DPO trochu jinak :)

Rodičovství
  • nikol.ondrášovka
  • 28.06.13

DPO v tomto případě neznamená dnů po ovulaci, nýbrž dny po odstavení. :D V deníčku popíšu, jak u nás probíhalo odstavení závisláka. Bude trošku delší, tak pardon.

Pro nastínění situace. Máme doma skoro dvouletého prcka – závisláka na prsu. Prso má na uklidnění, na žízeň, z nudy a hlavně – NA USNUTÍ. Prostě na vše. Visí na mě průběžně celej den, i 10× za hodinu. Přijde, cucne, odchází, přijde, cucne, odchází, přijde atd. Jenže máme asi 2 měsíce do svatby a nějak jsme se shodli, že by nebylo vhodné mít dítě, co se bude sápat na nevěstu a strhávat z ní šaty. A za další, je také uječánek. Takže je nejvyšší čas odstavit. Jenže já jsem děsně pohodlná a je pro mě snažší dát prso, než poslouchat řev. :D

19.6.2013 DO (den odstavení)
Den se vyvíjí od rána normálně. Jsou vedra, malej lítá v plíně, máma lítá ve spodkách po bytě, kde je 30 stupňů, takže Dominik je věčně přisátej. Na zemi – krade prso, sedíme u televize – krade prso, usíná „po obědě“ (jinak řečeno po svačině, protože jsou 4 hodiny a do oken přestává moc pražit sluníčko, byt se ochlazuje) – má prso. Spí tři hodiny (téměř do 19:00) – prsa mají klid. Přichází táta – krade prso (Dominik samozřejmě, né táta). Vítá ho se slovy: „Ty už zase saješ?“ Domí se culí od ucha k uchu, nenápadně saje dál. Mimochodem kdyby chtěl někdo něco jako „kamasutru kojení“, můžu poskytnout - kojíme, v leže v sedě, ve stoje, hlavou dolů (to už je legrace, poslední jmenovaná věc není myšlena vážně).

Jelikož Domík chodí spát většinou kolem 22–23 hodiny. Jeli jsme v 8 nakoupit. To už nebylo 35 stupňů venku paráda. Přijedeme z nákupu se super náladou, okamžitě když si Domík sundá boty. Začíná být protivný, usazuje se do postele, říká mňam mňam (jediné slovo které bravurně ovládá) a chce prso. Říkám, že ne (vybaluju nákup, převlíkám se, chceme ho už koupat). Chytá hysterák. Koupeme, čistíme zuby se řevem. Řekla jsem si „A dost! Tohle musí skončit a hned.“ „Máma už mlíčko nemá, prostě není“ (to je zhruba 10 hodin). Šílený řev. Vysvětlujeme mu, že už mlíčko není (snad 100×), že je velký kluk a že už ho nepotřebuje. Vysvětlování nepomáhá. Odvedu ho za ruku na chodbičku s tím, že až se vyvzteká, ať přijde. Nezabírá, vrací se se řevem. Mléko z lahve odstrkuje, mne si oči. Na otázku jestli chce hají, kýve hlavou. Říkám „tak spi“. Uáááááá. :roll:

Pouštíme Mickeyho klubík asi v 23 hodin. Přerostlý mimino se zklidňuje. Neřve, jen se trhavě nadechuje (nevím, jak to popsat, ale děje se to potom, co dítě strašně brečí či ječí). Po dvou třech epizodách se začíná tulit, mnout si oči, smutně kouká a hladí prso. „Mlíčko už není, už jsi velký kluk“ říkám mu. Trošku smutně zabrečí a převaluje se, jako by nevěděl co dělat. Vypadá unaveně. Je něco před půlnoci. Podávám mléko v láhvi. Pije v sedě, lehá si, pak si zase sedá, lehá atd. Nakonec mi odevzdává lahev a lehá si ke mně. Dává mi pusu. Dávám ho do postýlky (máme klasickou miminkovskou hned vedle naší postele, bez jednoho boku) a říkám:

„Tak když už jsi velký kluk, tak budeš spinkat ve své postýlce vedle maminky a tatínka a já ti povím pohádku. Byl jednou jeden princ, který nechtěl spinkat sám…bla bla bla… a za rok možná budeš mít bratříčka nebo sestřičku, a tak si musíš zvykat na svou postýlku…bla bla bla… ale to neznamená, že bychom tě neměli rádi, naopak, lépe se vyspinkáš…“ atd atd.

Dominik po 10 minutách vyprávění usíná přitulený k medvídkovi. To šlo překvapivě dobře, říkám si. :)

Zhruba v 1 hodinu ráno se budí, trošku pláče, ukazuje na prso, mne si oči. Přináším lahev s mlékem. Bere si ji, pije v sedě, pije v leže, to mu nejde, vrací se do sedu. Vypije tak půlku, vrací mi lahev. „Lehni se tady na polštářek,“ říkám. Poslechl, dávám pusu do vlásků, on se otáčí na bok a usíná. Wow, tak to jsem nečekala. Věděla jsem, že se v noci vzbudí, ale čekala jsem větší scény.

20.6.2013 1.DPO
Ráno odcházím k zubaři. Synátor, zůstává doma s tátou. Vzbudil se ještě ve tři, ale hned usnul, pak ještě v pět a bez protestů spí dál. Vstávám já, oba kluci spí. Když odcházím (v 7), mládě se budí a už neusíná. Vracím se od zubaře ve třičtvrtě na deset. Malej rád, že mě vidí (oprava – že vidí prsa). Otec odchází do práce. Po 45 minutách řevu chápe, že prso nebude, hladí si prso, usíná bez cucání v půl jedenácté :) Probouzí se v půl druhé. Zkouší kňourání na prso, ale to nevychází. Dáváme oběd, zapíjí vodou, na prso to nezkouší. Zbytek dne věnujem normálním činnostem. K večeru ještě jdeme ven, odjíždíme nakoupit, pak se vracíme. Večeře v pohodě, ovšem koupání a zuby už docela plakavo. Když se pouští Mickeyho klubík, zkrotne. Po zkunčení vykážu muže s notebookem vedle do místnosti, zhasínám světla, ukládám synátora do postýlky, dávám pusu. Vyprávím o tom co budeme dělat zítra. Do dvou minut spí jako dudek. Uvidíme co v noci. :) Bude se asi budit, ale horší to snad nebude. :)

21.6.2013 2.DPO
Domi oslavuje 23 měsíců. Měli jsme limit, že kojit max. do dvou let. V noci byl poměrně v klidu, párkrát se vzbudil, stačila lahev s mlékem a povídání. Ráno už byl jako zlatíčko, v průběhu dne párkrát ukázal na prso, když mu bylo vysvětleno, že není, pochopil. Máme trošku problém s pitím, musím ho nutit, jinak vše zvládá. Potom, co přijedeme z oběda a vycházky v 16 hodin, ulehá, přitulí se k prsu, pohladí dvakrát a spí jako mimino. 2 hodiny! A to ho ještě musím budit. Večer v 10 usíná taktéž bez protestů ve tmě, po dvou „prsopohlazeních“. Že bychom to zvládli? :)

25.6.2013 6.DPO
Další dny šly v podobném duchu. Domi teď pije víc tekutin, vypadá spokojeněji a spí spokojeněji a déle. Teda sice se ráno budí třeba v 5–7, ale vypije už bez protestů mlíko a usne. Už ani prso na hlazení nepotřebuje. Jen Mickeyho klubík a tuli polštářek nebo tuli medvídka. Prsa nebolí a už z nich skoro nic neteče.

A nakonec vzkaz pro všechny, kdo plánují odstavit závisláka. Nebude to tak hrozné, jak si představujete, teda většinou… :kytka:

Hodnotilo 15 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30735 příspěvků 28.06.13 00:51

Tak to jsi dobrá, k tomu se asi nikdy neodhodlám :think: byla jsem, a vlastně stále ještě jsem rozhodnutá nechat odstav na dětech..i když 3 a čtvrt roku už mi přijde až až :jazyk: každopádně od roku a půl se kojí jen doma, aspoň to se mi podařilo staršího naučit, takže to není tolik obtěžující..mladší je zatím taky závoslák, tak uvidíme 8)

 
nikol.ondrášovka  28.06.13 01:52

@slavuska1 To rozhodnutí musí přijít a okamžitě přestat :D Když to natahuješ tak to nejde :) Ale záleží jak vám to vyhovuje :palec:

 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30735 příspěvků 28.06.13 02:14

@nikol.ondrášovka já asi rozhodnutá nejsem no, vím, že až kojit přestanu, tak mi to bude chybět, už budu mít definitivně velký kluky :pocitac: jinak hezký deníček, a super poslední věta v Tvým podpisu :mrgreen:

 
Anamor28
Stálice 78 příspěvků 28.06.13 06:44

Hezky denicek.Nam to slo taky jak po masle. chtela jsem kojit do 2 let a to jsem si splnila ale jak prestat? moje nocni mura :-D. nakonec jsem si dala na bradavky naplast na bebicko :-).ze dne na den se prestalo kojit jen obcas prisli a pofoukali :-D. a ja se tolik bala :-).

 
Run
Generální žvanilka 20201 příspěvků 28.06.13 08:46

Malý je čerstvě dvacet měsíců, po týdnu průjmů a zvracení je na tom s kojením asi jako novorozenec. A to už spávala celou noc. Nemyslím, že to dlouho takhle vydržím, jinak lapání po dechu po pláči znám, u nás pak ještě zvrací nebo přestává dýchat. Taky dobrý. A láhev s mlíkem - to vím přesně, tu by vztekle zahodila přes celý pokoj. Jen se zeptám, to takhle upíjel celé dny a mezitím normálně jedl?

 
nikol.ondrášovka  28.06.13 09:22

@gabriela82 Ahoj, jojo normálně snídal, obědval, večeřel, svačil a když byla možnost tak mlíkem od mámy zapíjel vše. Lahev z mlíkem taky nikdy předtím nechtěl a myslela jsem že poletí přes celý pokoj jak píšeš :mrgreen:, ale rychle pochopil že mlíko od mámy už nebude. Teď už s lahví problém nemá, zeptám se, jestli chc mlíko, když kývne, tak řeknu že mu jdu nalít. Občas kývne a ukáže na prso, i když už ví, že odpověď bude stejná, a to, že mlíčko už tam není

 
subsomi
Kelišová 6556 příspěvků 12 inzerátů 28.06.13 10:42

To mě fat potěšilo :) že jde závisláka přesvědčit, že už nic nebude :)

tak od března (2 měsíce před svatbou) to taky zkusím :mrgreen:

 
Jája1986
Kecalka 219 příspěvků 28.06.13 12:03

My máme zatím osm měsíců a fakt se bojím dne, kdy budu odstavovat, je ukrutnej závislák přesně jak popisuješ..kozu cumlá furt..spí se mnou a dudá si kdy si vzpomene, jinak je šíílenej řev až se dáví, zvrací..normálně jsi mi zlepšila náladu, že vím, že to jednou půjde, až nastane ten čas, kdy jeho hlavinka pochopí, že mlíko není, máme ještě moooře času, do roka a půl chci určitě kojit, pak se chceme snažit o druhé mimi, tak snad se nám to pak povede stejně krásně jako vám..

 
Adaneli
Extra třída :D 14141 příspěvků 28.06.13 16:28

Skvěle se vám to povedlo :-). Já musela odstavit na roce a dvou měsících kvůli lékům neslučitelných s kojením, moc mě to mrzlo, ale malý to vzal kupodivu v pohodě, líp než já :-). Mimochodem, moc pěkně píšeš a malého jsem chvílema fakt litovala, brouka :kytka:.

 
esteelauder
Ukecaná baba ;) 1053 příspěvků 28.06.13 19:51

Moc jsem se nasmála, parádní deníček :lol: :lol: :potlesk:

 
miru81
Neúnavná pisatelka 18584 příspěvků 28.06.13 20:21

Krásně napsané, děkuji za deníček, nechám se trochu inspirovat (hlavně jsi mě uklidnila, že by to mohlo jít celkem v pohodě ;) ) - dcera se odstavila skoro sama v 18ti měsících, ale prs potřebuje mít v ruce, když usíná nebo je přes den unavená :roll: Takže brzy zavážu prsa a uvidíme ;) Snad pochopí tak rychle, jako tvé dítko ;)

Jo a přeji krásnou svatbu a hodně štěstí :kytka:

Příspěvek upraven 28.06.13 v 20:21

 
m-arka  28.06.13 21:39

Svoji dcerku jsem odstavila ve 21 měsících. To jsem kojila před spaním večer a v noci. Myslela jsem, že to půjde naráz, ale nešlo, psychicky sem to nevydržela a navíc se mi ohromně nalévaly prsa, že to byla nesnesitelná bolest. Nejprve jsem vynechala noční kojení, to byl řev, ale vytrvala jsem, místo toho dostala napít a dudlík. Když už zvládala vynechání nočního, tak jsem vynechala i před spaním a řekla, že mlíčko už není, že ho mají miminka. Nejhorší byly první tři noci, ale vytrvala jsem…A dudlík jsme už taky úspěšně ukončily - doslova jsem ho vyhodila z okna (chtěla jsem jenom jako, ale odrazil se od otevřeného) a dokonale to splnilo svůj účel!

 
Hadumi
Extra třída :D 11717 příspěvků 29.06.13 07:23

Odstavila jsem teď - 22m. Taky mě překvapilo, že to dcera celkem rychle pochopila. Kdybych čekala na odstavení z její strany, tak se nedočkám. Um a ani jiné mléko nepije - nechce.

 
Boo-Boo
Stálice 54 příspěvků 29.06.13 15:26

Gratuluji, pomalu se na to také chystám (rok a půl mladé dítě). I mě to povzbudilo, že to půjde. Já už tedy před měsícem rozhodla, že v noci nebude a po 1 horší noci se vše zklidnilo. Takže snad i to kojení na spaní (a na uklidnění) zvládneme ukončit.
V prvních větách se úplně vidím - je pro mě pohodlnější dát prso než se snažit uklidnit jinak.

Děkuji za krásný, povzbudivý deník.

 
carodejka13  30.06.13 11:45
homeopatika

Jsme na tom podobně, u počítače se na mě kouká aethusa cynapium 30ch od homeopata, prý po tom dítěti přestane chutnat mléko, stačí jednou za den spolknout dvě kuličky, zalepit prsa nebo zatáhnout obvazem akorát pak už není cesty zpět…:-) bude se prý týden až 14 dnů vztekat a pak se odstaví :-) je to pouze na recept kdy mi homeopat určil dávku, tak pak můžu napsat jestli to zabralo :kytka:

 
verpa
Ukecaná baba ;) 1214 příspěvků 06.07.13 23:07

Ahoj tak to je skoro jako u nas, taky jsem kojila do dvou let, prso měl jen na usínání, no a tak prso vystřídala pohádka před spaním a žádný drama to nebylo, což jsem nečekala. Jak popisuješ první dny po odstavení to zkoušel ale zvládl to i já:)

 
siamka7
Extra třída :D 10925 příspěvků 8 inzerátů 10.08.15 09:50

Závidím ti,fakt.moje malá mi spí!!! s prsem v puse! celou noc, jakmile vytáhnu hned se vzbudí a brečí. nevim co mám dělat…má 14měsíců :nevim:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama