Hviezdička

Snažení

Aneb Uváha o nesnažení. Asi by sa v prvom rade patrilo predstaviť. Volám sa Jana, pochádzam zo Slovenska a mám 17 rokov (asi prekvapivý vek na tieto stránky, ale budiš). Čítavam vás tu už dlhšiu dobu (vaše denníčky mi zanechávajú zimomriavky na chrbte a veľa krát úsmev/slzy na tvári ešte dlho po prečítaní), ale nemala som odvahu napísať sem aj ja... až do tejto chvíľe.

Keď dievča ako ja (podľa niektorých neskúsené, hlúpe a naivné) vysloví vetu : „Túžim po vlastnom bábätku!“ všetci naokolo si začnú ťukať do čela a mrmlať: „Sprostá nána. Myslí si, že materstvo je o pestovaní voňavého dieťaťa v perinke, nevie o živote vôbec nič. Ako ju len toto mohlo napadnúť?! Hrozné…“ A tak so sklopenými ušami zaleziem do izby a premýšľam… Prečo len na základe čísla v občianskom v kolónke vek, začnú ľudia odcudzovať? Len preto, že mám 17 si neviem predstaviť čo všetko materstvo obnáša? Len preto sa zo mňa nemôže stať milujúca mama, ktorá aj pri ťahaní 24 hod. „práce“ sa dokáže o dieťa postarať s láskou? Skutočne som taká hlúpa len preto, že túžim po niečom čo je úplne prirodzené?

A tak s kopou otázok zalahnem do postele a zahľadím sa na hviezdy. Usmejem sa a ponorím sa do snenia…

Ráno otvorím oči, ešte rozospatá vstávam, zapínam TV a čo nevidím? „Nehnuteľnosti znova zdraželi…“ „Od ďalšieho mesiaca sa zdražujú externé štúdia…“ „Mladá neplnoletá mamička prosí o pomoc. Nemá z čoho uživiť dieťa a od štátu na viac peňazí nemá nárok…“ a tak znova začínam premýšľať. Nemali by byť práve mladé rodinky cieľová skupina, ktorej sa pomôže postaviť na nohy? Veď oni sú budúcnosť, oni to najviac potrebujú. Niekto sa pomaly kúpe v miliónoch a niekto nemá ani na to aby si mohol založiť vlastnú rodinku.

Skutočne musí ísť každý po nalinajkovanej ceste životom (najskôr VŠ, potom kariéra, potom bývanie, potom svadba, potom dieťa)? Skutočne máme všetci ako stádo utekať po takejto ceste? Má vôbec jedinec túžiaci po dieťati v mladšom veku šancu? Veď predsa v dnešnom svete sa bez VŠ človek nezaobíde, dokým nasporí na bývanie (však „len“ pár miliónov), potom aj na menšiu svadbu (však „len“ pár desiatok tisíc) a potom kým si bude môcť dovoliť dieťa ubehne toľko rokov a toľko sa preleje potu kvôli honbe za peniazmi, že mi je to celé na smiech. To naozaj stojí všetko na takomto materialistickom svete? Je toto vôbec správne? Takto brániť mladým párom v snoch a vyciciať ich kým majú energiu?

A tak sa pýtam skutočne som hlúpa JA keď sa mi to zdá celé zvrátené alebo „oni“? Občas si pripadám ako keby som musela byť pri najhoršom spider(wo)man, super(wo)man a chuck norris(ová) v jednom aby sme s priateľom vôbec mohli začať snažilkovať.

A tak mi asi neostáva nič iné ako znova lahnúť do postele. Zahľadieť sa na hviezdy a s úsmevom na tvári snívať o tom ako raz budem mať takúto hviezdičku v brušku a neskôr v náručí.

Hodnotilo 2 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
ejmy
Zasloužilá kecalka 938 příspěvků 03.08.11 07:26

Tak tvůj deníček mě dostal..snad nikdy v životě jsem neslyšela mladou holčinu takhle mluvit..i když je mi teprve 19..ty hloupá rozhodně nejsi..a pokud chceš a toužíš být maminkou, neposlouchej ostatní! Ať si říkají co chtějí..já jsem otěhotněla v posledním ročníku na střední škole, maturovala jsem v 8. měsíci a co všechno jsem si musela vyslechnout :/ teď jsem ale šťastná a hrdá maminka :) S těmi penězi je to věc druhá..přítel sice pracuje, ale bez pomoci našich bychom to asi nezvládli..já jelikož jsem nepracovala nemám totiž nárok skoro na nic..nahrabat co nejvíc do vlastních kapes - to je prostě politika našich států..

 
Hřiběnka
Extra třída :D 13999 příspěvků 03.08.11 08:55

Milá Jano, na svůj věk opravdu přemýšlíš velmi vyzrále, přesto ti musím trochu oponovat. Na tom mít dítě v 17 není veskrze nic špatného, pokud po tom oba partneři touží, ale málokdo má v tomto věku takové štěstí, aby měl vlastní bydlení a dostatek peněž rodinu ZABEZPEČIT! Vím, že mi možná opáčíš, že dítě potřebuje hlavně lásku, to je pravda, ale - co když nebudeš moct kojit? Umělá výživa je tak drahá, také plenky, kočárek atd. atd. Oblečky můžeš pořídit za babku z bazaru, ale spoustu věcí ne a pokud je partner podobného věku jako ty, z mateřské je nemožné to utáhnout. Třeba máte benevolentní rodiče, kteří by vám pomohli, to by bylo řešení, ale - nechceš si jednou říct, že se o svoji rodinu dokážete postarat sami?
Já celkem chápu, že stát takto mladé páry nepodporuje, každý má totiž dneska možnost volby a umět si spočítat pro a proti znamená být zodpovědný, a ti co zodpovědní jsou, by měli zakládat rodinu…

Nezlob se na mě, že ti to píšu takhle na rovinu, chápu tvé toužení po miminku - mně bude 25 a už čtyři roky prožívám něco podobného, co ty. Není to lehké, vůbec ne… však si můžeš přečíst i můj deníček :)

 
ewelinka23
Kecalka 325 příspěvků 03.08.11 09:24

Ahoj Jančo.
Máš velmi pěkně napsaný deníček. Představ si, já jsem v 17ti otěhotněla, teď je mi 18 a mám krásnou, zdravou 3 měsíční holčičku. Bála jsem se, že se mě všichni odsoudí, orazítkují mě, jako mladou, blbou, nevybouřenou, naprosto neschopnou starat se o dítě. Vždycky jsem si řekla, že to budu ignorovat, Faktem je, že takových jedinců se našlo málo. Většina lidí mi skládala obdiv (zvlášť proto, že jsem nepřerušila studium), podporovali mě a hlavně tady hoky na emiminu.
SPOUSTA Z NICH TI ŘEKNE, ŽE DNES NA VĚKU UŽ NEZÁLEŽÍ (pokud teda není hodně nízký)

Ale upřímně - Nic nezkazíš, když si počkáš do 18ti let. Vyhneš se kontrolám ze sociáky, nátaku příbuzných a složitým řešením na sociálce kvůli penězům. Peníze - ano, opravdu se to kolem nich točí.. Výbavička není vůbec levná.. Takovej kočár, postýlka s komplet vybavením a oblečení, to je docela pálka. Musí se neustále obnovovat, protože za měsíc ti dítě z jedné veikosti oblečení vyroste. Pleny a ostatní kosmetika něco stojí a ne málo. Teď umělé mléko, očkování, léky.. To je fůra peněz. A představ si, že bys pak na to měla být nedejbůh sama…
Já ti teda fandím, držím palce a přeju, aby sis to dobře rozmysela, a v budoucnu pak měla zdravé dítko a plnou podporu tvé rodiny :kytka:

P.S. Dnes už vím, že vše, co ze svého mládí miminku obětuješ, se ti milonkrát vrátí..Takže řeči tipu „S dítětem je konec zábavy. Nic si neužiješ. Nikam nebudeš moct…“ prostě přehlížej.. Řiď se svými city :hug:

Příspěvek upraven 03.08.11 v 09:27

 
Svandu
Echt Kelišová 8726 příspěvků 03.08.11 10:19

No, pokud jsem pochopila ten deníček dobře, tak Jana ani tak nehledala odpověď na otázku, zda je ekonomicky rozumné, nebo nikoliv si v tomhle věku mimčo pořídit (tedy v jejím konkrétním případě), ale mnohem spíš se na tu problematiku dívala z makrospolečen­ského hlediska - z toho hlediska, co od nás, mladé generace, očekává společnost, společenský systém, zřízení, naše rodiny a kde leží skutečné hodnoty téhle společnosti.
Zatímco nad tím prvním, tedy co stojí zaopatření miminka, bych se tu rozepisovat nechtěla, nad tím druhým určitě ano, protože je to problém, který pod rouškou „zodpovědnosti“ omezuje svobodu lidí.

Možná to bude příklad poněkud přitažený za vlasy, ale v době nevolnictví se lidé mohli ženit nebo vdávat jen se souhlasem pána, muži nejčastěji poté, co dosáhli 25 let, někde i 30 let a měli určitý odsloužený status, někteří toho nedosáhli za celý život a zůstali nuceně svobodní. Oč je to ale jiné v dnešní „svobodné“ a demokratické společnosti? Fakticky člověku nikdo nemůže zakázat se v 18 oženit a pořídit si potomka, ale reálně takový krok vede k poklesu společenské prestiže a prakticky k ekonomické likvidaci takového jedince, někdy naštěstí jen dočasně. Takže rozdíl je pouze v tom, že ten ekonomistický zákaz je nastaven jakoby „dobrovolně“, ne represivně jako dřív a roli nevolnického pána střídá sociální systém a rodina.

Dnes je zkrátka správná cesta, od které by se pokud možno neměl nikdo odchylovat, být poslušné dítě, ideálě bez vlastních zájmů, které by mohly odvádět pozornost od studia (a tím nemyslím flákání po hospodách, ale takové„zbytečnosti“ jsou podle některých i umění a sport), po maturitě jít na nějakou, ideálně lékařskou, právnickou nebo ekonomickou fakultu, hned po ní si najít minimálně nadprůměrně placenou práci a byt, nebo lépe dům za pár milionů a pak až řešit své osobní potřeby jako je partnerství nebo rodičovství. Krása, že mezitím uteče 15 let produktivního života ženy nikoho nezajímá. Pokud je žena superhrdinka, třeba ta Spiderwoman, tak tyhle všechny úkony zvládne před třicítkou a má ještě relativně dobrou šanci mít to jedno, maximálně dvě děti, které společnost toleruje. Většině lidí to ale trvá déle a nakonec mohou zaplakat. Jsou samozřejmě i lidé, kteří rodičovské ambice nemají vůbec, těm taková společnost vyhovuje. Ale většina z nás se celý život musí přetvařovat, tvářit se „rozumně“ a podléhat kultu mládí (mladé jsme přece minimálně do čtyřicítky, co si ten doktor, hulvát, dovoluje mi říct, že kolem třicítky se mi extrémně snižuje reprodukční schopnost, jsem mladá, nezávislá a na dítě mám dost času a když to nepůjde, tak si to dítě koupím, mám na to nárok… IUI, IVF a běda jak se doktorovi nepovede a nebude mít krásný modrý oči..). Teď samozřejmě přeháním, ale tohle je současný trend. To, co mělo sloužit lidem, kteří skutečně mají zdravotní problém a z objektivnho hlediska nemoholu počnout, se dnes stalo nástrojem řešení problémů žen, které příliš dlouho čekaly a mimochodem často odsuzovaly ty, které nečekaly. Společnost tenhle trend podporuje, dokonce se uvažuje o podpoře umělého mateřství u žen do 55 let. Příroda je znásilňovaná a společnost to považuje za správné.

Možná proto, že se nepohybuji jenom v tom „vyšším“ společenském prostředí, ale mám i spoustu kamarádek, ktaré si pořídily děti po základce, v průběhu střední školy, nebo těsně po maturitě, tak vidím, že to sice není snadné, stát rozhodně mladé lidi nepodpoří, ale nejtěžší pro ty maminy je probourat tu společenskou bariéru, kterou si tímhle krokem vytvoří, jsou to skvělé mámy, umí se postarat i za opravdu málo peněz, ale pořád je na ně nahlíženo jako na ty „nezodpovědné“, i když ten krok byl třeba zcela vědomý (možná tím spíš). Ano, pořádnou práci pak neseženou ani chytré holky, protože pro zaměstnavatele není nic horšího než matka bez praxe. Ale to je zase systematická záležitost.

Já, ačkoliv jsem věděla, že jsem připravená na mimčo a že ho chci už v 17, jsem se tomuhle diktátu většiny podřídila, ok, mám štěstí, nečekala jsem na další věci jako třeba na to, kdy vydělám na hypotéku, je mi 24, v září dodělám VŠ a v lednu budu maminka, práci mám, ale bez VŠ bych možná měla lepší a lépe placenou, ale co už.
Při pomyšlení, že teď ale mohlo jít mé prvorozené klidně do školy, mi je smutno. Protože já bych byla skvělá matka, která by se s dítětem učila, věnovala se mu, rozvíjela jeho osobnost a pořád bych pro něj mohla být jako kamarádka, mladá a ne generačně vzdálená. Ale byla jsem na to rozhodnutí tehdy příliš zbabělá, protože to chce velkou odvahu, jít do toho, i když víte, že se budete pak muset ve škole, v práci i v životě o to víc snažit, abyste něčeho dosáhli… Jakmile někdo slyší, že plánuju víc než dvě, a možná dokonce i víc než tři děti, jsem považovaná za podobného blázna, jako když bych tehdy v sedmnácti řekla - chci dítě! Protože rozumně „zabezpečit“ dnes lze maximálně tři děti, no ne?
Tahle společnost má totiž nastavené hodnoty na „teď a tady“, to není vidět jenom z enviromenta­listického hlediska, není to tak dlouho, co si vědci všimli, že současná postmoderní společnost je vlastně sobecká a prakticky „nereprodukova­telná“, žije sama pro sebe a nehledí na budoucnost svých dětí, pokud tedy nějaké má.

Sorry za takový výlev :zed:

 
BrenDe
Povídálka 36 příspěvků 03.08.11 10:20

Jani, nenapslala si jestli bydlíš s rodiči nebo s přítelem vlastě ani jestli nějakého máš a co on si o miminku myslí :nevim: . Vůbec Ti nebudu říkat, že jsi na „to“ mladá, o kolik věcí příjdeš až kamarádky půjdou na discotéku a ty budeš sedět doma s ubrečeným prckem. Chápu, že se cítíš být připravená a jsi ochotná o tyhle „puberťácké pařby“ přijít.

Vím, že nechceš slyšet, že se vše na tomto světě točí jen kolem peněz ale zjišťuji že vlastně ano…

Věřím, že by jsi nechtěla vychovávat miminko sama,u rodičů, dostávat sociální dávky a netušit co s vámi bude za 3 roky.. za rok…

Rozhodni se jak chceš, dítě je snadné „udělat“ ale vychovat a uživit už tak ne. Každopádně Ti držím palce ať už se rozhodneš jak chceš. :-)

 
Renull  03.08.11 10:42

Jano, byla jsem stejná. Už v 17nácti jsem si pořád představovala, jaké to bude být mámou… strašně jsem už to mimi chtěla. Bohužel ale v té době se mi zabil přítel v autě, takže myšlenky na mimi šly stranou.(představa, že bych tenkrát opravdu otěhotněla a zůstala bych na to sama… tenkrát bych to ještě nezvládla)
Matkou jsem se stala v 21 letech. Dnes je mi 33, mám dvě děti relativně odrostlé a začínáme si s manželem užívat, jezdit po dovolených atd. … jen jaksi nemáme s kým, neb naši vrstevníci mají teprve miminka.
Ničeho nelituju, jsem šťastná, že jsem měla dítě brzo, ale má to své nevýhody, které si ale teď stejně nepřipustíš. Takže ničeho se neboj, vydrž ještě 2-3 roky a jdi do toho :-) držím palečky

 
Bitsynka
Povídálka 11 příspěvků 03.08.11 12:57

Ďakujem vám holky za podporu. V tomto čakacom období je to taký balzám na dušu :hug:

Hribenka oponovať ti určite nebudem. Práve naopak, bohužiaľ viem, že máš pravdu. Dieťatko stojí rodičov veľké peniaze a práve to ma hnevá. Namiesto toho aby štát myslel nato, že mladé rodinky si nemôžu dovoliť kupovať tak drahé veci ešte ich aj zdražia. Každým jedným dňom je to v celom štáte horšie a horšie a udivuje ma, že s tým nikto nič nerobí - veď tá stiuácia už je alarmujúca. A dodala by som, že určite nechcem zostať závislá na rodičoch a ako poznám svoju povahu asi by som si od nich peniaze ani nezobrala…

Myslím si, že veľmi krásne to napísala Svandu a plne súhlasím :palec: Vyššie postaveným ľudom to takto vyhovuje, taktiež tým čo po rodine netúžia a zvyšok bude radšej ticho poslúchať ako by sa mal vzbúriť.. Je to celé na zamyslenie…

A niekto sa tu pýtal na priateľa atď.. Priateľa mám 3,5 roka, je zamestnaný, má stály príjem, ale bývam s rodičmi. (aj keď až sa niekto usmievam nad tým ako priateľ neustále pozerá ponuky na kúpu nejakého domu, takže to už sa trošku črtá aj keď financie bohvie aké nemáme) a čo si myslí o mojej túžbe? Vraj by bábo prijal tiež, ale nechce mi brať mladosť. Myslí si, že by bolo hlúpe s mojou hlavou neísť na VŠ a tým pádom by sa posunulo materstvo o 8 rokov :-( :nevim: Zdá sa mi to ako večnosť čakať tak dlho a zároveň mi príde nereálne skĺbiť dokopy dieťa s VŠ v inom meste…

Ešte raz vám všetkým ďakujem a prajem len to naj.., naj.., naj.. :wink:

Příspěvek upraven 03.08.11 v 12:58

 
verunka19
Povídálka 27 příspěvků 03.08.11 15:11

Úplně mě to dojalo k slzám..Je to moc krásné zamyšlení,ale zároveň smutné,protože je to opravdu ze života dnešních „mladých lidí“a je fakt hrůza jak i společnost nabádá lidi touto cestou,honbou za penězi a vlastním pracovním úspěchem.Děti až na posledním místě,až postavíme dům,až naspoříme tolik peněz,až získám dobré postavení v práci a až si odpracuji alespoň rok v práci po VŠ abych mohla dostávat mateřskou..Svět je tak sobecký a myslí jen na sebe až hrůza.Ale o takových věcech se nikde nepíše,je to tabu,jako mnoho dalších věcí,které by se měli řešit..Myslím si že je moc pěkné,když nědko touží po dítěti,aby se o něj s radostí snažil..Já měla rozestudovanou VŠ když sem se seznámila se svým životním partnerem,tak jsem ji ještě chtěla dostudovat ale pracovat už jsem nechtěla kvůli tomu,abych dostávala mateřskou..Oba s manželem jsme se už moc těšili na miminko.A říkali jsme si,že už by jsme to měli zkusit,vždyť se to nedá brát jako samozřejmost že budem mít děti,ten komu se dostává této možnosti a podaří se mu otěhotnět..neví jak dostává velký dar..V dnešní době,kdy je čím dál víc neplodných lidí..Dříve bylo úplně běžné v 17cti nebo 18cti se vzít,hned mít děti a v rámci toho třeba stavět vlastní dům a mezitím bydlet u rodičů..Lidé se dokázali takto uskromnit a ke štěstí jim vůbec nic nechybělo,hlavně že byli spolu.Dnes už se neklade důraz na hodnoty ani mravní ani duchovní ani rodinné..Člověk o mnoho přichází.. :cry:

 
Freyaa
Extra třída :D 10052 příspěvků 03.08.11 23:57

I přesto že slova z tohoto deníču mi přijdou psaná rozumnou a inteligentní osobnou mám z něj pocit že si žije někde na růžovém obláčku, kde je všechno strašně krásný a všichni se mají strašně rádi :kytka:

 
elija
Kecalka 308 příspěvků 05.08.11 00:37

Tohle je docela paradox - žena je fyzicky připravená na mateřství od chvíle, kdy dostane první menstruaci, psychicky to má každá jinak (některá v 17 a některá ani ve 30 :mrgreen: ) a nakonec všechno visí na financích… I když se ti to zdá povrchní, bohužel o peníze jde až v první řadě. Pokud dítě nezabezpečíš (bydlení, jídlo a příp. UM, oblečení, plenky a dalších milion potřeb) a stresuješ se tím, taky to pro dítě není zrovna ideál… Ta doba, kdy byly mladé rodiny podporovány státem a potíraly se rozdíly mezi chudými a bohatými, už tu jednou byla :wink: Teď v tvrdém kapitalismu musíš holt nejdřív bojovat…
Ale jinak moc hezky napsaný deníček, je vidět, že i ve svém věku to máš v hlavě hodně srovnané a tvou touhu naprosto chápu :wink: Nečetla jsem komentáře, tak se možná opakuju. Ale jednou, až přijde správný čas, z tebe bude určitě skvělá máma :kytka: :mavam:

 
Katulink1  05.08.11 15:20

Bitsynko , musím se opakovat krásně napsaný deníček je vidět že si na svůj věk velice vyspělá a inteligentní holka..a určo budeš skvělá maminka.
Al pravdou také zůstává to co tady už některé psaly, na dětátko bohužel penízky potřebuješ a ne malé,souhlasím však s tím, že je hloupost dnes udělat vysokou,potom mít přítele,barák,svat­bu a až potom dítě.Je mi 24 let mám přítele dva roky, bydlíme v podnájmu novém zrekonstruovaném 2+1 v nové práci jsem půl roku a otěhotněla jsem samozřejmě chtěně :-) šéf je moc rád a vše je bez problému.Tím jen chci říct to že nemusíš čekat na to až budeš vdaná nebo na vlastní dům. Stejně tak, ale zastávám názor, že alespoň ta maturita by se udělat měla.I když je spusty maminek,které si školu udělaly při miminku.Život je boj každopádně ať už se rozhodneš jakkoliv přeji hodně štěstíčka

 
Lena5556468  02.02.12 00:40
Ahoj

Neřekla bych, že je to až tak nalajnované. Mám plno kamarádek, které měly dítě ve dvaceti a kolem dvaceti a žijí, mají kde bydlet, co jíst, i jejich dítě či děti. Když muž pracuje, žena pobírá třeba tři roky dávky, tak se to dá. Spíš je hrůza, že v dnešní době je nedostatek práce. To mě děsí víc.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama