Hubnutí v počátku těhotenství a snížená funkce štítné žlázy

Těhotenství
  • emimino
  • 09.10.01

Proč některé ženy v počátku těhotenství hubnou a zda to může uškodit miminku. Co dělat, když nastávající maminka má problémy se štítnou žlázou.

Jsem v 7. týdnu těhotenství. Vím, že přibírat na váze v téhle době ještě nebudu, ale já stále hubnu, od začátku těhotenství již 4 kg. Celý den mě není moc dobře a nemám ani chuť na jídlo, teplo venku tomu nepřidává. Vím, že bych něco měla, ale jak se donutit, nemůže to plod nějak ohrozit?
Ještě by mě zajímalo, jestli může mít vliv na plod skutečnost, že jako malá jsem se léčila skoro 10 let (do mých 18) se sníženou funkcí štítné žlázy, která by již ale nyní (je mi 21 let) měla být v pořádku.
Děkuji za odpověď i za krásné a přehledné stránky, které mi poskytují veškeré informace, které k příchodu miminka moc potřebujeme.
 Iveta

Ahoj Iveto,
já sama jsem v počátku těhotenství také hubla a shodila jsem dvě kila než jsem začala váhu opět nabírat. Bohužel ale nejsem odborník, takže nejsem schopna říci kolik kilo je možné shodit, aby to bylo ještě únosné. V jednom dokumentárním filmu jsem ale viděla docela zajímavý názor. Farmáři v Británii například, když zjistí, že je ovce těhotná, tak ji dají na chudé pastviny, aby z počátku těhotenství hubla, protože pak je její placenta méně vyživovaná a tím ji donutí k většímu růstu, čímž se rodí i odolnější a větší ovce. A dále tam vyjádřili názor, že něčeho podobného se snaží dosáhnout příroda i u lidí a proto jsou třeba časté nechutenství nebo nevolnosti v počátku těhotenství.
V každém případě bys ale měla něco přes den sníst. Může to být klidně jen ovoce nebo samotná zelenina. Klidně si dej třeba jen sušenky. Dobré by bylo také užívat vitamíny pro těhotné, kde je nejen kyselina listová, která je důležitá pro vývoj plodu, ale i další vitamíny a minerály, které by mohly díky tomu, že méně jíš chybět Tvému organismu. Kupuj si zejména vitamíny s obsahem jódu, neboť právě na štítnou žlázu jsou v době těhotenství kladeny velké nároky.
O snížené funkci štítné žlázy v předchozích letech raději informuj i svého gynekologa. Možná Ti bude raději dělat nějaké testy navíc.
Jinak přeji mnoho pohody a klidu do dalších měsíců a pokud budeš cokoliv potřebovat, zase napiš, budu moc ráda Šárka

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek