Druhý a zároveň první porod

Porod

Můj první porod byl vyvolávaný a skončil akutní sekcí. Můj dětský sen porodit přirozeně dítě se vytratil kamsi do dáli. Nezbývalo než doufat...

Vše začalo nástupem do rizikové poradny v den termínu porodu. Na první kontrole se mě pan doktor ptal, jestli chci rodit přirozeně - no to je otázka, jasně že chci! :-) Udělal váhový odhad miminka, zvláštně se na mě podíval a nakonec řekl, že odhad je 3200 g a se zvláštním pohledem řekl, že si ale myslí, že to bude víc. Seznámil mě s riziky přirozeného porodu po předchozí sekci a pozval si mě za dva dny.

Na druhé kontrole otevřená pro prst, CS 0…no, jak jinak. Otázka: „Vy byste chtěla rodit, že?“ byla několik dní po termínu více než provokativní. Abychom tomu pomohli, udělal mi Hamiltona a objednal až za týden. Z toho jsem byla poněkud nesvá, nehledě na to, že mi připadal příliš si jistý tím, že už nedorazím. V duchu jsem si pomyslela něco o naivitě mladého doktora, jelikož v minulém těhotenství se mnou Hamilton ani nehnul. Jaké bylo moje překvapení, když mi od té doby začala odcházet hlenová zátka. Ale nic víc se nedělo. To byl čtvrtek.

Přišla sobota, manžel měl dopoledne program s kamarádem, syn byl na víkend u našich a já tvrdla s pupkem doma. Jen tak z nudy jsem si zkusila měřit poslíčky a hle, chodily pravidelně po deseti minutách, vana je nerozehnala, ale ani nezhoršila. Zatím jsem si to nechala pro sebe a pevně doufala, že to dnes bude za námi. Odpoledne jsme jeli do rodného města manžela, aby mohl odvolit. Navečer měl ještě sraz od základky, tak jsem odpoledne strávila s kamarádem procházením se podél řeky. Ač jsem celý den chodila, poslíčky byly stále po deseti minutách.

Už jsem z toho byla otrávená, přeci jen jsem čekala nějaký posun. Doma jsem si napustila vanu, pustila film, cpala se brambůrkami a zapíjela je limonádou, ale toto lehárko mi dlouho nevydrželo, bolesti se ve vaně nedaly vydržet, tak jsem prchla na gauč. Manžel šel spát a já stále měřila. Byla jsem už unavená, tak jsem si šla lehnout, ale každá bolest mě budila, tak jsem to vzdala a s peřinou se opět přestěhovala na milovaný gauč. Tady jsem tak nějak přežila noc.

Ráno byly bolesti po 7 minutách. Už mě to opravdu nebavilo, chtěla jsem vědět, jestli se to někam hnulo, doma jsem si připadala jak tygr v kleci, tak jsme vyrazili do porodnice.

Už jsme byli téměř v porodnici, ale banán v mém žaludku se rozhodl, že do cíle nedorazí. Svitla mi naděje, že třeba už vážně porodím. Bolesti chodily po 5 minutách. Přišli jsme před porodní sál a najednou bolesti nikde. Připadala jsem si jako simulant a tak jsem tam tak stepovala na chodbě a přemýšlela, jestli nepojedeme zase domů. V tom se otevřely dveře a v nich stála od pohledu nepříjemná PA, ptala se, jestli jdeme dovnitř, nejistě jsem ji odpověděla, že nevím. :-D No tak si mě vzala dovnitř a manžela poslala pro tašku. Nechápala jsem, proč to, stejně pojedeme zase domů.

Přijali mě v 7:40. Dostala jsem andělíčka, natočili mi monitor, dali na ruku štítek, napíchli kanylu. Dostala jsem yal a injekci pro rychlejší otevírání. Pustili za mnou manžela. Na povel PA jsem si dala sprchu, ale rychle jsem z ní zase utekla. Šli jsme na sál.

Tam mě ovšem k mé nelibosti napojili na monitor. Doufala jsem, že mě brzy zase odepnou a budu moc chodit. Bolest v leže byla strašná, následovaly i křížové bolesti, takže jsem se jen kroutila a drtila lehátko. Během chvíle jsem nebyla schopná ze sebe dostat ani slovo. Každou kontrakci jsem si hezky pokřičela, chtěla jsem chodit! Jediné, čeho jsem se dočkala, byl nálet PA se slovy, že moje chování hraničí s hysterií a že akorát bavím celé oddělení. A že už žádnou bolest nemám, tak ať se uklidním. Z posledních sil jsem ze sebe vysoukala, že mě to jde do zad. Na to mi přikázala se otočit na bok, kroutila jsem hlavou, že ne, ale musela jsem. Pokud jsem měla do té doby pocit, že to na tom lehátku nevydržím, teď jsem při každé kontrakci vylítávala z kůže. Vždy jsem nechápala, když někdo u porodu žadoní o císaře. No, nakonec jsem žadonila i já. Radši přežiju to vše, co po něm následuje, než další minutu na tom boku!

V tom se tam zase objevila PA s povelem, že nesmím křičet, ale dýchat jako mašinka. No, děkuji pěkně. Poslední, co mi ještě ulevovalo, bylo pryč. Akorát jsem musela jak blbec „šišat“ a pomalu jsem cítila, jak se dostavuje hyperventilace. Konečně se objevil ten tlak na konečník, který jsem znala z deníčků na emimi. :-D PA mi povolila tlačit. Hurá!

Tlačila jsem a tlačila a nic, ale alespoň to nebolelo. Asi na třetí nebo čtvrtou kontrakci jsem dostala povel tlačit ze všech sil. Na třetí zatlačení vylezla hlavička, ještě jedno zatlačení a malý byl venku. Pocit štěstí a úlevy. Náš David se narodil v 12:39, 5 hodin po příjmu. Dostala jsem ho na břicho, byl tak maličký a podobný na brášku! Odnesli ho zvážit a změřit, výsledek mi málem vyrazil dech. 3820 g a 51 cm. Následovalo už jen šití a následné dvě hodinky na sále.

Ač jsem si přirozený porod moc přála, tak musím říct, že vyvolávaný porod byl pro mě mnohem lepší zážitek. Při prvním porodu jsem měla úžasnou PA, která si se mnou o všem povídala a respektovala moje přání. Díky přístupu personálu jsem si druhý porod neužila tak, jak jsem si představovala a jak by to bylo podle mě možné, kdybych nebyla připoutaná na lůžko a nedostalo se mi chování jako k dalšímu kusu.

Komu ale patří můj velký dík, je onen mladý pan doktor, který mi zapsal nižší váhový odhad. Zpětně jsem pochopila jeho pohled i tón, kterým vše pronesl. Zaručeně věděl, že miminko nebude mít do 3500 g a také to, že nad tuto váhu by mě už přirozeně rodit nenechali. Díky němu jsem si splnila svůj dětský sen, zažila jsem to nejkrásnější v životě. Dokázala jsem to, co mi bylo před rokem ještě tak vzdálené…porodila jsem syna.

Hodnotilo 20 lidí. Score 4.3.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
baily
Kecalka 233 příspěvků 09.11.13 02:29

Moc pekny denicek, hodne zdravi:D:D :lol:

 
baily
Kecalka 233 příspěvků 09.11.13 02:30

Moc pekny denicek, hodne zdravi:D:D :lol:

 
Flooa
Extra třída :D 10623 příspěvků 09.11.13 04:53

@Reinka Krasny denicek, krasne napsano :palec: Moc gratuluju a at jste zdravi a spokojeni :kytka:
Ale ta PA musela byt pekna pipka :cert: Kde jsi rodila?

 
Verušákk
Stálice 89 příspěvků 09.11.13 09:01

Já jsem rodila syna a vážil 40OOg Tak chápu jak vám bylo ale jinak krásný deníček…taky jsem napíšu deníček… :)

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2476 příspěvků 09.11.13 09:02

Moc hezké:-) Jo, to je právě to, z čeho mám strach víc než z porodu-protivného personálu. Proto jsem se opět domluvila se ´´svojí´´ PA a tudíž vím, kdo mě bude v porodnici vítat:-) gratuluji ke dvěma rošťákům, aspoň máš doma veselo s tolika chlapama :lol:

 
Reinka
Generální žvanilka 24844 příspěvků 09.11.13 09:33

@Flooa obě děti jsem rodila v Pardubicích a nebe a dudy :nevim: Takhle nepříjemný ženský jsem dlouho neviděla (a snad ani neuvidím :mrgreen: )

 
Vendee
Kecalka 231 příspěvků 09.11.13 10:20

Tak pani asistentku bych asi roztrhala v zubech, ale ty jsi to zvladla skvele:) gratuluji:)

 
Haninac
Kelišová 5453 příspěvků 09.11.13 11:07

Gratuluji k dalsimu chlapeckovi :srdce: chovani v porodnici hrozny :cert:

 
Viicky
Kecalka 328 příspěvků 09.11.13 11:14

Gratuluji k miminku a s tou vahou, rodit prirozene by te nechali az do vahy miminka 4,5kg. Pak uz automaticky sekci. Ja mela prvni dcerku 3710g, taky prenasenou. Ta PA je na ranu, jak muzou rict rodicce ze bavi oddeleni, des.

 
pralalinka
Závislačka 4136 příspěvků 09.11.13 11:24

Gratuluji, a sem ráda že i po císaři de rodit normálně, já sem taky po CS a přála bach si zažít taky normální porod.

 
Reinka
Generální žvanilka 24844 příspěvků 09.11.13 12:31

@Viicky asi záleží na porodnici a doktorovi :think: Nejdřív mi říkali, že by mě nechali do 4kg, pak že do 3,5kg :nevim:

@pralalinka držím pěsti, aby ti to příště taky vyšlo, je to mnohem lepší :hug:

 
ametyst
Extra třída :D 10408 příspěvků 09.11.13 14:15

Hezký deníček :) :kytka:!A to jsi teda porodila rychle, jen 5 hodin, to se určitě dalo zvládnout :hug: :)

 
Marfa0602
Ukecaná baba ;) 1845 příspěvků 09.11.13 14:57

Tak jsme se dočkali :* Krásné maminko, krásné :srdce:

 
Bábrdl
Neúnavná pisatelka 16261 příspěvků 09.11.13 16:28

Moc hezký deníček :palec:

 
Talitha
Extra třída :D 13262 příspěvků 09.11.13 16:31

Mě by zajímalo, v kolika letech jsi začala snít o přirozeném porodu. V sedmi??:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
A silně pochybuju o tom, že si nějaký doktor svévolně dovolí napsat výrazně nižší odhad jen proto, aby nějaká Mařka z Horní Dolní mohla rodit přirozeně. :roll:

Příspěvek upraven 09.11.13 v 16:31

 
Deníííí
Echt Kelišová 9602 příspěvků 09.11.13 16:33

U nás v diskuzi jsi nás popisem porodu odflákla a tady tak krásně popsala :potlesk:.., ale chápu :hug:..tak ještě jednou gratulka :kytka: a třeba do třetice ta holčička :P

pa u nás :*

 
Reinka
Generální žvanilka 24844 příspěvků 09.11.13 18:41

@Virginia skoro, v šesti :P :nevim:

 
smon83
Ukecaná baba ;) 1244 příspěvků 09.11.13 18:41

Gratuluji k broučkovi a přeju hodně zdravíčka…Musím říct, že jsem rodila i přirozeně i akutním CS. Při přirozeném porodu jsem schytala hnusnou PA a chovali se ke mě jako ke kusu čehosi… Potom zkazili a zanedbali co se dalo a pro mě to byl hrozný zážitek. Zatímco porod Cs byl super. Šla jsem okamžitě na sál, mám mini jizvu, když jsem se probudila, nic mě nebolelo…POřád mi nabízeli čípky proti bolesti, já je ale druhý den po porodu vysadila a šlo to vydržet. (Jinak jsem srab a říkám si na všechno injekci na bolest :) ) Čtvrtý den po porodu mě pustili domů a já byla schopná se postarat o svojí 19-ti měsíční dceru. Vytahovala jsem jí z postýlky, zvedala atd… Takže porod CS byl úžasný a kdyby náhodou někdy zase…tak jedině CS…

Příspěvek upraven 09.11.13 v 18:41

 
niezabudka
Kecalka 147 příspěvků 09.11.13 19:48

Tvoju túžbu po prirodzenom pôrode úplne chápem. Taktiež som mala prvý pôrod vyvolávaný a skončil sekciou a teraz chcem rodiť „normálne“. Musela som presvedčiť môjho doktora, že to myslím vážne a nájsť pôrodnicu, kde to budú akceptovať. Z viacerých dôvodov to veľmi chcem, na druhej strane mám strach, že ak sa niečo pokazí, budem si to vyčítať, že sa mi môj zámer nepodarí, lebo budem opäť prenášať, že mi to ako tebe bude kaziť personál alebo ma budú nútiť stále ležať na ctg a preto to nepôjde dobre… alebo že proste prežijem klasický pôrod a nakoniec si budem trieskať hlavu o stenu, že prečo som to vlastne chcela… :zed: Povedz, ako to spätne prežívaš ty, hoci to nedopadlo podľa tvojich predstáv, si tomu rada, že sa to podarilo? Mám pocit, že ako ženu ma tá chýbajúca skúsenosť o niečo dôležité ochudobňuje.

 
Halamka
Závislačka 2786 příspěvků 09.11.13 19:56
:palec: :kytka:
 
elis_an3  09.11.13 21:01

Jeee krása, dcerku mám akutním císařem po 30ti hodinovém utrpení a tlačení a neschopnosti ji dostat ven (zasekla se do pupeční šňůry) a už teď (když o druhém miminku zatím jen mluvíme) mám děs z plánovaného císaře, že mě automaticky pošlou po prvním císaři na další :D mám z toho už teď depky :D dala jsi mi naději :-) hodně zdravíčka tobě i prckovi :-) :kytka:

 
gabriela2013
Stálice 82 příspěvků 09.11.13 21:27

Hodně zdravíčka :) Moc hezký deníček až na tu zlou PA. :)

 
chcememimi
Echt Kelišová 7764 příspěvků 09.11.13 22:07

… gratulace k synovi, můj syn měl 3900g když se narodil a též jsem byla na sále připoutána k monitoru :zed:

 
Reinka
Generální žvanilka 24844 příspěvků 09.11.13 22:31

@niezabudka ano, i když bych pár věcí měla radši jinak, jsem nesmírně šťastná, že to bylo, jak to bylo, že jsem si to zažila…po CS jsem na tom byla i psychicky špatně, měla jsem problém syna přijmout, břicho se mi ne a ne zatáhnout, první dva týdny jsem ani sama nevstala z postele…teď jsem naprosto v pohodě, jsem šťastná, syna od první chvíle miluju :srdce: a i to břicho je skoro pryč, čemuž po předchozí zkušenosti nemůžu stále uvěřit :mrgreen: A není to jen můj subjektivní pocit, i lidi kolem mě mi říkají, že vypadám mnohem líp než po prvním porodu, že je na mě ta pohoda i vidět :palec: Takže já bych neměnila, i když jsem měla ty samé obavy, jako máš ty.

 
VeronikaNel
Kecalka 440 příspěvků 09.11.13 23:35

„Každou kontrakci jsem si hezky pokřičela, chtěla jsem chodit! Jediné, čeho jsem se dočkala, byl nálet PA se slovy, že moje chování hraničí s hysterií a že akorát bavím celé oddělení. A že už žádnou bolest nemám, tak ať se uklidním. Z posledních sil jsem ze sebe vysoukala, že mě to jde do zad. Na to mi přikázala se otočit na bok, kroutila jsem hlavou, že ne, ale musela jsem. Pokud jsem měla do té doby pocit, že to na tom lehátku nevydržím, teď jsem při každé kontrakci vylítávala z kůže. Vždy jsem nechápala, když někdo u porodu žadoní o císaře. No, nakonec jsem žadonila i já. Radši přežiju to vše, co po něm následuje, než další minutu na tom boku!“ - prosím o prominutí, ale přistihla jsem se, jak se u téhle části uculuji :mrgreen: Asi tím, že jsem to měla naprosto stejně, stejný přístup PA, stejné kecy od ní, stejné žadonění o círaře :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Hodně zdravíčka :hug:

 
Malá Mia  09.11.13 23:39

@Virginia Mně se taky moc líbila formulace „můj dětský sen porodit přirozeně…“. Jsem asi divná, ale v dětství jsem snila o něčem úplně jiném než o porodu :mrgreen:

 
Kytkaa
Závislačka 3503 příspěvků 10.11.13 01:49

Gratulujiii.. Svitla mi nadeje ze i ja to po akut. cisari dokazi. Moc v to jednou doufam. Ted si teda uzivam mou malou skvelou holcicku… ale taky chci porodit normalne

 
Lynette
Echt Kelišová 7668 příspěvků 10.11.13 10:23

Asi se ti nebude líbit co napíšu, ale prostě musím. Já nechápu ženský který u toho řvou. Jo, bolí to, ale přece řvaním to míň bolet nebude. Já jsem rodila přirozeně, bez epiduralu a jasně že jsem si tam taky trochu kňučela, ale u řvaní se člověk akorát vysiluje a nemůže při tom správně dýchat takže ubližuje sobě i miminku, bolest to nezmírní, navíc štve personál a děsí rodičky kolem. Takže já se porodní asistentce nedivím - mohla to říct slušněji, ale pokud jsi působila jako hysterka tak asi měla pocit že musí být rázná, jinak že budeš řvát furt. A popravdě se divím, že sis neřekla o nějaký tišící prostředek - epidural například. A popravdě nevím, co si chceš na porodu užívat :roll: Jediný krásný je na tom to miminko - nechápu co je na bolestech a svíjení se na posteli k užívání. Myslím, že by to nebylo o nic úžasnější kdyby personál říkal - jé vy krásně řvete. :oops:

 
Bavi
Generální žvanilka 20797 příspěvků 81 inzerátů 10.11.13 10:59

@Lynette @Virginia :palec:

 
Lennn
Kelišová 5218 příspěvků 10.11.13 12:11

Já teda žádné oslavné ódy psát nebudu. Souhlasím s názorem Virginie. Podle mě je blbost, že dr. napsal schválně nižší odhad, aby sis mohla splnit svůj dětský sen. A vůbec teda nechápu, jak můžeš jednoho syna upřednostnit před druhým jenom proto, že jsi rodila přirozeně? To mi hlava nebere :zed:

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 15875 příspěvků 10.11.13 12:17

Nějak jsem se v textu ztratila - teď jsi porodila už druhé dítě, ne? To první ti přinesl čáp?

 
nepř. mišanila  10.11.13 19:58

Tak já zas na druhou stranu nechápu, jak někdo nechápe, že někdo jiný má potřebu u porodu řvát.

Porody jsou neporovnatelné, práh bolesti, jaké bolesti, jestli křížové nebo ne, způsob zvládání bolesti atd.,takže napsat mě to bolelo a taky jsem nekřičela je prohlášení o ničem.
A to podotýkám, že jsem u dvou porodů ani nepípla, mám štěstí na menší bolesti a nejsem řvací typ. Nedokážu zařvat ani normálně, takže se tak neprojevuju ani v mezních situacích.

Jestli někomu pomáhá si zařvat, hučet, nadávat, tak ať si zařve, že to štve personál je jejich problém a nemají to dělat a jít třeba na patologii, tam je řvaním nikdo rušit nebude :). To, že to nepomáhá miminku, to jsem se zas dočetla, že jsou to tradované nesmysly.

Porodní asistence se divím, podle mě je to důra, na kterou by si měly rodičky stěžovat. Se fakt nedivím, že jsou v porodnici pořád takové nepříjemné ženské, když si nikdo na takovou hrozné chování nestěžuje a někomu to naopak přijde v pořádku.

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 10.11.13 20:47

Gratuluju k porodu. Mrzi me pristup personalu, to je na stiznost. Nikdo nema pravo te nutit lezet urcitym zpusobem na kritizovat tvuj projev. Ta pani tam nema co delat, povazuju to za profesni selhani a nedivim se, kdyby sis odnesla trauma. Porad zapominame na to, ze jde o placenou sluzbu. Sluzba jako jakakoliv jina. Tak proc by me mel nekdo navic v tak citlive situaci takhle urazet, ponizovat, trapit? Rodici zena ma uz tak dost co delat sama se sebou.
Kdyby mi nekdo kritizoval muj krik, tak by opravdu nepochodil. Povazuju to za hrubost. Me krik velmi pomahal a i kdyby ne, tak je to neco, co clovek dela nikoliv z plezyru, ale protoze nemuze jinak. Malokoho tesi rvat jak na lesy bolesti.

 
niezabudka
Kecalka 147 příspěvků 11.11.13 07:42

Reinka, ďakujem za úprimnú odpoveď. Dúfam, že to aj ja nakoniec vyhodnotím takto pozitívne. Aj ja som mala pocit, že ten prvý nepodarený pôrod sekciou ovplyvnil spočiatku môj vzťah k malému, a tomu sa chcem vyhnúť.

 
daniswat
Povídálka 42 příspěvků 11.11.13 18:32

Také jsem zažila porod vyvolávaný, který skončil sekcí. Stále lituji, že jsem si to nechala vyvolat :,( ale jsem ráda, že mám zdravého syna. Snad se to napodruhé také povede :lol: moc pěkný deníček, který mi dal naději!!:)

 
Petule 1
Kecalka 444 příspěvků 12.11.13 20:09

Moc pěkně napsané..moc vám blahopřeju k chlapečkovi :kytka: Od půlky deníčku mě to dojímalo a nakonec aji slzička mi ukápla.. :) Jinak s tou paní chytrou to přece jen zamrzí..a udivuje mě to stále, jak takoví lidé bez přístupu mohou tohle dělat :zed: Na porodním sále se přece křičí, to je normální a pro někoho to je ulevné, co si budem povídat holky.. ;)

 
mamkyjáryk
Závislačka 3521 příspěvků 19.11.13 14:22

Nádherný deníček Andrejko, jsme ráda že se ti splnil sen!! :hug:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama