Jak jsem (ne)rodila přirozeně

Porod

Příběh o mé touze po přirozeném porodu a o tom, že ne všechno se dá naplánovat a o porodu to platí dvojnásob.

Poprvé jsem rodila před čtyřmi lety v jedné z pražských porodnic. Věřila jsem, že já i dítě budeme mít tu nejlepší péči. Z porodnice jsem se vrátila jako zoufalá matka, která neuměla kojit, s miminem na dokrmu, které neumělo pít. Na cestu domů mi kromě přesvědčení o vlastní neschopnosti přibalili i trauma z porodu. Neodbytný pocit, že nic nebylo tak, jak mělo být.

V den, kdy slavíme synovy třetí narozeniny, znovu držím v ruce pozitivní těhotenský test. Od začátku vím, že tentokrát to musí být jinak. Sním o přirozeném porodu, věřím, že dítě patří mámě na břicho. Pečlivě se připravuji, čtu, sháním informace, pracuji na porodním plánu. Domlouvám si dulu. V Praze rodit v žádném případě nechci, rozhoduji se pro vyhlášenou porodnici za Prahou, kde vycházejí rodičkám vstříc. Nechci nechat nic náhodě.

36. těhotenský týden. Můj gynekolog mi sděluje, že jsem otevřená na prst, čípek skoro spotřebovaný, porod mám čekat už brzy. Můj úmysl rodit v mimopražské porodnici se mu vůbec nezamlouvá. Jsem vyplašená. Aspoň dva týdny ještě vydržet. V noci pořád courám na záchod a pokaždé při vstávání z postele čekám, že mi rupne voda. Bůhví proč jsem přesvědčená, že se můj druhý porod rozběhne stejným způsobem, jako ten předchozí.

38. těhotenský týden. Poradna v pražské porodnici, kde jsem rodila poprvé a pro jistotu se zde zaregistrovala, mám to z domova kousek. Sezení v čekárně je dlouhé, najednou mě začne pobolívat břicho. Bolest se stupňuje, začínají chodit kontrakce. Je mi zle. Panebože, já snad rodím!

Doplazím se na sesternu, během chvilky si mě přebírá doktorka, která slouží poradnu a po vyšetření mě odesílá rovnou na příjem. Než se natočí monitor, kontrakce úplně ustanou, ale nález zní: otevřena na dva prsty volně. Doktor mě propouští domů, ujišťuje se, že nebydlím daleko. Kartu si nechává na příjmu, pravděpodobně se brzy zase uvidíme. Usmívám se. Tak to ani omylem, říkám si v duchu. Jsem šťastná, že jsem unikla.

39. těhotenský týden. Je pátek, v poradně se dovídám, že jsem otevřená na krásné 4 cm, doktorka mi nabízí Hamiltona, ať to mám brzy za sebou. S díky odmítnu, přestože by se mi z organizačních důvodů hodilo porodit o víkendu.

V noci nastupují kontrakce. Odcházím si lehnout do pokojíčku, syn jako každou noc okupuje naši postel. Kontrakce přicházejí v delších nepravidelných intervalech, celou noc měřím s mobilem v ruce. Moc toho nenaspím, ale manžela budit nechci, určitě by chtěl vyrazit do porodnice. Ráno se mu přiznávám, že asi rodím.

Dopoledne odchází hlenová zátka s krví, manžel plaší. Trvá na odjezdu do porodnice. Vzhledem k včerejšímu pokročilému nálezu neochotně souhlasím. Do porodnice to máme 50 km, nechci to nechávat na poslední chvíli, rodit v Praze je pro mě nepřijatelná varianta. Loučím se se synem, manžel ho odváží k babičce a vrací se pro mě. Zatím jsem v klidu.

V autě kontrakce ustávají. Na příjmu se tvářím omluvně, jsme tu asi zbytečně brzo. Jdeme natočit monitor, přichází příjemná, ale poněkud přísně působící lékařka, udělat mi vnitřní vyšetření. Porod se pomalu rozjíždí, domů mě ale vzhledem k nálezu pustit nechtějí, jsem už opravdu hodně otevřená. Nehádám se, jet zpátky bych si asi stejně netroufla.

Jelikož jsem GBS pozitivní, doktorka navrhuje dát kapačku antibiotik a po čtyřech hodinách píchnout vodu, aby porod postoupil a zpravidelnily se kontrakce. Moc se na to netvářím. Nabízí tedy, že si můžu jít lehnout na gynekologii, než se porod rozjede a budu se moct přesunout na porodní sál.

Varuje mě, že to může být ještě na dlouho a že budu unavená. Cítím se zahnaná do kouta, měla jsem ještě počkat doma. Nelíbí se mi ani jedna varianta, přesto nakonec kývnu na tu první. Aspoň tak budu moct mít u sebe manžela.

Porodní asistentka mě utěšuje, udělá mi klystýr a voda pak možná praskne sama. Upínám se k tomu, máme na to čtyři hodiny. Nechce se mi teď volat dule, měla jsem to udělat už dřív, určitě by mi bývala odjezd rozmluvila.

Jdeme na sál, je útulný a dobře vybavený, je tu dokonce i vana. Ve dvě hodiny dostávám kapačku antibiotik, pak klystýr. Kontrakce začínají zase chodit, v kratších intervalech než doma, ale stále jsou nepravidelné a slabé, bolest je v pohodě snesitelná. Doktorka mi doporučuje moc nepochodovat, ať se neunavím, pohupuji se tedy na míči a díváme se na televizi. Manžel pije kávu, kterou mu připravila ochotná porodní asistentka, já se cpu čokoládou, mám hlad, od rána jsem nejedla.

Blíží se šestá hodina, voda nepraskla. Ach jo. V šest se objeví porodní asistentka, přišla mi dát druhou kapačku antibiotik a natočit monitor. Přichází doktorka píchnout vodu. Voda odtéká, překvapuje mě, jak moc je teplá. Doktorka odchází, ještě předtím mi nabízí Entonox, kdybych náhodou přece jen chtěla něco na bolest. Hrdinně odmítám.

Během chvíle přicházejí silné kontrakce, snažím se prodýchávat do břicha. Ležím na boku, najednou cítím, jak to vevnitř silně lupne, odtéká zbytek vody. Kontrakce sílí, najednou chodí dvě za sebou, nemám čas si ani chvíli odpočinout. Drtím manželovi ruku, hlasitě sténám, strašlivě to bolí. Tohle nemůžu přežít.

Porodní asistentka mi radí, ať si zkusím dát sprchu. Přijde mi to vtipné, nějak si nedovedu představit, jak bych se asi dostala do koupelny. Najednou už mi dělá potíže prodýchávat, cítím tlak na spodek. Křičím na porodní asistentku, že už nemůžu, musím tlačit. Porodní asistentka mě rychle zkontroluje a volá doktorku, cítí vlásky, ať spěchá!

Přibíhá doktorka v řeznické zástěře, ptá se, zda je branka zašlá, rychle přestavují lůžko na kozu. V tu chvíli je mi úplně jedno, že jsem nechtěla rodit v polosedu. Pořád dokola se ptám, jestli už opravdu můžu tlačit, jsem mírně hysterická.

Na tři kontrakce je malá venku. I přes vztyčenou ručku miminka to jde bez nástřihu, jen s drobným poraněním. Je 18:51, uběhlo pouhých 25 minut od dirupce vaku blan.

Dětská sestra se mě ptá, jestli si můžou malou na vteřinku půjčit, po chviličce putuje ke mně pod peřinu, má na sobě jen legračního kulicha s bambulí, plenku a ponožky, ale jinak je nahatá, jak jsem si přála. Zkoušíme samopřisátí, bradavku najde, ale asi nemá sílu sát. Je unavená, usíná a následující dvě hodiny spokojeně prospí na mých prsou.

Je to krásné, i když mi dřevění ruka, kterou ji přidržuji. Před odjezdem ze sálu ji společně s dětskou sestrou ještě zkoušíme přiložit, malá saje, je šikovná. Jsem šťastná. Na šestinedělí odjíždíme všichni tři společně.

Z porodnice odcházím se spokojeným, plně kojeným miminkem. Kojení je najednou ta nejjednodušší věc na světě. Zvládly jsme to.

Hodnotilo 26 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Anonymní  22.04.16 01:59

Veliká gratulace, začínám mít pocit že přirozeně otěhotnět, donosit a porodit zdravé dítě bez větších problémů se rovná opravdovému zázraku…tady se koukám jeden stal a moc vám ho přeju:-) Taky jsem se už těšila, jak za pár měsíců budu psát deníček o 2. porodu - ato jsem ještě pořádně nesepsala ani první, ani si z něj moc nepamatuju, podruhé jsem si to chtěla užít a vzít to prostě z úplně jiného konce), bohužel si na to ještě hooodně dlouho počkám…dnes jsem se dozvěděla že šlo o spontánní potrat, ale „naštěstí teprve“ v nějakém 7.týdnu…na 3 měsíce má teď další snažení stopku, mě čeká po rodičáku (ano, znovu musím říct „naštěstí“ už doma jednoho rošťáka máme a díkybohu za něj!) nástup zpět do procesu a kdoví jestli to pak ještě někdy vyjde…

 
Bibi82
Extra třída :D 10700 příspěvků 22.04.16 07:16

Anonymní děkuju.. to je mi moc líto, vím o čem mluvíš, těhotná jsem byla třikrát a děti mám dvě.. na obě jsme si počkali dva roky a s tím druhým už jsme pak přestali počítat, takže jak píšeš, beru to jako zázrak. Neztrácej naději, druhé miminko si k vám určitě cestu najde.

 
Chaarlynecka
Ukecaná baba ;) 1744 příspěvků 22.04.16 07:19

Moc gratuluji! Já v době kdy jsem čekala své první dítě také bydlela v Praze. Rodit tam jsem ale nechtěla… je to továrna na děti. Vše musí jít šup šup.. Já se rozhodla pro Hořovice. Myslím stejně jako ty? Mám na to ty nejlepší vzpomínky! Moc se mi tam líbilo. Nemám ani jednu výtku. Rada na tu dobu vzpomínám :) Druhé dítě už jsem rodila v Brně… stejně tak jak za chvilku třetí. :mavam: Ať je malá zdravá :*

 
Bibi82
Extra třída :D 10700 příspěvků 22.04.16 07:42

@Chaarlynecka jojo ano, Hořovice :) Děkuju a držím palce na třetí porod ;)

 
Suzuveverka
Závislačka 4934 příspěvků 22.04.16 07:58

Gratuluju :-)
Mě se povedl celkem přirozený porod hned napoprvé i v pražské porodnici, ale až po druhém porodu mi došlo, co vše mohlo být ještě lepší a přirozenější. Do toho druhého mi totiž vůbec nikdo nemluvil, řešila jsem si ho sama a už chápu, že některé ženy vnímají porod skoro jako orgasmus. Škoda, že v nemocnicích mají pořád potřebu něco kontrolovat a do porodu zasahovat.

 
Bibi82
Extra třída :D 10700 příspěvků 22.04.16 09:07

@Suzuveverka děkuju.. taky nechápu, proč je pořád takový problém brát rodičku ne jako nesvéprávného pacienta, ale rovnocenného partnera :nevim: Každopádně jsem ráda i za tuhle zkušenost, ač to nebyla značka ideál, s prvním porodem se to vůbec nedalo srovnat.

 
Pety2
Ukecaná baba ;) 1293 příspěvků 22.04.16 09:23

Krásný deníček, moc gratuluji vám oběma a přeji spoustu štěstí, zdravíčka a samých slunečných dní :kytka:

 
Danča_87
Kecalka 287 příspěvků 22.04.16 10:17

Je fajn, že se Ti porod povedl takhle v pohodě a hlavně bez nástřihu. :) Já nástřih nemám, mám císaře. Pokud půjde vše hladce, tak chci druhé dítko rodit co nejpřirozeněji a rozhodně už si do toho nenechám kecat. Byla jsem v Brně - Bohunicích - zvolila jsem si je jako nejmenší zlo (oproti ostatním v Brně). Příště bych ráda rodila jinde - klidně mimo Brno. Tipy přijímám :-)

 
En.Joy
Kecalka 467 příspěvků 22.04.16 10:33

Já myslím, že to byl hezký porod a na dnešní ‚nemocnicni standard‘ i prirozeny. Gratuluji a ať se holčičce daří. :kytka:

 
Bibi82
Extra třída :D 10700 příspěvků 22.04.16 11:46

@Danča87 ano, za to jsem ráda, poprvé se to bohužel bez nástřihu neobešlo, ač jsem rodila drobka. No, je vidět, že to jde i bez toho ;)

@En.Joy děkuju, máš naprostou pravdu, taky to tak beru :)

 
alena0402
Povídálka 45 příspěvků 22.04.16 12:12

@Danča87 třeba já v bohunicích rodila 2× a nešla bych nikam jinam… a to mám blízko vyškov a boskovice… i přesto že oba porody jsem měla vyvolávané jsem byla nadmíru spokojená… a to můžu posoudit i novorozeneckou jip, kde jsem měla dceru…ale všude si někde něco nande:o) za mě maj ale bohunice určitě jedničku s hvězdičkou až na sanitárku z šestinedělí:o)

jinak autorce, krásný deníček… a za mě k porodu… nejdůležitější pro mně bylo vždy porodit zdravé dítě :o)

 
eva mrazova
Kecalka 102 příspěvků 22.04.16 13:50

Pěkné čtení. Pohodový porod. Mimo tu bolest, teda, ale to holt bolí vždycky. Škoda, že jsi takový nemohla mít i ten první.

 
Bibi82
Extra třída :D 10700 příspěvků 22.04.16 15:25

@alena0402 děkuju za komentář :kytka: Určitě souhlasím, že zdraví je vždycky priorita, ale zároveň věřím, že to, jakým způsobem dítě přijde na svět, je důležité pro oba a že to pak může mnohé ovlivnit, v pozitivním i negativním smyslu..

@eva mrazova díky.. tenhle v podstatě pozitivní zážitek mi naštěstí pomohl vyrovnat se s prvním porodem, smířit se s ním.. takže nakonec všechno dobře dopadlo :)

 
Veru P
Ukecaná baba ;) 1391 příspěvků 22.04.16 19:10

@Bibi82 Přeji hlavně hodně zdravíčka. Také chci jet z Prahy do Hořovic a na porod tam se těším. Jen mě na předporodní besedě zarazilo, že před vypuzením placenty dávají automaticky oxytocin. 8)

 
Suzuveverka
Závislačka 4934 příspěvků 22.04.16 19:47

@Bibi82 No nevím, já si u porodu moc rovnocenně nepřipadala, byla jsem mimo, u obou porodů, u druhého víc. Potřebovali jsme vyřešit sanitu, dobalení tašky a podobně a já nebyla schopná cokoliv rozhodnout a dát manželovi instrukce. U porodu by prostě bylo fajn, kdyby porod vedla osoba, která o ženu pečovala během těhotenství a zná ji. Ne jako u nás, kdy ošetřující gynekolog předá ženu na konci těhotenství do porodnice, kde o ní vlastně nikdo nic neví a je to všechno anonymní.

I když mě teda překvapilo, že si mě doktor z porodniční poradny pamatoval, když pak přišel na šestinedělí na vizitu :-)

 
Bibi82
Extra třída :D 10700 příspěvků 22.04.16 19:47

@Veru P ano, to je pravda. Probírala jsem to před porodem v poradně přímo se zástupkyní primáře MUDr. Pavlů, vysvětlovala mi důvody, proč přirozený porod placenty neumožňují. Takže s tím jsem počítala dopředu, ač jsem to původně měla v porodním plánu. Držím palce ;)

 
Hermio
Zasloužilá kecalka 727 příspěvků 22.04.16 19:52

@Veru P Napiš si do porodního plánu že chceš vypudit placentu přirozeně, bez syntetickéhho oxytocinu či jiných látek a teprv poté, co by se to nedařilo, se po dohodě dohodnout na píchnutí oxytocinu. Měli by to respektovat. Jak porodíš, tak už si nenecháš něco píchnout, tak snad by se to dalo i ohlídat. :mavam:

 
poppaea
Závislačka 3303 příspěvků 22.04.16 20:16

@Veru P @Bibi82 jen pro pořádek, a třeba pro potřeby jiných rodiček musím napsat, že oxytocin samozřejmě odmítnout můžete, stejně jako další zásahy, pokud nejde o bezprostřední ohrožení života vašeho nebo dítěte. Oni někdy v porodnicích rádi říkají, že „u nich to tak dělají a jinak to nejde“, ale zákon mluví jednoznačně.
@Bibi82 jsem nezdvořák, samozřejmě gratuluji k miminku i hezkému porodu:-)

 
Bibi82
Extra třída :D 10700 příspěvků 22.04.16 21:29

@poppaea děkuju :) Já vím, máš samozřejmě pravdu, ale nebylo to pro mě zas tak zásadní a jejich důvody jsem chápala.

 
poppaea
Závislačka 3303 příspěvků 22.04.16 21:47

@Bibi82 Je mi to jasné :)
Já to sem radši napsala, protože se až děsivě často setkávám různě po internetu s maminkami, které jdou k porodu s prominutím jak kráva na porážku, a myslí si, že musí poslouchat doktory, jinak je snad vyhodí na ulici nebo co, případně rovnou umřou :lol: To samé se týká i péče o dítě, kdy si někdy ani netroufnou pomalu vyměnit dupačky, pokud nedá souhlas doktor :roll:
Ale už přestávám plevelit :oops: ;)

 
Bibi82
Extra třída :D 10700 příspěvků 22.04.16 22:11

@poppaea v poho, od toho to tu je ;)

 
paola white
Extra třída :D 12629 příspěvků 22.04.16 23:47

@Bibi82 prvni jsem taky rodila v Praze a mela jsem výtky i kdyz jsem byla celkove spokojena. Druhe jsem chtela rodir opravdu prirozene a bez zasahu. Vybrala jsem mimoprazskou porodnici ale dcera si svuj prirozeny porod naplanovala malinko jinak. A musim rict ze po druhem porodu uz bych lekare nikdy do porodu jdouciho spravnym smerem zasahovat nenechala. Bylo to super

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 23.04.16 14:31

Gratuluji :kytka:

 
Kaczenka
Echt Kelišová 8919 příspěvků 24.04.16 14:39

Moc hezky napsané… :srdce: :srdce:

 
Bibi82
Extra třída :D 10700 příspěvků 24.04.16 15:37

Děkuju všem!

 
zelvarka
Ukecaná baba ;) 2015 příspěvků 24.04.16 22:30

Strašně vtipný. nikdy jsem denicek n ekomentovala ale musím. Část mi připadala jak kdybychom ho psala ja. Moje presvedceni je:přirozený porod bez obecenstva a bonding nutnosti. První dítě prex 4,5 lety jsem rodila ve 37 tt po 2 měsících v nemocnici. Byly velké komplikace, špatně fungující ma ledvina, ale js byla přesvědčená ze i tak můžu zažít přirozený porod. Dcera se narodila ve 37tt a a pro špatně ozvy v závěru me nastrihlu a porodní asistentka ji ze mě vytlačila jak zubní pastu. Kvuli spatnemu apgar a nedonoseni mi ji jen ukázali a odnesli do inkubatoru. Bonding nevysel. Porod trval 7h a hojení nastrihu a natrzeni 8 mesicu. Když ji byl rok a půl otehotnela jsem znovu a tentokrát měla plánovanou svou PA. priprabovala se na to a tentokrát to mělo být prirozene. Jenže kromě potíží s ledvinou ještě poloha KP. Ve 36 tt jsem opouštěla jednu porodnici proto ze nechtěli rodit KP, tak jsem mela zažít porod KP v Melnice. Jenže kdyz me sanitka v noci ve 38tt privezla mala byla nestabilne, sikmo a ne zadeckem ale chodidlama. Místo přirozeného porodu tedy cisarsky řez. Navíc plně nadstandardní pokoje takže místo aby mala byla s tatkou byla na novorozeneckym. Takže žádný porod, žádný bonding a separace. když bylo maly necelý rok a půl otehotnela jsem znova a nechala všemu víc volný průběh a věřila ze vše bude dobré. Zlobila mě opět ledvina, ale zvladala jsem to dobre. 3 mesice pred terminem jsem zkontaktovala PA a domluvila porod v neratovicích jen se svou PA. Jediné Co js chtela bylo malo lidi u porodu, klid bez zasahu a hlavne konecne zazit bonding.No a výsledek…ve 35+4 mi praskla voda, neratovice prijimaji od 36+0 takže jsem zkoncila sama na Bulovce. Kde se po 22 h narodila ma 3.Dcera. nedonosenatko se špatným apgar takže místo bondingu inkubator s podporou dýchání…u porodu bylo 9 lidí a místo klidu jsem odolávala tlaku na odmitani léků, epiduralu apod… jsou to 3 týdny. no hold člověk míní…

 
Bibi82
Extra třída :D 10700 příspěvků 24.04.16 23:13

@zelvarka tak to je mi vážně moc líto.. některé věci prostě člověk neovlivní. I tak ale gratuluju, doufám, že je holčička v pořádku.

 
zelvarka
Ukecaná baba ;) 2015 příspěvků 24.04.16 23:41

@Bibi82 děkuji.jojo uz jsme doma a máme se fajn☺

 
Ginuš
Hvězda diskuse 36165 příspěvků 24.04.16 23:51

Krásně napsaný deníček :palec: :potlesk: :kytka:

 
jittu
Ukecaná baba ;) 2184 příspěvků 25.04.16 10:06

Bibi, moc pekne! :lol:

 
hapwom
Zasloužilá kecalka 630 příspěvků 06.05.16 00:02

Oxytocin je dobrý i proto, že pomáhá úzavírat kapiláry v děloze, když se jí samotné nechce. Možná je to pro někoho zbytečná prevence. Já jsem díky němu nepřišla ani o dělohu, ani o život, i když byly potřeba koňské dávky, abych přestala krvácet. Ale mmožná jsem spíš výjimka. Slyšela jsem ale od dosti žen, že po porodu hodně krvácely.
Každopádně gratuluji ke zdravé holčičce a krásnému porodu. Ani bych ho nepovažovala za nepřirozený. Já jsem chtěla přirozený porod, držela jsem se toho dva dny, ale nakonec to dopadlo všechno úplně jinak :D

Příspěvek upraven 06.05.16 v 00:04

 
dortiky.ostrava
Kecalka 363 příspěvků 2 inzeráty 06.05.16 02:00

@hapwom a přikládalivám dítko hned k prsu? Prý přiložení miminka na břicho podporuje zatažení dělohy, vypuzená placenty a tak.. že když se miminko odnese, krvácí se víc… ale nemám zkušenost, tak se ptám.. s miminkem na břiše se totiž produkuje oxytocin přirozený..

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama