Já už chci trochu letní pohody!

Jak by řekl klasik: „Tento způsob prázdnin zdá se mi poněkud nešťastným.“

*

„Konečně prázdniny, hurá! Nebudeme muset brzy vstávat, na dva měsíce si dáme odpočinek od souboje virů a bakterií s našimi těly, to bude klid a pohoda,“ tak přesně takových myšlenek byla moje hlava plná ve chvíli, kdy jsem se ve školce s nostalgickou slzou v oku a s dárkem v ruce loučila s paní učitelkou nejstaršího syna.

Prázdniny jsou v plném proudu, ale moc pohody mi zatím tedy opravdu nepřinesly. Posuďte sami…

Jak možná víte z některých mých deníčků, bydlíme ve starém domě, který vybudovali moji předci. Takový baráček má mnoho nesporných výhod. Na jeho pořízení jsem si nemusela nikde půjčovat, mám k jeho zdem opravdu silný citový vztah, pateticky mohu napsat, že tu znám každou cihlu, každý trámek, znám osudy všech jeho předchozích obyvatel.

Kromě výše zmíněných výhod má však toto bydlení samozřejmě i své mouchy a mušky. Za jednu z největších masařek považuji slabé jističe elektrické energie. V době, kdy se dům rodil, nikoho ani ve snu nenapadlo, jakých vymožeností se za pár desetiletí dočkáme.

Babička sice na sklonku svého života žádala o výměnu, leč bylo jí řečeno, že vzhledem k parametrům místní rozvodné sítě není bohužel možné požadovanou změnu provést, jističe byly posíleny jen minimálně, a tak se chuděra moje zlatá nedočkala luxusu v podobě elektrického vytápění, po kterém tolik let marně prahla, a až do konce života topila v kotli. Jediné, co si díky zmíněnému posílení jističů mohla pořídit, byl elektrický sporák. Tenhle krasavec „zdobí“ moji kuchyni dodnes.

Když se zdejší zdi staly naším domovem, zařizovalo se tolik různých věcí, že mě volně stojící sporák nechával v naprostém klidu, dokud slouží, budu kuchtit na něm, až odejde do věčných lovišť, pořídím si nějaký výdobytek moderní techniky.

Po pár letech jsem zamávala dvěma plotýnkám, dvě se však stále statečně držely, z litinových ploch se sice občas uloupl nevzhledný kus rzi, ale co, pořád byly jiné potřebnější investice a navíc, tak dobře pečící troubu jsem nikdy v životě neměla, ještě stále jsem nechtěla sporáku zazpívat labutí píseň.

Před dvěma lety mi mamka mezi řečí povídá: „Hele, kolegyně v práci má multifunkční hrnec a moc si ho chválí, nechtěla bys ho k narozeninám?“ Přemýšlela jsem jen chvíli a pak přikývla.

Narozeniny se přiblížily, na stole se objevila tajemná velká krabice, děti mi ji pomohly rozbalit a opravdu tam byl, výdobytek vědy a techniky: můj nový černě lesklý divotvorný hrnec, pomalu jsem se bála na tu vymoženost sáhnout. Uplynulo však jen pár dnů a utvořilo se mezi námi pevné přátelství. Vařilo se mi jedna báseň – přesně do tohoto týdne.

Chystala jsem se zrovna kuchtit večeři. Papriky, rajčata, ani cukety neodolaly ostří nože, a já se už těšila na lečo. Vkládám přívodní šňůru hrnce do zásuvky, ouha, displej ani neblikne. Nepropadám panice, určitě jsem ho zapnula špatně. Ne, ani dalších zhruba pět pokusů nevede k cíli. S hrncem zapojení do elektřiny ani nehne. Všechny pokrájené suroviny stěhuji za mohutného nadávání ke sporáku dědečkovi, ten určitě nezklame. Nezklamal. Během chvíle se místností line příjemná vůně zeleninového pokrmu. Manžel divotvorný hrnec rozebírá, prohlíží ze všech možných úhlů a pak k mému velkému smutku konstatuje, že v něm vyhořel jakýsi kabel a mohu se s ním nadobro rozloučit. Nu což, zamrzí to, ale hlavně že mám svůj starý věrný, i když ne právě oku lahodící, kus.

Druhý den jdu vařit oběd a začnou se o mě pokoušet mrákoty, jedna ze dvou původně fungujících plotýnek se nezahřívá vůbec, ta zbývající nabírá provozní teplotu jen velmi neochotně. No to snad ne. Bezvadné, pro pět lidí mám k dispozici jednu malou polofunkční plotýnku, neber to.

Osvítí mě spásná myšlenka: na naší půdě plné pokladů musí být starý plynový vařič, který vozívala babička pod stan. Vrhám se s nadějí do schodů a po chvíli třímám tu svátost v ruce. Volám na děti, ať zanechají dovádění v písku, že jdeme na pumpu koupit bombu. V očích nejstaršího syna vidím lehké zděšení. Uvádím věci na pravou míru a za chvíli startujeme. Pumpu máme cca čtvrt hodiny od domu v pěkném kopci. Lov byl úspěšný a, světe, div se, vařič po důkladném očištění funguje. Oběd uvařen, sice s mírným, cirka dvouhodinovým zpožděním, ale co už, stejně nemáme v tom horku hlad, zmrzlina, kterou jsme si cestou dali, ho spolehlivě zahnala.

Když večer děti usnou, vrhám se na internet, abych si našla nový sporák, teď už musím uznat, že moje kuchyňská starožitnost je mi k ničemu i s tou svou super troubou. S vytřeštěnýma očima koukám, jak vysoký příkon mají indukční i sklokeramické sporáky. Obávám se totiž, že tak velkou porci naše předpotopní jističe neutáhnou. Pomalu se smiřuji s myšlenkou, že si rozdělám na zahradě ohýnek a vrátím se do starých romantických časů vaření v kotlíku. Předpokládám, že si naši milí sousedé (opravdu slovo milí nemyslím ironicky – děkuji za to, jak skvělé lidi ve svém bezprostředním okolí máme) budou zděšeně ťukat na čelo, až mě spatří. Od výše zmíněného mě může zachránit jen pozitivní verdikt elektrikáře, který mi slíbil, že se příští týden zastaví, vše přeměří a prohlédne.

No a aby toho nebylo málo a prázdniny měly opravdu ty správné grády, před pár dny bylo dílo zkázy dokonáno. Zrovna jsem s dětmi zahradničila, opečovávala naše rajčata, cukety, okurky a papriky, když tu se na nebi objevily nepěkné černé mraky. Zanedlouho začalo hřímat a první kapky na sebe nenechaly dlouho čekat, zalezla jsem pod přístřešek a povykovala na děti, ať mě koukají laskavě následovat a přestanou se sprchovat, na co mají doma vanu. Jen zalezly, proměnily se kapky životodárné tekutiny ve spršku krup velikosti desetikoruny.

Za téměř čtyřicet let svého života jsem podobné nadělení neviděla. Co myslíte, že se stalo? Rok starý přístřešek, který vybudoval manžel vlastníma rukama, dostal podobu ementálu. Zhruba dvouminutové krupobití mi rovněž očesalo prakticky celou úrodu meruněk a sliv, snad mi někdo chtěl ušetřit práci s jejich sklizní a zpracováním, značné ztráty utrpěly i zbylé zahradní komodity.

Tenhle deníček píši s ovázaným krkem, nějaký bacil na mě při tom školkovém loučení asi přeci jen zákeřně číhal, aby se mi snad nestihlo stýskat, od včerejška nad ním ale vítězím na plné čáře, antibiotika zabrala a ten hajzlík streptokok už ztrácí dech.

A tak si říkám, co nás o těchto prázdninách ještě čeká? Nebylo těch „pohrom“ za prvních pár dnů už opravdu dost?

Doufám, že ano. Moc prosím, já už chci letní pohodičku.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2320
19.7.19 07:44

Držím vám pěsti, ať už vás žádná pohroma nepotká 🙏

 • Zmínit
 • Nahlásit
1127
19.7.19 08:01

Moc děkuji, ale zatím pokračujeme v nastoupeném trendu :zed: hezký den :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2088
19.7.19 08:42

Já už svoje antibiotika dojedla :lol: a mám i funkční multifunkční hrnec! klidně poskytnu, já v něm vařila asi pětkrát, páč do něj nemám nápady :D držím palce, ať pan elektrikář zakouzlí, aby mohl být brzy deníček o novém sporáku, nové troubě a krásných nových hrncích :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1127
19.7.19 09:04

@sinapis.alba neboj, takovým deníčkem Vás zcela určitě nebudu obtěžovat :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4110
19.7.19 10:43

Já jsem zvědavá jak to dopadne s elektrikářem a troubou :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
2088
19.7.19 11:24

@Jadala nás by to určitě bavilo :dance: navíc známe to, s větším množstvím dětí bude jistojistě zážitek i samotné vybalování sporáku a zábava s obalovým materiálem nebude brát konce :pankac:

 • Zmínit
 • Nahlásit
772
19.7.19 13:42

Jejda já se moc omlouvám, ale bezvadně jsem se nasmála :lol: :lol:
Jinak ovšem úrody je mi moc líto. Držte se a dejte vědět co elektrikář :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1127
20.7.19 06:33

@Veru1987 vypadá to nadějně. :palec: Rozvodná síť se předělávala, takže to možná klapne :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1127
20.7.19 06:38

@sinapis.alba o vybalování mi ani nemluv, děti si z krabic pokaždé vyrobí auta, autobusy, rakety…a pak se jich nechtějí vzdát :zed:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1127
20.7.19 06:41

@AlcaBa :) elektrikář zjistil, že se před pěti lety předělávala rozvodná síť, takže se budou posilovat jističe :pankac:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2082
20.7.19 08:11

To jsem po ranu potrebovala, mame totiz podobny cervenec- opustila nas mycka, rozbil se ohrivac vody, v aute prasklo nejaky pero pod spojkou a z udajne anginy ditete krev ukazala, ze klistova encefalitida.Kdyz se vcera vecer mladsi kroutila, ze ji boli bricho a ja zacinala balit na malou lekari povolenou ceskou dovolenou, rikala jsem si, ze jestli ma slepaka, tak me klepne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
891
20.7.19 08:32

No tak snad bude jen líp! Trochu mi to připomíná kamarádku, která je od května s dětmi doma, střídají se nemoci, museli zrušit zájezd k moři, pobyli i v nemocnici. Určitě v tom bohužel nejste sami. Ale určitě už bude líp!

 • Zmínit
 • Nahlásit
1127
20.7.19 09:28

@tini ať na dovolenou odjedete a vše už je v pořádku :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1127
20.7.19 09:30

@Nika079 doufám, že jo a všem co se potýkají s nějakými nepříjemnostmi přeji, aby se vše v dobré obrátilo. :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
8663
20.7.19 19:03

Slušnej oddil! ;) :mrgreen: Tak aby ti to nebylo lito, dneska mi psala kamoska, ze od poslední spokecne grilovacky coz je presne tyden, stihli krome dalsich dvou grilovacek jeste navstivit ortopedickou ambulanci s vykloubenou rukou, zubare, volat hasice na vosi hnizdo schovane pod skluzavkou na zahrade, dostat par zihadel ale nastesti „jen“ ona s manželem a ne holky… Tak preju klidnejsi a uz jen pohodovy zbytek prazdnin! :D :mavam: My zase porad něco hledame a zacinam mit pocit, že mame doma cerne diry, ve kterych uz napr. zmizely moje nejlepsi (=nejmin poskrabany) bryle aj. věci a 2. mi dneska malem rozslapl kluk, kdyz jsem si je odlozila u bazenu na tchanovic zahrade… :roll: :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1127
21.7.19 05:26

@Jahudka82 To si kámoška opravdu „užívá“. :( hlavně, že Tvoje brýle přežily, přeji ať pokaždé vše okamžitě najdeš :D :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
8663
21.7.19 13:10

@Jadala Dik, no mely trochu hnutou 1 packu, ale mam sikovneho manzela :) :palec: Jinak bych byla do Po v pytliku bo u 2.zaloznich mi tu pacicku nedavno mala ulomila doopravdy. Ona je na brýle ujeta, ma samozrejme i svoje vlastni „bíje“ :lol: P.S.Bez bryli se bryle hledaji fakt blbe :mrgreen: ;) :mavam: Tak hlavně at si vsichni uz uzivate prazdniny bez pohrom a ve zdravi! :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1127
22.7.19 06:27

@Jahudka82 já mám jen slabé brýle na dálku, tudíž je nosím jen do divadla, či do kina, dříve do školy na tabuli, ale babička byla na brýle zcela odkázaná, tudíž jsem se podobného hledání účastnila velmi často a přesně vím, o čem píšeš :D také přeji samé skvělé prázdninové zážitky. :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
8663
22.7.19 08:27

@Jadala Diky, jinak mala ty bryle ma samozrejme slunecni, po brachovi, ona ma snad jeste vetsi hlavu nez mel malej v tomhle veku, protoze ty bryle mel, kdyz mu byly tak 3 a ji jeste nejsou 2 ani a uz ji jsou i nektery cepice co jsem tu po nem mela schovany (je cervnovej, mala zarijova takže ten rozdil v obdobi neni zas az tak velkej:-))

Příspěvek upraven 22.07.19 v 08:30

 • Zmínit
 • Nahlásit