Hlavně se nebát vyvolání

Porod

Tento deníček je o mém porodu, který byl vyvolávaný, protože mi diagnostikovali těhotenskou cukrovku. Tu jsem měla jen na dietě a ani jsem ji nedržela. :) Ale pravidla jsou pravidla a já tedy poslušně nastoupila v den termínu porodu a nechala doktory, ať konají. Odhad váhy jsme měli 3500, takže to ani nemělo být proto, že byl moc velký, ale prostě kvůli rychlejšímu selhávání funkce placenty u nás cukrovkářek. :) Deníček je hodně dlouhý, psala jsem ho hlavně pro sebe, abych na to nezapomněla.

Ve středu mě přijali na rizikové, že vyvolávat začneme zítra v 7 hodin. Nález stejný jako před týdnem - hrdlo pro prst, čípek asi 2 cm. Odpoledne v nemocnici nezáživný a večer jsem si dala delší sprchu s tím, že jsem se v ní houpala, natřásala a mluvila k Davídkovi, že zítra to bude hlavně na něm, tak ať se umoudří a pustí se mě. Byla jsem nervózní, ale zároveň natěšená. Už budu mít miminko! Hlavně, ať je v pořádku… O tom, jak hodně to bolí, jsem netušila. Pořád jsem si myslela, že dojde na scénář „já a přítel pár hodin na našem porodním boxu, jakmile se začnu otevírat“ a že tam budu hopsat na balóně, ve sprše a budeme si tam k tomu pouštět moji oblíbenou hudbu (ten den přítel ještě dodělával na kartu mix písniček :D).

Ráno v 7 hodin jsem čekala před vyšetřovnou, šla dovnitř, doktor mě prošťáral, žádná změna, řekl sestře o půl tablety a dlouho to tam dával. To bylo ne zrovna příjemné, ale skousnete to. Když víte, že těmahle cestama má projít hlavička, tak nedělej scény, když tam šmátrá prsty, že. :D Prý pak budu špinit. Měla jsem zůstat půl hoďky v klidu na lůžku a pak mi natočí můj první monitor i s kontrakcemi.

Jak jsem si lehla, po nějaké době jsem ucítila první tvrdnutí i s lehkou bolestí, to jsem neznala. Přišel na řadu monitor a hle, koukám, že spolu s tvrdnutím i kopce u kontrakcí. Bolesti jen mírné, ale věděla jsem o nich, po pár minutách kontrakce vyjely vždy tak na 127, lehce pravidelné. Ptají se mě, co a jak cítím, říkám, že jo, ale že zatím dobrý. Šla jsem se nasnídat, v den porodu jsem jako cukrovkářka dostala jeden krajíc s máslem, meltu a jablko. To i doma sním teda víc. U snídaně už jsem v klidu neseděla, začínalo se to rozjíždět.

Volá mi ségra, tak jí řeknu, že nemám náladu, že už se asi něco fakt děje. Ale je mi jasné, že doktor mě má prohlédnout až v deset, a pokud mám bolesti, ale neotvírám se, je to na nic. :/

Kontrakce už dost zesílily a já se těšila k doktorovi jako blázen, na monitoru už dost výrazně rovnoměrné kontrakce, které jsou po cca dvou minutách od začátku předešlé. Kontrakce trvala cca půl minuty a někdy se stalo, že mezi silnými byly ještě malé, takže ani ta úlevová část nebyla.

Když se sestra ptá, jak mi je, říkám, že nechci být za hysterku, že se třeba ještě nic neděje.

A vedle mě spolupacientka, která mě celou dobu slyší a vidí, jak dýchám a procházím mezi kontrakcemi, říká: „Ježiš, řekněte normálně, že rodíte!“

Jinak jsem jim řekla, že potřebuju na velkou, ale nejde mi to. Tak hned panikařili a ptali se, jestli jsem fakt prvorodička. :D Já říkám, že to nebude hlavička, že fakt potřebuju. :D No doktor mě radši hned vyšetřil a přes super příjemné kontrakce žádná změna! Dostala jsem další tabletku, opět dost bolestivě, a čípek do zadku, na uvolnění cest.

Teď už se to rozjelo ve velkým. Bolesti šílený, nemohla jsem se udržet, od začátku jsem se snažila v kontrakci zapřít, pokrčit roztažený nohy a pomoct Davidkovi v sestupu, ale už jsem to začala po té druhé půlce tablety dost nedávat. Bolelo to šíleně, že monitor bych rozkousala. :/ Interval byl takhle krátký, takže odpočinek skoro žádný, a někdy bez intervalu slabší kontrakce vystřídala silnou a naopak. Už jsem byla vyčerpaná, musela jsem ležet na boku a měla jsem aspoň koleno pokrčené a nahoře, aby aspoň nějak byly ty cesty otevřenější, ale už jsem i kňučela.

Říkala jsem setře, že to opravdu hodně bolí a ona soucitně: „To jsou ty vyvolávané, nemáte čas se srovnat s nástupem kontrakcí, bývají prostě rovnou strašně silné.“

Úplně jsem se upnula na to, že chci doktora, aby mi řekl, jestli je to alespoň k něčemu, že jinak jim řeknu, že to chci zastavit, že už nemůžu. Pak přišel zas monitor a ten mi nakonec přerušili, že mě chce vidět doktor. Bylo nějak 13:20.

Měla jsem zrovna kontrakci, když jsem lezla na kozu a když doktor přicházel a ptal se mě, copak mi je. :D

No sáhnul do mě a říká: „Paráda, jděte na sál, jste na 5. Máte půlku za sebou!“

A já na to: „Počkat, na 5? Epidural se dává do 4 ale ne?“

A sestra na mě: „Oni to s vámi nějak vymyslí.“

No já nemohla uvěřit, jako fakt se něco děje?

Oni hned: „Tady sestra žákyně vám jde zabalit.“

Já: „No já musím ale zavolat přítele!“ (Celou dobu na to čekal doma, chudák, po tý desátý hodině jsem mu už ani nebyla schopná dávat vědět, jen jsem mu napsala, že to je humus. :D

A oni: „Jasný, zavolejte mu.“

Ještě jsem se ujišťovala, jestli mě jen neutěšujou, jestli jsem fakt na 5 a sestra, že jo a že jako se hodně diví, jak mi to zabralo, že se to tak nestává. To mě potěšilo. Zabalily jsme a šly jsme na porodní o patro výš. Na chodbě mě chytla kontrakce, lidi na mě koukali a já fakt nemohla. Spěchaly jsme, než začne další. Dorazily jsme tam asi v půl druhý.

Přišla za mnou porodní asistentka, taky do mě sáhla a řekla, že píchneme vodu, že to bude brzy. Ptala jsem se na klystýr, co jsem načetla, tak ten taky pomáhá v otvírání, ona na to, že ten nestihneme. Tak jsem se lekla, říkám, aby to stihnul přítel! A ona, že snad jo. Po píchnutí vody říká, že bude mít vlásky, že už si ho pohladila. Pak mě napadlo říct jí, protože kapačka pořád nikde a klystýr se údajně nestíhá, že mám pozitivního streptokoka.

„Aha, to nevím, jestli se stihne.“ No, nakonec mi ji dali.

Dorazil přítel, uřícenej, že nemohl zaparkovat! :D Prej: „Do čeho se můžu utřít?“

„Tady máte vložku, my všechno utíráme vložkami,“ zavtipkovala sestřička a dala mu ubrousek.

Chlap měl jen návleky a přes sebe nezapnutej zelenej pláštík, takhle ho tam ustrojili. Pak ho za to totiž sprdnuli, že není celej v tom zeleným, tak jim říkal, že udělal to, co mu řekli, když přišel.

Ačkoliv to mělo být hned, kontrakce furt děsivý, tak nebyl žádný posun a porodní asistentka se tam vždy jen mihla. :/ V tu samou dobu jsme tam rodily prý na všech boxech a ještě v ambulanci. Pak se teda u mě zastavila, znova mě prošátrala a ptá se, jestli jsem fakt prvorodička. Že mimčo nemůže přes lem, že je moc zatuhlej, a to bývá spíš u vícerodiček. Že zkusíme tlačit a že by ho přetáhla přes hlavičku. Tak jsem byla ráda, že můžu tlačit, už jsem tlaky měla a občas jsem se neudržela a tlačení pustila, to nešlo jinak. Takže, když jsem mohla, bylo to i lepší než jen prodýchávat kontrakce. Prý to bude za pár zatlačení hotovo. Zkoušeli jsme to x krát, trochu mi to od téhle doby splývá, ale nepovedlo se, dali mi tedy kapačku s něčím na změkčení porodních cest. Zase dlouhou dobu nic, změnili jsme polohu na bok a při kontrakci jsem si měla držet koleno nahoře k břichu. Přítel říká, že jsem byla strašně dlouho na 8 (to jsem ani nezaslechla) a přišla tam už doktorka. Opět jsme zkoušeli tlačení a že přetáhnou lem, ale nešlo to. Dostala jsem někdy v téhle době kyslík. Porodní asistentka mi začala tlačit na břicho a já ji z něj měla vytlačit, nedařilo se a ona prohodila, že nemám žádný svaly.

Pak Davidkovi klesly ozvy, asi dvakrát (pak byl ale až do konce ok), což je přimělo zavolat starší doktorku. Říkali, že pokud ho nevytlačím, budou muset vzít kleště.

Já v duchu říkala: „Tak je sakra vemte a vyndejte ho, já dělám, co můžu!“

Starší doktorka přišla, navigovala doktora a porodní asistentku, každou z jedné strany, jak mi tlačit na břicho a já tlačila taky. Doktorka ho tam asi nějak i štelovala a furt říkaly, jak to bude hned. Takhle jsem tlačila asi další půl hodiny. Říkala, že už jsem se vevnitř nějak potrhala a že mě musí nastřihnout.

A nakonec ten náš poklad vyklouzl! Viděla jsem, jak doktorka drží velikýho a hlavně krásnýho kluka podle mých snů.

Nebylo to vlastně žádný malý křehký miminko a nesly ho ošetřit na pultík vedle mě. Já prý volala na přítele, aby tam hned šel a fotil. Tak tam pak stál u něj a tvářil se dojatě a křenil se a já furt čekala, kdy na mě teda dají to špinavé miminko a furt nic. No hlavně, že byl v pořádku. Tipovali váhu 3700 g, tak šel táta s dětskou vážit. Malej měl přes 3800. Vrátili se, táta podepisoval nohu a já furt, kdy mi ho dají. Nakonec ho sestra oblíkla, zabalila do závinky a až pak dala na mě na přisátí, který neproběhlo díky jeho super poloze housenky v zavinovačce a mě ležáka. Takhle jsem si to nepředstavovala. Jen mi Davča lehce olíznul prso. Ale prej to stačí. Tohle mě fakt mrzelo.

Do toho mladší doktorka říká, že to je šití trojka. Tak se ptám, co to je, a ona, že velkého rozsahu. Zašila to zvenku a starší doktorka zašívala uvnitř a u konečníku. Takže nakonec ani nástřih nestačil a potrhala jsem se slušně. Šití se dalo, oproti porodu to nebylo nic, čekala jsem to horší.

Pak mi dali ty pytlíky na břicho, srovnali lehátko a nechali nás na boxu. Měli jsme tam být dvě hoďky, nakonec to byly asi tři, protože fakt měli frmol. Sama jsem další porodní asistentce (další směna, takže jsem poznala celkem tři) říkala, že klidně počkám, že jsou důležitější ty, co rodí. Sama vím, jak mi vadilo, že tam ta porodní asistentka skoro nebyla a já nevěděla, co a jak.

Pak mi lehce zmáčkla břicho, vymačkala další krev a připravovala papíry. Ještě stihli sprdnout přítele, že ještě nezaplatil přítomnost u porodu (70 korun), prý ale stačí zítra, tak jim to slíbil.

Přítel mi tam byl opora, stačilo mi, že tam fyzicky je a bude u toho, až se malej narodí. Dával mi napít, víc jsem od něj nepotřebovala, na písničky a masáž zad a jiné věci z předporodního kurzu nedošlo. Vůbec to bylo celé jiné, na bolest mi prý nic nedají, že tu bolest potřebujeme. :D

Já zase v duchu: „No já ji teda už fakt nepotřebuju!“ :D

Nahé miminko na břichu taky neproběhlo. Jediné, co jim vytýká hlavně on, že nemohl být přímo naproti, aby viděl, jak se Davča zasekl a jak ho nakonec dostali ven, naturalista. :D Fakt ho to doteď štve a doteď vidí, jak jsem se dojatě koukala, jak Davídka nesou a já na něj furt volám, ať tam hned jde a kdy mi ho dají. Jako dojatá jsem fakt byla, šťastná a taky se mi ulevilo.

Davča se narodil v 16:34, takže 3 hodiny od příchodu na box, asi to šlo zkrátit, kdyby tam ta porodní asistentka byla častěji a zjistili to s lemem a nedorotováním. Vždyť původně jsem to měla mít za půl hoďky hotové a málem to přítel nestihl. Ale i tak jsem už v neděli hodnotila porod jako velice zdařený, bolest byla šílená, to teda jo, ale mohla jsem v kontrakcích ležet klidně celý den! Celou dobu jsem v duchu prosila Davídka, ať hezky sestupuje, že to zvládneme a musím ho tedy pochválit.

Další den se tam mihla opět ta žákyně a prej: „Jaký to bylo?“

Tak říkám, že malej nešel ven, ale nakonec jsme to zvládli.

A ona: „Jste špatně tlačila, jo?“

Tak jsem jí řekla, že nevím, že je to možný, ale vzhledem k tomu, že mě nastřihli a ještě jsem se celá potrhala, tak byl asi i dost velkej.

Ona hned: „No to je fakt, vy jste drobounká a on kus chlapa.“ Davča měl obvod hlavičky 36 a hrudníku 35.

O pobytu od neděle v porodnici už nepíšu, fakt jsem se těšila domů jak blecha, moc fajn to tam nebylo, ještě, že jsem měla na pokoji super spolubydlící (porodila půl hoďky po nás). Odcházeli jsme kvůli žloutence až v úterý, tedy 5 dní po dni porodu.

Hodnotilo 14 lidí. Score 4.1.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
mattez
Ukecaná baba ;) 1165 příspěvků 19.05.15 08:15

Taky jsem jim u porodu chtela rict, ze uz nemuzu at to nechaj na zitra, ale radsi sem to spolkla :-) tak hlavne, ze to dobre dopadlo a malej se narodil zdravej :-)

 
lucka83
Hvězda diskuse 46085 příspěvků 60 inzerátů 19.05.15 08:32

Gratuluji k Davidkovi :potlesk:

 
PetraJung
Kecalka 234 příspěvků 19.05.15 08:39

Statečná ženská, opravdu :palec: Moc gratuluji :kytka:

 
pajinka256
Kecalka 135 příspěvků 19.05.15 08:48

Hezký deníček… Jen si říkám, jestli to není nějaké znamení pro mě? Dnes mám TP, jelikož se stále nic neděje, tak se začínám vyvolávání obávat a nejvíc mě dostalo, že chceme taky Davídka :lol: Jinak gratuluji :kytka:

 
Adis89
Kecalka 485 příspěvků 2 inzeráty 19.05.15 09:19

Gratuluju k chlapečkovi. :) Taky jsem měla vyvolávaný a skoro podobný porod. Ale mě teda malýho dali na břicho hned jak vykoukl a měla jsem to teda o dost kratší. Úplně s tebou soucítím jak jsi to chuděro měla dlouhé, ale stálo to za to co? :) Tak ať Davídek krásně roste :andel: :hug:

 
niezabudka
Kecalka 147 příspěvků 19.05.15 09:21

Čo z denníčka ma malo presvedčiť o tom, že sa hlavne nemám báť vyvolávania? Fakt, že nakoniec to prežijem? :think: :? S vyvolávaním mám vlastnú skúsenosť, a po nej by som mohla upokojiť akurát tie ženy, čo túžia po sekcii, lebo ňou to nakoniec aj tak často končí…

 
fenny
Závislačka 4962 příspěvků 19.05.15 10:15

Česká klasika - zmršený porod, který sama rodička hodnotí jako velice zdařený :nevim: Pozitivní je snad jenom to, že neskončil císařem.
Gratuluju k Davídkovi.

 
jun
Zasloužilá kecalka 501 příspěvků 19.05.15 10:26

Gratuluji k Davídkovi, ale jinak mi přijde, že nějak nesedí nadpis s obsahem. Klasický vyvolávaný porod - i po přečtení bych se vyvolání bála. Měla jsem taky GD na dietě, u prvního jsem se nechala ukecat na vyvolání a byl to masakr, končilo to kleštěmi. U druhého jsem se nedala a i když mělo mimčo 4,2 kg, tak byl porod krásný přirozený a „lehký“. Funkčnost placenty se přece dá kontrolovat i po termínu. Za mě teda vyvolávání už nikdy :nevim:

 
Anonymní  19.05.15 11:03

Rodila jsem přirozeně, ale popis tvého porodu mi silně připomíná ten můj. Doma mi v 11h praskla voda a hned kontrakce po 2-3 minutách, do hodiny už docela šílené a jedna za druhou a i když na příjmu na 3 prsty, tak než se mi povedlo „malou“ (3980g) vytlačit uběhlo ještě 5,5 hodiny. Také tuhá branka, nešla dolu. Ke konci mi i přidávali oxitocin, ale bolesti mi přišly stejně šílené jako bez něj.

 
kuzelinka
Nováček 6 příspěvků 5 inzerátů 19.05.15 11:16

Jak to tak ctu, tak jsme měli obě porod stejný :-) já rodila 2013,taky na vyvolání jako tehu cukrovkarka na dietě, ale nemusela ji držet, PAC hodnoty byly i tak dobry, jen ta glukóza mi nesedla, ale radši me hlídali. porod taky takhle bolestivy, ale stačila jedna tablety a klistyr a do třech hodin po zavedení tablety se malej narodil s vahou 3670gr a 52cm.na me byl velky, taky mi nastrih prasknul a poranění bylo taky třetího stupně, ze me na siti museli uspat, taky přesně poranění jako u tebe:-) dokonce mi to siti v sestinedeli prasklo a při styku mi to vevnitř vlevo bolelo, ze rok sem litala po doktorech a rok to trvalo než mi to přesilu znova, musela jsem kuli tomu az do prahy a to jsem ze západních cech. takže sem mela znova šestinedělí a hojila se po tom dalsiho pul roku.no a ted to už neboli vůbec a chceme druhé miminko, které se nám bohužel nedaří a doufám, ze to není vinou toho velkého poraneni při prvním porodu a nebo tou novou operaci a novým sesitim:-( tak držím palce at se ti to poranění a desíti hojí lip než me

 
jun
Zasloužilá kecalka 501 příspěvků 19.05.15 14:55

@kuzelinka já to měla u prvního porodu taky podobně. Prcek měl 3720g, velké poranění, do týdne se mi stehy rozjely a hojila jsem se ještě 1,5 roku. Druhé mimi za námi nepřicházelo (myslím, že to bylo i psychikou). Nakonec se zadařilo a letos v únoru jsem porodila druhého chlapečka. I když byl o půl kila těžší než první, můžu říct, že porod byl proti prvnímu procházka růžovým sadem. Do vyvolávaného už bych dobrovolně nikdy nešla. Nevěřila bych, že přirozený porod může být nádherný zážitek :) Držím palce u druhého a radím už nevyvolávat :mavam:

 
krusty
Závislačka 2999 příspěvků 9 inzerátů 19.05.15 21:44

Holky moc dekuju za komentare…co se tyce nadpisu…existuje mnohem horsi varianta vyvolavani-neustale bolesti bez otevirani atd…vim jak znama porodila az druhy den a prvni jen protrpela v neustavajici kontrakci, tiho jsem se desila ja a premlouvala Davcu, at pomuze…a zadarilo se. Ja se tak zaradovala ze jsem se otevrela na 5 :mrgreen:

Diky za gratulace a stalo vse za to:) myslim ze se to povedlo jak kvuli vysledku, takkvuli tomu ze ta priserna bolest takrka okamzute zesedla, coz si nemyslim ze je u kazde… :srdce:

 
krusty
Závislačka 2999 příspěvků 9 inzerátů 19.05.15 21:47

@pajinka256 tak drzim palce at se pochlapi a hezky jde sam :) vy ale budete prirozene, takze si to uzijte i s tim balonem a sprchama atd :))) :palec: :hug:

 
Hafinka
Kecalka 101 příspěvků 19.05.15 21:53

PŘEDEVŠÍM GRATULACE K MIMINKU! Ať se vám daří co nejlépe. :srdce:
Co se ovšem týká vyvolání porodu kvůli dobře kompenzované těhotenské cukrovce na dietě - tak je to nesmysl a zbytečné. Viz. doporučení odborníků:
http://www.tehotenskacukrovka.cz/…ou-cukrovkou
Ano, těhule má být více hlídaná, ale rutině vyvolávat? Vždyť stárnutí placenty se dá přece kontrolovat.
Mám taky GD a budu si hodně stát za tím, že vyvolávat nechci. Ten porod fakt je pak úplně jiný než vyvolávaný. Zažila jsem oba a je to opravdu rozdíl.

Příspěvek upraven 19.05.15 v 21:54

 
pajinka256
Kecalka 135 příspěvků 20.05.15 07:37

@krusty Bohužel na moc přirozený porod to nespíš nebude… Bylo mi oznámeno, že miminko je stále vysoko a navíc je velký, tak mám teď obavu, jakým způsobem ho ze mě budou dostávat.

 
kuzelinka
Nováček 6 příspěvků 5 inzerátů 20.05.15 12:19

Tak to moc gratuluji. U nás to je asi taky moje psychika. já se na prcka tak tesim, ze nám to prostě nejde :-( tak snad se nám taky Zadari jako vám :lol:

 
kuzelinka
Nováček 6 příspěvků 5 inzerátů 20.05.15 12:24

Tak to me vyvolání vůbec nevadilo.ba naopak, jsem rada, ze jsem si nezažil a prasknutí vody a spěch do porodnice, i když to bolí údajně víc, tak jsem rada, ze jsem si mohla naplánovat den narozeni miminka :-) a máme to podobně jako narozeniny moji babičky. která v dobu myho tehu bojovala s rakovinou a dva měsíce pi porodu zemřela :-( byla ale hrozné šťastná, když se nám to takhle povedlo a my ji tím viděli naposledy se od srdce usmat a radovat :-)

Příspěvek upraven 20.05.15 v 12:25

 
krusty
Závislačka 2999 příspěvků 9 inzerátů 20.05.15 13:18

@pajinka256 v jednu chvili je nahore a v dr7hou uz je dole…chce jen svuj cas, do 4kg se to neresi nijak, ne? Urco si rekne sam, kdyz uz ma souzeny to kralovsky jmeno ;)

 
pajinka256
Kecalka 135 příspěvků 20.05.15 14:07

@krusty No uvidíme :)

 
tetaagáta
Kecalka 345 příspěvků 20.05.15 19:45

@fenny Můžeš, prosím, krok za krokem jmenovat, co konkrétně doktoři zmršili?
Ať se my blbci zdravotníci konečně poučíme od internetových kutilů, co máme dělat.

 
fenny
Závislačka 4962 příspěvků 20.05.15 20:20

@tetaagáta

  1. zbytečné vyvolávání
  2. dr. se jistě ptal na souhlas k Hamiltonovu hmatu :think:
  3. zbytečně bolestivá vnitřní vyšetření v průběhu porodu
  4. časté monitory v nevhodné poloze
  5. píchání vody
  6. tlačení v nevhodné poloze pro rodičku
  7. tlačení na břicho
  8. odnesení zdravého miminka

Ale holt přežila matka i dítě, takže porod lze vyhodnotit jako zdařilý, a nezbývá, než zdravotníky poplácat po zádech :roll:

 
krusty
Závislačka 2999 příspěvků 9 inzerátů 20.05.15 21:17

@fenny tak co se me tyce, videla jsem to jinak. Nektere zakroky nebyly prijemne, ale brala jsem je jako vhodne a porod urychlujici. Jedine, co me opravdu mrzelo je 8. Vyvolavani treba nutne nebylo, ja nechtela odporovat, kdyz mi to dr. radil, mam v ne duveru. Priste bych se mozna nedala, kdyz ctu ten odkaz o tehu cukrovce na diete, jenze byla jsem ted take ve stavu, kdy uz me nebylo moc dobre, bricho me tlacilo a napinalo se, holt 158cm a kluk velikej :) tak jsem ve vyvolani hledala ta pozitiva-budu mit konecne miminko a nebude me bolet ten pupek… Jinak nevim, jestli to byl Hamilton, ale kdyby se me zeptali, tak ho chci-cokoliv, co nas popostrci k vytouzenemu zdarnemu konci :srdce:
Ted jsem ten poklad uspala :hug:

 
90-60-90
Zasloužilá kecalka 700 příspěvků 20.05.15 21:55

Gratulace

 
fenny
Závislačka 4962 příspěvků 20.05.15 21:58

@krusty Taky jsem to tak viděla při prvním porodu (taky o tom píšu v deníčku), ale víckrát už to zažít nechci. Začalo mi to ale docházet až po šestinedělí, když jsem nad tím začala víc přemýšlet. Vadí mi informovaný souhlas bez informací a hlavně to, že z rodící ženy dělají pacienta, ze kterého je potřeba to dítě co nejrychleji dostat.

 
krusty
Závislačka 2999 příspěvků 9 inzerátů 20.05.15 22:32

@fenny mne nejvic z celyho pobytu v nemocnici vadilo poporodni…jak se sestry chovaji k matkam deti-ze je musi ne vest ale primo ridit a mluvi do vseho…jako prvorodicka jsem to hodne zkousavala, ale priste je nencham…aby mi kecaly.do toho kdy presne kojit a kolik dokrmit ci nedokrmit…nebo ze mi veci ohledne mehl syna vysvetli az kdyz je o to pozadam-vysledky krve aj. vysetreni…tohle me stvalo, une jsem mela fakt nastartovano :(

Příspěvek upraven 20.05.15 v 22:33

 
tetaagáta
Kecalka 345 příspěvků 21.05.15 03:21

@fenny Aha, zjevně jsi u porodu byla a jsi zdravotník.
1- U diabetu se raději porod vyvolává, placenta většinou miminko špatně vyživuje. Nicméně lze odmítnout.
2. Tys měla ruku v rodičce společně s doktorem, takže víš, že šlo o Hamiltona?
3. Vyvoláváné porody bývají bolestivé, píchnutí vody porod urychlí, což vítají zejména unavené maminky.
4. Kolik těch vnitřních vyšetření bylo? Stála jsi za PA a počítala je? Hodně rodiček v bolestech potřebuje informaci, jak jsou otevřené, bez vnitřního vyšetření se to nezjistí.
5.„Tlačení“ nebo spíš pomoc při vytlačení miminka používáme tam, kde jsou povolené břišní svaly a děloha se nemá při kontrakci o co opřít, což autorka potvrzuje.
6.Miminku se v závěru porodu nedařilo, okamžité položení na tělo maminky si můžeme dovolit jen tehdy, kdy máme jistotu, že je dítě v pořádku.

Pokud jsi ze zdravotnictví, ráda s Tebou podiskutuju, pořád máme co zlepšovat. Ale pokud Tvé „znalosti“ vyplývají pouze z internetových diskuzí a řadíš se do módního proudu „V porodnicích porody akorát kazej“, odpusť si, prosím, ničím nepodloženou kritiku a neurážej zdravotníky.
PS: Autorka byla s porodem spokojená, proč jí ten pocit vždycky někdo musí pokazit?

 
fenny
Závislačka 4962 příspěvků 21.05.15 08:07

@tetaagáta Zdravotník nejsem, ale znám jich několik, co tvůj názor nesdílejí. To, že jsou na takové zacházení rodičky zvyklé, a vyhovuje jim, je smutné. Zdravotníky rozhodně neurážím, jen ten systém je prostě nastavený blbě. Ano, mé znalosti jsou spíše teoretické (ovšem potvrzené praxí jiných), ale taky vycházím ze své zkušenosti s prvním porodem v porodnici, který byl dost podobný autorčinu a jedno vím jistě - příště už to takto probíhat nebude.

 
krusty
Závislačka 2999 příspěvků 9 inzerátů 21.05.15 10:33

@tetaagáta jako ja vesmes spokojena byla, Davidklvi klesly ozvy jen jednou ci dvakrat a to asi hodinu pred finisem, takze myslim ze byl naprosto v poradku nikam ho nenesli, byl pprad vedle me a sestra ho cistila a tak, takze tohle mi bude lito porad i kvuli prisati, to jsme si nezkusili ac vsichni rikaji jak je podstatne…
a brisnimu lisu to nevim, myslim ze mi pomahali hlavne kvulo nejakemu dotoceni, starsi dr.jim rikala jak tlacit a jde zebstran jen rukama, nic dramatickehk a ona mela ruku vevnitr a neco tam delala. Proto to pritel chtel videt :). Asi jsem ty cesty mela i proste jeste zatuhle, zvlast kdyz jsem se i ores nastrih potrhala az k zadku a jeste me Davidek potrhal vevnitr.
Jinak skutecne jsem spokojena, dr. delali vse co mohli mozna jen na to nepostupovani porodu mohli prijit driv, ale rodill nas tam najednou.moc, vedle i dvojcata, takze nedostatek sil. Kazdy porod je individualni a jde o hodne, takze rozhodovani v tomhle stresu obdivuju. Jo a dokonce mam podetreni ze Davidek tema ozvama prpste zavolal starsi dr. kdyby neprisla budou mi tlacit na bricho a nic…treba by i pomohla zmena polohy, ale na to jsem byla prilis vycerpana.

 
hrnoulek
Zasloužilá kecalka 549 příspěvků 21.05.15 11:54

@krusty autorko gratuluju k synkovi a k tvé nátuře, že i když porod probíhal tak, jak probíhal, neděláš z toho drama a neneseš si nějaké trauma, já bych to nedala, ale tedy proč se nebát vyvolání jsi mě opravdu nepřesvědčila…

@tetaagáta zjevně pokud zdravotníci budou mít váš přístup v porodnicích se nezmění vůbec nic, vaše zavádějící pseudoargumenty jsou dost slabé
1. je jasně dokázáno že správně kompenzovaná cukrovka není důvodem k vyvolání, zvlášť pokud není nějak extrémní odhad váhy, a to neberu v potaz, že odhad je jen odhad a liší se někdy až 500g oběma směry…
2.a vy jste tam snad byla že můžete vyloučit že o Hamiltona šlo? před pár dny byl Hamilton proveden jedné pacientce takřka před mýma očima a přitom slovo Hamilton nepadlo ani náhodou, jen takové ty zastírací kecy, tak se podíváme a trochu to tam prošťouchneme ano?
3. tento bod nebyl o píchnutí vody ale o zbytečně bolestivých vyšetřeních během porodu, navíc během kontrakce by to mělo být trestné nebo by si to všichni zdravotníci měli vyzkoušet, aby věděli co ženám dělají
4. monitory v nevhodné poloze se prostě děly ne že ne
5. píchnutí vody podle WHO je považováno za praktiku spíše škodlivou a ves kutečnosti k urychlení spíš nevede
6. 7. tlačení na břicho v jakékoliv poloze je potenciálně škodlivé a mělo by být trestné a není dovoleno, jenže zdravotníci za to skrývají právě tuto dopomoc jakou popisujete, co takhle nechat rodičku zvolit polohu, nechat fungovat gravitaci??? je jasné že v nejhorší možné poloze na zádech tam možná nějaká dopomoc bude potřeba, ale v jiné poloze by to tak vůbec nemuselo být
8. odnesení zdravého miminka je děs, autorka sice nezmiňuje apgar skore, ale sama píše, že ozvy klesly jen asi 1 nebo 2× a to ještě cca hodinu před koncem porodu, takže nutnost odnesení po narození je blbost, a i kdyby ho bylo nutné vyšetřit vedle, tak proč ho hned vážit měřit a balit do peřinky? stačilo na něj mrknout, otřít a nahé vrátit mamince, zvlášť když byla plně při vědomí a evidentně se miminka dožadovala, nehledě na to, že miminko v povijanu se opravdu špatně přisává a to se také nepovedlo, že

@fenny konečně nějaký normální názor, kterých tady na emiminu není mnoho ;-) :kytka:

 
krusty
Závislačka 2999 příspěvků 9 inzerátů 21.05.15 15:20

@hrnoulek apgar mel tusim 7 8 10 nebo nejak takhle a skutecne je to jedina vec, co me na porodu mrzi, ostatni nijak nezpochybnuju, trauma nemam :). Jinak super a netrvalo to cely den jako u mnohych, takze bych se vyvolani uz tolik nebala ;)
Diky za gratulaci :)

 
ncc1701
Echt Kelišová 7943 příspěvků 22.05.15 18:32

Tlačili na břicho??? 8o 8o 8o
Gratuluju k miminku :)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama