Farma na entou

O životě

Aneb Když se to s biochovem přežene. Tak jsem tady zase s jedním svým deníčkem ze života na vesnici. Za posledního půl roku se toho událo dost, ale teď vám popíši jen naši pýchu, a tou je biochov čehokoli, co se dalo ochočit.

K našim třem psům, třem kočkám, třem fretkám, šnekům a rybičkám přibyli na jaře 3 malí beránci a kůzle Róza. Když je přítel přivezl až odněkud ze Severních Čech (bydlíme na Jižní Moravě), tak se všichni čtyři v pohodě naskládali do bedny a ještě tam zbyla spousta místa. Odnesli jsme je do jejich chlívku. No chlívku. Pod barákem máme dva sklepy a před nimi je ještě taková místnůstka, ve které jsme jim ho zařídili.

První večer byl šílený. Róza mečela z plných kozlečích plic a do toho sem tam zahučel beran. Druhý den ráno jsem se rozhodla, že se seznámíme blíže. Vyzbrojená suchým chlebem a mrkví jsem si k nim sedla, okusovala chleba a žvatlala na ně: „bé bé, beránci“. Nemělo to žádný úspěch. Byli narvaní v jednom rohu a koza se dokonce zahrabala do krmelce. Postupem času si berani zvykli, že k nim lezu a šišlám a začali si ode mne brát chleba. Róza ovšem ne. Bylo mi to hrozně líto, že se nechtěla mazlit.

Až jednoho dne, když jsem dávala chlebový příděl na zahradě, si to přikvačila, postavila se na zadní, přední opřela o mě, z ruky mi vytrhla chleba a v tom uzřela světlo! Chleba byl tak dobrý. Možná kdybych jim ten chleba nedávala, mohlo být všechno jinak, jenomže v tom okamžiku, kdy Róza zjistila, že jsem pochodující mňamkárna, se její vztah ke mně a vlastně ke všem obrátil o 180 stupňů. Byla všude. Hlavu rvala lidem do kapes, u plotu mečela tak dlouho, až se jí někomu ze sousedů zželelo a donesl jí rohlík. Nejdříve nás podezírali, že jí nekrmíme, ale když zjistili, že oni jí dají rohlík, soused taky a ona přesto řve, tak samaritánství zanechali, protože to prostě byla koza mazaná.

Na zahradě nám brzy začala docházet tráva, tak jsme se domluvili se známýma, že jim naše zvířata vypasou stráň za barákem. Ranní nahánění byla kapitola sama pro sebe. Nemáme to k nim daleko, ale i tak to byla fuška, než se to naučili. První týden proběhl naprosto v pořádku. Ráno tam, večer zpět. Ovšem pak nastal zvrat. Jednoho dne telefon: „Prosím tě, vaše koza a berani nám lezou po střeše. Okamžitě si je přijďte sundat.“ V první chvíli mě napadlo, že se tam asi od samého rána popíjí, protože co by dělali berani a koza na střeše, ale nedalo mi to a šla se podívat.

Svah za jejich barákem je tak strmý, že v jednom místě je střecha od země asi jen ¾ m, takže stačí jeden velký skok a jsou tam. Byli tam. Koza jako královna až u komína a zděšení berani jen kousek od okapu. Nalákat je zpět byla makačka. Koze se tam zalíbilo, protože odtam celkem slušně dosáhla na třešni. Ještěže jsou to stádová zvířata. Jakmile jsme táhli berany smykem k domovu, tak se koza pustila za nimi. Odneslo to pár tašek. A přišel striktní zákaz pobytu kozy na jejich území.

Druhý den ráno jsme zaháněli jen berany, a když koza zjistila, že mrkev je jen úplatek, spustila bekot na celou čtvrť. A vydrželo jí to celý den, druhý den i třetí den, čtvrtý den ochraptěla. A byl klid. Mezitím ovšem zjistila svou výhodu. Má celou zahradu pro sebe včetně všech úplatků. Do tohohle blázince jsem si pořídila 5 kačenek. Absolutně neznalá chovu, jsem tahala rozumy, z koho se dalo. Takže jsme jim prvních 14 dní svítili, dvakrát denně čistou vodu, granulky, vajíčka s kopřivami, jednou týdně koupel ve vaně. Pořídila jsem si na ně velký kalfas na míchání malty, na dno jim kupovala dětské podložky, protože dobře sají, no magor.

Jakmile se přiblížil den, kdy měly jít ven, cítila jsem se, jako kdyby měly před sebou maturitu. Obstojí či neobstojí? Každé ráno s kýblem žrádla – brambory, kopřivy, chleba, těstoviny, směs. Cestou jsem si protírala oči a snažila se nešlápnout na výkaly od beranů. Odpoledne to samé a večer zase. Přijde mi, že jsem nedělala nic jiného, než jen sekala kopřivy a míchala nějakou šlichtu. Koza velice brzy přišla na to, že to, co se nese těm bílým opeřeným skrčkům, je velice dobré, a začala jim to žrát. Přeskočila plot a bylo to. Berani chvilku váhali, ale jakmile viděli, že se nic neděje, tak to zkusili také. Ovšem jejich první a jediný skok byl na tu střechu, tak to vzali napřímo a plot vyvalili.

Bylo mi už několik dní divné, že jsou kachny tak hladové, ale prostě mě nenapadlo, že mám predátora ve vlastních řadách. Takže od té doby jsem u každého krmení stála s hadicí a přiblíživší jsem nemilosrdně zkrápěla vodou. Dokonce si na mě vymysleli i strategii. Zatímco dva doráželi zepředu, tak koza s třetím beranem mě potichu obešli a že se něco děje jsem sponzorovala, až když vyhladovělé kachny spustily povyk. Stála jsem tam jako voják v poli a bránila území. Sousedi už ze mě měli slušnou srandu. Vždy jen zařvali zpoza plotu: “Bacha, nepřítel na blízku!“

Od vyvaleného plotu jsem nechávala kačky volně po zahradě, když biochov, tak prosím, ať se holky proběhnou. Byl to krásný pohled, když jsem si přinesla na zahradu kafe a sedla si ke stolu. V tom okamžiku přiběhli berani, koza mi vyskočila na klín, kačky se přikolíbaly pod stůl, psiska se rvali o černé klacky z popela a otírali mi je o prádlo. No není to pohoda? Pila jsem kávu a byla šťastná.

Jednoho dne mi přítel přivezl dalších 6 malých husokačen. Nedávala jsem jim skoro žádnou šanci, protože měli tak maximálně 3 dny, ale podařilo se je vypiplat a kolotoč se změnil na centrifugu. Velkým 3 x–4 x denně kýbl něčeho s kopřivami, malým speciální směs. Padala jsem na hubu. Jenomže mi to vždy vynahradilo to, když jsem přišla na zahradu a zavolala:“Mrňúsci!“ A už jsem viděla, jak se ty mrňata ženou výmol nevýmol ke krmení.

Dvakrát tady tenhle byly ty děsné průtrže mračen. Hrůzou jsem umírala, jestli se kačeny schovaly. Nedalo mi to, našla jsem silnou baterku a začala svítit do zahrady, protože jsem slyšela kejhání. Když je hodně vody, tak na zadním konci zahrady vznikne potok a valí přes celou délku. Ty potvory opeřený se vozily na vodě! Dolů šupem, tam zabrzdily o plot, nahoru pěkně vedle vody a zase jůchůůů dolů. Myslela jsem, že mě z nich šlak trefí. Člověk se strachuje a ony mají tobogán.

Musím se ještě vrátit k naší Róze. Drzejší, sebevědomější a chytřejší zvíře jsem v životě nepotkala. Už jsem se zmínila, že máme 3 psy. Nejsou to žádná ubožátka malá, ale pořádní pesani. Když nejsme doma, tak leží na schodech a hlídají. Vlastně leželi. Jednou přišla kolegyně do práce a říká, že šla kolem našeho a že se v životě víc nenasmála. Všichni psi v prachu pod schody a na nejvyšším schodu na dece se vyvalovala koza Róza. Ovládla celou zahradu a jasně tu byla králem, vlastně královnou. Kdyby nám nesežrala túje do výše ramen, nezdecimovala zahrádku s rajčaty, nechala na pokoji stromy, fóliovník a vinnou révu, mohla tu být dodnes s námi, jenomže nenechala, a tak jsme ji jednoho krásného dne snědli.

A kačenky? Už jsou také v mrazáku. Byly to nejdražší kačeny ve střední Evropě, protože jen co si tak vzpomenu, tak sežraly 48 kg těstovin, 130 kg brambor, rohlíků a chleba ani nevím, a počítám tak tunu kopřiv. Jenomže, když se u kačen na váze objevilo nejmenší číslo 1,8 kg a u husokačen 3,4, tak jsem věděla, že to za to stálo. A ta chuť se nedá srovnat.

Na příští rok plánujeme králíky, slepice, krocany a opět mé oblíbené husokačeny. Ještě štěstí, že už nebudou berani, to už bych fakt nedala :) Tak to je náš biochov, kde má každé zvíře svůj koutek, své náčiní a misky, kde se na každého šišlá a s každým mazlí. Nedejbože, až budeme jednou chovat prase.

Hodnotilo 30 lidí. Score 4.9.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
e-lili
Echt Kelišová 9309 příspěvků 27.09.12 07:11

Super denicek!

 
puntice
Ukecaná baba ;) 1898 příspěvků 27.09.12 07:55

Pane Bože, to jsem se nařechtala, jako už dlouho ne. Děkuju!!! :lol: :lol: :lol:

 
lys
Kelišová 6155 příspěvků 27.09.12 08:01

A nedejbože, až budete jednou chovat kravku :lol:
fandím vám :palec: taky k něčemu podobnému spějeme ;)

 
Dice
Extra třída :D 10048 příspěvků 27.09.12 08:05

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ty nikdy nezklameš ale toto je fakt naprosto úžasný!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 
kenikim
Ukecaná baba ;) 2393 příspěvků 27.09.12 08:16

Super hospodářství!!! :D

 
Beru*Beru
Závislačka 3112 příspěvků 27.09.12 08:46

Luxusní deníček, moc sem se nasmála :lol: Jen já bych to zvířectvo, ke kterému jsem si vytvořila vztah, sníst asi nedokázala :mrgreen:

 
petra.lovosice
Extra třída :D 12947 příspěvků 27.09.12 09:13

Ty jsi neskutečná pisatelka :lol:, jak vidím tve jmeno u deníčku vím že se vždy pobavím, ale máš vroubek…dlouho si nic nepsala!!! jsem ráda že se ti daří, a prosím častěji to tady oživuj :*

toje pro LEMAZ

Příspěvek upraven 27.09.12 v 09:14

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 27.09.12 09:45
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :pankac: :kytka:
 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 27.09.12 09:46

Denicek fakt srandovni a krasny, clovek si to uplne umi predstavit, ale ten konec pro me fakt smutny. :?.Tohle bych nedokazala, nejdriv je vypiplat a pak snist :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
k acka
Kelišová 6918 příspěvků 27.09.12 09:57

SUPER DENÍČEK!!! :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
Lucienka1984
Závislačka 3221 příspěvků 27.09.12 10:28

T7 jo takhle přesně to vypadá u nás… s tím rozdílem, že máme 40 slepic (z toho 30 kuřat), ti nám lítají na ramena jako cvičení orli, když se nese žrádlo… Koza Julča je oprsklá (ale na pekáč nepůjde - už nám dala dvojčata a ti se prodali a teď plánujeme další) a k tomu máme ovce (momentálně na připuštění) 2 husy labutí a párek běžců, do toho 3 psi a 2 kočky (jednu si teď synáček vyhrál v tombole)k tomu 2 králice a láká mě kravka a já blbec si chci do toho pořídit líheň a mít další hromadu kuřat, kačen a hus a chci nám pořídit koně a tak… :jazyk:
Koukám, že nás „postižených“ je víc - ale nedovedu si představit život v bytovce :pankac:

 
Lithien
Závislačka 4396 příspěvků 27.09.12 10:33

Moc krásný deníček! Takhle jsem se dlouho nezasmála!!

 
Kulišanda
Zasloužilá kecalka 538 příspěvků 27.09.12 10:47
Super

Taky máme kozu Rozu. A je uplně stejná. Co vidí sežere. Chceme mít ale i krásnou zahrádku, takže je v chlívku a na pastvu chodí nam krátko na řetězu na sousední louku. ale když uteče, tak to je sekec mazec. Já bych tu zahrádku asi i oželela, mám zkrátka blíž k zvířatů, ale maža asi ne. Ten jí má rád tak nějak z nutnosti :D Vždycky se mi líbila scéna z na samotě u lesa, jak jim ta koza sežere ty buchty v okně. Taky bych si chtěla někdy sednout a pozorovat naší malou farmu, ale nechci už pokoušet manželovu trpělivost :D Chudák… Teď má tři kozlíky a zítra jdou pryč, ale dojit jí nebudeme, neni bohužel čas, resp. čas je, ale nedokážu pořešit když jedem na dva dny pryč, nemá jí kdo dojit. Ale rozhodli jsme se, že bude na kůzlata a ty pujdou na maso. Tyhle ne, a jí bych taky nikdy nesnědla, ale ty další kůzlata asi jo…I když pro mě je to těžký no…Jinak na výkrm bych taky brala třeba husy, ale manža už nějak nechce. Moc bych chtěla psa, ale až budou děti větší a bude čas na cvičák. Shodou náhod studuji i zvířecí VŠ, takže ti tak trochu závidim a přeju vše nej. Máš děti? Držím palce a měj se faj, pozdravuj i zoo :D

 
Kulišanda
Zasloužilá kecalka 538 příspěvků 27.09.12 10:53

Hele a za kolik jsi kůzlata prodávala? Jsou čistokrevný? Já mám křížený kozlíky, 3, a blbec jsem je darovala, myslela jsem že je nikdo chtít nebude…Mohla jsem mít aspon něco na žrádlo, když už se s nima člověk piplá. A jak často má koza kůzlata? My bychom chtěli další, a aby byli na maso…i když nevim jestli to dokážu, ale když už s tim člověk do toho jde, tak asi jo… :think:

 
twix-ka
Stálice 91 příspěvků 27.09.12 10:54

Krásný deníček, to se člověk zasměje, jak ta zvířata s náma cvičí :potlesk:
To mi připomíná náš mini-chov oveček. Poprvé jsme si (spíše bláznivý manžel) pořídili 3 kamerunky a 2 šumavky, jakože bio-sekačky na trávu. Jedna ovce kamerunka byla vyloženě „kravka“, neustále vymýšlela skopičiny a utíkala. Vylepšovali jsme plot, jak jsme mohli a vždycky našla skulinku. Pak to naučila i ostatní. Tlusté šumavky pod její taktovkou přeskočily 1,5 vysoký plot! Naháněli jsme je každou chvilku, seusedka mi nadávala… mno, dost sprostě, že ji požrali zeleninu (a jelikož bydlí u lesa, tak ji nenapadlo, že to mohly být i srnky!). Pak nám utekly nadobro. Po měsíci se nám ozval nějaký pán, že naše ovce se přidružily k jeho kravám a že si je nechává :D
Teď máme pokus číslo 2. Máme stádečko kamerunek o 9 ovečkách a je to to samé - utíkají ale pro změnu k sousedovi (má holt lepší trávu).

Vidím to ale stejně jako autorka. Jsme nepoučitelní a chceme si ještě pořídit nějaké chutné zvířectvo - kachny a krůty.

 
sylviasek
Echt Kelišová 7963 příspěvků 27.09.12 11:08

Teda.. tak to je parádní.. jen mi prosím tě řekni, jak to zvládáš skloubit s prací :-D my máme doma králíky, prase, slepice a 8týdenní kuřata a kdyby nebyl přítel živnostník a neměl dílnu doma, tak by to bylo o hodně těžší.. odjíždím do práce o půl sedmé a vracím se v pět…

ale je fakt, že i doma vykrmené slepice jsou chuťově úplně jiné, než ty kupované :-)

 
Verda73
Kecalka 340 příspěvků 27.09.12 12:49

Úžasný deníček :palec: :palec: moc jsem se nasmála, piš dál :potlesk: :potlesk:

 
Alenaxxxx
Zasloužilá kecalka 907 příspěvků 27.09.12 13:58

Teda dobře jsem se pobavila. Jak vyvrací plot, nestačilo by pořídit před plot elektrický ohradník? Zase tolik peněz nestojí a ochrání vám majetek.
Kozy a nebo ovečku jsem chtěla ke koni do výběru, ale právě jsem byla varována, že jsou hodně zdrhací a plot nemáme, jen ten ohradník pro koně, takže zatím kozu ani ovce nemáme.

 
macinka85
Extra třída :D 13375 příspěvků 27.09.12 14:09

Nejlepší deníček, co jsem četla!!!
Krásný živo, to by se mi líbilo:)

 
Caty  27.09.12 15:32

Uplně parádní deníček a zvířata závidím. Jen já bych je nedokázala zabít a ani sníst, takže by se nám to za chvilku přemnožilo. Holky, ale jste dobrý, že to doma chováte. Taky bych chtěla, ale jezdíme hodně a neměl by se do starat.

 
Adaneli
Extra třída :D 14141 příspěvků 27.09.12 16:50

Skvělý deníček, dlouho jsem se tak nezasmála :potlesk: :potlesk: :potlesk:.

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 27.09.12 17:36

Taky jsme se moc nasmála, taky si něco takového přeju, je to paráda, dřina, ale paráda :-)A krásný deníček :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
maxi2408
Zasloužilá kecalka 733 příspěvků 27.09.12 19:48
:palec: :mrgreen: :mrgreen: :potlesk:
 
Schara
Echt Kelišová 9148 příspěvků 27.09.12 20:03
:potlesk: :mrgreen: :mrgreen: :potlesk:
 
ffugaska
Stálice 87 příspěvků 27.09.12 20:08

Já bych nebyla schopná je pak sníst :P takhle dlouho jsem se u deníčků nenasmála jak, jako dlouho ne. super
V mládí cca ještě před 15 lety jsme měli husy. housata doma v bytě jsme jim svítili a denně chodili na kopřivi pak se dlai na zahrádku a jednoho dne tatka prohlásil před husami, že je bude muset zabít. Oni ty blbky šli pod vlak spáchat sebevraždu, máme totiž zahrádku cca 50 metrů od kolejí kde jezdil vlak a ony ty blbky tam chodiy :P

 
Petra2829
Echt Kelišová 7889 příspěvků 27.09.12 20:47

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: jsem se nasmála..parádní a závidím :kytka:

 
Lus
Kelišová 7350 příspěvků 27.09.12 22:22

Tak tenhle denicek me neskutecne pobavil a zhruba uprostred me napadlo na kolik vas tihle mazlici na plech asi vysli:0)))
Drzim palce az pritel dotahne toho pasika:0)))A hlavne pevne nervy!:0))

 
locika
Neúnavná pisatelka 15887 příspěvků 28.09.12 01:59

Výborné :potlesk: Jsou dvě ráno a já tu ječím smíchy :lol: :lol: :palec:

 
MeloryNox
Kelišová 5617 příspěvků 1 inzerát 28.09.12 12:16

:potlesk: sranda :D

 
Miš-El
Závislačka 3066 příspěvků 28.09.12 21:47
:mrgreen:
 
veronika12345
Kecalka 394 příspěvků 29.09.12 16:17

Takhle jsem se dlouho nezasmála :palec:
Jen ten závěr, já bych je nedokázala sníst :nevim: ale jinak super, fandím ti :palec:

 
ŠáruušN  29.09.12 17:22

:mrgreen: Hezký :D My jsme se teď čerstvě přestěhovali do rodinného domku s obrovskou zahradou a taky pomalu tvoříme zvěřinec. Zatím máme dva psy, tři kočky, měli jsme 6 slepic a 1 kohouta, ale ty nám jednu po druhé někdo zakousl (to jsme tady ještě nebydleli, takže jsme neměli jak je uhlídat), ale budou další. A k tomu příští rok přibudou ovečky na spásání zahrady. Kozy jsme mohli mít dvě, ale když jsme zjistili jaké jsou s tímto mlsným zvířetem starosti, zase jsme si to rozmysleli :) Takže farmaření zdar a víc takovýchto deníčků :palec:

 
KrisKa
Kecalka 284 příspěvků 29.09.12 23:01

Dusim v sobe smich, abych. nevzbudila dcerku. Skvele napsano. Par takovych denicku seber a knizne vydej a bude to hit.

 
Jane1990
Kecalka 354 příspěvků 02.10.12 13:08

Ty jo tak to je paráda, popravdě ti to závidím, hned bych to brala taky - posadit se na zahradu a kolem tlupa „hladových“ zvířat :D královna koza.. skvělý deníček, tak jsem se snad ještě nenasmála, to chce pokračování :D

 
sinned-aneleh  09.10.12 19:53
jako u nás...

Mám pocit, jako bych u vás bydlela… Mě teda bohužel v „rozletu“ brzdí zbytek rodiny… Takže mám jen psy, kočky a králíky. Strašně ale toužím po miniprasátku a zakrslých holandských kozičkách.. Snad rodinu zvládnu do jara ukecat :)
Ale sníst bych to, co pojmenuju pak nedokázala - už takhle mám problém s králíkama -když jsou na zabití, odvezu je k dědovi a přijedu si druhej den pro hotový maso do mrazáku…

 
ET-Lucius  09.10.12 20:00

Úžasný deníček…ovšem to s tou Rózou mě dostalo!!! čekala jsem že ji prodáte nebo tak…ale tohle? :-O Po všech jejích skopičinách… tohle bych nedokázala…

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama