Svoboda náboženského vyznání?

Ostatní
  • vykladzkaret
  • 06.12.14

Žijeme v době dříve nevídaných informačních technologií, v době, kdy se cenzura v jakékoli podobě špatně prosazuje ve světě permanentně spojeném (bez)dráty, a přesto člověk neustále zakopává o zakořeněná dogmata, klišé i předsudky. I zde na eMiminu.

Naše doba je dlážděná nevídaným medicínským, technologickým a politickým pokrokem, zároveň také ozbrojenými konflikty a v menší škále zlobou a záští vůči těm či oněm skupinám obyvatel, které se obvykle provinily pouze tím, že se narodily do špatné barvy pleti/víry/jazyka.

Závazek naší ústavy vůči náboženské toleranci byl nedávno potvrzen nejvyšším soudem v otázce nošení hijabu ve školách, přesto to mnozí stále nemohou vydýchat. Romská menšina, o jejíž historii, náboženství, řeči neví drtivá většina těch lépe zbarvených občanů naprosto, ale naprosto nic, ale s jistotou vědí, že jsou to všechno vyžírky a povaleči, je i zde mezi matkami vesele pranýřovaná.

Mnohé z vás beze studu píší, jak tuto „skupinu“ nemají rádi, jako by to byla snad ctnost.

„V české kotlině, jestli vám to neušlo, nežijeme jen my Čechové, ale i potomci ostatních praotců,“ říká Cimrman. Jenže místo, aby byli vítání, čelí diskriminaci, závisti a předsudkům, za které by se každý slušný člověk styděl. Bohužel nestydí, a v anonymní době internetu už vůbec ne.

Pak jsou tu lidé jako já, co mají předky, kteří vyletěli komínem někde v Buchenwaldu, a jejichž rodiče se snažili za každou cenu je „normalizovat“ a zařadit do většinové společnosti slavením Vánoc, hovořením pouze česky doma (mluvím díky dědečkovi, co válku přežil schovaný v horách na Slovensku, jidiš). Přesto mám hodně tmavé oči a tmavé vlasy a vůbec vypadám jako typická Židovka, takže se mi běžně stávalo, že jsem byla i s velice „bledou tváří“ za nepřizpůsobivého občana a byla jsem vyhazována z dopravních prostředků, obchodů, a čelila verbálním útokům skinheadů.

Celá moje rodina i já jsme se strašně snažili, abych byla „jedna z vás“. Dneska mohu s klidem říci, že nejsem a nikdy nebudu. Takže z pozice člověka, co stojí mimo všechny většinové mísy, který měl v životě to privilegium vést nesmírně osobní, emotivní a transformující diskuse s lidmi všech abrahámských náboženství a mnoha dalších, bych si dovolila pár slov.

Chtěla bych říci k islámu, což je náboženství jedné miliardy lidí na téhle planetě a 15 procent občanů Israele. Z nich drtivá většina jsou slušní, pracovití lidé, co mají rádi své děti. Těch pár magorů, co střílí na Israel, nosí bomby na těle, dává je do londýnského metra, ubližuje křesťanům a které média lepí na plakáty s nápisem „islám“, nereprezentují tuto víru ani její následovníky, ale sebe samotné.

Hamás je teroristická organizace, ale neříká nic o islámu, stejně jako IRA (Irish republican army) neříká nic o křesťanství.

Ač velice dobře vím, co se děje v Sýrii, ISIS, Pákistánu a dalších tradičně islámských zemích, a osobně se neztotožňuji s mnoha hodnotami islámu, zároveň chci říci, že naprosto odsuzuji agresivní islamofobii a napadání kohokoli, kdo se k této víře hlásí. A to i zde.

Závazek k náboženské toleranci sahá hluboko do kořenů naší vlasti, nemluvě o Václavu Havlovi a jeho závazku vůči lidským právům. Nikdo z nás by se neměl bát napsat, k jaké víře se hlásí a neměl by čelit proto kyperšikaně. Zde se domnívám, že administrátoři mají podivně posunutý žebříček hodnot, zakazují vulgární výrazy, ale xenofobní narážky tolerují jako „jiný názor“.

Jestliže se máme aspoň vzdáleně přiblížit společnosti, která je tolerantní a která ví, co to je opravdový mír, neměli bychom se dělit na křesťany a muslimy, na Židy a nežidy, Romy a neromy, a hledat na tom druhém automaticky to špatné na základě zrovna nejnovějšího mediálního výstřelku z muslimského světa. Ten se v drtivé většině objevuje jen proto, aby daná média získala pozornost SAMA PRO SEBE, nikoli pro islám, nebo na základě jakéhosi pokřiveného dokumentu o jedné jediné rodině.

Měli bychom k sobě hledat cestu, hledat to společné a respektovat se navzájem, nikoli se neustále přesvědčovat o své vlastní pravdě stylem „souhlas nebo zemři“, což je styl kupodivu zde velice populární. Jakmile dojdou věcné argumenty, následují bezohledné útoky na tělo diskutujících, protože konec konců, pokud má někdo jiný názor/barvu pleti/víru, je to určitě blázen, vyžírka a fanatik, a určitě žere malé děti.

Máme to privilegium, že žijeme v demokratické zemi, a bariéry mezi náboženstvími či kulturami bychom měli chtít překračovat, ne je budovat. Náboženská svoboda je nezbytný prvek pro lidskou důstojnost a rovnost všech je nutná pro všechny prosperující společnosti, protože v historii rovnost těch rovnějších nikdy nevedla k ničemu jinému, než utrpení a konečnému pádu takové společnosti.

Možná že máte špatnou zkušenost se sousedem Romem, možná, že se vám protiví búrky. Nic z toho ovšem neznamená, že si Romové zaslouží pervazivní odsuzování, nebo že každá muslimka je sexuální otrokyně bez názoru.

V Afgánistánu je více žen v parlamentu než v USA. Maha Al-Ghunaim (muslimka) je šéfka kuwajtské investiční firmy GIH a „pane“ jí říká moloch, co má majetek za sedm miliard amerických dolarů. Lubna Khalid Al Qasimi je ministryně zahraničního obchodu Spojených arabských emirátů. Sahar El-Sallab je jedna z předních egyptských bankéřek a bývalá ministryně obchodu a průmyslu.

Tím neříkám, že to mají ženy v muslimském světě snadné, pouze tím říkám, že jsou mezi nimi nesmírně schopné, nezávislé, chytré a vzdělané ženy muslimky a že jich není málo. A že dámičkám, co o islámu četly maximálně v Blesku nad odpolední kávičkou, nepřísluší je soudit.

Pokud si chceme dát nějaký dárek v nějakém Vánočním kolotoči či kole štěstí, nadělme si navzájem více ochoty poslouchat a méně ukazovat prstem, více snahy porozumět místo snahy odsoudit. A nadělme si také trochu vlastní pokory, bez které budeme jen přefouknutými balonky plnými vlastního povýšenectví, které při prvním poryvu větru prasknou.

Hezké svátky všem.

Hodnotilo 78 lidí. Score 2.9.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek
 
wdisaster
Povídálka 33 příspěvků 06.12.14 00:11

Nejprve musím říct, že tenhle deníček mě donutil se asi po roce přihlásit a něco napsat.
Naprosto souhlasím s tvým názorem a obdivuji tě, že jsi dokázala svoje myšlenky tak smysluplně hodit do psané formy. Rozhodně bys to měla publikovat i někde jinde.

 
LoveIsInTheAir
Povídálka 12 příspěvků 06.12.14 00:43

Děkuji, děkuji, děkuji… Ztotožňuji se s tvým názorem a to proto, že jsem byla často šikanována za svůj, pro české Pepíky, atypický zjev. Ten, kdo to zažil a i přesto toleruje, chápe. Ti radikální, kdož jsou v mase lidí si podobných, jsou v síle.. A tyto lidi lituji.

 
lllucie
Ukecaná baba ;) 1259 příspěvků 06.12.14 06:17

Taky jsem se musela přihlásit…promin, ale ma me tvuj styl psaní, působí strasne moc povysenecky, takovy to ja jsem nejchytřejší, nejvzdelanejsi, nejtolerantnej­si…nadzveda me tvá hlaska ohledně damicek a kavicky vzhledem k tomuto prosim tedy o tu toleranci bez rozdílu…ač mas
jinak jistě v mnohem pravdu…

 
Martina84
Ukecaná baba ;) 1587 příspěvků 2 inzeráty 06.12.14 06:38

V podstatě máš pravdu a pokud by se tvé přání vyplnilo, byl by na světě pokoj a mír. Chybu vidím ve slepém následováním davu a přehnané důvěře v media, která mají šílenou moc manipulovat se společností. Dávno nevěřím všemu, co se píše a hodně ingormací filtruji. Nejlepší je osobní zkušenost a zachovat si „nadhled“.

 
Káťa1988
Povídálka 32 příspěvků 06.12.14 08:17

Dá se říct, že s autorkou deníčku souhlasím, moje nejlepší kamarádka byla jak se říká cikánka a i když už se moc netýkáme, tak o ní můžu říct že je to hodná pracovitá holka. Takže vím, že se lidé nedají házet do jednoho pytle. Přesto jsem ostražitá, neříkám že ne… Co se týče islámu: např. manžel mé sestřenice je Turek a je to hodný kluk co si tu rozjel byznys s kebabem, dal vyznává korán a nikomu to nenutí, na rozdíl od magorů co zastupují islám v Bruselu a vynutili si, aby tam nebyl vánoční stromek, protože je to prý uráží. A to mi v pořádku nepřijde. Přece pokud se někam přestěhuji, tak musím akceptovat zvyklosti, které v té zemi jsou a ne že si vynutím aby se mi ostatní přizpůsobili. Ideální by byl stav, kdy by všichni žili pravidlem: Respektovat a být respektován. Jenže to asi není reálné :nevim:

Příspěvek upraven 06.12.14 v 08:30

 
Pajka89
Ukecaná baba ;) 1254 příspěvků 06.12.14 08:59

Skvěle napsané. Také jednou deníček, co má hlavu a patu. A stoprocentně s tím souhlasím :palec:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26455 příspěvků 06.12.14 09:02

Jako v hodne vecech s Tebou souhlasim ;) Ja mam proste rada prizpusovive lidi a je mi jendo, jetsli je to rom, ci arab ci zid..Ziju v nemecku a tady je mesit opravdu az kam a nidko nikomu nic nezakazuje..Je ovsem take pravda, ze v Berline uz jsou i turecke obchody turecke lekarny atd..Jen v tomto nechapu..Pokud nekam prijedu neotevru si jiste jako ceska svoji ceskou lekarnu..Chapu, ze tito lide se hodne schazeji, ze maji svoji komunitu, ale prave tamdy by se meli naucit, ze kdyz jsme v jine zemi, musim se ji prizpusobit..Jinak souhlasim, ze neodszuji nikoho kdo je proste uplne normalni clovek a kdo se chova tak, jak se chovat ma..Nejakym clankum a bulvarum uz davmno neverim a nebudu..Ted se tu V Nemecku stala takova vec, ze turecka divka zachranila dve divky obtezovane na toaletach a vymstilo se ji to nechutne..Byla pak zmlacena az do komatu a zemrela v den svych 23.nerozenin, to jsou pak veci, kdy opravdu musim jen se zasti rict, co je to za zemi nekdy, kdy clovek, ktery uz nekolikanasobne nekoho napadal, pise na fejsu, ze kasle na statni navladni, ze se ze vseho dostane :cert: Nedivim se ze holky, ktere byli napadeny se pak bali prihlasit jako svedkyne :zed: :zed: Takze za me, ja nejsem rasistka, delim to na dobre a zle lidi a je jedno jake jsou pleti ;) ;) ;) ;) :srdce:
Jiste by bylo presmiru krasne, abychom jsme se alespon na svatky zamyslely, to jsi napsala hezky :srdce: :srdce: :srdce:
Jen nejak neverim, ze se v tomto neco zmeni, nejsou jenom cerny a bili lide jsou i hodny a zli a je jedno jake pleti a to je prave to, co zustava :? :? :?

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26455 příspěvků 06.12.14 09:03

Sorry za chyby :oops: :oops: ;)

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 06.12.14 09:06

On nekdo soudi muslimske zeny???

Autorka by si mohla taky nadelit trochu vlastni mediciny, ono jeden level je nebyt povysena nad mensinami, druhy level je nebyt povysena z toho, jak desne nejsem povysena.
Takovej militantni kavarenskej „nerasismus“.
(tak to na me pusobi, ale mozna to jen autorka napsala v nejakem akutnim rozhorceni, netivm)

Příspěvek upraven 06.12.14 v 09:07

 
šílenámáma  06.12.14 09:27

Mě se to teda četlo špatně a myslím si, že jsi to vložila na špatné fórum. Se mnou to nic nedělá, nepovažuju se za rasistku ale zase ani za dámičku. :mavam:

 
šílenámáma  06.12.14 09:28

@Pudloslava to máš pravdu ;)

 
Uživatel je onlineterien
Závislačka 4793 příspěvků 06.12.14 09:34

Svoboda a práva jednoho končí tam, kde začíná svoboda a práva druhého. Nemyslím si, že by si tolik muslimských žen vymýšlelo nebo to byla jenom menšina. Mluvím o těch, co žijí obyčejný život, ne o tom zlomku těch, co jim bylo dopřáno vzdělání a někam to dotáhly. Běžně rodí ve 13, jsou majetkem manžela stejně jako jejich děti, v té dobrovolné burce musí i rodit, to mi svobodou moc nezavání. A není to nic, co by si člověk přečetl v Blesku, může se o tom přesvědčit každý, kdo do muslimské země pojede. Stejně jako se může každý přesvědčit o „diskriminaci“ romů v ČR. Každý si udělá obrázek sám a co je za jeho mírou tolerance nemusí přijímat s otevřenou náručí.

 
Krasavicaa  06.12.14 09:47

:mrgreen: :mrgreen: Horší povýšený a arogantní blábol, jsem už dlouho nečetla ;) :mrgreen:

 
Mirka Dušínová
Ukecaná baba ;) 1522 příspěvků 06.12.14 10:15

@Pudloslava Souhlasím s tvým příspěvkem…v pod­statě dokonale vyjadřuje i můj názor…

 
Anonymní  06.12.14 10:16

Citace přímo z deníčku: „Nikdo z nás by se neměl bát napsat, k jaké víře se hlásí a neměl by čelit proto…“ Tak, jak píšeš, nikdo by se neměl bát. Jenže tvůj deníček adresovaný vpodstatě nám zde, křesťanské společnosti, opomněl adresovat muslimy. To je totiž to nejméně tolerantní vyznání, dokonce tak povýšené, že vyznavač jiné víry je pro ně bezvěrec, a jeho život nemá žádnou cenu, jeho vražda není žádný hřích… Mnohem horší než přihlásit se k nějaké víře tady v Evropě je přihlásit se ke křesťanství nebo dokonce Judaismu mezi muslimy. Jistě víš, jak by s tebou naložili např. v Saúdské Arábii, kdyby zjistili, že jim kráčíš po svaté půdě… Tento článek je dalším výkřikem, kdy autor si myslí, že může změnit svět. Já věřím tomu, že přes 90 procent lidí je normálních a chtějí jen žít svůj život v míru, mít děti, pracovat, a že terorismus škodí nejen nám ve vzdálených zemích, ale i jim v jejich domovině (Afghánistán, Irák, Írán…atd) a je mi těch běžných lidí líto. Běžné lidi toužící žít normálně nerozdělí žádná víra ani barva… Na druhou stranu si musíš uvědomit, že tolerance z naší strany se setkává s naprostou netolerancí strany druhé a vznikají v naší domovině situace, jako že v Belgii stáhnou vánoční stromek, aby nepobuřovali nekřesťanský přistěhovalce… A to je co? Jaký pro to máš název? Proč pobuřoval symbol vánoc někoho, kdo nezván přišel sám, tolerován zůstal, zůstal a nenáviděl, a nyní se roztáhl po tom, co byla kultura západní, a my jen tolerujeme, tolerujeme, a ztrácíme se… Dovede si někdo představit, že bysme mi křesťani přišli do islámských zemí, prosadili si cokoliv z našich tradic např chodit polosvlečení, slavit naše svátky, řvali o toleranci, soudili se o uznání, a že by nám ustupovali?? No, jen si to představ. A jestli to nejde, je to proto, že křesťanská kultura, i židovská, i budhisti, hinduisti, je mnohem víc založena na toleranci, pokoře, otevřenosti. Nikdy nemůžeme tudíž prosadit cokoliv proti kultuře netolerantní, pro kterou nemá život bezvěrce cenu. Uvnitř islámských zemí je to úplně stejné jako tenhle konflikt mezi islámem a ostatním světem. Stejné: ti umírnění, otevření, tolerantní, těch 90 procent co chce jen žít, nemůže svou existenci nikdy prosadit proti brutalitě a fanatismu zbývajících 10ti procent. A proč se terorismu daří tolik právě v islámu? I když „bojovníci“ isil denně porušují Korán, klidně se hlásí k islámu. Divné, ale někde je zakopaný pes, kdy toto náboženství přitahuje brutální typy. Nepopírám existenci terorismu v jiných náboženstvích, ale ten poměr…je nepoměřitelný. A zrovna tak je k zamyšlení, proč jsou to vždycky muži, co škodí… Tohle není souboj náboženství jako takový, je to boj zla proti dobru a souboj gendrový, kdy chlapi touží mít absolutní moc. Zbytek už je jen o tom, že si najdou nejpřitažlivější cestu, problematický region, náboženství které hodně schová, využijou tolerance ostatních…a je to.

 
Jitka79
Závislačka 3531 příspěvků 2 inzeráty 06.12.14 10:22

Deníček jsem ani nedočetla, nezaujal :nevim:, sorry..

 
Gorlami
Ukecaná baba ;) 2496 příspěvků 06.12.14 10:24

Ani jsem tu snusku patetickych kavarenskych blabolu nedocetla. Nebudu reagovat ne vsechny ty slunickove reci o toleranci a dobrote snad vsech lidicek na tom sirem svete, jen mi neda nevlozit sem odkaz na jednu stranku, kde se muzete docist, jak skvele se zije zenam v tom Afghanistanu, kde je v parlamentu tolik zen, pry dokonce vic jak v USA. Tim snad autorka chce naznacit, ze tam je demokracie a rovnopravnost? Zde odkaz: http://www.rawa.org/women.php; varuju ale, je to trochu drsne cteni.
Nerosporuju, ze tolerance je krasna vec, ne vzdy je vsak na miste, protoze svoboda jednoho konci tam, kde zacina svoboda druheho.

Příspěvek upraven 06.12.14 v 10:25

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26455 příspěvků 06.12.14 10:29

Anonymni v 10.16-jj i tak by se to dalo napsat :think: :palec: Nikdo normalni netouzi po bojich a rasisimu, ale te tolerance je nekdy opravdu presmiru, jakobychom byli nekdy vic diskriminovani mi, kteri se snazime chovat normalne a slusne a to neni fer ;) ;)

 
Saxetka
Nováček 6 příspěvků 06.12.14 10:32

Souhlasim s anonymni. Muj nazor by byl asi delsi nez cely denicek, takze to zkratim. Autorko, jsi zena muslimka, takze tva vypovidaci hodnota je oproti muzi 50% ( dle nazoru pana Abbase z muslimske obce v CR). To, ze krestane v islamskych zemich nemaji prakticky pravo na zivot je oproti nasemu rasismu jaksi neporovnatelne. Staci mi si cist na facebooku skupinu Islam v CR nechceme a kazdy at si udela obrazek sam. Evrope se jeji otevrenost a demokracie vuci muslimum jednou krute vymsti. Jeste, ze cesi jsou rasisti :)

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26455 příspěvků 06.12.14 10:35

@Saxetka Znam i pripad, kdy byl jeden nemecky lekar za to, ze sel v turecku do krestanckeho kostela zabit :think: :nevim: Tolerance je hezka, ale nema se zrejme prehanet ;) ;) ;)

 
Uživatel je onlineterien
Závislačka 4793 příspěvků 06.12.14 10:37

Anonymní v 10:16 :potlesk: :pankac: :palec:

 
J_Doe
Ukecaná baba ;) 2194 příspěvků 06.12.14 10:43

@Saxetka Autorka je židovka.

@vykladzkaret Tvůj denníček se mi líbí, ano, Česko, ač hodně tolerantní v mnoha směrech, tolerance k rasám a náboženstvím zůstala kdesi skryta…

Příspěvek upraven 06.12.14 v 10:44

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26455 příspěvků 06.12.14 10:53

No je hezky tolerovat, jen aby se taky ty zminovane zeme prispusobili zase jinym zvykum, to by byl raj..Tyhle extremiste a je jedno jesli bily, cerny, nebo zluty jsou proste a budou a nemuzes poprit jednu vec zakladatelko, v nekterych silne islamistickych ortodoxnich zemich je to porad des bes :?
Valky des bida, reknu jen jednu vec se kterou souhlasim, kdyby meli zeny vlandout, asi by nebylo tolik valek..
Tezko zena posle sveho syna do boje, kdyz se s nim prakticky celych 9 mesicu piplala v brise a pak ho vychovavala k tomu, aby byl z neho sluny clovek..jde o politiku o zbrane, ktere jsou nadale vyrabeny a Usa najde vzdy nejakou zaminku pod kterou napadne opet nejakou zemi, aby ji (osvobodila) :roll: :roll: (obzvlast, kdyz tato zeme prakticky krachuje)Ikdyz je znamo, ze nektere zeme, proste nemuzou zit bez nejakeho vudce, nekteri neumi zit v demokracii bohuzel. Priklad ukrajiny kdy boxer Klitschko se se…re do veci, kterym nerozumi, namisto aby se staral jeho box..Celou zalezitost vyprovokuje a pak se spakuje do Nemecka do jeho vily, ze?? :evil:
A vubec ja nesnasim boje valky, umirani a ver, ze hodne lidi ne..Jenomze tohle je politicky problem, ktery se nevyresi ze dne na den…

 
Melody 4
Extra třída :D 11694 příspěvků 06.12.14 10:59

Hele nezdá se ti, že trošku shlížíš na čechy z patra? Házíš je do jednoho pytle a vyčítaš nám přesně to co ty děláš. Ty tu ukazuješ prstem a soudíš. :nevim: Jsi židovka a co jako? To tě dělá lepší, kvůli tomu co židy zažili v 2. Světové válce. Ani omylem, ty jsi tam nebyla. Nemusíš nás tu poučovat o historii ani ničem jiném. Češi nejsou rasisti, což se o tobě asi říct nedá že. Mě nevadí ani romové ani muslimové, když se chovají slušně a podle našich zvyklostí. Kdybych jela do nějaké muslimské země, tak si taky zakryju vlasy a nechodím v sukňi. Tady nejde o náboženství a už vůbec ne o barvu pleťi. Tady jde o tvoje osobní bolístky a nenávist.

 
Viicky
Kecalka 328 příspěvků 06.12.14 11:12

Tak muj nazor je, ze pokud se jakykoliv clovek prestehuje kamkoliv. Bude to slusny, vychovany, pracovity a bezproblemovy, tak ho okoli prijme. A to driv nebo pozde. Ale pokud takovy neni a dela jen problemy no tak potom se neni cemu divit ze neni vitany. Myslim ze je zbytecne tu rozepisovat vic o cikanech, muslimu atd. Kazdy vi sve, a bohuzel nazev neprizpusobivy nevznikl jen tak.

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2476 příspěvků 06.12.14 11:29

Jiz z deníčku je zřejme, ze jsi velmi inteligentní žena. Nejen projevem a všeobecným přehledem o dane problematice, ale i vytříbeným názorem. Clanek ma vysokou uroven a proto :potlesk:

 
Agnesita
Závislačka 2562 příspěvků 06.12.14 11:30

*„**Celá moje rodina i já jsme se strašně snažili, abych byla „jedna z vás“. Dneska mohu s klidem říci, že nejsem a nikdy nebudu. “***

Tak to je legrační. Nejtolerantnější a nejosvícenější žena na emiminu cítí potřebu se vymezit. Tak hlavně s klidem nebuď jedna z nás..z koho?? Je to snad nějaká skupina, na kterou přece lidi nedělíme? S tou kávičkou a Bleskem jsi trapná, s tvým stylem bys to snad zvládla i nonšalantněji.
Jinak je to sepsaný slušně.

 
Genovesa
Extra třída :D 10976 příspěvků 06.12.14 11:55

@Pudloslava Přesně, do puntíku. Ale ono dotyčná je i militantní feministka, jak jsem měla tu čest číst v diskusi. Svět vidí v černobílé.

 
Gosi
Kelišová 5433 příspěvků 06.12.14 11:58

Ten deníček mi připomíná článek z MFdnes, kde byl článek o rasismu v ČR a začínal větou, že středoškoláci trpí předsudky postavené na vlastní zkušenosti :twisted:
vzhledem k tomu, že jsem taky co se jistých menšin týče trochu determinovaná prostředím a zaměstnáním(nestalo se mi, že by byl u mě v kterýmkoli krámě nakupovat rom a nic mi nezmizelo bez placení… ale zase musím uznat že v tom jsou dobří, kolikrát jsem to fakt ani nepostřehla :-D )no a co se týče studentek v hidjabu, no tak to je taky trošku výkřik do tmy, by asi neškodilo něco o šátcích a školních pravidlech si něco přečíst…

 
veria
Generální žvanilka 20753 příspěvků 06.12.14 12:03

Souhlas s anonymní. Nemam cas na dlouhe rozbory, ale my tady teda musíme tolerovat hijaby. Dobre, nemam proti tomu nic. Ale chci toleranci i z druhé strany. Muzu tedy jet treba do Pákistánu a tam chodit v tilku a krátke sukni? Co by asi tak se mnou udelali? Zrejme ukamenovali bez soudu. Nebo ze by si tam nejaka skupina křesťanů postavila svůj kostel. To je asi nemyslitelné, ze.Zato oni si tady mohou stavět mešity a praktikovat viru jak je jim libo, v rámci naši tolerance. Tolerance ano, ale za jistých podmínek. Takhle nas nase tolerance a ustupovani (viz stromek v Bruselu, to je do nebe volající), přivedou do záhuby.

Příspěvek upraven 06.12.14 v 12:10

 
simgiran
Stálice 98 příspěvků 06.12.14 12:30

Problém je, že to prostě není jen pár magorů, co se někde odpalují. Stačí aby někdo namaloval pár obrázků a v některých zemích pálí vlajky, útočí na ambasády apod. Ve spoustě zemí většina lidí podporuje pronásledování homosexuálů, v mnoha arabských zemích si myslí, že je správné někoho, kdo odpadne od víry, popravit. I mě štve, že hodně lidí má předsudky, soudí lidi za to, co tito lidé nevyznávají apod. Ale proč si nalhávat, že není dost náboženských směrů, které jsou nebezpečné, nenávistné a podporující ignorantství?

Je také jasné, že náboženká svoboda nemůže být absolutní, neboť některé církve hlásají věci v rozporu s lidskými právy.

Myslím, že většina z lidí, co se označují jako muslimové (celosvětově) má názory, které bychom považovali za naprosto nepřijatelné. Je ovšem nutno zdůraznit, že mnoho z těch lidí je ovlivněno společností, ve které žijí a náboženskou indoktrinací od útlého dětství. Tito lidé, kdyby se narodili jinde, by mohli být milí příjemní lidé a pokud se odhlédne od určitých specifických oblastí, tak se tak kolikrát mohou jevit i tak.

 
hatatýtla
Povídálka 23 příspěvků 06.12.14 12:31

My jsme tak blbý, že nám tady doma budou určovat pravidla „hosté“, abychom někoho náhodou nediskriminovali, tak raději diskriminujeme a znásilníme sami sebe, svou kulturu i víru…západní kultura je na pokraji zániku..
 http://www.novinky.cz/…iminaci.html

 
Leenuska
Závislačka 2531 příspěvků 06.12.14 12:33

Ahoj tak ja nejsem rasista a s kazdym kdo se chová slusne se snazim dohodnout.Jen mi vadí lidé co okrádají ostatní, flákají se, vykrádají obchody a ještě dostanou zdarma i bydlení a zničí to jak kulnicku na drivi.Jako každému se muze stát ze se dostane do financni tisne a potřebuje pomoc ale ne takhle zít celej život a vysmívat se slusnejm lidem co drou od rana do vecera a tyhle darebáky platí ze svých daní. Sice rasista nejsem ale taky mi pripadne ze ty rasisty ze zdejších lidi hlavne dela nas stat a jeho pravidla. Nevadí mi nikdo kdo pracuje a neublizuje ostatním.

 
simgiran
Stálice 98 příspěvků 06.12.14 12:35

@veria To je nesmyslné „my a oni“. Vždyť se kolikrát jedná o lidi, kteří se narodili na území ČR a žijí tu celý život. Nelze se ptát, jestli „u nich“ by to povolili. To je nesmysl, že na určitém území něco zakazují, tak kvůli tomu zakážeme něco, co je na tom území běžné?

 
veria
Generální žvanilka 20753 příspěvků 06.12.14 12:47

@simgiran Myslim, ze to neni nesmyslne. Vetsina tech lidi jsou přistěhovalci, ti co se tady narodili, tech je par procent. A trvám na tom, ze ta tolerance musi byt oboustranná.

 
viveca
Ukecaná baba ;) 1376 příspěvků 06.12.14 13:05

Zvláštní deníček. Nikdy by mě nenapadlo, že se dá na veskrze hezké téma, jako je tolerance, psát tak nepříjemným tónem.. Škoda.

 
Menora  06.12.14 13:19

Deníček se mi jednoduše nelíbí. I když jsem se sama osobně setkala s rasismem, nejednou s náboženskými předsudky, zlými slovy, xenofobii, nenapadlo by mě ty lidi takto mentorovat a říkat „být jednou z vás - nejsem a nebudu“. To by mi přišlo z mojí strany jako povýšenost, já přeci od své podstaty jsem příslušnicí společnosti „jednou z nich“ a nepotřebuji se nijak vymezovat, to dělají malé děti. Ne dospělí lidé.

 
J_Doe
Ukecaná baba ;) 2194 příspěvků 06.12.14 13:53

Anonymní, křesťanství že je založené na toleranci? A co křižácké výpravy? Násilná katolizace? Já to beru tak, že islám je cca o 600 let mladší než křesťanství, tak si vzpomenu, co prováděli křesťani kolem 15. století, a raději o jejich toleranci pomlčím…

 
Lynette
Echt Kelišová 7668 příspěvků 06.12.14 14:03

Proti Romům bych nic neměla, kdyby se chovali slušně. Zkušeností s Romy mnoho nemám, ale všechny jsou bohužel negativní - pozitivní nebo alespoň neutrální zkušenost s Romy nemám jednu jedinou. Můj postoj vychází pouze z mých osobních zkušeností s tímto etnikem a barva pleti či jiný původ s tímto nijak nesouvisí.

Co se muslimů týče - mám takové dva kamarády a souhlasím s tím, že ne všichni jsou nebezpeční náboženští fanatici. Přesto islám netoleruje jiná náboženství a snaží se silou prosadit svou víru. Ať si každý věří v co chce, třeba ve zlatýho hlemýždě, ale ať to necpe ostatním a nevyžaduje stavbu mešity, kostela, hlemýždího přístřešku nebo co já vím čeho. To už je prostě před čáru a s vírou jako takovou to nemá absolutně nic společného.

Stejně tak nějaký ošacení nemá s vírou co dělat. Burka nebo jiné pokrývky hlavy muslimů jsou běžné v jejich domovině, ale u nác ne - kdo chce s vlky žíti, musí s nimi víti. Já přijet do země, kde chodí ženy zahalené, tak se bez keců taky zahalím a rozhodně se tam nebudu po ulicích jako jediná promenádovat v minisukni a výstřihu. Oni jsou ale prostě nepřizpůsobivý a to je to, co tady většinu Čechů zvedá ze židle. Rozhodně je u nás více křesťanů, ale na tělocvik se prostě sundávají řetízky s křížkem víra nevíra. A prostě pokrývka hlavy se v místnosti sundavá, protože je to v naší zemi slušnost tečka. Víra přece nestojí na kusu hadru, knížce a svatostánku.

 
Pink Bird
Kecalka 167 příspěvků 06.12.14 14:28

V Bruselu zakázali vánoční stromek, ve škole v Itálii Jesličky.. co na to EU? Zakáže za chvíli vánoce?
Já se řadím mezi ty netolerantní, kteří by velice uvítali, kdyby se v EU " menšiny" vyznávající islám nebo vysávající slušnou pracující většinu již nerozmáhaly. Stačí mi už jen situace v našem pohraničním městě, kdy vietmanci a jejich levný hnusný šmejd nakonec vytlačili skoro všechny obchodníky. Ale za to si můžeme sami, Češi, s naší povahou, kdy problémy opravdu řešíme jen zbaběle u piva… :cert:

 
ksafnika
Ukecaná baba ;) 1444 příspěvků 06.12.14 14:36

I ja jsem se prihlasila po hodne dlouhe dobe a s autorkou jednoznacne souhlasim. Vlastne jako by vyjmenovala nektere z duvodu, kvuli kterym jsem ja osobne na E. mimino postupne prestala chodit diskutovat uplne. Presne napsano a pojmenovano…Bohuzel komentare, ktere pod denickem pribyvaji a pribyvat budou dal, jen potvrzuji, ze k zamysleni, nebo snad dokonce i k pochopeni textu tohle privede mozna tak desetinu ctenarek, zbytek budou uz jen znovu a zase omilane „pravdy“ Text, ktery ma smysl, hlavu i patu, a dokonce i sdeleni je oznacovan jako kavarenske kecy, co dodat.Hlas lidu… @vykladzkaret, krasne napsane :kytka: Jen jestli neni skoro luxus tohle psat zrovna sem…

Příspěvek upraven 06.12.14 v 14:41

 
Saxetka
Nováček 6 příspěvků 06.12.14 15:28

Mila autorko a vsechny jeji priznivkyne. Az vam za par let bude nejaky islamists podrezavat pred ocima dite, pak vas znasilni a zabije, asi uz bude pozde. Tato zverstva se deji zrovna v Iraku a Syrii a nelze pred tim zavirat oci. Az uz tam nebude koho vrazdit, prijdou sem, vsak uz se o to snazi ( na vyletnich lodich, s uprchliky atd.) Nastesti ma nase vlada v tomto rozum a zadne uprchliky z techto zemi nechce. Na rozdil od jinych evropskych zemi, kde uz v nekterych castech mest existuje a uplatnuje se pravo sarija. Toto bohuzel neni blesk blabol, ale realita. At zije demokracie!

 
Takyjedna
Závislačka 4046 příspěvků 06.12.14 15:50

Dámičky, u kafíčka kafrající o islámu? wtf? :| Děvče zlatý, co takhle na ně přestat ukazovat prstem, a když se ti některé zde zdají nepřátelsky válečně naladěné, tak se pokusit o nějaké sjednocení polarit, či jak to nazvat. Vždyť v diskuzi o židovství se ti to docela daří, tak proč tu zase šmahem rozpojuješ, co jsi předtím spojila?

 
Hanka1
Extra třída :D 11012 příspěvků 06.12.14 16:18

A co tím chtěl básník alias autorka článku tak povýšeně říct? :?: :! :zed: :pocitac: :roll: 8o

 
Jura007
Neúnavná pisatelka 18319 příspěvků 06.12.14 16:46

No, deníček mě docela zaujal. Jenže…jenže. Co si budeme nalhávat, na světě vždykcy byli silnější a slabší, dominantní a ušlápnutí, nadřazení a ti druzí… A začalo to už v pravěku. Jeden lovec ulovil soba - druhý neulovil nic a měl hlad. Tak vzal palici a majznul úspěšného lovce po hlavě. A máme tady dvě možnosti: buď to oběť nepřežila a byla z toho vražda. nebo to oběť přežila, bránila se - a byla z toho válka.
Tlačí se mně na jazyk ještě srovnání s kulturou, které se dneska říká „Mohendžodaro“. Tahle starověká indická kultura byla technicky, architektonicky, státotvorně a já nevím jak na výši. Jednu věc neuměla - vést dobyvačné války ani jim čelit. Takže když se jednou přivalily odněkud „árijské“ kmeny, byl to její konec. Árijci původní obyvatele pobili a protože neuměli zemědělství ani obchod, po vyčerpání zdrojů odtáhli jinam. Zbyla po nich mrtvá města a krajina, o kterou se nikdo nestaral.
Asi nikdo z nás nechce dopadnout jako obyvatelé Mohendžodara. Jenže je kolem nás pořád dost těch, kteří by si nás chtěli „ochočit“ a využít k vlastnímu prospěchu. A vlastně máme i některé takové uvnitř naší společnosti. Takže jako aktuální vidím především potřebu zdravého sebevědomí a zdravé sebeobrany. A proto si myslím, že některé agresívní vlivy zvenčí i zevnitř není možné tolerovat. Hulákání skinheadů národ nezachrání, národ holt musí zabrat a občas si i osvojit heslo, že za práci pro vlast se neplatí… Když už pateticky, tak teda takhle.
Tož tak.

 
ospalámyš
Závislačka 3721 příspěvků 06.12.14 16:54

Je technická. Nevím kolik žen je v parlamentu Afghánistánu, USA, Švédska, Jemenu a dalších, česko pokud vím nic moc, ale zrovna Afghánistán je co se týče práv a postavení žen jedna z nejhorších možných muslimských zemí, možná odhadem může soutěžit o jednu z nejspodnějších příček v celosvětové soutěži.
Takže to nebyl moc dobrej příklad, muslimky prostě jsou diskriminované a považované za něco méně než muži, mají to černé na bílém :) v Koránu. Nějaká členka bankovní rady to moc nevytrhne :) Tam to bude ještě na dlouho, než se to pohne.

A co se týče tolerance, tak obecně lidé na západě jsou tolerantnější, než značná část muslimů. Toleranci je třeba požadovat ze všech stran spektra :)

Příspěvek upraven 06.12.14 v 16:57

 
KackaDoup  06.12.14 16:59

Myslím že alespon nekde by mel clovek tyhle veci vypustit…alespon nekde se oprostit od tehle temat. namachrovane.

Příspěvek upraven 06.12.14 v 17:01

 
Menora  06.12.14 17:10

@ospalámyš
U toho Afghánistánu mě napadlo totéž. Velmi nešťastně zvolený příklad. Ale možná to byl záměr, třeba autorka zvolila tuto zemi zcela záměrně, aby ještě více zdůraznila, že představy lidí jsou velmi často zkreslené, ale dle mého názoru to nevyšlo.

 
Uživatel je onlineterien
Závislačka 4793 příspěvků 06.12.14 17:29

Já bych řeka, že ČR je tolerantní už dost. Jak v přijímání sexuálních menšin, tak i v přijímání jiných národností. Nikdy jsem nezažila případ, že by někdo pilně studoval, tvrdě dřel a přesto se nikam nedostal jenom pro svou barvu pleti nebo náboženské vyznání. Naopak. Běžně tu studují vietnamské děti na gymnáziu i na VŠ, znám roma co pracuje u hasičů a je tam velmi oblíbený, arabští doktoři tu taky nejsou žádnou vyjímkou. Takže bych nezaměňovala rasismus a netoleranci s neschopností a nechutí studovat, pracovat a přizpůsobit se standardům státu, ve kterém žiju, což je bohužel typický znak některých národů. Na blízkém východě tu jejich lenoru zachraňují výnosy z ropy, v Africe ženy, které všechno oddřou. Zkus tenhle deníček přeložit do perštiny a dát ho na web arabům, tam potřebují lekci o toleranci.

 
Bachorka
Povídálka 28 příspěvků 06.12.14 17:49

Autorce deníčku tedy netleskám. Líbí se mi jiné téma na tomto serveru, ale tak povýšený deníček jsem nečetla už dávno. Navíc bych danou problematiku nehodnotila takto. Promiň, ale srovnávat IRA, bojující za svobodné Severní Irsko a Hamás bojující ve jménu Islámu, je jako srovnávat jablka a hrušky. A hlásat o Islámu, že je tolerantní náboženství? Chtěla bych se vidět v některém z Islámských států, jak dlouho bych vydržela na ulici živá a zdravá bez nikábu, burky či jiné povinné pokrývky těla. Toleranci zdar, ale tobě „no nazdar“.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama


Reklama