Jak bojuji s kojením

Rodičovství

Jsem unavená, vyčerpaná, hladová, ale ze všeho nejvíc se potřebuji ze všeho vypsat, a budu moc ráda, když si později třeba přečtu nějaké to povzbuzující slovo. Dopředu se omlouvám, bude to dlouhé, a asi i špatně napsané, ale mozek bohužel stagnuje.

Je to osm týdnů a den, co se narodila naše holčička. Šla ven císařským řezem, ale hned, jak jsem se probrala z narkózy, mi ji přinesli a ona se krásně přisála. Co tři hodiny jsem ji přikládala a ona sála a sála. Samozřejmě trochu zhubla, ale příkrmy nebyly potřebné a po pár dnech jsme šly domů.

Už v porodnici se ale ukázalo, že malá bude spíš plačtivé miminko. Neexistovalo a ani neexistuje, že by po kojení usnula nebo aspoň spokojeně koukala kolem. Zvykla jsem si, že po ¾ hodiny kojení s ní musím ještě další ¾ hodiny pochodovat, aby skutečně hluboce usnula, protože jinak se hned v postýlce vzbudí a pláče. Zvlášť v noci nic příjemného, ale přežila jsem to. Na kontrole ve 4 týdnech se zjistilo, že za posledních 14 dnů přibrala 650 g a já jsem byla šťastná, že navzdory řvaní dělám patrně vše dobře. Doktorka mi ovšem doporučila kojit jen z jednoho prsu a jen cca 10–15 minut.To nepřišlo, bylo to stejné, jako předtím.

O týden později jsme s malou šli znovu k doktorce, kvůli pupínkům, co měla na ksichtíku. Ty pupínky nic nebyly, ale kontrolní zvážení ukázalo, že za týden malá přibrala jen 70 g, a nutno podotknout, že to byla těsně po kojení. Ale nestresovala jsem se, dočetla jsem se, že plně kojená miminka přibírají skokově. Kojila jsem ji tedy o něco déle. O týden později další nepříjemné zjištění. Malá zhubla o 150 g :-( Přitom tomu, že malá neprospívá, vlastně nic nenasvědčovalo, plínek měla pročuraných dost a cca 4× denně ukázkovou stolici.

Doktorka poradila Nutrilon. Hned druhý den jsem si vypůjčila kojeneckou váhu a zjistila, že při jednom kojení malá vypije jen asi 40 ml. Manžel tedy běžel koupit Nutrilon a přes stříkačku jsem dokrmovala. Dokrmovat naštěstí nebylo potřeba pokaždé, malá toho někdy vypila dost. Za 24 hodin bylo mateřského mléka tak 450ml, umělého tak 150–180. Mimochodem po prvním dokrmení Nutrilonem, to bylo dcerce přesně 6 týdnů, se na nás poprvé krásně usmála a já měla obří výčitky, že jsem ji nechala řvát hlady a namísto nakojení jsem ji jen chovala a čekala, až uplynout alespoň 2 hodiny.

Nicméně, ani s příkrmy se z ní nestalo klidné a spokojené miminko. Vlastně to bylo ještě horší. Po Nutrilonu, byť i relativně malém množství, měla šílenou zácpu. V podstatě hned za dva dny jsem koupila Hipp combiotic a probiotické kapky, ale zažívání se nezlepšilo a já musela malé pomáhat trubičkou jak od větrů, tak od stolice. Řvala chudinka neskutečně:-(
Snažila jsem se malou přikládat co nejčastěji, a skutečně se tvorba mléka zvýšila, nic extra, ale asi to stačilo. Za týden malá přibrala asi 300 g, což bohatě stačilo, a já opět plně kojila (a kojím). Už druhý den po tom, co jsem ji jen kojila, zácpa přestala:-) Už nevážím každé kojení, jen mě to stresovalo, jen jednou denně, jestli náhodou zase nehubne.

To by asi měl být happyend, ale není. Je to asi pět nebo šest dnů, kdy se malá začala u kojení vztekat a mizerně pít. Na netu jsem objevila, že jde asi o bojkot kojení. Někdy pije 5 minut, někdy 2 minuty, a někdy se jen přisaje a okamžitě pustí, a začne se strašně vztekat a už nechce pít, přitom myslím, že hlad má. Prozatím to snad na váhu velký vliv nemá, za poslední týden (plného kojení) přibrala 200 g. Nepomáhá přitom nic – střídání poloh, prsou, klid v místnosti, prostě nic. Prostě někdy pije lépe (ale i tak nic moc), někdy hůř a někdy prakticky vůbec. Domů jsem si pozvala laktační poradkyni, ale popravdě nic kloudného z toho nebylo, akorát vyhozených 650Kč :-(

Takže je to bezva kolotoč – malou přiložím, ona třeba dvě minuty pije, začne se vztekat, dám druhé prso, pokračuje ve vztekání, chodím s ní, houpu na míči, pak se uklidní, zkusím znovu přiložit, okamžitě se rozeřve a tak dál. Když se mi zdá, že už aspoň něco vypila, pochoduji s ní, aby usnula. Bohužel nedokáže být vzhůru bez chování déle jak dvě minuty a nekřičet. Já si uvařím čaj, dojdu na wc, eventuelně dám prát prádlo a trošku něco sním (hlavně rychle), malá se vzbudí, začne křičet, pokusím se přiložit a dál to znáte.

