Filutové z Chytrálkova ? Vrabčákův dlabancový deníček

Rodičovství

Ahoj kamarádky a kamarádi, když jsme nemohli vymyslet téma dnešního deníčku, poradili jste nám, že už se tu dlouho nepsalo o dlabání. Jooo, tak s tím máme u nás bohaté zkušenosti, takže dnešní deníček bude o jídle. Tedy jak jíme a co jíme u nás doma. Pro zjednodušení popíšu, jak to u nás vypadá v běžný všední den, kdy jsme doma jen s mamkou a táta přichází až večer. Zá:,(ně jíme všichni současně. Jinak by mamka riskovala, že jí všechno sežerem, kdyby jedla bez nás, nebo by mohla pojít hlady, kdyby čekala, až bude klid :o)))

Takže snídaně. Do kuchyně přicházíme kolem osmé a mamka jde chystat snídani. My s Haničkou jí lezeme po nohou a kňouráme, takže nás většinou šoupne do židliček ke stolu a dá nám každému kus rohlíku nebo sušenku (bebe, piškotu) a mezitím fofrem připravuje zbytek. Sice by se zdálo, že vyndat z lednice dva jogurty tak dlouho netrvá, ale mamka si maže chleba a vaří pití a než i nám bumbáníčko ohřeje, přece jen to chvilku trvá. Já piju z hrnečku s hubičkou a to zá:,–(ně citronovou Mattonku. Mamka sice říká, že to pro děti moc vhodný nápoj není, ale já ji prostě chci a když mi naleje něco jiného (čaj, šťávu …) tak to házím do dřezu a poroučím ?vylejt?. Musí mi bumbáníčko ohřát, jinak se vztekám (někdy se vztekám i tak) a pořád otvírám mikrovlnku a strkám hrneček do ní. Marně mi vysvětluje, že když mi pití pálí, že se neohřívá, ale chladí. Někdy než zasedne ke stolu, tak už je z mého dirigování docela vytočená :o))) My s Haničkou máme tedy k snídani jogurt, poslední dobou Danone Ovotwist a tak 1-2× týdně pribináček. Dřív já jsem jídal i bílý jogurt, ale ten ségra nechce, takže ho mamka nedává ani mně, protože jinak se vztekám, že chci ten Haniččin (někdy se vztekám i když jsou stejné :o) Hanička ještě mívá ráno láhev mlíka, pokud si ho nevypila už v noci v postýlce. Někdy se krmím sám, někdy se nechám krmit, někdy jsme hotovi hned, jindy oba zlobíme a mamka šílí :o))

Dopolední svačinu vynecháváme, protože po půl dvanácté míváme oběd. Mamka má v repertoáru asi dvacet ?dětských? tj. jednoduchých, rychlých a levných jídel (podrobnosti dodá mamka sama) a většinou jíme všichni to stejné. Mamka vaří většinou hned po snídani (já zatím koukám v telce na Kouzelnou školku a jsem hodný). Když tedy oběd ohřívá, my už zase zlobíme, a tak já, abych byl zaměstnán, dostávám úkol dát na stůl příbory. Sice už je umím správně rozmístit, ale někdy i to mě dokáže rozvzteklit ? třeba se dožaduju vidličky pro sebe, přestože máme polívku, nebo si vezmu Haničky lžičku, nebo zase dám mámy vidličku tátovi a dožaduju se nože i pro tátu, přestože táta není doma … No ale nakonec zasedneme a jíme. Já sedím ve své židličce (bez stolečku) u velkého stolu v čele, mamka sedí na delší straně po mé pravé ruce a vedle sebe má z druhé strany Haničku v židličce. Někdy si stěžuje, že by potřebovala 3 ruce ? pravou krmí Haničku, levou mě, občas si některou rukou honem přehmátne na svoji lžíci nebo vidličku a krmí se taky (nevím jak to stíhá, ale bývá najedena první :o)). Hanička dle mého vzoru zkouší jíst způsobně lžičkou (třeba s bramborovou kaší už jí to docela jde), já dle vzoru Haničky zapomínám na způsoby a hrabu se v jídle rukama. Mamka nás střídavě krmí, nebo se aspoň snaží. Největší sranda je, když si Hanička začne stoupat a vrtí hlavou, že papat nebude, mamka ji pořád posazuje, do toho já všude vybryndám polívku a vymáchám si v ní rukávy, máma se vzteká, Háňa řve, já se vztekám, máma řve, případně do toho se Hanička pokaká nebo já musím čůrat, v horším případě to pustím v židličce … O nervydrásající situace prý není nouze :o))) Jednou mamka vytočená už dala Haničku na zem a odešla. Já jsem slezl a sedl si na mamčinu židli a dojídal sušenku (odměna, když vše spapám). Najednou volám: Hanička sebrala šušenku! Máma přilítla z kuchyně a málem omdlela, protože Hanička se vysápala na moji židli a z ní vylezla na stůl a vlezla mi do talíře a vzala mi sůšu!

Odpolední sváča prý bývá nejklidnější, taky proto, že jsme vyspinkaní (Háňa dorůžova, já dost často do kňourava) a mamka si sváču nedává (když zbyde, dojídá po nás). Míváme ovoce, Hanička rozmačkané, já nakrájené na kousky. Hanča většinou vše spapá bez problému, já jsem nevyzpytatelný, někdy se v tom jen pošťourám a nesním nic, jindy sním dvě mandarinky a ještě si poručím piškotky a chlebíček.

Na večeři už s námi bývá táta a míváme normální jídlo (většinou s masem) a já jím to, co naši, v případě, že mají něco hodně nevhodného pro mne, mám něco z mrazáku nebo s Haničkou kaši. Ta mi celkem jede, jinak jím zase střídavě ? někdy jo, někdy ne, stejně jako ségra zmíněnou kaši. Konec večeře bývá stejně vypjatý jako oběd ? Háňa stojí, já se sápu tátovi na klín, táta na rozdíl od mamky jí pomalu, takže jí jídlo studené, mamka nadává :o))

Poslední ?jídlo?, které si vychutnáváme v naprostém poklidu, je láhev teplého mlíčka do postýlky. Po koupání dostanu láhev a během pití mi mamča čte pohádku. Já si slastně dudám a mamka je ráda, že jí nehrabu do knížky. Hanička si svoje mlíko pije taky v postýlce, jen jí u toho nikdo nečte. A pak už spokojeně usneme a spinkáme, jako vzorné dětičky :o)))

Doufám, že jsem vás moc nenudil, kdo to vydržel až sem, tak si ještě může počíst od mamky trochu víc na téma ?co papáme?.
Tak páčko Jíra

Pro vás, koho by zajímal náš jídelníček, popíšu výše zmiňovaná ?dětská? jídla. Ovšem je to jako se vším ? několikrát mi to děti jedí bez problému a po páté to prostě nechtějí a nechtějí, přitom se snažím to obměňovat, aby na stejné jídlo došlo nejdříve za 14 dní (spíš později). Samozřejmě málo solím (od té doby co s námi jí i Hanička skoro vůbec a přisolujeme na talíři), zapomněla jsem, co je to pepř a kořením tak maximálně kmínem, majoránkou, bazalkou, skořicí, česneku a cibuli se ale nevyhýbám a nezdá se, že by nějak vadila (jen nesmí být na kusy, to pak Jíra loví a se slovy ?cibuička sladká? mi to hází do talíře :o)) Netvrdím, že vše z jmenovaného dávám Haničce, u ní záleží hodně i na konzistenci, takže v případě nutnosti mě obsah mrazáku jistí.
Takže:
karbanátky, bramborová kaše, brokolice se sýrovou omáčkou, omeleta (hrášek, brambor, sýr, vejce), těstoviny s květákovou omáčkou, těstoviny s hráškem, kukuřicí a sýrem, špenátové halušky se sýrovou omáčkou (ty jsou obzvlášť oblíbené), tvarohové knedlíčky, knedlíky s vajíčkem, zemlbába, palačinky, nudle s tvarohem, krupicová kaše (vločková, kukuřicová), ze zeleninky mrkvový salát s hrozinkama (zvlášť ty hrozinky), okurkový salát. Polívky se snažím dělat co nejhustší, tím míň se toho vyleje a líp se nám papá, zahušťuju třeba i křupinkama z rohlíku. Oblíbené jsou: bramborová se zeleným hráškem, brokolicová, vločková, bramboračka s kroupama, sýrová, dělala jsem i kapří a kuřecí s nudličkama a taky to prošlo. Rýži moc nedělám, špatně se krmí a hrozně u toho nadělají.
Doufám, že mě odborníci na zdravou výživu moc nezkritizují, ale snažím se o jakýsi kompromis mezi tím, aby bylo jídlo zdravé, snadno a rychle připravitelné, aby chutnalo, děti ho neodmítaly a v neposlední řadě, abych vyšla finančně. Můžete sami posoudit, jestli se mi to daří :o)

Na závěr bych ráda zmínila vánoční cukroví (není moc brzy, že ne :o)) Já peču moc ráda a stejně jako jindy už se na to hrozně těším. Dělám většinou tak okolo 10 druhů (od každého max. 1 plech!) a hodně to obměňuju, vždy se snažím vyzkoušet něco nové. Poslední dva roky jsem si toho snědla většinu sama (taky jsem kojila, tak jsem mohla :o), teď doufám, že už mi dětičky pomůžou. Jasně že je nenechám ládovat se od rána do večera a jen druhy, které neobsahují nic moc nevhodného. Haničce navíc jen to, co ukouše a čím se moc nezapatlá.
Co se tedy chystám dělat letos?
Kostky (řezy piškotu máčené v čok. polevě, obalované v cukru a ořechách) ? každému, kdo u nás cukroví jedl, vždycky chutnaly nejvíc. Ořechovo-rozinkové hrudky (máčené v rumu, takže asi jen pro nás, nebo myslíte, že ta troška dětem nevadí? Taky jsem jako malá měla nejradši špičky s koňakovou náplní :o) ). Kokosové hrudky se sušenými meruňkami, rozinkové koláčky (opět máčené v rumu), ořechové řezy s vaječnou polevou, pak nějakou klasiku ? vanilkové rohlíčky, slepovánky (marmeládou), kuličky ořechovo-rozinkové nepečené (nový recept nevyzkoušený) a ještě mě zaujal recept na mandlové houbičky (nepečené, též nevyzkoušené).

A co vy? Pište a přehánějte! Samozřejmě kdyby někoho zajímal konkrétní recept na něco z toho, co jsem popisovala, ráda ho připojím v komentáři.

Doufám, že jsem vás trošku inspirovala a moc vás neotrávila a těším se na odpovědi.
 Jiřina

Váš příspěvek
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 14.11.04 21:17

Ahoj holky,
tak jsem zasedla k počítači a vida, je tu deníček.
V našem případě snad ani nemá význam juchat, že jsem první. (Ale pro jistotu píšu ještě než jsem si ho přečetla :-)).

V Praze bylo blaze a draze. Dojeli jsme už v pátek odpoledne, bydleli jsme na Strahově v hotelu Coubertin - takové lehce socialistické útočiště, ale když to máte zadara a se snídaní, neberte to. Mírně jsme si zchrupli (díky Filípkovu odpornému nachlazení, které kulminovalo během předešlých dvou nocí, jsem to dost potřebovala) a vyrazili do města. Našli jsme příjemnou pizzerku, myslím, že na Štěpánské - útulná, svíčky, a bezkonkurenční ceny - moje těstoviny 89, Hynkova pizza 105! Jídlo bylo dobré, víno nic moc, ale hlavně nám tam došlo, že právě uplynulo 12 let od našeho prvního rande!!! Takže to bylo stylové.
Byli jsme v kině (Horem pádem) a taky na Strahově na kolejích v hospodě. Nějak to tam Hynka ze sentimentu táhlo, ale sám musel uznat, že ti dvacetiletí študáci proti nám vypadají dost jako zajíci (když si vzpomenu, jak dospěle jsme si tehdy připadali! :-))
V sobotu jsme courali po Praze, Petřín, Hrad..... No, večer jsme byli tak ucapkaní, že jsem vytuhla při podvečerním odpočinku a vzbudila jsem se až v 9. Chtěli jsme na disco, ale nakonec jsme dali přednost poleženíčku v posteli.
To totiž bylo z celého víkendu to nejlepší - nikdo po mně nechtěl stáhnout kalhoty, po:,–(it na hrnec, namazat rohlík, vymyslet příklady..... Úžasné… Ale v neděli dopoledne už jsme za na ty naše bobky strašně těšili.
Tak to je stručně z Prahy.
Jdu se věnovat čtení deníčku

Ahoj Jana

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 14.11.04 21:41

Ahoj Jiři,
rozhodně mě zajímá recept na ty špenátové halušky. Já dělám ty normální, někdy z prášku, někdy z brambor, poliju je bílým jogurtem, Verči trošku olivového oleje, nám opražený špek - a je to jedno z nejoblíbenějších jídel (já si tam přidávám i brynzu, ale zbytek rodiny to odmítá).
Jinak mezi naše oblíbené dětské pokrmy patří těstoviny ve všech variantách. Když je chci rychlé, dělám je jen s oliv. olejem a nastrouhaným sýrem. Nebo přidávám hrášek, rajčata, bílý jogurt, bazalku. Nebo všechno dohromady.
Poslední dobou Verča objevila pizzu - Filda už ji miluje dávno.
Pak ještě často dělám: kuskus se zeleninou, troškou oleje (já ten olivový rvu do všeho, krásně dochutí) a někdy s masíčkem, hustou pórkovou polívku - jenom rozmixované brambory se spoustou pórku a vodou - tu milujou, bramborovou kaši s rybou, rajskou většinou s těstovinama (knedlíky se mi nechce dělat a zapomínám je koupit), když nestíhám mívám úspěch se smaženými vajíčky (ale to mají tak jednou za 3 měsíce) a taky s koupeným grilovaným kuřetem. Palačinky - nasladko i se špenátem, šulánky s makem (Verči mák zatím nedávám, že alergizuje). No a samozřejmě nemůžu zapomenout na ovocné knedlíky ve všech variantách (většinou tvarohové s borůvkama, jahodama, malinama, odpalované s meruňkama a bramborové se švestkama).

No a Verunčin jídelníček?
Ráno buďto jogurt (bílý, ovocné nechce. Nejradši má Activiu), nebo nějaký jogurtový nápoj, či Actimel. Sváča: ovoce nebo přesnídávka. Oběd viz výše. Odpo sváča bílý jogurt. Večeře: sem tam kaše, jinak většinou chleba s máslem a se sýrem. Poslední dobou začala dostávat šunčičku - moc se mi do těch uzenin nechce, ale jak to jednou ochutnají, jsou ztracení. Sýr kombinujeme tvrdý a žervé.

Pije nejradši Jupíka, jak jinak. Neomylně odhalí, co je nejsladší. Pak Kubíka, toho jí ředím (když se nepozorovaně zadaří, tak i toho Jupíka), ovocné sirupy - buďto domácí, nebo kupujeme Jupí bez konzervačních látek(snad?). Nedávno jí konečně zachutnal i čaj - ale jen když není v dosahu nic výše uvedeného. Mléko a vodu odmítá. Jo a kdyby mohla, dávala by si se mnou kafe s mlíkem.

A závěrem musím říct, že je stále stejně nenažraná, takže v mezidobí se snaží sežrat vše, co uvidí. S jídlem se musíme schovávat, nebo ji dost drsně omezovat. Jak jsem ji teď viděla nezaujatýma očima po 3 dnech, je fakt dost tlustá.

Toť vše
Jana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.04 22:38

Deníček super, sliny mi tečou, jdu to přečíst pozorněji, protože pár věcí mě vážně zaujalo a nevím, jak to asi děláš.
S rumem se to u nás doma řešívalo tak, že se používala rumová tresť (do těsta) nebo se nakapala do třešňové či višňové šťávy (na namáčení či polevy)
Letos se těším, jak budeme s Johanou dělat spousty vídeňských rohlíčků (máme příliš ořechů) a na vykrajování lineckého pečiva. Pak možná přidám nějaké ořechové sušenky (kam všude ty ořechy nacpat :-))) ), a další dva až tři druhy budou nepečené - nějaké ty piškotové a kokosové kuličky, asi špičky - protože to se bude Johaně líbit. Jé, tohle musím nejprve prostudovat, takže se zatím mějte, já jdu slintat.
Pa
 Romana

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 15.11.04 22:20

Ahoj holky,
tak ještě přidám, co pečeme o vánocích my.
Letos budeme poprvé sami. Předtím jsme se o pečení vždycky podělily s mamkou a se Sylvou.
Naprostá nutnost jsou u nás ořechové úly - udělám chlapům těsto a oni to pak vyklepou. Pro sebe dělám ještě čokoládové úly, ty zase byly nutné v naší rodině.
Pak budu určitě dělat linecký, vanilkový rohlíčky, a když už budu dělat ty spodky na úly, přidám asi dortíčky z ořechového těsta - slepené čoko krémem a polité čokoládou. Když bude čas a chuť, přidám ještě sádlovky.
Z nepečeného dělávám, ale ne vždycky sušené švestky plněné mandlí a namočené v čokoládě - ty jsou naprosto exkluzivní. A někdy taky banánky v čokoládě - kolečko banánu mezi dva piškoty na párátko a polité čokoládou - to taky bývá hned pryč.
Mandlové hříbečky jsem jeden rok zkoušela, bylo to moc dobrý. Už ani nevím, proč jsem to nezopakovala.
Nevím, jestli trošička rumu nebo tresti dětem vadí, ale mně osobně (ani mým dětem) to jako dítěti nechutnalo a nechápala jsem, co na tom mamka má :-).
Jo a ještě jsem si vzpomněla na salám ze zbytků: všechny drobky, oříšky, mandle… se zamíchají do zbytku čokolády a udělá se šiška salámu. ¨
Jak vidíte, jsme čokoládová rodina :-))

Dobrou chuť a pečení přeje Jana

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 15.11.04 22:27

A ještě si musím postěžovat,
už zase na nás doléhají nemoci. Filda se ze svého nachlazení zdárně vyléčil a předal to Verunce. Dalo se to čekat.
Verča si asi řekla když už, tak už.
Takže už zase inhalujeme a k tomu tentokrát přidala chrapot, laryngitický kašel a horečku. Takže kromě Ventolinu už má v zadečku Rectodelt a v bříšku Ibalgin. Ach jo.
Jediná pozitivní věc je, že nový pan doktor se do telefonu tvářil ochotně, přestože byl zrovna na basketbalovém tréninku, a pokud budou problémy, staví se tady.

A co u Johánků? Ty afty v puse vám teda nezávidím, snad už dneska máte pokoj. Mojí sestřenici takhle skrytě proběhly neštovice, prý se to může projevit jenom těma aftama.
A zvládněte to s tím stěhováním. Jdete teda o dům dál? Nebo kam?

A co vy ostatní? Co řešíte u vás, že nepíšete?

Ahoj Jana, chroptící Verunka a spící Filda

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 15.11.04 22:28

A ještě něco,
v Praze ve Slovanském domě jsem vyplnila anketu a teď mi poslali mail, že jsem vyhrála jednu z cen :-))))
Tak jsem zvědavá, co to bude. Čauky
 J

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 16.11.04 21:14

Ahoj Jíro i ostatní,
jdu popsat svůj papací den. Nejprv tedy jídelní harmonogram: vstávám většinou až po deváté, protože někde musím to noční řádění moje i maminčino dohnat. Ihned po probuzení musím pít - většinou čaj nebo čaj s mlíkem, tak za půl až hodinku jsem ochotna něco malého zdlábnout: chlebík na větší vojáky nebo kolečka z rohlíku namazaná něčím dobrým - máslo a marmeláda či med, taveňák, různé tvarohové pomazánky, miluju sardinkovo-tvarohovou (nesmí chybět cibulka nadrobno), ale i sýrovo-tvarohovo-česnekovou tatínkovu, kde česnek hýbá miskou. Protože máme den posunutý, tak kolem poledne následuje svačina: jogurt nebo puding nebo pribiňák, ale nejnadšenější jsem opět ze svinstva největšího - čokoládový termix.
Při mém dobrém rozmaru jsem ochotna kolem jedné až druhé hodiny usnout - mamka už se odnaučila dávat mi oběd nebo vůbec cokoli jíst před spaním, protože na rozdíl od ní po jídle chytám děsnou vitalitu a rozhodně s plným bříškem neusínám. Když to na klasický polední klid nevypadá, protože jsem rozjívená, tak dostanu obídek mezi druhou a třetí hodinou. Protože většinou obědvám jen s mamkou, tak se odbýváme nějakou tou omeletkou, rychlolečem (paprika a rajče jen prohřáté na oleji + vajco), nebo ohřatými zbytky (což se často nestává, jen, když mamka vyhlásí, že v hrnci musí jedna porce zbýt, tak se chlapci trošku krotěj). Jinak obědvám ihned po probuzení a ohřátí jídla.
Odpolední svačinka (kolem páté) je o sklenici mlíka a kusu sýra, nebo o dvou plátcích šunky od kosti a nějakém tom kukuřičném chroupání, ovoce dlabu někdy mezitím, když poletuju po bytě - v rámci tzv. satelitního krmení (obíhám kol mamky jak družice a občas dostanu špetku paliva). Taky je to čas na všechny čokošky nebo kolečka salámu, bonbony apod.
Večeře bývají ob týden společné velké (táta dělá na směny, takže jíme všichni) nebo společné malé (bráška vyžaduje teplou večeři, byť by to byl jen toustíček). Jím defakto vše, co naši. Máma pepř nikdy nepoužívala, a chillie, se kterým se jí občas utrhne ruka, mi děsně chutná. Občas je to u nás vlastně zcela naopak. Namdá si táta s tím, že mě bude krmit, takže bez koření. Namdá si máma s tím, že se konečně v klidu nají podle své chutě, takže doplní sůl, chillie, česnek atp.
Sednu k tátovu talíři, dvakrát dloubnu lžičkou, sním cca tři lžíce nabídnuté a už zdrhám a vrhám se na talíř mámy, kde je mňamka mnohem lahodnější. Ke společnému talíři s taťkou se vracím až tehdy, kdy vidím, že taťka mé vyživování vzdal a taky si dochutil. Pravda, původně mi krásný čas večeře znepříjemňovali tzv. mezistupněm - to jest naservírovaným dětským talířkem, který postaven přede mne skýtal nádhernou možnost máchat si rukávy při dobývání se do talířů rodičů. Ale postupně jsem tento nesmysl odbourala - k jídlu mi stačí jen vlastní lžička či vidlička. Ještě k tomu nesmyslně žvatlali něco o veverce, kterou uvidím, když všechno sním. Lhali. Po vylízání mámina talíře tam žádná veverka nebyla. Jo vylizování, to jsem odkoukala od mamky (zlozvyk, kterému doma občas neodolám, zvlášť když si mooooc dobře uvařím - pozn. mamky) a teď je to kapitola sama o sobě. Copak můžu vědět, kdy smím a kdy ne? A zakazovat mi tak nádhernou věc je přeci vysloveně tyranské - omáčička na dně, mňam. No a noc mi jistí minimálně dvě flašky čaje černého nebo ovocného, samozřejmě slazeného. K ránu uvítám i zchlazení horkého čaje z termosky půl na půl mlékem. I přes den piju vše, ale musí být vše sladké. Například džus mi máma často ředí na půl, ale musí přisladit. Neředěný sladit nemusí :-))). Už jsem ochutnala i Granko, ale obyč mléko s půlžičkou cukru (na 250 ml) mi přijde lepší.

A teď druhá závažná věc v mém stravování - preference. Někdy mám podle Konvalinkové klasicky dělenou stravu tak, že ten řížeček, co mi před týdnem tak chutnal - ovšem samotný, tentokrát zcela ignoruji, protože brambůrky jsou velmi mňam. Z talíře rizota pečlivě vypreparovávám těch pár kousků kuřecího masíčka, rýže či zelenina mě nechávají zcela chladnou. Ze zeleninové směsi se některý den rozhodnu pro zelenou a vyjím hrášek a fazolové lusky, někdy vede červená mrkev či rajče. Jindy v touze po květáku sdlábnu všechnu petržel a celer z polívky a dojím se nudlema. Jinak se držím zá:,–(y, že polívka, ve které nudle neudrží lžíci nastojato, není polívka a nemá to cenu ani ochutnávat.
A tím se dostávám k třetímu rozlišování papání: na tzv. nepapací dny, kdy od každého chodu sním tak od dvou do pěti kávových lžiček, pak na dny, kdy se nechám donutit u něčeho sníst i víc, a na žrací dny, kdy bych snědla vše, co vidím a v mezičasech chodím vyklízet ledničku.
No a o tom, co budeme jíst, poslední dobou rozhoduju sama. Mámě nějak došla vyvářecí inspirace, takže mě vypouští do ledničky a co vytáhnu, z toho něco udělá.
No a protože jsem jako obvykle překecala mez, tak mé nejoblíbenější receptíky nechám na mamku do jiného komentáře
Ahoj
 Joko

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 16.11.04 21:18

Achjo,
odcházím radši spát k babičce, mamka je totiž nevrlá, protože se nemůže propracovat na chat. Tak se jí jdu klidit z očí.
Pa
 Johana

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 16.11.04 21:20

Jsem zvědavá dvojnásob, nikdy jsem touto cestou (a vlastně ani jinou) nevyhrála nic, tak mě to zajímá. tedy když nepočítám maminku, která mi přijde jak výhra z tomboly - nějaký ten dar alá sádrové parohy-
 Romana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.11.04 23:07

Ahojky všichni,
tak vás po týdnu zdravím a moooc se nám stýskalo, jenže nejdřív zlobila máma - byla večer líná udělat cokoliv jiného než spát a pak nás zase začal zlobit počítač a měli jsme po ptákách vrabčácích :-( Zážitků mám horu, papací čtení jsem zatím vynechal, není to zrovna moje hoby a mámy zase jo a tak se obávala, že by po přečtení několika cukrových receptů vybílila lednici :-))) Tak se zatím mějte, brzy se ozvu a napovídám vám toho horu!!!!
Zdravíme hlavně Johanku s Verunkou, přejeme brzké uzdravení a tetě Romance pevné nervy!!!
Pa Vojta a spol.

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 17.11.04 14:06

Ahoj všichni,
tak Filda už jen pokašlává, Verunka prý má učebnicovou laryngitidu. Zvládli jsme to po telefonu. Včera ji pan doktor i viděl. Otypoval nás na rectodelt i včera večer, ale nakonec stačil Dithiaden. Uff.
Zvládli jsme narozeninovou oslavu u babičky a už nás naštěstí čekají jen vánoce. Kvůli laryngitidě jsme k babičce jeli až na 19.00, aby už Ondra spal a ráno zase Sylva odjela tak, aby se s Verunkou vůbec nesetkali. Bylo jí to líto, ale snad zůstal Ondrášek bacilů ušetřen.

Už se těšíme na Vojtíškovy novinky.

Ahoj Jana s Verčou

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 17.11.04 14:48

Ahojda kámoši a kámošandy,

nejdřív musím popřát všem marůdkům brzké uzdravení, zažeňte ty nemoci někam do kouta, ať si je ten čert, co přijde s Mikulášem, odnese!! (Podle mámina tvrzení v tom pytli teda určitě už budu já.)

No a teď k dlabání, když jsme to téma tak vyžadovaly :):

Já jsem (zaplaťpámbu, říká mamka) celkem bezproblémový strávník, takže sním téměř cokoliv (zvlášť, pokud to patří někomu jinému :D). Vstávám kolem deváté, to si dám mlíko a cca po půl hodině buď suché cereálie (nečokoládové, bohužel) nebo 1/2 rohlíku nebo chleba s něčím (lučina, taveňák, máslo+džem). Díky tomu, že snídani končím tak kolem desáté, dopolední sváča se u nás nevede, maximálně si dám kousek nějakého ovoce. Obědváme s mamkou, většinou zbytky od včerejší večeře nebo něco, co táta nerad (dušená mrkev, ovocné knedlíky, rýžový nákyp). Pokud nic z předchozího dne nezbyde, máme hustou polívku (bramboračka nebo kulajda bez hub, zeleninová s těstovinami, pórková, květáková, hrášková, špenátová, brokolicová… zahušťujeme ovesnými vločkami, krupicí a nejlíp, když jsou v ní ještě nějaké křupinky, třeba z osmažených rohlíčků, ňam!). Za příkladnou konzumaci dostávám dezert, nejlíp Monte nebo Danette Duet.

Po odpoledním spaní svačím jogurt nebo pribiňáka (toho jen jednou týdně, fňuk) a další kus ovoce do ruky.

Večeříme s tátou, mamka se snaží vařit tak, abychom to mohli všichni (těstoviny na 1000 způsobů, zapečené brambory se zeleninou a masem, občas jen pečivo, šunka, sýr, zelenina atd.), ovšem nejlepší jsou ty „nedoporučované“ věci - k těm se dostanu nejlíp o víkendech. Takovej guláš s knedlíčkem, svíčková nebo vepřo-knedlo-zelo, po tom se můžu utlouct :D. Mamka objevila ve zdravé výživě docela plnohodnotnou náhražku pepře, jmenuje se to „bylinný pepř“, voní to stejně a nepálí a jsou to jenom bylinky, takže koření tím. Zbytek těch pálivých věcí si s tátou sypou až do talíře, což provázím hlasitým příkazem MOJE TAKY POSOLIT!!! (na to dělám, že solím - pozn. mamky).

Před spaním ještě vymlasknu láhev mlíka a tím končím, tvá Máňa :). Samo, že jsem nezmínila pamlsky - ty jsou u nás na pořadu většinou za odměnu (vykadění do záchoda, neřvaní u doktorky, samostatné zvládnutí záchvatu zuřiviny v sámošce apod. :D).

Zapomněla jsem, že miluju štrůdl (musí v něm být hodně rozinek), palačinky s marmeládou, tvarohové koláče, šunku, tvrdý sýr, syrovou cibuli a kyselé okurky - jasně, že ne všechno najednou! :)

Chtěla jsem ještě pustit mamku, kvůli tomu cukroví, ale ať si napíše komentář vlastní, tady už by bylo určitě přečístzbytek :).

Tak, papa, jsem zvědavá, co jíte i vy, kdož jste se ještě neozvali - koukejte, Verunka je nemocná a píše, tak žádný výmluvy a do toho! :)

Vaše kudrnka Viki

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 17.11.04 15:03

Tak, ještě teda slovo od matky :). Zapomněla jsem zmínit pití - Viktorka kromě toho mlíka už pití nic moc nedá a je jedno jestli je to sladký nebo ne. Jupíky a ostatní pseudodětské nápoje jí moc nejedou, ale lahvičky se jí líbí, takže já to koupím, vyleju (nechutná to ani mě) a používám na cestování. Viki pije čistou vodu, neslazený dětský čaj od Lerosu (jen ten neovocný) - oslazený jí nechutná, a hodně ředěnou šťávičku Hami hruška-jablko - jiné šťávy odmítá. Jinak samozřejmě s oblibou upíjí moji matonku (miluje bubliny), černý čaj se šťávou od babičky - taky jen z mýho hrnku - a v restauracích je ochotná vypít nějaký ten Cappy džusík (vedou jahody). Nevím, jestli jde do nápojů zařadit i sladkokyselá zálivka z okurkového salátu - té by vypila snad litry, kdybych ji nechala :D.

Tak, a teď k tomu cukroví - peču každý rok s mojí mámou (ona má know-how a já míru, aby toho nebyly tuny :). Pečeme klasiku (pracny, vanilkové rohlíčky, vosí hnízda, linecké slepovánky, „žabí huby“ - linecké taštičky s ořechovou náplní) a pár domácích oblíbenců - medové řezy (placky z medového těsta slepované krémem s čokoládovou polevou a mandlí navrch), ořechové banánky s krémem a čokol. polevou. U nás se toho moc nesní, kromě mě (a Viktorky, které to omezuju) mají všichni radši vánočku a vánoční štolu. Vánočky upeču s mámou a štolu už jsem koupila v Globusu, je plná mandlí, rozinek, kandovaného ovoce a obalená v závějích cukru - snad vydrží do Vánoc :).

Mám plnou pusu slin, jdu si dát kus štrůdlu a schovat tu štolu, jinak padne za vlast :DDD.

Přeju hezké pošmourné sváteční odpoledne.

Iva

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.11.04 19:09

Ahojte všichni,

nebojte se, nezapomněli jsme na vás, jen jsme stále bez telefonu, ale už fakt se nám to snad blíží do zdárného konce (to slibujem furt :-)), takže nic nového.

Tak pa pa nepřihlášení Katka, Tobík a Kubka

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 17.11.04 20:20

Ahoooooj,
to jsme rádi, že o vás opět slyšíme. Doufáme, že byteček už je krásně útulný a že ten telefon bude cobydup!!!
Moc se na vás těšíme
Verunka zrzečka a spol. :-))

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 17.11.04 20:23

Ahoj holky,
nedá mi to a musím se s vámi podělit. Tak jsem se včera dověděla, že 2 Hynkovy kolegyně, se kterýma jsme se v Praze potkávali na snídani, si myslely, že je tam Hynek s MILENKOU!!!!! Otypovaly mě prý tak na 19-20 :-))))
Jinak na tu soutěž jsem teda odepsala svou adresu a telefon a od té doby se mi nikdo neozval. To jsem fakt zvědavá, na co to mají.
Matkám zdar!
 Jana

Jirina
Neúnavná pisatelka 15239 příspěvků 17.11.04 20:37

Ahoj mamky,

hmmm slintám slintám! Jani, poprosila bych tě o recept na ty sušené švestky plněné mandlí v čokošce. Hele a jaké děláš spodky pod úly? My tam vždycky dávali piškotu. Jinak rajská s knedlíkama ? máš nějaký rychlorecept na tu rajskou (předpokládám bez masa). Já knedlíky dělám bez problému, ale jsem líná dělat tu rajskou :o))

Romčo, gratuluji k svátku a prosím o popis vídeňských rohlíčků (no to jsem to shrnula do jedné věty!)

Špenátové halušky:
500g špenátového protlaku rozmrazit a důkladně vymačkat vodu (to je opravdu důležité!)
1 dl mléka, 2 vejce
300g hladké mouky
sůl, muškátový květ, česnek, osmahnutá cibulka (místo toho může být směs na zahuštění Špenát Avokádo)
z těsta vykrajovat halušky, vařit ve slané vodě.
Sýrová omáčka: na oleji podusit cibulku (nebo i šunku), 1 tavený sýr, možno i trochu strouhaného eidamu, 150 ml smetany (sladké nebo kysané)

Ahoj Jiřina

A teď Jíra,
ahoj kámoši, po týdnu lehkého marodění (dle MUDr. pouhé zarudlo v krku, v noci pokašlávání, zahnisané očíčko) a těžkého kňouralismu a vztekalismu, kdy dokonce mamka musela spát se mnou (Hany se díky tomu naučila spát celou noc), a táta v obýváku, aby se vůbec vyspal do práce ? tak prostě už je mi najednou zase líp a zase jsem hodný (v rámci možností, hihi).
No takže po téhle předlouhé větě vlastně nevím, co jsem chtěl psát. Snad to, že se učím, co papají která zvířátka, takže třeba umím vyjmenovat, kdo se pase a kdo papá granulky a tak.
Tak zase ahoj a doufám, že už se taky všichni uzdravíte (u nás si to taky pořád předáváme, takže teď pro změnu zase škrábe v krku mamku).
 Jíra

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 17.11.04 20:59

Ahoj Jiři,
rajskou dělám takhle:
na 1/4 l vody 1 lžíci mouky - svařit, do toho prsknu rajský protlak, ještě chvilku povařím a pak dochutím (cukr, sůl, hřebíček…)
tak dobrou jako moje mamka ji nemám, ale děckám chutná.

Nejsem moc piškotová, takže piškoty pod úly strkám jen, když dojdou spodky. Jinak pod ty ořechový dělám z lineckýho, pod ty kakaový z ořechovýho těsta.

A ty sušené švestky: Koupím balíček suš. švestek, do každé strčím jednu spařenou mandli, pak omočím v čokoládě. To je celý. Nejhorší je nacpat tam ty mandle, protože ty kupovaný švestky nemají jednu díru, ale jsou celý perforovaný. Každý rok si říkám, že si sama nasuším, ale nikdy to neudělám.
A váže se nám k tomu jedna rodinná historka. Když jsem je dělala poprvé, bylo na tácku nějak moc mandlí. Myslela jsem, že z těch švestek vypadaly, tak jsem je všechny spořádala. Jaké pak bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že můj taťka ty mandle považoval za pecky a na ten tácek je vyplivoval. Brr. No jo, to jsme my nenažranci. :o)) Takže kdybyste je dělali, upozorněte na mandle předem :-))

dobrou chuť
Jana

David1
Kecalka 287 příspěvků 17.11.04 22:33

Ahoj kamarádi

Ještě že já tady tomu moc nerozumím ale mamka tady slintá nad všemi těmi dobrůtkami o kterých píšete. A dokonce jí přepadla chuť i něco vytvořit, páč u nás cukroví dělává babička na tuny a pak to podarovává.

S jídelníčkem to u nás mamka nemá jednoduché, protože bráška je skoro vegetarián a já jsem poslední dobou na maso:) Takže u nás to třeba vypadá tak, že bráška jí bramborovou kaši a já zase samotné kuře:) Jinak snídám kolem půl deváté a to nejčastěji ovocného jogurtíka nebo pečivo, příp. cereálie s mlíčkem anebo ještě actimel. Dopolední svačinka je většinou ovocná nebo se mi podaří vyloudit i nějaký ten bombónek či něco obdobného:o) Oběd máme s mamkou stejný, jí by to totiž ani nebavilo vařit zvlášť:) Máme moc rádi těstoviny, špagety milujeme a posledních pár dnů se mámy pořád ptám jestli budeme mít „koljenka“ = kolínka. Taky mám rád rýži s jakoukoliv omáčkou, brambory poslední dobou moc nemusím, spíš si dám to „maho“:) Polívky mám taky rád, nejraději asi nudlové ale ani zelenina mi v nich vůbec nevadí (narozdíl od brášky). Knedlíky už jsem papal u babičky a taky to byla dobrota. Máme taky někdy čínu, takže takové smažené nudle se zeleninou a kousky kuřátka mňam mňam, ryby, brokolici s česnekem, kuličky z mletého masa, taštičky plněné masíčkem nebo krevetkami atd. K odpolední svačině si rád dám Kinder pinqui nebo ovocnou přesnídávku, zeleninu či ovoce, sýry nebo co se mi kde podaří ulovit. Večeři máme většinou teplou, málokdy něco studeného. Jo a moc rád okusuju kosti jako pejsek:) Před spaním si dám ještě láhev mlíčka.

Z ovoce a zeleniny mám nejraději jablíčka, banány, okurky, rajčata, papriky. V letní sezóně ještě melouny, broskve atd. S mandarinkou u mě máma moc neuspěla, posledně když mi jí dávala tak jsem se rozčiloval, že mi to rozdělala na kousky.
Já piju cokoliv:) Čaje, ředěné ovocné džusíky, mlíčko a klidně i samotnou vodu. Bublinkaté pití je taky moc dobrý, takže od mámy loudím i minerálky. Piju docela dost, přes noc dám ještě tak jednu láhev.

Jinak se máme docela dobře, tento týden jsme doma, zlobíme a válíme se a čekáme na tatínka, který se má vrátit v neděli. Už se na něho těšíme, hlavně bráška se pořád ptá co mu táta přiveze:)

Minulý týden jsem byl u bratránka a řeknu vám, že s miminama si už hrát nebudu. Vůbec nechápe, že takový štípanec nebo pošťuchování je hra a tak radši hned řve. Kdepak, já si raději budu hrát s velkými dětmi s nimi je aspoň nějaká bžunda:o)

Taky jsem tam oslavil s tetou narozeniny, ona je slaví o den dřív, a dostal jsem vytoužené nádobíčko a teď pořád vařím kávu nebo čaj:) A hlavně babičce nelezu mezi nádobí a že prej nic nerozbiju:o) Dostal jsem i jiné hračky ale třeba taková mašinka jezdící na kolejích mě vůbec nebere, takže asi počkám na tátu co mi taky přiveze:)

Jo a ještě vám musím napsat, že jsem dnes viděl Elišku. Je tak strašně malilinkatá a krásná. Domísek je už velký bráška. A představte si, že by si máma to miminko klidně vzala domů, no nevím kam na takové nápady chodí:) Při této příležitosti jsem také viděl Matýska (ten mě už brzo přeroste, to taky nevím jak to dělá) a Johanku, která má vždycky samé dobré nápady a není s ní nikdy nuda:o)

Budu muset končit, protože se jde na kutě:) Mějte se všichni moc hezky, bacily od sebe odhánějte a zase někdy ahooj.

Pa David

David1
Kecalka 287 příspěvků 17.11.04 23:03

Ahojky holky

Teď ještě za sebe, mám dnes nějakou kecavou:)
I když jsem se trošku inspirovala, tak stejně nevím co koupit dětem k vánocům. Mně příjde, že je hračky budou bavit jeden den a pak nám stejně budou likvidovat ovladače, budíky apod.:) Akorát knížky jsou snad vyjímkou, to si David vytahá vždycky všechny k jídlu a prohlíží si je. Takže letos přibudou určitě další o zvířátkách, ty má nejraději. Navíc se mi zdá, že teď pro druhé dítě to je ještě těžší něco vybírat, protože už spoustu hraček doma máme a nemá smysl kupovat stejné. Já už vidím jak zase strávím min. hodinu v obchodě nad vybíráním dárků:) Škoda, že ten Ježíšek fakt nechodí:o)

Jinak kluci dědovo odchod zvládají dobře, Filip až s překvapením. Asi to bude tak jak jsi psala ty Stáňo, že se s tím prostě vyrovnávají v klidu. Filípkovi jsem se to snažila vysvětlit ale ze začátku mi říkal, že tu ještě děda bude, že se uzdravý apod. Vůbec nebrečel, ani to nevypadalo že by mu to bylo nějak líto. Cizí by možná řekl, že ho ani neměl rád ale já vím, že ano. Byl to takový ten děda na ty správný klučičí lumpárničky. Když jsme byli minulý týden na hřbitově, tak říkal že by chtěl dědovi zavolat. Asi mu to teprve pomalu ale jistě dochází. Davídek dědu na fotkách samozřejmě poznává ale jestli si bude něco pamatovat i později to nevím. Já si teda z takhle ranného dětství nepamatuju nic:(

Už toho nechám a jdu spát, jinak se nevyspím. Kéž by Davídek spal třeba jako Viki:) Ale nestěžuju si, je to pořád lepší než když jsme kojili, to jsme skoro nespali:)
Dobrou všem. Ahoj Eva

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 17.11.04 23:28

Jojo, Dominikova Eliška je nádherná, ale Davídek kecá, jeho mamka si ji vůbec domů vzít nemohla, protože už ji zabavila mamka moje. A já jsem drbala Elí na hlavičce proti srsti a jí se to moc líbila a ve spánku špulila malilinkou pusinku. Vůbec to je prima panenka, a máma potvora nepůjčila a nepůjčila. No a k Elince jsem mámě furt přibalovala i Domíska, Vojto neposlouchej, já se s tím zajochem vodila za ruku, to jsem nevěrnice, co? A nakonec jsme málem vyfasovaly domů i Olčinýho obrpesana Dustyho, moc se se mnou i s mámou zkamarádil. Jo a Mates má spoustu úžasných hraček a nádhernej kout, takže se nás všech šest dětiček v pohodě vešlo a kromě mě vůbec nikdo nezlobil. A já jen trošku - chtěla jsem tetě Olče šetřit elektřinu (furt jsem zhasínala), převěsit prádlo a vůbec trošku přeorganizovat byt. Na to, jak byl dneska hnusný den, tak nám se moc vydařil.
Ahoj
Johanka

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 18.11.04 01:20

Jo vlastně ještě dlužím doplnění:
Aftíky zmizely hned druhý den po noční aplikaci genciánky, mundisal Joko dostala pak už jen preventivně před jídlem, však taky sdlábla celý talíř rizota. Jinak musím ťuk, ťuk zaklepat, že kromě té srazíkové chřipičky, kterou přitáhl asi Filip ze školy se nás nákazy zatím nechytají - možná i díky tomu, že v tom blééé počasí radši ani moc ven nechodíme, jen na nutné nákupní minimum.
Stěhování zatím stagnuje, navíc vůbec nevíme, co se bude vlastně dít a nejhorší je, že se nějak neshodneme s tatínkem, co vlastně čtyřčlenná rodina potřebuje. On by snad nejraději zůstal ve zdejší 1+1, kde má svůj gauč u telky. Já v noci brouzdám po realitách a hledám něco družstevního nebo do OV kousek od Prahy, čím bych se mohla zadlužit až do důchodu. No a jsem nucena vyhrabávat postupně různé kostlivce ze skříní (např. obrkrabici plnou dokladů z podnikání - ke konci už mě to nebavilo třídit, jen jsem vše naflákala do účta a pak do krabice). A těch balíků s oblečením na opravení či přešití, které mi kdysi bylo líto vyhodit a teď stále líto je. Asi to holt přestěhuju. No a jak dokončím tyto přípravy doma, tak u babiček je toho za 54 let bydlení - to je nějakejch hrobečků.
Ale jak říkám, zatím je klid před bouří, čekáme, s jakou konkrétní nabídkou přijde majitel. Mezitím zjišťuju rodinné finanční možnosti a možnosti úvěrů a domlouvám schůzky s právníkem - to kdyby nás majitel chtěl ošounit.

Jiřino, já to jednou větou nezvládnu, ale děkuju za přání, jsem zvědavá, jestli se Standa zítra s něčím vytáhne. Dnes nachystal náladičku tím, že po příchodu z prohraných šipek seřval před návštěvou zcela bezdůvodně a zbytečně Filipa za bordel, který nebyl jeho.
Vídeňské rohlíčky jsou takové ty křehounké z ořechového těsta, které když se povedou, tak se samy rozpouštějí v puse. Chtěla jsem hned písnout recept, ale právě jsem se dozvěděla, že Standa přeci nemůže tušit, že ten starý potrhaný časopis, co se válel v knihovně mezi kuchařkama, je nějak důležitý, takže všechny volné listy, které mu spadly na zem, vyhodil. Naštěstí má doma prababi tytéž stařické Květy, takže až jí zítra ponesu oběd, tak si je půjčím. On je totiž u nich docela dost důležitý poměr ingrediencí, aby byly opravdu křehké.
Taky jsem se chtěla zeptat na halušky, už mám vytištěno a ozkouším. My jinak halušky neděláme, ale špenát a česnek mě přesvědčil.
Ze svých receptíků nic nového krom těch u Dity nemám, akorát v současné době bojuju proti Johančině touze po Twiggy linii tím, že spoustu věcí peču na šlehačce - vepřové i hovězí plátky nebo kuře, stejně úspěšné jsou brambory na plátky třeba s brokolicí nebo celerem nebo pórkem do remosky, ochucené vegetou (někdy i česnekem) a zalité šlehačkou. Dělá se to samo, i když to dýl trvá.
A protože jako delikatesu milujeme vařená kuřecí křidýlka (na obíračku) a máme je skoro každý týden, tak jsem se naučila část toho silného kuřecího vývaru (druhá půlka jde na polívku) použít na bešamel, který ochucuju mixovanou vařenou mrkví, nebo porkem nebo květákem - prostě větším množstvím jednoho výraznějšího druhu zeleniny a domíchávám kys. smetanu. A mám prima omáčky na brambory nebo těstoviny či knedlíky. A není s tím tolik patlání jako se svíčkovou.
Ovšem rychlorajská by u nás neprošla, ta musí být opět z bešamelu, ale s hovězím vývarem. A nejlépe s domácí rajskou šťávou a perníkem. Akorát maso můžu ošidit použitím jazyka hovězího či vepřového.
Možná se teď děsíte té nutriční hodnoty, ale Johana jí opravdu jak ptáčátko, průměr bývá kolem 10ti lžic a dost a Filip potřebuje vykrmovat a Standa jí jen jednou denně. Takže jediný, komu to vlastně ubližuje, jsem já. Vlastně jsem zapomněla nahlásit, že Joko zase zhubla, už měla 12.3 kg a teď po týdnu s afty už jsme opět na nějakých 11,8 - ty půlkilové jojo výkyvy, kdy nic nepřibývá už skoro rok, mi začínají dělat trošku starosti, tak doufám, že vánoční vykrmování pomůže.

Uff, už zase přeháním, holt když nefunguje chat, tak někde to vyvřít musí :-))))
Takže Verunko, koukej se rychle uzdravit!!!!! Musíš být fit, aby sis mohla hlídat maminku, když je teď ta tatínkovo nová milenka, tak aby ti s tátou nepřitáhli domů nějaké to roztomilé plakací a kakací překvapeníčko (jé, já se z tý Elišky nějak nemůžu otřepat, dokonce bych mohla fungovat jak kojná, stačilo deset minut chování a už se mi nalila prsa, ještě teď se to nevstřebalo, a to jsem už skoro dva roky bez kojení.).
Jíro, ty si zas koukej uzdravit mamku, takové noční živočíšo od tebe by mohlo být to pravé, že? Jiřko, to stěhování se samozřejmě týká i Benešových, jestli jsi s nimi ještě nemluvila.
Viki si při vší naší bledé závisti získala Johančí srdéčko tou cibulí, lákem a kyselýma okurkama - na chillie ji ještě naučíme :-) Jenom dotázek: Po tom sunsilku se sice vlásky necuchají, ale taky už nejsou tak vzdušné, Johana po učesání vypadá dost splihle a přitom jsme už dávkování asi vymakali, co nejlíp šlo. Já mám na hlavě čerstvou trvalou a na tu to funguje zcela skvostně - brání to v krepatění. Možná zkusím najít něco na ještě jemnější vlasy. Zítra Motýlka asi nestíhám, ale dotaz tu je? Neplánujete hory v lednu? Netrefíme se? My jedeme 16-22., ale budeme bez auta, to babiččino by tam týden nepřežilo, ale do Špindlu kousíček a do Jánských jezdí bus.
Po unaveném Stanáskovi s Vojtíškem a pajdající? Terezkou se nám stýská, chtělo by to více info.
Evi, na požvatlání nebylo moc času, kdyžtak můžeme něco spáchat soukromě, když budeš chtít někam s klukama vyrazit, zavolej.
No tak snad už by to stačilo :-)))
Mějte se,
 Romana

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 18.11.04 01:33

Kecám a kecám a na to důležité stejné zapomenu:
Takže zprávičky pro chatařky a srazíkářky:
O Bootgirl a jeji Elišce jsem se dnes rozplývala až až, ale zaznamenaly jste, že Lesina čeká - asi Metůdka? A zcela čerstvá novinka, šťastnou zprávičku oznámila tento týden i Mishička, takže Barbánek dostane konkurenci.
Pa
 Romana

HanaZana
Závislačka 2793 příspěvků 18.11.04 14:26

Ahoj Filuťáci!

Jsem u vás v deníčku na čumendu,to víte,mamka mi moc času nedá a pořád píše k Šulánkovi,tak mi aspoň teď dala trošku prostoru,abych napsala k Vám.

Johanko,Tvé mamce gratulujeme k svátku,dnes jsem si prohlížela kalendář a prý tam psali,že má dnes svátek Romana.
Tak ji dnes moc nezlob a dej jí i za nás velkou pusu.

Nějak se nám tu rozrůstají řady maminek s miminky v bříšku,co?Adletka a Barbánek budou mít brášku nebo ségru a dokonce i mamka taťkou si pořád povídají o tom,že budem mít v červenci nějaké miminko.To bude jako to gumové bez vlásků????To bych teda brala,ale o tom mamka mluvila,že mi ho přinese jakýsi Ježíšek.Nevíte,kdo to je?Asi nějaký hodný pán,co nosí dárky dětem:o )))).

Tak papa a já se třeba zase někdy ozvu.

Klárka od Adámka a Niky

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 18.11.04 14:32

Ahoj Romano,

se Sunsilkem neporadím, Viktorčiny vlasy by splihly asi až po aplikaci kýblu či jiné podobné objemové jednotky :). Nezkusilas aplikaci jen na mokré po umytí, rozčesat a pak už ne? My totiž patláme téměř denně.

Hory ještě naplánované nemáme, jedeme na silvestrovský týden někam do Jizerek, ale leden/únor bude záviset na Honzovi, kdy bude mít čas.

Jinak řekni Johance, ať začne pořádně jíst, protože kdybysme se někde sčuchly, Viki by ji mohla zavalit (má skoro 15 kilo, náš malý nedonošenec :), a to už jsem na:,–(ila dietku, tj. žádné smetanové jogurty, minimum smetanových omáček, hromady ovoce a zeleniny atd. Už ji pomalu neuzvednu, ta zase přibývá snad ze vzduchu.

Dneska bych Motýlka taky nestihla, nějací dobráci se mi vloupali do auta a já trubka tam zapomněla doklady, takže jsme s Viki strávily dopoledne na dopravním inspektorátu. Mimoto v autě byl i klíč na bezpečnostní šrouby na kola, naštěstí je někdo vyrušil, takže jsem milou koktávku našla stojíc na heveru a chyběl jenom jeden šroub na jednom kole. I tak to stálo 500 za novou :,-(u šroubů i s klíčem :(. Nepotřebujete někdo zánovní hever? Jeden mi přebývá :D.

Jsem zvědavá na to vaše stěhování, doufám, že nás budeš i nadále informovat :).

Ahoj, Iva

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 18.11.04 14:39

Ahoj Evi,

to jsem ráda, že se u vás všechno vrací pomalu do normálu. Uvidíš, že si Davídek něco pamatovat bude, já si pamatuju pradědu ležícího ve svém pokoji v posteli, a to odešel, když mi bylo 20 měsíců…

U tvého dlabancového komentáře se mi ale sbíhaly sliny na ty čínský pochoutky - já několik pseudočínských jídel dělám, ale nikdy nechutnají jako opravdová - až budeš mít chuť, nechceš se s námi podělit o nějaké receptíky, abysme nemuseli utrácet hříšný peníze v čínských restauracích? Podotýkám, že mám i čínskou kuchařku, ale výsledek mého snažení nikdy není ono :). Předem tisíceré díky :D!

Papapa, I.

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 18.11.04 14:42

Ňam, Jiřino,

odpoledne jedu koupit špenát! Viktorčina dieta jde stranou!!! :DDD

Iva

David1
Kecalka 287 příspěvků 18.11.04 15:22

Ahojky

Taky jsme si dnes všimli, že dnes slaví Romana svátek a tak se přidáváme k ostatním gratulacím a přejeme všechno NEJ…

Jani, já jsem si až teď uvědomila, že jsem ti zapomněla napsat ten trik aneb jak neplatit pokuty za parkování:) Raději ti to napíšu soukromou zprávou, tady se mi to moc nechce veřejně hlásit:) Případně kdo to ještě nezná a hodilo by se mu to, ať se ohlásí:o)

Nějaké recepty na čínu se pokusím dát dohromady a pak napíšu. Moc toho zase neumím, většinou to u nás vaří tchýně a to si pak teprve pochutnávám:) Vaří líp jak v nějaké restauraci.

Teda Ivo to jsi měla štěstí, že jsi nepřišla o kola nebo kdoví co by byli schopný ukrást. To vyřizování ti nezávidím. Nám se jednou taky pokoušeli ukrást kola, protože mi chyběli šrouby skoro na všech kolech. Akorát zůstal na každém kole jeden šroub a to jsem si toho všimla až když jsem dojela domů. (nejdřív jsem myslela, že mám píchnuto, páč se mi nějak nezvykle klepalo auto:) Ještě, že jsou ty spešl šrouby:)

Jdu něco dělat i když v takovém počasí jsem vždycky líná:o)
Ahoj Eva

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 18.11.04 15:54

Povídej mi o počasí. Jestli jsem včera tvrdila, že bylo hnusně, tak to jsem ještě netušila, co nás čeká dnes. Ráno jsem vstala s odhodláním k činnosti už v osm, koukla z okna a vrátila se pokorně do postýlky. Johana vstávala až v deset, najedly jsme se a od té doby se válím na gauči a nejsem schopná ničeho. A Johana je tentokrát opice na správném místě - leží vedle mě a čučí na pohádky, ani zlobit ji nebaví.
A to jsme dneska chtěly s mámou šít amuletové pytlíky na voňavé koření (Filip potřebuje vánoční dárky pro své ctitelky), asi to nechám na noc, v noci ten výhled z okna není tak deptající. Jo a taky opravit nádherné manžestráky pro Joko, co mamka spíchla, ale v některých místech dobře neodhadla velikost - představte si černé zvonáče s laclem, které jsou tak široké, že vypadají jako dlouhatánská kalhotová sukně. A na nich velké žluté sluníčkové knoflíky. Parádnice jedna. A pak jí stejně při představě, jak bude řádit po parku, natáhnu džíny a vymalováno.

Moc děkuju za přání, budu slavit při šití s mamkou. Standa má odpolední a po návratu je otázka, v jakém bude rozmaru, má poslední dobou značné psychické potíže, jenže dokud se jim nepostaví sám, tak mu není pomoci. Prostě neumí řešit krize a nezvládá sebemenší stres. Tak doufám, že se před stěhováním nesesype docela.
Jo a ke svému jménu nemám nějak obzvlášť vroucí vztah, jednu chvíli jsem byla pouze vděčná, že nejde moc komolit, ovšem jen do doby, dokud mi jeden rodinný kamarád nezačal říkat Rumunsko. Přesto mě docela potěšilo, když jsem objevila první zaznamenané novorozeně stejného jména na Emiminu, dvojčátko v podzimátkách. Akorát bude mít chudinka narozky a svátek velmi blízko sebe, takže jí budou určo šidit stejně jako já šidím Filipa, který to má ob tři dny.
Ahojky
 Romana

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 18.11.04 16:00

Klárko i Hanko,
moc děkuju za přání, které mi připomnělo, že já ostuda stále nepřipojila gratulaci k očekávanému přírůstku do rodiny. Ale však já ještě pogratuluju, až budeš popisovat, jestli je to hvíždě, fazolka či tečka, tím ti přeji skvělé video na UTZ a těším se na pracovní název. Nějak jsem nezaregistrovala, jestli existují doma přání, co se týče pohlaví. Jinak mám pocit, že dnešní podzim je obzvlášť plodný, je to prima pomyšlení.
ahoj a užívejte si ve zdraví
Romana a Johanka

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 18.11.04 17:41

Ahoj Klári,
to jsou nám novinky! Chvilku se do vašeho deníčku nepodíváme a prošvihneme takovouhle věc! To víš, že jsme s mamkou to tvojí mamky čekání na druhou čárečku pečlivě sledovaly :-))).
Takže už k vám letí jedna obří gratulace a jsme moc zvědaví, jestli k vám v červenci přiletí bráška nebo druhá holka.
O tom Ježíškovi toho zatím taky moc nevím, ale mamka mi onehdá slibovala, že když mu pěkně nazdobíme stromeček, přinese mi to povlečení s Makovou panenkou, co se mi tak líbí. Tak uvidíme.
Pa
Verunka zrzečka

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 18.11.04 17:43

Milá teto Romano rumunská :-),
my ti taky přejeme všechno nej k svátku, hlavně hodného tatínka a pohodové stěhování.
Verunka zrz a celá rodina

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 18.11.04 17:53

Ahoj prďolky a maminy,

teda tolik komentářů, no my žasnem :-).
A špenát už chystáme na víkend. Mňam.
Viki já už tě s tou váhou doháním. Už se blížím ke třináctce. A taky jsem poporostla, heč. Na alergologii mi naměřili 87 cm.

Tak jsme se chystali na víkend bez mamky, měla jet s kamarádkama na víkendové cvičení. Ale já ji chci doma, tak jsem na ni prskla bacila. Jen tak zlehýnka, aby byla provozuschopná, ale aby o něm věděla. Znáte mě, jsem malá čarodějnice narozená na Halloween. Povedlo se. Mamka se na cvíčo rozhodně necítí a víkend zrušila. Naštěstí jí prý vrátí celý peníze bez stornopoplatků. A protože si v Praze v CaA (kruci, jak se píše ten zavináč?) vyhlídla krásný oranžový zimní kabát, půjde urychleně zjistit, jestli ho mají i v tom brněnském a koupí si ho místo cvičení. Pod zimním kabátem se ztratí i nevycvičené špeky, takže už je vlastně spokojená. A já taky. A taťka taky, protože může jít v pátek na trénink a v sobotu kamarádovi na svícu. Tak jsme všichni spokojení… :-))))) To jsem to pěkně rozvedla, co?

Já už nechroptím, pěkně vlhce odkašlávám, ale pořád mě trápí teplotky a v noci se mi špatně spí.

Pozdravujem Davču s Filípkem, to je paráda, že už se vám vrátí taťka, co? A ty vaše specialitky, taštičky, krevetky… mňam, mňam, hned sem hoďte nějaký ten recept!!!

A pozdravujem i všechny ostatní
Pa Verča s mamkou

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 18.11.04 18:37

chichi, pravý alt + C = & :-)))))
je to podobné jako zavináč: pravý alt + v

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 18.11.04 20:36

&&&&&&&&&&&&&­&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&­&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&­&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&­&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&­&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&­&&&&&&&&&& :-)))
 Dík

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 18.11.04 21:19

Milý Davídku,

tak nám teď došlo, jak DĚSNĚ jsme prošvihli tvoje narozeniny.
Přejeme ti všechno, co jen bys chtěl, štěstí, zdraví, taťku brzo doma.
A víš, že seš pro mě fešák neodolatelnej, tak ať ti to vydrží.

Virtuální pusinku posílá
Verunka zrzečka s mamkou a Filípkem

P.S. Jaká byla oslava?

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 19.11.04 13:39

Evi, jsem taky zájemce o tu úžasou výmluvu :))). Předem díky, Iva

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 19.11.04 13:41

&&&&&&, to je teda šířka :))). Jano, proboha, jaký že to špeky budeš schovávat pod ten kabát?!!! Aby si na příštím víkendu s manželem kolegyně nemyslely, že si s sebou vzal dceru :D.

Iva

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 19.11.04 17:25

:-))))))))))).
Není jich moc, ale nedopnu kvůli nim věci, co jsem měla před Verčou. Prostě 4 kila jsou 4 kila.
S tím autem soucítím s tebou. Taky nám jednou ukradli kola - jen dvě, byli jsme totiž moc blízko chodníku, tak se k těm druhým dvěma nedostali. A ani se nenamáhali to podložit a hever bohužel nenechali:-), tak jsme našli auto lehce naklopené.

Dneska spala Verunka 3 hodiny!!! To bych chtěla zažívat častěji. Stihla jsem oběd, pohrát si s Filípkem a nacvičit Pásli ovce valaši, projet starý fotky a ještě si dát dvacet. Prostě nádhera.

Ahoj všichni
Jana, Verča, Filípek

letadlo
Závislačka 3592 příspěvků 19.11.04 20:09

Ahojky Filuťáci,

zdravíme Vás všechny z Anglie, kde se dneska hrozně ochladilo. Sice svítilo celý den sluníčko, ale ruce mrzly.

Romano, z toho šněrovadla si nedělej hlavu, prostě bude až na jaře. Myslím, že si ho Kajka i pak užije. Prostě se ozvi, až to bude a domluvíme se. Přeji hladké stěhování, i když to asi bude fuška. Ale Ty to zvládneš.

Mějte se krásně.

Jana a Karolínka

Jirina
Neúnavná pisatelka 15239 příspěvků 19.11.04 22:01

Ahoj všem,

Jano, dnes jsem zkoušela rajskou, ale tvůj recept jsem četla až teď, takže jsem zkusila klasickou (cibule, kořenová zelenina, rajčata, protlak …). Chuťově vypadala moc dobře, krásně červené ? jen do tý doby, než jsem rozmixovala tu kořenovou zeleninu, pak už to není ono :o( K tomu jsem ještě dělala ?šíšy? jak říká Jíra ? jakoby karboše z mletýho masa, ale ne tak ochucený (spíš jako vnitřky plněných paprik). Pekla jsem je zvlášť, aby ten tuk nenatekl do omáčky. K tomu houskové knedlíky ? práce na celé dopoledne. Mělo to být na večeři, k obědu jsem chtěla dojídat zbytky. Jíra skoro nejedl a pak si poručil šíšu, tak jsem mu dala knedlík, kus karboše, omáčku ? spolykal to a ?eště? ? to u něj neznám, takže jsem nandala znovu a pak ještě potřetí :o))
Poslední dobou má rád sejřík do ruky a k tomu jablíčko. Ovšem tuhle si poručil když z oběda skoro nic nesnědl že chce sejžík a tak jsem nevěděla, jestli mu dát (sýr mu neodpírám, ale na druhou stranu nedávám nic náhradního, když nejí). No nakonec to kousíček spravil :o)

Romčo, Pavla mi psala jen ve stručnosti, že shánějí právníka, snad to ještě není definitivně ztraceno.
Já ten @ dělám levý ALT 64, to pravý ALT V jsem neznala :o)

Ahoj Jiřina

David1
Kecalka 287 příspěvků 20.11.04 13:46

Ahoj Verunko

Díky ti. Oslava byla taková honem honem, protože mi máma pořád utíkala pryč něco vyřizovat. Tak jsem byl nakonec rád, že mi vůbec dala toho dortíka a taky dárky. Rychle jsme se vyfotili (taky to podle toho vypadá - pozn. mamky), dostal jsem dárečky a pak jsme si pochutnali na dortíku. Byl moc mňam mňam. No a pak mě mamka zase nechala u babičky s hračkama a šla zase o dům dál:)

Od mamky: Škoda, že ten den byl fakt fofr, takže jsem si ho s Davídkem ani pořádně neužila. Vždycky to spíš byly jen takové přestávky (musela jsem ten den zařídit spoustu věcí), kdy jsem došla k mamce se najíst a vůbec je zkontrolovat. Příští narozeniny budou určitě veselejší:o)

Tak pa David s mamkou

David1
Kecalka 287 příspěvků 20.11.04 14:00

Ahojky

Tak jsem chtěla ještě napsat, že jsem poslala soukromou zprávou Janě a Ivě ty výmluvný slova:) Jiřko, ty to máš v emailu.
Až dám nějak dohromady ty receptíky, tak je sem písnu.

Počasí je šílené, teď nám tu zrovna chumelí. Já snad půjdu spát, v tomhle se nedá nic dělat:o)

Tak se všichni mějte. Ahoj Eva

Smokie
Zasloužilá kecalka 830 příspěvků 20.11.04 18:00

Nazdárek,

tak opět jen na skok z vypůjčeného počítače. Už mě to taaak se.. (pardon), ale už jsou to 3 měsíce, co jsme bez telefonu, to je neskutečný!

Přiznám se, že jsem přečetla jen deníček a komentáře asi jen první čtyři, takže nevim o čem tu debatujete :-). Jen přidám, že od předminulých Vánoc děláme marokánky a po těch se taky hned zapráší.

Jinak jsem chtěla vlízt na chat a nikdo tam! Jak to, ženský???

Tak zatim pá a příště už snad ze svýho!
K+K+T

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 20.11.04 23:05

Ahoj Katko,
mamku přes den na chat nikdo nepustí. Od toho jsem tu já sekýrnice. A kromě toho, kdykoliv přes den zasedne k počítači, je u ní okamžitě Filda a dožaduje se her.

Jinak o marokánkách mamka říkala, že jsou moc dobrý, ale musí se dělat hodně dopředu, a to ona vždycky zapomene. A 3 dny před vánocema by prý nezměkly.

čau
Verča

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 20.11.04 23:10

Ahoj všichni,
tak co, taky už u vás napadl první sníh? Filípek byl nadšenej a pořád mluvil něco o koulovačce - to si ještě počká. Já jsem si nějakého sněžení asi ani nevšimla.
Zato ta vichřice včera byla dobrá. Zrovna jsme byli u prababičky na klavíru a teta volala, ať rychle jedem domů, abychom to stihli. Tím Fildu naprosto rozhodila. Strašně plakal celou cestu (asi 7 m) od babičky k autu a bál se vichřice. A na mamčiny argumenty, že se stromy nelámou a nelítají větve vůbec nereagoval. A pak to někde vzalo kabel a přes dvě hodiny nám nejela elektřina :-((, to Fildu jen utvrdilo v tom, že je to vážné a zase plakal. Já jsem si klidně spala v kočárku mezi dveřma :-)).
Jdeme mrknout na chat
 Verča

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 21.11.04 20:15

Ahoj všichni,
nový deníček jsem poslala odpoledne, uvidíme, kdy se objeví.
 Jana

Vložit nový komentář