Horší máma? Aneb ta „bez mléka“

Tento příspěvek popisující můj osobní příběh s problémy s kojením má sloužit především novým či nastávajícím maminkám jako inspirace a podpora, které jsou především v prvních týdnech po porodu tolik potřebné. Jsou totiž v životě situace, kdy ať se člověk snaží sebevíc, kýžený výsledek nepřichází.

*

Kojení. Jen co odezní strach, stres a bolest z právě prodělaného porodu, nastává další velká kapitola s názvem kojení. Pravděpodobně už do porodnice přicházíte s teoretickými znalostmi a matnou představou, co v praxi znamenají pojmy jako asymetrické přisátí či pauza v bradě. Tato teoretická příprava je sice skvělá, setkání s realitou však mnohdy mimo očekávání. Michael si zvolil příchod na svět překotným porodem, tedy bez jakýchkoli anestetik či urychlovačů. Za asistence sestřiček, které malému doslova narvaly hlavu na mé prso, došlo k prvním přisátím. Byl to zvláštní pocit, trochu to i bolelo, ale povedlo se. Míša přibíral, nic tedy nebránilo našemu propuštění a třetí den po porodu jsme odcházeli domů.

Pláč po každém krmení

Doma jsme vesele kojili dál, přisátí bylo v pořádku, mačkala jsem si u kojení prs, sledovala jsem pauzu v bradě (teď už vím, že to pauza v bradě nebyla), ovšem po každém krmení následoval pláč. Ano, miminka pláčou, říkala jsem si, nakonec se nám jej přeci jen podařilo utišit a uspat. V té době jsem stále pevně věřila tomu, že mléka mám dost, a když přeci pravidelně a poměrně dlouho kojím, nemůže mít dítě hlad.

Zlom nastal pár dní nato, kdy nejen že nepřibíral, ale razantně zhubl. Nevím, kolik na váhu, ale úbytek byl vidět pouhým okem. V tu chvíli jsem se vyděsila a zavolala laktační poradkyni. Ta mne položila vysvlečenou do postele s vysvlečeným dítětem při mně, tedy v kontaktu kůže na kůži. Poradkyně také poupravila přisátí a ukázala mi polohu na kojení v leže (která je mimochodem naprosto skvělá a měli by ji učit v porodnici ihned po porodu, kdy žena může sotva sedět). Dle instrukcí poradkyně jsem takto měla jen ležet a kojit kojit kojit. Manžela jsme poslali do lékárny pro Senovku řeckou, Benedikt lékařský a Moringu v pilulkách.

Dále jsem dostala instrukci, že miminko nemá spát v postýlce, ale se mnou v posteli i přes noc. Zkrátka začalo období, kdy jsem na sobě měla tričko v součtu přibližně hodinu denně.

Druhý den nás paní poradkyně přijela zkontrolovat, uznala, že je třeba miminko dokrmit přes laktační pomůcku cévkou na prsu. (Oddíl G+H pro zájemce zde )

Jak řekla, tak jsme udělali. Malý se konečně uklidnil, aby taky ne, když měl konečně plné bříško. Tolik k začátku celého dokrmování. Doteď si mlátím o hlavu, že jsem nepoznala nebo snad nechtěla poznat, že mi dítě křičí hlady. Ale chybami se člověk učí a čas zpátky nevrátím.

Dokrmování na prsu

Od této chvíle jsme dokrmovali pravidelně. V podstatě jsem kojila jako plně kojící matka, vždy nabídla obě prsa a na konci jsem skrz cévku Míšu dokrmila. Takto jsme fungovali dva měsíce, s občasnými pokusy snížit dokrm a více kojit, což v praxi znamenalo mít Míšu na prsu celý den. Argumentem pro tyto pokusy bylo všemi poradnami omílané „kde je poptávka, tam je nabídka“. Další radou bylo nastavit si budík na noc na každé dvě hodiny a miminko přiložit – to jsem ovšem vydržela pouze týden v kuse, potom už se to začínalo tvrdě podepisovat na mně samotné. Vypadala jsem jako zombie a nebyla jsem schopna vůbec fungovat.

Po dvou měsících dokrmování skrz cévku jsem mléka měla stále stejně. V podstatě se mi stále tvořilo, ale pokaždé jen určité množství, které holt Míšovi nestačilo. Ptáte-li se, jak jsem si v tomto jistá, odpověď je jednoduchá – jakmile jsme omezili či vynechali dokrm, razantně ubylo počůraných plínek. Dalším indikátorem je již zmíněná pauza v bradě, kterou jsem se naučila správně rozeznat. Ať už jsem přikládala sebevíc, dokrmovala či nedokrmovala, ládovala zmíněné bylinky, pila hroznovou šťávu a zázvorový čaj, jedla ananas, vývary, dokonce mi kamarádka obstarala pilulky z čínské medicíny – množství mého mléka se nezměnilo. Navíc jsem měla velmi daleko od psychické pohody kvůli neustálému stresu, jak dlouho už jsem dítě nepřiložila. Delší procházka na čerstvém vzduchu se tak pro mě měnila v noční můru.

Všechno zlé je pro něco dobré

Po dvou měsících poctivého „cévkování“ jsem si obstarala kojeneckou láhev, termosku a zásobníky na umělé mléko, čímž jsme se stali mobilními. Tedy pokud jsme se nacházeli mimo domov, k dokrmování jsem použila láhev, doma stále cévku. Přisátí se lahvičkou nezkazilo, z čehož jsem měla velký strach. Jen pro dokreslení, dudlík Míša nezná.

Dnes po třech měsících od porodu mám mléka stále stejně. Pravděpodobně mám méně mléčných žláz, než by moje miminko potřebovalo. Náš hodinový rituál kojení z obou prs a následné dokrmení přes cévku pokračuje. V noci a mimo domov dokrmuji lahvičkou. Smířila jsem se s tím, že už se mi kojení takříkajíc „nerozjede“. Bojovali jsme oba statečně, mám čisté svědomí, že jsem zkusila úplně vše, co bylo v mých silách.

V důsledku se na celý tento problém dívám i z té druhé stránky, možná kdybych hned od začátku použila lahvičku, nekojila bych dnes vůbec. Takže i to málo, co můžu svému synkovi dát, je vlastně ta nejlepší situace, ve které se můžeme nacházet. Navíc aplikace rad laktačních poradkyň sice v mém případě nevedly k plnému kojení, ale k něčemu mnohem důležitějšímu – a to hlubšímu vztahu k mému miminku. Kontakt kůže na kůži nám pomohl se sblížit a poznat se. Dodnes se Míša na prsu uklidní, ať se děje cokoli, přestože mu tam nic moc neteče.

Hlavně to nevzdat

I když celý tento popis může leckomu připadat jako zbytečná zpověď přecitlivělé matky, kde kdo by mohl namítnout „však co, tak bude dítě na umělém mléku, takových tu bylo, je a bude“. Ovšem ráda bych podtrhla, že prvorodička v šestinedělí holt je přecitlivělá matka, která se snaží pro svoje miminko udělat všechno správně. Proto v tomto citlivém období, kdy se hojí všechna poporodní zranění a hormony si v těle pořádají párty, může být sebemenší problém pro matku nesmírně náročný. To je taky důvod, proč jsem se rozhodla napsat tento příspěvek. Kéž bych si podobný přečetla pár měsíců zpátky sama.

Maminky, ať už řešíte jakýkoli problém, ať už s kojením nebo s miminkem, bojujte. Zkuste jej řešit všemi prostředky, které jsou ve vašich silách, ale snažte se neobviňovat se z něčeho, za co nemůžete. Velmi si vážím práce laktačních poradkyň a jsem jim nesmírně vděčná za pomoc. Je skvělé, že je téma, poznatky a propagace správného kojení čím dál více na očích. Ovšem je třeba mít na paměti, že existují také případy, kdy to prostě z nejrůznějších důvodů nejde. I v takovýchto situacích však děkujme Pánubohu, že žijeme v rozvinuté zemi, která nabízí alternativy mateřského mléka v různých provedeních a my tak nemusíme vařit rýžové odvary. Také mě mrzí, že jsem se přes stálé řešení, co ještě mohu udělat a přes potoky slz nad tím, proč to nejde, ochudila o spoustu radosti nad samotným novým životem, který jsem měla v rukách (a hlavně na prsu).

Všem maminkám „bojujícím s kojením“ a krmícím děti umělou výživou bych také chtěla vzkázat, že v žádném případě nejsou horší mámy. Naopak po takovémto boji mámami silnějšími!

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
5.12.18 07:00

Je fajn, že má deníček v rámci možností happy end  :srdce:

Můžu se ale jen zeptat: opravdu dnes maminky chodí do poodnice vybavené vědomostmi o tom, co je asymetrické přisátí nebo pauza v bradě? Já teda nebyla a doteď nevím, co to je – prostě jsem přiložila dítě tak, aby mě nebolela záda ani nic jiného, a nechala ho pít… a ukázalo se, že to je to nejlepší. (Ne že bychom to s dcerou s kojením měly bez problémů https://www.emimino.cz/…trasak-8967/)

 • Nahlásit
 • Zmínit
12169
5.12.18 07:22

To je tak, když se z kojení udělá kult. Za trochu mateřského mléka by se matka odrovnala psychicky i fyzicky, dítě má do spokojenosti taky hodně daleko.

 • Nahlásit
 • Zmínit
11717
5.12.18 07:23

@Slečna Ferka taky nevím, co to je a nikdy jsem tyto termíny ani neslyšela ani nečetla :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
11717
5.12.18 07:25

@eva valoi též nechápu matky, co měsíce celé dny jen řeší kojení, nevěřím, že tělesně a psychicky zdevastovaná matka je přínosem pro miminko, a čím dál víc si myslím, že se to s terorem o nutnosti kojení šíleně přehání

 • Nahlásit
 • Zmínit
581
5.12.18 07:46

@eva valoi Přesně to mě napadlo jako první když jsme četla tento deníček. Konec jsem ani nedočetla…
Celkově někdy nechápu co jsou ženské schopné pro kojení podstupovat s vědomím, jak je jejich dítě celé happy když matka je v koncích jak fyzicky tak psychicky… :roll:

 • Nahlásit
 • Zmínit
21
5.12.18 08:02

Velmi oceňuji snahu této maminky a to že se nevzdala a bojovala. Vybojovala si svoje vítězství, ale mě pořád neopouští vtíravá otázka: stálo to za to? Mám totiž podobnou zkušenost. Před půl rokem jsem byla prvorodička, přesvědčená, že budu kojit, protože proč by to nešlo že. Ale ono to nešlo. Měla jsem už od pátého měsíce blok v zádech, který mi masér nechtěl odstranit, že až po šestinedělí. Dobře. Sice jsem se v noci probouzela bez jakéhokoli citu v rukou, nenapsala ani smsku bez ztráty citu v prstech, ale dobře. Po porodu šlo všechno hladce, beruška se přisála na první pokus, vše ok. Ale pak přišly problémy. Ta malá totiž měla přes 4,5 kg a já jsem prostě nebyla schopná ji a mé prso s košíčkem velikosti M udržet. Nešlo to vleže, nešlo to v polosedě, v sedě, na fotbalistu, s polštářem bez polštáře, nijak. Já seděla týden na dojičce a nedostala ze sebe ani kapku mléka, bylo mi trapně chodit za sestřičkama pro dokrmení, následné dva týdny jsme taky blbnuly s cévkou. To že mě bolí záda mi v nemocnici nikdo nevěřil. Nebo spíš to nebral jako důvod proč nekojit. Za štěstí se musí trpět. Až jsem řekla dost!! Stojí mi to za to? Já taky vyrostla na sunaru. A nemluvte mi o hlubším vztahu a porozumění mezi matkou a dítětem. To by jako znamenalo, že ty co si nechají co tři hodiny odumlávat bradavku svému broučkovi rozumí víc a mají ho víc rády? To asi těžko.
Nechápejte mě špatně. Je to nádhera, když kojení funguje. Přála bych si to. Ale svět se nezboří, když ne. UM jsou dnes opravdu na vysoké úrovni a není s tím vůbec žádný problém. Malá se narodila v květnu a celé léto jsme takhle mohly spolu strávit v parku a u rybníka, jezdit po návštěvách a už máme za sebou i dvě dovolené. V pohodě a v klidu. nedovedu si představit, že bych každé tři hodiny musela jezdit domů kvůli kojení. Protože s obnažováním se na veřejnosti i kdyby kvůli kojení mám fakt problém. Nedělala bych to. Stydím se ne za kojení, ale za nahotu. I kdyby překrytou plínou nebo čímkoli.
Jsem ráda, že jsem po dvou týdnech šlahla s cévkou a koupila lahve. Tohle je s největší pravděpodobností moje jediné těhotenství a jediné miminko a já si nebudu naše začátky kazit nějakým stresem z kojení.
A můj názor? Důležitější než kojení a přibírání podle tabulek je KLID, POHODA A ŠTĚSTÍ NÁS OBOU :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
4976
5.12.18 08:27

Opravdu hruza,co matky ve jmenu kojeni dokazi. Ja mela taky malo mleka,u vsech deti jsem mela dokrm.A stalo se neco? Vubec nic.U posledniho ditete, predcasne narozeneho, jsme prijeli z porodnice,po kojeni zvazili,vypil malo,tak dostal lahev.Takto to slo az do 6.mesice.Dite pilo z obou prsou,pokud chtelo jeste dostalo lahvicku.Byli jsme spokojeni vsichni.Dite vyborne pribiralo,bylo ve vsem napred a spokojene.Rozhodne by me nenapadlo s tim delat takove ciraty.

 • Nahlásit
 • Zmínit
14354
5.12.18 08:41

Ty už seš taky dobře zblblá. Nikdy nepochopím matky co jsou schopné nechat vyhladovět vlastní dítě a odrovnat samy sebe jenom pro naplnění svého kojiciho ega. Ta laktační poradkyně kterou tu tak vychvaluješ by mi nepáchla přes práh, je to jenom banda čarodějnic co vydělávají na zoufalství maminek a to si berou až nemorální peníze. Tobě i tvému chlapečkovi by mnohem víc prospěla flaška UM po každém kojení a procházka v kočárku než to co předvádíš.

 • Nahlásit
 • Zmínit
7634
5.12.18 08:44

Aneb ta bez mléka ? :mrgreen: Ty vole, co to je zase za slátaninu ? :mrgreen: :mrgreen:
Asymetrické přisátí, pauza v bradě ? :mrgreen: Co to sakra je ? :roll: :mrgreen:

@jannina1 mě taky přijde, že jsou některé úplně mimo.
To, že bude dělat psí kusy, aby aspoň pár dní kojila, z ní žádnou extra super matku neudělá. :roll:
Když to jde, ok … Když to nejde, tak díky za spoustu UM? které si člověk může zvolit.
Některé kojofilky dělají, jako by bylo UM jedovaté :roll:

 • Nahlásit
 • Zmínit
7634
5.12.18 08:46

@terien Nejde přece o dítě, ale o ten pocit … JÁ KOJÍM !! Tak jsem něco víc než ty, které dají flašku :poblion:
A o těch laktačních poradkyních si myslím to samé :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
14354
5.12.18 08:46

@gelion ono se celé MM kapku přeceňuje. Teď jsme byli na návštěvě u miminka, mělo nějaké potíže po narození a MM pít nesmí, má speciální UM. Toliko k tomu jedu které se nachází v lahvích nekojícich maminek :lol: ráda si přečtu že jsou i rozumné ženské, kterým z celé slavné laktační propagace nepřeskočilo ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
4976
5.12.18 08:50

@Šmoulice
Souhlas!
Kamaradka take chtela kojit.Prikladala neustale,az mela bradavky krvave.Dite budila v noci,pila caje atd.Dite neustale rvalo.Za 14 dni na kontrole se zjistili,ze zhublo!Takze dala ihned dokrm a mela to nejusmevavejsi miminko.Vubec to taky neresila.

 • Nahlásit
 • Zmínit
601
5.12.18 09:07

Nám to taky nejde

Manželce to u prvního dítěte taky nešlo. Prošla si kvůli společenským předsudkům strašným peklem. Odsávačky, vážení prcka, různé variace lahviček Medela za tisíce, po několika týdnech to vyčerpáním vzdala. Koupila normální lahvičku, začala míchat Hipp a světe div se … bylo po problému. Fandím všem matkám, které to vybojovaly, ale těm, které to prostě nechaly plavat a začaly přikrmovat, fandím rovněž. Všechny ty kojo-sekty, které říkají „koj, nebo zdechni!“ strašně lžou. Ty řeči, že nekojené dítě nemá vztah k matce a imunitu a bla bla bla … jsou jen řeči. Matka se s ním může pomuchlovat i bez kojení a je jen na ní, jaký k němu bude mít vztah. U druhého synka už si rovnou dala do porodního plánu, že to ani zkoušet nechce a chce zastavit laktaci hned po porodu. V Olomouci ji začali tlačit na zeď, že v žádném případě a že takhle ne, že kojit se musí … tak jim ten papír vzala a nahlásila se do Šternberka. Okamžitě ji ujistili, že je to normální, že je to jen její věc a ještě se doptaly, jakou značku by chtěla podávat atd. Oba synové jsou kupodivu úplně normální :) se železnou imunitou. Zdravější a spokojenější děti v okolí nejsou a moje šestinedělka byla ta úplně nej, protože celou noc ona i dítě spaly, takže jsme večery místo alchymie a přelévání tekutin v kuchyni trávili u sklenky vína s dobrým filmem.
Tak tolik naše zkušenost.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5.12.18 09:07

Taky jsem nedocetla. Ja se takhle terorizovala u prvniho ditete 10 dni. Vydeptana,uplakana a uplne na dne jsem si jela pro prasky na zastaveni laktace. Bradavky uplne na hadry. Jedna opravdu vypadala ze se rozpuli a kus mi upadne. Mala pila spis krev nez mliko. Ja jsem u kojeni bolesti brecela. A to si ma matka kojeni uzivat podle tech blabolu co se o kojeni povidaji. Byla jsem doslova otrok kojeni protoze kdyz jsem nekojila tak jsem odsavala. Prsa porad ven a porad necim mazat. Katastrofa. Chvilku jsem si to vycitala to ano. Ale u druheho ditka uz jsem byla v klidu. V porodnici jsem se snazila a delala pro to samozrejme vsechno. Kdyby to slo byla bych stastna. Ale kdyz jsem z porodnice jela s bolavyma bradavkama a maly mel ubytek vahy skoro pul kila nase prvni cesta byla do obchodu pro UM. Uplne v klidu a bez vycitek.

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
5.12.18 09:08

:kytka: Konec dobrý, všechno dobré. Určitě z tebe nikdo nedělá horší matku! Fakt jsem se s tímto nikde nesetkala, řekla bych, že je to opravdu jen přecitlivělost čerstvých maminek, že tak vnímají nějaké doporučení ke kojení. :nevim: Nakonec jsi to vystihla přesně, zkusila jsem, nešlo to, tak na kojení kašlu! Dítě je spokojené, maminka taky a to je přece cíl všech.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5.12.18 09:09

@honzek86 amen. Slysim sveho chlapa :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
12169
5.12.18 09:27

@honzek86 Jakým společenským předsudkům a odsudkům atd.? Co je komu do toho?))) Kojení je dobré, mateřské mléko je dobré, ale není to nejdůležitější. Jde jen o krmení mláděte, které lze kvalitně nahradit.

 • Nahlásit
 • Zmínit
12169
5.12.18 09:29

Lidi, vezměte rozum do hrsti. Kojte, pokud chcete a můžete, přikrmujte pokud se prostě kojení nedaří. Jde jen o jídlo. Raději se starejte o kvalitní stravu i v době, kdy je dítě už starší. Ale ani tady to nepřehánějte! Jsou na světě důležitější věci, než kus žvance!)

 • Nahlásit
 • Zmínit
12169
5.12.18 09:31

A do toho, jestli kojíte, jak jste rodila, jestli se početí zadařilo na poprvé, nebo to drhlo, tak to nemusíte nikomu říkat, dokonce nemusíte na tyhle dotazy ani odpovídat…

 • Nahlásit
 • Zmínit
7634
5.12.18 09:32

@eva valoi Ta masáž od kojomafie je úplně šílená. Jak tady na emiminu, tak na fb. Něco si přečti. Kdo nekojí, ani by neměl děcko mít, je matka na ho.vno a tak podobně … Nekojené chudáčky by měla odebírat sociálka a dávat je k adopci.
A ne každá to ustojí. Pokud je to slabší kus, tak si to hodně bere a trápí se.
A pak jsou takové, kterým je to úplně u (!) a spíš z těch kojohus mají srandu :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
235
5.12.18 09:34

Já ti fandím, kojení má smysl, ale nemělo by maminku úplně psychicky zdeptat, pak je lepší ta umělka. Ony jsou maminky, které chtějí kojit tolik, že jsou z toho psychicky špatné, váži miminko před a po kojením a trápí se, když jim přijde, že vypilo málo atd. a pak maminky, které se kojit skoro ani nesnaží, už v porodnici dají dudlík a ideálně i dokrm, ač první dny skutečně stačí mlezivo, první dny nemá mléko žádná. Popraskané bradavky vznikají špatným přisátím, s tím laktačňí poradkyně pomůže skvěle. Mateřské mléko má v sobě imunoglobuliny a to žádná umělka nemá, proto je miminko chráněno proti tomu, s čím aktuálně bojuje maminka. Není dobrá ani jedna strana - tj. maminky co šílejí z kojení a kritizují nekojící ani maminky, co tvrdí, že umělka mm plně nahrazuje a tak vlastně kojení ani nemá smysl. Kojení smysl má, mléčko se přizpůsobuje miminku a je to to nejlepší pro miminko, pokud to však nekde nebo maminka kojit nechce, ok, není problém, umělá mléka jsou na dobré úrovni a vyživý miminko taky.

 • Nahlásit
 • Zmínit
12169
5.12.18 09:35

@Šmoulice Tak na umělém mléku vydělává farmaceutický průmysl a na kojení laktační liga. Slyšela jsem, kolik si taková laktační poradkyně vezme za svoje cenné rady (dítě řve hlady a bába se tím živí).

 • Nahlásit
 • Zmínit
12169
5.12.18 09:38

@lll14 Jo, kojení smysl má, ale ne za každou cenu. Matky si užene neurózu a hladové dítě taky zrovna není nic, co by tedy na mě působilo nějak zdravě.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5123
5.12.18 09:44

Jsi neskutečně silná a obdivuji tě :srdce: .Mám podobný příběh,akorát já jsem to vzdala mnohem dřív,protože jsem se fyzicky i psychicky malém zhroutila.Poté jsem dlouho bojovala s depresemi.Teď jsem rok a půl bez léků,mám necelých 5 týdnů do termínu porodu,kvalitní odsavacku a jasno v tom,že mlicko budu odsavat a dokrmovat UM.Třetí dítě si konečně hodlám užít a po dvou předchozích opravdu vím,že na 1.místě je psychika matky.A od té se odvíjí spokojenost miminka a celé rodiny :srdce:.

 • Nahlásit
 • Zmínit
21330
5.12.18 09:54

@Šmoulice
Já se s kojením taky potýkala (tys myslím zvolila rovnou nekojící způsob krmení, viď?)a zakladatelčinu snahu chápu. Neznám ty termíny, co tu psala, ale vím, že jsem zespoda bradičku kontrolovala, jestli polyká. Ale „vzdala“ jsem plné kojení na radu doktorky, malý nepřibýval. Kojení bylo pak už jen spíš jako na uklidnění. Člověk má před prvním porodem pocit, že kojení je brnkačka. Ale kolikrát není. Děkuju na možnost využít mléko umělé! Ale i tak jsem měla ze začátku pocit, že jsem „zklamala“. Spokojené a prospívající mimino mě ale brzo z toho pocitu vyléčilo.

 • Nahlásit
 • Zmínit
21330
5.12.18 09:57

@eva valoi
Jo jo. Nakonec to dlouhodobě kojené dítě ve školce chytne stejný moribundus jako to moje. A antibiotika ještě neměl. Ale na začátku se podle mě trápí každá špatně kojící máma. Je dobře, že se o problému mluví. Že to není samozřejmost a nejde to jak na drátku.

 • Nahlásit
 • Zmínit
4568
5.12.18 10:01

@Šmoulice Ja taky netusim, co tyhle pojmy znamenaji, v zivote ani tady na e-miminu jsem o nicem takovem neslysela (a ze ani tady, to uz je co rict :mrgreen: )! Ale zeptam se svoji jedne pribuzne, ta ma nastudovane vse kolem kojeni lip nez kdejaka laktacni poradkyne :lol: Taky me uz par poznatky a odbornymi termity odrovnala - ze moje dite neumi „nenutritivne sat“, protoze ji davam dudlik apod. Dikybohu za nej, jinak by mi v noci po kojeni neusnula ;) A je mi fuk, jestli saje tak nebo onak, dudlik si ze me nedela, mliko teklo od zacatku, pribirala taky dobre, ted tak 2× za noc (z toho poprve kolem pulnoci, kdy jeste nespim) si zaknoura, napije a spi dal, tedy ve vetsine pripadu, nekdy to samozrejme taky tak hladce nejde, ale jak nemuzu najit zadny z cca 3-5 dudliku, ktere se obvykle vyskytujou ruzne po byte, propadam panice :mrgreen: No a ta moje pribuzna koji za noc x-krat a je K. O. A to jsem si nabehla, kdyz jsem se zminila, ze se ji ze zdrav.duv.snazim odstavit a ze pekne vypila flasku UM - to jsem jeste netusila, jakej je kojofil, a okamzite jsem dostala prednasku, jaky ze je UM nezdravy jed a to ze by radeji nedala nic - rocnimu diteti??? Ktery jeste mliko potrebuje, at uz to nebo to, coz mi rekla I detska sestra? Co by mu jako dala, Lipanka s brckem asi ne… No nase madam se zatim prsa vzdat nehodla, ale uz postupne omezuju kojeni pres den kvuli praskum, a kolem sebe mam spis vic nekojici nez kojici maminky, ale zadna se z toho teda taky nehrouti, naopak si chvali, jak je to spis prakticke, zvlast pri vic detech :lol: Ja mela po prvnim porodu asi slusny nabeh na poporodni depku, myslim ze I kojici hormony na tom svuj podil mely - taky si u me udelaly mejdan :lol: To me fakt pobavilo, ta „hormonalni party“ :lol: A byla jsem rozhodnuta, ze pokud by se tohle po 2.melo opakovat, tak radsi dam UM, abych mohla normalne fungovat I pro to starsi dite - tomu bych jako ubrecena troska neschopna z vecnych vycitek, co dela spatne, usnout, moc platna nebyla. Kupodivu bylo vse v pohode a ja si malou uzivala od zacatku…se starsim ty prvni 2-3 mesice, nez jsem nespavost aj. stavy zacala resit, mam dost v mlze, s malou to bylo nastesti jine a uz v porodnici i kojeni v pohode. U malyho jsem s tim, asi trochu I diky nulovym zkusenostem bojovala, pomohl nam az kojici polstar. Nam teda rikali jen, ze se musi diteti hybat usi a za nima a nepropadavat tvaricky a musi mit v puse cele prso, nezuzlat bradavku. Nastesti moje deti na to byly sikovne a co jsou rozkousane bradavky do krve nebo znicene od odsavacky vubec nevim, spis se mi nalejvaly az do bolesti a ztvrdnuti a musela jsem si jit odstrikat nebo dite vzbudit, protoze oba jako mimina byli schopny chrnet I v kocaru treba 4, I 6 hodin v kuse a to se uz nedalo vydrzet, I mi jednou vyletela teplota pres 39 znicehonic, jak uz mala dyl spala a ja ji nechtela budit, protoze jsem mela spoustu prace a hodilo se mi to, no pak sem si nadavala, prso horky a jentaktak ze jsem asi nedostala zanet a rozmasirovala to ve sprse a odstrikala aspon rucni odsavackou, aby se mala v tom proudu mlika neutopila a sla ji radsi vzbudit, I aby nevyhladla a nemela hlavne zizen - ona pribirala dobre, ale dyl jak 6 hodin by pauza u 2-3mesicniho mimca byt asi precejen nemela a uz vubec ne pres den ze…I kdyz v tech 3 mes.mi spala od 21 do 5 rano… bohuzel ji to preslo s rustem zubu a nastoupil opacny, nespaci extrem a to bylo teprv neco…

Příspěvek upraven 05.12.18 v 10:04

 • Nahlásit
 • Zmínit
138
5.12.18 10:18

Kojení je určitě prospěšné, ale nic se nemá přehánět. Mimochodem laktační poradkyně, která je v laktační lize je zdarma. Takže pokud si za to něco řekne, může z ní být vyhozena. Nicméně jsou i latační poradkyně mimo tuto ligu a tam nejsou pravidla nastavena…

 • Nahlásit
 • Zmínit
7634
5.12.18 10:33

@Russet
Jojo zvolila, bylo víc faktorů pro Um ;)

Já nikoho neodsuzuji za to, že zkouší a bojuje, ale zase ne každou cenu … viz prsa do krve, hladové dítě a tak podobně ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
5144
5.12.18 10:39

Chapu, ze te to trapilo…ja uz pred porodem koupila pro jistotu lahvicku a UM, kdyby to neslo…vim, ze by me to trapilo a mrzelo, neumim ale rict, jak bych se ne-hroutila :nevim:

Pojmy jsem do ted absolutne neznala, o kojeni si nic necetla, nestudovala :mrgreen: v porodnici nas ucili polohu vleze i dalsi, kazda si pak kojila, jak ji bylo prijemne ;) ja mela a mam porad nastesti mleka dost (male bude 6 mesicu), kojeni ji navic uklidnuje a usina pri nem :) jsou to takovy nase super chvilky…kdyz na me kouka tema ocickama :srdce:

Kazdopadne ja nejsem typ, co by se asi uplne hroutil, kdyby to neslo :nevim: s tim jsem i do porodnice jela…samozrejme jsem rada, ze to jde…

A nejaky odsuzovani od okoli, ti lidi to proste nechapou a jsou pito.mi :nevim: navic je jim uplny kulovy do toho :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
25827
5.12.18 10:47

Zajímavé je, že proti nejrůznějším alternativám „alternativám“ se lékaři vymezují, pokud mohou být nebezpečné. Ale kojení je prostě kult, zlaté tele a žádný doktor se neodváží říct: „ano, plně kojené dítě může hladovět“. Takže laktační kněžky dál můžou mlít své lži „dítě si vždycky vezme kolik potřebuje“ nebo „žádný nedostatek mléka neexistuje, mléko se tvoří na vyžádání“. :zed: :zed: :zed: :zed:

 • Nahlásit
 • Zmínit
25827
5.12.18 10:55

@Kukacka123 S kojením se to má tak, že to buď jde, nebo to nejde. :nevim: A není to fér. Nijak to neměří vhodnost matky nebo její kvality. Proto vzniká ten rozpor, kdy jedna „nechápe“, „nic si nečetla“ a „prostě kojila, jak jí bylo příjemné“. A druhá kojí na hlavě odpichuje se ušima obložená polštáři a kloboučky a místo mlíka jí z uší teče čaj leda na podporu kojení., :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
722
5.12.18 11:05

Taky si vzdy rikam,zda to za to stalo. Tak aspon jsi usetrila penez za umele mleko,ikdyz…homeo,caje,vitaminy stoji pomalu jako to umele mleko,ze… :think: ja jsem kojenj vzdala u prvniho syna ve 3 mesicich,vic mi to vzalo,nez dalo. Druhy byl a je pohodar a kojil se jednoduse (jak si autorka predstavuje kojeni,nabidnes,vezme a pije), to byla parada skoro cely rok, a to se narodil o 3 tydny drive. A je fakt,ze imunitu ma teda skvelou, jako jediny nikdy nic nechytil od nemocneho clena rodiny. :think: ale.ze bych se bala jezdit ven, chodi na navstevy, to bych byla fakt otrok kojeni :zed:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4780
5.12.18 11:05

@Bábrdl Mam opacnou zkusenost. Porodila jsem syna SC v utery 9 vecer, prilozen poprve po 13 hodinach, presto uz ve ctvrtek me v porodnici tlacili do podavani UM, protoze jsem zatim mela jen mlezivo a pil 5-10 ml - podotykam, ze dite neplakalo, nebylo neklidne a neubylo na vaze ani tech „povolenych“ 10 % (shodil celkem 370 g z vahy 4840 g). Nenechala jsem se a z patku na sobotu mi najela plna laktace, syn pribira od te doby celou dobu NAD KRIVKOU.

Dva dny nato mi rozkousl bradavku, takze nesel k levemu prsu prikladat. Behem par dni to vyresila odsavacka a obklady, ted kojim naprosto bezproblemove z obou prsu. Nicmene kdybych dala na doktory, kupuju nejspis misto toho spoustu UM, protoze by mi uz dva dny ladovali syna tak, ze by mu pak moje teprve nastupujici laktace logicky nestacila na zaplneni zaludku… Mam v rodine x zen starsi generace, ktere nasadily UM, protoze „kojeni bolelo, prsa byla do krve“ atp. - tem by myslim rady laktacnich poradkyn mohly pomoci.

 • Nahlásit
 • Zmínit
25827
5.12.18 11:09

@rozand 8o Opačnou v čem? Pouze jsem napsala, že univerzálně neplatí, že „dítě si vždycky vezme, kolik potřebuješ“ a „kojené dítě nemůže hladovět“.

 • Nahlásit
 • Zmínit
601
5.12.18 11:26

@eva valoi Ve všem souhlas, ale ty předsudky dneska jsou a velký tlak taky. Po velké éře železa a plastu je tu nová „bio“ éra :) a protože kojení je děsně „bio“, tak tam to frčí taky. Je to převažující trend, že matka, která nekojí, je matka hyena :) přitom je to úplná blbost, která není na ničem založená. V mateřském mléku jsou určitě látky, které v sunaru nejsou, ale dítě se bez nich obejde :) je to jak píšeš, jde jen o nahrazení stravy stejně hodnotnou stravou.
Manželka naprosto bez výčitek zažádala o nepřistavení mimča k prsu, nechala se zašívat a na sobě jsem ho měl zatím já. Nemiluje ho o nic míň, než matky které kojí. Měla jen strach z porodnice a z těch keců tam. V Olomouci jsou na novorozeneckém nastavené vůči nekojičkám vyloženě nepřátelsky. To byl jediný tlak, který ji vadil, jinak se cítila celkem nad věcí.

 • Nahlásit
 • Zmínit
4780
5.12.18 11:28

@Bábrdl S vyjadrovanim doktoru.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5.12.18 11:38

Nějak nechápu tu negativní salvu tady 8o Autorka deníčku prostě jen popsala svoje strasti s kojením, kojit chtěla, podařilo se (i když jen částečně), ona je spokojená, dítě taky. Chtěla dodat odvahu těm, které budou podstupovat něco podobného. Tak proč ty rýpavé komentáře?
Já si kojení taky musela vybojovat (předčasný porod sekcí, dvojčata, první dítě poprvé na prsu po 14 dnech, druhé až po měsíci), ale nakonec se podařilo (taky jsem si odsávání a dokrmování užila dosyta) a jsem za to na sebe sakra pyšná! Ale rozhodně si nemyslím, že mámy, co se z jakéhokoliv důvodu rozhodnout nekojit, jsou míň mámy a nenapadlo by mě je označovat třeba za „sunarofašistky“. Je to prostě jen jejich rozhodnutí.
PS: Ač jsem odkojila dvě děti, ty odborné termity jsem tady v deníčku četla taky poprvé :-D

 • Nahlásit
 • Zmínit
5144
5.12.18 12:04

@Bábrdl ale ja nic nepsala, ze je to jinak…jen, ze jsem si nic necetla a neznam ty pojmy :nevim: v porodnici jsem lezela na pokoji s holkou, ktera dokrmovala hadickou prilepenou k prsu :nevim: prijemne ji to nebylo, navic sestry oblitavaly vice maminek a nedonesly UM hned, mala ji plakala, pak brecela i ona :? V tu chvili jsem byla neskonale stastna, ze kojim…ze muzu dat male hned, jak si rekne ;) navic promin, ale nikde jsem nepsala, ze je spatna nebo nevhodna matka, ani si to nemyslim…naopak kdyz ji kojeni nejde, tak nejde…a nez vynervovana matka pred zhroucenim, to tisickrat radsi UM :P proto i psala, ze jsem mela doma koupene UM pro pripad, ze by mi kojeni neslo…naprosto chapu, ze ne kazde to jde ;) asi bych taky zkousela, ale proste bych dokrmovala…myslim, ze jsem nic nevhodneho nenapsala ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
25827
5.12.18 12:21

@Kukacka123 To asi nereaguješ na mě, ne? Nebo? :think: Vždyť já taky nepsala, že ta co kojí je dobrá/špatná matka, psala jsem, že to s tím nesouvisí. :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
25827
5.12.18 12:24

@Popokatepetla Ono to mnohokrát vůbec NENÍ jejich „rozhodnutí“. Dělají všechno možné, ale nepovede se to. :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3790
5.12.18 12:38

@eva valoi laktační byla i u mě doma dvě hodiny, vzala si 400 Kč a dala mi pár rad, které fungovaly. Já nevím, proč na ně nadávat. Mne přišla úplně v pohodě, předá informace ukáže. :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
5144
5.12.18 12:38

@Bábrdl napsala jsi: Nijak to neměří vhodnost matky nebo její kvality.

:nevim: tak asi spatne ctu? :mrgreen:

Kazdopadne myslim, ze se shodneme…asi jsem teda nepochopila, proc jsi na me reagovala?! :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
25827
5.12.18 12:59

@Kukacka123: Napsala jsem: Nijak to neměří vhodnost matky nebo její kvality. A za tím si stojím. Znám dobré matky, které by nakojily pluk, znám matky, co je jim dítě volné a stejně by nakojily pluk. Znám špatné matky, co jim mléko neteklo, i výborné matky, co jim mléko neteklo.

Prostě to, jestli je matka dobré nebo špatná nijak nesouvisí s tím, jestli jí kojení jde nebo ne.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5144
5.12.18 13:02

@Bábrdl no ale ja nepsala zadny opak, takze proste nechapu, proc jsi to psala mne :mrgreen: to je cele…a jinak s tebou souhlasim, ale to uz jsem taky psala…ale nepotrebuju to tu psat nekolikrat ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
3790
5.12.18 13:12

@Šmoulice takový nekonfliktní deníček a ty musíš v komentáři tak nechutné útočit? Nechápu.

 • Nahlásit
 • Zmínit
25827
5.12.18 13:19

@Kukacka123 Psala jsem ti to proto, že jsem jsem s tebou v zásadě souhlasila :mrgreen: Podle mě to obvykle buď jde, nebo nejde. Když to „nejde“, ženská kolikrát bojuje bojuje, něco málo během těch týdnů/měsíců nakojí, ale je to boj. A někomu to jde samo.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5.12.18 14:02

Dcera byla kvůli žloutence dva dny v inkubátoru na modrém světle. Myslím že se to na přisátí také podepsalo. Sestřička mi do ruky dala odsávačku, že prý nesmí dcera z ink. ven a mám pravidelně nosit X ml na jejich oddělení. Při propouštění domů mi říkali jestli tam nechceme být o pár dní déle, prý je velká pravděpodobnost že se jim vrátíme. Nakonec to tak daleko nedošlo. Dali mi domů klobouček se kterým mě v porodnici učili, ale po pár dnech jsem ho vyhodila. Kojila jsem pak téměř dva roky. Nikdo mě do ničeho nenutil, ani já sama sebe. Šlo to přirozeně. Láhev ani jedno z dětí nechtělo, a zkoušela jsem různé. Vzali zavděk až hrníčky s tou savičkou co není jak dudlík.

 • Nahlásit
 • Zmínit
12169
5.12.18 14:06

@Bábrdl Tak když to nejde, tak evidentně to dítě do sebe toho mm stejně moc nedostane. Ani těch blahodárných látek, které v něm mají být tím pádem. A ještě má chudák hlad.

Já jsem kojila pět dětí dohromady asi 8 let. A vždycky jsem se těšila, až je odstavím. To se mi vždycky ulevilo, když mi přestalo batole viset u prsa. Takže já byla z těch šťastných, které kojit mohly. Přesto nerada vidím, když se mámy trápí, protože to nejde.

 • Nahlásit
 • Zmínit
21528
5.12.18 14:06

Hmm, kojím čistého času cca 15 let, ale pauzu v bradě a asymetrické kojení neznám :P
Deníček se mi líbil, chápu i touhu a potřebu kojit - nejde o ego matky, ale o snahu dopřát dítěti co nejkvalitnější stravu.
Na druhou stranu, tak jako je dnes trendem idealizovat porod, tak i kojení. Přitom je to hodně náročná disciplína, s řadou záludností. Ocenuji snahu autorky udělat pro zdar kojení maximum :palec: Že se nezadařilo na 100% vůbec nevadí :hug: Dáváš dítěti pocítit svou blízkost, vzájemný kontakt. A že mu do pusiny teče Sunar je úplně šumák! Ty jsi v pohodě a to je pro něj nejvíc :hug:

Příspěvek upraven 05.12.18 v 14:46

 • Nahlásit
 • Zmínit