Filutové z Chytrálkova ? Vrabčákův dvouletý deníček

Rodičovství

Ano, je to tak, i já jsem oslavil narozeniny a zapsal se do klubu dvouletých! Jelikož i ve druhém roce svého života jsem dosáhl mnoha zá:,(ních obratů, dovolím si na začátek malou rekapitulaci. Za druhý rok jsem vyrostl o 16 centimetrů (mám 91) a přibral 3 kila (vážím 13). Pohybuju se stejně jako dospělí po dvou (výjimečně za Haničkou po čtyřech), venku už také chodím více spořádaně a nezvedám každý vajgl a kamínek, tolik nezdrhám a nechám se vodit za ručičku. Pleny už mám pouze na spaní a na cestování, používání nočníku je pro mě naprosto přirozené, i když se mi to musí připomínat a občas se nějaké ty mokré slipy přihodí.

Takže mi při chůzi v gatích nic nepřekáží, utírání blátíčka ze zadku už si několik měsíců užívá maminka pouze u Haničky. Spím celou noc na dospělácké posteli (vedle mě raději spí tatínek, protože cestuju a mít jen jednu postel, pořád bych byl na zemi), sám usínám a ráno mě musí budit. Na poslední chvíli jsem se pořádně rozmluvil, takže mamku oslovuju ?maminko?, ségru ?Haničko? atakdále, už si dokážu říct, co chci, i když díky dlouhému vedení mých rodičů někdy dost dlouho trvá, než to dostanu :o), začínám používat logiku a rozeznám pár písmenek. Docela už se dokážu sám nakrmit (vidličkou nebo rukama), používám zoubky a čistím si je kartáčkem. Takže vlastně už umím všechno, co takové průměrné děcko potřebuje, ne?

I když mamka tvrdí, že je toho ještě moc, co se musím naučit, takže i pro třetí rok mám spoustu závazků. Třeba pití, to prostě jinak než z láhve neumím. Prý abych mohl do školky, musím umět papat lžičkou a pít ze skleničky a sám se oblíkat, tak se budu muset snažit. Nebo že by ne? Bůh ví, co mě v té školce čeká! No a další věc, ve které stále připomínám mimino, je porost hlavy ? pořád tam mám jen pár chlupů, stejně jako Hanička, a ani nadále u mě stříhání nehrozí.

Oslava narozenin byla senzační, jako obvykle byli hosté pozváni na odpoledne po našem spinkání, přinesli dárečky a rozbaloval jsem. Mamka mi pomáhala a na dotazy: co v tom balíčku asi bude? jsem odpovídal v pořadí: dort? Ne, Jíro, dort se nebalí do balíčku. Svíčka? Ta bude na dortu, dort je v kuchyni. Tůtů? Jo tak s autíčkem jsem se nemýlil, dostal jsem jich nakonec 8 (až na jedno samé náklaďáky)! Dále jsem vybalil ještě pár nafukovacích zvířátek, trubku plnou lego kostiček a ještě nějaké oblečky, které mě naprosto nezaujaly. Pak babička přivezla z předsíně dáreček hlavní ? tříkolku (říkám jí ?kolka?). Ale moc mi ještě jezdit nejde, šlapu šlapu a ono nic, tak mě musí někdo tahat nebo strkat.

Když byly dárečky rozbaleny, přinesla mamka dort. Hned jsem udělal fůůůů a sfouknul svíčky (taky jsem to pěkně dlouho teoreticky trénoval) a hned jsem požadoval znovuzapálení a znovu sfouknul a tak pořád asi patnáckrát, dokud jsem neměl ohořelé řasy :o) Mamka říkala, že už to stačí, tak jsem dortíček trošku ochutnal. Byl ozdobený lentilkama, ale moc jsem chuť neměl. Zato Hany byla celá říčná a drala se k dortu a pohrabala se v něm a rozpatlala šlehačku po stole a byla tak neudržitelná, že ji naši museli odklidit do židličky a kus dortu jí dát na patlání. Musím říct, že předčila můj výkon při prvních narozeninách! (Poznámka Haničky: Když oni mi lakomci nechtěli dát, tak jsem si to musela vlastním tělem vybojovat a hlasivkama vyřvat! Nejdřív mi mamka dala kus dortu do mističky, ale co bych dělala s mističkou, tak jsem si ho vyklopila na stoleček a misku hodila na zem a ládovala si to do pusy a zapatlala jsem se jako nikdy a taky jsem si na kus sedla, no prostě krása, mamka mě pak musela kompletně umýt a vysprchovat židličku, hihi. Jenže se mi to vymstilo, protože mě v noci pěkně bolelo bříško, doufám, že na moje narozky bude dortík víc miminkovský, aby se to neopakovalo! )
Pokračování Jíra: No a pak jsem dostal ještě speciálně pro mě udělané jednohubečky, ty jsem spapal všechny (dortu jsem moc nedal, na sladké prostě nejsem) a pak jsme venku dělali ohýnek a pekli masíčko a všichni u nás byli až do večera.

Po narozeninách jsem byl jako obvykle u doktorky, tentokrát jsem měl od léta slíbeno očkování. Mamka mi to předem vysvětlila, že dostanu ?pích? do ručičky, chvilku bude ?auau?, ale menší než od vosy, sestřička mi stříkne do ručičky nějakou ?vodičku? a pak to hned bolet přestane a dostanu čokoládku, dokonce mi mamka doma ukázala stříkačku a říkala, že v ní bude ještě jehla, stejná jako ta, co používá na šití. No tak jo, po změření a zvážení Haničky (ječela jako obvykle, já si zatím hrál) jsem se změřil, zvážil, byl pochválen za to, že jsem bez plínky a pak jsem dostal pích, přesně tak jak mamka říkala, já jsem vůbec ani nepípnul, taky jsem hned dostal tu čokoládku, paní doktorka mě chválila, jaký jsem šikovný kluk, a mamka dojetím uronila slzu, jak jsem byl statečný. No prostě byl jsem jediný, kdo tam nebrečel. Paní doktorka mi na závěr dala obrázek, ale já jsem jí ho zase narovnal zpátky do stojánku :o))

Když už jsou mi ty dva roky, mamka mě začala učit, jak se správně jmenuju ? Jiří Vrabec. Jenže já mám v knížce vrabečka, co se jmenuje Puk, takže říkám, že se taky jmenuju Puk. Mamka: jak se jmenuješ? Já: Džiží! M: a jak dál? J: Nééé, Puk!

Tak se mějte krásně, ještě se sem žene mamka.
Váš Jíra (Puk) 2 roky

Od mamky:
Tak vám na mě zase padla taková nostalgie. Cítím podzim a neustále mi to připomíná první dny s novorozeňátkem, první procházky … Tuhle jsem něco máčela v savu a tak na mě dýchla vůně nemocnice, že mi to až bylo příjemné! (nejsem blázen?) Když použiju sprcháč stejné vůně, co jsem měla v porodnici, zase se tam vidím ve sprše rozbolavělá po porodu a stále si připomínám tu euforii, ve které jsem ze začátku žila. Podruhé už to bylo jiné, tak jsem zvědavá, jestli se při Haniččiných narozeninách vrátí podobné pocity. S Jírou jsem si to fakt užila, i když jsem byla nezkušenější, s Hany už jsem měla spoustu věcí vychytaných - vždyť to znáte - a přece jen to bylo díky Jírovi náročnější. Otázka na dvoj- a vícečetné maminky ? prožíváte narozeniny prvorozených jinak než mladších dětí???
Jak ten čas letí, cítím, že se mi ?dovolená? taky krátí. Sice nevím, kdy do práce půjdu, chtěla bych být doma co nejdýl, ale nezávisí to pouze na mně. Někdy bych si to nejradši všechno prožila znovu, i když jsem ráda, že už jsou děti takhle velké a už jsme z nejhoršího venku. Už si dost často vystačí samy, hezky si hrajou (jasně že známe i prokňourané dny), hezky spinkají (2 hodiny po obědě a od 8 večer do 7 ráno je tu klid), už se s nima dá ledasco dělat, už můžeme i sami ven, takže POHODA, ne? No hlavně ať to vydrží a ať se proboha ten čas trošku zpomalí :o))
 Jiřina

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Anonymní  14.09.04 11:33

Ahoj Jirko a rodina od Puk-u,

mas opat krasny dennicek. Cim dalej tym viac ma udivujes ako krasne vies pisat. Myslim, ze by si sa mohla dat na to pisanie a mozno Ti to aj nieco vynesie a budes potom moc zostat doma dlhsie.

Suhlasim s Tebou ze ten cas strasne rychlo leti a i ked mame len jedneho broucka tak uz pocitam len tie stvrtky a tento nam uz bude 16 tyzdnov.

Vsetkych Vas pozdravuje rodinka Chudasku a Jirovi prajeme vsetko naj.....

Gabi

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 14.09.04 13:19

Čauvec Jíro!
To jsi nám to krásně popsal. Určitě jsi si musel narozky pěkně užít. Ani se Hany nedivím, že se ti do toho dortu tak pustila. Mńam, hned bych si taky dala. A ty si příště poruč nějaký masíčkový:-)).
doufám, že se uvidíme na srazíku.
 Verča

Pro mamku:
Tak nostalgie na mě taky padá, hlavně teď při slunečných podzimních dnech. A občas si pustím Filípkovo video z porodnice. Verunce jsme ho bohužel neudělali. Narozeniny obou dětí asi prožívám stejně, protože je slavíme najednou. Když máme celá rodina narozky během jednoho měsíce, museli jsme ty oslavy trošku zredukovat.
A do práce jsem se na ty dva dny fakt těšila, ale zatím je to všechno strašně hektický, nemáme zaběhané každoodpolední Filípkovy aktivity a zkoordinované hlídání. Takže zatím jsem na ně pěkně nervní. Kdybych tak měla aspoň paní na úklid. Ale to je asi stejně nereálné jako mít pořádkumiluvnou rodinu. To by pak bylo času pro děti!!!

Tak ahoj
Jana

 
Euka2
Závislačka 3624 příspěvků 14.09.04 13:29

Teda Jíro,

Ty už jsi velkej kluk, 2 roky? Obrovská gratulace. Pamatuju si, když jsi hlásil, že je z Tebe chodec a teď už dvouletý klučík.

papa Veronika Adámek a Tečka

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 15.09.04 20:28

Milý Jíro,
koukám, že narozky dopadly dokonale. Stejně se máš, když nestihneš zalumpačit ty, tak ti Háňa pomůže, to musí být super, mít takovéhle zastání.
Já jsem si o narozkách uvědomovala spíš to, kolik je toho ještě přede mnou a tím, co jsem už zvládla, se nezatěžuju, to mamča je trošičku sentimentálnější, ale jen o kousek. Já jsem stále hrozně mazlivá, takže mámě to ani nepřijde, neustále má na klíně mazlící miminko. Mám novou přezdívku: Klínový nádor. Jen občas zaslechnu, jak mě pomlouvá, jaké jsem byla hodné miminko, že kdyby tušila, co ze mě poroste, tak by mě snad držela pod postelí, abych radš nerostla. Takže tu tvojí tolerantnější a klidnější mamku ti moc závidím.
No a největší poklona je za tu statečnost u doktora, jak jsi to vydržel, když ti tak ubližovali? Na mě stačí se jen podívat bez úsměvu nebo neprozřetelně pronést větu obsahující NE (např. Ty jsi přeci hodná holčička, ne?) a rozbrečím se velmi usedavě, protože jsem na světě proto, aby na mě lidi dělali cukrbliky a všechno mi dovolovali. Doktor se na mě taky chystá a vůbec se na něj netěším.
U nás se poslední týden nic nedělo, máma furt někde něco organizovala, tak aby se moc neflákala, tak jí to nadále vylepšuju nočním jekotem, na včerejšek jsem se probudila kolem druhé a brečela a slzičkovala tak vehementně, že máma do šesti seděla na posteli a držela mě v náručí, kdykoli mě chtěla položit, nastal neutišitelný brekot znovu. No sice to stále svádíme na chybějící jednu a půl pětky, ale tohle byl možná i nějaký ten břichobol, nebo mi hodně vadilo nové froté prostěradlo, sice jsem zkoušela mámě říct, v čem je háček, ale znáte ji, stále dělá nechápavou, tak snad na to přijdeme systémem pokus-omyl.
Tak se tu mějte hezky, jdu si s mamkou probdít další noc
ahoj
Johanka

Jiřinko, nevěřila bys, ale já největší sentimentální splín zažila letos při Filipových patnáctinách. U nás se moc neslaví, ani narozky nebereme jako důvod k mohutným oslavám. Ale letos mě ten Filipův věk dostal, prohlížela jsem si fotky a zkoušela si vzpomenout i na nějaké horší okamžiky a žádné nenalezla. Možná proto, že puberta zrovna spí a Filip je takříkajíc v dobrém rozmaru, zažíváme denně nějakou tu srandičku a lze se na něj hodně spolehnout. A protože jsem občas z Johanky zcela mimo mísu, tak jsem teskně vzpomínala, jak v pohodě se mi žilo s Filipem a tiše doufala, že za 13 let si budu moct stejně pochrochtávat nad Johančiným věkem.
Pa
 Romana

p.s. pro podrobnosti o srazíku pošlu samostatný článeček, aby se to snadno našlo. Snad to stihnu ještě dnes. Základní důležitý fakt je, že se koná skutečně až 3.10. v neděli.

 
Mart
Kecalka 456 příspěvků 16.09.04 21:38

Ahoj Romano,
chtěla bych se taky přihlásit na obrsrazík.

Mart z jarních miminek (od Diny, Magráty a Taniny)

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 17.09.04 08:00

Ahoj Filutkové!!!
kdepak se touláte? Vidím, že si asi užíváte posledního sluníčka a děláte zásoby na zimu.
Už se mi po vás stýská. Co vaše neplechy, Vojtíškové, Kubo, Davídku a všichni ostatní?

Já hlásím, že nachlazení stále ještě trvá. Kašlu jako o závod, pořád mamce říkám SOPLÍK MÁM, a hlavně jsem STRAŠNĚ protivná a uřvaná. Brečím kvůli všemu tak 3/4 dne. Mamce už z toho hrabe a pořád dokola si opakuje, žé jsem chudinka a nesmí být naštvaná. Taky mi asi rostou i ty spodní trojky.

Filípka máme taky doma, protože z čepů v krku se vyklubala kvasinková infekce. Tak do něho mamka lije šalvěj a citron.

Předvčerejškem mamka s Fildou využili toho, že spím, a přestěhovali tu ložnici - aby mohli přivézt klavír. Jenže nic. Pršelo, tak se převoz přesunul na příští týden. LUmíte si představit, jak to bráška obrečel? On už se strašně moc těšil. A včera jsme si jeli k tetě pro nějaké ovoce a zeleninku a Filípek vykřikoval : Nechci zeleninu, chci klavír!!!

Jinak mamku vytáčím taky tím, že jsem zrušila jakoukoliv samostatnost nočníkovou. Takže, když se mi chce, stojím a brečím KAKA a to je všechno. A mamka není schopná mě donutit, abych si ty gatě sama sundala a sedla si. Zkouším, kdo dýl vydrží. Ale mám strach, že už brzo mamka nevydrží a jestli to pustím, seřeže mě. Zatím jen vyhrožuje.

Dneska jdeme slavit babiččiny narozeniny, tím se rozbíhá náš podzimní narozeninový koloběh. Pak bude taťka, mamka, já, Filda, a druhá babička. To bude oslaviček!!!

Tak ahoj
Verča zrzečka (skoro 22m)

 
David1
Kecalka 287 příspěvků 17.09.04 13:28

Nazdáárek Filutové

Přesně jak psala Verča, tak se snažíme být venku jak se dá, dokud nám to počasí vydrží. Nejraději jsem na písku, na prolejzačkách, na motorce a na vycházce za kačenkama a rybičkama. Špatná není ani cesta do cukrárny:o))

Teda Jíro takovou oslavu bych si taky přál a u nás to zatím vypadá tak, že táta bude na moje narozeniny na služební cestě a tak asi budeme slavit později, asi tak nějak s Vojtíškem Pilůtkem, ten má narozeniny po mně.
Jinak ale nezdá se ti, že to s tím spinkáním trochu přeháníš? Spát odpoledne dvě hoďky a ještě celou noc? To u nás nehrozí, možná tak za dva roky:o) Včera jsem odpadl sice v osm hodin večer ale ráno byl už v půl šesté vzhůru. Schoval jsem se k mámě pod deku a tam jí štípal do nohou. A mělo to úspěch, nebyl jsem vzhůru sám! Pak šla máma odvézt brášku do školky a jak se vrátila, tak jsme šli ještě do postele to dospat:) Usnul jsem ale než stihla mamka zabrat, tak jsem byl zase vzhůru a pro změnu jsem zkoušel jí štípat do tváře a zacpávat nos a pusu:o)

U nás doma je na mě nejhodnější děda. I když něco provedu, tak se tomu směje, případně mi jako vynadá ale neplácne mě ani za nic. S ním je prostě legrace. Nevím jestli to udělal kvůli mě ale spletl si datum odletu a letadýlko mu uletělo. Tak ho tu mám ještě do neděle a musím toho řádně využít. Dnes půjdeme zase krmit kachničky.

Včera si mamka myslela, že máme doma zemětřesení. Ani sám nevím jak jsem to udělal ale myslím, že to bude tím pootočením kolečka co je v ledničce. Prostě nám začala skákat:)) Asi chudák dostala ze mě šok:o) To kdyby se mi tak povedlo ještě jednou to by bylo prííma:) (no nevím jestli by to lednička ještě zvládla - pozn. mamky)

Tento týden se mi podařilo ukrást nůžky a málem jsem si vystříhnul oko:))) Seděl jsem v obýváku a pak mamka akorát slyšela říkat „auva“ a jak mě viděla, tak zjistila, že jsem pod okem stříhnutý. Tak to vidíte jaký já jsem odvážlivec:o)) Mám tam jen malý stroupek a skoro to nebolelo. Teď mě doma střeží jako Šípkovou Růženku:o))

Už musíme končit, tak se všichni mějte moooc hezky. Čauky David (22 m) s mamkou Evou

 
Jirina
Extra třída :D 13540 příspěvků 17.09.04 21:13

Ahoj děti a maminky,

Jíra už spinká, tak vám všem chci poděkovat za blahopřání k tomu, jaký už je to chlapík :o) S tím spaním to Davídku zase až tak stoprocentní není, protože tatínek mi prozradil, že už několik nocí Jíra kňoural a spal u něj pod peřinou! To já bych Jíru vytrvale vracela na jeho půlku, ale tatínkovi se to nějak nedaří :o)

Mluvení se nám zlepšuje každým dnem, takže si neodpustím pár perliček:
Přebalovala jsem na zemi pokaděnou Haničku, Jíra k ní přiklekl a povídá: Dobže? Pošaná holka! Nemusím snad překládat :o)
Když Hany dopoledne spí a já nevařím, snažím se s Jírou si malovat nebo číst, čili dělat činnosti, které s ní nelze. Říkala jsem mu, že ji půjdeme vzbudit, až bude na hodinách ručička nahoře (spí od 10 a pokud se do 11 sama nepřihlásí, jdu pro ni). Dnes mi v půl jedenácté povídá: Juka tikťak hože, Haničku budit! (překlad: ruka na hodinách nahoře, vzbudit Haničku)
Včera jsem mu dala před spaním tradičně láhev s mlíkem, ale nějak jsem to málo ohřála ? to jsem poznala podle slov: míko študí do pušinky! takže tatínek musel odběhnout přihřívat.
Poslední dobou párkrát Jíra povídal Haničce: Ó Žužanko, ó Žužanko, tak pořád nemůžu pochopit, kde k tomu přišel, protože nikdo nechce přiznat, že by mu zpíval Ó Zuzano!

Sraz zatím pořád vypadá, že se nějak dopravíme. Už se těším na Jíru ve vlaku a v metru. Už jsem mu to říkala a povídala jsem, že ve vlaku se nesmí běhat ani křičet a že se budeme koukat z okýnka nebo si číst, tak si hned začal balit knížky do baťůžku, bambulka.

Mějte se prima.
Jiřina se spícími Vrabčaty

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 18.09.04 01:10

V rychlosti zprávičky od VerčiSvob.:
obě holky opětně marodily, opět si pořídily jakéhosi pneumokoka. Barborka kašlala, Kristýnka angínovala - ve školce byla jen tři dny. Ale už se to dost zlepšilo, takže snad se konečně holky vzpamatujou a začnou pořádně řádit.
Krásná zpráva je, že se rodinka postěhuje v rámci obce do hezčího, většího a vůbec lepšího bytu - prý v půlce října.
A nejlepší zpráva je, že na srazík Verča určitě dorazí.
zatím ahoj
 Romana

 
Zuzuka
Kecalka 167 příspěvků 19.09.04 00:07

Ahojky holčiny,
musím vám přetlumočit zprávičku, kterou jsem před chvílí obdržela z Francie a to, že se Ditě-Pupině narodila 17.září ve 12.05 nádherná princezna jménem Elia Anna. Měří 48 cm a váží 2,80 kg. Obě holky jsou v pořádku a prý i porod byl pohodový. Ditu pustí z nemocnice v úterý, takže potom se dozvíme víc.
Mějte se hezky
 Zuzka

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 19.09.04 01:08

No to je nádherná zprávička, Takže Ditě gratulujeme k pohodovému porodu a Eden blahopřejem k nádherný ségře, jestli si budou holky podobný, tak se máme na co těšit. Zatím se těším na fotečky, to se zase rozněžním.
Milá Elio, vítáme tě.
 Romana

Vložit nový komentář