Filutové z Chytrálkova - Vojtíškovo letní povídání

Rodičovství

Nazdárek filuťáčci :)))) Všechny vás moc zdravím, dlouho jsme se neozvali, ale tentokrát je deníček náš a tak vám musíme nahlásit novinky z naší rodinky :o) Tak zaprvé, stav členů domácnosti změněn, Terezka hned první prázdninový den odjela na festival sportů do Olomouce, dostala do užívání mobil a tak máme čerstvé novinky dvakrát denně :)

Držte palečky především na počasí, protože téměř vše se odehrává venku, tudíž hned první den secvičovali do deseti večer v dešti bosi na stadioně závěrečnou skladbu - bude to totiž taková malá verze spartakiády. Snad nám to ve zdraví přežije, to abysme jí mohli po pár dnech doma odeslat na tábor, musí si ty prázdniny pořádně užít. Co se týká vysvědčení, já tedy nevím na co ten papír přinesla, nechtěli mi ho ani půjčit a přitom ho na nic kloudného nepotřebují, dokonce to letos ani na vystavování není :-( Ta škola asi nebude nic moc zábava, když mamka Terču neustále mučila s úkoly a počítáním a nakonec stejně nebyla nijak dvakrát spokojená, školka snad bude aspoň o chlup lepší. Ale netuším, kdy se mi to podaří zjistit, neboť rodinná rada opět mojí školkovou docházku odložila na neurčito, snad tedy zatím těch pět dní v měsíci, babička s dědou by mě rádi měli u sebe na hlídání, prý je se mnou pořád veselo.

Jinak se poslední dny odehrávaly ve znamení letní pohodičky, sluníčko, teplíčko, koupání a hory jahod a třešní. Jahody obzvlášť miluju, škoda že se zásoby pomalu ztenčují, budu muset pozvolna přejít na maliny a dojídat se rybízem. Chodili jsme s mamkou a babičkou sbírat jahůdky na zahrádku do kyblíků, asi tři dny jsem nic jiného než jahody nechtěl jíst, došlo to tak daleko, že jsem jeden večer čůral růžově :o Také jsem se na té zahrádce poprvé v životě ztratil a řeknu vám že to nebyl moc příjemný zážitek. Máma s babičkou pořád něco pracovaly, každá na jednom konci zahrady, začal jsem se nudit a tak jsem prolezl dírou v brance a nahatý a bez bot jsem se vydal na prohlídku kytiček podél cesty. Dopadlo to zle, najednou jsem ztratil orientaci, obě hlídačky se domnívaly že jsem pod dozorem té druhé a nereagovaly ani na můj příšerný řev. Naštěstí se mě ujala nějaká hodná paní a pomohla mi maminku najít.

A málem bych zapomněl na pohádkový les! Byl jsem na něm úplně poprvé, byly tam myšky, maková panenka, víly, čarodějnice, čerti, Karkulka s vlkem, Křemílek s Vochomůrkou, perníková chaloupka, vodníci a nejvíc se mi líbily opičky Hup a Hop. Všude jsem musel splnit nějaký úkol, ze začátku se mi zrovna dvakrát nechtělo,ale pak jsme pochopil princip: splněný úkol = odměna a šlo to jako po másle. Máme nějaké fotečky které maminka slíbila dát do albíčka, ale ještě vám dám vědět až tam skutečně budou, znáte jí :-( Po pohádkovém lese maminka konečně pochopila, že moje občasné noční můry mají původ v přemíře zážitků spojené s velkou únavou, protože tu noc jsme předvedl takový záchvat nočního děsu, jaký ještě naši nezažili. Půl hodiny jsem hystericky řval a mlátil sebou, nepomohlo vůbec nic, až jsem nakonec usnul vyčerpáním.

Tak zatím se mějte, já se pokusím přijít za vámi častěji, pa pa Vojta (skoro 35 měsíců) a spol.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 03.07.05 21:42

Jupííí, jsme prvníííí!!! :)

Vojto, krásný deníček, doufejme, že zbytek prázdnin bude aspoň tak dobrý jako začátek, že jo?

My jen krátce, víkend se nám bezva vydařil, před chvilkou jsem usnula k prasknutí nacpaná buřtama a jahůdkama od babičky ze zahrádky (ty buřty tam samo nerostou, ty jsme koupili :).

Zítra jdeme s mamkou vyzkoušet nové koupaliště v Kobylisích (myslím, že ulice U statku, stejnojmenná tramvajová zastávka u restaurace Na Vlachovce), tak kdyby se někdo chtěl připojit, je vítán. My totiž žádný prodloužený víkend nemáme neb taťka musí furt do práce :(. Samozřejmě záleží na počasí.

Tak, to je dneska všecko, doufám, že díky prázdninovému provozu tady nebude pusto prázdno celé dva měsíce :D.

Papa, vaše Viki

 
frndulka
Zasloužilá kecalka 768 příspěvků 03.07.05 22:37

Ahooj Vojtíšku a všichni Filuťáci,

to je supeeer, už začaly prázdniny (ne že by se mne to tedy nějak týkalo, co se týče školky a školy :o) ), ale ráno odjíždíme na celý prázdniny na chalupu, odkud budem vyjíždět na několikadenní a týdenní akce, které máme domluvený a já už se mooc těším…místa na kterých budu řádit budou třeba Kokořín, Jesenice u Prahy, Jizerský hory, Brno a samozřejmě naše chajda na jihu Čech…tak třeba někde někoho z Vás potkám :o)))…a čvachtando v mořských vlnách mám slíbený až na začátek září, o to taky půjdu pozdějc do školky, snad mi nic neuteče :o)). Taky se moooc těším na ten náš srazík u nás, mamka slibuje, že s vámi půjdem jezdit na koníky, pojedem do aquaparku, budem chodit na zmrzku a budem péct buřtíky a spát ve stanech…to bude supééér, snad to tam všichni ve zdraví přežijem :o))).

Tenhle víkend jsme byli u druhý babičky v Jizerkách, děda slavil narozeniny. Peklo se masíčko, byl tam velikej dort a koláčky a spousta bonbónů a sušenek, ketrý jsme si s bratrancema a sestřenicema nenápadně ukradli a pak jsme to všechno zbouchali ve stanu a pak nás bolely bříška :o(. Mám zas nový zážitek, včera jsem se u dědy koupal ve vaně se sestřenicema Anežkou (3,5 roku) a Kristýnkou (6 let) a byl jsem celej vedle z toho, že nemaj pindíka jako já :o))) a vydržel jsem o tom debatovat skoro půl hodiny, všichni se mi smáli a nakonec jsem to uzavřel tím, že holky pindíka ztratily :o))), tak snad příště…:o))).
Když jsme jeli zpátky do Prahy, chtěli jsme v Liberci zavolet Zuzce a Vojtíškovi, jestli by šli s námi na zmrzku, případně plavat do Babylonu, jenže jsem bohužel usnul v autě po pěti minutách jízdy, zmožený tím víkendovým řáděním, tak mě naši nebudili a chrupal jsem až do Prahy :o). Zato teď se mi nechce spát a mamka mě už asi podesátý zahání do postele, protože se jí tady motám, mamka balí, žehlí a do toho píše na emimčo.....máme v chodbě tolik tašek a věcí, že to vypadá, že se stěhujem někam do Tramtárie :o)). Taťka byl ještě teď vyhnán do Tesca na veliký nákup, aby jsme se už zítra nezdržovali a prý musíme jet dvěma autama, do jednoho se to všechno nevejde a táta tvrdí, že se to nemůže vejít ani do dvou :o))) včetně třech kol na střeše :o)). A mám slíbeno, že pojedu v autě s tátou (to já radši, protože táta mi víckrát zastaví na zmrzlinu :o) ).

Dneska jsem se trochu víc rozpovídal, no musím si to užít, když se k vám teď nedostanu…ale měl bych se ozvat po půli července, to se máme asi na tři dny otočit v Praze.

Užívejte si sluníčko, bazény, písek, buřtíky…prostě, užívejte si prázdniny!!!!!

Papa Šimůnek 34m + mamka

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 04.07.05 00:41

Šímo, moc se k vám na chaloupku těším, a podle reakcí soudím, že i Davídek s Filipem, Verča s Filipem, Vojta s Terkou, Vojta s letadlem a samože já Joko. Eště nebylo konzultováno se Smokie - tedy s Kubou a Tobíkem, zda seženou odvoz. Já ho sehnaný mám, těžké věci na odvoz hodláme prý hodit v neděli předtím tetě Martině. aby je tam navezla (žrádýlko a stany) nebo kdykoliv jindy, kdy si teta řekne, ale prostě před odjezdem vláčkem, který si hodlám užit s Vojtou švihadlovým-
Stále platí, že napíšu víc, až bude mamka víc vědět. takže se mějte fajn, a nechtějte vědět, jak se nehorázně srážím s mlaďochama a vám nic nešpitnu :-))))) Mlaďoši si totiž mohli přečíst tu zprávu od psycholožky a tudíž usoudili, že jsem jim na roveň (moje demence je dle zprávy hrozivá) a tudíž na mě byli hodní a ten nejmladší byl nejhodnější (Vegin Adámek), radši začal chodit, než aby mi nevypil Jupíka. Prostě supr zážitky na dlouhé vyprávění.
Tak se tu mějte
ahojky
Johanka (s totál znavenou Romanou u klávesnice)

 
Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 04.07.05 20:52

Nazdárek Šimůnku (i když si to už asi těžko přečteš :-(
No nic, přeju ti to prázdninové řádění, já zatím hodlám řádit v místě bydliště, rodičové jsou nějak moc upracovaní a volno plánují až na srpen. Každopádně se na tebe a jasně že i na ostatní těším, ťuky ťuky ťuk - nějak nám to srážení letos nevychází.
Tu záhadu s neopindíkovanejma holkama už mám dávno vyřešenou, je to jasný, ještě jim prostě nenarostl chuděrám :-( Jinak jsem ale neustále s mámou ve při, prý ty slipy co ona nosí se jmenují kalhotky, no chápete to někdo?!?!

Ahoj Vojta

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 04.07.05 20:57

ahojky :)
my jsme dneska taky byli na koupalku v Kobylisich,ale trosku me to zklamalo,protoze brozdalko pro prcky je malinko hlubsi a delfinek se bal. Jak se vam tam libilo? Treba jsme se potkali :))

pa magrat a delfinek

 
Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 04.07.05 21:28

Ahoj,

my tam byly dopoledne, odjížděly jsme asi v jednu… Viki byla spokojená, ovšem je pravda, že je pravděpodobně o kus vyšší než Delfínek :). Já nemám paměť na tváře, takže pokud jsem vás přehlídla, omlouvám se :).

Jinak abych doplnila další info - koupaliště super, klouzačku Viki sjížděla z půlky (s mým jištěním, aby se dole neutopila :), lidí bylo dopoledne přiměřeně, pak tedy přibývali, ale pořád tam nebylo tak natřískáno, jak znám třeba z Podolí nebo ze Slávie. Je pravda, že brouzdaliště je hlubší (počítám od 50 cm do 1m nebo tak nějak), ale vedou do něj 3 široké schody. Kolem bazénů je úúúúplně úúúúžasný měkoučký čisťoučký trávník. Vstupné 90 dospělý, 50 dítě do 140 cm (po mě tedy nechtěli nic za dítě do 3 let, ale nemají to nikde napsané). Jediná vada na kráse - zatím nefunguje občerstvení (evidentně ho dodělávají), takže tam točili pivo a měli lednici od coca-coly, ani zmrzlina nebyla :(, což znamená zásoby s sebou :). Zase člověk ušetří…

Papa, Iva

 
Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 04.07.05 21:29

…skleróza - rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) je za 220, ceny jsou celodenní. Pak mají nějakou slevu od 15 do 19 hod, ale to si nepamatuju.

I.

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 04.07.05 21:35

my jsme dorazili az kolem treti ,takze jsme se nemohli potkat :)
jinak pro vetsi deti to je super,tak treba to vyuzijem za rok :))
jo a od 15:00 to je za 50,–

pa market

 
Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 04.07.05 21:35

Ahoj Šimůnku a ostatní účastníci chalupového srazíku,

je to k naštvání, že všemvyhovující termín zrovna nevyhovuje nám, takže obě s mamkou bledneme závistí :). Mamka mě ovšem potěšila, že místo chalupy prý uvidím delfíny a žraloky a tučňáky v Antarktidě a možná i sopku, tak už to není tak hrozný :). Kdyby se vám to zdálo nějak divný, tak prý na tom ostrově, kam letíme k moři (Tenerife), mají obrovský zoopark se skleněným tunelem pod žraloky a tučňáky za sklem, kam na ně každý den spadne 12 tun sněhu, juchuchú. A navíc jedu se svými oblíbenými sestřenkami, tak to bude řádná dámská jízda :). Ale do konce července se tu budu víceméně vyskytovat. Čekají mě jen sladké týdny na střídačku u babiček, znáte to, nikde není líp :D.

Zdravím, Viki

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 04.07.05 22:14

slyšela jsem z prvních zpráv, že prý je tam dost studená voda? Co je na tom pravdy?
Jinak svatosvatě slibuji, že příští týden už tu Pražačku ozkouším a prověřím :D
 Ro

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 04.07.05 22:50

na Zlutych laznich je dost studena voda,ale prckum to fakt nevadi :),ja tam drkotam,ale pak si zvyknu. V Kobylisich je voda tak akorat
 market

 
Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 05.07.05 10:02

Romano, myslím, že je to věkem :). Proklamovali tam teplotu vody 23 stupňů, což mi u moře přijde akorát a tady se mi taky zdála nejdřív studená :D :D, ale po osmělení to přejde a dítě zmodralo až po cca 15 minutách intenzivního cachtání :).

I.

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 06.07.05 13:51

Nazdárek Filuti a spol.
Koukám, že prázdniny zaútočily na naši psavou disciplínu opravdu vehementně.
Nás Filip taktéž opustil hnedle druhý den po vysvědčení, jen si neodpustil na odchodnou maminku řádně vytočit, protože z domova vyrážel o deset minut později než byl sraz odjezdu a navrch deset minut před odjezdem vlaku, ale protože se nevrátil, tak spoléháme, že to přeci jen stihl a skutečně odjel. Už je nám po něm velmi smutno, Johana každé ráno zkoumá patro, jestli se náhodou přes noc nevrátil a pak pořádá čtvrthodinovou plačtivou tryznu, že ne. Naštěstí v neštěstí musel odjet bez dokončení zubů, takže se pozítří do Prahy vrací na první zkoušku, snad se stihne zastavit doma.
Tatík se nám pořád fláká doma bez práce, ale zrovna teď jsem mu velmi vděčná, protože jsem velmi zanícená maminka, opět asi došlo k oslabení imunity, a tak se mi v těle znovu ozvaly všechny záněty, které si jinak mile chronicky dřímou. Takže místo nějaké větší debordelizace přes propršené svátky tyto dva dny trávím zcela flákavě v postýlce a musím se do zítra vzpamatovat. Jdeme totiž s Johankou na foniatrii - v rámci neurologického vyšetření na doporučení psycholožky, vše kvůli řeči.
No a tady se dostávám k tomu, co mě poslední dny trošku nadzvihlo.
Jako lehce zodpovědná a lehce švihlá matka jsem se sice s obavami, abych Joko nezamotala do doktorské mašinerie, ale i s obavami, abych něco neprošvihla, vypravila k té psycholožce, s jejímiž závěry ústními jsem vás seznámila.
No ovšem skutečnost je jiná, v pátek mi náš pediatr předal velmi rozpačitě její zprávu. Dle této zprávy mám doma naprostého dementa, žijícího sto let za ostatními dětmi, opice nevyjímaje. Docela mě to vyděsilo. Ne že bych s paní doktorkou souhlasila, ale spíš proto, že tuto zprávu budu muset všude ukazovat a tudíž přesně nastane to, čeho jsem se bála - vlastně už nastalo - prostě spousta zbytečných vyšetření a zkoumání, kde je chyba. Potěšilo mě jen jediné, že i náš pediatr, přestože byl z tříleté prohlídky hluboce zklamán - Johana s ním nekomunikovala vůbec, protože je to ten pán, co dělá píchy pích bebí, navrhl, že kdyby se objevily v dalších zprávách další rozporné informace a Johanka jinak prospívala, tak to prostě stopne a ukončí nálezem o objektivním zlepšení. Vím, proč ho mám ráda :-)))))
Přitom mi ta návštěva psycholožky velmi pomohla pochopit pár maličkostí, které tu dám v plén, protože můžou platit i na ostatní. Johanka přestává být hyperaktivní, když má sdostatek spánku a když ji nenutím překonávat únavu a příliš nenamáhám. Prostě potřebuje vstávat pravidelně, pravidelně chodit spát v poledne, když se nezadaří rytmus dodržet, tak si musí dopřát i dospání odpoledne. No a tak mám posledních pár týdnů docela zlatou holčičku, když náhodou začne zase vyvádět, tak prostě vím, kde je chyba a pominou tak různé hysterické výlevy. Prostě to nedělá schválně, je jen utahaná a bojuje s únavou hyperaktivitou - mělo mě to ťuknout dřív, vlastně tak sama žiju spousty let a možná, že i tenhle rodinný vzor zafungoval. Taky se nám tím hodně zlepšila vzdorovitost a různé ty vzteky.
A o řeči ani nemluvím, ta se za poslední dva měsíce zlepšuje mílovými skoky, už začínáme s větama, hodně jsme si rozšířily slovní zásobu českých slovíček, i když pár japonských ještě zůstává a vydrží nám asi hodně dlouho.
Jako dokonalou známku toho, že se stav opravdu zlepšuje, můžu uvést např. hodinové prohlížení Púova časopisu s taťkou, kde si vyprávěli obrázky, ale hlavně hledali jejich pár oblíbených písmenek. O prohlížení knížek se mi donedávna mohlo jen zdát - prostě ty soustředěné chvilky se protahují.
No ještě že v ten pátek jsme rovnou od doktora zamířily k Mismisce, kde na nás čekalo spousta dětí (to byste nevěřily, ale šest batolat v maličkém bytečku - to byla věc), všechny byly sice o kousek mladší, podle papírů od té doktorky by si Joko měla rozumět s Kačenkou od Miselline a Natálkou od Vegy - holky si sice rozuměly, to zas jo, ale přeci jen Johanka působila trošku vyzráleji a šikovněji, když jsem pominula ty spousty písniček a vyprávění od Kačenky - ta holka je prostě drak nedostižný - úžasná treperenda :-))) A měla jsem i špetku snad objektivity u holek maminek, když přečetly zprávu a viděly Johanku naživo soustředěně demontující Bářin žlutý autobus :-))))) A tak jsem to ustála. Doufám, že zítra na foniatrii nevytáhnou nějaké další zádrhely. Každopádně mi tato návštěva nevadí, naopak ji vítám, protože Joko si už asi tři týdny jednou za pár dní postěžuje, že jí bolí ouško, nepůjde o středouší, spíš o něco ve zvukovodu, tak doufám, že to vemou jedním vrzem.
A navrch jsem si ulevila tady a hnedle je mi líp.
Tak se hezky prázdninujte a flákejte, já se asi zas na chvíli odmlčím a budu chalupařit, ještě uvidíme.
ahoj
 Romana

 
Jirina
Extra třída :D 13541 příspěvků 07.07.05 21:03

Ahoj holky,
tak jsme byli pár dní na vodě - paráda! Chtěla jsem o tom napsat, ale uvědomila jsem si, že píšeme příští deníček, tak si budete muset ještě pár dní počkat :o)

Co se týče zkoumání „pindíků a pipinek", Jíra má celkem jasno - u sebe to vidí, u Haničky to vidí, u mě a tatínka to občas taky vidí, takže usoudil - viděl jeden, viděl všechny, a má pravdu :o))) Zato Hanička to pořád řeší. Vidí u Jíry pindík - „Jía pindít". Hned o tom diskutuju - a co má Hanička? „pipiju" a zkouším co má maminka, tatínek … jen o babičce pořád tvrdí, že má pindík :o) Nejvíc mě dojme, když je na nočníku, šáhne si na pipinku, okomentuje to a povídá: „etě mamija pipiju utázať„. Pupík bych ukázala, ale „pipiju“ teda ne, ani vlastní holčičce :o))) Jíru spíš zajímají „prsínka". Tuhle jsem se s ním koupala a pak jsem se předkláněla, abych si smyla mýdlo pod prsama (dáváme míň vody, máme malý boiler). Od té doby si občas vzpomene a při koupání se předklání „taky še umeju pod pešínkama" :o)))

Dojemné je poslouchat je večer, když je uložím a mám puštěnou chůvičku. Tuhle začala Háňa brečet a Jíra jí povídá: „Haničko, neplakej, maminka nepřijde, přijde na tebe bubák"! No co myslíte? Hned utichla - takhle elegantně bych ji nezvládla utišit ani já :o))

Romano, s tím režimem u dětí máš 100% pravdu. Už dávno jsem zjistila, že moje děti potřebují pevný režim včetně odpoledního spaní, protože jinak jsou na zabití a následkem toho i hůř spí v noci. Důsledně trvám na odpočinku mezi 13 a 15 hod. odpoledne (někdy se zadaří i déle, i Jíra většinou usne), večer odchod koupat v 19,30 a okolo 20 h. je opouštím (někdy se klidně ještě hodinu něco ozývá, ale většinou k nim ani chodit nemusím). Budí se mezi 6,30 a 7,30. Mám pocit, že čím déle spí přes den, tím déle spí ráno - podivná logika. Z toho důvodu s dětma nerada vyrážím mimo domov, kdy hrozí porušení režimu. Pak jsou nevrlí, já jsem nevrlá, začarovaný kruh… Pokud už někam jedeme, musím mít s sebou někoho z rodiny, kdo mi pomůžes druhým prckem, když už první únavou neví co by. Romčo představ si nevrlou Johanku ve dvojím provedení a musíš uznat, že každá cesta pro mě musí být infarktová záležitost :o)))

Onehdá jsme šli po dešti ven a ještě trochu krápalo, tak děti vyžadovaly deštníky. Já mám takové docela velké - to jsem pochopila až venku, kdy za nima vůbec nebyli vidět - koukaly jim jen nožičky. Okolo jelo auto a muselo zastavit, když vidělo na chodníčku dva samochodné deštníky :o)))

Dnes jsme odpoledne chtěli zajít za tatínkem do hospody. Nepřišlo mi, že by hrozil déšť, tak jsme šli bez deštníků (máme to asi 10 minut šnečí chůze). Asi 150 metrů od hospody začalo pršet, ale říkala jsem si, že to dojdeme - část zahrádky mají zakrytou takovým tím venkovním stanem, dáme si dobrůtku a až přestane, jdeme domů. Jenže začalo tak strašně lejt, že jsme se krčili uprostřed stanu, každý jedno dítě na klíně a jen ten kousíček zůstával suchý. Děti se v klidu cpaly křupkama a moc jim to ani nevadilo. Ale za chvíli už byli přece jen mokrý a bála jsem se nastydnutí, tak tatínek skočil pro auto, přeběhli jsme a odvezl nás domů. Co myslíte, za půl hodiny byla vymetená obloha, že jsem si říkala, kde jsme to mokré oblečení vzali :o))

Co se týče noční pleny, Hanička tak obden suchá, Jíra ani náhodou, vostuda.

Tak ahoj Jiřina (dnes rozhodně ne stručná :o)))

 
Jirina
Extra třída :D 13541 příspěvků 10.07.05 13:41

Ahoj kde jste kdo, posílám nový deníček.
Jiřina

Vložit nový komentář