HPV – lepší je chránit se, než sedět v čekárně nemocnice

Dokud nejsme nemocní, nechceme o chorobách ani slyšet. Natož si připustit, že je můžeme chytit a mohou nás ohrozit na zdraví.

HPV – lepší je chránit se, než sedět v čekárně nemocnice

Sedím naproti postaršímu lékaři s milým úsměvem, při kterém se mu lehce vlní vrásky. Za chvíli mě vybízí, abych si odložila. Nikdy si nejsem jistá, jak s odkládáním ponožek. Sundávám je zásadně před tím, než si stáhnu kalhoty. Jenže v gynekologické ordinaci mi bosé nohy přijdou tak nějak … příliš intimní. Nakonec sleduji ošoupané špičky tohoto groteskního oblečení. „Tady na té obrazovce vidíte svůj čípek. Ty bílé věci, ty jsou v pořádku, to je odraz zrcátka. Ale tady,“ zavíří prstem před monitorem “si všimněte těch nerovností.“ Odebere výsledek. Ani to nebolí. Protahuji ponožku zpět nohavicí a za chvíli vycházím ze dveří. Jenže, za dva týdny se vidíme znovu. A vrásky od úsměvu se mu vlní o poznání méně.

Rozmohl se nám tady takový nešvar

Kolegyně se mě hned zeptala, jak dopadlo vyšetření. Poměrně v klidu jsem jí oznámila, že to „vypadá na HPV, odebrali další vzorek a za dva týdny zjistím podrobnosti.“ A byla to právě ona, kdo mi pak rozšifroval celou zkratku. Nevím jak je to možné, ale inforamce o lidském papilomaviru mě až doteď úspěšně obcházely. Nebo jsem úspěšně obcházela já je. Vůbec jsem netušila, že je to HPV, které stojí za rakovinou děložního čípku. Tou, na kterou mi kdysi doktorka nabízela očkování a já velmi odhodlaně odmítla. Netušila jsem ani, že kondom není stoprocentní ochrana. A už vůbec ne, že nositelem HPV infekce je v některém momentu života až 80 % z nás.

Zbav se mě, když to dokážeš

Lidský papilomavirus (HPV z angl. human papillomavirus) je virus z rodiny Papillomavirus a jako všechny viry z této skupiny napadá kůži a sliznici. HPV napadá pouze lidské buňky, člověk je tedy jediným přenašečem tohoto viru.“ Pročítám HPV Collage, tedy stránku, kterou založilo sdružení lékařů, jež informují veřejnost o rizicích HPV infekce a zároveň se dlouhodobě snaží, aby mohli stránky zcela zrušit, protože virus vymýtí.

Sobecky mě uklidňuje, že v tom nejsem sama. HPV je v současné době nejčastější sexuálně přenosná infekce, kterou je nakaženo zhruba 630 milionů lidí na celém světě. Vítejte! Objeví se až u 80 % žen a nejméně u 50 % mužů předtím, než sfouknou 50 svíček na narozeninovém dortu. Jenže většina typů HPV odezní bez vašeho povšimnutí a jakýchkoliv příznaků. Jednoduše ani nezaznamenáte, že se vaše tělo právě vypořádalo se zákeřným virem nebo že ho stále máte.

Průšvih nastává až ve chvíli, kdy se do vašeho těla dostane špatný typ, který může vyvolat rakovinu. Tyto typy lékaři rozdělují na vysoce rizikové a nízce rizikové a oba druhy s oslabenou imunitou mohou nadělat pěknou paseku.

Zpátky k příběhu

Chodím na pravidelné kontroly a právě při nich probíhají stěry z děložního čípku. Ty jsou odeslány na podrobnější cytologii a odhalí, pokud dochází k nežádoucím změnám. Když máte smůlu, přijde vám zpráva, že „dle výsledků  cytologie vyšel nejasný nález, který vyžaduje doplnění podrobnějšího vyšetření.“

Jestliže další vyšetření potvrdí HPV, neznamená to, že máte rakovinu. „Vývoj od infekce k nádoru trvá průměrně 15 let,“ vysvětluje mi lékař. „Vy máte předrakovinové změny, které by k nádoru mohly vést v budoucnu a proto je třeba podstoupit konizaci a odstranit je. Jedná se o lehký operativní zákrok, který probíhá v celkové narkóze, ale ještě stejný den můžete odejít domů.“

Pak se spustí sled plánování. Návštěva na místě, kde bude zákrok probíhat. Vyplnění spousty papírů. Předoperační vyšetření. Přesunutí schůzek, abyste mohli pár dní zůstat v klidu a šetřit se. Ranní nástup na operaci –⁠ vstřícnější lidi než na gynekologickém oddělení Vinohradské nemocnice jsem dlouho nepotkala. Kdybych si neuvědomovala, že jsem v nemocnici a z ruky mi netrčela kapačka, ochotně bych s nimi poležela déle. A aby byl můj příběh o něco více varovný, běžně tvrá několik let, než HPV infekce zapříčiní rakovinové změny na čípku, já však podle lékařky přišla „za pět dvanáct“ a už po roce bylo poznat lehké nádorové změny. A právě pro tyto případy je nutné chodit na pravidelné kotroly jednou za rok, i když jste mladí!

Jak celému procesu předejít? Základem je prevence

Možná jste už někdě zaslechli „HPV, to je onemocnění, co se týká žen, mužský jsou jenom přenašeči.“ Nemoc si však nevybírá a u mužů, u kterých si s virem neporadí jejich imunitní systém, hrozí stejné problémy jako u žen. Nejčastěji HPV vede k rozvinutí rakoviny v oblasti hlavy, krku nebo konečníku. Případně vyskočí genitální bradavice.

A jak se můžeme chránit, když kondom nestačí? Nejlepší je samozřejmě sexuální abstinence, ale buďme nohama na zemi. Kondom je doslova “kdo z koho" a před touto infekcí ochrání jen padesát na padesát. Nejlepší prevenci momentálně nabízí vakcinace. Austrálie začala s očkovacím programem pro mladé dospělé (jak pro dívky, tak chlapce) již v roce 2007 a vypadá to, že se stane první zemí světa, kde se nebude rakovina děložního čípku vůbec vyskytovat. Svým dílkem v Česku můžete přispět i vy. Nechat se naočkovat, nechat očkovat své děti a nebo alespoň pravidelně chodit na kontroly. Protože pak nebudete opakovaně řešit dilema, jestli si teda sundat nebo nesundávat ty ponožky. :)

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
10751
12.10.20 12:26

A tohle je jako deníček? Jste na eMiminu upadli, ne? To je komerční prezentace jak vyšitá, a není jako taková označená… takový „přirozený“ výplod básnického střeva. Fakt ostuda.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1891
12.10.20 12:33

Jako vážně? To je jasná reklama. Tohle emimino dovolí? Protože člověk který se o to teda takhle zajímá, by se měl zajímat i o to očkování více a vědět proč právě neockovat

 • Zmínit
 • Nahlásit
1891
12.10.20 12:34

Jako vážně? To je jasná reklama. Tohle emimino dovolí? Protože člověk který se o to teda takhle zajímá, by se měl zajímat i o to očkování více a vědět proč právě neockovat

 • Zmínit
 • Nahlásit
8
12.10.20 13:31

Holky, tohle není reklama. Je to starší text, který jsem psala poté, co jsem prošla řadou vyšetření a následnou operací. Nevím jak u vás, ale v mém okruhu se o HPV příliš nemluví. Vůbec jsem netušila, že můžu onemocnět - vzhledem ke vztahové stálosti. A už vůbec ne, že během jediného roku dojde k takto rychlým změnám, kdy vám doktorka řekne, že „jste přišli za pět dvanáct“. O tématu jsem si načítala dost. :kytka:

Mějte se pěkně,
Z

 • Zmínit
 • Nahlásit
16771
12.10.20 14:17

@zuzi92 A proč v tom článku tedy nejsou i negativa a to, že ani očkování není stoprocentní? Naopak sice pokrývá typy virů, které jsou aktuální teď, ale za deset let být nemusí atd.atd.
A jiné?

 • Zmínit
 • Nahlásit
8
12.10.20 14:49

@P4ja Protože jsem nepsala žurnalistický text. Je to deníček, osobní povídání, jeden příběh, ve kterém jsem chtěla říct svoji zkušenost s touto nemocí. A dodala jsem závěr, ke kterému jsem došla po opakovaných návštěvách lékařů a nemocnice. Očkování je náročné téma. Každý máme svůj názor. Je to v pořádku a tenhle text neměl být primárně o tom. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16771
12.10.20 16:27

@zuzi92 No, já reagovala na to, jak píšeš, že máš načteno. Tak tomu moc nevěřím. :nevim: Ono bohužel není jisté, že by tě očkování zachránilo, bohužel. :,(

 • Zmínit
 • Nahlásit
8015
12.10.20 19:48

Nemuzes mit nacteno, jinak bys zminila i negativa. Ono to s tim ockovanim totiz neni tak jednoduche.
Tohle je PR clanek jak vysitej :nevim:.

 • Zmínit
 • Nahlásit
7011
12.10.20 21:28

Já očkovaná jsem. Po konizaci jsem taky.
Takže je to tak jak píšou holky. Očkování Tě nespasí.

A nechápu, jak by sis představovala, že se v tvém okolí bude o HPV mluvit.
Já když se setkám s kamarádkama probíráme to čím nás sejří chlapi, děcka a práce.
To že bychom po uvítaní probraly všechny nákazy, které lítají v ordinacích na plakátech, to fakt ne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
27670
12.10.20 23:36

O HPV by se měly aspoň holky dovědět ještě před začátkem sexuálního života. Nedělat z gynekologie strašáka. A možná očkovat, s tím úplně taky nesouzním. Mám syna, uvidím, jak to bude cca za 8 let vypadat. Je zase na jednu stranu úžasný, že existuje proti tak běžnému onemocnění lék. Lék na rakovinu. Ale prevence je samozřejmě na prvním místě.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8
13.10.20 01:48

Vy jste se do mě tedy pustily. 8o Je mi trochu líto, že z příběhu nejde navnímat celý kontext. Rozhodně nepatřím mezi zastánce léků a očkování - ibalgin jsem měla naposledy před lety, mám jen základní povinné očkování a žlutou zimnici z důvodu delších cest. Jenže s člověkem pohne, když ho vyšetřuje několik lékařů v řadě a všichni jsou si jistí, že šlo nemoci předejít. Se mnou to alespoň pohlo. A právě mezi argumenty „proč se neočkovat“ jsem začala hledat i ty „proč ano“.

Každopádně tleskám, že o nemoci víte víc, než jsem věděla já. :pankac:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2205
13.10.20 06:19

@zuzi92 Ach bože :think: :think: :think:
Mám za sebou konizaci za 1 minutu 12…x let kontroly kazdy pul rok…stale virus v těle…jedině v těhotenství stěr byl ok…
Nyní mám 3 roky jineho partnera a virus už delší dobu v sobě nemám…čím to asi je…???
Mi se „deníček“ a ani jako „článek“ nelíbí…

 • Zmínit
 • Nahlásit
11805
13.10.20 07:42

@sabcacech Ty virus v tele samozrejme stale mas, on jen tak nezmizi, jen telo s nim momentalne dokaze bojovat. Staci jakekoli oslabeni oganismu, kdy se telo zameri na neco jineho a virus se zase projevi. Tak neusni na vavrinech :nevim:

@zuzi92 Opravdu jsi tak naivni, zes nikdy o HPV neslysela? Nikdy ses o sve zdravi nezajimala? :nevim:

Příspěvek upraven 13.10.20 v 07:43

 • Zmínit
 • Nahlásit
16771
13.10.20 08:44

@zuzi92 Jenomže to, že ti doktor řekl, že tomu šlo předejít, neznamená, že by ti očkování pomohlo. Nebo oni ti řekli, že ten typ HPV viru, který se u tebe takhle projevil, je stejný jako ten proti kterému by tě naočkovali před x lety?

A to, že jsi o HPV nic víc nevěděla to je dost na pováženou. :( Mě kdysi poučila dětská doktorka a s gynekologem jsme to probírali ještě před začátkem sexuálního života. Teoreticky se můžeš nechat naočkovat ještě teď, pokud chceš.

 • Zmínit
 • Nahlásit
135
13.10.20 09:10

Krapet přeháníte, ženy. Jedna z nás se svěří s nemocí a vlastními výčitkami z vynechání možné prevence a vy namísto podpory vytáhnete samopaly? Hm.. Drsné.
Zaujal mne komentář, který říká, že i při dodržení prevence nelze nemoci 100% zabránit. Ačkoliv i tenhle komentář se mi nelíbil pro svou zbytečnou útočnost. Takže milá pisatelko, nemusíš se trápit, jak vidíš, ani prevence by nemusela zabránit komplikacím :srdce:

Vnímám text jako snahu chránit a varovat druhé. Velkorysé. Zkušenost je - bohužel - nepřenositelná. To, co sis prožila, tě posouvá dál. Těžko vysvětlovat těm, co jsou na začátku nebo těm, které ani nemoc nenakopla.

Opět klovem do vlastních řad namísto podpory. Proč? Peace please :srdce:
Ať je, jak je, přeju hodně zdraví a pohody všem. A přeju všem (hlavně sobě), aby situace kolem nás vnášela do života víc laskavosti a spolupráce, vzájemné podpory :srdce: :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16771
13.10.20 10:37

@Jitka74 Víš, ono je rozdíl napsat prožila jsem si to a dávejte si pozor. Kdybych se dala očkovat, možná bych to teď neměla. Ale text, který opravdu vypadá jako, když ho psal někdo na zakázku. To je trochu jiné. Tohle opravdu nevypadá jako vlastní zkušenost. Nevěřím tomu. Ani tomu, že zakladatelka o tom něco četla. :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2205
13.10.20 11:10

@cecetka a věř, že neusnu…dnes kontrola na gyndě po operaci a poslední stěr v 6/20 negativní a díky tomu mi dnes prodloužil kontrolu na 9/21
Pro mi trošku výhra po x letech nervů z výsledků kdy vždy doporučený nový stěr za 3-6 měsíců

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
14.10.20 10:13

HPV

Zdravím všechny, myslíte že má smysl se ještě nechat očkovat…konizaci neboli plastiku čípku už mám za sebou dvacet let, pravidelně chodím na kontrolu a loni zákrok nějaký nezhoubné výrůstky odstraněny a teď se mi objevily genitální bradavice. Bylo mi řečeno že pouze vypálit a co dál… partner zatím nic žádné potíže

 • Nahlásit
16771
14.10.20 16:57

Zeptala bych se na gynekologii, jestli to má cenu. Mně ho nabízeli i později.

 • Zmínit
 • Nahlásit
758
23.10.20 08:41

Můžu se zeptat, proč kondom nestačí? HPV se nechytne ze vzduchu, kapenkou, ale jen porušením sliznice. Deníček zajímavý. :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1
26.10.20 14:41

Holky a co sex s HPV…mám malé bradavičky první vypálené a začaly se dělat další a už jich je více. Žádné svědění pálení nic… partner zatím v pořádku naštěstí, ale sex už nebyl dva měsíce od té doby co se objevily ty potvory a co dál? Začala jsem do sebe cpát vitamíny, hlívu je to děsný

 • Zmínit
 • Nahlásit