Jak já vás nesnáším, vy malé mrchy!

Ponožky mi důkladně znepříjemňují život.

Jak já vás nesnáším, vy malé mrchy!

Když jsem byla ještě svobodná a bezstarostná mladá dívka, ani v tom nejhorším snu mě nenapadlo, jak hlubokou nenávist může člověk pocítit k věci tak obyčejné, že snad ani obyčejnější být nemůže – k ponožce.

Ty malé mrchy mi znepříjemňují dny všední i sváteční a předhánějí se v dělání naschválů.

Většina lidských bytostí má dvě dolní končetiny, dalo by se tedy s úspěchem předpokládat, že i ponožky se budou vyskytovati v párech a zůstanou si věrny po celý život, řekněme jako labutě. Chyba lávky! Kdyby tomu tak skutečně bylo, nezdobil by mou skříň velký neforemný vak, jehož obsah tvoří právě liché (nebo snad sudé?) ponožky.

Objem tohoto pytle povážlivě narůstá, neboť nedokážu ty nebohé chudinky vyhodit, stále naivně věřím, že jednoho krásného dne přijde happyend a ony najdou svou drahou polovičku. Ten zázrak se však doposud neudál. Pytel utěšeně roste a já jsem stále více přesvědčena o tom, že náš domov sdílíme s Lichožrouty, jejichž úkryt mi však zůstává utajen.

Kromě neustálého hledání druhé do páru, mě tyhle mrchy dokáží ničit i jinak. Nikdy nejsou dostatečně čisté! Naše zlatíčka si často pletou ponožky s botami. Skáčou v nich na trampolíně, běhají po chodbě… Korunu všemu nasadil prostřední syn, když jsme byli letos kupovat sandály.

Při zpáteční cestě z obchodu jsme se rozhodli potěšit babičku naší přítomností. Krabice s botami zůstaly v kufru auta zaparkovaného na zahradě. Babička po chvíli projevila o nové obutí svých vnoučat zájem. První se chytil právě výše zmíněný synek, celý natěšený křičel, že pro ně do auta skočí.

Překvapilo nás, jak brzy byl nazpět. V obouvání se sice opravdu zdokonalil, ale taková rychlost nás zaskočila. Údiv pokračoval, když se brouček objevil ve dveřích obývacího pokoje, svírajíc pevně krabici se sandály a zanechávajíc temné stopy na babiččině světlém koberci.

Obouváním do botasek se totiž vůbec nezdržoval a těch pár metrů k autu, rozbahněnou zahradou, skropenou vlahým deštíkem, přeběhl ladně v ponožtičkách. Dovedete si představit tu pohromu? To se prostě nedá vyprat Vanish, nevanish.

Sudá i lichá ponožka by se sobě měly podobat jako vejce vejci, u nás to však často neplatí. Jedna z páru je zapranější, než ta druhá, neboť se při cestě do pračky kdesi zatoulá, a dostane se do ní nedopatřením až s jinou várkou oblečení, kterou samozřejmě peru na úplně jiný program.

Na jedné z ponožek objevím při zběžné kontrole malou dírku, zalituji, že nemám zašívací schopnosti své babičky, a se slzou v oku připravím pár k vyhození, dříve, než se k tomuto úkonu dostanu, vrátí se dítě ze zahrady, celou patu má holou, ale přitom vehementně popírá, že by si vzalo ponožky odjinud, než ze svého fochu ve skříni. Z toho usuzuji, že jsem zřejmě blázen, který neví, kam odkládá věci. Nebo existuje druhá možnost, a to, že ponožky mají nohy a dokážou se přesouvat z místa na místo.

Peru ty malé bestie v nejrůznějších prášcích, na nejrůznější teploty, ale mám pocit, že se mi vysloveně šklebí do obličeje, neboť nejkrásnější, zářivě barevné nebo bílé, jsou jen a pouze ve chvíli, kdy je vyndávám z původního obalu. Jo, sice v tu chvíli neoplývají zrovna příjemným odérem, jsou napuštěny miliony skvělých látek, aby se k nám přes půl zeměkoule vůbec dostaly, ale jsou krásné. Snažím se je toho nelibého zápachu co nejrychleji zbavit, jejich vložením do pračky, a ony se mi odvděčí tím, že ztratí barvu.

