7 neklesla, tak by to odpovidalo. Mimo z toho nebud, to jsou jen zbytecny stresy. Jak dlouho se snazite?
 Pepe

evelina1
Kecalka 406 příspěvků 09.12.03 13:09

Ahojky Pepe, snažíme se asi 6 měsíců, no jak kdy, občas do toho něco vlítne, ale nevim nevim. Je fakt, že jsem po vysazeni HA měla MS pravidelnou, ale minulý měsíc už to bylo po 33 dnech a teď mám taky spožďo sice 1 den, tak nevim proč se mi to tak rozhodilo. Minulý měsíc jsem pila takový bylinkový čaj, je to prý nějaká stará receptura na celkové vyčištění spodku. No a teď jsem začla dlabat kyselinu listovou. Musím se smát, dříve by mě to ani nenapadlo, moje dr. mi doporučila přijít po půl roce, když se nebude dařit, jenže jsem bordelář a nezaznamenávala jsem si BT, tak tam půjdu až v únoru a uvidím co mi řekne. Zatím se měj ozvu se jak to pokračuje Evelína a díky

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.12.03 13:35

No vidis, to jsme na tom vpodstate stejne - u me je to taky 6 mesicu:-). Ja si BT merila 3 mesice, ale hrozne me to nervovalo. Porad jsem na to musela myslet, tak jsem to prozatim zabalila a uvidime:-) Treba to prinese nejakej vysledek.. Pepe

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.12.03 10:36

Možná bylo zbytečné přepisovat údaje do nějaké tabulky v Excelu.
Stačí počítat :
14 dní po MS
12 dní před MS
z toho plyne teoretická délka cyklu 26 dní (součet 14 + 12)

Máš-li cyklus jak píšeš spíše kratší (25 dnů), zrovna ve tvém případě je opravdu úplně jedno, z kterého konce den ovulace počítáš.

S cykly přes 30 dní to rozhodně není jedno.

evelina1
Kecalka 406 příspěvků 11.12.03 08:07

Ahoj, nedá mi to abych nenapsala, dnes ráno po 2 denním zpoždění MS jsem si udělala TT no a byly tam //. Sice nebyla až tak jasná jako ta kontrolní, ale byla tam. Tak nevim jestli se mám radovat, aby to nebylo předčasné. Zkusím si koupit ještě jeden test, ale když tam byla tak nevim. Co myslíte? Šťastná Evel. po takové době.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.12.03 13:06

TO JE BOMBA!!! ZDRAVÍ TĚ VERONIKA, KTERÁ NA ZAČÁTKU CESTY.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.12.03 13:07

TO JE BOMBA!!! ZDRAVÍ TĚ VERONIKA, KTERÁ NA ZAČÁTKU CESTY.

evelina1
Kecalka 406 příspěvků 11.12.03 13:19

Ahoj veroniko, zdravím také a přeji, aby ta cesta měla co nejdřív šťastný konec. Evel.

Monalisa24
Závislačka 2518 příspěvků 11.12.03 20:34

Ahoj Snažilky,

tak nejsem z ničeho moudrá. Zkoušíme to už 4 měsíc a každý měsíc přijdou slzičky zklamání. Plodné dny počítám, měřím baz. teplotu a NIC!!! Můj lékař mi poradil, abych na to nemyslela, že to přijde samo. Ale jak na to nemyslet? V mé mysli ta touha je, a když vidím těhotnou ženu, či maminku s miminkem, je mi do pláče.

Jednoho cipíska už mám, rozvedla jsem se a žiji již rok s přítelem, který mého synka bere jako vlastního. On také má dceru z prvního manželství.
Je dost možné, že se spolu neshodneme. :-( Budeme to zkoušet ještě pár měsíců, poslechnu pisatelku tohoto článku a nakoupím si ovulační testy, těch těhotenských mám v šuplíku několik…

Všem Vám držím palce.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.03 05:48

Super článek moc za něj děkuji snažíme se s manželem už 6 měsícu a pořád nic.Jen moc nechápu to Vaše vypočítání ovulace.Mohla by jste vysvětlit??

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.03 16:46

Ahoj,

Pro alespoň přibližný výpočet ovulace je ideální, když máš MENSTRUAČNÍ CYKLUS STÁLE STEJNĚ DLOUHÝ (například 36 dní).
Délka menstruačního cyklu se počítá od prvního dne menstruace (včetně) do prvního dne následující menstruace.
V tomto případě lze stanovit den ovulace následujícím způsobem :
36 - 16 = 20
36 - 12 = 24
To znamená, že ovulace nastane pravděpodobně mezi 20. až 24. dnem od prvního dne menstruace v daném cyklu.
Např. začala-li menstruace 1. prosince, ovulace by měla proběhnout mezi 20. až 24. prosincem.

Pro NEPRAVIDELNÉ menstruační cykly je třeba znát délku NEJKRATŠÍHO cyklu. Pak se stanoví první teoreticky možný termín ovulace tak, že se od tohoto čísla odečte 16. Takže má-li žena cykly dlouhé 26 až 32 dnů, první teoreticky možný den ovulace je 26 - 16 = 10. den cyklu. (Začne-li menstruace 1. prosince, od 10. prosince může teoreticky kdykoliv dojít k ovulaci).

Určení ovulace ovulačními testy je dle mého názoru vynikající zejména pro ženy, které mají pravidelnou menstruaci se stále stejnou délkou. V tomto případě stačí den ovulace určit 2 až 3-krát, a pokud test prokáže ovulaci ve stále stejný den cyklu (např. 20. den od začátku menstruace), v dalším období se lze spolehnout na tento den i bez dalšího testování.
Je dobré si pamatovat, že i u žen s železně pravidelnými cykly a pravidelnou ovulací může nastat určitý „posun“, když v daném měsíci jsou vystavené velkému stresu, hodně cestují, jsou vystavené větší tělesné námaze, než běžně, apod. (typickým příkladem jsou dovolené v zimě či létě).

Další výhodou ovulačních testů (pro všechny ženy bez ohledu na pravidelnost jejich menstruace) je to, že umožňují i bez pomoci lékaře zjistit, zda žena produkuje dostatek luteinizačního hormonu (LH je nezbytně potřebný pro ovulaci), nebo zda nemá trvale „nezdravě“ krátkou luteální fázi cyklu (tj. počet dní od ovulace po následující menstruaci).
Radila bych okamžitě vyhledat lékaře

 • pokud žádný z ovulačních testů prováděných v průběhu 3 - 4 po sobě jdoucích cyklů (tj. pro dobu cca 3 - 4 měsíců) nedává pozitivní výsledek. U starších žen to může být normální (jsou u nich častější tzv. anovulační cykly - cykly bez ovulace), u mladších žen by se to nemělo stát častěji, než maximálně 1 - 2× ročně.
 • nebo pokud k následující menstruaci pravidelně dochází za dobu kratší, než 10 dnů ode dne ovulace (jedná se o měření délky tzv. luteální fáze menstruačního cyklu, která má trvat minimálně 7-8 dní, aby se embryo stihlo uchytit v děloze). Pokud se takto krátká luteální fáze objevuje po vysazení hormonální antikoncepce, braní 40 - 50 mg pyridoxinu denně po dobu 2 - 3 měsíců ji může prodloužit o 2 - 4 dny. V ostatních případech, nebo pokud pyridoxin nepomůže, radila bych trvat na lékařském vyšetření (a nečekat měsíce, jak to někteří lékaři vyžadují). Léčení totiž i v těchto případech může být jednoduché : lékař může naordinovat hormonální léčbu s cílem „urychlit“ ovulaci o pár dnů (ve formě tablet tělo dostane LH velmi podobnou látku, která vyvolá ovulaci).

K těm ovulačním testům (stanovení luteinizačního hormonu z moči) - pokud by to nebylo příliš srozumitelné z úvodního textu :

0. hodina - test NIC, hladina LH začne stoupat v krvi
8. hodina - test NIC, hladina LH začne stoupat v moči
24. hodina - test NIC (nebo slabě pozitivní), maximální hladina LH v krvi (za přibližně 12 hodin dojde k ovulaci)
32. hodina - test POZITIVNÍ, maximální hladina LH v moči (LH v krvi již klesá)
36. hodina - test POZITIVNÍ (LH v moči maximální nebo již krátce klesá), dochází k ovulaci
48. hodina - pokud nedošlo k oplodnění, vajíčko zaniká *** +/- 8 až 12 hodin tolerance, protože každá jsem trochu jiná …

Na kdy tedy plánovat pohlavní styk ?

 • hned při prvním slabě pozitivním výsledku testu (a poté nejlépe každý druhý den)
 • nebo pokud již máte ovulačním testem stanovený den ovulace (nejsilnější test), tak jeden den před a poté nejlépe každý druhý den.

Ovulaci stanovujte spíše z odpolední moči (ne z ranní) a hlavně nepijte příliš vody tak 3 - 4 hodiny před testováním.

Kdyby to nebylo jasné, zkus mi napsat na
zuzanap@click.cz

Zuzana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.03 07:11

Děkuji tak už jsem to konečně zvládla vypočítat!!!!!Ještě koupit testy a jdem na to i když člověk by se na to asi neměl upínat.A moc myslet!!!Pa hodně štěstíčka:a krásné vánoce!!!

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.12.03 15:28

Ahoj Zuzko,
děkuji za článek. Snažímě se skoro půl roku a stále nic, proto jsme se rouhodli pro měření BT. Už jsem se o tom bavila s holkami od Fantagiro a tam mi řekli, že při ovu teplota stoupne nad 37°C, ale to mi ne, klesne na 35,9°C a potom stoupne na 36,5°C a tam se zatím drží. Vůbec se v tom nevyznám. Zrovna jsem v polovině cyklu a bříško mě bolí, jako by MS měla příjít nejpozději zítra. Začínám být zoufalá a chytám se stébla.
Ještě jednou děkuju
Budulínek

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.01.04 11:29

Zdravím všechny. Nevíte náhodou někdo, jestli po otěhotnění stoupne BT jako při každém jiném cyklu? Napadlo mě, že možná po otěhotnění nedojde k ovulaci a tím pádem BT zůstane na stejné úrovni. Tím se dá možná také rozpoznat úspěšné otěhotnění (a oproti těhotenským testům je to zadarmo :-).
Díky za odpovědi.
 Marie

Alenka
Ukecaná baba ;) 1938 příspěvků 15.01.04 17:42

Ahoj holky,

po strašně dlouhé době koukám na net a tak jsem narazila na Vaši diskuzi. No my už se snažíme rok a půl. Už mi to připadá šílený, ale tak nějak se s tím smiřuji. Po půl roce snažení jsem si začala měřit BT, po dalším půl roce mi na naměřené výsledky gynekoložka řekla, že vůbec nemám ovulaci. No byl to šok, který jsem patřičně obrečela. Ale prý se s tím dá něco dělat. Zjistila mi, že mám vysokou hladinu prolaktinu a dostala jsem na to pilulky. A podle testů prý zabraly. Jenže žádný mimi stejně nepřišlo. Teď chodím do centra IVF a pomalu se smiřuji s jinou metodou oplodnění než je ta normální. Ale proč to všechno píšu. Ono si můžete měřit teplotu, dělat testíky, a já nevím, co všechno, ale stejně to může být k ničemu. Pan doktor mi vysvětloval možné příčiny nezdaru. Jedna z nich byla psychika. A já věřím tomu, že tak to je i u mě. Poradil mi, ať si vezmeme půjčku a začneme stavět. Prý když se to nehodí, tak se podaří. Jenže mě se bude hodit miminko vždycky. A to je asi ten problém.
Takže jsem se vykašlala na měření BT, zapisuju si pouze snažení, to abych věděla, kdy to miminko popř. vzniklo. A hlavně se snažím na to nemyslet a dělat věci, co mě baví a prostě být v pohodě. Jde to těžko, ale jde.
Měření nezatracuju, díky němu jsem zjistila spoustu věcí, ale všeho s mírou.
Takže držím všem pěstičky.

Pá Alenka

P.S. Teplota se při otěhotnění drží ve vyšší hladině asi 3 měsíce.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.01.04 09:05

AHoj všichni,
my se s manželem snažíme o miminko už víc jak pět let. Tento rok mi bude 30. Po půlroce neúspěchu jsme se obrátili na lékaře, začala celá série vyšetření, ale nikde nebylo zjištěno nic. Prodělali jsme už několik cyklů umělého oplodnění, ale ani to se nepovedlo. Při prvním nevzniklo dokonce ani žádné embryo. Byli jsme posláni na imunologické vyšetření. Konečně byla zjištěna příčina: PROTILÁTKY - proti spermiím, vajíčku a ranému plodu. Těžko říct jak vznikají, stresem, zánětama, psychikou atd… Brala jsem půl roku kortikoidy, abych ty protilátky ovlivnila, snižila jejich hladinu v krvi, ale jako by na mě neúčinkovaly tak jak mají. Absolvovali jsme další umělé oplodnění, tentokrát ambryo vzniklo, ale neuchytilo se. Teď máme po roce před sebou další cyklus. Hladina protilátek se za celý ten rok nezměnila. Obklopila jsem se knížkama o pozitivním myšlení, snažím se nestresovat se, mít ráda všechno kolem… Mám v sobě hroznou víru, teď to jistě vyjde. Držte mi palce. Pokud vás to bude zajímat, ozvu se. Bylo mi řečeno, že protilátky jsou dočasnou záležitostí. Dost záleží na psychice. Je dost těžké nemyslet na problémy, ale důležité je změnit se uvnitř. Myslím, že jsem v tomhle směru dost udělala, věřím, že to přinese výsledky. Protilátky v sobě přece nebudu mít celý život. Možná mi ale ty protilátky říkají, že ještě něco není v pořádku. Taky jsme si zažádali o adopci, nechceme mít jen jednoho špunta. Neberu to ale už jako alternativní řešení, spíš doplňující.

Míša

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.01.04 09:06

AHoj všichni,
my se s manželem snažíme o miminko už víc jak pět let. Tento rok mi bude 30. Po půlroce neúspěchu jsme se obrátili na lékaře, začala celá série vyšetření, ale nikde nebylo zjištěno nic. Prodělali jsme už několik cyklů umělého oplodnění, ale ani to se nepovedlo. Při prvním nevzniklo dokonce ani žádné embryo. Byli jsme posláni na imunologické vyšetření. Konečně byla zjištěna příčina: PROTILÁTKY - proti spermiím, vajíčku a ranému plodu. Těžko říct jak vznikají, stresem, zánětama, psychikou atd… Brala jsem půl roku kortikoidy, abych ty protilátky ovlivnila, snižila jejich hladinu v krvi, ale jako by na mě neúčinkovaly tak jak mají. Absolvovali jsme další umělé oplodnění, tentokrát ambryo vzniklo, ale neuchytilo se. Teď máme po roce před sebou další cyklus. Hladina protilátek se za celý ten rok nezměnila. Obklopila jsem se knížkama o pozitivním myšlení, snažím se nestresovat se, mít ráda všechno kolem… Mám v sobě hroznou víru, teď to jistě vyjde. Držte mi palce. Pokud vás to bude zajímat, ozvu se. Bylo mi řečeno, že protilátky jsou dočasnou záležitostí. Dost záleží na psychice. Je dost těžké nemyslet na problémy, ale důležité je změnit se uvnitř. Myslím, že jsem v tomhle směru dost udělala, věřím, že to přinese výsledky. Protilátky v sobě přece nebudu mít celý život. Možná mi ale ty protilátky říkají, že ještě něco není v pořádku. Taky jsme si zažádali o adopci, nechceme mít jen jednoho špunta. Neberu to ale už jako alternativní řešení, spíš doplňující.

Míša

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.01.04 16:17

Ja se snazim otehotnet uz dva a pul roku. Nejdriv jsem byla uplne zoufala, protoze mi doktori porad tvrdili zejsem relativne v poradku a mam dost casu(letos mi bude 22). Pak mne popadli velky bolesti a manzel mne odvezl do nemocnice. Mnela jsem na vajecnikach cysty a jedna praskla(proto ty bolesti) a mnela jsem v brise krev. Udelali laparoskopii, odstranili cysty a zjistili endometriozu. Tu lecili pul roku a sla jsem na dalsi laparoskopii. Zjistili ze mam uplne nepruchodny pravy vejcovod ale pracujici vajecnik, levy vejcovod byl v poradku ale vajecnik pracuje jenom nekdy. Dostala jsem lazne a sanci 2% na vlastny dite, jestli nepodstoupim umnely oplodneni(to nepodstoupim nikdy a tak jsme si podali zadost o adopci). Az ted po tak dlouhy dobe mi doktori rekli ze existuji ovulacni testy a s nima by se to mohlo podarit. Mam na to 6 dni v roce jestli ten levy vajecnik bude pracovat. Cykly jsem mnela hodne nepravidelny a tak jsem ted dostala na jejich upraveni HA. Ozvu se jak to se mnou dopadlo.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.02.04 12:32

Ahoj, priblizne pred 6 mesici jsem vy:,–(ila antikoncepci, rikala jsem si ze to necham nahode a to z duvodu ze jsem po diteti tolik netouzila jako ostatni budouci maminky, ale vzhledem k tomu ze muj muz si dite moc preje tak jsem se rozhodla ze vy:,–(im, s tim ze kdyz to prijde tak to prijde. Precetla jsem si par clanku na netu a rikala jsem si ze teda az budu chtit tak si spocitam dobu ovu. Zacatke noveho roku jsem si rekla ze jsem zvedava co by to udelalo kdybych si spocitala dobu ovu ( to protoze jsem zacala byt nervozni ze se zatim nic nedeje, jsem preci jen zena a deti chci) No a tak jsem si pricetla 14 dni od menstruace a manzelovi nic nerekla a pritulila jsem se. No a cekala. Jenze menstruace se dostavila presne na den (coz je dost pro me neobvikle) a tak jsem znovu zamirila na net a docetla jsem se tady na tech strankach presne co potrebuju vedet. Kdyz jsem vy:,–(ila obratila jsem se telefonicky na svou lekarku jestli ji nemam navstivit a informovat se, bylo me receno ze neni potreba. Nebyt techto stankach tak s ani nedovim ze existuji nejake ovolucni testy. Jsem rada ze jsem se mohla docist o tehle informacich a pro priste budu moct experimentovat, myslim si dokud po diteti tolik netouzim, nebudu tolik nervozni. Zatim jsem nedosla do stadia kdy se s manzelem miluji jen kvuli miminku. Myslim si ze idelani pro stvoreni potomka je dovolena na miste kde to jeste neznate a nebo se citite velmi dobre. Diky moc za info. Monika (25)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.02.04 13:16

Ahoj, priblizne pred 6 mesici jsem vy:,–(ila antikoncepci, rikala jsem si ze to necham nahode a to z duvodu ze jsem po diteti tolik netouzila jako ostatni budouci maminky, ale vzhledem k tomu ze muj muz si dite moc preje tak jsem se rozhodla ze vy:,–(im, s tim ze kdyz to prijde tak to prijde. Precetla jsem si par clanku na netu a rikala jsem si ze teda az budu chtit tak si spocitam dobu ovu. Zacatke noveho roku jsem si rekla ze jsem zvedava co by to udelalo kdybych si spocitala dobu ovu ( to protoze jsem zacala byt nervozni ze se zatim nic nedeje, jsem preci jen zena a deti chci) No a tak jsem si pricetla 14 dni od menstruace a manzelovi nic nerekla a pritulila jsem se. No a cekala. Jenze menstruace se dostavila presne na den (coz je dost pro me neobvikle) a tak jsem znovu zamirila na net a docetla jsem se tady na tech strankach presne co potrebuju vedet. Kdyz jsem vy:,–(ila obratila jsem se telefonicky na svou lekarku jestli ji nemam navstivit a informovat se, bylo me receno ze neni potreba. Nebyt techto stankach tak s ani nedovim ze existuji nejake ovolucni testy. Jsem rada ze jsem se mohla docist o tehle informacich a pro priste budu moct experimentovat, myslim si dokud po diteti tolik netouzim, nebudu tolik nervozni. Zatim jsem nedosla do stadia kdy se s manzelem miluji jen kvuli miminku. Myslim si ze idelani pro stvoreni potomka je dovolena na miste kde to jeste neznate a nebo se citite velmi dobre. Diky moc za info. Monika (25)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.02.04 14:54

drzim palce !!!
nekdy to musi vyjit, dulezite je verit. :-)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.02.04 20:08

Ahoj čekatelky!
Když jsem se před časem snažila otěhotnět,vzala jsem to vědecky.Četla , co jsem našla a počítala a počítala!Můj partner na mně nemá moc času a tak jsem se snažila PS načasovat.14 dní - jdem na TO!VYŠLO TO!!!Bohužel v 9tt potrat.ČEKÁNÍ­.Počítání!Jde­me do toho znova!NIC!Po přečtení tohoto článku mě to začalo vrtat hlavou a tak jsem si vzala do rukou tužku a starý m.kalendář.Je to tak , mé první dítě jsme splodily 19 den ciklu !Mám totiž 31 denní ciklus.Poprvé jsem těch 14 dní počítala od konce menstruace a tetˇod začátku men. jak by bylo „správně“.No a tak se potvrdilo,že když má žena delší ciklus než je norma,musí počítat OVU jinak než je norma.Třicítka volá a já děti chci MOC a MOC!! S ČLÁNKEM SOUHLASÍM-když je žena jinak zdravá!
Tak Vás moc zdravím a přeji sobě i
Vám baculatá mimina!!

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.04 13:54

ahoj,
nedavno jsem tyto radky procitala premyslela nad svou domelou neplodnosti, nechavali sjme to mu pul roku volny prubeh a nic, tak jsem se rozhodla ze zjistim nekde na netu jak na to, a narazila jsem na tuhle rubriku, vytiskla jsem si rady a chtela zacit propozitavat a testovat ty „spravne dny“ a za par dni se mi mela dostavit menzes, tak jsem se rozohodla ze od pristiho mesice na to pujdu vedecky. bohudik jsem se ji uz nedockala stejme jako ty EVEL jsem si udelala test hned 2 den byli tam // a vsak ne tak prukazne tak jsem udela jeste tri… a objdnela se k doktorovi. a vcera jsem videla jeho srdicko…

Eset01
Nováček 9 příspěvků 23.03.04 12:12

Ahoj Alenko,
Já myslela že kdyby jsi neměla ovulaci, ani by jsi pravidelně nekrvácela, tedy pokud nebereš antikoncepci! Z čeho potom to měsíční krvácení je, když není ovulace. Dokáže na to někdo odpovědět?

Desty
Zasloužilá kecalka 980 příspěvků 24.03.04 14:11

Ahojky děvčata,

mám prosbu. Můžete mi napsat, zda-li sem ještě chodíte nebo případně kam píšete ted?

Ten článek je super, načetla jsem si to, ale stejně pořád tápu. Tak jsem se chtěla ještě poradit o BT.

juanca
Zasloužilá kecalka 950 příspěvků 24.03.04 14:22

ak chces tak sa pridaj do denicka snaziliek,nas sa vola matysci,urcite ti niektora z nas poradi-je nas tam dost

Desty
Zasloužilá kecalka 980 příspěvků 24.03.04 21:14

Milá Juanco,
kdyz ja tu jsem teprve kratkoud dobu a nevim jak to presne funguje. Pripadam si jak Alenka v zemi Za zracadlem :-(((
Myslis, ze mam napsat svuj denik. Ale jak ho dostanu prave mezi ty Snazilkovske? Nezlob se,ale nevim jak na to. Diky Desty

juanca
Zasloužilá kecalka 950 příspěvků 24.03.04 21:25

pozri sa na temata tam mas denicky klikni si na snazilkovske a uz sa niekde len dostanes on ta potom uz niekdo zas naviguje
tal isto mozes pozret nove komentare aked zbadas denicek matyscu tak nan klikni a uz si medzi nami dievcatami

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.03.04 15:52

Ahoj čekatelky!BT a něco o měření najdete na www.RODINA.cz.Dej bříška-početí-symtotermální metoda2 měření teploty.Je tam vlastně popsáno(asi v polovině) něco jako v tomto článku!
Sobě i Vám baculatá mimina!

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »