Filutové z Chytrálkova - Filípkova předvánoční pohádka

Rodičovství

Filip píše: Milí kamarádi i všichni ostatní. Už jsme tady probrali dárky i cukroví, a tak jsem se rozhodl povědět vám naši vánoční pohádku. Mamka mi ji začala vyprávět, když jsem byl tak starý jako je teď Verunka a vyráběli jsme papírový betlém pod stromeček. Začínáme s ní vždycky tak po Mikuláši, abychom si zopakovali koledy. Letos jsme začali dřív, protože na Verču se valí Ježíšek ze všech stran a ona o něm neměla ani páru. Když má mamka náladu, prokládá pohádku spoustou koled, když ne, zazpívá aspoň tři. Tak tady ji máte:

Kdysi dávno chodili po světě maminka Marie a tatínek Josef. Maminka Marie čekala děťátko, už měla velikánské bříško. Jenže neměli žádný domeček ani byteček jako my a v noci neměli kde spát. Někdy je u sebe nechali hodní lidé přespat, někdy museli spát venku, pod širým nebem. A jednou, to už se mělo miminko skoro narodit, se ocitli v městě Betlémě. Nikdo je nechtěl pustit dál, až na konci města je nechal přespat nějaký sedlák. Ale ne doma, poslal je do chléva. Ve chlévě bylo spousta sena na zahřátí a byla tam dvě zvířátka ? vůl a oslík.
A té noci se narodilo miminko, Ježíšek. Maminka s tatínkem z něho měli velikánskou radost a maminka mu zpívala (Chtíc aby spal). Jenže pro Ježíška neměli vůbec nic. Ani oblečky, ani hračky a plínečky, dokonce ani postýlku. A tak ho maminka položila do jesliček, to je takové korýtko, ze kterého papají zvířátka. Aby mu bylo teplo, ležel na seně a dýchali na něj vůl s oslíkem.

A mezitím se na obloze objevili andělé a hlásali, že se narodil budoucí král. A andělé letěli do hor, kde pásli ovce pastýřové (Pásli ovce valaši). Řekli jim o budoucím králi a o tom, že vůbec nic nemá. Tak ať vezmou, jestli mají nějaké dárečky a jdou do Betléma. (Vondráši, Matúši, Já bych rád k Betlému, Nesem vám noviny). Cestou k Betlému pastýři uviděli, že nad městem září obrovská hvězda s dlouhatánským ocasem. Takové hvězdě se říká kometa a objeví se vždycky, když se stane něco moc důležitého. (Hle, hle tamhle v Betlémě). Ale to už pastýři spěchali, aby viděli malinkého Ježíška. Když tam došli, všichni se poklonili a dali děťátku, co kdo měl: hračky, oblečení, peřinku, ovoce… (Jak jsi krásné neviňátko).

Kometa zářila na obloze a uviděli ji i v dalekých zemích tři králové ? Kašpar, Melichar a Baltazar. A i oni se rozhodli, že se půjdou poklonit děťátku, budoucímu králi. Naložili slony a velbloudy spoustou dárků a vydali se na cestu. A byla to cesta dlouhá, přes poušť. Trvala jim čtrnáct dní. Pak konečně dorazili do Betléma. (My tři králové jdeme k vám).

Malý Ježíšek měl strašně velkou radost, že přišlo tolik hodných lidí a přineslo mu tolik věcí. A tak od té doby, vždycky v den svých narozenin, jezdí po světě a rozdává lidem dárečky. A lidé si na oslavu toho dne zpívají (Narodil se Kristuspán, Veselé vánoční hody, tichá noc).

Tak to je naše pohádka. Já ji mám moc rád a některé roky jsem ji vyžadoval až do června.

A co vy? Taky máte nějaké předvánoční povídání? Nebo co vám doma říkají o tom blázinci, co se chystá?

A co jinak? Z Verunky se stává malá velká sekýrnice. Pořád nám vysvětluje, co máme dělat, kam máme jít. Většinou to prokládá důrazným „pošimtě“ anebo „né?“. A každý ráno si poroučí, že máme jít do obchodu a koupit jí Jupíka a bonbónek.
A novinka posledních dní: Při kakání se na ni nesmíme dívat. To zdvihne varovně ruku a hlásí „Mamko nesmíš dívat. Bež do obyváku!!“.
Taky je děsně neposlušná a vzteklá. Ale na rozdíl ode mě na ni zabírá posílání do pokojíčku. To já jsem se držíval mamky za nohu a chtěl jsem se vztekat jen tam. Verunku většinou stačí poslat do pokojíčku a ona se uklidní a ani tam nejde.
Až dneska se mamka vytočila ? dívali jsme se na Harryho Pottera a Verči jel krteček, aby neotravovala. Jenže ona si usmyslela, že chce 15× za sebou Krtka v ZOO, a protože se bojí lva, musela ji mamka držet v náručí. Pak se vztekla, když mamka nepřemotávala kazetu dost rychle a byla odnesena do pokojíčku (Harry zrovna bojoval s baziliškem :-)). Kupodivu to zabralo do minuty. Vrátila se tichá holčička, která v klidu zhlédla po šestnácté krtka v ZOO.
A pak se asi mamce chtěla pomstít, nechala se vzít do náruče a dělala mamce jemně malá malá, jako lev krtkovi. Pak už tak jemně ne a končila pěkným kudlením za dva culíky, který mámě udělala. A hlásila: „Máš pěkný rohy, kozo!“. No není to mrška potvorná?
Ale jinak je moc hodná. Vždycky, když mi mamka za něco nadává, zastává se mě a ptá se „Čo se štao Filípkovi?“
A taky je šikulka. Mamka splnila úkol z minulého deníčku a Verunka už umí říct své jméno, příjmení i ulici a číslo domu (ale té ulici rozumí jen zasvěcení :-), ještě prý budou pilovat). Taky umí spoustu říkadel, stačilo to osvěžit. Nejradši má Byla jedna babka, prodávala jabka, Mámo táto, v komoře je myš, Šla Nanynka do zelí, apod. Většinou je říká a zpívá u knížky nebo panence (ta se jmenuje: „panenka malá dostala babičky Bounky“). Pořád oblíká a převlíká ty dřevěný medvídky a pěkně jim to komentuje. A taky maluje ? už umí sama sluníčko :-). Tím myslím identifikovatelné s paprskama. Jinak maluje delfíny, včely, kytičky ? ale asi je to dost moderna. Vidí to tam jen ona sama.

Já piluju násobilku, moc mě to baví. A už jsem dokázal 12 přeskoků přes švihadlo (mamka říká, že konečně).

Vojtíšku pilůtku, jestli nás ještě čteš, tak ti přejeme všecko nejlepší k tvým včerejším narozeninám.

Mějte se krásně, včera už jsme měli první sníh, že by letos romantický prosinec?
Filípek (6), spící divoška mrška Verča (2) a mamka Jana

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 21.11.04 22:51

Ahoj rodinko! a ostatní Filutkové!
Tak tenhle deníček si musím uložit, protože já bych si v té pohádce na všechny odkazy na koledy nikdy nepovzpomínala :-))
Jenom jsem chtěla připsat, že Verunka se nezastává jenom Fildy, ale taky Ondráška, když jsem mu onehdy za cosi trošku vynadala a on se rozbrečel, tak Verča hnedka přiklusala se svým " Čo je?„, což se občas obtížně odlišovalo od "Čuat!“ - čurat rozumněj :-))) - a hladila ho. Ona to tak nějak asi nemá ráda, když se kolem ní brečí.
A jejím kozorohaté hlášce jsme se s Petrem dost zasmáli. Takže se na ni těšíme, až za náma zase přijede a bude zdravá.
Tak hezky pište, ať máme kromě Špuntíků co číst.
Ahoj nakukovatelka teta Sylva

 
Anonymní  22.11.04 12:42

Ahoj všichni,
dneska píšu nepřihlášeně z práce, využívám obědovou přestávku.

Kdybych ten deníček neposlala už odpoledne, měl by úplně jiné téma a asi by byl o období vzdoru.
Včerejšek byl děs a hrůza. Např, kdyby se vám někdy nechtělo koupat dítě, stačí, když si před ním vlezete do vany a nevezmete ho s sebou. Vykoupe se ve vlastním potu jako včera Verča. Scének bylo povícero od obou dětí. Kolem desáté dopolední už jsem se viděla, jak Verču držím za nohy a omlacuju o zeď, Vytáčela mě opravdu důkladně. Tatínek vyspával, jak jinak, když po svíci přišel domů o půl paté :-)(. No už se tu scházejí kolegové, je nás pět na jeden počítač, tak budu končit.

Mimochodem, znáte to, když se pokoušíte odemčít dveře od kabinetu centrálem od auta? Nebo když zuřivě sháníte třídu, sprdnete jinou, že v té učebně nemá co dělat, a pak zjistíte, že máte být úplně jinde s někým jiným? Dnešek je fakt zábavný.

Naštěstí odpoledne vyrážíme směr Rosice, náš pan ředitel slaví padesátiny - bude prasátko. Tak se tam snad odreagujeme.

Ahoj Jana
Kde jste?

 
Anonymní  22.11.04 13:52

Ahoj Jiři,
tak jsme otestovali ty špenátové halušky.
Mňam, zařazujeme je do jídelníčku.
A hned jsme je překřtili. Příště už budu vařit bazilišky.
Akorát si připadám nějaká neschopná. Příprava mi trvala hodinu. Jak dlouho to trvá tobě?
 Jana

 
Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 22.11.04 15:52

Jiřino,

připojuju se k Janě, byla to fakt lahůdka… Místo protlaku jsem použila sekaný špenát, takže jsme měli puntíkatý halušky :). Trvalo mi to taky skoro hodinu, ale příště budu určitě rychlejší :).

Iva

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 22.11.04 21:35

Pohádka je skvělá, na halušky nedošlo, měli jsme nějak divně pracovní víkend, kdy se furt makalo a nic nebylo hotové.
Sekýrnici mám doma taky, naštěstí jí není rozumět, takže si z toho nemusím dělat takovou hlavu.
Pilůtkovi taky posílám blahopřání s prosbičkou o popis narozenin
Jo a dnes a denně proklínáme tetu Ivu s Viktorkou a její Kolo mlýnský - už jste si to někdy zkusili dělat soustavně přes hodinu, ještě teď se mi houpe žaludek a to mě třikrát zastoupil Filip.
Zatím papa, ještě se ozvu, jdu si chatovat
Romana a dnes mimořádně brzy spící Joko

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 23.11.04 00:36

Chi, chi,
my jsme to měli sice z protlaku, ale zase s kopřivama, co mám od jara z mražáku. Ale puntíky jsme neměli, jste lepší. :-))))))
 Jana

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 23.11.04 00:40

My kolo přes hodinu neděláme, Verča si to dělá sama, někdy i víc hodin. :-))
Mně se točí hlava už po prvních dvou kolečkách - pozůstatek z narušeného centra rovnováhy po meningitidě :-))
A teď se mi zas zvedá žaludek, protože jsem přepapaná prasátka a pan řidič dost spěchal na rozjezd. Po těch zatáčkách se cítím jako po několika mlýnských kolech.
Sportu zdar
 Jana

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 23.11.04 10:18

Ahoj,
hlásí se nejakčnější pisatelka. Ale tohle vám musím napsat.
Tak jsem si zapla emimčo, že vás zkontrloluju.
Verunka byla okamžitě u počítače. Mezi neustálým brebentěním jsem zaregistrovala: Namačkej! A za chvilku:„A já ti to vypnu, teď si můžu pustit krtka. Mamko nemačkej, mám tam cétéčko!“
Tak teď mám malý okýnko na pozadí krtka :-))))
A už se konečně ozvěte!!!!
 Jana

 
Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 23.11.04 13:52

No, to jsme si vysloužily… :). Dýl než půl hodiny jsem nevydržela, takže jsi, Romano, lepší :D. Viki už si to taky dělá sama, stejně jako Verunka, a pomalu to opouští ve prospěch tance s davem zpívajících a tančících napapíků (trpaslíků, pozn. překladatele) ze Sněhurky. To zatím vydržela hodinu non-stop. Tímto děkuji výrobcům DVD přehrávačů za tlačítko REPEAT :D.

I.

 
Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 23.11.04 14:07

Ahoj všichni,

dneska píšu za sebe, Viktorka spí, takže si můžu případně i postěžovat :).

Nejdřív tedy děkuju Janě za krásnou předvánoční pohádku, to bych určitě nevymyslela - ovšem mám obavy o písňový doprovod, s mým hudebním hluchem by se ze svátků klidu a míru mohly stát oslavou hrůzy :). Pohádku ale určitě vyzkouším před spaním, zrovna jsme asi podesáté dočetly Včelí medvídky, tak se to hodí.

Jinak jsme s tím sekýrováním asi na jedné lodi, Dr. Matějíček tvrdí, že to trvá maximálně půl roku :DDD, ale mě některý dny připadají, že samy o sobě trvají měsíc. Navíc naše usměvavý dítě zase zkouší, kam až může zajít, tentokrát ovšem neřve, ale hraje na city, takže se třeba zničehonic schoulí do koutka sedačky, začne pofňukávat a tlačit slzy a odmítá sdělit důvod :D. Občas to už neubrzdí a je z toho řádné slzavé údolí - už je tak vycvičená, že jde sama do „vztekacího“ koutku a tam si to užívá. Šlak by mě trefil, když to začne provozovat třeba před odchodem z domova.

No, ale zase když má dobrý den, úžasně si vyhraje s modelínou, maluje - umí sluníčku už namalovat nejen paprsky, ale i kulatý oči a pěknou pusu, čte mi říkanky, případně masíruje záda (to je ze všeho nejlepší). Z plastelíny peče báječný dorty a koláče, případně tvaruje ryby, který už se rybám někdy podobají. Dokonce se mnou peče štrůdly (někdo ty tuny jablek od tchýně zpracovat musí), nejvíc ji baví ujídat jablka a rozinky.

Teď to po sobě čtu, nějak nemám psavou, tak vás radši nebudu dál mořit a půjdu radši žehlit - hromada prádla dosahuje himalájských výšek :(.

Zdravíme všechny šikulky a šikulinky!

I+V

 
Anonymní  23.11.04 15:18

Ahoj Filuťáčci

Teda takovou hezkou pohádku doma nemáme, nemáme teda ani žádnou speciální vánoční. Akorát mamka čte skoro každý večer pohádky z knížek, ty jsou různé ale nesmí být strašidelné jinak by se bráška bál. A já se jim tam vždycky potichu vkradu a zlobím, takže mě kolikrát mamka vykáže z pokoje:) Teď mají od paní doktorky doporučenou knížku Malované čtení, kde místo některých slov jsou obrázky a to se bráškovi mooc líbí:o)

O Ježíškovi jsem teď už poslední dobou taky několikrát slyšel, prý bude rozdávat dětem dárky ale jen těm hodným, tak se teď taky budu muset snažit. Ale posledně mamka říkala, že mně nic nepřinese, protože jí pořád koušu a dělám modřiny:)

Taťka se nám vrátil, hurá:)) Nejdřív jsem se na něho díval jako bych ho skoro nepoznal ale pak jsem mu šel hned pomoct vybalovat kufry. Bráška nám taky pomáhal. To já takhle pomáhám rád, třeba i když máma příjde z nákupu, páč vím, že tam má vždycky něco dobrého:)) Takže se pokaždé hned vrhám k taškám. Ani taťka nezklamal a přinesl nám nějaké hračky, nějaké oblečky a další kategorií jsou skorohračky - např. budík, deštník, cedéčka apod. Hlavně mi teda přivezl to slíbené velké lego, takže se snad konečně s bráchou přestaneme hádat o kostičky:)

Vojtíškovi pilůtkovi přejeme dodatečně všechno nejlepší k narozeninám. Snad nás ještě čte.

Tak tu u nás venku padalo něco divného bílého, prý sníh se tomu říká a když už toho na zemi začínalo být víc, tak jsem koukal jako jelen a moc to nechápal:) A bráška mi říkal, že musíme počkat až toho napadá víc a že potom půjdeme sáňkovat. To teda nevím co to je ale asi něco fakt bomba, když se brácha tvářil tak nadšeně:))

Ještě mi sem vleze potom mamka, takže zatím čauky David.

 
David1
Kecalka 287 příspěvků 23.11.04 16:22

Ahoj holky

Tak jsem tu s těmi recepty. Škoda, že toho neumím tolik ale dala jsem si předsevzetí, že se budu učit:)

Takže např: „KOULE“ - ty mám moc ráda: je s tím sice trochu víc práce ale stojí to za to.
Potřebujeme:

 • balíček mletého masa (kupujeme buď míchanou nebo čistě vepřovou)
 • pórek (ukrojíme tak cca 10 cm kousek)
 • zázvor (používám čerstvý ale v nejhorším případě by šel i kupovaný sušený)
 • 1 lžička soli
 • půl lžičky granulovaného kuřecího bujónů (nemusí být nutně)
 • 2 větší lžičky škrobu (Solamyl)
 • vajíčko
 • půl hrnku vody
 • a trošičku čínského vína (šlo i naše bílé víno)

Do mísy si dáme mletou, na drobno nakrájený zázvor (cca 3 lžíce) a pórek, přidáme sůl, kuřecí bujón, vajíčko, 1 lžičku škrobu, půl hrnku vody a „cmrdneme“ trošičku vína. Důkladně všechno promícháme. Do malé mističky si přidáme 1 větší lžičku škrobu a trošku vody. Pak použijete buď friťák nebo kastrůlek s olejem. Já používám malý kastrůlek. Rukou nabere menší množství směsi, upatláte z toho kouli a tím škrobem z mističky tu kouli polijete. To je kvůli tomu aby to drželo tvar. Já s tím teda nadělám dost bordelu:) A pak hned vložíte do oleje. Musí to být potopené. Nechám cca 5 minut aby to chytilo barvu - takovou dohněda. Pak vyndáte. Až uděláte všechny koule, tak budete mít největší práci za sebou:) Dají se jíst už takhle, např. do polévky. Ale my si připravíme ještě velkou pánev a do rozehřátého oleje (né moc) vložíme koule a zalijeme sójovou omáčkou. Přiklopíme a chvilku dusíme. Po chvilce přidáme jednu větší lžičku cukru. Ta sójová omáčka je docela slaná, tak proto. Můžete ještě přidat trošku škrobu aby jste tu omáčku neměly moc vodovou:)
Tak a to je všechno, je to moc velká dobrota. Dá se také přidat do těch koulí na drobounko nakrájena mrkev, to je taky dobrota:) Toho pórku a zázvoru si můžete dám libovolně dle chuti a dle množství mleté.

Další dobroutou jsou SOJOVÉ KLÍČKY

 • 2 - 3 stroužky česneku
 • pórek
 • zázvor
 • sůl
 • granul. kuřečí bujón
 • sójové klíčky
 • trošičku čínského vína

Ukrojíme cca 5 cm pórku a nakrájíme ho na slaboučké proužky. Česnek na drobno, zázvor také na slabé proužky. Do pánve připravíme 4 - 5 lžic oleje. Do rozpáleného oleje přidáme pórek, česnek a zázvor. Chvilku osmažíme a mícháme, poté přidáme klíčky a smažíme na středním ohni cca 5 minut. Né moc dlouho, protože pak by už „nekřupaly“. Ke konci přidáme trošičku soli a půl lžičky kuřecího bujonu. Na konec zalijeme trošičkou čínského vína (tak půlku víčka a vše důkladně promícháme.

Další rychlá a moc dobrá věc je LEDOVÝ SALÁT:

 • 3 stroužky česneku
 • 1 ledový salát
 • ústřicová omáčka

Česnek nakrájíme na drobno a přidáme do rozehřátého oleje (cca 5 - 6 lžic). Po chvilce přidáme ledový salát. Lze ho buď rozdělat po jednotlivých listech nebo nakrájet na cca 3 cm proužky. Vše promícháme a až se nám listy trošku osmaží (trochu to skleskne) přidáme ústřicovou omáčku (cca 3 - 4 lžíce). Né moc té omáčky jinak by jste to měly slané. Žádné další koření se nepřidává. Je to dobré a rychlé. Podává se ještě horké.

Pokračování příště:) Eva

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 23.11.04 16:26

Tak vy čtete před spaním takový pěkný knížky?
U nás je to trošku problém, protože já nesnesu, aby se něco četlo Filípkovi. To jim k tomu pak dělám hudební doprovod a o decibely já se umím postarat. A koho by taky bavilo pořád o vesmíru a planetách a Už vím proč a nevím co ještě. Ještě tak maximálně snesu zajíčka Felixe. A Filípka zase nebaví věčně jenom Krtek. Mamka se snaží číst jeden den mně a jeden Filipkovi. Ale já ten Filipův stejně bojkotuju.
Takže nakonec končíme u písniček, ty posloucháme oba. A teď tu vánoční pohádku. Ta je taky pro oba.

Verča

A od mamky:
Tak jsem byla v tom C&A a bylo mi řečeno, že co mají v Praze, nemusí být v Brně. Takže kabát se nekoná :-((((. Do Prahy pro něho nepojedu.
Ale do rodinného rozpočtu ty peníze nedám, to je černá díra. Ještě mám vyhlídnutý manšestráky, tak uvidíme, jestli je ještě mají. :-((((((((((((((
 Jana

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 23.11.04 16:31

No vypadá to skvěle. Koule vyzkouším hned o víkendu.
Dík
 Jana

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 23.11.04 16:33

Nebojí se Viki u té Sněhurky? Filípkovi se to vždycky zdálo hrozně strašidelné. Verči jsem to ještě nepouštěla. Neplýtvám municí, dokud si vystačí s Krtkama :-)).
 Jana

 
David1
Kecalka 287 příspěvků 23.11.04 17:10

Pokračování:

Další věcí jsou VAJÍČKA S RAJČATY:

 • 3 - 4 vejce
 • 3 větší nebo 4 menší rajčata
 • sůl
 • granul. kuřecí bujón
 • čínské víno

Do misky si připravíme vajíčka, půl lžičky soli a půl lžičky granul. kuřecího bujónu. Promícháme. Do pánve dáme trošku oleje a nalijeme tuto směs. Jen trošičku mícháme aby se to nepřipalovalo. Nesmíte hodně, jinak s toho budete mít míchaný vajíčka:) Jen pomalu aby z toho byly takové větší hrudky. Poté vyndáte. Připravíme si nakrájené rajčata na měsíčky. Do rozehřáté pánve (stačí troška oleje) přidáme rajčata a až nám trochu změknou, přidáme ty vajíčka. Vše promícháte a nakonec přidáte trošičku toho čínského vína. Toť vše.

SMAŽENÉ NUDLE (tam si můžete dát všechno co vás napadne:o)

 • určitě ty nudle (můžou být i naše špagety)
 • cibule (ta je takový základ)
 • kuřecí maso na nudličky (nebo i malé krevety)
 • zelenina: na proužky okurku, mrkev, mražený hrášek, zelí nebo cokoliv dle vaší chuti.
 • sůl
 • sójová omáčka

Uvaříme si nudle, opláchneme a necháme je chvilku odstát. Pak si připravíme cibuli, nakrájíme na proužky. Potom si připravíme buď to kuřecí (může být i vepřové) maso nebo použijeme mražené krevetky. Jsou v tom také moc dobré. Zeleninu si umyjeme, nakrájíme. Do pánve dáme trošku oleje a buď tu cibuli, maso a zeleninu smažíme dohromady (pro lenivce) nebo to osmažíme všechno zvlášť. Já to teda smažím zvlášť, protože né všechno potřebuje stejný čas a např. takové cibuli stačí jenom chvilku a něco zase potřebuje víc času. Nakonec dáme do pánve malinko oleje, přidáme nudle a tu už osmaženou směs cibule, masa a zeleniny. Vše promícháme a zalijeme trochou sójové omáčky. Malinko přisolíme. Té omáčky raději ze začátku málo aby jste to neměly pak slané. Dá se vždycky přidat.

KUŘECÍ KŘÍDLA:

 • cca 4 brambory
 • 4 - 5 křídel
 • 1 lžička cukru
 • půl lžíce soli
 • čínské víno
 • pórek (tak 2 větší lžičky)
 • zázvor (tak 1 lžička)
 • sójová omáčka

Uvaříme si brambory a necháme chvilku odstát. Nakrájíme si na drobno pórek a zázvor. Do pánve s rozehřátým olejem přidáme pórek, zázvor, sůl a cukr. Po chvilce přidáme křídla (rozsekáme je na menší kousky, celé to by nebylo ono). Promícháváme a pak přidáme čínské víno a sójovou omáčku. Zalijeme vodou a přiklopíme. Po cca 5 minutách přidáme brambory nakrájené na kousky. Ještě chviličku podusíme a je hotovo.

Pokračování příště. Eva

 
David1
Kecalka 287 příspěvků 23.11.04 18:05

Tak a ještě přidám dvě polévky:

První rajčatová s bramborem:

 • 4 - 5 brambor
 • 3 rajčata
 • sůl
 • granul. kuřecí bujón
 • 2 vajíčka
 • trošku sezamového oleje

Oloupáme brambory a nakrájíme na kousky (my děláme docela velké). Do hrnce přidáme vodu, vložíme brambory a osolíme. Přidáme bujón. Chvilku povaříme a potom přidáme rajčata nakrájená na měsíčky. Ještě chvilku vaříme aby byla rajčata měkčí a nakonec přidáme 2 rozkvedlaná vejce. Po chviličce vypneme a „cmrdneme“ malinko sezamového oleje. Ten dodá tu správnou chuť. Hodí se skoro do každé polévky.

Druhá dobrá a rychlá je z těchto surovin:

 • kukuřice
 • hrášek (obojí používám mražené)
 • krabí tyčinky 2 - 3 ks
 • sůl
 • granul. kuřecí bujón (nemusí být nutně)
 • 2 vejce
 • sezamový olej (v této polévce určitě)
 • může být i trošku koriandru (ale obejde se dobře i bez toho)
 • na zahuštění může být solamyl (já ani nepoužívám ale v restauracím se používá)

Do hrnce s vodou přidám kukuřici, hrášek. Poté osolím a přidám granul. kuřecí bujón. Až kukuřice změkne přidám na kolečka nakrájené krabí tyčinky. Těm stačí chvilku povařit aby nebyly jako bláto. Potom přidám ty dvě rozkvedlaná vejce, promíchám a vypnu. Nakonec stačí tak půl víčka sezamového oleje. Na přilepšenou lze přidat ten koriandr.

K zde uvedeným ingrediencím:
Sójovou omáčku seženete buď u nás v supermarketech anebo nejlépe vše sežene na větších tržnicích. Tam kde prodávají vietnamci nebo číňani, i některá jejich bistra toho mají habaděj.
Granulovaný kuřecí bujón se dá taky sehnat na tržnicích. Ten náš má žlutou barvu ale dříve jsme ho měli i bílý. Stačí se pozeptat, oni už vědí. Používá se skoro do všeho. Čínské víno. Opět se sežene na tržnicích alias čínské lahůdky:o)) Velká láhev s červenou etiketou.
Sojové klíčky. Občas je mají v supermarketech (Hypernova, Tesco, Carrefour) ale jinak opět na tržišti. Ústřicovou omáčku mají i u nás v supermarketech. Je taková hustá. (a bacha slaná). Je moc dobrá i na maso, i na ryby ale ty bohužel neumím:(
Nudle, ty seženete snad skoro všude:) Vaří se chvilku, vložíte do vroucí vody a po chvilce jsou hotové a né jako naše špagety:o)
Krevety i krabí tyčinky kupuju u nás v Bille mražený. Ani to moc nestojí.
Sezamový olej tuším, že mají i v našich supermarketech ale jinak opět tržnice. Je moc dobrý do polévek. Dává se jen malinko.

Tak já nevím jestli je to všechno nebo jestli jsem ještě něco chtěla. Já bych ty omáčky vyfotila a hodila k nám do alba aby jste se případně mohly podívat jak to vypadá.

Jo a jedna poznámka. Ta sojová omáčka je buď na studené nebo na teplé pokrmy, tak kupovat tu na teplé. S tou omáčkou na studené pokrmy by to nebylo dobré.

Až se zase něco přiučím, připíšu.

Tak ahoj Eva

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 23.11.04 20:42

Tedy tady to žije - vemu-li za základ úsloví, kde se dobře vaří, tam se dobře daří.
Johana má právě totálně rozhašený denní režim, dnes vstávala před pátou, pak si schrupla přes dvě hodinky dopoledne na gauči, který zcela pročůrala. Já byla odpoledne zcela mrtvá a ležela jsem na již usušeném gauči, Johana po mě skákala a nějaký odpočinek nehrozil. Zato si to vybrala teď a usnula hned po Mashi, ani si nepočkala na skvělý nový večerníček o nespavém Jonášovi. No doufám, že spánek vydrží už na noc, jen s krátkým probuzením a že tu nebude od devíti do dvou řádit jako čert.
Receptík na rohlíčky stále nemám, prababi sešit zapomněla na chalupě. Tam sice mamka jela, ale jen za účelem sepsání škod, protože nás opět vykradli - nechápu, co tam furt hledaj, když tam za poslední dva roky byli už po sedmé - a přitom se stále jedná o tytéž tmavé spoluobčany, ve vsi jsou tři rodinky, tak třeba to maj jako soutěž, která famílie a kolikrát nás navštíví.
Jinak se nic neděje, trošku nestíhám práci, neb mám totální útlum, počasí náladě nepřidá a tak vůbec, nejradš bych ležela v posteli a spala a spala.
Jo vlastně jsem chtěla připsat něco k tomu strachu. Johanku vůbec nebaví předčítání, když vidí, že mám knížku její či svou, okamžitě mi musí ukázat a,e,i,u písmenka a tři tři pět písmenka (to jsou ta, co nejsou a,e,i,u) a tím veškerý zájem o literaturu uhasíná a nastává vehementní zájem o předsádky, už je odervala asi u pěti knih. Bohužel i u stařičkého Rumcajse. Takže smím jen recitovat nebo zpívat, ale nejsem Nohavica a jeho Ferda Šiška z Milionaře ani tklivý Wabi Daněk, takže na zklidněnou a uspanou jsou nejlepší CD. Jednou jsem zkusila strašliváckým hlasem zarecitovat 13 strašnej lotrasů zavraždilo kupce (Filip to měl děsně rád a hodně se u toho nachechtal) a Johanku to rozplakalo. Ovšem na druhou stranu je vysloveně hororový typ. Jednou zahlídla Gluma, když si Filip pouštěl Pána prstenů a dost se ho lekla, pak usoudila, že je to pes a od té doby je Glumíšek její milášek, kdykoli zaslechne skřípavý hlas, už se na něj běhá koukat. Vrrrci a Olifanti jsou vlastně taky psi, skřety jsem se snažila, aby neviděla, ale jestli zahlédla, tak to s ní ani nehnulo.
U Sněhurky má nejoblíbenější pasáže právě s čarodějnicí - když tráví jablko, nebo ten divoký úprk lesem.
Další oblíbenec je Myšák Stuart Little, hlavně dvojka s ptáčkem, co letí, má velký úspěch, největší pak samozřejmě scény boje se sokolem.
No a z Haryho Pottra miluje famfrpálové a jiné lítací scény.
Tedy ne, že bych jí tyhle filmy pouštěla, ale někdy prostě v podvečer na počítači či telce běžej, když si Johana hraje vedle a tak si to chodí kontrolovat.
Docela čumím, jak s ní ani největší drasťárny nehnou. Ale zaplaťpámbů největším oblíbeným seriálem není zběsilý Pokemon, alébrž Olie z Rolie Polie - na to se můžu koukat i já bez srdečních příhod.
Slůvko „bojí“ sice už párkrát použila, ale spíš při podivných zvucích (třeba vrtačky) ve zdi nebo když se Filip pokoušel vyluzovat vlastnoústní hudbu - ale taky to možná bylo „bolí“, je fakt, že mě tyhle zvuky bolej taky. Na veřejnosti se sice ostýchá a nemluví, ale vlastně se nebojí. Jen jedna teta jí způsobila hysterák, když se jí pokoušela vyškrábnout zpoza máminých nohou do náruče, holt to nebyla zaoblená blondýna, těm Johana většinou říká mami - sakra, s kým to dítě Standa vlastně má.
Ale jinak je to Blažková - dnes šla sama asi pětkrát na záchod, na:,–(ila si své prkénko přisunula stupátko, vylezla na záchod a poseděla si jen tak asi pět až deset minut, přitom stačila prolistovat všechny tátovy časopisy. Tvářila se děsně soustředěně a tvrdila, že hojínko bolí. Výsledek všech snah ale vypustila raději na nočník, přeci jen se jí tam lépe tlačí.
Jinak moc pokroků ve vývoji nemáme, přiznám se, že i trošku mou vinou, protože poslední týdny spíš jen přežívám než žiju, nějak na mě ta podzimní depka doléhá.
Jdu si ji vyléčit vodkou s džusíkem a pracovní činností
Mějte se
Romana a už nespící Johana /ale snad zase zabere.

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 24.11.04 03:40

hmm, tak nezabrala. řádila do půl jedné. Já se snažila předstírat spící maminku, ale odměnou mi bylo spousta šťouchání, strkání, kopání, škrábání - máme za sebou zkrátka další noc plnou vášní. No doufám, že vydrží spát aspoň do osmi a já konečně něco udělám.
 Ro

 
Jirina
Extra třída :D 13525 příspěvků 24.11.04 22:06

Ahoj Jani,

ta pohádka je nádherná, až jsem u ní zaplakala dojetím. Hned si ji vytisknu a zítra ji Jírovi přečtu. Když jsme u toho čtení před spaním, Jíra si nechá číst cokoliv zatímco pije mlíko a kupodivu vnímá. Už nám došly vhodné knížky, takže se třeseme, až Ježíšek donese Mikeše a Byla jednou koťata (už je mám doma) a snad taky sežene kocoura Modroočka (jak už jsem psala, milujeme kočičky). Teď čtu Jírovi jeho deníček, co jsem psala na emiminu a trošku okleštila a nechala svázat jako dárek k loňským Vánocům. Letos dostanou babičky dvoj-deníček ? od roku Jíry do roku Haničky, Jano s tvým dovolením (i bez něho :o)) na konec zařadím Vánoční pohádku, ať to máme pěkně zařazené a neztratíme to.
Trošku jsem odbočila ? důkaz, že Jíra vnímá: četla jsem mu, jak byl jako maličký v nemocnici. A v tom Jíra povídá: spapal šroubek! Jak na to přišel? Má takový rozebírací jeřáb a ztratil z něj jeden šroubek a tak jsem mu nadávala, že ho musí najít, že kdyby ho našla Hanička a spapala ho, tak by musela do nemocnice. Takže jasná asociace, do nemocnice chodí ti, co spapají šroubek :o)

Halušky ? bazilišky ? super název! Dnes byl asi baziliškací den, taky jsem je dělala. Mně to moc netrvá. Špenát používám Bonduelle (jednou jsem ho ochutnala a už nechci jiný), nechám rozmrazit v mikrovlnce, pak přendám na takový ten kovový cedník s maličkými očky a zatlačím do něj rukou, abych vymačkala co nejvíc vody. Hodím zpět do mísy, přidám ostatní ingredience, zamíchám vařečkou. Mezitím se mi vaří voda, nabírám namočenou lžící hmotu a házím do vody, za pár minut je to vařené. Omáčka je taky v cuku letu, jen osmahnu cibulku, zamíchám sýry, zakydnu smetanou a odstavím. Většinou to hned naleju do hotových halušek (vařím s předstihem, hezky se nasákne), sobě jsem si přidala špek a Jíra to samozřejmě poznal a musela jsem mu dát trochu taky …

Vztek taky známe, často nevím co s tím a nervy mi vibrujou, ale teď poslední 2 týdny dělá tatínek dlouho do večera a jsme pořád sami a je asi větší klid, takže to celkem jde (no jak kdy :o). Když se Jíra vzteká, snažím si ho nevšímat ? ona Hanička taky zabere plno času ? a mamka mi radila, pokud jde o malichernost, ustoupit mu. Je pravda že tu každou chvíli někdo řve, s dvěma prťatama co jiného čekat :o)

Krtky ještě neznáme, zatím nevlastníme video. Snad Ježíšek donese, prý už má kazetu Krtka koupenou, tak se těším. Jeden čas Jíra docela vydržel u kouzelné školky, ale teď je v ní jeden seriál nahrazen jiným a to ho moc nebaví (čím větší kravina, tím víc se mu to líbí). Lva se na obrázku taky bojí, máme jednoho v knížce a hned říká: Jía bojí a musím rychle otočit pryč.

Hanička dostala k narozkám kočárek a Jíra si s ním docela vyhraje :o)))
Tak páčko, jdu tisknout recepty a pohádku.
 Jiřina

 
Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 24.11.04 22:27

Jani, ba právě naopak, stejně jako Joko miluje scénky s ježibabou a hlásí VIKTORKA JEŽIBABY NEBOJÍ :). Při prvních dvou sledováních jsem u ní seděla a vysvětlovala, že jablíčko bude fuj, nejvíc ji vyděsil asi ten havran. Ovšem teď, když jsou jich plné parky, strach zmizel a krákáme o106.

Ale je fakt, že zrovna taky miluje Krtka v ZOO, ale lva od začátku strašně lituje, takže u vás to může být jinak.

Jo, a jinak mám tip na dárek - na všech poštách se prodává za 299 DVD nebo VHS s pohádkou Princové jsou na draka (Čenský, Andrlová a písničky - Dělání, dělání atd.). Podle reklamy k tomu má být bonus ještě Za humny je drak, ale na poště mě vyvedli z omylu :(. Každopádně všechny písničky jsou tam i v karaoke verzi (pro větší zpěváčky - hudba + titulky) + 1.000 Kč sleva na domácí karaoke (což nevím, co je, a shánět to určitě nehodlám).

Iva

 
Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 24.11.04 22:32

Ňam, Evi, už mám vytištěno a uschováno. Zítra razím ke zdejším Číňanům pro ingredience (předpokládám, že jsou to ty záhadné lahvičky, co mají v zelenině :) a něco určitě spáchám.

… nemůžeš příležitostně svoji úžasnou tchýni pumpnout o recept na smaženou rýži :DDD Prosím prosím, takovou tu se zeleninou a vajíčkama???

Předem děkujuuuu! Iva

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 24.11.04 23:29

Ahoj kamarádi,
tak dneska jsme se s mamkou rozhodly, že vám popíšeme moje donucovací metody (kromě těch vzteklých, ty všichni znáte).

1. Potutelný pohled a la koketa:
to používám nejčastěji, když chci z mamky vymámit nějaké jídlo, hlavně bonbony a čokoládku.
Zlehýnka nakloním hlavičku, nadzvednu ramínka, bradičku pěkně k nim, našpulím pusinu a vrhnu potutelný až lehce svádivý pohled s potutelným úsměvem. Pak začnu mamku pusinkovat a šeptám, že chci to a to.

2. Mamka včera zjistila, že už začínám myslet a používat řeč, jako velký dítě. Když pohrozila, že odejde z pokojíčku, pokud si nelehnu do postele, řekla jsem jí: Tak a teď ti vlezu na záda a nemůžeš jít do obýváku.

3. A teď jsem zapomněla, co jsem vlastně chtěla napsat. Ale ještě máme aspoň 2 body. Až si vzpomenu, doplním.

Joko, ty seš teda pěkná masochistka. Já se bojím úplně všeho. Když jsem byla menší a někdy i teď mě vyděsí i zvonek nebo zvuk klíčů v zámku. Vede lev v Krtek v ZOO, i když už teď vím, že ho jen bolel zoúbek, a pak koza u dědy na chalupě. Bojím kozy Hodově už je moje úsloví.

A od mamky:
Heč, musím se pochlubit. Jak jsem psala o těch vyhlídnutých manšestrákách, tak stály 2 OOO. A já jsem dneska koupila v sekáči ze stejného manšestru, stejnou barvu, podobný střih za 2OO!! Jenom bez toho pěknýho pásku. Ale to unesu :-)).

Jiři, pohádku si klidně zařaď, to víš, my spisovatelé máme rádi, když se dílo šíří dál :-))))).
A krtka my kromě knížek sledujeme hlavně na počítači. Video nám dosluhuje a ty kazety se strašně rychle ohrávají (když musíš některý díl pouštět 7× po sobě).

Evi, ty recepty jsou fakt skvělý, už se těším, až je vyzkouším.

Jana + Verča

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 25.11.04 21:59

Jiřko,
jestli budeš chtít nějaké ty pohádky na počítač, ozvi se. Není problém.
 Romana

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 25.11.04 22:16

Tak jsem měla dneska v plánu Johanu vyvenčit v Motýlku a stalo se neuvěřitelné. Moje zlatíčko, které při navlečení spodních kalhotek bere ruksáček a ochází pápá a jakákoli zmínka o budoucím odchodu Johanku rozjařuje do nepříčetna (raději tudíž plánované vycházky oznamuji až pět minut předem, přeci jen se mezi dveřmi těžko obléká a balí), tak tento cestovatelský maniak dnes odmítl opustit domov, cokoli oblečeného ze sebe hned strhala a válela se nahatá na gauči a hodlala celý den sledovat telku a dělat neskutečný nepořádek. Ven se mi ji podařilo dokopat až odpoledne, kdy uznala vycházku jako lepší variantu místo odpoledního spánku. Po půl hodince procházky směrem k oblíbeným krámkům to vzdala a nasměrovala opět domů, jentaktak jsem stihla rychlý nákup v Delvitě.
Jestli bude mít podobnou nechuť opustit vyhřáté hnízdečko i zítra, tak nevím, jestli náhodou nezačíná být po mně.
Tímto se tedy Ivě i Mismisce omlouvám, ale odpor byl větší než moje ranní rozespalé odhodlání.
 Romana

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 25.11.04 22:54

Ahoj kamarádíčkové,
tak mám novou ozdobu na čele. Přímo hvězdu.
Vyprovodila jsem mamku ráno do práce, vzorně jsem jí zamávala, než oškrabala auto, už to odloučení snáším naprosto v pohodě. A pak jsem jí nachystala překvápko. Zrovna, když volala babičce, že porada je přesunutá a stihla by se před třídníma schůzkama stavit doma, babička jí ho musela sdělit.
Při jednom z mých skokansko-běžeckých výkonů mi ujely nohy na papíře a vzala jsem to hlavou přímo na roh stolu. Mám hned nad obočím pěkně rozseklé čelo (tak 1,3 cm). Mamka měla naštěstí volnou hodinu, tak sedla do auta a jela domů mašlit. A umašlila mi tu krásnou hvězdičku (nebo květinu?).
Prý jsem ani neplakala, až večer jsem fňukala, že ta mašle bolí. A Filípek závidí jizvu :-)), Mamka doufá, že jsem ještě malá a jizva se krásně zatáhne. Tak uvidíme.

A vzpomněla jsem si na další větu, kterou se snažím mamku k něčemu donutit: Mamko lež tady, nebo bude lupy lupy! (Jako na zadek, to mi dává babička, když se počurám - a já s ní za to nechci kamarádit).

Jo a Filda mě dneska pořád probíral ze skorospánku a rozčiloval se, že si za ním mamka nechce jít lehnout - to bych ale nedopustila :-)). Nakonec usnul sám, ale předtím se mamka dověděla, že ji nemá rád a už nikdy s ní nikam nepůjde, ani do postele.

To je od nás zatím vše
Verča

P.S. Nevíte, co je s Vojtíškem a Stáňou? Blbne jim počítač nebo kde jsou? Teta přece pracuje až od prosince, ne?

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 25.11.04 22:58

Joko brtník doma spí,
Motýlka si necení!
Doma havaj hula hula
na gauči se deka vzdula!
My to Joko dobře chápem
v inverzi radš taky chrápem!!!
Ahoj Verča zrzečka :-)))

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 26.11.04 01:06

No to je krásné, ono se to Johančí zlobení umí i rýmovat, to jsem netušila.
Děkuji, bylo to krásné, děkuji.
Průšvihem zůstává, že dnes mimořádně nebyla inverze a Johana celý den nespala, ale jinak pohoda.
Moje představy, že tudíž bude lepší noc, právě berou za své - já tu holku snad uškrtím, ale jinak se mějte krásně, my se taky máme :-)))))
ahoj
 Romana

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 26.11.04 01:41

O Stáně nevím, nevím - taky jsem plna obav a napětí. Jestli se do soboty neozve, hodlám volat. Ale o deníčku se domluvte sami.
 Romana

 
Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 26.11.04 15:21

Romano,

nevadí, hlavně, že víte, kdo je u vás doma šéf :D. V pondělí od 15:00 je v Motýlku divadýlko, Karafiátovi Broučci. Pokud Viki bude k použití (tj. neospalá), docela bych to vyzkoušela. Nechcete taky?

Iva

 
Jirina
Extra třída :D 13525 příspěvků 26.11.04 20:54

Romčo: díky za nabídku pohádek do počítače, snad později. Mám takový starý levný křáp, bez zvukové karty, navíc chci co nejvíce oddálit okamžik, kdy děti zasednou k počítači. Občas Jírovi ukazuju v PC nějaké obrázky, ale pořád mi hrabe do klávesnice a bojím se, že něco napáchá, takže v jeho přítomnosti zatím počítač nepoužívám. Televize bohatě postačí :o)) Ani nevím, jestli by mi to velikostí vůbec prolezlo a jestli by to bez zvuku šlo.
 Jiřina

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 27.11.04 04:06

No Krteček sice moc zvuků nemá, ale ta zvukovka by na třeba i jiné filmy byla fajn. Na jednu stranu tě chápu, na druhou máš stejně smůlu, protože se ti děcka k počítači dostanou a až budou rozum brát, tak budete stejně muset donekonečna modernizovat - já už dospěla do fáze, kdy dědím počítače po Filipovi, ještě před čtyřmi roky to bylo obráceně - holt na hry potřebuje vyšší kvalitu než já na svou 2D grafiku, i když nás to živí. Takže ten poslední nakopnutý počítač jsem opravila, poškozené dokoupila a je tu nachystán pro Johanu ke třetím narozkám.Mám tu teď dvě hry pro nejmenší, kde už se naučila klikat entrem a hejbat myší, takže v těch třech letech to bude mít akorát. Je to sice běs, ale v současné společnosti docela nutnej. Když si vemu, že v mých osmnácti zabral počítač o setinovém výkonu toho, co mám teď doma, velkou halu ve fabrice, tak mi běhá mráz po zádech. Smiř se s dobou, lepší to nebude.
Pa Romana
p.s. recept pošlu, máma ho přiveze v neděli, kdybys chtěla rekonstrukci PC, ozvi se, mám tu několik nadšenců stavitelů a docela tomu hověj. Jo a Pavla měla pravdu, ta advokátka se na naše nadšené přijetí nabídky neozývá, asi si už srovnali to, že se jim barák vyklidit nepodaří, takže se stěhování konat nebude. Ale protože jak mně, tak babičkám by se to hodilo, zkusím ještě zaútočit, třeba z majitele něco vydyndáme v bláhovém domění, že ostatní půjdou za námi.

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 27.11.04 04:11

Ivo,
určo jdeme, pokud vnější vlivy povolej. Sice mám v pondělí nějaké pracovní obíhání, ale snad to dopoledne stihnu. Brnknu v ponděli dopoledne, jak vypadáme. A díky za avízo.
 Romana

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 27.11.04 21:19

Teda, tady to žije!!!
My jsme dneska zahájili vánoční nákupy - koupila jsem dětem tu tabuli z IKEA. Z jedné strany na křídy (tu nehodlám používat), z druhé na fixy a přes to 40m role papíru.
Už zdobíte bytečky? Přemýšlím, že bychom letos začali taky dřív než 23.12. Když jedeme 26. na hory, tak bychom si tu naši výzdobu moc neužili.
Ahoj Jana

 
Jirina
Extra třída :D 13525 příspěvků 27.11.04 21:35

Romčo,
to jsem se špatně vyjádřila, že odmítám techniku - jen prozatím. Až finanční situace dovolí, hodlám tenhle křáp zahodit (nebo si ho nechat jen na to svoje písání) a pořídit (hlavně pro děti) nový výkonnější - ale to až tak za 2 roky, snad to do té doby přežijou (věřím že jo, když to neuvidí jinde). Snad nebudou moc zaostalí :o))
 Jiřina

 
Jirina
Extra třída :D 13525 příspěvků 27.11.04 21:43

Já už mám adventní věnec, heč :o) Vyšel mě na 75 Kč :o)
Tím s výzdobou končím - vlastně ne, taťka zítra donese větve a ségra už ozdobila perníky, tak snad mi něco dá, a bude nám to tu vonět hmmm už se těším a už jsme si s Jírou pouštěli koledy :o))) Tak huž haby to bylo!
 Jiřina

 
Anonymní  28.11.04 09:50

Ahojky všichni,
hlásím že jsme sice neumřeli,ale shodou mnoha okolností prostě absolutně nestíháme k počítači vůbec zasednout. Teda zasednout nestíhám já, zbytek rodiny se pravidelně pere o svoje místo zde,tudíž na mě zbyly pouze hodně pozdní večery a to už nějak nezvládám, takže jsem nečetla ani minulý deníček,ani tenhle, nevím vůbec co je u vás nového a moc mě to mrzí.Teď jsem se násilím proboxovala mezi pohádkou o Barbie a nekonečnou krtkovací serií kterou si tu právě Vojta vyřvává.Taťka je naštěstí po noční a tak spí,jinak bych neměla vůbec nárok :-(
Hodně stručně řečeno, nejdřív se nám porouchal počítač, potom tatínek a nakonec Vojta, tatínek sice žádnou extra péči nevyžadoval,ale od PC se prostě nehnul, zato s Vojtou jsme jednu noc proštěkali u otevřeného okna a dalších pět prokašlali a prosmrkali - spaní a buzení á 15 min., od té doby se snažím neúspěšně dospat.
Ale snad už jsme z nejhoršího venku a pomalu budeme mít čas se za vámi vracet, zázraky neslibuju, od zítřka začínám chodit do práce :-(,ale jsme na řadě s deníčkem a tak vám ho večer napíšeme. Teď– už padám, Vojta právě vyhrabal šroubovák a hodlá mi poopravit klávesnici!
Ahojky nepřihlášená Stáňa a spol.

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 28.11.04 10:47

Milý Vojtíšku,
te seš ale, že sem mamku vůbec nepustíš. A taťka jakbysmet!!! Dneska snad máme rovnoprávnost, ne?
Kdybys sem mamku pustil, dověděl by ses, že jsem proštěkala minulý týden a že s tebou držím basu. A že tento týden už neštěkám, ale zase jsem si vyrobila úraz na čele.
Tak už se všichni uzdravte, my tady chcem mamku jako dřív.
Verča zrzečka

A pro mamku:
Doufám, že to v práci dobře zvládneš a občas se mrkneš i sem. Ale je mi jasný, že chvilku zabere, než se zaběháš.
Jo, a teď zrovna mám puštěný dvě okna. V jednom jede Verunčin krtek a ve druhým píšu.
Těšíme se na deníček
 Jana

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 28.11.04 11:04

U nás to vyhrál Shrek :-) Johana vždycky přiběhne zkontrolovat, zda nepodvádím a pohádka běží a pak jde zase soutěžit s tatínkem v uklízení - kdo je rychlejší: taťka s házením hraček do beden nebo Joko s jejich vysypáváním - tahle hra se nás drží už rok a hned tak to asi nepřejde.
Ahojky, jdu přemluvit lednici, aby vydala něco k obědu.
 Romana

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 28.11.04 14:59

Já chci taky takovou lednici!!!!!
Jana

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 28.11.04 15:14

Ani snad nechtěj, potvora nic nedala, všechno snědla asi sama - regály totálně provětrané. Naštěstí máme občas hodného taťku, takže před chvílí dovařil. Dobrou chuť.
 Ro

 
Anonymní  28.11.04 16:47

Ahoj Romano,

bezva, my už to máme tak na 90%, zmermomocnila jsem kamarádku (resp. její maminku), aby svoje dítko taky vzala za kulturou :).

Nepřihlášená Iva

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 29.11.04 19:05

Ahoj filutkové,
kde se touláte?
Děti sledují večerníček, nový deníček ještě nevyšel, tak si čtu ty cizí, když u nás se nic neděje.
Dneska byla Verča opět hlídaná tetou Sylvou. A byly ve Hvězdičkách -
MC. Verča se prý nechtěla ničeho zúčastňovat, ani tanečků, ani zpěvů, ani básniček. Až doma pak vzorně spoustu věcí předvedla. Myslím, že je to tím, že tam nejsem s ní. Jinak je divoška po bráchovi a neustále něco vykládá, přednáší a nově zpívá panence Ježíšku, panáčku.

Dneska večer jdu na stužkovák. Tak uvidíme, jak se studenti předvedou.

Ahoj Jana

Vložit nový komentář