I já jsem to zvládla

Porod

Deníček je o porodu, který jsem myslela, že nezvládnu, ale nakonec to dopadlo dobře a vykoukla na mě krásná holčička. Otěhotnět se mi podařilo po 2 letech marného snažení, celé těhotenství probíhalo v pohodě, sice na konci jsem dost trpěla na otoky rukou a nohou, ale dalo se to zvládnout. Termín porodu mi byl dle ultrazvuku vypočítán na 28. 9. 2012, ale osud (nebo spíše naše malá) tomu chtěla jinak.

Od středy (5.9.2012) mi začala odcházet hlenová zátka a ve čtvrtek mi přišlo, že mi asi pomalu odtéká plodovka, jelikož jsem občas z ničeho nic cítila teplo a najednou bylo na intimce mokro, to jsem už mému muži říkala, že mi asi uniká plodovka, tak mi říkal: nestraš:) A strašně se u toho bavil :)

No, šli jsme normálně spát a já chtěla jít před 3 ráno na wc, a když jsem si z té postele začala sedat, tak jsem najednou ucítila takové „lup“ a začalo to téci, to jsem si řekla, to snad ne, vždyť mám ještě 3 týdny do termínu! Tak jsem letěla na wc a tam a na střídačku ve sprše jsem strávila cca 2 hodiny. Protože to pořád teklo tak, že to nebralo konce, řekla jsem si, že bych měla dobalit tašku a vzbudit muže. Cca půl hodiny po tom odtoku plodovky jsem začala cítit takové menstruační bolesti, ale dalo se to. Jeli jsme do porodky a to jsem měla bolesti cca po 3–5 minutách.

Před půl 6 jsme tam dorazili, vyplnili se mnou nutné administrativní papíry a čekala jsem na MuDr. Přišel „velmi milý“ ukrajinský dr. a já jsem měla smrt v očích :(, tak jsem si šupla na kozu a on mě začal vyšetřovat, myslela jsem, že snad porodím, už tam při tom vyšetření to byl masakr :( No, oznámil mi, že je to jen pro špičku prstu :( Málem mě omylo. Mě i manžu zavedli na porodní sál, kde jsem vyplnila dalších pár papírů, a uložili nás na porodní box a napojili mě na monitor, u toho jsem už pociťovala dost slušné kontrakce (to bylo cca v 6.30).

V 7 přišel na vizitu primář a řekl mi, že se mu nezdá poloha hlavičky, ať mi vezmou krev, kdyby byl nutný císař, mezitím mi musela vykapat antibiotika, protože jsem měla pozitivního streptokoka. No, pak jsem na střídačku buď pochodovala nebo byla ve sprše nebo na míči, popřípadě na lůžku kvůli ozvám (ležení pro mě bylo nejhorší). Absolvovala jsem i klystýr, při kontrakcích nic moc zážitek, nedalo se to v sobě udržet nějakou delší dobu :( Otevírání se asistentce líbilo, že to krásně postupuje, jenže já už jsem myslela, že budu kousat omítku a začala jsem prosit o epidural. Rozmlouvali mi ho, ale pak mi ho primář „dovolil“, zavedení nebylo nijak hrozné, jen jsem musela vydýchat pár kontrakcí, ale jakmile mi do něj dali ty léky, tak cca 1,5 hodiny jsem nevěděla, že rodím, naprostá balada bez bolestí (cca 13.15–14.45), ale pak začal odeznívat a oni zjistili, že ta hlavička stále nesestoupila a nedorotovala tak, jak měla, tak mi dali oxytocin. Hnus.

Kontrakce zesílily, měla jsem pocit, že je to jedna nekončící, která zesiluje a trochu polevuje, no a musela jsem ležet na ozvách, jenže malé začaly padat, pak je měla zase moc rychlé, takže očividně něco nebylo ok. Přišel zase primář, vyšetřil mě a dal mi na výběr, buď se udělá hned císař, nebo se bude čekat, ale je možné, že třeba do 10 minut by k němu stejně museli přistoupit. A pokud by ta hlavička nakonec sestoupila, mohlo by to skončit kleštěmi nebo vaxem, na to jsme oba s mužem řekli, že ne, měla jsem z toho císaře neskutečný strach, ale věděla jsem, že ta bolest z kontrakcí skončí.

Pak jsem ležela na sále, tam můj muž už nechtěl a ve spinální anestezii berušku vytáhli ven (byla to otázka asi 10 minut) a v 15.54 vykoukla Anetka na svět (3400 g a 50 cm). Pak mě asi 45 minut šili, ale uteklo to rychle. Jela na pooperační, kde jsem byla do rána, ráno mě čekala sprcha a překlad na šestinedělí. První den mi malou nosili cca každé 3 hodiny na kojení, no bojovala jsem, nejdřív nám to nešlo (mám vpáčené bradavky, tak musím kojit přes klobouček) pak jsme na to postupně přišly, ale mlezivo jí nestačilo, tak jsem musela prosit o příkrmy, no a pak se mi šíleně nalila prsa a kojení už šlo, dokonce jsem musela odstříkávat, tak jsem jim aspoň vrátila mlíčko, co mi dali pro Anetku. Pomohly mi také teplé koupele a masáž prsou pod sprchou.

V den předpokládaného propuštění nám malá zežloutla, tak nás tam nechali (probrečela jsem snad celý den), a další den to pořád ještě neměla ok, tak jí zkusili vzít krev (z hlavičky, to jsem taky oplakala) a zjistili, že ty hodnoty nejsou tak tragické, tak můžeme domů a od 12. 9. tam jsme.

Malá je hodná, vzbudí se, když má hlad, přebalím ji, nakojím a pak většinou spí cca 2–2,5 hodiny, i když teď skoro ve 3 týdnech si už zkouší pomalinku „vymýšlet“.

Když to shrnu, tak na sále bylo pro mě nejhorší vyšetřování při kontrakcích a na šestinedělí, než se rozjelo kojení. Hrozná byla ta hormonální bouře, bečela jsem furt, ještě k tomu v neděli manželovi zemřela babi, tak to bylo taky děsné. Jinak jizva trochu pobolívá, ale když běhám kolem malé, tak nemám čas se na to ohlížet.

Tak asi tak u mě. Snad jsem nikoho nevyděsila, ale třeba kamarádka rodila normálně a říkala, že opravdové bolesti měla cca 1 hodinu, a pak porodila, vše je individuální, tak se holky nebojte! :)

PS: Nejsem žádná spisovatelka, tak je to napsané asi trochu hekticky.

Hodnotilo 7 lidí. Score 4.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Krrysa
Extra třída :D 13918 příspěvků 28.09.12 07:35

Každopádně gratuluju ke zdravému miminku, a le nedá mi to si nerýpnout.. to je přesně příklad toho, proč porody končí císařem. dáme něco na bolest, pak se to táhne, tak to popoženem, to se samozřejmě miminku nelíbí, tak honem císař..

 
campionka
Stálice 59 příspěvků 28.09.12 08:20

Taky gratuluju k malinké. A jinak každý ma jine bolesti, me porod vyvolavali a myslela jsem, ze polezu po zdi. Nevidim nic spatneho, kdyz si zena chce pomoci leky na bolest, kdyz je ta moznost. A pokud jsem dobre cetla tak se doktorovi nezdala poloha hlavicky uz pred epiduralem, tak to evidentne nic s cisarem nema.To je reakce k aniccekyticce.

 
Eilaan  28.09.12 08:54

Také velké gratulace!!! ;-) A jinak souhlas s Campionka - měla jsem oba porody vyvolávané, oba s epidurálem a první i s oxytocinwm atd. a přesto jsem porodila v klidu normálně, žádný císař. ;-) A na 1. porod mám přes jeho délku nádherné vzpomínky. U druhého jsem po porodu měla komplikaci embolii plodovou vodou (kdo chce, najde si, nechci strašit) a kdybych nebyla v porodce (se kterou mám z obou porodů jen ty nejlepší zkušenosti), byli by tu ti 3 mí kluci sami. Za mě jsem ráda, že nežije e ve středověku. ;-D

 
beruska03
Kelišová 5471 příspěvků 28.09.12 09:14

@campionka jj primáři se to postavení hlavičky nezdálo už ráno (dávno před epidurálem)… oni mi pak i říkali, že tím, že ta hlavička tlačila jinam, tak proto jsem prý i měla takové bolesti :nevim: nevím nerozumím tomu až tak, no ale každopádně jsem ráda, že je to za námi a že jsme obě ok :palec:

 
jediný andílek
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 28.09.12 10:18

Ráda čtu takový deníčky :potlesk:

 
Kate92
Ukecaná baba ;) 1037 příspěvků 9 inzerátů 28.09.12 12:03

Hlavně že je miminko zdravé, ale souhlasím s aničkakytička. Dle mého lepší vydržet i tu největši bolest než jít na císaře…

 
beruska03
Kelišová 5471 příspěvků 28.09.12 12:04

@Kate92 ale já na tom císaři neskončila kvůli epidurálu :nevim: :roll:

 
Kate92
Ukecaná baba ;) 1037 příspěvků 9 inzerátů 28.09.12 12:09

@beruska03 já vím ;) jen bych si epidurál nenechala dát, radši vydržet. Ale to je každýho věc

 
lucka83
Hvězda diskuse 46085 příspěvků 60 inzerátů 28.09.12 12:21

Já měla porod bez epidurálu a dalo se to zvládnout a nejhorší bylo poslední 1-1,5 před porodem, nakonec samotný porod trval 7minut :mrgreen:
gratuluji k malé :hug:

Příspěvek upraven 28.09.12 v 12:21

 
campionka
Stálice 59 příspěvků 28.09.12 15:34

@Kate92 Jde o to jak až velké bolesti máš, jak dlouho a hlavně každý má práh bolesti někde jinde. Takže těm co si vemou epidurál a ulehčí si to, nemám nic za zlé. Když si to vemu zpětně dala bych nevím co kdyby ty bolesti na chvilku přestali. Rodila jsem 12hodin a samotný porod trval třičtvrtě hodiny jelikož malá byla velká a nemohla jsem jí dostat do porodních cest a musela jsem tlačit ve stoje.

 
peladom
Ukecaná baba ;) 1944 příspěvků 28.09.12 18:37

Moc gratuluji k miminku :kytka: Po přečtení o „velmi milém“ ukrajinské, doktoru mě napadlo, jestli jsi nerodila ve Vítkovicích :mrgreen: Taky mám tuto milou zkušenoust…a doufám, že teď u druhého budu mít štěstí na jiného doktora, protože ten nepříjemný doktor byl děsný a nic moc mu nešlo rozumět…

 
sad 1  28.09.12 18:51

Měla jsem hrozný porod, hrozné bolesti, neotvírala jsem se 10 hodin, tak jsem po těch 10 hodinách dostala epidurál, pak i přidaný, do toho i oxytocin. Nebýt toho epidurálu, tak chcípnu a museli by mi císař udělat už po těch 10 hodinách, to už jsem řvala na celou porodnici a lezla po zemi. Díky němu a oxytocinu se porod pohnul, já nabrala síly a do dalších 5 hodin porodila. Nechápu, jak někdo může napsat, že by si epidurál nikdy nedal. Porod je individuální, někoho nebolí vůbec, někoho neskutečně. To jsou jen hrdinské řeči, že by ho někdo nechtěl, když by bolestí skoro umíral. Je to pud sebezáchovy, prostě když si už člověk myslí, že umírá, sáhne po čemkoliv, aby to zvládnul. A nejvíce miluju, když mi to říká někdo, kdo rodil 2 hodiny. Klidně se tady do mě opřete, že já nikdy…je mi to fuk, kdo neměl těžký a bolestivý porod, ten to nikdy nepochopí.

Zakladatelko, moc ti gratuluji, jsi silná bojovnice, ať jste zdraví.

Příspěvek upraven 28.09.12 v 18:53

 
campionka
Stálice 59 příspěvků 28.09.12 21:00

@sad 1 Souhlasím… :potlesk:

 
cari  28.09.12 21:34

Gratuluju k holčičce :) Máme taky jednu takovou :srdce:
Muj porod byl celkem hroznej, rodila jsem od začátku do konce 15 a půl hodiny a ještě přes noc, takže únava neskutečná! Nejhorší byly ty chvíle, kdy sestupuje hlavička, na to snad nezapomenu, na tu bolest :| Taky mi píchli ten oxitocin aby nahnali kontrakce, takže jsem měla dvě v kuse a to byl horor teda!!!
Pak když už jsem tlačila, tak tu bolest už si nepamatuju, ale jak někdo píše, že za 7minut bylo mimčo venku, tak já tlačila hodinu a čtvrt!!! Závidím těm, co fakt párkrát zatlačí a mimčo je venku :)
K tomu epiduralu, nechápu, jak někdo může říct, že by si ho za žádnou cenu nedal. Pokud budete opravdu na pokraji sil a budete si myslet, že umřete(moje kamarádka si to myslela při porodu) vezmete zavděk VŠÍM! Já ho chtěla, ale bylo prý moc brzo a pak mi ho už nedali :|
Každopádně po porodu jsem myslela, že budu líbat zem radostí, že už to mám za sebou!!!
Zakladatelce přeju hodně štěstí a krásných chvil s rodinkou :kytka:

 
beruska03
Kelišová 5471 příspěvků 28.09.12 21:57

Jj ve Vítkovicích :lol: ale nakonec mě pak rodil primář.. „ukrajinský dr“ měl padla :)

 
strazzi
Stálice 57 příspěvků 28.09.12 23:08

Sad 1 + cari… mate obe naprostou pravdu. Zazila jsem dvoudenni porod, kdy jsem si opravdu myslela, ze umru… Neni to jen o prahu bolesti, ale o tezkosti porodu. Kdyz se mi mala sekla ( otevrena na 10, pripravena rodit ) v porodnich cestach, byla to rychlovka na cisar a ja jsem za nej byla vdecna… Pri porodu meho druhorozeneho jsem se radeji rozhodla pro cisar hned. Muze mi nektera vysvetlit ( nemyslim to zle, ale fakt me to zajima ) PROC by mel byt cisar tou posledni a nejhorsi moznosti? Dokonce si myslim, ze i pro dite samotne, je to mene stresujici, nez porod prirozeny… Sorry…

 
strazzi
Stálice 57 příspěvků 28.09.12 23:10

A jeste pro ANICKAKYTICKA…- na bolest jsem nedostala vubec NIC…

 
Rajstajblik
Povídálka 26 příspěvků 1 inzerát 29.09.12 09:11

Pro Strazzi: přesně to by mě taky zajímalo, taky si myslím, že císař je o hodně méně stresující jak pro dítě tak pro matku než normální porod (pokud to není tak, že žena 2× zatlačí a dítě je venku). Taky jsem neměla jednoduchý porod, bolesti šílené, říkala jsem si že to nemůžu vydržet a nakonec jsem musela rychle na císaře (měla jsem porodní nádor), za kterýho jsem byla strašně ráda.

 
Miš-El
Závislačka 3067 příspěvků 29.09.12 10:03

Gratuluji k Anetce. At se jí v životě daří :kytka:

 
beruska03
Kelišová 5471 příspěvků 29.09.12 10:49

Děkuji za gratulace! :hug: :kytka:

a co se týká těch názorů na císaře, tak já jsem to pak už taky brala jako vysvobození i dr mi říkali, že to bude menší trauma pro malou i pro mě.. je to 3 týdny, co se narodila a já skoro ani nevím, že jsem na nějaké operaci byla.. takže toho nelituji - vím, že mám zdravou holčičku, kterou mi nemuseli tahat kleštěma, tak jsem ráda… a jelikož samotný porod má pak vliv i třeba na povahu či výchovné potíže s dětma, tak jsem ráda, že to dopadlo tak jak to dopadlo :nevim:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 29.09.12 10:53

Souhlasím bohužel s komentářem aničkakytička

přeju dobrou rekonvalescenci a gratuluju k mateřství :kytka:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 29.09.12 10:57

Co se týče císařského řezu - porod není jen dostat se fyzicky ven z mámy, ale jde i o psychologicky hodně důležitý přerod a pokud dítěti někdo vezme tu možnost přijít na svět tak, jak se má, může to mít pro něj důsledky do budoucna. dítě není připravené na to, aby ho někdo najednou vytáhnul. takovou typickou věcí (abych dala příklad) je tendence neuzavírat věci a utíkat od nich - opakování porodního zážitku, porod se neuzavřel, byl ukončen císařem. taky to bývá nechávání zodpovědnosti na druhých, protože to nemám pod kontrolou. to, že něco spolu s mámou zvládnu a dokážu má prostě velký význam. je dobře, že císařský řez zachraňuje životy, pokud je to nezbytné, ale pokud to nezbytné není, tak by to neměla být nikdy první volba.

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 29.09.12 10:58

Ještě dodám, že má jistě smysl, proč to někdo dobrovolně podstoupí, asi tu zkušenost určitým způsobem potřebuje projít.

 
beruska03
Kelišová 5471 příspěvků 29.09.12 11:08

Mě příjde, že některé z vás si myslí, že jsem prostě řekla, že chci císaře a že mi ho udělali :nevim:, já jsem na něj jít nechtěla, chtěla jsem rodit přirozeně, ale když ve mě malá neprospívala, tak jsem si snad měla hrát na hrdinku, že ji za každou cenu porodím a basta? :? a ohrozit její zdraví? 8o 8o

z některých komentářů je mi fakt smutno :,(

 
sad 1  29.09.12 18:40

@beruska03

Vůbec nic si z toho nedělej, nikdo tady z nás tam s tebou nebyl, jen ty víš, jak to probíhalo, takže se nenech rozesmutnit někým, kdo to, co ty, nezažil. Mně když po 14 hodinách neotvírání se a bolestech řekli, že pokud to do 1 hodiny nepůjde, tak mě vezmou na císaře, tak jsem si to v tu chvíli strašně přála. Myslela jsem, že už tu další hodinu nevydržím. Epi už odezněl a já myslela, že jsem na hranici života a smrti. Takže kdyby mi dnes tisíckrát někdo říkal, co jsem měla a neměla, jak jsem měla a neměla, poslala bych ko do prd… :pocitac: :pocitac: :pocitac:

 
PetraLili  30.09.12 11:21

Gratuluji k Anetce!!! ;) Ja rodila 7.9. ovsem oproti tobe jsem to diky bohu mela „prirozeny luxus“. Takze se klanim!!! :kytka: Neda mi to musim reagovat…co se tyce uklidnujicich leku…je blbost si je za kazdou cenu nenechat dat. Kdyz zena-hrdinka prijde do porodnice s tim ze zadne leky nechce…Bolest neni nic prijemneho..a kdyz je telo v kreci..hlava ve stresu akorat si ten porod natahujeme samy!!! Zatim co kdyz jste klidna a uvolnena (diky lekum)porodni cesty se oteviraji mnohem lepe a muzete to mit sfoukle mnohem rychleji. Co se tyce cisaru nic dobreho to asi neni ale co delat kdyz se proste nedari prirozeny porod nechat matku a dite na pospas osudu?? 8o

 
beruska03
Kelišová 5471 příspěvků 30.09.12 11:26

Moc děkuji :hug: a názor ohledně léků a císaře mám naprosto stejný ;) :potlesk: :palec:

 
SarykH
Kecalka 174 příspěvků 01.10.12 13:00
Bože můj...

@Kate92
Ono jaksi nejde o to, vydržet bolest, víme? Císař se u běžných rodiček nedá zvolit, lékaři k němu přistupují, když nastanou komplikace.

@aničkakytička
Epidurál jsem neměla, otevřená jsem byla, ale malá měla tak velkou hlavu, že prostě se neposouvala, neprošla by. A s tím nenaděláš nic. Prostě nepoměr hlava mimina - moje pánev.

@Saroya
No tak tohle snad se ani komentovat nedá - to by byla většina lidí narozená císařem, takové vlastnosti má totiž kdekdo.

@beruska03
Z komentářů si nic nedělej - já mám za sebou císaře 2 měsíce a rozhodně nelituji, i když jsem ho strašně nechtěla a strašně se ho bála. Jsem ráda, že mám zdravou dceru, která nebyla poškozená ani přidušením, ani kleštěmi apod.

 
beruska03
Kelišová 5471 příspěvků 01.10.12 13:19

@SarykH děkuji za podporu… taky jsem ráda, že se moje malá vyhla těmto poraněním, která mohla nastat

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Druhý porod

Snad se i my dočkáme


Reklama