Filutové z Chytrálkova - A próóóóóóóóč?

Rodičovství

Nazdárek lidičky! Tak vás zdravím s novým deníčkem, i když opět se zpožděním,ale to už asi bude síla zvyku :) Týden jsme si doma užívali volno bez Terezky, ale stýskalo se mi, pořád jsem jí hledal a ptal jsem se, kdy už bude doma. Přivítání bylo vášnivé, objímali jsme se a jásali a i doma jsme na sebe byli moc hodní, ale asi za hodinu nás to přešlo a už jsme se prali, ječeli a pošťuchovali, prostě sourozenecká idylka :)

Poslední dobou jsem za vzorného chlapečka,hi hi hi, poté, co mi ukradlo miminko lahvičku s mlíčkem, jsem v noci vzorně suchý a i jinak jsem doma za slušňáka, tedy to je můj názor, jestli má někdo (máma) jiný, je to jen jeho věc, že. Mámě jde totiž neustále hlava kolem z mého povídání, prý, že něco tak užvaněného snad svět neviděl, a když na ní jdeme s Terezkou stereo, sahá do lékárničky pro prášky na hlavu :-)) Tudíž mě dnes nehodlá nadále pouštět ke slovu a zabírá si to tady pro sebe, takže zatím pá pá :-(

Už jste někdy přemýšleli o tom, jak to tomu vašemu batoleti vlastně myslí? Pálí mu to vážně skvěle, většinou svými výroky baví široké okolí a svými neustálými otázkami vás přivádí k šílenství. Často nás také překvapí, obvykle hodně nemile, tím, že si výborně pamatuje věci, o kterých předpokládáme, že je ani nepostřehlo, případně se dané události odehrály hodně dávno.
Vojta mě svými věčnými „a próóóóč?“ otázkami morduje denodenně, je schopen ptát se donekonečna jako kolovrátek, někdy si v duchu gratuluji k tomu, že jsem ještě při smyslech, tedy alespoň mám ten dojem :-)
To třeba jdeme snad posté okolo místa, kam v létě přijíždí kolotoče a Vojta začne: „A proč tu není ten kolotoč?“, odpovídám naučenou frází: „protože je zima a kolotoče v zimě nejezdí.“, „A proč v zimě nejezdí?“, „protože je zima a děti by se na nich stejně nevozily“, „A proč by se nevozily?“ - už začínám měnit barvu a odpovídám: „protože je zima, kolotoče přijedou až na jaře, až poroste travička a na ní budou kytičky“, chvíli je ticho a já se raduju, samozřejmě předčasně. Vojta pokračuje: „A kde jsou ty kolotoče teď?“, no kde by mohly být? „Jsou v garáži schované, jako autíčko, přijedou k nám,až bude teplo“ „A kde je ta garáž?“, no jak to asi můžu vědět? „Někde daleko, tady není vidět“ „A proč tady není vidět?“, v duchu si nadávám že jsem si ty garáže vymýšlela a odpovídám opět " Někde daleko". Následuje Vojtovo: „A proč se ty kolotoče kutálí?“, přemýšlím,jestli jsem magor já, nebo to dítě,ale pak mi to konečně dojde: „kolotoče se nekutálí, kolotoče se točí!“, ale Vojta pokračuje „A kde jsou ty děti?“.Tenhle rozhovor jsem vzdala, děti jsou doma, protože je maminka volá :-)
Tak tohle máme každý den, Vojtá se ptá, proč má Rákosníček nohy - aby mohl chodit, a kdyby je neměl? - nemohl by chodit, a proč by nemohl chodit? A proč ta Káča utíká když jí honí kocour? A má kocour boty? A je ta Káča zlá? A proč je kocour divokej?A proč jí nemůže chytit, je nemocnej?

Kromě toho jsme se dozvěděli, že pes má divnou pusu, protože neumí mluvit a jenom štěká, ve školce mají na oknech kluky, aby mohli vyvětrat bubáky, maminka vypadá hnusně a Vojta jako osel, musíme dávat pozor u silnice, protože pojede „ňákej blbej magoj“ - to se maminka jednou neovládla při přecházení :-)
Všechny tyhle perličky nejsem schopna zaznamenat,takže to máme zdokumentováno aspoň zde, jednou budeme na tyhle chvíle s láskou vzpomínat,ale když se rozhovor typu „kolotoč“ odehraje několikrát za den, mám chuť zamluvit si místo v Bohnicích. A jak víte, máme doma ještě nejméně stejně upovídanou mladou dámu, která mi musí nutně zdělit všechny nejnovější školní zážitky,ale protože Terezce stačí povídat a nežádá si odpověd, občas zcela neprozřetelně vypnu a prostě neposlouchám, což se mi krutě vymstí ve chvíli, kdy i dcera prahne po odpovědi, někdo přece musí rozhodnout, jestli ta Bára byla vážně nemožná, když si vzala ty odporný hnědý punčocháče a ještě ke všemu do Terezy dvakrát strčila,takže to Terka blbě spočítala, to se jí nikdo nemůže divit........­.............­.........

Tak ahojky, mějte se prima, buďte zdraví a volejte jaro,ať k nám může přijet ten kutálecí kolotoč!
Stáňa a Vojta

Váš příspěvek
Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 08.03.05 09:01

Jupííí, juchajdá, nový deníček a my jsme první!!! Tedy mamka, Viktorka ještě sladce vyspává :))).
Stáňo, děkujeme za informaci, jak to u nás míň ukecaných (ale jenom trošku :) bude vypadat za pár dní či týdnů :).

Nám k oblíbené otázce „co dělá?“ (co dělá auto? - jede po silnici - co dělá silnice? - leží - neleží, stojí!) pomalu taky přibývá „proč“. Zatím jenom tedy „mami, co děláš?“ - „vařím“ - „proč vaříš?“ - abysme neměli hlad" - „já mám hlad?“ - „ne, teď ještě ne, ale večer budeš mít“ - „večer bude tma?“ - „ano, večer bude tma“ - „budeme mít oběd?“ - „ne, večer se jí večeře“ - „kdy bude oběd?“ - „až zítra v poledne“ - „teď je poledne?“ - „ne, teď je odpoledne“ - „nene, není odpoledne, odpoledne se chodí spinkat“ - „no, to taky, ale dokud není tma, je odpoledne!“ (mamince už dochází dech :) - „večer přijede taťka - proč je v práci?“. Dál to psát nebudu, aby se vám nezatočila hlava :).

Á, zlatíčko vstává, tak doufám, že mi ten první příspěvek zatím někdo nevyfouk :).

Dobré ráno všem!

Iva

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 08.03.05 12:14

Ahojky Filuti,
tak konečně taky můžeme připsat něco do povídacího deníčku. Oznamuji tímto, že Johanka začíná první drobné pokusy o komunikaci v češtině. Je fakt, že zatím se tak jednou do týdne vzmůže na holou větu typu: tje ťácíí - to jsou ptáčci, nebo piší šima - prší zima - pro nechápavce: sněží.
Jinak komunikuje hesly, někdy i českými: stále oblíbené Mňami: baba (chleba), pojka (polívka), pití míko, čus, koa (výhradně Pepsi s kvapkou citronu - jinou neuznává a rozdíl pozná okamžitě, aniž by viděla flašku), a nyní oblíbené kamíko - logicky přeci kakao. Pití bez označení druhu je automaticky čaj.
Další často používané spojení je: či da pe kopeká - překlad: tři dva pět kotrmelec (ovšem někdy hraničící až se saltem, dělá je z opěradla gauče na sedák, takže dopadá až na zadek)
Začíná si zpívat, ale jen v případě, že je bez zjevného dozoru, takže právě teď sedí v houpačce (po dvou měsících znovu pověšené - tudíž zcela nově objevené) a v průběhu houpání si pozpěvuje: houpy, koopy, kooo hááá, kámá - její zjednodušování českých slovíček na nejzákladnější slabiky hraničí s genialitou - kam se na ni hrabou esperantisti.
Mluvení se jí teď docela zalíbilo, takže většinu dne doma pusu nezavře a snaží se svými sedmi nejoblibenějšími slabikami ko ka pe ti sííí ma ňá vyjádřit složité filozofické myšlenky - aspoň podle zkrabatělého čela z námahy myšlení tak soudím.
Dokáže i velmi slušně nadávat, když jí někdy nevyhovím v jejích touhách, tak to pak schytám, velmi důrazně mi oznámí: Mamíí, Joko Oji jo jojo jo!!! protože pustit video je přeci mou povinností a Olí tu musí běžet celé hodiny a hodiny jako zvuková kulisa - už se na něj ani nedívá, ale když ho neslyší, necítí se doma :-))))
Velké problémy nám dělá komunikace venku nebo ve společnosti. Johana prostě před lidma pusu neotevře. Viki si to užila, takže ví, jak je hloupé, když se na něco zeptala a Joko koukala, jak by jí ulítly včely.
Na pokusy dospělých vyrazit z ní nějakou informaci reaguje velmi znechuceným pohledem. No moc by to nevadilo, ale bohužel z ní nevyrazím ani základní náznaky slušného chování, takže nezdravíme, neprosíme, neděkujeme - to jen doma a jen občas. Venku se snažím ji naznačit (aspoň do budoucna - přeci jen jsem ještě optimista a doufám, že jednou bude mluvit normálně), v který okamžik má které slůvko použít. Moc mě pobavilo, že to nesmím dělat v přítomnosti Viki. Když Viki podává Johance hračku a já řeknu oblíbené: Johanko, jak se říká?, Viki okamžitě zareaguje Děkuji. A Johana zase nechápe nic :-)))))))
Vojtíška jsem slyšela po telefonu a musím říci, že mám jasnou představu, jak se změnila vizáž Stáni za tu dobu, co jsme se neviděly. Živě si představuji, jak má místo hlavy velkou díru ohraničenou obrovskýma ušima a posledními zbytky vlasů. Aspoň já bych tak vypadala, mít Vojtu doma. Takhle ukecanýho chlapa jsem vážně v životě nepotkala :-)))))))). Stáňo, máš můj obdiv, že ještě stále funguješ.

Jo a slíbila jsem vám historku, tak tu máte:
Johana se ráno probudila, přiběhla ke mně na gauč, kde jsem zrovna snídala a vypisovala si, co všechno zařídit v rámci stěhování toho dne. Takže jsem byla nerudná a Johaně oznámila, že na klín nemůže, mazlily jsme se celou noc a to stačilo. Johana odešla s velmi zarmouceným Ach jo. Za minutu byla zpět, podávala mi v ručičce v drobných asi 4,50 Kč, když jsem je vzala do dlaně, tak se mi vrhla na klín a prohlásila „A ňuňu ňuňu!“ A tak jsem se přes noc změnila z matky pečovatelky na matku prostitutku - doma mi teď říkají Ty šlápoto. Ale jinak mi doma nikdo za nic neplatí, vážně, přísahám - nevím, kde to vzala :-))))))))
V albíčkách zúčastněných najdete fotky z minisrazíku v Ikee, kde se nám dost líbilo a děcka se vyřádila do sytosti. Iva má velkou pochvalu, hezky se tam s foťákem vyřádila :-))))
Stěhování už vypuklo, koncem příštího týdne už pojedou první velcí stěhováci. Zatím to nějak podezřele klape. A to i přes to, že mámě ortézu sundali, ale ruku má stále dost bolestivou a hlavně od lokte nahoru téměř nehybnou. Podrobnosti dodám koncem týdne, až budu mít další povinnosti za sebou.

Tak jsem se pěkně rozpovídala, pak má Johanka mluvit, když má tak ukecanou maminku. Mějte se moc hezky a těším se na vaše povídací historky.

Ahoj
Romana a Johanka

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 08.03.05 18:22

Romano,

nevím, proč si stěžuješ na absenci některých tabulkových dovedností :))). Joko je opravdu výborná pozorovatelka, když zjistila, že za některý věci se holt platí :D. Teď je otázka, jestli je výchovný, mazlit dítě, když zaplatí :DDD.

Musím jít omalovávat papírový vajíčka, tak zatím!

Iva

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 08.03.05 21:24

Ahoj Ivo,
hlava se mi netočí, Viki snad bydlí u nás doma!? Tohle téma máme u nás taky denně na talíři, náš tvrdohlávek si ovšem usilovně trvá na tom, že všechno jídlo je oběd:-) A když je tma a jde se spinkat, je to ráno a jedině ráno, časem jsme kapitulovali a chodíme prostě spát ráno, čímž dokonale mateme všechny přítomné.
Takže dobré ráno všem :-)
Stáňa a spol.

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 08.03.05 21:59

Ahojky Romano,
tak mám velikou radost, zdá se, že budeš mít taky konečně vykecanou díru do hlavy!
K Johančině geniálnímu esperantu nemám slov, to dítě prostě přesně vědělo, ke kterým rodičům ho má příroda šoupnout, ze všech výše uvedených hesel bych přeložila maximálně mamíí, tudíž musela hledat rodiče vskutku inteligentní!
Jinak se přikláním k názoru, že mazlit se s dítětem za úplatu rozhodně výchovné je, předpokládám totiž, že Joko prostě v dané chvíli hledala cokoliv, čím by maminku zbavila ranní nerudnosti a peníze, to už je sakra argument :-)))))))))))))))))))))

Tak ahoj, držíme palce se stěhováním a fotky z Ikey jsou opravdu super!

Stáňa a spol.

Jirina
Neúnavná pisatelka 15096 příspěvků 08.03.05 22:11

Ahoj Filuťáci,

o mém kecání napíše mamka, já sám vám napíšu, jak se poslední dobou zdokonaluju v počtech. Dřív jsem počítal asi takto: sedum, vošum, či, dva, sedum atd., případně když končila vojenská základní služba tak jsem pochytil tři, dva, jedna, civil! Teď jsem se díky televizní reklamě naučil počítat zase jinak - jaz a dva a či a KŠUP! sedum vošum Bonduel! Dokonce i Hanička už na „sedum osum" odpovídá „Boduej" :o))) Když už jsem u těch reklam - tuhle jsem zase pobíhal po bytě a volal „český lev, český lev" :o)))

Tuhle jsme koukali s mamkou v televizi na atletiku a byla tam taková zvláštní ženská - byla celá černá a na hlavě měla odbarvený kudrnatý vlasy a mamka říkala, že to vypadá jako že má na hlavě pomeranč. Já jsem ten pomeranč tedy pořád neviděl, ale pak tam zase byla jiná paní a měla trošku nazrzlý vlasy tak jsem pořád volal, že má mandarinku :o)) Dost dlouho mamce trvalo, než jí moje asociace došla :o)))

Ahoj Jíra

Ahoj maminy,

u nás se díky bohu zatím apročování nekoná. Nicméně i my máme oblíbené obraty, které mě nažhaví doběla. Momentálně jde o otázky: co to je? kde je? jaký je? Jíra si najde nejlépe nějaký reklamní letáček s obrázky, zasedne a už to jede: co to je? odpovím. co to je? odpovím. Takhle projede celou stránku, pak otočí a znovu dokola. Tuhle tam byly namalovaný piškoty v pytlíku a pár jich bylo vysypaných jako na talířku a na každou ukázal a musela jsem odpovědět, že je to piškota. Nestačí, že to jsou všechno piškoty. Takhle se ptá i na věci, který bezpečně zná. Když to projedeme potřetí, většinou mu papír vztekle roztrhám a zahodím. Jaký je? je myšleno na barvy, už si vůbec nejsem jistá, který zná nebo nezná. Má vedle sebe tři zelený kuličky a ptá se na každou stejně. Už jsem si myslela, jestli snad není barvoslepý, ale není, roztřídit je dokázal. Dále mě dojímá: kde je? Například tatínek - 100× za den si na něj vzpomene a pokaždý odpovím, že v práci (naštěstí další detaily zatím nepožaduje). Dnes jsme hledali odpoledne kocoura - je už starý a máme podezření, jestli jeho dny nejsou sečteny, včera venku polehával na sluníčku a ani neutekl před psem. Babička dnes byla s Jírou venku a šli se podívat na zahradu (má tam otvor v oknu do sklepa). Jíra celý večer asi 5× za minutu pronesl: kde je kočička? Jíro asi ve sklepě. Hm. asi ve sklepě. Kde je kočička? Pak najednou říkal, že „umžel von je starej". Tak jsem ho začala připravovat na nejhorší, že možná kočička umře, ale že to ještě nevíme, až přijde tatínek, tak půjde kočičku hledat. Za chvilku zase: umžel, von pšíde, kde je kočička. Nakonec jsem mu začla povídat, že si pak třeba pořídíme jinou kočičku, jestli by chtěl maličký koťátko. No jasně že ne, on chce „veikýho Fiipa" (kocour se jmenuje Filip - je to trapné zde, kde je několik synků - Filípků, ale ten náš je skoro nejstarší :o))) Až se začne ptát Hanička, tak se asi vetřu ke Stáně do Bohnic :o)))

Dnes něco říkali v televizi o Velikonocích, tak jsem si říkala, že začnu Jíru učit nějakou říkanku. Jenže jsem dala dohromady jen „hody hody doprovody dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný dejte aspoň bílý slepička vám zase snese jiný" (ještě se mě ptal, jestli slepička opravdu to vajíčko nese a jestli má jučičky :o))). Když my jsme byly vždycky samý ženský, tatínek si taky nic jiného nepamatuje a od koledníků jsem to nestihla pochytit :o)) Jestli umíte něco vhodného pro děti, prosím napište, máme na to už jen něco přes 14 dní!!!
Ahoj Jiřina

letadlo
Závislačka 3592 příspěvků 08.03.05 22:40

Ahoj Stáňo,

fakt jsem se u Tvého deníčku pobavila. My jsme tedy ve fázi hlubokého negativismu, ale už se těším na proč. :-))))))))

Teď si ta naše přincezna nastěhovala peřinu na chodbu, že tam bude spinkat. Já z ní jednou vyrostu.

Jana a Karolínka od Šulánka a Veroniky

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 09.03.05 09:47

Ahoj Jiři,

koukám, že jsme na tom všichni víceméně stejně. U nás na „co to je?“ pomáhala odpověď otázkou „no, co myslíš, že to je?“. Viki si odpověděla a byl klid :D. Tuhle metodu uplatňovala moje sestra, od které jsem se to naučila. Možná by to fungovalo i na „proč?“… musím to vyzkoušet!

Jinak velikonoční říkanky si taky coby žena, která je nepoužívá, nepamatuju. Ale našla jsem inspiraci na www.ceske-tradice, tam pod sekcí Velikonoce najdeš i 3 koledy. Tahle se mi líbila nejvíc:

Slepička se popelí,
vajíčko se kotálí:
Kokoudák, kokoudák,
snesla jsem jich padesát,
na kopečku v kopřivách,
pobral mi je kmotr žák.

O srdce jediný,
propuk se čas,
dejte mi vajíčko,
sic přijdu zas, červený nebo bílý.

Hody, hody doprovody,
dejte vejce malovaný!
Nedáte-li malovaný,
dejte aspoň bílý, šak vám za to slepička
snese zase jiný,
v komoře v koutku,
na zeleném proutku.

Ahoj, Iva

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 09.03.05 14:18

A ještě jeden tip - přímo pro děti: www.stripky.cz/…asnicky.html

I.

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 09.03.05 17:50

Ahoj Stáňo, Vojto a ostatní kulišáci,

Konečně jsem se dokopala sednout k počítači, tak sem Verču taky nepustím.
Odešli s Filípkem a s taťkou na trénink, tak je tady konečně trochu klid. Já se léčím, už od soboty mám ATB, protože se mi kašel tak zhoršoval, že jsem přemýšlela, jestli náhodou nemám černý kašel. Ani nevím, jestli je to teď lepší, snažím se ležet.
Jak vy to děláte, když se potřebujete vyležet? V pondělí jsem byla hájená, přišel děda a byl tu s Verčou a pak i s Fildou celý den (včetně vyzvednutí ze školky). Ale teď už chodí jen na odpoledne s děckama ven, takže zbytek dne musím přežít. Tj. děti mají televizně počítačový týden, ale stejně 150× za den vylízám z postele, abych utřela zadek, uvařila oběd, zapla video… znáte to.

A proooč u nás ještě (naštěstí nenastalo). Moc dobře si to pamatuju od Filípka - první otázka, 20timinunový kolotoč, který skončil zase tou první otázkou. Verunka si zatím všechno vysvětluje sama a filozofování za ni obstarává Filip.

Tak nás nevzali do školky. Brali nakonec jen 19 dětí, byli jsme podle pořadníku 23. Kritéria nakonec taky změnili: 1. předškoláci, 2. děti, co už tam mají staršího sourozence, 3. mají tam trvalé bydliště, 4. podle věku. No, naštěstí jsem už to domluvila v té Filípkové školce a budeme zkoušet přestup během roku.

To jsou od nás sebestředné novinky, teď jdu rychle přečíst komentáře a mažu zpátky do postele, abych si to užila, než se rodina vrátí.

Mějte se, Jana

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 09.03.05 21:51

Ahoj Jiřinko,
vítám tě v Bohnicích, opět můžu jenom konstatovat, jako by byl Jíra u nás doma :-) Určitě použij Ivy metodu, u nás taky funguje, což ovšem neznamená, že se kolotoč dalších přiblblých a dokola se opakujících otázek zastavuje, to ani náhodou :-)))
Tak se mějte a určitě dejte vědět, jak to dopadlo s veikým Fiipem !
Stáňa a spol.

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 09.03.05 22:00

Ahoj Ivo,
díky za inspiraci, zjistila jsem, že taky jinou než notoricky známé „hody hody doprovody“ neznám.
Ale pokusím se naučit Vojtu něco kratšího, zřejmě to vyhraje ta „ben ben ben“ a už nevím jak dál :-))))
Tuhle krásnou koledu odmítám Vojtovi přednášet, už teď se tetelím hrůzou při představě, jak mu budu vysvětlovat co je to kmotr žák, jak se slepička popelí, proč se vajíčko kotálí.......­.............­.............­.......
Stáňa a spol.

P.S.: Výše popsaná metoda na „proč?“ nefunguje, Vojta si sice odpoví, ale pak si pokračuje v pročování :-((((

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 09.03.05 22:06

Ahojky Jani,
těš se, těš se, těš se, pokud se vám nepodaří opustit fázi hlubokého negativismu a přidáte si k ní „pročování“, máš to skutečně za námi ostatními do Bohnic za pár :-)))))))
Jedinou útěchou Ti může být fakt, že ačkoliv se to momentálně zdá dost nepravděpodobné, Karolínka z toho všeho vyroste dřív než ty :-))))

Zdravíme k Šulánkům!!!!!!
Stáňa a spol.

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 09.03.05 22:14

Ahojky Jani,
přejeme ti rychlé uzdravení v rámci postelovylézacích možností :-)
Jak to dělám, když se potřebuju vyležet? Naštěstí mě tohle štěstí už dlouho nepotkalo,ťuk, ťuk,ťuk, ale jinak bych na tom byla stejně jako ty a pokud by mě přepadla teplota větší než 38, zřejmě by se děti staly samoživitely, neboť v tomto stavu jsem schopná tak maximálně doplazit se na WC.
Stáňa a spol.

P.S.:Už na ty děti, prosím, přestaň takhle kašlat!!!!!!!!!!!

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 09.03.05 22:24

Nazdárek!!!!
Hlásím ,že u nás nic nového, kromě Vojtovo zarudlého pinďase = pětiminutový řev při každém čůrání = čůráme dvakrát denně = patnáctiminutový řev při následném mytí a mazání = následný Terezky pláč, protože jí je Vojty líto = dvě děti na zádech půl hodiny.
No a když už si vážně připadám jednou nohou v onom zařízení, půjčuji si Terezky discman, strčím ho do batůžku, batůžek dám na záda, pouštím hlasitou hudbu a nereaguji na nic a na nikoho!!!! To ale znamená, že musí být otec dětí doma a i přesto, nebo právě proto?, se nedozpívám dál, než k druhé písničce :-( Sluchátka mi strhávají z uší násilím a zacpávají si jimi uši vlastní!!!!
Mám jim koupit špunty do uší, nebo si zalepovat ústa?
Ahoj Stáňa, zatím ještě žijící!

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 09.03.05 23:19

Ahoj Jani,

připojuju se ke Stáně, koukej se už vyležet :DDD. A teď bez srandy, je mi tě vážně líto, takovouhle dobu marodit… já zatím měla jen asi 2denní virózu a fungovala jsem jako ty - dítě televizně-počítačové, takže jsem vždycky mohla odpočívat třeba 20 minut v kuse :). U nás je ještě hrozný, že jakmile si lehnu, začne mě Viki mordovat a na slova „maminka je nemocná“ mi řekne „vem si medicínku“ :))).

Přeju ti, ať už ta choroba zmizí za devatero horami a devatero řekami.

I.

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 09.03.05 23:32

Ahoj, znova za sebe, Viki spí :).

Myslím, že tento týden vedu v počtu příspěvků, takže kdybyste se cítily zahlceny, vězte, že příštý týden ode mě bude pokoj, pojedeme si užívat „jarního“ počasí na hory.

Taky je to asi tím, že Viki je poslední týden naprostý zlato (doufám, že to nezakřiknu :), dokonce nás snad opouští nějaký to vědecky popsaný období vzdoru, takže záchvaty vzteklého pláče přerůstajícího v řev raněného zvířete už začínám zapomínat. Sice mi z těch jejích řečí jde hlava kolem, ale jinak je fakt hodná.

Dneska jsme byly kupovat OANŽOVÝ (zdravím Vojtu :) svíčky do velikonoční výzdoby v Ikee a po návratu domů mi Viki hlásila „maminko, byla jsem moc hodná holčička“ a mě nezbylo než jí dát za pravdu :).

Taky jsme za vydatného sněžení za oknem dneska malovaly papírový vajíčka a lepily je na špejle - proces i výsledek bude k vidění u nás v albíčku - vřele doporučuju k zabavení všech Filutů :). Pokud bude někdo chtít, popíšu podrobněji.

Tak, končím, muže mám na pivu (jojo, fotbalové středy :) a zítra mě čeká žehlící den, tak se na to aspoň vyspím.

Dobrou, Iva

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 10.03.05 04:18

Vajíčka jsou nádherný, určo to taky zkusíme, pak poreferuju, jak to dopadlo.
Jinak Johanka přešla od období vzdoru zase zpátky k totálnímu závisláctví - tedy vlastně to kombinuje: buď vyžaduje celodenní chování na klíně, mazlení a tulení. A když není dopřáno dle její neukojitelné libosti, následuje záchvat vzteku. Bohužel jediný objekt, který vyhovuje, je maminka - jen zříkakdy se nechá obalamutit bráškou nebo babičkou
Ale je fakt, že mě poslední dobou nechá pracovat, no nadšená nejsem, protože když nechci dělat živou trampolínu, musím uklízet a kmitat po domácnosti - běda kdybych si sedla.
Tak jdu hledat štětce, mějte se
Romana a Johana

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 10.03.05 08:35

Jé, právě jsme zjistili, že má Viktorka dneska svátek, takže všechno nejlepší do kudrnkova!!!!!!!
Vajíčka vypadají vážně skvěle, asi taky začneme tvořit, zatím máme na okně pořád sněhuláky a sněhové vločky :-))
Ahoj Stáňa a spol.

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 10.03.05 11:22

Ahoj holky,
to jste hodný, ze na me myslíte. Uz i moje mamka (a zároven moje lékarka) uznala, ze kdybych nebyla naockovaná, myslela by si, ze je to cernej kasel jak vysitej. Tak nevím, jestli si ten bacil nekde nanasel skulinku.
Má to jednu výhodu, zvládla jsem konecne docíst vsechny díly Harryho Pottera, takze mám pred Filipem náskok a cekám na léto, az vyjde sestka.
Mejte se Jana

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 10.03.05 11:38

Ahoj vsichni,
tak predne taky preju Viki vsechno nej k svátku!!!!
Viki, ty vája jsou super, mozná mamku taky prekecám, ale nevypadá, ze by se jí chtelo. Spís ríkala, ze mi vystrihne vajícka z papíru a já je budu ozdobne dovystrihovávat. To me ted hrozne baví a taky si mamka pochvaluje, ze dám pokoj treba napul hodiny. Jo a slíbila nám, ze za:,–(íme nejaký obilí, jestli teda najde ty semínka od lonska.
Já se o maminku pekne starám, hladím ji, aby byla zdravá. A taky vyuzívám toho, ze se snazí lezet a potají si kradu dobrutky.
Vcera jsem se ptala, kdo je velký a kdo malý, a jestli ze me bude Filip, az budu velká.
A ted jsem zrovna udelala scénu a kdyz me mamka stejne nevzala na klín, abych po ní mohla houpat a mlátit do pocítace, radsi jsem se pocurala. To vetsinou zabírá a mamka zacne fungovat. No, dneska me jenom servala a sla zpátky k pocítaci, ale myslím, ze uz koncí…

Verca zrzecka zurící býk

David1
Kecalka 287 příspěvků 10.03.05 15:42

Ahoj kamarádi

Tak jsem rád, že jsem se konečně dostal k počítači. Už se mi po vás stýskalo ale máma odmítala zasednout za stůl a válela se taky jenom v posteli, tak jako teta Jana:))
Srazík v Ikee byl fajn a Johanko to nebyla zlobivá holka co mě bacala ale zlobivej kluk. Máma mi moc nevěřila, že mě bacal do ruky ale doma, když mi svlíkla svetr tak viděla, že mám na ruce modřinu.

U nás doma vládne chřipajzna. Nejdřív byla nemocná máma a teď já. Teplotu mám mezi 37,5 + 38 st. ale řádím jako neřízená střela dál:) Před chvílí jsem přiběhl k mámě a málem jí mečem vypíchnul oko a k tomu jsem jí řekl: seš mrtvej:))
Ale abych se přiznal, tak mi ani teplota ani kašel nevadí. Vím, že aspoň dostanu sirupek a kapičky na kašel. Akorát ráno mi teda ten kašel vadil až jsem se trochu ublinknul a tak jsme vstávali už před sedmou hodinou.

Dnes se stalo něco nevídaného. V jedenáct hodin dopolko jsem usnul v obýváku na zemi u Filipovo nohou. Táta mě pak zvednul na sedačku a hodinku jsem si tam hezky schrupnul. A nepočůral se!! První odpolední spací úspěch bez počůrání. Přes den se jinak už nepočůrávám, zato včera večer po koupání jsem se 2× vyčůral do pyžama (voda ve vaně Davídkovi asi chutnala - pozn. mamky).

Ještě vám povím jednu novinku:o) Objevil jsem kouzlo svého pindíka:))) Pořád si s ním hraju a mámě se to už nelíbí a říká, že budu mít auví. (je až neuvěřitelné jak dlouho si s ním dokáže hrát - pozn. mamky). A ani mi nevadí, když se někdo dívá:o)

Tak to je ode mě všechno, ještě něco připíše mamka. Tak ahoooj

U nás apročování taky ještě nehrozí. Nejčastěji se Davídek ptá co je to, tak musím odpovídat a David opakuje mou odpověď. Někdy je jako papoušek:) Akorát občas, když bych chtěla aby opakoval po mně, tak to zrovna ne. David např. říká místo slova nebolí - nemá bolí. Zatím to prý nevadí.
Básničky ho až tak neberou, teda poslouchat to jo ale aby se něco učil sám, tak to snad akorát Skákal pes přes oves. Jednou jsem ho nachytala jak si broukal Halí belí. Jinak nám tu přes den dělá rádio a zpívá si různé melodie ovšem beze slov.
Už toho pro dnešek necháme a budeme se loučit, mějte se hezky a Jani ty už se koukej uzdravit!!:)
Ahoj Eva s Davídkem

David1
Kecalka 287 příspěvků 10.03.05 19:51

Tak to jsme ještě jednou my, chtěli jsme poblahopřát naší Viki všechno nejlepší k svátku ale pak se nám to nějak vykouřilo z hlavy:o))
Takže milá Viktorko dodatečně jako asi poslední se přidáváme k ostatním s gratulací všeho NEJ..

Pa Eva s Davídkem (tomu stoupla teplota a tak už neřádí ale jen smutně kouká:(

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 10.03.05 21:10

Ahoj kamarádi a tety,

moc děkuju za přáníčka, až mi to přišlo blbý, protože my na spoustu svátků a narozenin tady v našem klubu s mamkou zapomněly.

U nás se svátky moc neslaví, takže malej dárek jsem dostala už včera, stejně houby vím, co takový svátek znamená - jó, to kdyby byly narozeniny, to vím hned, o co jde :).

Mamka čeká na návštěvu, takže už se toho od nás víc nedozvíte, jen přeju všem marodům brzké uzdravení.

Dobrou noc, vaše Viki

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 10.03.05 22:06

Davídku,
vážně to vlasaté střapaté v džínách s hlídajícím tatínkem byl kluk? To jsem tedy netušila. No ale zmastil tě pěkně, asi už má nějaké ty bojové zkušenosti z písku.
Takže posílám velké foukáníčko na bolístku.
Jö a taky spousty virtuálních vitamínků, aby přemohly všechny ty vaše viry, koukej se uzdravit, příští týden tě budu honit ven, tak ať můžeš (plánuju srazíkování u vás v původní sestavě)
Voda ve vaně je nejlepší limonáda, zcela tě chápu, zvlášť když si ji člověk sám ochutí, ono se o urinoterapii poslední dobou píše velmi pochvalně :-)))))))
Pindíkovi se u nás doma říká ptáček a máma má ještě z bráškova exhibicionismu zažité heslo: Nešahej si na ptáčka, uletí ti. Na Filipa to na veřejnosti fungovalo, vždy se polekal, když se ptáček postavil na start. U mojí pipinky nebo kačenky nějaké lítání nehrozí, asi má zastřihnutá křidelka, takže ji masíruju neustále, když nelítá. Ale už mě to nebaví dělat venku, třeba se to s létem vrátí, tyto choutky.
Měj se hezky, koukej vyzdravět a nenakaz brášku, brzy se vám ozveme
Johanka

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 10.03.05 22:11

Já malé poupě přeju krasavici od splavu, aby se měla krásně a aby jí rodiče netajili, že má důvod dostat hafo dárků.
Viki, všechno nejlepšíííííí
Johanka

Zarejt si můžu, ale jinak koukám, že u vás je ke svátkům stejný přístup, jako u nás. A dokonce poslední dobou koukám, že i k narozeninám, nějak to zůstává jen pro ty děti, dospělí maj z narozek stejně spíš mindrák než radost, mně se tedy ex post dostavil docela fest, až mě to zarazilo.
Tak kup za mě Viki nějaký ten dobrý pohár, ať tu tradici zcela nezazdíme.
ahoj
 Romana

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 10.03.05 23:12

Ahoj Viki,
necit se blbe, uzij si to. Mamka taky nebyla zvyklá svátky slavit, ale jak uz tady psala, kazdý duvod k oslave dobrý. Takze ted poprejeme, dáme si cokosku nebo pohár a je to.
A taky jsme tady spoustu svátku zasklili, ale kdyz uz se to proflákne, rádi se pridáme:-))
Tak jeste jednou zdravícko, stestícko a na ten pohár od Romany si dej od nás slehacku.
 Verca

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 11.03.05 00:35

HA

za poslední týden jsem vysledovala, že u nás už „Co je to“ vlastně probíhá dávno, jenže na japonštinu nikdo neragoval.
Až včera jsme si z Joko prohlížely Rexika, kde Johanka, když je v klidu, tak zkouší alespoň náznakem a alespoň prvníma dvěma slabikama česky pojmenovat, co tam je. No a ke konci, když už byla utahaná, tak ukazovala na jednotlivá zvířátka či věci a říkala „t´je khom“ - je to její oblíbená už dlouho používaná, ale nerozluštěná věta, furt jsem pátrala, co to Khom je.
Až na desáté stránce mi došlo, že jde o dotaz „A to je co?“ A od okamžiku, kdy jsem začla odpovídat, tak máme zase o jednoho vzteka doma míň.
Myslím, že jsem touto historkou odpověděla i na Stáninu invektivu ohledně geniality rodičů - pátrám v paměti a vychází mi, že už je to rok, co nevím, která bije. A taky začínám chápat, proč bije Johanka mě.
dobrou noc
 Romana

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 11.03.05 10:44

Dobré ráno!

Holky, mě trefí, Viki vstala dneska s rýmou a teplotou 37,7 :(… den před odjezdem na hory, ach jo.

Jinak je na tom ale asi podobně jako Davídek, pro nezúčastněného diváka vypadá (a řádí) jako naprosto zdravý dítě.

Ještě nám zbývá naděje, že to třeba fakt bude jenom nějaká pidiviróza, kterou zvládneme doma. Tak nám držte, my jsme se na ty hory všichni tak těšili…

Iva

David1
Kecalka 287 příspěvků 11.03.05 14:13

Ahoj Ivo

Teda to je pech co? Ale třeba teplota zase rychle klesne a Viki bude fit. Přála bych vám to. Ale jinak jak slyším, tak všude kolem nás řádí ta hrozná chřipka. Příjde mi, že se prolítne snad v každé domácnosti, no kéž by vás vynechala:))
Davídek skoro celou noc prokašlal až mi ho bylo líto, protože nemohl spát. A to dostal sirup na kašel a večer trošičku Prothazinu? na zklidnění. Ale ve čtyři hodiny v noci jsme měli budíček, páč David kašlal v jednom kuse a ještě jsem se bála aby se z toho nepozvracel. Teď ještě teplotu má (37,5) a opět řádí. Horší to možná bude zase večer. Ještě, že ty děti při teplotách zůstávají docela v pohodě, já už bych byla lazar:)))

Tak pa a ať je Viki co nejdřív zdravá.
Ahoj Eva s Davídkem

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 11.03.05 14:33

Ahoj Evi,

stav zatím nezměněn, Viki teď spí, tak uvidíme. Jen mě napadlo k tomu Davídkovu kašli, nám doktorka vedle Prothazinu doporučila v pokoji, kde dítě spí, netopit a pověsit tam na nějakou šňůru namočené a v ruce vyždímané prostěradlo. Je to lepší než všechny ručníky na topení a fakt to fungovalo, tak to vyzkoušejte. Ten vlhký a studený vzduch dělá zázraky.

No, a já se taky musím přiznat, že při 37,5 jsem už absolutně hotová, takže jsme na tom stejně :).

Iva

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 11.03.05 15:02

Ahoj holky a všichni marodi,
Tak si mě maminka odváží, abych nekašlala na děti a měla naprostý klid . Lékařské konsilium sestávající z mojí maminky a mojí sestry seznalo, že ATB nezabraly a že mám zápal plic. Nevím, jestli mě tam mamka pustí k internet.
Tak se tady mějte, vylečte se a kdo jede na hory, užijte si hor.
Ahoj Jana

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 11.03.05 18:09

Ivo, to je tedy opravdu pech.
Ale třeba to opravdu zmizí stejně rychle, jako se objevilo. A nemůžete jet o den později? A navíc je známá věc, že jede-li zdravý člověk na hory, do tří dnů onemocní a možná to funguje i naopak, třeba Viki tamní zdravý horský vzdoušek a lázeňské prostředí pomohou a chřipka vůbec nevypukne. Jestli nemá žádné jiné příznaky a není moc unavená, tak bych asi na vašem místě jela.
Jani, chuděrko uchrchlaná, hezky se u maminky vylež, užij si jejích kulinářských dovedností a permanentně naklizeného bytu a hlavně ticha, dlabej pililulky a sleduj zdejší cvrkot jako velmi zapálený divák, my tě tu omluvíme. Obě děcka si bere Sylva? Nebo se s Hynkem nějak podělej o péči?
Moc držím palečky, aby se to neprotahovalo a abys byla brzy zase fit. Přeci nemůžeš jaru na otázku, cos dělala v zimě, odpovídat děsným kašlem. To by se jaro leklo a vůbec by nepřišlo. Tak pfuj, pfuj, pfuj - to neflušu bacily, ale vodku s džusíkem a spousty energie, abys přežila.
Evo, koukej už s tím Davídkem něco provést, chci volat Olče, kam bysme vyrazily vyvětrat pupíka a stále to kvůli vám odkládám. Ale dnes už se snad na něčem domluvíme, takže ti dám vědět.
Vojto, pindíka si nech hezky vyčistit, aby tě nebolel, ostatní Filutové koukejte nemarodit, jaro vážně otálí hlavně proto, že je půlka národa v posteli.
My dneska byly s Joko, Bárou a Mismiskou (v japonštině Ť´a Mišika) nakrmit kačenky a racky, moc se nám to všem líbilo, jen Johanka odmítala pochopit, že pražský sníh není vhodný ke konzumaci, neb je pochcán pejskama a posolen komunálníma službama. A Bára má právě období, kdy mazlení se s cizíma děckama je blééé, notabene, když jí kradou její oblíbený kočár.
Ale jinak si holky ptáčků užily.
Stěhování babiček se zakouslo na inteligenci jednoho „pana elektrikáře“ - občas nechápu, kam ti elektrikáři choděj pro ty svý zkoušky, možná do mateřinky - ale to vlastně ne. Naše zlatíčka zvládaj základní logické problémy mnohem lépe. A tak mu tu už třetí den vždy po ránu (má ten blbý zvyk volat v osm, kdy po dvouhodinovém spánku nejsem v nejlepším rozmaru) velmi asertivně vykládám, kam má se svým přístupem k povinnostem urychleně odcválat.
Všici marodi i ti zatím statečně odolávající, mějte se krásně, užijte si posledního sněhu, neboť jako správná zdejší čarodějnice věštím, že koncem příštího týdne už ho ve městech moc nebude.
ahoj
Romana a Johanka

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 11.03.05 21:42

Ahojda všichni,

tak Viki měla večer 37,2, takže jestli se do rána nepřidají nějaké další komplikace, asi odjedeme. Kdyžtak bude mít klid na lůžku na horách na čerstvém vzduchu.

Vy se tady mějte krásně, hlavně fakt už přestaňte taky marodit, jinak se jaro nedostaví :))).

Těším se za týden!

Iva

Aja99
Kecalka 208 příspěvků 11.03.05 22:47

Ahooj všichni!!

Zdravíme všechny marody a také se přidáváme k Romčinému pfuj pfuj pfuj na bacily (od nás rumem s čajem..o:)) a doufáme, že se brzo všichni uzdravíte (zvláště teta Jana). My docela odoláváme, ale moje rýma a ještě občasné zakašlání je pro mamču dostatečné alibi, aby se se mnou válela doma a celé dny si se mnou hrála a v noci ji mám jen pro sebe ( nevím jestli je to ještě zimní spánek anebo už jarní únava, ale skoro pokaždé to zalomím s Ondrou po deváté…pozn.m.). Má to jednu výhodu..prý jsem se za ten měsíc, co jsme bez taťky proměnil ze „zajíčka Energizera“ na docela milého kluka ..(téměř bez scén..).

Jinak to vypadá, že se pomalu ale jistě přidám k česky mluvícím dětem..když jsem po mamce opakoval písmenka, profláklo se, že už umím vyslovit všechny hlásky, tak už se nemám na co vymlouvat…učím se samozřejmě jen důležitá slovíčka..tedy pojmenovat jídlo(hlavně sýr), pití(kava,ťaj, mliko .. vše ostatní je pití), zvířátka a rodinu (Aji-náš pes, mami, tati, babi, teta a strejdům říkám jménem-je to jednodušší)..velmi důležité slůvko je „tady“, kterým komanduji celou rodinu..no a taky mi jdou ta slůvka, která naši používají, když se naštvou (s dokonale čistou výslovností ..p.m. o:)..snažíme se krotit, ale moc se nedaří..).
Musím si ještě postěžovat, že mě mamča děsně brzdí ve vývoji..nemůžu z ní vydolovat „jak dělá“ jezevec, srnka, slimák, velbloud, brontosaurus a jiná běžná zvířátka..pak se diví, že tak málo mluvím..

Jinak včera jsem mamču potěšil..jak mě chválila, že nočník nebo záchod zvládám samostatně..od­poledne jsem si utřel pokakaný zadeček do světlého koberce v ložnici a večer jsem se vykakal do vaničky…

Tak končím velice hezky o:))

Viki, určitě jako poslední(vzpomněli jsme si, ale mamka se nedokopala k počítači..) přejeme vše nej…k svátku!! Snad si tvoje mamka veme příklad s tety Jany..za tu čokošku anebo pohár to určitě stojí!!! Hlavně přejeme, ať teplotka klesne a ať si můžete pořádně užívat na horách!!!

Papa Ondra(ještě 31 měs.) a mamka (ještě docela dlouho 31 )

Aja99
Kecalka 208 příspěvků 11.03.05 23:03

Romi,

jak říká moje kámoška..„tabul­kové“ děti jsou jen pro rodiče měkkoty…můžeme si gratulovat, že máme děti, které nás neustále inspirují a rozvíjí naše IQ..
U nás probíhá „co to je“ docela dlouho…ale naší abecedě se to vymyká..jde spíše o charakteristický výkřik a výraz obličeje..pro méně chápavé Ondra i ukáže prstem..takové je zlatíčko o:))

Jinak k tomu bití…taky se hlásím mezi týrané matky..ale Ondra mě pak bebí pofouká a dá mi na ně pusinku..tak snad se Joko inspiruje..

ahoj Andrea

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 13.03.05 12:49

Ahoj Andreo, chtěla jsem ti napsat obsáhlou odpověď, ale právě jsem mluvila s Anaj, jak probíhá marodění a co bude s deníčkem a dohodly jsme se, že ji protentokrát zaskočím a na základě všech zdejších komentářů už dříve, i nově získaných poznatků sepíšu večer celý deníček na téma zvířátkových zvuků, od základních až po ty alternativní.
I když už něco bude pro naše dítka pasé, třeba bude poučením pro mladší. Ale tu tvou běžnou zvěřenu taky zařadím, vše mám zjištěno od odborníků :-))))
Jinak je Ondra velký šikula. Ale taky vidím, že Ondra je s Johankou teď asi v řeči na stejno, taky stále očekáváte ten zlom, kdy začne komunikovat normálně a každičký malý pokrok berete jako signál, že už brzy? Já jo, ale za poslední měsíc mi začíná docházet, že ten zázrak, kdy se Joko ráno vzbudí a bude mluvit normálně, prostě nenastane. Ale zase je fakt, že má třeba týden, během kterého urychleně dožene nějakou komunikační dovednost a pak si dá zase týden pauzu. Takže snad i tímto mnohem pomalejší postupem se během toho necelého půl roku, co zbývá, dopracujeme k tomu, že ve třech letech už budou oba komunikovat obstojně a ve čtyřech letech, až např. Vojta už bude ve fázi, kdy s rodiči je lépe nemluvit, tak my budeme mít ty díry v hlavě :-))))))
ahoj
 Romana

Aja99
Kecalka 208 příspěvků 13.03.05 15:54

Romčo,

taky jsem stále očekávala ten zázračný den, kdy se Ondra domluví i s ostatními lidmi-nejen se mnou..ale taky jsem přestala očekávat a prostě si užívám toho, že mám malého prcka, pro kterého jsem (alespoň prozatím) ta nejdůležitější osůbka na světě..a je to fajn. Každopádně poslední dobou dělá Ondra docela slušné pokroky..taťka si po měsíci v lázních těžce zvyká, že máme doma „papouška“, který všechno opakuje (samozřejmě se svou originální výslovností..). Moc se těším na deníček-bude určitě inspirací pro nás všechny o:)) Připadám si jako úplný trotl (u většiny zvířátek si pomáhám tím, že plavou, létají nebo skáčou..ale někdy jsou to opravdové lahůdky)-a to jsem studovala biologii o:))

ahoj Andrea

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.03.05 11:09

haha marný je to

Vložit nový komentář