Jak jsem plenkovala aneb od papírovek k látkovkám a naopak

Ostatní

Když se narodila Anička, tak jsem asi 3 měsíce používala plenky Pampers, někdy plenky Tesco. Když jsem nakoupila v akci, tak mě plenky měsíčně nevyšly navíc než na 300,. Jednou se mi do ruky dostal časopis Betynka a v něm byla reklama na látkové plenky Popolini. Zarazil mě slogan, že dvé dítě balím do chemie a tak jsem se začala pídit dále. V podvědomí mi stále naskakovalo slovo CHEMIE CHEMIE CHEMIE . . . ZABIJEŠ TOU SVOU CHEMIÍ SVÉ NEBOHÉ DVĚ DĚTI.

Noo. . . .ehmmm…první dceru jsem vychovala na jednorázovkách, což mi vůči ní najednou přišlo jako veliký hřích a začala jsem ji pozorovat, jestli náhodou nemá ona chuděra nějaké náznaky přechemizací od již zmíněmých papírových plen.

Začala jsem se tedy více zajímat o látkové plenky. Byla jich celá škála,červené, bílé, zelené, konopné, bambusové, bavlněné, vícevelikostní, dvojvelikostní, trojvelikostní atd. Šla mi z toho hlava kolem. Tak jsme si nakoupila nějaké konopky, bambusky, nějaké vrchní gatě. Celá ta sranda mě vyšla na 13.000,– , ale říkala jsem si, že se to snad vrátí a to nebohé miminko bude spokojené v konopce, či bavlnce nebo v bambusce. . .

No a začal plenkový kolotoč…najednou jsem potřebovala pytlík na plenky, síťku na plenky, žlučové mýdlo, nějaký ten eko prášek. Penízky se kutálely, jako jablíčka z kopce. Občas jsem v noci zjistila, že je malá celá pročůraná, tak jsem musela celou postel převléci, malou také, zjistila jsem, že když malá lezla, tak jí plenky vadily a začala si je trhat a rvát ze sebe, přeci jenom jsou objemnější než papírovky. Někdy mi v noci začala řvát a nepřestala, dokud jsem jí nedala suchou plenu, pak byl klid.
Na trhu se objevovaly stále nové a nové tipy plenek, gatí a já zjistila, že jsem do plenek již vložila 25.000,–, protože jsem musela mít všechny ty úúúžasné nové modely. Něco jsem prodala, ale návratnost byla jen poloviční, přeci jenom plenku nemůžete prodat za plnou cenu. Občas se mi stalo, že jsem plenky nechala 4 dni bez vyprání, protože jsem na ně nějak zapomněla . . .

Výrobci plenek uvádějí ve svých reklamách, že cesta k pračce je kratší než do drogerie pro plenky. Tomuto sloganu bych velice chtěla oponovat.

Tak za
a, plenu musíte očisti a pak dát do kýble kde se pleny skladují
b, pak je musíte vyprat
c, pak je musíte pověsit
d, pak je musíte sebrat
e, pak je musíte poskládat na určené místo
no a to ještě nemluvím o tom, když je nějakou náhodou v pračce zapomenu a musím je prát znovu…nebo když na šňůře zmoknou a musíte je převěsit domu nebo do prádelny, to je pak hotový blázinec

Po 4 měsících látkování jsem byla grogy. Veškeré úspory byly v plenkách, takže jsem si nemohla koupit onu vysněnou dovolenou, na kterou ty penízky měly být. Zase na druhou stranu mě hřál pocit, že dítě neni v CHEMII a příroda je také HAPPY.
Látkování pokračovalo… Když jsem šla na návštěvu, musela jsem táhnout jednu tašku navíc, do které se mi vešlo tak cca 6 látkovek a druhou na počůrané a pokakané látkovky.
Mé látkování skončilo, když mě kamarádka viděla a řekla mi, že vypadám přešle a utahaně. Tak jsem si řekla, že ono to látkování přeci jen nějaký ten čas zabere a že na 100% budu šťastnější, když si koupím papírové ubrousky na zadek, místo abych malou pořád tahala pod vodovod a když si pořídím papírovky. Výsledek je ten, že malá mi spí klidně celou noc, já ve volných chvílích nemusím matlat hovínka z plenek a věšet je na šňůru, prostě je vyhodim do koše a je klid. . .

Ještě musím prozradit, že jsem si dělala test, půjčila jsem si od babičky jednu babskou plenku, zkusila jsem si jí namokřit a být v ní hodinku - dvě. Nic moc se nestalo, nic mě nestudilo, takže se to dalo přežít. No a ten druhý test byl v tom, že jsem si z osušky a látkové plenky udělala sklad na draka, zapla snapkou. Předtím jsem si plenku namočila a dala si na ní separační přírodní plenku, navrch jsem dala fleesovou deku. Déle než půl hodiny jsme to nevydrřela. Plena mě studila, fleec mě divně kousal.

Půlka investice do látkovek se mi vrátila, takže pořád něco zůstalo, ale to co jsem do nich iinvestovala, tak bych jistě do papírovek nedala nebo třeba jo,ale až tak jsem to do detailů nepočítala. Manžel byl taky ze mě nešťastný, viděl jak peníze mizí za nové a nové vzory skvělách látkových plen a ostatních doplňků právě k nim, bez kterých nemůžu žít, to se teď také změnilo.

Takže suma sumárum jsem opět docela HAPPY i když s papírovkama. Na co ale musím myslet je to, že asi chudák moje malá bude holt nějaký ten čas muset být v té zatracené CHEMII, ale v suchu!!!

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Pet-s
Kecalka 282 příspěvků 29.06.07 08:20

Milá Sonko,
velice děkuji! Opravdu mám radost, že se našel někdo, kdo vyzkoušel i papírové i látkové pleny a otevřeně přiznal, že měl pocit, že by se udřel, kdyby používal látkovky. Já sama jsem ve stadiu, kdy si připadám provinile, že nešetřím přírodu a zadeček svého prtěte, ale jsem v situaci, kdy špatně stíhám domácnost a děti. Mám první dítko staré dva a čtvrt roku, které se teprve učí říkat, že se jí chce na záchod a k tomu tříměsíční mimčo. Do toho ještě na starost dům a celkem rozlehlou zahradu. Už teď špatně stíhám uklízení, protože když na jednom konci skončím, tak na druhém je už zase nepořádek, když zrovna kojím a do toho kolem začne poskakovat ta starší, že se jí chce čůrat, tak my najednou chybí dvě ruce a když děti vypakuju ven - i když jen na zahradu, tak musím mít pořád oči jak ostříž, aby se mi ta starší nezmrzačila, takže stěží stíhám odbíhat do prádelny k pračce. Prostě si myslím, že toho mám tak akorát, abych z toho nezačala úplně cvokařit. Naše Lucinka je blinkací miminko, takže na radiátorech se mi pořád dosouší nějaké přiblinkané oblečky, abych je vůbec mohla dát do pytle na špínu (když je tam dám vlhké, tak mám pocit, že mi na nich vyrostou za dva dny houby :-) a plen, co jí dávám pod hlavičku máme tudíž taky docela slušnou spotřebu. No a když vidím v papírovce tu žlutooranžovou kašičku, co bych musela dvakrát až třikrát denně zapírat . . . . . prostě si říkám, že mi to za to nestojí. Kdyby neexistovaly papírové plenky, tak bych to určitě zvládnout musela, ale takhle. Děkuji za každou volnou minutu, co vyšetřím pro sebe.
Měj se krásně
Ahoj Petra

 
sonka
Kecalka 456 příspěvků 29.06.07 08:31

Ať se to nezdá a všechny látkařky to popřou, tak to určitě nějaký čas zabere. A hlavně musím pořád myslet na to, že plenky jsou již 3 den v kýblu a že budou pěkně smrdět a kolikrát mi i zplesnivěly. Teď mají v Tesco akci na pleny Pampers za 200,– JUMBO tak jdu na ně. :))))

 
Ekaterina
Kecalka 256 příspěvků 29.06.07 09:04

Já bych k článku řekla toto: na syna používám jak látkovky, tak jednorázovky. Prostě pro mě představa, že budu i v noci a na cestách používat látkovky byla dost neschůdná (zavazadlo navíc, špinavé pleny tahat s sebou, atd.). Na druhou stranu mě děsí množství odpadu, které vyprodukuje dítě, které má jen jednorázovky. Navíc ta chemie v jednorázovkách… Co my víme…
Takže já v klidu používám oboje, moc obdivuju mámy, co zvládají jen látkovky. Kdo chce používat látkovky, nemusí investovat do každé novinky, tak jako autorka. Látkovat lze i velmi levně. To je na každého rozhodnutí. Já osobně nepoužívám látkovky abych ušetřila, takže klidně občas koupím nějakou dražší komfortní plenu. S vědomím, že i když pak pleny prodám, návratnost nebude valná. Že je s látkovkami spojená trocha práce je sice fakt, ale já tedy rozhodně nepozoruju, že by mě to nějak vyčerpávalo. A to mám 2 děti. Nacpat plíny do pračky, pověsit je, sebrat a uložit je fakt práce na chvilku. To mě spíš dřív vyčerpávalo sledovat letáky z obchodů, kde je nějaká akce na jednorázovky (teď jich používám tak málo, že nic sledovat nemusím).
Takže když to shrnu: já vidím používání látkovek jako bezproblémové, relativně bezpracné a ještě ekologické jako bonus. Ale neodsuzuju nikoho, kdo používá jednorázovky. Je fakt, že mi na diskusíxh o látkovkách občas vadí určitá netolerance látkařek vůči ostatním.

 
Ekaterina
Kecalka 256 příspěvků 29.06.07 09:21

Ještě pro doplnění: syn je ekzematik s hodně citlivou kůžičkou. Jediná velká opruzenina, která se mu kdy udělala, byla v šestinedělí, kdy jsem používala pouze jednorázovky. Teď mu látkovky vyloženě svědčí.

 
hope
Zasloužilá kecalka 826 příspěvků 29.06.07 09:37

ahoj!
ja jsem tedy pololatkova  a polopapirova matka :)
nerikam, ze to nejaky cas nezabere a neda to trochu prace, ale podle me to neni tak strasne..
my pouzivame latkovky vetsinou na doma a kdyz nekam jedeme dame jednorazovku, na noc taky, koupila jsem si jeste pred porodem :,-(u popolin, ted jsem par z nich vymenila za bambusky, na 25 tisisc jsem se nedostala ani omylem… myslim ze jsem dokonce hluboko pod 10… kdyz se koupi separacky tak se ani nemusi nejak silene drhnout hovinko, proste se vyhodi separacka i s nim a plenka se hodi do kose… peru tak co 2 dny.. a na plinkach mi zadne houby nerostou :D
nicmene nikdy jsem neodsuzovala ani neodsuzuju mamky co pouzivaji jen jednorazovky… priznam se, je to pohodlnejsi… ale v tech vedrech co ted byly se mi terka v jednorazovkach dost brutalne opruzovala… a v latkovkach ne… takze ta chemie tam taky dela divy …

 
Prasadko
Závislačka 2583 příspěvků 29.06.07 09:42

Mám to podobně - na cesty jednorázovky (Moltex), na doma a kratší procházky látkovky. A určitě jsem tolik neinvestovala, používám hodně čtvercovek, ty jsou levné a mnohostranně použitelné. K tomu kvalitní kalhotky. Dohromady jsem za ně dala možná 5 tisíc.  Že to bude pracnější než jednorázovky, s tím jsem počítala. Prostě kromě oblečení peru i pleny. Oblečení by taky bylo jednodušší po zašpinění vyhodit a koupit nové, ale to snad ještě nikoho nenapadlo. Největší frmol byl po narození druhého prcka, kdy ten starší s nočníkem teprve začínal, ale teď už je to zase v pohodě. A proč to dělám? Protože cokoliv udělám pro přírodu, dělám zároveň pro své děti. No a strhaná ani pohublá nejsem ( škoda, zhubnout bych potřebovala).  Hana, Šimon 2 a 1/2 a Matouš 6m.

 
EnkaL
Extra třída :D 11935 příspěvků 29.06.07 10:18

Ja jsem latkova, ale pouzivam klasicke ctvercove plinky, ty uzasne nove neco neco me nejak vubec neoslovili :) a i na cesty zvladame brat sebou latkovky ale na dovolenou jsme meli eko jednorazovky nebo kdyz jedeme na vikend tak take, protoez bych to pak nezvladala prat :) ale nestezuju si, prcek se po jednorazovkach docela opruzuje, tak to byl hlavni duvod proc jsme na latkovkach (a v pohode v nich vydrzi i celou noc ;))

Enka

  • Standik 10 mes.
  • cvrcek 4+4tt
 
Borufka
Kelišová 5357 příspěvků 29.06.07 10:36

Ahoj,

taky jsem látkovka i papírovka. Oba kluci 28 a 11 měsíců byli a jsou doma od narození na klasických čtvercovkách s kvalitníma kalhotkama a na noc a cesty v papírovkách. Měla jsem je docela dlouho v plenách souběžně takže mraky plen ale dá se to krásně zvládnout! Je to trošku víc práce ale co bych pro přírodu a potenci kluků neudělala :-)) Moderní plenkové kalhotky mám doma dvoje na vyzkoušení a nebyla jsem s nima spokojená. Moc velká investice a taky hodně dlouho schnou, není nad obyč plenu.

Borůfka a kluci

 
delfínek
Kecalka 209 příspěvků 29.06.07 10:53

Cau holky,

teda já ještě žádné miminko nemám, ale jen tak ze zajímavosti jsem si to přečetla, protože jsem o tom taky jednou přemýšlela…
Ale lepší to bude asi s těma jednorázovkama, ne..
Jaká chemie v tom je? Ale v dnešní době je chemie ve všem, i v ovoci a zelenině, kterou jíme..takže to asi plenkama nezachráníme..
Jedna věc mě zajímá, a to jako ty hovínka musíte pořád vydloubávat z těch látkových plínek? To musí být asi dost nechutné…:)))sorry, snad jsem vás nějak nepohoršila…

 
pralinka
Ukecaná baba ;) 1311 příspěvků 29.06.07 11:07

Ahoj,

tak patřím taky mezi uživatelky látkovek, ale musím i dodat, že i jednorázovek(noc, cesty).Mezi tou širokou nabídkou nejnovějších látkových plínek,přiznám se, jsem se ale ztrácela. Takže jsem zůstala u klasických 4covek a nakoupila
k nim plenkové kalhotky(BM, Imse Vimse).
Malé je ted 14 měsíců a už jsme vícemeně jen na jednorázovkách, takže rok jsme látkovaly. Žádnou vědu jsem s tím nedělala, pokaděné plenky přemáchla a skladovala s těmi počůranými v kýbli. Vyprala v Lovele, žehlila jen v 6ti nedělí, složila.
Zase se k látkování vrátím s druhým prckem a opět stejným způsobem.

R.

 
Sajsa
Kelišová 6954 příspěvků 29.06.07 11:18

Tak já taky používám látkovky  na doma a ven jednorázovky, o moc práce navíc to opravdu není, naopak když se stane, že mi dojdou jednorázovky nemusím se hnát někam do supermarketu rychle dokupovat, prostě dám látkovku a je to. K vydloubávání hovínek z plenek dodám jen jedno - používám separačky, takže nic nevydloubávám a pravdivě řečeno víc mě znechucuje představa X tun zahnívajících a páchnoucích použitých jednorázovak někde na skládkách. Je asi pravda Delfínku, že jenom plenkama planetu nezachráníme, ale to si můžu stejně tak říkat u eko drogerie atd. Že je chemie ve všem, to je možná pravda, ale taky je pravda, když uvážíme stoupající počet alergií, ekzémů atd, že nám to zjevně nesvědčí.

http://www.sedmagenerace.cz/index.php?…

 
sonka
Kecalka 456 příspěvků 29.06.07 11:34

Ale holky, já taky nesleduji letáky. Narozdíl od látkovek, na které jsem musela myslet, že smrádnou v kýbly a za 3 dni je musím vyprat, jinak z nich bude jedna velká plíseň. Teď jsem byla v Tesku koupila 10 Jumbo packů Pampersek a mám na rok vystaráno a nemusím myslet na nic. . .
Já to nikomu neberu, taky jsem byla zarputilá látkařka, ale jak šel čas, tak jsem opravdu zjistila, že to leze do volného času a na mysl. :))
Jinak když koupíte kvalitní papírovku, tak opruzeniny nehrozí. Jediné opruzeniny jsme měli po látkovkách a to jsem je 3× máchala.

 
EnkaL
Extra třída :D 11935 příspěvků 29.06.07 11:45

Opruzeniny nehrozi po papirovkach tak to asi nevis o cem mluvis, zkusili jsme Pampers, Huggies, Tesco plinky, atd. a pokazde se oprudil, jedine co jakz takz snese jsou eko papirovky ale to musi mezi prebalovanim vetrat zadecek jinak se oprudi taky (btw - prebaluju kazde dve hodiny ;))

 
sonka
Kecalka 456 příspěvků 29.06.07 11:51

Neřikám, každé mimi je jiné. Mě se nikdy po papírovkách neoprudila, jen po látkovkách měla zadeček pořád červený nebo nějaké pupínky. A to jsem prala v Ecoveru nebo Missivě - to vyjde také na nějaké peníze . . . .

 
EnkaL
Extra třída :D 11935 příspěvků 29.06.07 12:11

tak si po sobe precti co jsi napsala nahore ;) btw - kdyz dvakrat vymachas tak se neosype a jsme na klasickych ctvercich i na noc a je uplne v pohode (spi celou noc takze neprebaluji ;))

 
sonka
Kecalka 456 příspěvků 29.06.07 12:31

Nechápu, co si mám přečíst ???

 
Bibina
Zasloužilá kecalka 741 příspěvků 29.06.07 12:34

EnkaL: Nemůžeš to zevšeobecňovat, každý dítě a každá pokožka je jiná. Mně se zase dcera osypávala po látkovkách a jediný přijatelný plínky byly Pampersky.

 
sonka
Kecalka 456 příspěvků 29.06.07 12:41

No a hlavně, nikde není psáno, že jsou papírovky škodlivé - jen v reklamách na látkovky!!!!!!!
Koneckonců - kde  máte důkaz, že barevné plenky z bambusu nebarví bůhvíčím. Je to pěkný JOB!!!!!!!!
Koupit bambus nebo konopí od nějakých zemědělců za pakatel a pak je za pěkné peníze prodávat. Nic není dokonalé . . . .

 
EnkaL
Extra třída :D 11935 příspěvků 29.06.07 12:48

cituji tebe „Jinak když koupíte kvalitní papírovku, tak opruzeniny nehrozí“

 
EnkaL
Extra třída :D 11935 příspěvků 29.06.07 12:49

Jen jsem reagovala na tuhle vetu „Jinak když koupíte kvalitní papírovku, tak opruzeniny nehrozí“

 
Sajsa
Kelišová 6954 příspěvků 29.06.07 12:58

Sonko,
pokud mezi reklamu na látkovky počítáš i články v eko časopisech a letáky eko sdružení, pak máš pravdu. A kde bys čekala upozornění na škodlivost jednorázovek, třeba na obalu, nebo v reklamě hned pod fotkou usměvavého miminka? Nejsem zarytá látkařka, používám i jednorázovky když jedu do města, ale upřímně řečeno - jedině pro pohodlí své - nechce se mi tahat taška s plenama. Pohodlí je pro mě jediné plus jednorázovek. A že jednorázovky jsou velký džob, o tom žádná.

 
Ekaterina
Kecalka 256 příspěvků 29.06.07 13:55

Sonko, já když tady znovu pročítám tvůj článek a tvé další reakce na komentáře ostatních čtenářek, pořád míň chápu, proč jsi ten článek vlastně psala. Nějak mi z toho všeho čouhá ohromná zatrpklost a snaha přesvědčit všechny, že používat látkovky je blbost. Proč? Však ať si každý používá co chce, ne? Co jsi tím článkem vlastně chtěla říct? Že používání látkovek je kravina? V tom tedy nesouhlasím, vidím v tom jen pozitiva… Že jsi používání látkovek nezvládla ty? Fajn, může se stát, nikdo není dokonalý. Proč pak ale ta zatrpklost a snaha přesvědčit ostatní o nesmyslnosti používání látkovek poněkud prapodivnými argumenty typu že je to jen pěkný job výrobců?

 
AnastazieB
Echt Kelišová 7803 příspěvků 29.06.07 14:52

Taky tenhle článek moc nechápu :-) Sice ještě miminko nemám, ale jsem 100% přesvědčená na látkovky. Nechápu ale, jak můžeš na novorozené miminko koupit jednorázovky za 300,– ZA MĚSÍC? Když velký balík levných plenek stojí tak 200,– a nevím kolik jich tam je 50 - 60? To přebaluješ miminko které kaká a čůrá 10× denně 3× nebo 4×? Tomu teda opravdu nerozumím!
A k té celkové ceně látkovek, přeci když nemám moc peněz (a třeba se snažím látkovkami ušetřit :-) tak nekupuju každou novinku, ne? Vím od holek z látkové diskuze, že látkovat se dá i za 3-4000 Kč. Není nikde psané, že musíš kupovat výbavu za 25 000 Kč. A to že musíš myslet na to, že máš v kýbli plenky a jednou za tři dny je vyprat - copak jinak nepereš? To nemáš špinavé oblečení nebo poblinkané? A jednorázovky stejně házíš do koše, kde určitě smrdí, to taky musíš myslet na to, že musíš vynášet koš?
A ta chemie, věčné téma! Jistěže výrobci jednorázovek nebudou psát pod reklamu, že plenky obsahují chemii, že jsou bělené chlórem, že gel vysušuje nejenom zadečky, ale i sliznice u děvčátek, že teplota v plence je vyšší, protože je plenka neprodyšná (jak by taky mohla být prodyšná, když je igelitová). Myslím, že každému dojde, že v jednorázovce nějaká chemie bude, když udrží tolik čůrání a je pořád suchá, a je úplně „přirozeně“ sněhobíle bílá, a že v látkovce není, když to je prostě jen látka. A barvě látkovek - pokud nevěříš barvivům, můžeš pořídit i plenky nebarevné, dokonce nebělené (to o jednorázovkách říct rozhodně nemůžeš)
Myslím, že je na každé mamince, jak se rozhodne a co si vybere. A okřídlená věta - když někdo chce látkovat, látkuje, když nechce, hledá výmluvy - je v tomto případě víc než pravdivá.

 
Rasika
Kecalka 243 příspěvků 29.06.07 14:58

Cha chá, tak článek mě opravdu pobavil :-) Úplně jsem viděla sebe - přesně takhle bych dopadla, kdybych se pouštěla do látkovek.
Ostatní komentáře jsem nečetla, ale určitě se objeví nějaká ta zavilá látkovka, co ti vysvětlí, že jsi neschopná - nenech si tím kazit náladu :-D Sama víš nejlíp, jak to máte doma a alespoň jsi to zkusila. (Já měla roupy jako těhule, ale s předčasně narozeným prckem bylo takové práce, že na podobné kratochvíle jsem ani nevzdechla :-))

 
rudi001
Povídálka 20 příspěvků 29.06.07 14:59

Ahoj vespolek!
Já bych si to všechno, co tu bylo napsáno pro a proti dovolila shrnout do: KDO CHCE PSA BÍT, HŮL SI VŽDYCKY NAJDE!
Já patřím k nadšeným látkařkám, ale mám doma i jednorázovky, pro případ nouze nebo dovolené. Samozřejmě, že s látkovkama je víc práce, ale není to tak hrozné, jak popisuje Sonka. Myslím, že pokud je částka (25 tis) utracená za pleny a spol. (po 4 měsících ) skutečná, tak musí mít doma pleny, které se samy na dítě navlečou, poté samy skočí do kýble, po naplnění kýble skočí do pračky..... Já za naše dosavadní  plenkové období (tj. 16 měsíců)  „utratila“ 6,5 tisíc, a to mám zásobu značně předimenzovanou. Je fakt, že kdybych podlehla choutkám a nakupovala super pleny z bambusu a spol., tak se snadno přehoupnu přes 10 tisíc, ani nemrknu.
Naopak, částka max. 300,– Kč/za měsíc  za tesco pleny se mi také nezdá. Nějak se nemůžu dopočítat, kolik plenek je v balíku za 300,– a kolikrát za den se tedy přebaluje (skoro mám chuť napsat kolikrát za měsíc se přebaluje). To bych pak věřila tomu, že Sonka „v tom plenkovém kolotoči“ zapomínala přebalovat a pak se také klidně mohlo stát, že vlastně zapomněla, že má někde v kýblu použité pleny a po 4 dnech si na ně vzpomněla, ale jen pro to, že ty plenky už byly dost cítit … no, a když se ty šílené pleny konečně podařilo přemístit do pračky a vyprat, tak zase, ó jaká hrůza, se mohlo stát, že se pleny z pračky včas nedostaly a  mohlo se prát znovu.
Nebudu to tady dál rozebírat, ten článek je názor jedné z maminek. Určitě měl za cíl pobavit, to se také stalo. Sonko, dík za pěkně napsaný článek, opravdu jsem se pobavila.
Všechny zdravím a doufám, že i můj názor budete brát s rezervou.
 Rudi

 
sonka
Kecalka 456 příspěvků 29.06.07 15:15

Holky, mamka pracuje v Tesco, dnes byly v akci plenky Pampers a Tesco. Tesco plenky za 120,– 50ks  a Pampers za 220,– Vždycky jich nakoupím, takže pak mě plenky nevyjdou víc než na 300,– měsíčně - TAK na vysvětlenou!!!!!!!!!!!
Jen jsem popsala sebe, jak jsem dopadla já s látkovkama. Proboha - nechci tady hanit látkové mamky. Když je to baví, tak ať si látkují. Já jsem zvolila pohodlnější variantu a to bezesporu papírovky jsou. Ať už jsou horší nebo lepší alternativa v přebalování.
Cítím se svobodnější a to byl účel celé té plenkové akce. Rozhodně se necítim otrok letáků. Nakupuji plenky cca jednou za půl roku a to tvrzení, že chudinky maminky s Pamperskama jen sledují stále letáky je mylné.

Takže Plenkám ZDAR - jakýmkoliv! ! ! ! ! ! ! ! ! ! :)

 
sonka
Kecalka 456 příspěvků 29.06.07 15:27

Já znám plenky Moltex, ale jsou předražené a nejsem blázen, abych za 30 plenek dala přes 400,– to opravdu NEEEEE! ! ! ! ! !  Plenky Moltex by měly být o to levnější, poněvadž jsou Právě nebělené atd. . . .
A plenky s ostatním prádlem neperu, nepřijde mi to nějak košér, prát kakání  s tričkem do kanceláře . . . .:(
K neprodyšnosti plenek vím jen to, že pod jednorázovkou mala měla nějakých 35.5 stuPňů a pak vlňáčkama 37.5. To mluví za vše. Zkuus si chodit venku v létě ve vlněnom svetru . . . .
Zkoušela jsem přes Pampersku dýchat a šlo to, takže o neprodyšnosti nemůže být ani řeč.

 
emitom
Zasloužilá kecalka 562 příspěvků 29.06.07 15:38

sonko, tak to jsem ráda, že jsem pochopila „proč jsi to psala“, prostě někdo tu popisuje detailně svůj porod, tys popsala anabázi s plenama.. a pěkně, vtipně, díky za to.
Patřím mezi ty, co nějak střídaly látkové a papírovky, měla jsem jen čtvercovky a ty obyčejné kalhotky, co byly za nás, prostě igeliťáky. A štěstí, že se malá neoprudila fakt v ničem. Teď každým dnem má přijít druhé miminko a jsem rozhodnutá, že pokud to nebudu stihat, duševní zdraví je mi přednější než příroda /pardon../ a prostě moje dítě bude v papírovkách. Tak velká investice to není, rodinný rozpočet nám to už nezničí a já budu v klídku, bez práce.
A přesně-když je někde akce, nakoupím jich spousta (když neodhadnu počet v té dané velikosti, snadno to pak věnuji nějaké své kamarádce) a mám vystaráno. Dodávám, moje výhoda tkví v tom, že máme velký dům a snadno to tu můžu skladovat,  nedostatek místa nehrozí, v bytečku je to asi horší.

 
AnastazieB
Echt Kelišová 7803 příspěvků 29.06.07 16:17

To stejně pořád nechápu, i kdybys koupila 3 balení Tesco plen po 120,– , tak to je 3×50 - 150 plenek na měsíc, to je 5 plen na den a to mi prostě pro novorezence přijde málo…

 
Katcha
Ukecaná baba ;) 2216 příspěvků 29.06.07 16:31

Ahoj Sonko,
když jsem tvůj článek četla, bylo mi hned jasné, že se pod ním objeví bohatá diskuse :-)
O látkovkách jsem něco málo přečetla, prohlídla si v galerce různé typy kalhotek, plínek, vlněných kalhotek. Můj závěr - nic pro mě a moje děti.
Před více než 5 lety, když se mi narodila dcera, hučely do mě máma i tchýně, jak se mi papírovky prodraží, miminečko se musí neustále přebalovat, látkové pleny (čtvercovky) vyjdou mnohem levněji. Tak jsem po návratu z porodnice zkusila dávat Míšu do látkovek. Skutečně kakala a čůrala neustále, neustále taky řvala takže jsem pořád přebalovala. Po 2 dnech měla zadeček v jednom ohni, v bytě 2+kk v paneláku to poněkud bylo cítit přestože jsem každou plínu ihned vymáchala a skladovala v přikrytém kýbli se studenou vodou. Takže jsem zavelela DOST, načnula balík Pampers Newborn a to byla změna :-O Přebalovala jsem mnohem méně často díky úžasnému povrchu plíny, zadeček se velmi rychle zahojil a miminko bylo o poznání spokojenější. Tím skončilo moje období látkovek. U druhého dítěte jsem si podobné pokusy odpustila. Absolutně si nedokážu představit svoje dítě ve vlněných kalhotkách! Oba navíc měly sklony k AE takže igelitové jednorázovky nepřicházely v úvahu, nejlíp se u obou osvědčily Pampersky. Jednou měsíčně manžel dělal velký nákup v Makru a když natrefil na akci, měli jsme pleny i na dýl.
Naprosto ale chápu, když někdo bydlí  v baráku, plíny venku uschnou coby dup, hypermarket s akcí není zrovna za rohem a dítěti látkovky nevadí, že je s nadšením používá! Každému co vyhovuje!
Jo, vlastně Vítek měl taky látkové období!!! Vloni, když měl v červnu neštovice, to nesnesl na sobě téměř nic takže tu běhal v poněkud větším bavlněném tričku a ségřiných kalhotkách s látkovkou :-))) Košiláček :-) Ale po tomto období jsme se zase k papírovkám vrátili, naštěstí už ne na dlouho.
Katka, Míša 5 let a 4 m, Vítek 2 a 3/4 roku

 
Sarach
Ukecaná baba ;) 1917 příspěvků 29.06.07 17:00

Ahoj,

nestihla jsem procist vsechny komentare, ale clanek mne zaujal, vyzkousela jsem tez oboji. Nase slunicko bylo v latkovkach od 3 mesicu. Od narozeni byla mala v Pampers vel. 1, bylo to fajn, nez z nich vyrostla a ja pak mesic zkousela najit nejakou vel. 2, ktera by ji neprotekala kolem hubenych nozicek. Taky uz jsem si s malou vedela vice rady a par holek z denicku pouzivala spokojene plenky BM, tak jsem si objednala 6 plenek a 2 kalhotky na zkousku. V nejake diskusi jsem se docetla, ze i na 5kg miminko lze pouzit jiz velikost 7-12kg. A nadchlo mne to, postupne jsem dokoupila dalsi katata a pleny. Navratnost jsem spocitala asi na 3 mesice, s tim, ze na noc budu davat papiracku, po 2 dnech uz i spala v bavlnce. Ale je pravda, ze od malicka v noci moc necura. Pak jsem jen dokoupila jak rostla vetsi kalhotky bud BM a loni v lete jsem narazila na ImseVimse. Tim, ze pred 2 rokama nebyl takovy vyber, tak jsem byla usetrena sloziteho rozhodovani, mela jsem to bud a nebo :) a ted ke konci plenkoveho obdobi se uz celkem statecne drzim. Takze, presto ze budu muset pro pripadne druhe mimi dokoupit nejakou plinku a nejaka katata, urcite se nam to financne vyplatilo. Mala se moc neopruzovala, kdyz uz jo, vetsinou to bylo z papirovky a vetsinou po prebaleni do latky to bylo do pristiho prebaleni pryc. Nebehala jsem s plenkama na snuru, davala je predsusit do susicky a doschnout doma na susaku, pres leto na balkone. Kdyz jsme nekam jezdili, kde nebylo mozno prat nebo na dele nez den, byla v papirovce. Od letosniho jara, kdyz je „naostro“ chodi celkem spolehlive na nocnik, jakmile dostane kalhotky, asi mysli ze ma plenu a neresi to. Na tom musime jeste zapracovat.

Ja tedy ted resila, jestli kupovat dalsi velikost svrchnich gatek a vetsi pleny, prece jen kdyz vypije 3dcl a pusti to do pleny najednou, tak provlhne nebo protece, tak jsem koupila akcni 3 baliky tesco plen a doufam, ze uz dalsi kupovat nebudu a pres prazdniny to dovedeme k dokonalosti.

Radi bychom dalsi mimco, a jestli se nic nezmeni, do porodnice a pro prvni dny urcite bude v papirovkach, az se otrepu, tak zacneme latkovat, asi tentokrat dokoupim i mensi katata a zacneme driv, pravdepodobne ImseVimse a budu pouzivat ze zacatku ctvercovky. Se systemem vicevrstve „ctvercove“ pleny a svrchnich kalhotek jsem spokojena, tak snad nepodlehnu touze zkouset vsechny novinky :) a na konci plenkoveho obdobi to pak asi taky udelame, jak to vyjde.

Nemyslim si, ze by byl nekdo lepsi nebo horsi, kvuli tomu jake pouziva pleny, kazdy ma pro to co pouziva sve duvody a vsechny pro ty nase zlaticka delame to nejlepsi, co muzeme. A dulezita je spokojena nejen mama a to, ze zbude i cas se tem brouckum venovat.

Sarach & Eli z kvetnatek 2005

 
sonka
Kecalka 456 příspěvků 29.06.07 17:20

Já nemám novorozence. Mám roční holčičku. Dva balíky mi na měsíc stačí bohatě. Když byly holky mimi, tak je pochopitelně v balíku plenek více, takže to také stačí.  Přebaluji jednou za 3- 4 hoďky, záleží jestli ja pokakaná nebo ne.

 
AnastazieB
Echt Kelišová 7803 příspěvků 29.06.07 18:06

Já jsem jen reagovala na první větu článku, že když se ti dcera narodila, tak si neutratila víc než 300,– za měsíc …

 
Len-til-kah
Extra třída :D 13893 příspěvků 29.06.07 18:59

Jsem látkařka na 100% (čtete dobře, mám doma 2, slovy dvě jednorázové Moltex pleny, válí se mi tu půl roku), ale asi nepatřím mezi „všechny“, protože přiznám bez mučení, že nějaký čas to látkování zabere. Hlavně tedy věšení a sbírání plenek ze šňůry, ale u toho mi syn zdatně asistuje, takže ho látkováním nijak nešidím.
Každému, co jeho jest a nechci tu sáhodlouze popisovat výhody a nevýhody té které alternativy (samozřejmě, že obě mají to svoje), ale článek mě docela zvedl ze židle. Horor převěšování zmoklých plen - to se děje, prosím, jak často (fakt nevím, mám 3+1 v paneláku)? Zapomenuté plenky v pračce??! Dvacet pět tisíc v plenách????! To je snad jeden nevydařený vtip za druhým.

 
Len-til-kah
Extra třída :D 13893 příspěvků 29.06.07 19:06

Přes načůranou s granulemi gelu :)))?

 
jarcahof
Kecalka 329 příspěvků 29.06.07 21:17

Sonko a nezapomínáš náhodou vynést koš s pokaděnýma papírovkama??? A ty Tesco pleny za pár korun, to jsou ty igelitový, ne? Přes ty jsi zkoušela dýchat??? Jako utratit tolik peněz za látkovky jsi nemusela a nešlo ti to nejspíš jen proto, že máš asi špatnou paměť. Nedovedu si představit ten puch, když by jsi nechala čtyři dny smrdět v koši pokaděný papírovky.....To je úplně totéž a je jedno jaký je to materiál.
Já mám prcka v látkovkách, na noc dávám papírovku, ale jen někdy a když ji ráno pokadí, hned jdu a vyhodím ji do popelnice, protože je to hroznej puch a když je počůraná, tak taky, smrdí to tak divně, chemicky…
A Pampers jsou podle reklamy kvalitní a malej z nich má během hodiny vyrážku a úplně červenej zadek.
Tobě se to prostě nepodařilo s látkovkama dát dohromady…No co na plat…Tak hodně štěstí s papírovkama. Možná za dvacet let budem vědět víc, jak to s tou chemií v nich je a co způsobila…

 
Lalwen_ka
Kecalka 260 příspěvků 29.06.07 22:31

Sonko,

taky asi nepatřím mezi „všechny“ látkařky, které to popřou ;o). Pravda nějaká práce s látkovkama je ale zas nemusím denně s košem, nemusím čuchat ten šílenej (je fakt šílenej) pamperskovej smrad a věčně myslet na to jestli mi náhodou plíny nedocházej, prostě u nás se žádný horory s látkovkama nekonaj, když zmoknou tak holt zase uschnou a jestli jsi jak píšeš dala do plín 25 tis. tak jsi jich musela mít tolik, že by ti musely bez praní vydržet tejden a pořád bys měla co dávat, ne?

Já do plínek dala cca polovičku (a to jsem teď koupila pár testovacích vzorků pro druhé mimi na cestě, no neodolala jsem no ;o))  mi se Míša zase hóódně pročůrával v jednorázovkách, tak 3× týdně v noci (jednou dokonce 3× za jednu noc grrrr…) a vaječinu taky nezadrželi tak perfektně (fakt super vypírání tekutého kakání z froté overálku, když to bylo od zad až pod kolena) to se mi pak v látce už nestalo.

A abych pravdu řekla, tak moje domácnost látkovkama opravdu trpí, ale teda v žádném případě né praním a prací kolem nich, ale tím že MĚ TO NUTÍ BÝT NA NETU A TO JE TEDA ŽROUT ČASU NEJVĚTŠÍ.

Mě osobně látkovky přinesly mnoho pozitivního, např. jsem poznala skvělé holky (bohužel většinu nemám možnost poznat osobně :o(, což mě mrzí, ale taky mě třeba látkovky donutily začít se už konečně UČIT ANGLICKY, abych si jako na těch úžasnejch anglickejch plínkovejch webech nemusela prohlížet jen ty obrázky ;o).

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 29.06.07 22:49

Já teda používám látkovky jenom na přebalovák, obdivuju mámy který látkujou, ale já bych do toho nešla, a jen tak mimochodem, když už se bavíme o ekologii, tak existujou i ekologický jednorázovky a rozhodně se nemusí prát, což je spotřeba elekriky, prášku a vody, takže ať dělám co dělám pořád tu ekologii v látkovkách nevidím.

 
Sajsa
Kelišová 6954 příspěvků 29.06.07 23:00

Majčus,
máš pravdu jsou eko jednorázovky, ale pokud vím, mají kompostovatelný obal, jsou vyrobeny šetrněji, neběleny chlorem, nicméně použitá jednorázovka je snad jen vermikomposto­vatelná (tedy kompostace pomocí žížal) - to nevím, kde by se u nás praktikovalo. Leží tedy na skládce stejně jako obyč jednorázovky. A co se praní a prášku týká - stále nemají látkovky na jednorázovky - při jejich výrobě se spotřebovává nemálo vody, k bělení se používá chlor, k výrobě prý i další chemikálie, dřevo a o ekologických dopadech jednorázovek ležících na skládkách myslím nemusíme vůbec debatovat.

Když koukneš například na www.vbavlnce.cz najdeš v rubrice Látkové pleny odkazy na ekologické stránky, stojí to za přečtení.

 
siloenka
Kecalka 486 příspěvků 29.06.07 23:36

Tak článek se mi zdá silně neobjektivní,i když chápu,že sonka psala jen své zkušenosti,ale já nevědět o co jde,tak látkovky nezkusím po tomhle článku ani omylem,protože 25 tisíc na zbyt opravdu nemám :o) …používám látkovky a jelikož jsem opravdu do nich nevrazila 25 tisíc,tak se občas stane, zvlášť když je špatné počasí, že žádné suché pleny zrovna nemám.Takže předevčírem jsem musela dát malému na noc papírovku. A na to,co se dělo ráno,opravdu nejsem zvyklá. Malému jsem ji sundala nabobtnalou jako balón,navíc při přenášení do koše jsem si všimla,že se někde roztrhla a dělám od postýlky ke koši /tj. přes tři místnosti/ cestičku nějakých bílých kusů. Byl to gel ještě s něčím :( …malý ho hned začal pohotově sbírat a roznášet po celém bytě, něco jsem vyluxovala,nečeho jsem si nevšimla takže toho „pohodlíčka“ jednorázovek jsme si opravdu užívali ještě i večer,kdy jsme nacházeli pod postelí,pod gaučem a různě po bytě zbytky :((…nenadávám na matky,které používají papírovky,ale tenhle zážitek vám opravdu nezávidím, s látkovou se mi nic takového opravdu stát nemůže. ale když vám to tak vyhovuje,tak proč ne :o)))))) on průsvitný gel s bílými kusy něčeho může třeba na tmavém koberci vypadat i zajímavě…ale na tom našem ne,máme světlý :o)))))))))))

 
Lalwen_ka
Kecalka 260 příspěvků 30.06.07 00:24

No jo chemie tam (jako v jednorázu) je ;o)

často se setkávám že maminky, které používají jednorázovky vůbec nevědí z čeho ta plena vůbec je (no složení se na obale nedočtou ). Takže  jednorázovka je (vezmeme to od prdelky):

1,  z fólie z polypropylenu (pozor bývá maskován slaboulinkou vrstvou papíru)

2, pak je savé jádro z buničiny a z gelu ( polyakrylát sodný, když se vysype může dítko popálit, počůráním  z něho vzniká gel, který s močí reaguje a vydává při tom teplo a MĚ šíleně smrdí ),

3, a pak je fólie z polyethylenu (všem známý mikrotéňák) taky u dražších plen maskovaný za slaboulinkou vrstvičku papíru.

Navíc se plenky běžně bělí pomocí chlóru, což je nevhodné jak pro dětskou pokožku tak pro živ. prostředí (spalováním vzikají dioxiny. V plenkách se také našel TRIBUTYLCÍN (sice ve stopovém množství, ale byl tam). To je dost agresivní chemikálie, jedovatá, která se používá např. jako nátěr lodí pod čarou ponoru aby se tam nepřichytávaly korýši a on má vliv na jejich hormóny (takže jaký vliv může mít na lidi, že jo?????? - a já chci být jednou babička)

A pak tu máme přehřívání varlátek , spousta lidí se nad tím pousměje s tím že přece spermie se tvoří až od puberty, to je sice pravda, ALE vyšší teplotou se poškozují  ty zárodečné buňky (teď si nevzpomenu na jejich název) je to stejné jako když mí chlapeček nesestouplá varlátka, taky pak bývají problémy s plodností.

pokud by bylo libo nějaké odkazy na studie:

o přehřívání varlátek -
http://www.zelenabrana.cz/…perature.pdf

o vlivu jednorázových plen a obsahu škodlivých látek v nich obsažených kopíruju z diskuze (všechno v AJ:
Disposable diapers contain traces of Dioxin, an
extremely toxic by-product of the paper-bleaching process. It is a
carcinogenic chemical, listed by the EPA as the most toxic of all
cancer-linked chemicals. It is banned in most countries, but not the
 U.S..1

Disposable diapers contain Tributyl-tin (TBT) - a toxic pollutant known to cause hormonal problems in humans and animals.2

Disposable diapers contain sodium polyacrylate, a type of super
absorbent polymer (SAP), which becomes a gel-like substance when wet. A
similar substance had been used in super-absorbancy tampons until the
early 1980s when it was revealed that the material increased the risk
of toxic 8o syndrome.3

In May 2000, the Archives of Disease in Childhood published
research showing that scrotal temperature is increased in boys wearing
disposable diapers, and that prolonged use of disposable diapers will
blunt or completely abolish the physiological testicular :-)ing
mechanism important for normal spermatogenesis.18

1 Allsopp, Michelle. Achieving Zero Dioxin: An emergency strategy for dioxin elimination. September 1994. Greenpeace.
 http://archive.greenpeace.org/…azd/azd.html

2 Greenpeace. New Tests Confirm TBT Poison in Procter &
Gamble's Pampers: Greenpeace Demands World-Wide Ban of Organotins in
All Products. 15 May 2000.
 http://archive.greenpeace.org/…0may152.html

3 Armstrong, Liz and Adrienne Scott Whitewash: Exposing the Health
and Environmental Dangers of Women's Sanitary Products and Disposable
Diapers, What You Can Do About It. 1993. HarperC

18C-J Partsch, M Aukamp, W G Sippell Scrotal temperature is
increased in disposable plastic lined nappies. Division of Paediatric
Endocrinology, Department of Paediatrics, Christian-Albrechts-
University of Kiel, Schwanenweg 20, D-24105 Kiel, Germany. Arch Dis
Child 2000;83:364-368.

Click here or go to http://adc.bmjjournals.com [adc.bmjjournal­s.com] and search by the title of the study

 
Lalwen_ka
Kecalka 260 příspěvků 30.06.07 00:29

A ještě k tomu dloubání hovínek, používám separačky takže když se stane a něco uteče do plínky, tak nic nedloubu, ale hodím to do vany pustím spchu na masážní proud a všechno to spláchnu, už to kolikrát nemusím ani potírat žlučovým mýdlem, protože tam nic nezůstane. Pak akorát horkou vodou spláchnu vanu.

 
Lalwen_ka
Kecalka 260 příspěvků 30.06.07 00:40

Sonko, ale opruzeniny nejsou vůbec o typu plenek, ale o tom jak je mimi citlivé na jejich tvorbu (vrozené dispozice), prostě některé mimi se opruzuje hodně a jiné ne

 
Lalwen_ka
Kecalka 260 příspěvků 30.06.07 00:48

Ale Sonko přece nečekáš, že na tebe v TV reklamě vybafne někdo od Procter&Gamble a bude ti říkat že jednorázovky mohou působit alergie, problémy s plodností a atd, atd problémy .  jinak si můžeš přečíst studie - odkazy jsou víše.

A k tomu bambusu a konopí, bambus a konopí jsou rostliny, které rostou hodně rychle, nepotřebují žádné pesticidy ani herbicidy ke svému růstu.

 
Lalwen_ka
Kecalka 260 příspěvků 30.06.07 01:00

K té teplotě,

pokud vím tak Amazonka dělala celkem exaktní pokus s měřením a vyšlo jí, že nejvyšší teplota byla v jednorázu, o 1,5 °C nižší byla teplota v PUL kalhotkách, o 2°C nižší byla teplota ve flísáčkách a o 2,5°C nižší byla ve vlňákách.

Já mám zkušenost tu, že Míša loni v létě, když měl jen vlňáky a jeli jsme na dovču a byl v jednorázovkách na cestě a část prvního dne, tak vlňáky (natahovácí popo) byly v pohodě a od Pampersek měl zadek jak zplavenej a děsně zpocenej.

 
zuzajda1
Kecalka 436 příspěvků 30.06.07 01:59

hmm jak se láska, v tomto případě nadšení látkovkami, mění v nenávist…
chtělo by se mi zkritizovat článek, podivit se a zpochybnit některé údaje, ale to už všechno v komentářích je - mimochodem to „dýchání přes pampersku“ mě fakt pobavilo :o))))), tak budu raději trochu pozitivní:
látkujeme od prvního dne doma (a to mám nedonošeňátko, takže obíhání doktorů, vojtovka, počítání dechové frekvence a jiné libůstky) a naopak mě překvapilo, že na tom zas tak moc není
v těhotenství mě strašili, že pak „poznám, zač je toho loket“, ale nekonalo se, vůbec mi to nepřipadá vyčerpávající, jistě, trochu práce navíc to je, ale že bych byla strhaná matka? to skutečně ne :o)
a protože znám únosnou míru, neohrožuji rodinný rozpočet (ani případnou dovolenou) a přesto látkuji velmi pohodlně ;o)

 
amazonka01
Kecalka 342 příspěvků 30.06.07 07:44

No,já se u článku pobavila…je tam pár zajímavých perel…
Ano,pochopím,když se nejede na dovolenou ve chvíli,kdy se za plínky utratí 25tis. (mojich cca 6tis,a to nepočítám zpětne prodané) se vedle toho ztrácí…pochopím,že prát pokakanou plínku s trikem do kanclu není nic moc,a zároveň tímto chápu plesnivění plen v kyblíku (já totiž pokakané SEPARAČKY před vložením do plenkového kýble vymáchám,takže a) nic neplesniví b) s plenama můžu prát kde co)
Ale fakt nechápu celkovou sumu za plínky,nechápu zapomínání plen v pračce,nechápu nutnost myšlení na prádlo,nechápu udřenost z toho,že se pere pár kousků prádla navíc a že se pak musí pověsit a poskládat,a nechápu,že se to dá prezentovat s takovou hořkostí…jistě,že má každý volbu,někomu sednou jednorázovky,někomu látka…ale proto ten,co používá to druhé,není horší…jen by si měl přiznat proč to dělá,a ne si hledat umělé omluvy (že se přes Pampersku dá dýchat,že je s látkou dřina…nedá a není ),ale ano i v látce jsou opruzeniny,stejně jako v jednorázovce…ně­komu systém látkovek prostě nesedne,u někoho převáží touha ušetřit,neplýtvat s chemií,tak zase látkuje…
A proto zdravým prdelkám zdar,a doufejme,že ty v jednorázovkách budou zdravé i za 10-20-30let…

 
tynda
Zasloužilá kecalka 879 příspěvků 30.06.07 11:19

Nedá mi to nereagovat…
Já jsem ráda za tento článek, že vůbec k němu někdo sebral takovou odvahu…Článků o chválení látkovek je už tolik, že já, která mám dvě děti odchované na papírovkách, začínám mít pocit,že jsem snad něco zanedbala.
Nemůžu srovnávat  látkovka x papírovka,ne, ani se do toho pouštět nebudu, protože opravdu nevím, o čem to je,ale jedno vím určitě - toto přece není odborný server s odbornými a objektivními články!!! Kouzlo je přece v tom,že si tady předáváme zkušenosti,postřehy - a to je subjektivně zabarvená záležitost!!!
A´t si každý vybere, co chce…  

a mimochodem - já bych do látkovek taky nešla - to podle mě (subjektivně) zavání tím, jako bych chtěla vařit zase na otevřeném ohništi, byť zakrytém moderním roštem.A ohniště kouří, přírodu poškodí zase jinak…
Ale to´t můj názor…možná se jednou budu bít do hlavy, když moji chlapci budou neplodní…(doufám,že ne)  

Tynda a klučíci

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 30.06.07 12:44

Já se musím přiznat, že jsem příliš pohodlná nato, abych prala plíny jako blázen, obdivuju maminy, které nejsou líné a svým dětem ty látkovky perou a perou a perou a perou a potom žehlí, myslím, že nemá smysl se dohadovat o tom která plena je lepší, vždycky a u všeho jsou pro a proti, záleží jen na nás maminách k čemu jsme ochotny se zavázat. Nakonec jenom, někde jsem tady četla, že děti mohou být opruzeny a tak, no já nevím tak Vítek je asi nějaký divný má 15 měsíců a ještě jsem ho opruzenýho neměla, i se mi párkrát stalo, že milá jednorázovka nebyla dobře slepena či co a malej měl ráno obsah vysypanej v bodyčku, a přesto nic ani vyrážka. Chápu ale mámy, které mají děti s citlivou pokožkou, že mohou mít strach. Mějte se a vy látkářky máte můj hluboky a nehynoucí obdiv za vaši objetavost, protože já vím, že tohle bych nikdy nepodstoupila. Hezké prázdniny

 
Len-til-kah
Extra třída :D 13893 příspěvků 30.06.07 12:59

Tyndo - záleží, jestli na tom ohništi budeš pálit dřevo nebo PETky.
Nemám nic proti tomu, že různí lidé mají různý pohled na svět. Jde ale o to, jakým stylem to bylo napsáno - kdybych o látkování nic nevěděla, tak mám z toho článku dojem, že všechny látkařky žijou jak v chlívě, v pračce jim plesniví prádlo a péče o potomka krachuje, protože jsou tak sedřené, že sotva vláčí vlastní tělo. Možná to bylo myšleno jako fór, jenom já mám jiný smysl pro humor. (Mmch vadí mi i nesmysly používané v propagaci látkových plen - např. nadsazená čísla jednorázovek. To když si potom myslící čtenář přepočítá, tak dojde k závěru, že mu někdo věší bulíky na nos a to je hrozná škoda.)
Agitovat tu nechci, od toho to tu není, i když aspoň trošičku :))): V papírovce dítě PODSTATNĚ více smrdí. Neznám nikoho, kdo by ten markantní rozdíl nezaznamenal. Speciálně to zmiňují maminky, které si původně myslely, že to ty pošahané látkařky s tím smradem určitě přehánějí.
PS: Článek mystifikuje v tom, že k látkovým plenám je potřeba mít každou pitominu. Sáček na pleny do pračky nemám, Missivu ani Ecover jsem v životě neviděla, za luxus považuju žlučové mýdlo a speciální pytlík na použité pleny. A tašku (ne-li lodní kufr) náhradních plen na přebalení beru na návštěvu jen v případě, že jedu za příbuznými na severní pól.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Muj neobvykly porod


Reklama