Jsou to prostě zákeřné malé mrchy a pořád nade mnou vítězí rozdílem třídy. Ano, koupila jsem si kdysi sponky, určené speciálně do pračky, díky nimž měl být každý pár ponožek nerozdělitelný, ale ty sponky se poztrácely, případně poničily, dříve, než to zvládly ty malé mrchy. A ani mě příliš nebavilo, spínat každý pár k sobě, nejsem totiž manuálně zrovna dvakrát zručná.

Taky mě napadlo používat prací pytel, z něhož se ponožky nemají během praní šanci vytratit. Jenže předpoklad pro úspěšné používání této pomůcky je ten, že před praním jsou všechny ponožky nachystány v koši na prádlo. A ne, že jednu tahám z kocourova pelechu a druhá, která se té první překvapivě nepodobá, hrdě vykukuje zpod židle.

Jsem si téměř jistá, že tento lítý boj bude trvat ještě řadu let, a tomu, že se stanu jeho vítězem, nevěřím ani za mák.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1750
9.8.19 07:51

Jeee, člověče, mně spínání ponožek teda vyhovuje… Je to to nejlepší, co jsem okoukala od tchýně :) Nejdůležitější základ všeho je- mít velké množství svíracích špendlíků na místě, kde se svlékáte :) (to je podstatné, když se sundají a ihned nesepnou, je to v čudu :mrgreen: ) Jak ponožky stáhnu z nohy, sepnu je, letí do prádla, takto spojené vyperu, spojené visí na šňůře a spojené ukládám do šuplíků. Rozepnu jen, když je jdu natáhnout na nohy :) Tchýně to dovedla k dokonalosti- jelikož svého času měla doma 3 pubertální syny a manžela- všichni velikost 43 až 46, každý je spínal jinde, aby bylo jasné, čí jsou a komu je má tedy dát do skříně :mrgreen:
A moje vychytávka č. 2- nikdy, nikdy, nikdy nekupuju světlé ponožky :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Bezva deníček. Těšila jsem se teda na další výlet, ale ponožky taky nejsou marný 8)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
9.8.19 08:06

@123Soňa :mrgreen: ty jo spínací špendlíky, taková základní výbava domácnosti a já jich tu mám jen pár kousků, budu muset vyrazit do galanterie, to by mohlo fungovat :palec:

ještě bych mohla popsat, jak jsme utíkali na Turzovce před blížící se bouřkou, jen nevím, jestli by to bylo dostatečně vtipné :think:

děkuji za pochvalu, která vždy potěší a přeji hezký den :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4629
9.8.19 08:09

Nejvíc mě pobavila část s vakem, který narůstá, protože tajně doufáš, že ty do páru někdy najdes. Mám to úplně stejně, akorat už na to mám koš :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
9.8.19 08:13

@Tiffany1 ty jo, nestraš, už tak je ten vak hoooodně veliký, kam bych ten koš jenom dala :think: hezký den :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4466
9.8.19 08:41

Proto kupuju obvykle balení tak po 10 párech stejných ponožek. Postupem času se tohle množství zredukuje až na tu pověstnou jednu fusekli, ale během té doby se dá chybějící lichá nahradit libovolnou další, protože vypadá stejně :lol: Osvědčené, za čas prostě koupím dalších 10 nových párů :lol:
Jinak super deníček :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
9.8.19 08:50

@kittylittle taky řešení :palec: to už by se mi nikdy nestalo, že by se prostřední synek bouřil, že obě ponozky jsou sice modré, ale na jedné z nich je Nemo a na druhé jeden z pejsků z Tlapkové patroly :think: děkuji za pochvalu, moc potěšila :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
219
9.8.19 09:47

@Jadala Krásný deníček, nám se sice ponožky neztrácejí, ale zase mě vůbec nebaví je věšet po vyprání. Trvá to děsně dlouho než tam všechny ty pidi ponožky (ale i ty velké) navěším a naskákat tam samy neumí :nevim:.
S tou Turzovkou, špatné počasí a náhlé povětrnostní změny jsou tam tak nějak na denním pořádku. Nás tam jednou chytil takový liják, že jsme se jen tak tak stihly schovat pod okraj střechy stánku se suvenýry, jenomže tam mi kapalo na boty a tak jsem rychlostí blesku přeběhla naproti ke zpovědnici :lol:. V druhé kóji se zrovna někdo zpovídal a asi na mě něco zlého přeskočilo, protože ač netrpím na nevolnosti v autě, tak tuhle cestu domů jsem protrpěla a od Svitav už měla hlavu z okýnka ven. Domů jsme dorazili právě včas. :D
PS: Teď tu dcerce hraje písnička,,Ztratila stonožka ponožku"

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
9.8.19 10:03

@Zeleňule děkuji :) ještě, že nemáme více párů nohou, to by byl už úplný konec :zed:

manžel po zkušenostech z dětství, kdy tam bouřku zažil, zavelel k rychlému sestupu, no bylo to zajímavé, nechtěla jsem už plevelit deníčky dalším výletem, ale možná to ještě přehodnotím, protože úprk to byl napínavý. :think:

Hezký den :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
8665
9.8.19 11:11

Hihi to zname, nam jednou takhle 1 zbloudila ponožka ucpala v pracce filtr… Uz jsem se s ni, tedy s nasi starou dobrou Zanusskou, loučila, ale naštěstí jsme ponozku úspěšně vystourali a pereme (se s nima) dal :lol: Taky mam pytlik obeti Lichozroutu… :palec: Tuhle mi ty potvory sezraly dokonce i jeden capacek, co jsem se chystala prodat a tyden tam lezel pripraveny k nafoceni, az uz nebylo co fotit… :zed: :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
9.8.19 11:32

@Jahudka82 tak to byla opravdu výkonná mrcha, když se jí povedlo vám téměř zlikvidovat pračku, to se těm našim ještě nepoštěstilo, naše pračka ale odešla vloni, po sedmi letech věrné služby, bez cizího zavinění, doufám, že nový model bude sloužit přinejmenším stejně dlouho. Držím palce, ať capáček ještě někde vyplave. :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
126
9.8.19 11:54

Moc mě baví tvé deníčky, opět jsem se moc nasmála :potlesk: :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
9.8.19 12:14

@Smothi mockrát děkuji :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
8665
9.8.19 12:40

@Jadala No, tak ja mam trochu pocit, jestli v tom spis nez Ponozko- a boto-zrout (ten 2.u nas radi taky casto, hlavně co se tyka crocsek a pantofli) nebude mit prsty ta nase vopice :D Manzelovi zase zahadne zmizela takova mala krabicka - generator hesel pro přihlasovaní do pracovniho PC z domova, to uz neni nahoda ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
9.8.19 13:04

@Jahudka82 Tak to je taky jedna z možností a docela pravděpodobná, mě by zase kupříkladu zajímalo, kam se poděl modem k notebooku, hledám ho už dva dny :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
29327
9.8.19 13:46

U nás v poslední době situace s ponozkami úplně neúnosná, ztrácejí se nám rovnou cele páry! Nejvíc se ztrácejí ponožky miminkovsky ale i větší dětské mizí beze stopy. Fakt to nechápu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
9.8.19 14:01

@veria Neuvěřitelné, u nás zatím pořád mizí jen jedna z páru, ale efekt je stejný, pár je nepoužitelný a já mám pocit, že stále jen kupuju nové ponožky :zed: :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
29327
9.8.19 14:03

@Jadala přesně. Já už je kupuju ty dětské převážně v Pepcu pac za ne nehodlám utrácet když se hned ztratí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
10710
9.8.19 15:44

My máme jinou fintu - aspoň pro mě a muže. Máme stejně velkou nohu (42), takže máme společný šuplík ponožek… a všechny černé ze 100% bavlny. Takže není problém najít druhou do páru, a i když se odstíny občas taky zcela neshodují, v této barvě to zase není tak zásadní.

A dcera? Ta ponožky dědí, takže mě ztráty nestresují. A s tím, že jsou ponožky často zespoda černé i čerstvě po vyprání, si hlavu nedělám. Stejně z nich za chvíli vyroste.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8665
9.8.19 15:52

@Jadala Turzovka je v Beskydech? Sup sem s denickem, ve tvem podani to bude stát za to ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
6118
9.8.19 15:52

Já takhle kdysi mamce ten pytel s lichými ponožkami prošla a ejhle, dobře 3/4 pytle tam měly svoje kámošky :mrgreen: Jinak já problém s ponožkami neznám, od doby co jsem se odstěhovala od rodičů tak se mi neztratila jediná ponožka a i přes to že domácnost sdílíme se psy (2ks) a dětmi (2ks). Jediné na co jsem rezignovala tak párování manželových ponožek, kupuju mu už jediný druh a vždycky je vysypou do pytle ať si to tahá jak potřebuje. Ale zase se u nás neustále ztrácí propisky, koupím balík 20 propisek a druhý den nemám čím psát. Zatím jsem nezjistila kam mizí (děti nepodezřívám propisky jsou na vysoké polici kam se ten starší nedostane ani že židle)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
9.8.19 16:00

@Slečna Ferka Škoda, že nemáme s manželem stejné číslo nohou, to by fakt situaci hodně usnadnilo, i když…kdo ví, já si občas ujíždím na infantilně barevných ponožkách a to by asi manžel, vyznávající umírněné tóny, neocenil. :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
9.8.19 16:03

@Jahudka82 Je to obec v údolí řeky Kysuce, v Žilinském kraji, tak já se tedy v nejbližší době do sepsání pustím, ale zázrak nečekej. :nevim: Zadní části těla jsme měli opravdu sevřené, abychom té bouřce stačili utéct. :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
9.8.19 16:09

@Heivka naznačuješ mi, že bych měla ten pytel opuštěných ponožek znovu prohledat? :mrgreen: tak jo, až bude chvilka, zkusím to a třeba taky nějakou ztracenou kolegyni objevím. S propiskami neporadím, ty se u nás neztrácejí, za to se ale často ničí, protože nejmladší potomek zrovna prochází psacím obdobím, takže jakmile nějakou propisku objeví, bere do ruky bloček a tvoří. Občas (často) však neodhadne sílu přítlaku a propiska se poroučí. :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
8665
9.8.19 16:50

@Jadala Jj, bourka v horach neni zadny spas, to mi povidej - taky uz jsme par sestupu pod hrozive zatazenou oblohou se stejně hrozivym hrmenim v zadech nebo dokonce i ve slejvaku absolvovali… Ale to jeste bez dětí, se trema to muselo mit teprve ty spravne grady! :think: ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
8665
9.8.19 16:53

@Jadala Taky dobrý, ten zas tak malej neni ne :think: :jazyk: :lol: :mavam: 2.teorie je, ze se vnasem byte nekde vyskytuje Černá dira, ktera ztracene veci bud nenavratne pohlti, nebo v tom lepsim pripade vyvrhne obvykle ve chvili, kdy hledame zase neco úplně jineho :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
9.8.19 17:10

@Jahudka82 řeknu ti, když jsme konečně seděli všichni v autě, řádně se mi ulevilo.

Modem má podobu takové větší flashky, věc této velikosti se u nás může ztratit s přehledem, doufám tedy, že bude černá díra tak hodná a modem mi vydá, byť na jiném místě.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8665
9.8.19 20:26

@Jadala Jen aby se neocitl taky v pracce:) a nedopadl stejně jako ta nase zbloudila fuska:) :mrgreen: :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
yse
931
9.8.19 21:28

Tak ja inteligentne sice koupila sedm paru stejne barevnych ponozek, bohuzel se dny v tydnu. A jak to tak byva, tak se nam neco zatoulalo a manzel nosi aktualne par pondeli-streda a utery-nedele :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
9.8.19 21:38

@Jahudka82 jdu prohlédnout filtr :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
9.8.19 21:39

@yse tak to nemá chybu, od srdce jsem se zasmála :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
261
9.8.19 22:19

Nesnáším ponožky, když je člověk vypere a zvládne pověsit, tak ho potom čeká skládání a schování do šuplíku. A navíc bílé ponožky nejdou už nikdy pořádně vyprat. :(

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
9.8.19 22:33

@Bobinka007 naprostý souhlas :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
8860
9.8.19 22:42

@yse ja takhle manželovi koupila 7 stejných párů v Lidlu. Bohužel, vespod je napsané číslo malinkým písmen a každý pár má jinou barvu toho čísla. A mě to tak strašně irituje, že by měl každou jinou :lol: :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
9.8.19 22:48

@Aduš8 to jsou tedy pěkné záludnosti, co na nás výrobci fuseklí zkouší :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
29327
9.8.19 23:01

@Aduš8 To neres, kdo mu kouká na ponožky zespoda :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
658
10.8.19 10:31

Od doby co jsem sama a per si sama tak se mi ponozky skoro neztraceji (max najdu u rodicu obcas za posteli ztracenou kamosku) a to to ani nekolickuju k sobe.
Btw na veseni ponozek nejlepsi je si sednou na postel nebo nekde kde mate susak, naskladat si vsechny ponozky na sebe (klidne i do dvou trech sloupecku, proste co se vam vejde do ruky) a pak s timto kominkem vyrazit k vesaku a veset, je to pak otazka par sekund nez to nahazete na susak a pri tom rovnani do kominku si nenicite zada pze sedite rovne :)
jo a skladani, klidne i tuny ponozek… idealne sednou k serial/filmu a skladat nekde opet v sede, utece to a ja osobne to mam i docela jako relax (a to mam rada slozeny ponozky pekne pata spicka)

Příspěvek upraven 10.08.19 v 10:33

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
10.8.19 13:01

@Leenvecka Děkuji za další nápady, jak se s mrchami vypořádat :mrgreen: přemýšlím, kam se usadím, když věším většinou na půdu :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
658
10.8.19 15:38

Idealka mit tam proste nejakou treba starsi, ale pohodlnou zidli a taky mizsi stolek kam se da dat kos. Ja vesim v pokoji vedle postele tak si sednu vzdycky na ni a je to proste o dost lepsi pohoda nez se hrbit nekde nad kosem prebirat to po troskach a veset. Jo a ponozky vesim uplne nakonec takze v kosi zbyde kupicka, kterou jenom porovnam (idealka kotnickovy k sobe, detsky, pansky zvlast atd)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
10.8.19 19:36

@Leenvecka určitě to promyslím, protože než všechny ty ponožky pověsím, trvá to neskutečně dlouho. :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1674
11.8.19 09:17

U nás tedy ještě není pytel ani koš, zatím optimisticky ty liché pokládám ke košíku, kam se dávají ponožky, ale to sepínání mne hodně zaujalo a možná to zkusím :mrgreen:.

Jako vždy vtipně a výstižně napsané. A přesně jak píšeš - člověk by neřekl, že bude cítit nenávist k věcem tam jednoduchým a běžným, jako jsou ponožky :lol:. Ačkoli já tedy spíše viním ty, kteří je ztrácí :mrgreen:.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
11.8.19 22:21

@PenelopaW takže taky nesnášíš ty Lichožrouty? :mrgreen:

Sponky se mi neosvědčily, ale ty spínací špendlíky vyzkouším :palec:

Děkuji za reakci :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2088
12.8.19 08:45

Ty bláho, fusky, to je peklo :mrgreen: miluju léto, to se jich přeci jen spotřebuje míň, ale i tak se podezřele množí… taky mě dojímá, že jsou holky schopné v honbě za dokonalou vizáží každá umazat třebas osm párů za pět dnů :think: a miluju, když dostanou od babičky stejné nebo skoro stejné ve čtyřech velikostech a ode mě se čeká, že je pak správně spáruju a zařadím :lol: už se těším na zimu na rukavice…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
12.8.19 11:43

@sinapis.alba ne, prosím rukavice ne :mrgreen: v třídění ponožek mám proti Tobě drobnou výhodu, kluci mají stejnou velikost, takže je vlastně jedno, komu je do do skříně narvu a holčičí poznám na první pohled :dance: jen kdyby těch Lichožroutů nebylo :zed: :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6416
12.8.19 19:47

Někde jsem narazila na teorii, že: „Každá ztracená ponožka se jednoho dne vrátí jako na nic nepasující víčko od dózy.”
Má to myslím něco do sebe. :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
12.8.19 22:03

@Fíková :mrgreen: hodně dobrá hláška :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit