Jak i porod může být krásný

Porod

Popsání mého porodu z pohledu prvorodičky. Jeden z příběhů přirozenosti porodu, jehož přečtení se nemusejí bát ani čekatelky, těhulky a budoucí prvorodičky. :)

Odpočíváme na předsálí :)
3 komentářů

Naše princezna...
2 komentáře

Konečně doma v postýlce...

Tu hračku ti nedám :)
1 komentář

Poslední antikoncepci jsem dobrala s koncem roku 2013, v lednu 2014 odstátnicovala a nastoupila do práce na dobu určitou 1 rok (do 14.1.2015). Na 5. pokud se nám podařilo otěhotnět a termín porodu jsem měla 9.1.2015 a 15.1.2015. :)

Mohu šťastně prohlásit, že se u mě jednalo o opravdu nejkrásnější období v životě ženy. I když být mámou je ještě krásnější. :) Netrápilo mě víceméně nic, žádné zvracení, otoky apod. Nutnost jít 2-3 za noc na malou jsem přijala jako samozřejmost a pálení žáhy jsem zaháněla jedlou sodou rozpuštěnou ve šťávě. Prostě klasické těhotenské strasti přece k tomu růstu pokladu pod srdcem patří, a tak jsem je přijímala s úsměvem na rtech a odmítla propadat jakémukoli trápení.

Poslední měsíc byl už trošku nervóznější, neboť jsem se otevírala napřed asi díky „náročnější“ práci na statku. Tak jsem se začala šetřit a vždy přišla i na další kontrolu, ačkoli to doktorovi připadalo nareálné. Poslední kontrola byla 5.1. a já byla v 38+4 CS10 a otevřená na 3 cm. Ačkoli to není zvykem udělal mi Hamiltna a dle něj jsem měla do 36 hodin na 90 % porodit. Seknul se jen o dalších 36 hodin. :)

První planý výjezd do porodnice jsem podnikla začátkem prosince s podezřením na únik plodové vody – nepotvrdil se.

Druhý planý a spíše preventivní výjezd do porodnice jsem podnikla koncem prosince, když jsem celý den necítila pohyby malé – a vyspávala. :)

Třetí výjezd jsem i díky profesionálnímu a milému přístupu u předchozích dvou planých výjezdů podnikla 7.1.2015. :) A už se nejednalo o planost. :)

Dle odborné literatury jsem rodila 3 dny (6 až 8.1.2015), podle mě 3,5 hodiny od první bolesti. :)

V úterý večer mi odtekla část plodové vody - opravdu malé množství, cca 50 ml, takže jsem si tím nebyla jistá, vložku vyhodila a šla spát s tím, že uvidím, zda bude příp. voda unikat i v noci – celou noc bylo sucho. :)

Ráno v posteli opět odtok plodové vody, opět malé množství, cca 50 ml. Nabrala jsem podezření, nejistotu a jelikož vím, že po určitém čase po úniku plod vody se nasazují antibiotika, radši jsem vyrazila do porodnice, včetně večerní vložky vylovené z koše (nic jiného mi nezbylo, důkaz jsem potřebovala a mokré prostěradlo by to bylo těžko).

Okolo deváté ráno jsem dorazila do porodnice, z večerní vložky se voda prokázala a kapka byla i na nové vložce. Udělali mi příjem a přitom, co se ve mně doktor „pošťourával“, voda dále lehoulince unikala. Takže ubytování na čekankách a čekání.

Celý den se nic nedělo, hopsala jsem si na míčí – co kdyby to pomohlo, koukala na televizi, dala jsem si poměrně dobrý nemocniční oběd i večeři, nechala si napíchnout kanylu a každých 6 hodin dostávala pravidelnou dávku penicilinu. Vystřídaly se směny s tím, že ráno budeme kdyžtak vyvolávat, budíček v 5 na přípravu a já se mám co nejvíce vyspat. Navštívil mě naposledy jako „neotec“ manžel. :)

A pak to konečně začalo :)

Ve 20:30, přesně po 24 hodinách, opět únik plodové vody a tentokrát konečně ten, co znáte z jiných příběhů. Voda tekla, tekla, tekla a já ani nestíhala měnit vložky. Pak jsem stála špičkou boty u louže a označovala sestře, kde je, aby po ní nikdo neuklouzl. :)

Měla jsem za úkol se prospat, ale copak to jde, když je s vámi na pokoji jiná rodička s kontrakcemi po 5 minutách, která ona nezaspí a jako na potvoru ji neotvírají?

Ve 22. hodin jsem už i já měla kontrakce po 5 minutách, dokonce jsme je měly zároveň ve stejné časy. K tomu mi porodní asistentka s výhružkou i úsměvem na rtech řekla, ať se neopičím a spím. :)

Ovšem když jsem ve 23 hodin už měla kontrakce po 2 minutách, rozhodla se mě radši zkontrolovat a měření ozvů uspíšit. A ono hele, otevřená na 5 cm. (čili 2 cm za hodinu bolestí, které šly zpočátku v pohodě vydržet a ty silnější ke konci pak rozchodit či zmírnit ve sprše).

Naměřili jsme ozvy a šli do přípravy. Klystýr byl celkem v poho, snažila jsem se ho předem neděsit a dokonce jsem pak zaťatá postávala na chodbě před dveřmi na záchod (hlavě jsem se snažila vsugerovat, že je obsazeno), dokud sestra neřekla „Tak už běžte.“ Úleva. :) Záchod, sprcha a v plánu další ozvy a antibiotika, tentokrát už na porodním sále.

8.1.2014 cca 0:30, ulehnutí na porodním křesle, připojení monitorů a napojení infuze. Kontrakce po 1 minutě, asi 4 kontrakce už i s tlakem na konečník. Kontrola porodní asistentkou a prohlášení „Zašlá branka, volejte primáře“. Kapačka do mě urychleně protekla během 5 minut, napolohovali mě do porodní polohy a šlo se na to.

Od chvíle kdy jsem již směla tlačit, jsem necítila vůbec bolest a takřka ani kontrakce, jen obrovský tlak, ale snažila jsem se ho nebát a prostě tlačit.
Než přišel pan primář, natlačili jsme malou do porodních cest a jedna z posledních hlášek, než jsem malou spatřila, bylo „Už vidím vlásky“ a já na to „Takže nebudeme mít plešounka“. :) Pak přišel primář a na cca 5-6 zatlačení byla malá venku. :)

1:24 Jsem MÁMA. Šárinka je nádherná, trošku fialová, 51 cm, 3500 g, apgar skóre 9-10-10 (ztratily jsme bod za barvu). Neplakala, až když jsem jí řekla, ať si zařve na svět, tak si lehce pokřičela. Překvapilo mě, jak má velkou hlavičku a celkově mi nepřipadala prťavá. :)

Cítím štěstí a úlevu. Menší kontrakce přetrvávají, placenta vyjde sama po 2 minutách a primář odchází odrodit vedle na sál jinou maminku, co porodila 9 minut po mně. :) Pak se ke mně vrací a já s radostí přijímám zprávu, že jsem bez nástřihu, jen že mě zkontroluje. Nakonec udělal tři, spíše preventivní vnitřní stehy, bez umrtvení. Ano, 3× to píchlo, řekla jsem si au, ale souhlasila jsem, že je jedno, zda mě 3× píchne při šití, či 2× kvůli umrtvení místa.

Když po 20 minutách šli malou omýt a zjistit míry, mě převezli na předsálí, dali pytel s pískem na břicho kvůli zavinování dělohy a pak jsem si tam zas 2 hodiny s malou na prsou polehávala. Zavolala manželovi, že je tátou a přitom našla hodinu starou sms, zda si má vzít taxi a přijet. Už by to stejně nestihl a takřka ani nás před převozem na oddělení šestinedělí.

Takže bohužel malou viděl až ráno po 9. hodině, dřív to nebylo možné (vstávat jsem mohla až v sedm a pak byla vizita mě i malé). Ale i tak byl první z rodiny. Příště snad budeme rodit ve vhodnější čas (kdy bude moc i domluvený odvoz) či nepodceníme rychlost porodu a nepropásneme to. :)

Pár postřehů mimo:

  • Krásné bezproblémové těhotenství neznamená, že si budete muset „smůlu“ vybrat při porodu či pak. Vše může být krásné od začátku až do okamžiku, kdy jste rodina..
  • Porodní plán se může vyplnit, i když už se zdá že se plány bortí.
  • V porodnici jsem nechala 11 kg (z celkového váhového přírůstku 15 kg), v současné době (14 dní po porodu) mám pocit, že po kojícím období budu mít ještě lepší figuru než před těhotenstvím.
  • A když už se něco nepodaří (můj muž nestihl být po porodu a viděl tak malou až 8 hodin po narození, domluvený odvoz nemohl; když to bylo nutné, díky frmolu mi nesplnili přiložení malé do 2 hodin k prvnímu přisátí), hoďte to za hlavu. Uvidíte, že příště bude vše jinak.
  • Můj muž přestal věřit odborné literatuře, především pak tomu, že se žena otevírá cca 1 cm za hodinu. Prý i díky tomu nestihl být u nás, podcenil mé informace, když už porod běžel a vyhrávala spánkový příprava na plánované ranní vyvolávání.
  • Nestresujte se tím, kolik a zda už máte mléka. Mně se udělalo až 3. den po porodu a neboť malá byla hodná a neplakala, tak jako jediné na oddělení jsme (byť na úkor lehce vyšší ztráty porodní váhy) počkaly bez umělých příkrmů. Nelituji ani trochu.

Takže holky, dámy, paní – nebojte se, věřte si a vše dobře dopadne.

Hodně štěstí v životě Vám všem přeji. :)

Hodnotilo 33 lidí. Score 4.3.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Karmeliona
Ukecaná baba ;) 1459 příspěvků 28.01.15 01:11

Pěkně napsáno…me to čeká za pár dni.. moc se těšíme na malého ;)

 
veronika6913
Závislačka 3395 příspěvků 1 inzerát 28.01.15 05:45

Moc pekne ;-) mela jsem to jako prvorodicka trochu podobne, tatinek skoro nestihl prijet, jelikoz ho pri prijimani posli domu stim, ze to bude jeste trvat :-D no sotva dojel domu, uz jsem mu volala at přijede, ze se bude brzy rodit…me praskla voda ve 4 rano a zaroven zacaly i pravidelne, ale hodne slaboucke kontrakce. Za 3hod a 45 min od te doby, byl malej venku. No a kontrakce postupne silily, intervaly zustavali stejne, ale neprijemne bolesti jsem zacla mit az cca hodku pred porodem… :think: predtim jsem to sice celou dobu citila, ale nebylo nic bolestiveho ;-)
Gratuluji k miminku :kytka:

 
vendy259
Ukecaná baba ;) 1764 příspěvků 28.01.15 07:11

Hezky napsané, jen mi zaráží poslední bod-normálně se mléko tvoří kolem 3.dne po porodu… Užívejte si miminko :) ale souhlasím s tím, že je všechno o psychice

 
LolitkaP
Ukecaná baba ;) 2068 příspěvků 28.01.15 07:19

Tak hlavně moc gratuluji k…vlastně ke všemu, ke krásnému těhotenství, super porodu a ke zdravé holčičce :kytka:
A taky móc děkuju :kytka: Termín mám začátkem března a těhotenství taky úžasné, takže mi deníček pěkně zpříjemnil ráno :kytka:

 
PerlaZP
Stálice 73 příspěvků 323 inzerátů 28.01.15 08:16

Krásně napsaný deníček. :lol: Gratuluji k miminku. :kytka:

 
QueenOfSmallTalk
Kecalka 301 příspěvků 28.01.15 09:02

Dekuju!!! Mam termin za měsíc. Nejsem z tech, ktery se porodu děsí, ale číst víc podobných zápisků a méně klešťových porodů, možná se začnu i těšit.

A moc gratuluju! :kytka:

 
Manticora
Ukecaná baba ;) 1785 příspěvků 28.01.15 09:14

Hezky napsané, moc gratuluju ke krásné holčičce. Já to čekám během týdne.

 
down  28.01.15 09:31

Krasny denicek. Preji jen to nejlepsi a hodne zdravi cele rodine do budoucna. :potlesk: :mavam:

 
nikolinam
Kecalka 261 příspěvků 30 inzerátů 28.01.15 09:40

:) gratuluju k holčičce, je krásná :kytka:
mě to taky čeká za pár dní, sice máme termín až přesně za měsíc, ale to je termín podle UTZ ve 13tt, podle MS ho máme za 16 dní a spíš bychom se já i doktor přikláněli k tomu 16. únoru :lol: takové deníčky mám ráda, trochu mě uklidní (hlavně po noci jako byla dneska - poslíčci se hlásily o slovo, ale vše úspěšně rozdejcháno a rozchozeno - ale už jsem chtěla jet :lol: )

Hodně štěstí a hlavně aby vám ten optimismus zůstal :* :mavam:

 
Andrea.Tom
Ukecaná baba ;) 1140 příspěvků 28.01.15 09:52

Krásně vtipně napsáno :) opravdu :potlesk: Říkala jsem si " proč mi tam u porodu chybí postava manžela?" :D Teď už vím no :D co už :D Přítel se mnou k porodu jít chce, ale přitom nezvládl ani mé povídání o EPI-NU :D tak jsem zvědavá jak se mu bude líbit tohle :D:D :D:D :D

 
Dracunculus
Ukecaná baba ;) 1766 příspěvků 3 inzeráty 28.01.15 15:48

Gratuluju k pohodovému porodu, měla jsem podobný - do otevření na 7cm zcela bez bolesti, ty začly až píchnutím zbytku vody, od té doby za 2hod 42min byl syn venku. 3,7kg, já bez nástřihu a poranění.
Kéž by to tak měly všechny :kytka:

 
verulicek  28.01.15 15:54

Krásné, úplně vidím svůj vlastní bezproblémový porod..vlastně už se těším na další :D

 
Kacatko83
Závislačka 3552 příspěvků 1 inzerát 28.01.15 17:27

Pekne napsane…hodne stesti a zdravi preji

 
CarrieJT
Ukecaná baba ;) 1063 příspěvků 28.01.15 18:47

Krasne napsano…dekuji za uklidneni :) zitra mam termin a zatim se teda nic nechysta, jen strach se stupnuje, ale diky tomuhle denicku jsem mirne klidnejsi :)
Preju hodne zdravi :hug:

 
Perouťáčci
Ukecaná baba ;) 1463 příspěvků 28.01.15 21:11

Gratuluji k malé, je nádherná! Já jsem se také strašně těšila na porod, říkala jsem si, že je to jediná cesta k tomu, aby byl malý už s námi. Nic méně rodila jsem 14 hodin, malého nakonec museli tahat VEXEM, ale i tak to za to stálo! Jsou to miláčci:)

 
Lucije87
Kecalka 373 příspěvků 28.01.15 22:20

Gratuluji:-) ja měla taky fofr jak jsem psala v mém deníčku :-) v 5.23 příjem do porodnice, 6.03 davidek na světě :-D

 
Arome danka.02
Kecalka 109 příspěvků 29.01.15 00:10

Moc hezký, pohodový deníček :potlesk:.
Gratuluji ke krásné holčičce :kytka:

 
sakralu
Kecalka 185 příspěvků 29.01.15 12:04

Ahoj, děkuji všem za hezké komentáře a přání.

Těm co to čekají v blízkých dnech a týdnech, hodně sil a zdravá miminka. Nebojte stojí to za to :)

Vendy ano skutečné mléko se tvoří cca 3 den, ale předtím sají miminka mlezivo, ale i to se dá nevážit. Ostatní maminka už od porodu navážili že mimi vypilo, alespoň 5-10ml mléka/mleziva, kdežto já byla 48 hodin na nule. Zbytečně mě to stresovala, když ostatní miminky kojili byť minimum, či si chodily pro příkrmy. Nejhorší je to že porodnice chce vážit miminka před s po každým kojením a já fakt měla co dělat se dva dny z nulového rozdílu nestresovat. Tak jsem jen chtěla upozornit, varovat i jiné maminky, neboť případný stres by to s mlékem ještě více zhoršoval…

Když už jsme se rozkojili, tak jsme museli být o den víc v porodnici, jelikož nám pomalu zasychal pupíček a nemohli tak pupečník odstranit. No a pak další den a 36hodin fototerapie kuli žloutence. To už mi pomalu začínalo hrabat a měla jsem co se svou psychikou dělat, ale deníček měl být hlavně o porodu.

Teď už máme nádherný zahojený pupíček a žloutenka nám v očíčkách se zaleskne jen vyjímečně :) A jako bonus máme opálené miminko :D

Já měla s manželem domluveno že u nás bude krom 2 doby porodní, kdy počká za dveřmi (nemůže vidět krev a operace ani v TV). Na nakonec to dopadlo jak dopadlo, ale nevadí. O to víc chce být u dalšího porodu. Neboť prohlásil, když malou poprvé uviděl, že je mu líto že u nás nebyl :)

 
vendy259
Ukecaná baba ;) 1764 příspěvků 29.01.15 17:49

Aha, tak to potom jo, to se z deníčku nedalo vyčíst. To je super, že jste to takhle krásně zvládli :palec:

 
Mondík
Závislačka 4507 příspěvků 29.01.15 22:49

Moc krasne a gratuluji :potlesk:. Ja jsem teda mela obe tehotenstvi katastrofalni, silene nevolnosti, kdy jsem u prvni malem skoncila v nemocnici kvuli dehydrataci, u obou jinak jen bezne tehotenske problemy, psychicky to ovsem bylo mnohem horsi (deprese). Porody jsem mela oba krasne a kdyz budu moct, pujdu jeste do jednoho :). Tvuj porod mi trosku pripomina prichod me druhe dcery na svet. Taky jsem mela Hamiltona, hned po nem mi zacala odchazet hlenova zatka a asi i po tech malych castech voda, protoze po narozeni mi rekli, ze predni vodu uz vubec nemela. Presne nejak 24 hodin po Hamiltonovi jsem mela jen par nepravidelnych kontrakci, sla si dopoledne zdrimnout a po probuzeni kontrakce hned po 5 minutach. Od techto kontrakci byla mala za 3 hodiny a 20 minut venku. Vazila 3490g a taky mela velkou hlavicku. Byla jsem bez nastrihu, ale mala me na 3 mistech lehce natrhla. Mela jsem jen par stehu, ale za to siti bolelo vic, nez cely porod. No a akorat mi neni jasne, co to je „porodni poloha“. Rodit se da v jakekoliv poloze. Obe deti jsem rodila v klece a jinak bych snad ani neporodila :mrgreen:.

 
Mondík
Závislačka 4507 příspěvků 29.01.15 22:53

Ty jo, ted ctu o tom vazeni miminek v porodnici. To je teda neco. Jestli budu rodit v CR, tak se mnou budou mit asi hodne velky problem, ja se s jejich radem jen tak nesmirim - jako matka tretiho ditete a po dvou uplne nejprirozenejsich porodech v Anglii, to se mnou nebudou mit lehke :mrgreen:.

 
PetraMerry
Ukecaná baba ;) 1416 příspěvků 1 inzerát 14.03.15 17:21

Krásný :) dodala jste mi optimismus do žil :)krásně napsáno a přeji vám hodně štěstíčka a zdravíčka :)

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Poloprázdná náruč


Reklama