Mám teď strach, aby se mi neztratilo mléko, mám strach, aby malá zas nezhubla. Odsávání je sice hezká věc, ale jak to mám sakra dělat, když po kojení musím malou nosit, a když pak usne, třeba se chci taky najíst nebo si aspoň na chvilku zdřímnout. Třeba dneska jsem vstávala v šest, ale z pyžama jsem se mohla převléknout až před polednem a oběd jsem měla ve čtyři. No oběd, chleba se šunkou :-( Do toho všeho s ní mám ještě cvičit, aby se správně rozvíjela, ale popravdě to taky nedělám tak často, jak mám, malá u toho samozřejmě řve.

Akorát se teď modlím, aby to nějak přešlo. Umělé mléko sice nepovažuji v principu za nějak hroznou možnost, jenže po tom, jak na něj malá reagovala, se každého mililitru děsím. Omlouvám se za tak dlouhý deníček, ale nějak jsem to ze sebe musela dostat. Přeji všem spokojená dítka.

Hodnotilo 4 lidí. Score 4.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
poppaea
Závislačka 3298 příspěvků 14.11.12 10:57

Malá oprava - na konci 2. odstavce má být věta: Malá dál plakala i po kojení, ale divné mi to nepřišlo, bylo to stejné, jako předtím.

 
martyk
Neúnavná pisatelka 17237 příspěvků 14.11.12 11:01

Ahoj,

to znám, i problémy s kojením, i mimino, které chtělo celé dny nosit. Měla jsme to tak u obou dětí, jen ze syna se po 3m stalo spokojené miminko, ze dcery ne, ta zůstala uřvánek. Doporučuji pořídit šátek nebo kvalitní nosítko (jako Manducu apod.), pak budeš při tom nošení moct i něco udělat, najíš se spod.. Nevím tedy co máte cvičit, jestli Vojtovku, ale jinak takhle malé miminko opravdu nijak rozvíjet nemusíš.

Na bojkot kojení doporučuji nevzdávat a nám pomohlo na kojení vždy jít do ložnice, kojit v leže, zatažené závěsy, aby mimčo nic nerozptylovalo. Někdy jsem musela i svázat do zavinovačky. Tu vůbec doporučuji, přečti si Karpa, pevné zavinutí mimča hodně zklidní, taky bílý šum.

Držím palce.

 
panenka87
Extra třída :D 13167 příspěvků 14.11.12 11:02

Ahoj, je mi líto že to máte tak těžký :(
Doufám, že Ti tady zkušené maminky poradí :hug: Jestli to fakt ale trochu jde, pořádně se najez, napij. Když malá bude spinkat, spi s ní. Pro párkrát se nic nestane.
Drž se :kytka:

 
rawala
Ukecaná baba ;) 1821 příspěvků 14.11.12 11:52

Ahojky. malý se narodil taky císařem. přiložili mi ho snad až za dva dny. hned jsem začala odsávat, protože malý byl na jipce kvůli infekci, takže jsem donesla co jsem odsála a oni dokrmili. naše kojení taky nebylo jednoduché. od začátku jsem odsávala, protože malej vypil ode mě tak půlku dávky a zbytek jsem dokrmila odsátým mlékem - PROČ TAKÉ NEODSÁVÁŠ? TÍM SI UDRŽÍŠ MLÉKO A K TOMU TŘEBA ASPON TAK SE MALÝ NAPIJE. ZKUSÍŠ OD SEBE A PAK DOKRMÍŠ ODSÁTÝM! NÁM to pomohlo! až za dva měsíce se nakonec přisál a já už neodsávala! i jsme odbourali klobouček a vše funguje dodnes a to mu je 5,5měsíců!
OPRAVDU DOPORUČIJI ODSÁVAT A DOKRMOVAT, ALE VŽDY PŘIKLÁDEJ ABY SI POMALE ZVYKALA. JE MOŽNÉ ŽE MĚLA PRDÍKY? NÁŠ TAKY SE U KOJENÍ KROUTIL A TAK. držím palečky!

 
LadySi
Echt Kelišová 7597 příspěvků 14.11.12 11:54

Ahoj, mám odkojené dvě děti, nejsem vševěd, ale zkus udělat vše pro to, aby ses nezbláznila. Zkus změnit polohu při kojení, souhlasím se zavinutím, pokud je mimi ještě malé, stačí zavinout ruce kolem těla. Čekej na odříhnutí. Bříško můžeš prohřát teplou nahřátou plenkou, někdy dítko se nepřisaje hned, potřebuje pomazlit, někdy si ještě dogrcne. Vždy jsem první přebalila a pak kojila, není to pohodlně, ale dítě se dostatečně probudí, pije intenzívněji a kratší dobu a u kojení neusíná. Chvilkový křik není na škodu, procvičí si plíce. Když se dítko hodně rozeřvalo, tak jsem namočila dudlík do čaje nebo do štávy s vodou a počkala pár vteřin, až se zklidnilo, pak přiložila. Kojila jsem max. 10 minut, po dvou hodinách, s dcerou i dřív. Kojila jsem rok a půl obě děti. Ráno si uvař hrnec kojícího čaje, meltu a když budeš kojit, můžeš u toho pít i uzobávat nějaké sušenky, zkus na dítě hodně zpívat. Kup si vibrační lehátko, co s miminkem houpe samo, přece ti neupadnou ruce. Dítě řve, když ho vložíš do postýlky, jelikož je postýlka většinou o dost studenější, než tvoje náruč, dej tam termofon, nebo nahřej plyšáka pro to určeného v mikrovlnce a dej ho pod peřinku, do teplé postýlky se dítě bude vracet snadněji. Můžeš nabídnout dítku fenyklový čaj, teplý. Šátek je dobrá věc, pokud musíš i něco u toho všeho dělat.

Cvičit s dítkem pokud nepláče, tak to zvládneš u přebalování, jinak nejdřív půl hodiny po kojení.

Důležitá zásada. Pokud nebudeš dostatečně najezená a napitá, mléko ztratí svoji výživnou hodnotu, bude řídké a hladové a dítě nezasytí a navíc v bříšku rychle kvasí. Dítě potřebuje to zadní husté mléko a na to musíš být najezená. Nezapomínej si uvařit maso, v tom je ta síla, nějaké rychlovky z ledničky ti stačit nebudou.

Odsávání byl u mě boj, ale řešila jsem to tak, že jsem si vše potřebné nachystala na dobu, kdy jsem měla prsa nejvíc nalitá, běžela jsem rychle do horké sprchy nahřát prsa, přiložila jsem dítě a z druhého jsem souběžně odsávala, mléko teklo rychleji, ale chce to pevné nervy. Také ty hodnoty ohledně přibírání, doktorka byla vždy nadšená, když jsme přibrali průměrně půl kila, první skok byl také něco přes kilo, ale pak se to ustálilo na těch půl kila a bylo to super, v půl roce začala přibírat tak 200gr za měsíc a při pohybu to také stačilo a v roce obě děti 9,5kg, porodní váha 3,5.

Každý stres se hodně odráží na tvorbě mléka, musíš se hodit do klidu a pokud ti malá nemůže natvrdo zabrat, tak si ji obleč, hoď do kočáru, vyběhni na chvilku ven a až ti zabere, tak tam dej vysílačku a nech ji venku, nebo já to udělala tak, že jsem po chvilce dojela domů, dovezla kočár na chodbu a otevřela okno a nechala ji spát tam, a byl dvě hodiny svatý pokoj. Držím palečky. :palec:

 
Martina139
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 14.11.12 12:22

Trable k kojením komentovat nebudu. Pokud bys chtěla znát můj příběh přečti si můj deníček.
Ale chtěla jsem ti říct, že pokud bys musela dokrmovat umělým mlékem, nedávej Nutrilon. Mám dvojčátka holčičky a když přešly na UM, tak jsme taky začínaly Nutrilonem a byla to hrůza. Tohle mléko většině citlivějších dětí způsobuje příšernou zácpu. Holky byly příšerně zabetonované, takže jsme postupně přešly na Bebu a bylo to úplně v pohodě. Beba totiž už v sobě má probiotika a prebiotika a děti jí mnohem lépe snášejí.
Přeju hodně štěstí při kojení a neboj všechno se zlepší. Vím to, protože jsem to taky zažila a dokonce dvojmo :palec:

 
Miš-El
Závislačka 3066 příspěvků 14.11.12 12:24

Tenhle kolotoč jsem zažila taky, a musím říct:zaplat pan buh za UM. Díky němu jsem se mohla najíst, osprchovat, a malá nehubla a neřvala hlady. Kojit jsme přestali ve 4m. Přeju hlavně dostatek trpělivosti

 
Vermilion
Kecalka 308 příspěvků 14.11.12 12:32

Ahoj, ze bude mit po UM jine zazivani, je normalni, ale postupem casu by se to upravilo, zazivaci trakt se prizpusobi. Materske mleko je samozrejme nejstravitelnejsi, nejprirozenejsi, nejlepsi… ale nenech se tim stresovat. Jak uz tady bylo napsano, nekdy to jde, nekdy i pres nejlepsi vuli maminky nejde.
Tim te neodrazuju.
Duveruj prirode, mozna tvoje mala i za 2 minuty vytahne dost a proste uz vic nepotrebuje… miminka se casem nauci sat mnohem rychleji a ucinneji, nez kdyz jsou to slabi novorozenci.

 
strouhalka e
Ukecaná baba ;) 1758 příspěvků 14.11.12 13:00

Ja odkojila dve deti a to kazde rok. Holky ti daly krasny a dobry rady. Myslim ze ani nemam co dodat.Jen jestli mas nekoho jestli by ti nemohl vzit malou ven na prochazku v kocarku ze by ses najedla, dala vanu a treba schrupla. JInak ja davala deti spat na balkom a mam tri a vzdycky krasne chrupaly.

 
poppaea
Závislačka 3298 příspěvků 14.11.12 13:20

Ahoj,
děkuji všem za rady. Jen musím podotknout, že deníček jsem napsala minulý čtvrtek. Od soboty se to už naštěstí aspoň trochu zlepšilo.
Ne že by kojení bylo bez problému, ale aspoň už není tak hysterická. Pomáhá hopsání na gymnastickém míči, není to sice pohodlné, ale aspoň malá pije.
Ty rady, co jste mi různě napsaly, jsem většinou zkoušela. Zavinuju, dávám do vibračního lehátka. Nic z toho ale není nějakým zázrakem, obvykle to funguje jen chvíli. Mám babyvak Haipa daipa, ale ten není tak úplně praktický, Manducu plánuju koupit. Samozřejmě piju kojící čaj. Jinak kojení v klidu se vůbec neosvědčilo, zkoušela jsem i kůži na kůži, ale nefungovalo to. Pokud jde o odsávání a dokrmování MM, tak v momentě, kdy se tak rozeřve, si nevezme nic ani ze stříkačky, ani z lahve.
Takže pořád tedy plně kojím, mléka je asi dost, bohužel se někdy malá až zakucká a pak to dá dost práce, aby dopila. Ale aspoň je vidět, že má k pláči nějaký důvod, a ne že pláče jen tak. A podle váhy přibývá, tak jsem o něco víc v klidu.

 
wapik
Závislačka 4326 příspěvků 14.11.12 13:23

Moc dobře ti rozumím, měla jsem to u druhého podobné. V šestinedělí dobrý, ale pak kolem 2 měsíce se rozjel bojkot. Vydržela jsem takhle skoro 3 týdny a pak to vzdala. Už jen jak viděl prso řval a to nejedl x hodin. Chtěla jsem ještě odsávát, ale neměla jsem to srdce odsávat a koukat na křičící miminko a staršího co má hlad a chce taky pozornost… :zed: Nasadila jsem UM, občas ještě odsála plná prsa, nebo zkusila nakojit v noci.
Malý teda řval i u lahvičky, ale aspon jsem měla přehled co vypil. :roll: Není to sranda, ale hlavní je se hodit trochu do pohody. Pokud tě stresuje to kojení, tak dej UM. Vyzkoušej jiné značky, něco určitě sedne. Vydrž bude líp.

 
sovička
Zasloužilá kecalka 683 příspěvků 14.11.12 13:39

Jémine, úplně jsem si vzpoměla, jak byl můj prcek maličký. Taky chtěl být u prsa ideálně hodinu až dvě, kojila jsem přes kloboučky a když se zrovna nekojil, tak řval jak tur. S manželem jsme ho na střídačku nosili po bytě nebo houpaly v sedačce. Po pár týdnech vyčerpání jsem taky kojení začala zkracovat, ale činila jsem tak postupně. jeden týden 20 minut z každého prsa, druhý pak po 15 až jsem se nakonec taky dobrala k těm kýženým 10-15 minutách kojení celkem. Prtě mi teda naštěstí nikdy nehublo, spíš mělo později problémy s přejídáním, což se prakticky projevovalo tak, že nekadilo míchaná vejce, ale žlutou limonádu a blilo velikým obloukem. Ten řev byl způsoben prdíky. Synek na ně trpěl až pomalu do pátého měsíce. Také si vzpomínám, že jsem se mnohdy nestíhala ani převléci z pyžama ani pořádně najíst. Nehledě na to, když jsem pak zjišťovala, co všechno z mé stravy by ho mohlo nadýmat. Nakonec jsem zjistila, že kromě profláklých čerstvých rohlíků a luštěnin, také všechno ovoce se slupkou a také mléko a mléčné výrobky. Dnes už bych byla asi trochu chytřejší a raději se první najedla i za cenu, že dítě bude chvíli řvát, tehdy mi to ale nedalo. Co pomáhalo na prdíky. Spolehlivě nic. Sab simplex jen trochu první měsíc, někdy jsem měla pocit že zabral baby calm, ale ruku do ohně bych za něj nedala. Trochu asi fungovaly laktobacílky baby od swissu. A dostala jsem se i k slavné rektální rource, která když se zavedla pořádně, tak fungovala skoro vždy, ale teda výčitky jsem z toho měla, že bych mu nějak mohla poškodit svěrač nebo že to bude návykové, takže jsem se snažila praktikovat jen když bylo opravdu zle. Jinak samozřejmě polohovat do klubíčka, cvičit nožkama (a nebát se přitlačit), nahřívat bříško pytlíkem s třešňovými jádry. A samozřejmě uhoupat v sedačce nebo udrncat v kočáru (ale jakmile to přestalo drncat, zpravidla se vzbudil, takže volit hrbolaté cesty). Jinak dobré bylo také, před kojením se obložit jídlem a pitím a prostě se najíst při kojení (kloboučky jsem v pěti týdnech postupně odbourala, tak to šlo), k tomu je dobré kojit v sedě na posteli omotaná kojícím polštářem. Dál pak byl dobrý šátek na nošení. Sice než jsem se naučila dobře uvázat svou první kolíbku, tak to byl týden v potu a slzách, ale později se to vyplatilo, vrazila jsem tam řvoucí dítě a to do pěti minut zabralo a já měla alespoň trochu klidu.

 
Walerka
Ukecaná baba ;) 1094 příspěvků 14.11.12 13:45

Popravdě za týden jdu na plánovaného císaře a už teď se děsím kojení, protože jaký je teď kolem toho „humbuk“ to je šílené. Podle všeho se jedná o šílenou alchymii a já jen doufám, že pokud by byl s kojením nějaký problém tak taky nebudu „bláznit“.

 
marketi
Ukecaná baba ;) 1669 příspěvků 14.11.12 14:11

Ahoj. Tak to je mi moc líto, že malá takhle vyvádí, alě některá miminka jsou zlobivá :-) neboj, třeba ti to vynahradí až bude větší :-) já mám dvě cácorky, dnes nám jsou 2měsíce, ale musím říct že jsou moc hodné. Při kojení mi teď taky dělají neplechu, ale začala jsem kojit každou zvlášť a jde to :-) ve tvém případě bych se asi vyprdla na kojení a zkusila bych jen odsávat a krmit stříkačkou… někdy se stává že teď z prsu nechce, ale za měsíc to zase půjde. Neztrácej hlavu a moc se nenervuj, nebo o to mlíčko opravdu přijdeš! Držím pěstičky, ať se malá dá co nejdříve do kupy a začne maminku poslouchat ;)

 
marketi
Ukecaná baba ;) 1669 příspěvků 14.11.12 14:13

Podotýkám jsem taky po císaři a holky jsem začala kojit až 3den… a vážně jsme se krásně chytli :-D

 
infantka
Zasloužilá kecalka 823 příspěvků 14.11.12 14:15

Upřímně Tě chápu. Naše malá bude mít zítra měsíc, není to spavé, klidné miminko.. Zprvu jsem měla těch pár dní porodnici málo mléka (ač po spontánním porodu), tak mi tam malá dramaticky zhubla, okamžitě jí tedy byl nasazen Nutrilon, po němž se najedla a bylo relativně dobře, no aspoň přibývala. Po propuštění nám byl Nutrilon doporučen k přikrmování, což nebylo třeba, rozkojila jsem se plně tak, že mi ve třetím týdnu za osm dní přibrala přes 400 g, mléko mi stříkalo jako divé a já nestačila měnit vložky do podprsenky. Jenže.. Mám emoce na houpačce, patrně mocné šestinedělí, moje sklony k depresi a úzkostem, to vše způsobilo, že se víc než normálně cítím pod psa a zoufale a já o mléko ze dne na den přišla. Ne úplně, ale prsy se nalijí jednou za den a jen trošku. Piju litry kojícího čaje, jím ukázkově (za pochodu, podobně jako Ty), jenže nic.. Přikládám malou, která teda hodně času probrečí a má problém být v postýlce, při každém krmení, jenže kojení je jako aperitiv, stimulace, jinak jedeme na Nutrilon. Viním se za to, že vlivem psychiky se mi přestalo tvořit mléko, přeju si, ať se to změní, viním se za to, že plačtivost mojí holčičky je způsobena mým stavem.. Je to na pytel..
Tobě přeji, ať tedy přestanete bojovat úplně, ať nabudeš klidu (radí se snadno, já vím) a hlavně: přesně, jak tu psaly ostatní, jez, byť za pochodu, ale jez a pořádně! Hodně sil!

 
Jančata
Povídálka 37 příspěvků 14.11.12 14:24

Jééé - ty popisuješ moje dítě? :) S malým jsem to měla jak přes kopírák a taky jsem se úplně stejně „stresovala“ - nestíhala jsem jíst, měla jsem pocit, že se nemůžu jít ani vyčůrat, převléct se… Pro tebe jediná útěcha - malýmu teď byli 3 měsíce a začíná to být o doooost lepší - chce pozorovat hračky, vydrží v lehátku a teď jsem s ním byla i nakupovat (dřív nemyslitelné) a to měl druhé Vánoce - málem si ukroutil hlavu z těch všech podnětů.

Mně pomohlo:

  1. v koupelně jsem mu zapínala fén a kolem sebe měl na zdi nalepené velké samolepky - většinou mu to vydrželo alespoň na mé vysprchování.
  2. babyvak a dudlíkem - sice jenom někdy, ale i tak
  3. po kojení si ho opřít o mé pokrčené kolena a povídat si s ním a přitom chrastit hračkou a nějakou hodně výraznou hračku mu ukazovat - nejdřív takhle vydžrel minutu, postupem ale přídával a teď si se mnou takhle povídá hodinu :)
  4. zkoušet věci zas a zas - malý ze začátku taky nechtěl být v lehátku apod. - teď jsme koupili novou hračku (páv Emil od Lamaze - DOPORUČUJU - je to jediná hračka, u který vydrží i půl hodiny!!!) a teď v tom vydrží aj půl hodiny
  5. malý mi taky začal bojkotovat kojení. Taky jsem vyhodila prachy za laktační poradkyni a poté, co 4 dny vůbec nejedl a já vyzkoušela vše, jsem mu začala dávat flašku. Přes den odstříkávám (ráno a a večer odstříkám - hlídá manžel a v poledne bys mě měla vidět - chvíle je v lehátku, chvíli vedle mě a já mám v puse chrastítko, hazím hlavou zleva doprava, aby se zabavil). To je trochu extrém, ale řekla jsem si, že bych to chtěla do 6m vydržet…uvidíme. Každopádně v noci má umělku. Taky jsem zezačátku dávala nutrilon a měl z toho šílené koliky, tak jsem mu koupila Nutrilon Low Lactosa a vše úúúplně v pohodě. Jenom pozor - umělý mlíka by se neměla střídat a přecházení z jedné značky na druhou není úplně ideální (doporočuje se spíš přecházet mezi jednotlivými druhy v rámci dané značky)…Navíc jak se už psalo v mnoha deníčcích, kojení je fajn (jak zdravotně, tak i po psychické stránce - mě to teď šíííleně chybí). Ale ta mediální masírka je občas až příliš a to že budeš krmit z lahve umělkou, neznamená, že budeš horší matka. Naopak - spokojená matka = spokojené dítě!

Každopádně jak už někdo psal výše, chce to klid a pohodu. Vím, že se to lehce říká, ale já to mám doma taky a prostě si musíš říct, že se z něj nezblázníš. Musíš se najíst, napít, abys mohla být dobrou mámou. Zkus si např. jídlo připravit večer / ráno, abys ho pak přes den měla po ruce nebo si ho jen mohla ohřát.

Pokud můžeš, tak si domluv občas hlídání (babičky apod). Já nikoho takovýho nemám, a tak k nám v úterý a čtvrtek dopoledne chodí chůva (každý den na tři hodiny - 120Kč/hod). Já mezitím spím, v klidu jím, vyřídím vše potřebné. Ze začátku jsem měla výčitky, ale bylo to to nejlepší, co jsem mohla udělat. Já jsem pak vyspalá a natěšená na ten můj řvoucí uzlíček. Jestli můžeš, tak to taky vyzkoušej.

Držím ti moc palce. Nezapomeň, že v tom nejsi sama. Plačtivé miminko je očistec, ale věř, že se to zlepší. Byli doby, kdy jsem prohopsala na míči celý den a dnes už stojí v koutě :)

J.

 
Amoletka
Kecalka 187 příspěvků 14.11.12 14:53

Ahoj,
ja jsem zacala dokrmovat po 6 tydnech, mala taky hubla. Zkousej jsem Sunar, Nutradefense a hruza. Ted kupuju v DM Babylove. Ze zacatku jsem odstrikavala, ale mleko se ztracelo, az jsem se na to vyprdla. Taky jsme trpeli na prdiky.
Od te doby co je na UM a pije bylinne a fenyklove caje mam spokojene dite :)
Po 6tydnech jsem zacla zavadet taky nejaky rezim.
Drzim palecky ;)

 
Imanni  14.11.12 18:00

Mám o týden mladšího chlapečka a prošla jsem si podobným-porod císařem, ukázkový náběh laktace, ale pak rozkousana bradavka a uz po příjezdu z porodnice kojení jen na jedno prso, dítě pláčtive, takže přikrm Hami hadickou,,nervy v kýblu, stres, tak jsem to vzdala, že dám flašku a přestanu kojit. Tak jsem přikrm stridala a přestala to řešit. Pak jsem zjistila, že malý se vzteka často v podvečer, a proto, že je unavený a nechce se mu sat, takže jsem se výzbrojila trpělivosti a jeho noavu se snažila utisit jinak než flaškou nebo prsem, a teď plně kojim a nevzdávám to, i když se často vzteka ;-) naštěstí je jedlik a přibývá jak má ;-) tak se drž, starosti jako ty má hodně maminek ;-)

 
saminomimino
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 14.11.12 18:22

Tohle dělají všechny děti, někdo to nazývá spurt jiný bojkot, podle mně to souvisí s bříškem, všechny děti mi to začlo dělat kolem měsíce věku a stejně jako teď to u všech přešlo, teď spokojeně bezproblémů kojíme, jen prostřední dítě skončilo po 5 měs na UM ale u ní to bylo více faktorůn, jedla málo, byla spavá témeř nejedla v noci, mlíčka ubylo teď jsem se nenechala vystresovat a i přes zuření malé, pití jen minutku, vydržela jsem pač přibíráme. Takže má rada, vím že je to napalici ale vydrž fakt je to normální a přejde to, oni si prcci i za 2 minutky sání umí vysát co potřebují, rozhodně koj s obou prsou kojit jen z jednoho je největší kravina a rozohdně neomezovat na čase, koj jak chce kdykoliv chce, to není UM, v tomto doktoři radí blbě a jako tradičně doporučují ten největší hnus nutrilon!!kdyby došla na UM, doporučuji babylove z DM drogerie a i cena je super!! :hug:
jinak kojo je prostě první tři mněsíce obvkyle očistec než se to srovná, nevím proč ale srovná se to!!

 
Jadla
Zasloužilá kecalka 523 příspěvků 14.11.12 19:52

Souhlasím s ostatními. Ticho, šero, kojení na tomtéž klidném místě, miminko zavinuté. Josefka mi to taky dělá (zpočátky taky hubnutí, přibírání, hubnutí, málo mléka, příkrmy), že se přisaje, a pak řev, na vteřinu přisátí, řev, pořád dokola. Nenáviděla například náš oranžový přehoz přes postel, musela jsem kojit na dece, na přehozu prostě nepila a řvala. Teď, ve čtyřech měsících, se to zklidnilo. Ale kojení někdy bojkotuje i nadále. Pomáhá jí chvilku dát dumlat dudlík, povídat si, pak zase zkusit přicucnout. Vážení je moje noční můra. Vlastně byla, teď už je to opravdu lepší. Držím palce, ať se to taky obrátí! Bude líp. A když přibere mál, neboj se, ony kojené děti opravdu přibírají tak nějak prapodivně, jednou víc, jednou míň. :kytka: :kytka: :kytka: :kytka:

Příspěvek upraven 14.11.12 v 19:52

 
Rubika
Ukecaná baba ;) 1104 příspěvků 14.11.12 21:01

Ono je to s kojením zvláštní, prvního syna jsem kojila jen 6 měsíců, sám se mi odstavil, pil vždy jen na klidném místě, v leže tělo na tělo a stejně měl šílené bojkoty. To raději ani nevzpomínámna prvních 14 dní po porodu, kdy to bylo s dokrmováním UM a šílenými stresy pro mě.
Druhého syna jsem kojila rok a 5 měsíců, odstavila jsem ho z důvodu dalšího těhu :) a celé jeho kojení byla naprosto bez problému, žádný bojkot, kojila sem prakticky všude, v kuchyni, v obýváku, v přírodě, ve městě, v leže, v sedě, ve stoje. Prostě jak bylo potřeba… někdy mám pocit že u toho prvního byl kamenem úrazu ten absolutní klid a intimní prostředí které jsem mu vytvářela…
Jinak doporučuji opravdu kvalitně jíst a pít. Vždy jsem poznala, když sem se třeba půl dne odbývala a pořádně se nenajedla a zapomínala pít, mléka nebylo tolik a malý byl nervózní.
Sem zvědavá jaký piják bude náš třetí chlapeček :D

 
PusinkaMartinka
Echt Kelišová 9397 příspěvků 14.11.12 21:14

Neboj se… a vydrž.. já to měla podobnýýýý oni do toho vstupují i ty růstové spurty… a pak děti takhle vyváděj…vždy až sem to měli skro máknutééé tak se objeivl vždy nějaký další zádrhel.. takže přeji pevné nervičky ;)

 
asunta
Stálice 89 příspěvků 14.11.12 21:28

No na prdíky mám velice osvědčený tymiánovou mastičku od justu. Zprvu jsem tomu nechtěla moc věřit, ale po té co jsem ho namazala a nahřála bříško, tak zaprděl jak starej chlap a bylo po bolení. Takže můžu jen vřele doporučit

 
hacko111
Kecalka 327 příspěvků 14.11.12 21:38

Ahoj,
bojkot s kojením jsme si také užili :roll:. Cca ve dvou měsících začal malý řvát jen, když viděl prso a byl schopný nepít celý den!!! Párkrát jsem nevydržela a dostal tak 4 x určitě lahvičku Nutrilonu, protože prostě byl celý den bez jídla.
Pomohlo nám, když jsem přestala dávat čajík ve flašce a začala kojit pouze v leže v ložnici v naprostém klidu. Dnes už jsme v pohodě, kojení si užívám. Ale nemohu třeba kojit někde venku nebo tak, prostě doma v klidu, leží na peřince, držím mu ručky. Prostě obřad :mrgreen:. Držím palce, ať se vám to zlepší!!! Měla jsem na mále, že to už nevydržím a hlavně partner chtěl, ať již přejdeme na UM, když viděl malého plakat. Je to náročné, ale stojí to za to, když se to zvládne :pankac:

 
Eteas
Echt Kelišová 8159 příspěvků 15.11.12 21:22

Taky jsem s kojením bojovala. Z porodnice jsme šli s příkrmem (porod císařem), toho jsme se po pár dnech zbavili a plně jsem kojila do konce šestinedělí. Pak růstový spurt, tak asi týden s příkrmem a pak do konce 4.měsíce jen kojení. Začala se mi ale v noci budit i po hodině, tak jsem po poradě s dětskou doktorkou zavedla večer kaši a pak sunar a jinak v noci a přes den kojení. Malá začala lépe v noci spát a i já jsem se uklidnila a trochu si odpočinula. Jenomže teď má docela problémy s bříškem-větry. Nevím, čím to může být. Dávám i kapky, čaj, ale moc to nepomáhá. Většinou to propukne, když ji dám do židličky a krmím kaší. Taky jsme dávali Nutrilon, ale měla po něm zácpu, tak jsme přešli na Sunar Complex a dobrý. Výjimečně se stane, že nejde třeba jeden den kakat, ale jinak máme nadílku v plíně každý den a někdy i dvakrát. A dnes začala s tím, že se přisaje, párkrát cucne a nechce. Sunar vypila skoro všechen. Ale od pondělí jí roste zoubek, tak to připisuju tomu.

Příspěvek upraven 15.11.12 v 21:24

 
arkadie
Závislačka 2899 příspěvků 4 inzeráty 15.11.12 22:17

Ahoj. Nechci té strašit, ale nemyslím si, že malá řve jen k vůli hladu. Některé děti prostě řvou, i když nemají důvod. Můj syn byl plně kojený, krasne pribíral a přesto řval prakticky 3měsíce vkuse, pak se to pomalu zlepsovalo. řešení den spal jen na rukách, v noci trochu líp. Nositko mi pomohlo, to si určitě kup. Přeji ti, ať vám to hrozně období brzo přejde a UM se taky neboj, kolem mě je spousta děti rna UM a jsou moc spokojené :-)

 
tetaagáta
Kecalka 341 příspěvků 16.11.12 17:46

Beruško, možná ti to bude připadat kruté, ale jak sis malou naučila na chování, tak teď sklízíš! Co myslíš, že bude dál? Že toho sama nechá? Ani omylem! Dítě je tvor myslící, liší se od nás jen nedostatkem zkušeností, ale ty zatraceně rychle získává. Už dávno jí docvaklo, že křikem si vynutí pobyt v náručí, a to je cílem každého mimča! Ano, milujeme své děti, chceme jim vyhovět, bolí nás, když je něco trápí, ale přehnaná láska, sebeobětování a totální popření sama sebe rozhodně dítěti neprospívá. Už teď jsi u konce se silama, za takových podmínek se ti těžko bude tvořit mlíko. Dítě nechce vystresovanou, zničenou mámu, ale pohodovou. A dokáže pochopit, že něco prostě nebude. Jistě, zahuláká si, třeba i pár dní, ale pak už to půjde. Dítě potřebuje mantinely, ty jsou pro ně zárukou bezpečí, nikoliv vycukaná submisívní troska plnící každé jeho přání.
Jednoduchá otázka -jak dlouho myslíš, že to vydržíš ty, jak dlouho partner?
Mluvím pouze ze zkušnosti, jsem dula, laktační poradkyně, původně PA. Vím, že se tu budou mnohé mámy ošívat, ale litování postižené a spoluvzdychání je naprd.
Ke kojení - u polohy bych řešila pár základních věcí - hlavička výš než nožičky, tobě MUSÍ být poloha pohodlná, u jídla na ni nemluv -nedělej z toho středobod vesmíru, dbej, aby měla v puse s bradavkou i část dvorce. Když se začne vztekat, nazdar, spát. Ano, když se ozve za hoďku, dát najíst, ale z druhýho prsu. Vypadá to, že slečna nezná pocit hladu, dáváš jí pořád usosávat, takže pořádně nevytráví. Když nemá pocit hladu, tak proč by pořádně tahala? A prs, který opustíte, ods át nebo odstříkat do prázdna. Tak se navyšuje tvorba mlíka, ne přehazováním z jednoho na druhej. Těžko soudit na dálku, ale tím střídáním může být zlenivělá a zvyklá pít jen přední mlíko, což už jí dávno nestačí. A ještě jed
na věc mě napadá - ucpané mléčné kanálky. Možná neusaje mlíčko vlastní silou, jestli to psychicky dáš, zkus poprosit partnera, ať zkusí z prsu popotáhnout, jestli to bude jako brčkem skloubem, něco překáželo, stačí, aby párkrát nasál a bude po problému. Moc držím palce a nedej ze sebe udělat blábolivou trosku!!!
Jsi určitě šikovná, nádherná a schopná ženská, tak stanov pravidla. Věř mi, jde to!!

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama