Druhá doba porodní

Porod
  • emimino
  • 24.06.01

Co je druhá doba porodní a jak dlouho trvá, jaké zvláštní procedury vás mohou během při porodu potkat, porod císařským řezem

Tato doba se nazývá dobou vypuzovací. Začíná, když je děložní hrdlo zcela otevřené ( asi 10 cm ). V této fázi je dítě tlačeno ven děložním hrdlem a dolů pochvou. V této době budete mít silné nucení tlačit. Kontrakce budou také silnější, ale budou již méně bolestivé. Druhá doba porodní trvá asi 20 minut a končí narozením dítěte.

Během kontrakcí se snažte co nejvíce tlačit, nemyslete při tom na ovládání močového ani řitního svěrače. Mezi kontrakcemi se snažte uvolnit a odpočívat.

Jakmile se během porodu objeví temínko hlavičky vašeho dítěte, budete pořádána, aby jste přestala na chvíli tlačit, aby nedošlo k natržení hráze ( při nebezpečí trhliny se provede nástřih hráze ).
Jakmile je venku hlavička vyčistí asistentka miminku oči, nos, dutinu ústní, zkontroluje, zda pupeční šňůra není omotána kolem krčku novorozence. Během dalších kontrakcí vyklouzne tělíčko novorozence - dítě vám bude položeno na bříško, přestřihne se pupeční šňůra, pak se miminko očistí a vyšetří.

Zvláštní procedury

Nástřih hráze
provádí se při nebezpečí natržení hráze, a to zejména při porodu koncem pánevním, u předčasného porodu, pokud má dítě dýchají potíže nebo velkou hlavu, při klešťovém porodu, při nedostatečném roztažení kůže kolem vaginálního otvoru, pokud nedokážete kontrolovat tlačení.
Dojde k rozšíření vaginálního otvoru pro snadnější průchod hlavičky dítěte, provede se nástřihem od vaginálního otvoru k jedné straně, po porodu se pak provede zpětné zašití. Hojení trvá asi 10 - 14 dní.

Klešťový porod
Jde o usnadnění průchodu hlavičky, kdy kleště před hlavičkou otevírají porodní cesty. Používá se při předčasném porodu, když má dítě dýchací potíže, když nemůžete dítě vytlačit.

Vakuumextrakce
Na hlavičku dítěte se připevní kovový pohárek napojený na vakuové čerpadlo a dítě je taženo ven, čímž se usnadní průchod porodnými cestami. Používá se při předčasném porodu, když má dítě dýchací potíže, když nemůžete dítě vytlačit.

Umělé vyvolání porodu
Pokud máte potíže, které mohou ohrozit dítě, či již uplynut termín porodu, mohou lékaři uměle vyvolat porodní bolesti a uspíšit tak příchod porodu.

Porod koncem pánevním
Při tomto porodu vychází dítě zadečkem napřed, hlavička se rodí jako poslední. Porod bývá delší a obtížnější. Někdy je nutné provést císařský řez.

Císařský řez
Dítě se rodí po otevření dutiny břišní. Tato metoda se používá např. je-li vaše pánev příliš úzká, jestliže je přirození porod pro vás nebo vaše dítě riskantní. Provádí se v celkové nebo epidurální anestézii. Budete-li rodit císařským řezem, pak také váš pobyt v porodnici bude o něco delší.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek