Dovolená u moře s půlročním miminem

Rodičovství

Ahoj holky a kluci! Takže jsem se po půlroce dostala k tomu, abych Vám něco napsala...naposledy to byl příspěvek co bylo po 2 týdnech, kdy jsme přijeli z porodnice...

Po velkém zvažování a váhání jsme na začátku července vyrazili s naším 6 měsíčním Honzíkem do Chorvatska na Makarskou. Vyrazili jsme autem a protože je to něco málo přes 1000km, cesta trvala necelých 12hodin. Jeník neměl problém část cesty jsme jeli v noci a druhou část si hrálv autosedačce.

Teplota se pohybovala od 30 do 40°C. Přestože je dnes celkem obvyklé s mrnětem cestovat, trochu jsem se bála, nakonec se ale ukázalo, že naprosto zbytečně, Honza si dovolenou vysloveně užíval.

Ubytovaní jsme byli v malém rodinném hotýlku, měli jsme polopenzi. Jídlo jsem po dohodě s pediatrem vyřešila přesnídávkama a konzervama, jinak kojím a večer jsem jen ve varné konvici převařila kojeneckou vodu, kterou jsme si vezli z CR, a večer jsme dělali rýžovou kaši. Protože Jeníkovi u moře výborně trávilo, přikoupila jsem nějáká jidýlka tam, mají tam opravdu výběr, navíc mě překvapilo, že místo masitých jídel tam byli jako polední jídla spíš ovocné pyré s rýží nebo krůta s dýní - Jeníkovi ale moc chutnalo.
Před tím jsme jidýlka dávali párkrát, jednak jsme teprve přecházeli a spíš jsem mu vařila domácí stravu. Pediatr mě ale ubezpečil, že tyto konzervy dítěti 14 dní v roce neublíží, navíc obsah dusičnanů v potravě je přísně hlídán, zatímco brambory a mrkev, kterou koupím v obchodě už nikdo nezkontroluje…což je fakt.
Jako první pomoc při případném průjmu jsme si vezli rýžovomrkvový odvar od HIPPu, který zabrání odvodňování a ztrátě iontů při průjmech a zvracení u miminek. Nepotřebovali jsme jej.

Další obavy byli se spaním…měli jsme klimatizovaný pokoj, ale teplotu jsme nenastavovali příliš nízkou, aby neměl zdravotní problémy. Sebou jsme vezli cestovní postýlku. Večer (dříve jsem to odsuzovala, ale nyní to bylo nejlepší řešení) jsme ho normálně vykoupali, dali mu kaši a vrazili ho do kočárku. Došli si na večeři a večerní procházku, poté jsme ho jen přenesli. Když jsme nikam nešli a on usínal přímo vpostýlce, častěji se v noci budil, nedokážu si vysvětlit proč.

Sluníčko - nakonec jsme přes poledne nebyli v hotelu, jak jsem plánovala, u moře byl lepší vzduch a příjemné vlhko, v pokoji přestože byl klimatizovaný by to byl hrob.
Pláž byla oblázková a 10 m od moře byli stromy, pod těmi jsme sídlili celý den my. Jeník se od 11-14h vůbec nekoupal a na sluníčku kromě koupání v moři vůbec nebyl. Mazala jsem ho 60 faktorem od Vichy co 3h. Ve stínu jsme měli malý bazének se sladkou vodou, kde si hrál. Celý den byl bez pleny, což znamenalo opakovaně prát bavlněnou osušku na které ležel.
Výborně u moře jedl a odpoledne spal tak 2 hodiny. Byl veselý, po 3 h jsme si užívali moře, dokonce se i potápěl jako v plavání, slaná voda mu vůbec nevadila. Pokaždé jsem ho ale sprchovala.

Musím říct, že jsme si to všichni moc užili. Byla jsem překvapená, jak si pobyt u moře může užít i 6-7 měsíční prcek.

Všechny Vás moc zdravíma přeji príma dovolenou!!!

Petra a Honzík (7 měsíců)

Váš příspěvek
Radina
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.07.04 07:17

Petro,
gratuluji ti k odvaze. Myslím že takhle nějak začínají průkopníci v čemkoliv a na Rande je takových odvážných maminek potřeba. No, možná to není odvaha, ale jenom úžásné rozhodnutí ukázat všem že to jde. Zastávám názor, že všude žijí lidé, tudíž se všude lidi množí a logicky…všude najdeš nějaké děti. Což dokazuje jenom to, že i na Makarske se dá s dítětem žít =o)))). Já mám za 14 dnů termín porodu a ještě do konce září plánujeme, že se někam vypravíme na dovolenou. Jsou to krásné iluze a přestože našemu miminku bude na dovolené asi tak měsíc, už se moc těším. Samozřejmě budeme cestovat jenom u nás, ale hádám už teď, že nám pár dnů výpadku ze stereotypu domácího kolotoče kolem miminka prospěje a syn pochopí, že nový člen rodiny není konkurence nebo omezovatel, ale prostě človíček který klidně může jet na prázdninovou cestu s námi. Myslím, že lékaři jsou ochotni pomoci kdekoliv (snad to nebudeme potřebovat) a plánujeme cestu autem, tak by neměl být problém se vrátiti během pár hodin jízdy domů, kdyby už nebylo vyhnutí. Těší mne, že jste měli tak hezkou dovolenou a pěkně si odpočali, nakonec ta energie je vidět už z tvého článku. Doufám že dodá odvahu a přesvědčení cestovat i dalším váhavým maminkám s malými dětmi.
 Radka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.07.04 10:34

Ahoj maminky, díky za vaše zkušenosti. Měsíc po porodu jsme si zaplatili dovolenou v Chorvatsku, na kterou jedeme za měsíc, holčičce už bude 11 měsíců a myslím, že není čeho se bát. Ale v tom říjnu, když jsme dovo platili, si lidi ťukali na čelo, co jsem to za matku. A já hlupák chci jenom dítěti poskytnout mořský vzduch, otužování, plavání, vycházky, sluníčko. Takže díky, vím, že nejsem jediná. Jo a k cestování s měsíčním miminem - myslím, že mimčo v pohodě, zvlášť s kojením. Ale přece jen bych počkala po šestinedělí. Když si vzpomenu na ten poporodní debilismus (a to nejsem žádná měkotinka), asi bych nebyla schopná se ani sbalit. Ale přeju všem maminkám odvahu udělat něco víc pro sebe a pro naše miláčky.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.07.04 14:26

Ahoj všichni,

myslím že dovolená s prckem je naprosto v pohodě a v pořádku.
Petro měla jsi to všechno opravdu perfektně zmáknuté a Honzík měl veškerý servis :o)))
Já jsem byla s půlročním špuntem v lednu na Kanárech. Byla jsem s kamarádkou a jejím 2 letým synem. Můžu říct, že já jsem si dovču užila o moc líp než ona. Mimčo, pokud má zajištěné všechny potřeby vcelku nic víc nepotřebuje, za to 2 letý špunt už maminku pěkně prožene, zaměstná a někdy i přivede do nezáviděníhodných situací :o) Nakonec se nám dovolená moc vydařila a rády na ní vzpomínáme.
Teď vymýšlíme také Chorvatsko autem a z tvého článku jsem si vzala pár tipů které se mi budou hodit, díky.

Ahoj Veronika

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.07.04 14:43

Ahoj Peťo,už dlouho jses neozvala.Ztratila jsem tvou adresu i tel.číslo.
Ale vidím,že se máte oba dobře.A taky dovolená vám vyšla.
Já sem občas zabrouzdám,jestli není něco ového a pak kamarádka otěhotněla,tak sháním informace.No mě to ještě nepotkalo:-)Zatím jsem to odložila na třicítku:-)
Ozvi se,budu moc ráda.Petra

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.02.05 14:31

Zdravím všechny " odvážné maminky"…:-)
my se letos taky chystáme na dovolenou někam za sluníčkem s mimčem.V létě bude mít rok. jsme právě ve fázi hledání, tak by mě zajímaly nějaké fajn typy kam vyrazit. Třeba tady zavítá nějaká mamča , která má jednu takovou skvělou dovču z mimčem za sebou a poradí mi kam vyjet.Tak přeji všem maminám hodně odvahy do cestování a krásné letošní dovolené…zdraví Lenka+ Matěj

Vložit nový komentář