Jak jsem byla alternativní rodička - 1.část

Porod

Je to dva a půl měsíce, co jsem přivedla na svět naši krásnou druhou holčičku, a už mám pocit, že je to hrozně dávno. Deníček jsem ale začala psát hned v porodnici, a tak je šance, že jsem toho moc nezapomněla. Dopředu se omlouvám za délku deníčku, ale potřebovala jsem to všechno vypsat – takže radši nadvakrát. :)

První dcera se narodila kvůli špatné poloze plánovaným císařem v Podolí a já si ještě dřív, než jsem podruhé vůbec otěhotněla, vysnila krásný přirozený porod. Od začátku jsem byla rozhodnutá rodit s dulou, bez manžela, a časem jsem zvolila i variantu mít vlastní porodní asistentku.

V Praze jsem už rodit nechtěla, bála jsem se, že kvůli předchozí sekci (v roce 2012) by mě automaticky tlačili do další, takže jsem si vybrala porodnici Neratovice. Tady jsem také našla výbornou sympatickou porodní asistentku. Plusem Neratovic bylo i to, že i kdyby přece jen muselo dojít na dalšího císaře (musel by být v plné narkóze), byl by umožněn bonding s tatínkem.

Během těhotenství jsem měla i dvě schůzky s dulou, kde jsme probíraly všechno možné ohledně mých představ o porodu, ohledně toho, jak se cítím, a milion dalších věcí, co mě napadly. :-)

Další věcí byly knihy a taky jeden online kurz, týkající se přirozeného a bezbolestného porodu. Po tom, co jsem přečetla a vyposlechla, jsem dospěla k názoru, že normální dobrý porod by fakt neměl být bolestivou záležitostí – navzdory všemu, co jsem do té doby o porodech věděla. Vlastně mi to nakonec přišlo logické – přece kdykoliv v životě nás něco bolí, znamená to, že něco není v pořádku.

Proč by teda sakra měl bolet porod, při kterém všechno v pořádku je? Aby bylo možné prožít porod bezbolestně, v knihách byly taky popsány různé relaxační techniky. Nebudu nic zastírat, nejsem zrovna „ten typ“, tohle mi nešlo, ale stejně mě napadlo, že učit se k porodu jak ke státnicím je prostě blbost. Nehledě na to, že v těch vzácných chvílích, kdy jsem měla chvilku pro sebe, jsem raději prostě čučela do blba. :-)

Jinak šlo všechno víceméně dobře, akorát mě potrápily varixy v oblasti rodidel, které se objevily už někdy v 19.týdnu a na podávané léky nějak nereagovaly.

Termín jsem měla 12.1, mnou vypočítaný podle početí byl 9.1.

Před Vánoci jsem začala dojíždět na kontroly do Neratovic, kde mě moc nepotěšil pan primář – už jen tím, že se mě zeptal, co si chci dokázat tím, že porodím normálně, si mou důvěru fakt nezískal. A moc se netvářil na moje varixy, v kombinaci s jizvou by preferoval dalšího císaře. Pak mě ale viděli i další lékaři a ti v normálním porodu neviděli problém.

Krátce po Vánocích mi moje PA zavolala nepříjemnou zprávu – porodnice Neratovice se pro porody zavírá a není jisté, kdy se znovu otevře. Nicméně coby porodní asistentka by mě mohla odrodit i v Mělníku, jinde by bohužel mohla být pouze v pozici duly.

Moc nadšená jsem z toho nebyla, nicméně jela jsem se ukázat do Mělníka, kde se na mě podívala paní primářka. Ohledně varixů mi řekla, že v nich by překážku pro vaginální porod neviděla, ale že po předchozí sekci nenechávají přenášet, respektive že dítě by se mělo narodit nejdéle den po termínu.

V případě mělnické porodnice to znamenalo nastoupit v pátek (termín byl v pondělí) na preindukci, posléze indukci, aby se dítě nejdéle v úterý narodilo. Všechno jsem odkývala, teprve doma mi všechno nějak došlo, a věděla jsem, že takhle to opravdu nechci. Podle UZ nebylo miminko nějaký obřík (pod 3,5 kg) a jizva byla v pořádku.

Nicméně řekla jsem si, že snad porod začne dřív, a začala jsem tomu trochu pomáhat, i když jsem z toho „vyhánění“ neměla úplně dobrý pocit. Každopádně moje pokusy neměly valný účinek a já už byla pěkně vystresovaná. Několikrát byla naděje, že se snad Neratovice otevřou (tam by mě nechali přenášet déle), ale bohužel to nevyšlo. Začala jsem se bát, co mi řeknou v Mělníku, že jsem nepřišla na indukci atd., že na mě budou třeba nepříjemní, automaticky mě budou tlačit do sekce. Prostě „ideální“ duševní stav pro nastávající rodičku. Cítila jsem se mizerně a jednoho večera si řekla, že tohle fakt nemám zapotřebí, že potřebuju jistotu a klid.

Po důkladné úvaze jsem zvolila následující postup - na indukci nenastoupím a pokud začnu rodit do 13.1, pojedu do Mělníka, kde budu moct mít svou PA. Pokud porod sám nezačne, musím zvolit jinou porodnici, i za cenu toho, že nebudu mít vlastní PA.

Té jsem zavolala, jak jsem se rozhodla, a přestože to pro ni znamenalo možnou ztrátu klientky, naprosto mě pochopila a podpořila. Pár dní nato jsem volala do Příbrami a popsala jim svou situaci. Hned druhý den (13.1.) jsem tam šla na vyšetření a všechno vypadalo dobře, nad mělnickým plánem vyvolávat prostinem ještě před termínem tu pozvedávali obočí. Přenášet mě nechají do 22.1, potom by se zkusilo vyvolání prasknutím vody. To mi přišlo rozumné. Po téhle návštěvě porodnice jsem se definitivně uklidnila.

Krátce na to (už nevím přesně kdy) jsem se dozvěděla, že Neratovice otvírají. Jenže to už jsem byla natolik smířená s Příbramí, že další změna by mě akorát vyvedla z míry, a to jsem nechtěla.

V neděli 18.1. jsem byla na monitoru a v poradně s tím, že pokud se nic nebude dít, požádám v úterý o Hamiltona, a když pořád nic, ve čtvrtek nástup na vyvolání…

Hodnotilo 22 lidí. Score 3.5.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
ibuprofenka
Zasloužilá kecalka 778 příspěvků 09.04.15 06:36

Hezky napsano. Uz se tesim na pokracovani!!!

 
laragi
Kecalka 174 příspěvků 09.04.15 08:02

Tak šup šup, jsem zvědavá… apropos, nebyla tou asistentkou Jarmila Trhoňová?

 
PerlaZP
Stálice 73 příspěvků 318 inzerátů 09.04.15 08:13

Pěkný deníček - těším se na pokračování… :)

 
pe-terka
Extra třída :D 11297 příspěvků 09.04.15 08:28

Pěkné, zajímavé, oceňuji snahu maminky shánět si informace a jít si za svým cílem.
Ale nemám ráda deníčky na pokračování, zvlášť, když se jedná o průběžný děj. Vždy zapomenu, co bylo v tom předchozím a už se mi to nechce číst zpětně…

 
PetraJung
Kecalka 234 příspěvků 09.04.15 08:30

Přečetla jsem jako mávnutím proutku :palec: Tak šup pokračování, chci vědět, jak to dopadlo ;)

 
poppaea
Závislačka 3298 příspěvků 09.04.15 08:45

@laragi Nebyla, byla to Pavlína Sedláčková :)
@pe-terka To mě mrzí, ale bylo to fakt strašně dlouhý (i tahle necelá jedna polovina je dost). Nicméně na začátku dalšího deníčku je připomenutí konce tohohle, a kromě toho se podle mě dá číst, i kdybys tuhle první část neznala.

 
vantili
Kecalka 228 příspěvků 09.04.15 08:45

Dle mého je takový přístup k porodu zbytečně přehnaný. Objet x nemocnic v x městech, nechat se vyšetřovat od x doktorů, k tomu shánět vlastní PA, vymyslet si x variant a ty pak zrušit a vymýšlet další…a to se ve finiši může všechno pokazit a bude to stejně úplně jinak. Pro mě by celé tohle martirium bylo víc stresující než samotný porod…

 
Andrea.Tom
Ukecaná baba ;) 1117 příspěvků 09.04.15 08:52

@pe-terka Tak ono více méně se v tomhle deníčku nestalo až tak nic převratného :D co by sis musela s tím druhým pokračováním dávat dohromady :D tak snad to půjde i bez toho přečtení předchozího ;)

 
pe-terka
Extra třída :D 11297 příspěvků 09.04.15 09:08

@poppaea
Kdybych tu první část neznala, byla by to škoda, protože v něm nastiňuješ svůj zdravotní a psychický stav, postoj k různým strategiím porodů, prostě svou osobnost. Navíc i různá stanoviska jednotlivých lékařů na tutéž situaci jsou zajímavá.
Tak s tím druhým dílem pohni :mrgreen: :kytka:

 
poppaea
Závislačka 3298 příspěvků 09.04.15 09:20

@pe-terka Na něco málo si určitě vzpomeneš ;) A já už jsem pohnula, teď je to v rukách adminů :) Ale je pravda, že pár dní to asi potrvá :roll:

 
TCHS
Kelišová 7135 příspěvků 09.04.15 09:29

Hezky napsane, cekam na zbytek ;) skoda, ze jsi nemohla byt vice v klidu :think: i kdyz ja pred porodem taky v klidu nebyla :P

 
Xverunka
Ukecaná baba ;) 1210 příspěvků 09.04.15 09:47

No a jak to dopadlo? Šup šup :)

 
poppaea
Závislačka 3298 příspěvků 09.04.15 09:55

@Xverunka No normálně, narodilo se dítě :mrgreen: Druhý deníček čeká na schválení ;)

 
Xverunka
Ukecaná baba ;) 1210 příspěvků 09.04.15 10:10

@poppaea No to jsem ráda, že v tobě nezůstalo :) je to pěkně napsáno, těším se :)

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 09.04.15 10:35

Povazuju za moc dulezite, ze jsi hledala bezpečnou variantu pro sebe a miminko. Těším se na příště :)

 
LLaylaa
Kecalka 175 příspěvků 09.04.15 10:55

Pěkné! Taky se těším na pokračování :) jsem taky po císaři a pokud by to šlo, podruhé bych chtěla přirozeně.

 
BAZÁREK ANGIE
Závislačka 4928 příspěvků 09.04.15 10:55

Moc hezky napsáno, je vidět, že jsi vše
měla pevně v rukou a i přes různé potíže se dostavil kýžený výsledek. :mrgreen:
Těším se na pokračování… :srdce:.

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26461 příspěvků 09.04.15 11:33

No jsem napnuta jak ksandy, jsi to usekla zrovna v tom nejlepsim.. :mrgreen:
Na kazdy pad sympaticky denicek :kytka: :kytka: :srdce:

 
Sunrise
Závislačka 4064 příspěvků 09.04.15 14:49

Moc hezky napsano :palec: Take jsem rodila v Pribrami, jsem tedy zvedava, jak se TI tam libilo :)

 
90-60-90
Zasloužilá kecalka 700 příspěvků 09.04.15 15:23

Tak budu čekat

 
Maklik
Povídálka 26 příspěvků 09.04.15 22:04

Krásný denicek, tesim se na pokračování… :lol:

 
Moni123
Závislačka 3615 příspěvků 09.04.15 22:36

Chci druhou část, kde je?? :D těším se!

 
Belousek
Nováček 4 příspěvky 09.04.15 23:39

Taky se moc těším na pokračování. Jsem po druhé těhotná a první porod skončil sekcí a nemám v plánu to opakovat. A rozhoduji se mezi Příbrami a Horovicemi. :)

 
Aries6
Neúnavná pisatelka 19359 příspěvků 2 inzeráty 10.04.15 08:56

Tak jsem zvědavá, jak to dopadne. Já přenášela taky až druhou dcerku a to 8 dní. Po předchozích Hamiltonech (sama jsem se radši o nic nepoukoušela) to bylo překotný porod :D Radši 12 hodin, jak tohle… :D

 
ChochaR
Zasloužilá kecalka 700 příspěvků 11.04.15 07:15

Moc krásný deníček a navíc tvůj velice sympatický přístup k celému porodu…už se těším na pokračování. :)

 
Duckula
Generální žvanilka 23061 příspěvků 11.04.15 08:31

Taky se těším na pokračování, taky po cs, tak sem zvědavá, jak to dopadne teď.

 
kriistin  13.04.15 07:44

Taky se těším na pokračovani.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama