Hospitalizace matky s dítětem - díl druhý

Rodičovství

Slíbila jsem, že budu čitatelky svého prvního článku průběžně informovat, jak se vyvíjí naše situace. Když jsem psala poprvé, byla jsem dost rozčarovaná , neboť není naprostou samozřejmostí , aby byla matka hospitalizovaná se svým dítěte. Už máme s Matýskem za sebou první hospitalizaci na dětské neurologii v Tomayerově nemocnici v Praze Krči ohledně jeho centrální svalové hypotonie.

Zatím jsme během čtyř dnů absolvovali neurologická vyšetření. Matějovi nenašli nic závažného a doufám, že tomu tak bude i nadále. Navázala jsem zde i nová prátelství. Mamky dětí s epilepsií, autismem, mentálním postižením… jsou fakt obdivuhodné, silné, plné naděje a přitom tom všem, co si spousta z nich už se svými nemocnými dětmi prožila, nezapomněly ani na humor a smích!Zde si opravdu člověk uvědomí , co je to život a jaké hodnoty stojí na prvním místě žebříčku!

Co se týče oddělení dětské neurologie, tak vám musím říct, že jsem byla mile překvapená. Na zkrášlení oddělení se podílela i Chantal Poulain. Pokojíky jsou barevně vymalované, chodbu zdobí spousta obrázků a závěsných dřevěných manipulačních hraček. Hernička je malá, ale o hračky v ní není nouze. K dispozici byla i společná kuchyňka s lednicí a mikrovlnkou. Jídlo pro prcka se dalo vybrat podle jeho stáří, my jsme měli stravu velkou kojeneckou (mlíko, ovoce a zelenina ve skleničkách, jogurty, kaše). Sama jsem na jídlo nemusela nikam docházet, jedla jsem buď ve společné jídelničce nebo na pokoji.

Na pokoji jsem byla s jednou mamkou a její holčičkou. Pokojík byl sice malý, ale útulný se vstupem na velikou terasu společnou pro všechny pokoje. Na ní Matýsek často spokojeně spinkal v kočárku, zatímco já jsem s ostatníma mamkama probírala radosti a starosti našeho života. Pokud jsem měli za sebou všechna naplánovaná vyšetření, tak jsme mohli vyrazit i na procházku po dostatečně velkém areálu, jehož součástí je i obora, rybník a dokonce mufloni. Pro větší děti funguje na oddělení školka i škola.

Ráno neprobíhaly žádné stresující vizity. „Naše" paní doktorka se se mnou den předem domluvila, jaké vyšetření nás čeká, případné detaily mi ráno sdělila sestřička. Byla jen jedna veliká vizita, která se ovšem konala v herničce, takže pro děti to bylo velice příjemné. Pana primáře si Matýsek okamžitě zamiloval. Jednak byl v civilu a hlavně si k němu sedl na zem a navázal s ním kontakt hrou..Všichni do jednoho (doktoři, sestřičky, ostatní personál) byli velice příjemní a ochotní, opravdu jsem se nesetkala ani s jedním nepříjemným člověk. Je to až neuvěřitelné, ale je to tak! Hospitalizace matky s dítětem je zde naprostou samozřejmostí a navíc v ní spatřují výhody (matka si o dítě pečuje sama - sestry mají více času na děti bez rodičů, se všemi informacemi ohledně zdr. stavu dítěte jste seznamováni průběžně, dítě je díky vaší přítomnosti při vyšetření podstatně méně stresováno,…).

Dalším překvapením pro mě bylo, že pobyt matky s dítětem do 6let je zdarma. Čili je vidět, že je možné, aby bylo matce umožněno bez nějakých dalších podmínek být v nemocnici se svým dítětem. Jen se musí chtít!! Nemocnice je právem nositelem mezinárodního certifikátu BABY FRIENDLY HOSPITAL (Nemocnice přátelská dětem), pokud soudím podle oddělení dětské neurologie. Na prvním místě je zkráka spokojený pacient, v našem případě spokojený rodič! Čili pokud se někoho z vás týká hospitalizace na neurologii, tak mohu oddělení v Krči vřele doporučit!

V nejbližší době nás čeká další asi 3denní pobyt ohledně magnetické rezonance. Snad nebude shledáno nic závažného a konečně si budu moci oddechnout!

Držte nám pěstičky!!

Diblík

Hodnotilo 2 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
KIRA
Zasloužilá kecalka 914 příspěvků 18.05.07 12:27

Ahoj!
Je krásný si přečíst, že to někde funguje.
Pěsti vám držíme všichni, ať se dovyšetříte a do nemocnic už nemusíte, ani do takhle pěkných .
 Kira

 
katulinek
Ukecaná baba ;) 1084 příspěvků 19.05.07 14:43

Diblíku, taky moc držíme palečky, ať je všechno v pořádku! Je super, že máte takové zkušenosti (takhle by to přece mělo fungovat normálně, a je škoda, že když tomu tak opravdu je, člověk na to kouká jako na světlou výjimku). Doufám že váš příští pobyt (snad už poslední) bude stejně příjemný.
Katka, Eliška, Štěpánek + bříško

 
vajo
Kecalka 272 příspěvků 19.05.07 20:32

Ahoj Diblíku,
je užasné číst, že už to u nás taky někde funguje tak, aby si děti neodnesli stresující zážitek. Já jsem bohužel neměla z nemocničního pobytu v Brně tak pozitivní zkušenost.
Moje 3 letá dcera dostala v noci laringitidu (poprvé a opravdu se velice dusila) já byla s ní sama doma a tak jsem zavolala sanitku, která nás následně po podání čípku převezla do Dětské nemocnice v Brně. Bylo to asi ve 3 hod ráno a malou nejprve prohlédli na krčním to ještě spolupracovala, pak následovala prohlídka na interně a následně příjem na oddělení s další prohlídkou a zavedení kanyly. Tam se s ní už nemazlily a rozespalá doktorka jí bez vysvětlení začala kroutit ručičkou a vpíchla kanylu. Potom mě chtěly poslat domů (jsem v 7 měsíci těhotenství a údajně to pro mě představuje riziko - následně jsem pochopila proč), což jsem rázně odmítla a tak daly malou do pokoje a mě vedle ní s břichem na židli. Přitom byla v pokoji postel pro pacienty (ve vedlejší místnosti další volná 3 lůžka ), ale nemohla jsem si na ni lehnout i když jsem nabízela, že to ráda zaplatím. Vizity proběhly jak za starých časů 2× malá a velká a s úklidem věcí před velkou. Druhou noc mě naštěstí již přeložili a mohla jsem si rozdělat křeslo na postel, ale stejně jsem vůbec nespala, jelikož po tom sezení jsem začala dostávat příšerné křeče do nohou (vzhledem k těhotenství). Nebudu se už moc rozepisovat, ale shrnuto podtrženo. Přístup doktorů jakž takž (úžasná byla pouze primářka oddělení, díky ní jsme šli po druhé noci domů, ostatní malou chtěli původně ještě pozorovat). Přístup sester až na vyjímky dost hrozný. Taky jsem byla asi dost problémová matka, zajímala jsem se o každý lék, co malé nosily a odmítla jsem písemně, aby ji v době mé nepřítomnosti max 5 min (záchod či vyzvednutí oběda)  zavíraly v postýlce, což malou velice stresovalo. Školka v nemocnici fungovala dobře, herna zde taky byla, ale z důvodu kapačky jsme ji nenavštívily. Celkový pobyt byť velmi krátký byl pro mě dost děsný zážitek. Možná na jiných odděleních v Brně je to lepší - doufám.
Tak jen doufám, že v budoucnu se dočkáme nečeho podobného jako popisuješ v deníčku.
Zdraví Eva

 
Diblik
Kecalka 468 příspěvků 19.05.07 20:56

Ahoj Vajo!

Ja jsem totiz taky brnacka. Kdyz mi muj neurolog sdelil, ze bych tam malyho musela nechavat pres noc samotnyho, protoze pro me jako jiz nekojici nebude luzko, tak jsme rekla, ze ho teda 7noci nikde nenecham, navic, kdyz vim, ze sestry se o vsechny deti postarat nemuzou. Navic malej se v noci obcas vzbudi a vyzaduje moje pohlazeni. Vubec si neumim predstavit ten stres, co by chudak prozival, pres den vysetreni a pres noc sam…Hruza. Takze jsem byla ochotna jet do Prahy, jen any jsme to meli s co nejmensim stresem.

Ty sis teda prozila taky svoje. Hlavne, ze jste to nejak zvladly! Ve vasem pripade nebylo moc na vyber! Jen me mrzi, ze brnenska detska hresi na to, ze je v okoli jedinou.

Diblik

 
Diblik
Kecalka 468 příspěvků 19.05.07 21:00

ahoj Katuli!

Jak je, co brisko, ja se vam vede a jak zvladas k tomu dva prcky!  Tak uz vite , co to bude, nebo bude prekvapko!

Jinak dovcu jsme skvele uzili , psala jsem o ni i tady na emiminu v cestujeme s detmi. Fakt doporucuju!

At se prckum dari!

Diblik

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 20.05.07 10:52

vajo, na interně brněnské dětské nemocnice jsem měla také špatnou zkušenost s jednou dosktorkou, také byla rozespaná, a protože malého bolelelo bříško a ona na něj ani nepromluvila jen naštvaně vyhrnula triko, a pak řekla , že se nedá stejně vyšetřit, když je tak uřvanej!
nevěděla si rady, tak nás poslala na chirurgii, kde byl úplně jiný přístup doktorek, řekli,jen a´t mu dám hračku, počkám v čekárně, až se zklidní, pak mu ukázali vše, co tam měli, podpořili mě a Tom se nechal vyšetřit bez plakání …
Prostě s internou mám dost špatné zkušenosti, škoda, že nevím, co to bylo za dr … starší, tlustá, nepříjemná … byla i v TV jako výborná lékařka , což jsem se divila … s tím jejím přístupem k malým dětem, úplným nepochopením dětské duše, a vůbec člověka, kterého něco bolí …

Škoda, že nevím její jméno, bylo to už před šesti lety …

mon

 
katulinek
Ukecaná baba ;) 1084 příspěvků 20.05.07 21:45

Ahoj Diblíku!
Daří se dobře, zvládáme jak se dá:) a vypadá to na klučíka. Za 3 týdny jdu na velký ultrazvuk, tak snad mi to potvrdí!
Pa a mějte se
Katka a spol.

 
vajo
Kecalka 272 příspěvků 21.05.07 14:08

Ahoj holky,
vidím, že máte podobné zkušenosti a bohužel je to na pováženou. To jsem se ještě nerozepisovala o podávání léků, to byla další dost velká hrůza. Po příjezdu a následné hospitalizaci dali malé ráno infuzi kortikoidy a, stoptusin a 1/4 protazinu. V 7 ráno přišla sestřička a chtěla abych malou vzbudila (po té probdělé a děsné noci a po tom protazinu), a změřila jí teplotu. Dále ji donesla další 1/4 protazinu - dost silné sedativum (znám to z dětství mívala jsem astma). Ptala jsem se zda je to nutné, když to brala před 3 hod a bylo mi sděleno, že ano. Přitom na pohmat malá byla bez teploty a dýchala již bezproblému. Naštěstí jsem zachovala chladnou hlavu a teplotu jsem změřila sobě a protazin vyhodila. Ráno dostala malá další kapačku kortikoidů, Přes den další 2× protazin (dala jsem jí až ten večerní) a večer myslím že zcela zbytečně - pro jistotu ještě kortikoidy. Podotýkám, že malá po prvním podání byla již v pořádku bez teplot bez kašle a krevní testy měla taky vpořádku. Druhý den ráno jsme se domluvily s doktorkou, že kanylu můžou již vytáhnout (jelikož malou moc bolela ručička) a kortikoidy již nebudou podávat. Za půl hodiny po našem rozhovoru přišla sestra a chtěla malé píchnout zase kortikoidy. Nejspíše ani nečekala než skončí vizita a postupovala podle předchozích instrukcí. Samozřejmě, že jsem jí informovala a malou píchat nenechala. Ale kdybych tam nebyla, tak dítě předopují sedativy a kortikoidy. O večerním pláči dětí na oddělení, které byly bez maminek nechci ani psát. Pro sestřičky bylo nejdůležitější, aby byly děti zavřené v postýlkách a nevypadly.
Diblíku - vůbec se ti nedivím, že jsi jela do Prahy, řešila bych to stejně. Příště při laringitidě bych to asi zkusila zvládnout ambulantně. Mám už doma čípek a taky jdu nakoupit bachovy kapičky a homeopatika. Tak doufám, že při této vybavenosti se nám laringitida vyhne.
Přeji všem jen a jen zdravé děti, to je přece to nejdůležitější !!!!  

Zdraví Eva

 
Diblik
Kecalka 468 příspěvků 24.05.07 10:36

to je super, takze se vam prani , zda se, vyplni. No hlavne at je prcek ok.

Diblik

 
Prezidentka
Stálice 75 příspěvků 10.07.07 11:21

Ahoj,

musím souhlasit, že neurologie v Praze 4 Krči je perfektní! S dcerou jsem zde trávila v listopadu 06 čtyři dny a nemůžu na toto oddělení říci něco špatného! Perfektní přístup doktorek i doktorů, o všem se s Vámi baví na rovinu, což je pro mě velmi důležité. Na každou otázku Vám rádi odpoví.
Sestřičky jsou moc milé a mají tu i pěkné dva bratříčky :-). Pobyt s dítětem na pokoji je samozřejmostí. Jídlo pro vás i vaše dítě je zajištěno, pro dítě dokonce dle vašeho výběru.
Pokud musíte absolvovat několik náročnějších vyšetření za den, je s vámi konzultována automaticky doba, kdy vám toto budou provádět…což je pro miminko důležité, protože jen vy víte, kdy má spinkat, kdy je neklidné a kdy naopak má ideální náladu.
Je zde dokonce možné na noc s miminkem, pokud jste z Prahy, odjet spinkat domů.
Na toto oddělení docházím každých 14 dní na rehabilitaci a každé 3 měsíce na vyšetření a nepředstavuje to pro mne ani pro mojí dcerku absolutně žádný stres. Prostředí je zde jako ve školce. Moc milé, plno hrajících si  dětí, plno hraček. Takže, pokud můžu někomu doporučit, kam na neurologii, tak jedině sem!

Markéta (Linda, 12 měsíců)

 
Diblik
Kecalka 468 příspěvků 10.07.07 12:38

snad vam taky nenajdou nic vazneho a budete na tohle oddeleni uz zahy jen vzpominat a ne na nej dochazet! Dzim pesti!!!

D.

 
fiebie
Stálice 100 příspěvků 22.07.07 21:45

 dobrý den,
neodolala jsem a musím s vámi souhlasit  že dětská neurologie v praze krči je bezvadná s malou jsem tam už byla párkrát hospitalizována ted v červnu naposledy a také jsme podstupovaly magnetickou rezonanci už po třetí v krči dvakrát v ted čekáme na výsledky. Budu ráda když se ozvete a napíšete jak vám dopadly výsledky. Já mám 1,5 holčičku která má výraznou hypotonii a nerovnoměrný psychomotorický vývoj s nálezem na mozku. přeji dobré výsledky. Markéta

 
Prezidentka
Stálice 75 příspěvků 06.08.07 14:10

Ahojky,
teď jsem si přečetla Vaši reakci z 22.7.07.
Jak Vám dopadly výsledky z MR ?? Co malinká? Jak je na tom s vývojem? Moje dcera má možná něco podobného, jako Vaše. Hypotonie + VVV mozku. Docházíme také do Krče k dr. Sixtové. Přijde mi fajn. Jedná na rovinu.

Papá a těším se na pár slov.

 
dominika.xx
Nováček 3 příspěvky 30.09.12 15:49
co s sebou do nemocnice

Diblík:ahojky, chtěla jsem se zeptat, za týden máme jet do této nemocnice na vyšetření, co musíme mít s sebou? Mám dvouletou holčičku a jak to tam probíhá?

 
byron  30.09.12 17:12

@dominika.xx vezmi si oblečení, je tam lednice, kuchynka zkrátka, takže jídlo je ta, nic moc, raději si vezmi por malu, an co je zvyklá, je tam mikrovlnka. Takže skleničky ohřeješ, kaši připravíš… S jídlem jsme měli docela porblém. Ovoce si vezmi, kafe a čak por sebe, mléko

 
darla
Kelišová 5035 příspěvků 30.09.12 17:21

Ahoj, to teda koukam, ze musite jezdit az do Prahy :|

ja jsem taky lezela v Krci, kdyz mel maly laringitidu a bezva pece :palec: nastesti bydlime kousek od Krce :!

 
dominika.xx
Nováček 3 příspěvky 30.09.12 19:45
co s sebou do nemocnice

Byron:ahojky, děkuji moc, jsem z toho docela dost vystresovaná, nevíš jak dlouho to vyšetření probíhá? Jak to vypadá na pokojích, po kolika jsou pokoje a podobně? Nechá se s dětmi jít i ven? Děkuji za odpověd a přeji hezký večer a pěkný vstup do nového týdne

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama