Reklama

Dopis novorozeňátka rodičům

Rodičovství
  • emimino
  • 06.02.02

Milí rodiče, přicházím k Vám jako maličká nezralá bytost, která je svou vlastní osobností. Jsem u vás jen krátkou dobu ? užívejte si mě.

1. Dejte si čas přijít na to, kdo jsem, jak se od Vás odlišuji a co vám mohu dát.

2. Prosím, dejte mě najíst, když jsem hladové. Ve Tvém lůně, maminko, jsem nepoznalo hlad, čas i hodiny jsou mi ještě cizí.

3. Prosím, držte mě blízko Vašeho těla, laskejte mě, hlaďte mě, líbejte mě, povídejte si se mnou. Ve Tvém lůně, maminko, jsem se pořád cítilo nošeno a stále ve Tvé blízkosti. Nikdy jsem tedy nebylo samo.

4. Doufám, že nebudete zklamáni, když nebudu děťátkem dle Vašich snů a tužeb. Buďte ke mně shovívaví a k sobě velkorysí, i když nebudete perfektními rodiči, kterými byste tak rádi byli.

5. Zpočátku ode mě, novorozeného děťátka, neočekávejte příliš. Dejte mi šest týdnů v nichž mohu zrát, stabilizovat se a nalézt svůj vlastní rytmus. Vy se během šesti týdnů pozvolna vrátíte sami k sobě a děťátko začleníte do svého života.

6. Prosím, odpusťte mi, když budu hodně plakat. Mějte se mnou trpělivost: časem budu plakat méně a přinesu Vám svou přítomností spoustu radosti.

7. Dávejte na mě pozor ? pozorně mě sledujte, neboť Vám i beze slov mohu sdělit, co potřebuji, jak mě můžete ukonejšit a co mě uspokojí. Opravdu nejsem žádný tyran, který k Vám přišel, aby Vám ztrpčoval život. Ale jediným způsobem, kterým Vám mohu sdělit, že mi něco chybí, je pláč.

8. Prosím, myslete na to, že jsem docela houževnaté a odolné. Vydržím mnohé chybování, které bude ze začátku, z důvodu neznalosti, přirozené. Dokud mne však budete mít rádi, nemůže se nic strašného stát.

9. Prosím, dávejte pozor i na sebe. Koukejte, abyste měli vyváženou stravu, dostatek klidu a pohybu, abyste se v dobách, kdy jsme spolu, cítili zdraví a silní. Zkuste rozlišovat co je ?důležité? a ?nedůležité?, dívejte se na věci s nadhledem ? pak si mne budete moci o mnoho lépe užívat.

10. Prosím také, opatrujte svůj vztah mezi sebou, protože je pro mne výživnou půdou a ukazuje mi, jak je možné milovat lidi.

I když jsem Váš život momentálně trochu zpřeházelo, myslete na to, že je to jen dočasné.

Děkuji Vám oběma.
Vaše dítě

autor neznámý
z němčiny přeložila Hana Kocurková

www.rodina.cz/LLL


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Krasomila
Nováček 7 příspěvků 07.02.02 00:13

Moc pěkné.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama