Jak čtyřměsíční dcera málem jela sama autobusem

Když se dcera narodila, dlouho jsem se musela přemlouvat, abych jela s kočárkem MHD. A jak jsem to pak zvládla? Dobře... I když mi jednou dcera málem odjela sama autobusem.

Jak čtyřměsíční dcera málem jela sama autobusem Jak čtyřměsíční dcera málem jela sama autobusem Zdroj: Canva

Před šesti lety nejezdil ještě každý spoj nízkopodlažní, takže to bylo o hodně náročnější. Moje první jízda proběhla tak, že jsem musela jet trolejbusem kvůli výluce. Už jsme jely dva kočáry, třetí se nevešel, musel počkat na další spoj. Když jsem chtěla vystoupit, tak jsem to skrz množství vystupujících nestihla a přejela zastávku. Při cestě zpět jsem netrefila nízkopodlažní spoj a když jsem potřebovala pomoc, tak se kolem mě udělal prázdný ostrůvek. Když jsem zas jindy oslovila paní, měla problémy se zády a nikdo jiný tam nebyl. Pak se mi stalo, že mi pán chtěl naopak pomáhat při nástupu do nízkopodlažního spoje, což je někdy potřeba, když autobus zastaví daleko. Jednou jsem do té mezery zajela předním kolem, ještěže byla dcera připoutaná. Důležitá je i tato zásada, nastupuje se pozadu a vystupuje popředu, to jsem nevěděla a dceru jednou málem vyklopila.

Zážitků v MHD s kočárkem mám spousty, ale jeden všechny vysoce překonává. Domluvily jsme se s kamarádkou, která má úplně stejně starého syna, že se navštívíme. Kamarádka nebydlí přímo v Brně, proto je třeba tam jet linkovým autobusem. Zde jsou pravidla při nástupu mírně odlišná. Stála jsem u prostředních dveří, do kterých jsem potřebovala s kočárkem nastoupit, ale řidič je neotevřel. Až nastoupila skoro celá fronta, šla jsem se zeptat. Chtěl ukázat šalinkartu a cvaknout lístek. To jsem udělala, ale musela jsem dceru nechat stát samotnou na chodníku před autobusem, což mě znervózňovalo.

Při cestě zpět byla však situace jiná. Řidič mi dveře otevřel hned, takže jsem kočár postavila na místo pro kočárky a přemýšlela jsem, jak mu ukážu šalinkartu. Proti mně logicky chodili všichni, co již lístek ukázali, takže jsem si řekla, že tedy půjdu také vystát frontu. Dcera naštěstí spala, takže jsem ji nechala v buse a šla do fronty. Jenže fronta mezi tím zmizela a řidič se rozjel. Právě ve chvíli, kdy jsem vystoupila. V totální panice mě nenapadlo nic jiného než běžet před autobus a mávat na řidiče. Byla to ale největší hloupost, protože jsem mu v podstatě skákala pod kola. Řidič však zastavil a otevřel mi. Nebylo to však proto, že by mě viděl před autobusem ale proto, že na něj volal celý autobus, ať zastaví, že tam nejsem.

Moc děkuji všem všímavým lidem, vůbec totiž netuším, co bych tenkrát dělala. Telefon, peněženku, no prostě vše, mimo ten lístek s šalinkartou, jsem totiž měla na kočáru. Do teď vlastně vůbec netuším, jak se do těchto linkových spojů má správně nastupovat a prokazovat se tam. S kočárkem jsem už totiž nikdy nejela, pouze s nosítkem. Ušetřila jsem si tak spoustu starostí včetně noční můry v podobě samotné dcery v autobuse.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
10431
23.5.22 10:12

Uf, no to musely být nervy! U nás je zas někdy bojovka procpat se k terminálu, kde jde koupit jízdenka platební kartou, protože tyto mašinky bývají dost často úplně jinde, než je stání pro kočárky a už se mi stalo, že než jsem kočárek ustajila, zabrzdila, zkontrolovala dítě, vyndala kartu a šla si koupit lupen, byl tam už revizor a nezájem, že nejdřív musím zabezpečit kočár… Nehledě na to, že nechat dítě než dozoru a jít na 2. konec autobusu, když v prostoru blíž k terminálu už byly 2 kočárky nebo inval. vozík a některé kloubové busy u nás mají stání i v té zadní části, taky není úplně ideální. Nechápu že tohle někdo nedomyslel a nedal ten kartovy terminál i dozadu (tam jsou jen na plzeňskou kartu, na které musíte mít kredit). Někdy jsem i poprosila někoho sympatického jestli mi dá na děcko pozor, nebo se i někdo nabídl sám… Jo a to stavění půl kilometru od chodníku resp ostrůvku a překonávání mezer je tady taktez oblíbená disciplína, ale na to já byla vybavena díky slabosti pro tříkolove kočárky s předním kolem vystrčeným dopředu typu Thule Glide, Jane Slalom apod., takže stačilo prizvednout;) Ale ještě i před 2-3 lety, dokud jezdila v kočáru mladší, jsem měla, zvlášť když jsme jeli načas, opravdu štěstí na staré tramvaje bez té nízké plochy, a taky ne vždy jsem uspěla s pomocí, bo když na mateřské jezdíte třeba na cvičení, návštěvy, k doktorum spíš dopoledne, je MHD plná důchodců a po těch to nemůžete chtít, že - ale zase díky tomu, že bydlíme v centru, jsem si leckam došla raději pěšky a kolikrát to bylo i rychlejší než autobus v zácpě :lol: :mavam:

Příspěvek upraven 23.05.22 v 10:40

 • Zmínit
 • Nahlásit
427
23.5.22 10:24

Ještě dítě nemám, ale až bude, tak tohle je jedna z věcí, které se děsím. Nastupování s kočárkem do autobusu. U nás tedy spíš do vlaku, pokud nebude nízkopodlažní. Nejsem schopna tam nastoupit sama s kolem. Musím si říct o pomoc a nedovedu si představit, že bych měla nastoupit do vlaku, jak tam jsou ty schody vysoko, s kočárkem sama…

 • Zmínit
 • Nahlásit
231
23.5.22 10:38

@Jahudka82 no, tak to máme v Brně štěstí, že doprovod dítěte do 3 let má jízdné zdarma. Ale na linkových autobusech už ne, a to bych teda byla hodně naštvaná být Vámi :(

 • Zmínit
 • Nahlásit
319
23.5.22 10:40

Tak co se týče ochoty spolucestujících pomocí s kočárkem, mám opačný zážitek. Jednou u vlaku se mi nabídl ochotný pan, že mi pomůže. Než jsem mu stačila říct, že vedlejší vagon je uzpůsoben pro kočárky, už byl syn i s kočárkem nahoře ve vlaku, jak se tam dostal úzkými schody ani nevím… Koukala jsem napřed já a později i paní průvodci, která se divila, jak se tam ten kocar dostal a pak mi i pomáhala ho vyložit… 😀

 • Zmínit
 • Nahlásit
231
23.5.22 10:46

@NEITIRI v Brně teď už jezdí nízkopodlažní víceméně všude, ale když nejezdili, tak jsem si speciálně vyhledávala spoje nízkopodlažní, protože vyskákat schody a kočárem neumím, resp. Mám strach, že dítě vyklopím a trvá to dlouho a jednak ne každý je ochotný pomáhat. Asi dvakrát jsem si dokonce připadala, že se kolem mě vyklidilo kolo a všichni radši stáli jinde, aby pomáhat nemuseli. Ale vždycky jsem nastoupila a nikdy se nám při jízdě nic nestalo. Jen jednou mě bus nevzal a musela jsem pěšky, už jely dva kočáry. Lidé jsou ochotní, nechávají prvně nastoupit mě, prostor pro kočár většinou taky uvolní. Jednou nám speciálně přišel řidič říct, že stojíme na místě pro invalidní vozík a že ten druhý prostor je pro kočáry, ale tento autobus jsem asi viděla poprvé a naposledy, že by měl dvoje stání a jednak není čas ani nastoupit, obvykle zvoní už když mám přední kole v buse a ještě zjišťovat a přebíhat, že stojím u špatných dveří? To by mi fakt ujel mezi tím.

 • Zmínit
 • Nahlásit
231
23.5.22 10:49

@lelulanda jo, najdou se někteří :D mě tenkrát taky chtěl pomáhat pán naopak do nízkopodlažniho spoje, to byla ta moje první cesta :D to už sem si připadala jak ve špatnem filmu, když jsem to potřebovala nikdo, a když jsem to nepotřebovala, pan se sám nabídl. Ale jinak jak píšu, vždycky mi někdo nakonec pomohl, ikdyž to občas byly nervy a možná je ten můj pocit taky vystupňovaný tím, že si nerada říkám o pomoc :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
1152
23.5.22 12:09

Tak tohle je noční můra asi všech, to muselo byt fakt o nervy 8o 8o
Ještě ze to dobře dopadlo :andel:

Ja treba s mhd nikdy problém neměla, v centru Prahy to v podstatě jinak neslo, takže s dcerou jsem jezdila od narozeni tram, busem, metrem, vlakem, co bylo potřeba. O něco náročnější to bylo s mladším, kdyz ke kočáru přibylo ještě 3 lété dítě za ruku, ale taky se dá :lol: Žádnou špatnou zkušenost vyloženě nemám, jen když se proste člověk s kočárem nevejde, at už kvůli davu nebo kvůli tomu, ze uz ve voze několik kočáru je, a musí čekat na další spoj …

 • Zmínit
 • Nahlásit
10431
23.5.22 12:40

@moly_moly S nima se nemá smysl hádat, to neuhadate ani následně na DP - vyzkoušeno, jen zaplatíte vyšší přirážku než na místě :cert: :zed: Ale na tmavší spoluobčany si netroufnou bo by dostali přes držku. U nás jezdí doprovod dítěte do 6 let za půlku. A děti 6-15 let zdarma když mají pilskartu s nulovým tarifem. V praxi je ani nekontrolujou. A když jste na rodicaku, můžete mít poloviční i litacku do 4 let dítěte.

 • Zmínit
 • Nahlásit
10431
23.5.22 12:51

@Any9 metro a schody do něj a s kočárem, to je moje noční můra, ale to i bez kočáru, bo blbě snáším ten pohled dolů, výtahy všude nejsou. Stačil mi výlet se synem tehdy 2 roky, kočárek ten dlouhý jak jsem tu zmiňovala výš, který na jezdících schodech stojí jen na těch zadních kolech, takže dítě jsme raději vyložili a měla jsem ho za ruku. Musela jsem si na ty schody sednout, ty dlouhý jako jsou třeba na Andělu nedávám - zamotala se mi až hlava, ještě že jel s námi manžel a kočár vezl. Nemohla bych asi bydlet v Praze 🙈 ale asi je to o cviku a zvyku… Moje děti obě jezdící schody samozřejmě milujou a vyhledávají jakoukoli příležitost se svézt (obchoďáky, nádraží, ještě že metro nemáme), no jako naschvál :zed: Dokonce máme v Plzni v budově 1 úřadu ještě i starý dobrý páternoster, a ten jsem tedy ráda, že jsem nemusela nikdy použít :mrgreen: :lol:

Příspěvek upraven 23.05.22 v 12:54

 • Zmínit
 • Nahlásit
10431
23.5.22 13:24

@moly_moly Tak o uvolnění prostoru pro kočáry bych mohla vyprávět. Lidi stojí, čumí jak umí a neuhnou. Několikrát dokonce řidic musel, když jsem s kočárem zůstala stát u dveří, pustit takovou tu hlášku „žádáme vás o uvolnění místa pro kočárky a invalidní vozíky“.

 • Zmínit
 • Nahlásit
231
23.5.22 16:43

@Jahudka82 tak to máme teď čerstvou zkušenost z jezdících schodů z letiště ve Vídni, kdy jsme přiletěli se zpožděním, rychle jsme kupovali lístky na s-bahn a běželi na něj, abysme stihli vlak a s-bahn tam už stál, dvouletou dceru jsem měla v nositku, na zádech batoh a za mnou šestiletá dcera s manželem s krosnou a cestovkou. Na jsem nějak špatně už únavou asi šlápla a na těch schodech spadla, ale vůbec jsem nemohla vstát, jen jsem koukala na ten s-bahn, že asi ujede, na zádech batoh a na břiše dceru, no prostě jsem neměla sílu, tak jsem dojela na konec těch schodů na zadku a tam jsem nějak vstala. Paní už na mě volala, ať vstanu, těžko vysvětlovat, že sem nemohla :D vstala sem a běžela do s-bahnu, a za mnou prý úplně stejně spadla dcera :D to jsem ani neviděla :D

Příspěvek upraven 23.05.22 v 16:44

 • Zmínit
 • Nahlásit
10431
23.5.22 21:17

@moly_moly no ty bláho… já pak při zpáteční cestě tu tlamu na schodech hodila taky, jsem se nějak špatně chytla madla - měla jsem na ruce přes poutko navlečeny trekový hůlky (po úrazu nohy jsem musela ještě šetřit kotník)… No pohled na mě jak se hrabu zpátky aspoň do sedu musel být úžasnej. Fakt pro bohy :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
19
23.5.22 22:17

To věřím… Bych se zbláznila :dance:
Bydlíme na vesnici, tak naštěstí najedu v pohodě… Když byli mimina, nerada jsem jezdila. Potom jsem raději brala golfac, ať si kdyžtak poradím sama. A také je všechno o řidicích… Většinou mě vzadu otevřou. Ve městě je to jiné… Aby toho lidí nezneužívali, pokud to není na kartu apod…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1374
24.5.22 09:43

@Jahudka82 ja třeba bydlím v Praze a metru se vyhýbám, jedu jen, když je tam výtah. Po eskalatoru raději ne, protože představa, že mi ten kočár nějak ujede… 8o nejlepší je nízkopodlažní tramvaj. Mám v mobilu filtr na nízkopodlažní spoje. Někdy si počkám třeba 15 minut. Pokud je to déle, zkusím někoho „znásilnit“, aby mi pomohl. Zkušenost s pánem po operaci mám taky, naštěstí byl v dosahu jiný pán. Někdy jedu busem, ale tam je to někdy o hubu, protože oni jezdí dost brzda plyn a kočár už se mi tam i převrátil a tříleté dítě mi tam padá.

Jinak Češi jsou docela zvyklí uvolňovat sedačky u míst pro kočárky. Když někdo místo neuvolni, je to většinou puberťák nebo cizinec.

 • Zmínit
 • Nahlásit
231
24.5.22 11:09

@Santa Juana tak v Brně se doprava během skoro sedmi let, co jezdím s kočárkem, dost posunula a na nenizkopodlazni už jsem nenarazila dlouho. Používám aplikaci IDOS a tam to jde vyfiltrovat na nizkopodlazni, ale teď to už nedělám, protože na trasách, co jezdím nejezdí jiný, což je super ulehčení. Do metra bez výtahu bych taky nešla, to jsem nevěděla, že jsou ještě zastávky, kam nevede výtah. Jak to dělají vozíčkáři?

 • Zmínit
 • Nahlásit
10431
24.5.22 12:36

@Santa Juana My pak už chodili radši s tou turistickou dětskou krosnou. Protože třeba do privozu kočár taky nedostanete;) Ale zase v tom to dítě nemůže být moc dlouho, tak na půl dne třeba se nechá, to už teda i ťapal dost.

Příspěvek upraven 24.05.22 v 12:37

 • Zmínit
 • Nahlásit
231
24.5.22 12:54

@Jahudka82 my spis s nositkem, ony ani dcery moc v kočáře být ze začátku nechtěly. Krosnu sem mela na zádech jednou a podlomily se mi kolena :D tu nosí manžel

 • Zmínit
 • Nahlásit
130
24.5.22 13:57

Tý jo, holky, to jsou story! Já ať vzpomínám, jak chci, nikdy se mi nic při cestování nestalo. Vlaky, busy, tramvaje, metro. Mám děti rok od sebe, jezdila jsem prvně s velikým polským tankem a druhým miminem v břiše, pak s dvojkočárem a nakonec nejlepší bylo cestování s prckem v golfkách a starší dcerou za ruku :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
10431
25.5.22 05:13

@moly_moly u nás taky tatínek, já jen párkrát když jsem třeba jela s dětma vlakem za ním do Prahy tak čistě na přesun, pak už nosil on. Nosítko dopředu jsem dávala u mladší tak do roka a půl, pak už se nosila líp na zádech. A to nosítko jsem si na záda nějak dát nedokázala.

Příspěvek upraven 25.05.22 v 05:14

 • Zmínit
 • Nahlásit
21914
25.5.22 10:32

@moly_moly
Když byl syn malý, tak pokud nebyl nízkopodlažní bus, tak jsem vzala nosítko. A vždycky jsem byla ráda, že jsem měla volné ruce. Syn mi hned usnul. A já jsem byla v klidu, protože v kočáře se pořád natřásal a nemohl usnout.

 • Zmínit
 • Nahlásit
114
25.5.22 13:11

To je moje noční můra :D I když tady v Praze se nemusí platit u řidiče a zatím mi vždy někdo s kočárkem pomohl, aniž bych se musela ptát tak stejně jsem nervózní, když musím jet někam MHD sama a pokud nejdu ven s manželem nebo nemám nějaké zařizování tak raději
chodím jen po sídlišti, kde bydlíme, ať nemusím nikam popojíždět :lol: Jsem samozřejmě ráda, že mám miminko, ale teda zlaté časy, kdy jsem nemusela řešit kočárek :oops:

 • Zmínit
 • Nahlásit
231
25.5.22 13:34

@Marieke tohle byla právě cesta mimo město a spousta kamarádů za Brnem bydlí. Ale to nosítko je nejlepší, spis mě okoli u první dcery porad poučovalo, že má jezdit v kočáře, tak to člověk pořád zkoušel, u druhé jsem to již neřešila :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
3054
26.5.22 09:19

Už je to tedy dlouho, co jsem jela s kočárkem MHD, ale pokud si dobře pamatuju, tak do autobusu/tramvaje jsem zásadně najížděla popředu a z dopravního prostředku jsem couvala. Když vidím ty maminky, jak z autobusu vyjíždí první kočárkem, tak mi buší srdce, jak to dopadne, protože už jsem viděla hodně kočárků(hlavně golfek) přepadlých vpřed. Eskalátory nejsou problém, chce to jen cvik, trošku nervy jsem měla s trojkolkou, ale to se taky nakonec vychytalo. Největší problém byl vždycky s cestujícími…neuvolňovali prostor pro kočár, všichni lezou dveřmi pro kočáry, otrávení důchodci, když není dítě zticha…co já si všechno vyslechla… :roll: Ale je to o lidech, to hlavně, nebojte se toho, matky zvládnou všechno :pankac:

 • Zmínit
 • Nahlásit
955
26.5.22 11:30

Já nastupuji tak, že si jdu nejdřív koupit lístek a kočárek nechám vedle fronty. Pak vystoupím a i s kočárkem nastoupím prostředními dveřmi :palec: každopádně mám dvojčata a jen výjimečně se stane, že by se někdo obtěžoval pomoci mi s tím velký golfakem do těch schodů U nás totiž jede jeden nízkopodlažní spoj za den. :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
231
26.5.22 20:40

@janisska pamatuji si, že jsem byla překvapená v Jihlavě, že tam vůbec lidi nepustili první kočár a vůbec neuvolnili pro něj místo, to se mi v Brně nestalo, lidi jsou zvyklí pouštět první kočárek a uvolnit pro něj místo je samozřejmost, při nejhorším stačí říct.

 • Zmínit
 • Nahlásit
231
26.5.22 20:48

@Elea9 tady je to trošku problém v tom, že se nastupuje na docela rušném miste, takže mám strach nejen, že mi někdo ukradne dítě, ale i že sem mívala tašku na kočáru se všema věcma, ted už radši nosím batoh, ať to nemusím porad sundávat :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
3566
29.5.22 17:41

@moly_moly Mně se stávalo celkem často, že mě lidi rychle předběhli, takže jsem nastupovala s kočárkem poslední a přitom bylo dost evidentní, že nastupovat budu. A nahrnuli se na to místo pro kočárky, takže jsem je pak stejně prosila, zda by mi udělali místo. Zbytečný škatulata :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
10431
29.5.22 19:26

@janisska zejo, já to taky tak dělala, náhodou s delší trojkolkou se mi vy/nastupovalo líp než s golfkama nebo takovým tím kocarem co má přední kolečka blíž u sebe. Včera zrovna taky 1 maminka s kočárkem nastoupila, na místě pro kočáry stojí týpek, sluchátka v uších, ani se nehnul až když mu zaklepala na rameno, tak se odklatil. Na"s dovolenim" samozřejmě nereagoval, stál teda zády k ní a kdoví jestli vůbec rozuměl česky taky žejo 🤔

Příspěvek upraven 29.05.22 v 19:27

 • Zmínit
 • Nahlásit
231
29.5.22 20:58

@citlivaduse tak to teda v Brně nastupuje prvně kočár, případně vozík a pak až ostatní, málokdy se stává, že by mě někdo nějak blokoval, na tohle si teda u MHD nemůžu téměř stěžovat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
10431
29.5.22 21:30

@moly_moly no, můžu potvrdit že tady u nás na „divokém západě“ to bohužel zas až taková samozřejmost není… :zed:

Příspěvek upraven 29.05.22 v 21:31

 • Zmínit
 • Nahlásit
3566
29.5.22 21:36

@Jahudka82 my ze západu víme, co :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
231
30.5.22 10:05

@Jahudka82 nemusí to byt jen západ, stačí přejet do Jihlavy :D tam jsem zas koukala já, jak se nikdo o kočár nezajímá. A naopak je obtěžující. Ptala jsem se na dpmj, zda má doprovázející osoba dítěte do 3 jízdné zdarma, byla jsem zvyklá z Brna i Prahy, že ano, přišlo mi to jako samozřejmost. Odpověděli, že můžu být ráda, že. Neplatim za kočár. Od té doby tam raději chodím pěšky, tam je to totiž křížem krážem 4 km, z jedné strany Jihlavy na druhou :D to jde :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
10431
30.5.22 14:24

@citlivaduse tak tak

 • Zmínit
 • Nahlásit
10431
30.5.22 14:27

@moly_moly :lol: tak tam jsem nikdy nebyla, ani v Brně… Takže kromě Prahy nemám moc srovnání no. Ale ta Jihlava to je dost smutný přístup na tak malý město. Hlavně že občané z východu to mají zdarma všude :cert: :zed:

 • Zmínit
 • Nahlásit
427
2.6.22 15:59

Fuj, až mi zabylo zle… Mám podobnou zkušenost. Nízkopodlažní, takže jsem nežádala nikoho o pomoc. Vystupovala jsem, před zastávkou zmáčkla tlačítko s kočárkem, nad tím de*ilem za volantem to blikalo… Vystupovala jsem a zaseklo se mi lehce kolečko. Než jsem ho rozhýbala, podotýkám to bylo tak 10 vteřin, (já a půlka kočárku venku) tak řidič zavřel dveře a začal ujíždět. Lidi začli řvat díkybohu. Ještě teď a to už je 5 let, se mi derou slzy do očí z té hrůzy.

 • Zmínit
 • Nahlásit
231
3.6.22 09:48

@kochichak no to je ještě horší. Me se právě stalo, že nás jelo víc kočáru a musela jsem jednomu uhnout, vyjet ven, jenže jsem byla špatně stočená a musela jsem jet popředu, nebo jsem to tenkrát nedomyslela, protože to pro mě bylo nějak porad nové a nervy a přemýšleni, jak je to vlastně lepší a muselo to být rychle abych zase stihla nastoupit a řidič mi neujel. Takže jsem jela popředu a bohužel bus stal daleko od chodníku a tím předním kolem jsem zajela do té díry. Díky bohu byla dcera ještě připoutaná, jenže já nemohla pákou ten kočár vůbec zvednout, jak byl těžký, trvalo to docela dlouho než se mi to povedlo, ne že by mi někdo pomohl, ale styděla jsem se, že neumím. porad vystupovat.

 • Zmínit
 • Nahlásit