Filutové z Chytrálkova ? Vrabčákův kecálkový deníček

Rodičovství

Milí kamarádi, poslední dobou se mi pusa celý den nezastaví, takže jsem se rozhodl, že tento deníček bude o mluvení, povídání a o legračních výrocích. Já už umím říct skoro všechno a mluvím plynně v celých větách. Jen prý několik drobných vad to má. Ještě neumím vyslovit všechny hlásky (např. R, Ř, L, Z), takže je různě vynechávám či nahrazuju jinými vyslovitelnějšmi, což znamená, že je přece jen třeba trochu zkušenosti, aby mi člověk rozuměl. Co neumím pojmenovat, nahradím slůvkem ?něco? (Jíra vidí něco, maminko dej mi něco), případně neúnavně opakuju ?čotoje čotoje? nebo ?JAK se menuje?. A poněkud měním slovosled, takže věty typu ?autíčko kolečka má? jsou na denním pořádku. Ale zase už docela zvládám skloňování a rozlišení rodu ?Jíra byl, Hanička byla?.

Taky už poznám skoro všechna písmenka. Kromě těch jako Q, W, Y, X, od kterých žádné slovo nezačíná, mám pro většinu pomocné slovíčko, takže například M je maminka, T tatínek, J Jíra. Hrozně rád písmenka čtu, ale slova zá:,–(ně odzadu. Takže například nápis z knížky ?JOSEF LADA? čtu: ája, děda, ája, lukáš, foxík, e-e, š, ó, jíra. Učím se rozeznat barvy, ale zatím bezpečně poznám jen žlutou. Modrou, zelenou a červenou pojmenovávám nahodile a trefím se jen občas.

Teď bych se rád pochlubil některými svými památečními výroky (omluvte, jestli jsem některé už psal dříve). Nebudu je reprodukovat v přesném znění, přeložím do srozumitelné češtiny.

?Tatínek topí ponožky?. Copak to znamená? Tatínek si dal ponožky na topení a suší je. Jindy jsem přišel k mamince a povídám: ?Jíra utopil ručičky, maminko pofoukej?. Co myslíte, že se mi stalo s ručičkama? Sáhl jsem na topení a ono pálilo :o))

Hanička seděla na nočníku a aby neutíkala, mamka jí přistrčila hrací stoleček. Líbilo se mi to, tak jsem si podal nočník a zasedl z druhé strany. Hany vstala a měla načůráno, já jsem vstal se slovy ?čůráníčko je tam?. Mamka koukla do nočníku, ale nic v něm nebylo. Jíro, a kde je čůrání? Já: čůráníčko je v pindíku!

Venku pršelo a na balkoně se krčil kocourek. Povídal jsem: Prší. Čumáček mokrej. Deštník dát kočičce.

Byla u nás mamky kamarádka Vlaďka s roční Kačenkou. Už byly na odchodu, Vlaďka odběhla do předsíně pro oblečky a zavřela za sebou. Katka se rozběhla ke dveřím a mamka jí povídá: neboj, maminka hned přijde. A já jsem to hned uvedl na pravou míru: ?neni maminka, je Vlaďka, todle maminka? a ukázal jsem na svoji maminku.

Ve vaně mi táta přetáhl pindíka a ještě jsem chtěl od maminky a povídám ?eště taky?. Mamka schválně dělala, že nechápe a ptala se, jestli má taky přetáhnout pinďu Haničce. Hned jsem opáčil: ?Hanička nemá pindíka, Hanička pipinu má?. Hanička se tam koukla, sáhla, no fakt je to tak :o))

Jinak gramatické zkomoleniny už mamka ani nestíhá zapisovat, příklad: ?táta a strejda budou pracovat?. Za chvilku jsem se chtěl podívat, jak ?tatínek a strejda pracovají?.
Různé písničky taky obměňuju velmi rád, vzorek: táto, mámo v komoře je myš, pustíme tam Haničku, taky kocoura pustíme tam :o))

Takže melu pořád a ještě ke všemu vyžaduju, aby se mnou bylo konverzováno, čili když chci něco říct, opakuju to pořád dokola, dokud nedostanu odpověď. Máma někdy docela šílí :o))
O co víc mluvím, o to míň poslouchám. Mamka mi musí často příkaz opakovat několikrát. Teď už najela na to, že místo opakování následuje plácnutí ? třeba Jíro, nekousej tu knížku! 3× po sobě a pak mi rovnou jednu střihne. Já pak říkám ?maminka nabacala Jírovi kousal knížku? ale že bych si to nějak příliš vzal k srdci, to v žádném případě.

Budu moc rád, když mi taky napíšete vaše slovní legrácky, máte-li nějaké pamětihodné výroky i svých sourozenců či kamarádů, sem s nimi!

Závěrem se pochlubím, že od soboty obýváme s Haničkou náš vlastní dětský pokojíček. Naši si přestěhovali postele do pokoje, kde jsem dřív spal s tátou. Já spím sám na těch původních dvou postelích ? tedy spím na jedné, druhá vedle je přichystaná pro Haničku, která je pořád v dětské postýlce. Aspoň se má kde vyvalovat mamka, když za náma ráno přijde :o) V sobotu jsme premiérově usnuli jak vzorňátka v 8 hodin a spali až do 7,30 ? tedy já bych spal i dýl, ale Hanička na mě začala pokřikovat a chechtat se, tak jsem se přidal.

Pá kamarádi, máme vás rádi, tak pište!
Jíra s mamkou Jiřinou a ségrou Haničkou

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 16.01.05 19:36

Ahojky Jíro,

tak deníček o mluvení byl dobrej nápad, to je moje parketa.
Jsem ukecaná jak kavka, nebo spíš jak brácha. A když spustíme oba, jde všem hlava kolem.

Zvládám už skoro všechna písmenka, kromě r, ř a místo s říkám š. Ale koukám, že ty taky.

A ty moje mluvicí perly jsou tady snad už všechny napsaný.
Minulý týden jsem mamce řekla: „Mamko, já jsem babička a zlobím se na tebe. " A když se mamka zeptala, proč se zlobím, řekla jsem: "Protože seš koza!“ No, mamka to hned řekla babičce a ta tvrdila, že o mě nic takovýho neříkala :-)).
A včera jsem řekla druhé babičce, že jsem otravná učitelka. Tak to mamka taky neví, kde jsem to sebrala.

Písničky si taky upravuju, z těch upravených mám nejraději Halí belí, Sylva v zelí a Ondrášek (bratranec) v petrželi…

Ale máme doma i jiné pokroky. K vánocům jsem dostala Kuřátko a obilí a teď to čteme každý večer. A předvčerejškem mamka zjistila, že to Filda umí nazpaměť. Celý. to má super básničku k zápisu, co?

Zápis je teď u nás téma č. 1. Filípek se STRAŠNĚ těší.
Téma č.2 jsou Filípkovy zuby, už se mu prořezává další řezák mimo linii, takže teď půjdou ven dva mlíčnáky. A Filda chodí a viklá a snaží se je vyviklat, aby nemusela paní zubařka trhat.
A téma č.3 je nový byt. Mamka teď maluje odpady, elektřinu a kachličky. Když zavře oči, vidí zásuvky a vypínače. Musíme do konce ledna nahlásit, jak to chceme. Takže mamka teď e-mimino fláká a tvoří a počítá ceny.

O víkendu jsme byli u babičky, protože naši se zúčastnili kamarádského badmingtonového turnaje a poté hospody. Parádně si to užili, taťka ho vyhrál a mamku bolí celé tělo. A nejvíc si prý užili toho nedělního bezdětného rána.
A babička prý říkala, že se ze mě stává pěkná dryáčnice, která utlačuje Filípka. No přece se nenechám utlačovat já, ne?

Tak to bylo dlouhý a snad všecko

Vaše Verunka zrzečka a mamka Jana

 
Anonymní  16.01.05 21:21

Ahoj, to jsem zase já.
Mamka si ještě vzpomněla na mé poslední hity.
Když sedím na záchodě, hlásím vždycky: Čujám, kakám, kadím!
A v obchodě funguju jako nákupní seznam. Položky jsou: Jupíka, joguutky, šunčičku, máslo.
Ale na nic jinýho už si nevzpomeneme, protože jinak asi mluvím úplně normálně.
 Verča

 
Smokie
Zasloužilá kecalka 830 příspěvků 16.01.05 21:33

Ahojky Jíro, Verunko a všichni ostatní,

tak mluvení je taky moje parketa :-), taky jsem dost ukecanej, povidám dobře a okomentuju všechno.
Umím taky skoro všechny písmenka (nedávno mě mamka zkoušela), kromě r a ř a s a c říkám jako když si šlapu na jazyk, takové přišlápnuté s a c :-).

Musím podotknout, že mě knížky až zas tak netankujou, to teda říká mamka, já si je rád prohlížím, ale pak je taky rád trhám, a to je mamka celá říčná, to mi je pak zabavuje. Ale ani leporela na mě neplatějí, ty zase koušu. Takže nějakej těžkej inteligent sečtělej knížkama ze mě asi nebude :-).

No a moje vejšplechty: poslední dobou říkám zá:,–(ně Jakub chce....., maminka se mě na to ptá Jakej Jakub?
Obdobně jako Jíra říkám já pracovám, dále maminka byl (po vzoru tatínek byl), řidičovat znamená řídit a dost si vymejšlím slova, například když mi mamka nechce něco dovolit, vymejšlím jiný slova téhož významu :-) (samozřejmě to nezní vůbec nijak).

Co ale moc k chlubení není, že říkám sprostý slovíčka, a že jich znám! Z výchovných důvodů je zde nebudu vypisovat, jen taková zajímavost, říkám deb (pro maminky ze slova debil), což už vlastně nepovažuji za sprosté slovíčko, ale ani to mi mamka nechce tolerovat, říká, že to nic není.

Jinak Verunko, u nás je téma zápis také na prvním místě, zjistili jsme, že zápis do naší školky bude už koncem ledna, takže už ta školka dostává reálné kontury :-). Taky se budu muset nějakou básničku naučit, jenže jak se znám, určitě se budu stydět :-)!

A teď něco od mamky: holky Kuba si dneska vyrobil parádní bouli, přímo uprostřed čela, letěl ze záchodu s tím, že si nechce umýt ruce, zakopl o kolečko kočáru a padl přímo na futro, boule lezla přímo před očima. Fakt takovou bouli jsem už dlouho neviděla, musela jsem ji vyfotit, dám ji na rodinu. Ani pod čepicí se neschovala, byl tam vidět hrbol :-).
No a aby Tobík nezůstal pozadu, spadl přímo na čumák v chodbě na dlažbě, ale z toho nic nebylo, no a potom ve vaně, takové malinké spadnutí a má tam modřinu. Prostě dneska jsme měli modřinovej den :-).

Tak to je od nás zatím vše, mějte se fšichni fajn!!!
Pa pa Kuba, Tobík a Katka

 
Smokie
Zasloužilá kecalka 830 příspěvků 16.01.05 21:42

No jasně, po přečtení Verčinýho dodatku jsem si taky ještě vzpomněl, mé oblíbené „označení“ je „uslintaná paní“, já už jsem to tu kdysi psal v souvislosti s reklamama, prostě uslintaná paní je ta, která má namalovanou pusu. (Na vysvětlenou: v reklamě na Margaret Astor nebo co je taková paní, která má tak moc namalovanou pusu a hlavně na tom lesk, že to mamce připadalo jako že je uslintaná, no a já jsem to vztáhl na všechny paní :-))

A pak ještě mamina občas říká naší Zerušce „ty jedna nenažraná čubko!“ (to když ji chytne mlsná - Zeru, ne mamku), a jednou, když k nám přišla Karolína (moje teta), jsem tohle řekl a Karolína si to asi vztáhla na sebe nebo co a zakázala mi to říkat :-).

Pa K.

 
Anonymní  16.01.05 23:05

Ty seš Kubo taky pěkný kvítko:-)))).
U nás se o mým zápisu zatím mlčí, Filípek vše převálcoval. Ale půjdu taky, někdy na začátku února. A pak budu chodit do školky s Adélkou. to je moje kamarádka, ale zatím se spíš hádáme.
Jenom se mamka pořád nemůže rozhodnout, jestli půjdu na plný úvazek, nebo jen na těch 5 dní v měsíci, aby jí zůstala mateřská. Záleží na tom, jak se domluví na příští rok v práci. Asi se půjde ptát zítra, tak uvidíme.

ahoj
Verča
A foukám na boule tobě i bráškovi

 
Smokie
Zasloužilá kecalka 830 příspěvků 17.01.05 16:43

No Verčo,
já nejspíš budu chodit rovnou na plný úvazek, protože mamka má mateřskou na Tobíka, prej že si ode mě odpočine, chápeš to???
A taky tam budu chodit s kámošem Lukáškem a ještě tam bude jeho starší brácha Filípek, tak se těším, jak budeme řádit :-)!

Tak čau a dík za foukání, už to nebolí!
Kuba a spol.

 
Anonymní  18.01.05 01:29

Ahoj Kubo,
mamku plně chápu, však já si jí taky pěkně užívám, když je Filda ve školce. Prý to bylo super, když jsem byla miminko (to už si teda nepamatuju). Teď už se s Fildou zabavíme, takže někdy je i lepší mít obě děti. Ale v globálu je jedno dítě jedno dítě. Minimálně jsme mobilnější a všechno nám trvá kratší dobu.
Vidím, že ty si to ve školce užiješ, tolik kámošů. Čauky
spící Verča a mamka právě dotvořivší obklady do koupelny :-))

 
Jirina
Extra třída :D 13532 příspěvků 18.01.05 21:15

Ahoj Filuťáci a hlavně jejich mamky,

dnes mě překvapil Jíra dalším prima výrokem. Seděl na gauči, koukal na televizi a koukám, že má ruce ve slipech. Ptám se: Jíro, co to děláš? Odpověď mě uzemnila: Jíra chce ukázat pinďu Haničce! Tak už v tomhle věku mají chlapáci pocit, že holčičkám něco velmi podstatného chybí a chtějí jim to vynahradit aspoň ukázáním :o)))
Mimochodem v televizi (resp. na videu) se nejradši kouká na ?šapečky? přeloženo ?chlapečky? tj. domácí nahrávky když byli malí (jako by snad už nebyli). Ani Jírovi nevadí, že všichni šapečkové je on sám. Zrovna tak fotky ? nejvíce v kursu jsou taktéž šapečci.

Ještě mě překvapila jedna věc ? večer jsem Jíru svlíkala a připravila oblečení na ráno a mimo jiné slipy, které ještě neměl (zelená verze těch co nosí modré a fialové). To jsem nečekala ? Jééé Jía nový šipy má … a nutně si je musel ozkoušet a běhal v nich a za žádnou cenu se nechtěl svlíct a jít se koupat. Tak asi máme doma manekýnka :o)

Na závěr mě uzemnil dopis ze sociálky ? zvýšili mi přídavky na děti a to prosím pěkně na každé dítě o 4 Kč slovy čtyři koruny české. Tak fakt je v tomhle státě asi někdo padlý na hlavu.

Mějte se prima a ahoj
Jiřina

 
Anonymní  18.01.05 21:58

ahoj Jiři, tak to jsem lepší, mně je zvýšili zhruba o 60,–Kč :-))))))))

S oblečením je to u nás hrůza. Verunka si obleče jen to, co sama uzná za vhodné. Tak jsme na silvestra odjížděli s bundou po Fildovi o 3 čísla větší. Každé ráno svádíme souboje o to, jaké kalhoty, jaké boty, jakou bundu a sámo jakou čepici a rukavice. Nějak se nám těch bund z různých stran sešlo víc. Mít jednu, nemusíme nic řešit:-))

Kalhoty, které jsem jí slavně ušila k vánocům (podle mě moderní manšestráky s tenounkýma proužkama - hnědá, béžová, červená, zelená. Nosí je spousta dospělých). Tak tyhle kalhoty se jí prý nelíbí a odmítá je nosit.

Jinak u nás nastal výrazný zlom a už asi 4 dny děti usínají samy. Většinou jim řekneme, že jdeme na záchod, uvařit si čaj apod. A už se tam nevrátíme. Už zbývá poslední krok - říct jim to na plnou hubu.

Ahoj všichni
Jana

 
Anonymní  18.01.05 21:58

Nějak mě to přestalo přihlašovat automaticky, dnes už se mi teda nechce, ale budu si na to muset zvyknout.
Ach jo
 Jana

 
Smokie
Zasloužilá kecalka 830 příspěvků 19.01.05 20:54

Nazdárek, kde všichni jste????

Jani, to je fajn, že vám děti usínají sami, to my si o tom leda tak můžem nechat zdát!

A mě zvýšili přídavky na děti na každýho 8,– Kč a rodičovský příspěvek o 62,– Kč :-)!

Jinak u nás nic novýho, boule se docela scvrkla, lehce je vidět modřina, ale moc ne, a taková to byla rána!

No tak zatim pa
Katka a spol.

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 19.01.05 21:57

Ahoj holky,
tak zítra jdu do školy uzavřít a napsat známky a pak frčíme na hory. Doufám. Fildovi zase zabral dovolenkový syndrom a je pěkně nachcípanej. Dneska spí u babičky, aby mohli číst Harryho Pottera (a my se v klidu sbalili). Tak zítra uvidíme.
Verča je OK, ale v dnešním zmatku jsem s ní zapomněla jít na to odložené očkování. Tak máme ještě příští středu.

Verunka se dneska zúčastnila srazíku Špuntíků, aby mohla maminka nerušeně odsouhlasit vzhled koupelny. Tak to mám hotový, podepsaný, naceněný… a teď si třičtvrtě roku počkám, než to uvidím :-)) :-((.

A k tématu deníčku:
Dnešní jízda autem po Brně s Verunkou řvoucí následující * je pro řidiče opravdu zážitkem:
"Mamíííí, nejeď uychle!!! Abys nenauazija do auta!!! Mamííí, nejeď!! Tam jeď na snížek, pomaloučku pěkně po snížkůůůů. Mamííí, auto tam jede!!
Mami, kuiste (asi Kriste! pozn.m.), nejeď žikám!!! … a variace na zvolené téma. Musím podotknout, že jsem jela vzorně 50 a vzdálenost mezi mnou a jinými vozidly byla víc než dostatečná. :-)

Tak se mějte, ozvu se v neděli po návratu z hor.

Jana a sama usnuvší Verča

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 19.01.05 21:59

Tak už to vidím, spletla jsem to, mně zvýšili taky rodičovský příspěvek. Přídavky se počítají tak debilně z doby, kdy jsem ještě byla v práci, takže je neberem :-((
 J.

 
Smokie
Zasloužilá kecalka 830 příspěvků 20.01.05 22:01

:-))) Teda Jani,

řežu se tu smíchy! Úplně živě si ji dovedu představit! To náš Kuba říká jen (po vzoru maminky) „No tak jeďte, kruci!“ a tak podobně, to jako když stojíme na červenou a před námi auta, ale Verunka opravdu boduje!!!!!

Jinak ať vám (hlavně Verunce!) to zdraví vydrží, aby jste neprošvihly to očko! No a Filípek ať se kouká uzdravit!!!

No a asi si tu budem dopisovat my dvě a občas Jiřina, teda až po horách :-).
Pa Katka

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 22.01.05 18:27

Tak jsme doma, jen co vybalím a konečně se pořádně nadlábneme a umyjeme, tak napíšu, jaké to bylo.
Zatím jen krátce: supééééér - tedy aspoň pro Joko, já mám ruce jak orangutan a záda necítím.
Pa Romana a Johanka

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 23.01.05 16:43

Ahooooj!!!
Zdraví vás tři lyžaři a jedna bobistka.

Na hory jsme si s sebou přivezli sníh a konečně jsme zažili tu opravdickou zimu. Bylo jako v pohádce, zažili jsme za ty 3 dny ode všeho - sníh s deštěm, sníh, mlhu, sluníčko, vítr, prašánek…

Bylo to skvělý, už se těšíme na další víkendovou akcičku.

Pokud najdu čas a sílu, napíšu deníček ještě dnes, jinak až zítra.
Tam se budu věnovat detailům.

Ale ještě v kecálkovském Verunčiny dnešní zápichy:
Maminko, já jsem pomočená (myšleno zamokřená).
Maminko, já jsem čertík a ty seš andílek. Andílku, můžu tě zabít? :-)))

Jana, jdu vybalovat

 
Smokie
Zasloužilá kecalka 830 příspěvků 23.01.05 22:18

VÍTÁME LYŽNÍKY JOHANKU A VERUNKU!!!

To jsme rádi, že vás máme ve zdraví zpátky!
Už jsem myslel, že deníček nenajdu, byl až na 4.stránce někde bůhvíkde.

Takže Jani, piš, piš, ať můžem co číst!

Ahoj Kuba, Tobík a Katka

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 23.01.05 22:53

Tak dneska si musím ještě chystat seminář s maturanty, Verunce masku na zítřeší karneval a věšet prádlo. sorry, ale dneska už to nestihnu :-(( Čau Jana

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 24.01.05 17:56

A dneska se mi podařilo odtrhnout Fildu od slíbených počítačových her, aby deníček odešel co nejdřív. Hurá, už je odeslaný!
Tak jak to s váma vypadá? Nikdo nepíše.
 Jana

Vložit nový komentář