Jak jsem se dostala k látkování

Ostatní

Hned od doby, co jsem zjistila, že čekáme mimi, jsem byla přesvědčená,že u nás se budou používat jen jednorázovky, vlastně jsem ani o jiných plenách nevěděla. Pak jsem zjistila, že existují také pleny látkové, ale ta jejich cena,že... deníček je o mém, zatím úspěšném boji s látkovkami a hlavně s jejich první pořizovací cenou.

V druhé polovině svého těhotenství sedím u PC a píšu si s maminkou, od které chci koupit šátek na nošení. Píšeme si o nošení miminka, o kvalitě šátků a taky o látkových plenách, některé mi nabízela taky k prodeji. Říkám si, ta má dost, přece svoje dítě nebudu balit jak ve středověku, prát a žehlit plínky, když mám v obchodě jednorázovky. Z celého srdce nenávidím nakupování v klasik obchodu, ale doufám, že si najdu nějaký internetový obchod s hnuskama.

I přes můj nezájem mi posílá odkaz na internetvé stránky o látkových plenách. No dobře přečtu si to, stejně nemám co dělat a znuděně otevírám www.latkovepleny.cz. V rychlosti stránky projedu a některé plínky se mi líbí, ale vše na mě mluví cizím jazykem - pleny vše v jednom, kalhotové pleny, kapsovka, separační pleny, snappy spona. Bože co to je! Čakala jsem nějaké eko stránky, kde jako horkou novinku budou ukazovat sklad na široko a igelitové kalhoty na to, a celá stránka mě bude poučovat jen o životním prostředí, které mi je tak nějak jedno, jediné co dělám je, že třídím odpad a to ještě určitě špatně…

Tak si stránku pročítám pomaleji, čtu si ve slovníčku látkových plen a už jakš takš něco málo tuším, ale i přes to stránku zavírám s tím, že tohle pro mě určitě není. Večer jdeme na první nákup drogerie pro malého, kupujeme i jednorázovky 2-5 kg, cena mě docela položila, 4 kč za jednu plínku. Doma balík rozbalím, nevím co jsem čekala od jednorázovky, přeci jen jí držím v ruce poprvé, je to něco šustivého a strašně smradlavého, taková umělá vůně, doopravdy mi nevoněly…

Večer, když jdu spát nad látkovkama přemýšlím, říkám si, no tak na doma třeba špatný nebudou a jednou týdně snad vyprat zvládnu… Druhý den opět otevírám internetové stránky a dívám se kolik plena stojí. Nejlevnější je za 250 kč a kolik, že jich to budu asi potřebovat?! Předběžně jsem zjistila, že bych potřebovala nejméně 10 tisíc na první výbavu a ještě toho budu mít málo. To mě natolik odradilo, že jsem si teda řekla, že se na to můžu… víte co, ale látkovky mi nedají spát, na internetu jsem přečela miliony diskuzí o látkování a založila další miliony diskuzí s mými dotazy.

Též jsem zjistila, že existují stále klasické čtverce, že je takzvaná zavazovací plena a že se dá separačka taky vyprat. Zjistila jsme, že prát bych musela častěji. Tak jsem si řekla, co je pro, abych látkovala - pleny budu mít stále doma, nebudu muset dávat ty smradlavé hnusky, nebudu muset jezdit nakupovat po slevách (aspoň ty plínky), malej bude mít prdel v bavlnce. Co je proti - příšerně vysoká pořizovací cena. Takže víc je pro, teď už jen s tou cenou něco udělat…

Po tetě jsem podědila cca 70 klasických čtverců, k tomu koupila 3× snapy sponu za cca 150 kč, 2× pul svrchní kalhotky za 500 kč, 5× zavazovačka za 78 kč/ks a balík vícevrstvích plen za 399kč/12 ks, separační pleny za cca 170 kč, takže moje základnní plenková výbava stála cca 1600 a to už je pěkná cena, že… Jako kontejner na špinavé pleny mi bude zatím stačit kýbl od primalexu, špinavé pleny na cestách dám do igelitky, síťku nepotřebuji. Po návratu z porodnice šel malej hned do látky - široký sklad a zavazovačka - ježiš to bylo to prví zavázání :),ale druhý, třetí, čtvrtý bylo lepší a lepší a rychlejší.

Prala jsem každý den, páč kýbl od primalexu byl malý a plen málo, vícevrstvý dlouho schly a čč na víc jak 2 dny nestačily. Při první návštěvě města jsem zašla do obchodu s dětstkým zbožím a dokoupila asi 10 plen čč klasika, jen tak na zkoušku a byly dobré, tak jsem poslala muže ještě pro 60 plen a dokoupila přes net zavazovačky - celková cena za pleny byla - 70×19 + 78×5=1720… Takže látková výbava se vším všudy mě vyšla na 3320 + 300 za velký kontejner na použité pleny. S touhle výbavou vydržíme do 2,5 měsíce a vydrželi bychom déle, nemít na mamaja.cz výprodej, tam jsem si za 2000 nakoupila 10 kalhotových plen… Ty jsou na cesty, na doma a procházky venku stále používám jen čč…

O žehlení nežehlení, o praní a sušení psát ani nebudu, páč to jen tak nepodstatný a nezabare to vůbec žádnej čas. Teď peru po cca 2 až 3 dnech, věšení zabere chvilku, čč jsou hned suchý, když mám náladu, tak občas poskládané pleny na novosklad či široké balení polechtám žehličkou… Takže koho odrazuje vysoká pořizovací cena, stačí se jen zamyslet, nemusíte mít hned luxuní kapsovky, vše se dá dokoupit za pochodu a hlavně pleny jsou i na další děti…

Omlouvám se za pravopisné chyby - český jazyk jsem se musela učit tak nějak sama, nechodila jsem do čekých škol i když Češka jsem…

Hodnotilo 3 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
 
Flyingfrog
Extra třída :D 12002 příspěvků 21.11.10 12:53

Taky jedu v látkovkách, mě neodrazovalo vlastně nic :-) Mamaja je pro mě magické zlo, projíždím a šmejdím, co děsně potřebuju :-)
Já si nejvíc navykla na novorozenecký sklad, do toho vkládačku, separačku, na to vlňáky nebo fleecáky od anavy (mám úplně božanské s medvídkama :-D ). A nebo vázačka, do toho plína a separačka a na to vlňáky. PULky mám dvoje, využité asi tak týden. Časem nasadím vícevrstvé.
Jo a jednorázovky mi taky smrdí (a přesto je cpu na noc, se chci drobet vyspat :oops: , ona v látce ječíííííí jako siréna, když se počůrá). Ty, co se mi tu povalují teď, jsou odporně parfémované. No musím se odvážit a dát látku i na noc.
Kýbl od primalexu vedu doteď, máme velký, peru co dva až tři dny. Žehlit musím, páč je vždycky nechám přeschnout :-/ Ale plíny mě baví :-)

Příspěvek upraven 21.11.10 v 12:54

 
Pettulle
Extra třída :D 11504 příspěvků 21.11.10 14:06

Ahoj, tak já taky chtěla používat látkový pleny, ale… V porodnici jsme používali jednorázovky a mě to vyhovovalo, pak jsem se zamyslela nad tou cenou a co jsem zjistila? Že mě jedna látkovka a jedna jednorázovka vyjdou úplně nastejno. Navíc, jednorázovku vezmu, zabalím a vyhodím, kdežto látkovku musím namočit, vyprat usušit (nemam moc místa a ze začátku jich je fááákt hodně), vyžehlit a srovnat, takže by mi to zabralo většinu času, který můžu investovat někam jinam. Takže si vezmu, že PC látkovky je 21,–/ks (a to k tomu nepočítám ty ostatní věci, které jsou třeba) a potřebuji jich minimálně 100, protože se musí častějc měnit než jednorázovka. Voda při praní něco stojí a elektrika, pak elektrika při žehlení a práce s tím. A dneska ty pleny nejsou tak kvalitní jako bývaly dřív, takže i jejich opotřebení je po čase znát a opotřebení pračky je tam také. Nikomu to nevymlouvám - každého věc, je to samozřejmě ekologičtější, ale jednorázovky jsou pohodlnější.

 
PetkaK  21.11.10 15:36

Všichni si klepali na čelo, když jsem jim řekla, že budu látkovat - prý že jsem blázen, když je to jednodušší, tak proč se s tím prát, žehlit atd.

Překvapilo mě, kolik holek látkuje :)

Původně jsem si myslela, že budu balit jen čtverce, koupit na to snapku a svrchňáky a bude. Protože jsem ani o jiných plenkách do té doby nevěděla.

Ale dnes? Dnes vím že existuje spousta plenek se kterými opravdu práce není - kalhotovky, kapsovky atd. Ano, cena je někdy odrazující, nicméně i z druhé ruky se dají pořídit. Navíc když někdo plánuje druhé, třetí dítě tak ta investice se určitě vyplatí.

Látkuju doma - přes den, přes noc, když jedeme na výlet. Jediné kde zatím nelátkuju jsou babičky :( (tedy sem tam některé víkendy) - nechce se mi tahat celou výbavu, navíc někam musím ty špinavé pleny dát u nich i při cestě zpět (představa že s sebou táhnu v tom nabitém autě ještě kýbl na pleny :think: ). Možná se k látkování odhodlám i u nich, ale zatím prostě jedeme v jednorázovkách :( a děsně mi to nevoní :)

 
Anulka
Ukecaná baba ;) 2236 příspěvků 21.11.10 16:14

Jsi můj člověk, já jakožto postarší matka (42.let) a tři děti ročník 87,88 a 90 mi vyrostly na klasických látkovkách tehdy taky nic jiného nebylo-když se kolem roku 1992 objevily papírovky tak vypadaly jako obří vložky. Když se mi v roce 2002 narodila Eli, tak jsem byla téměř za exota, většina mamin dávala jednorázovky a já prala. Prala jsem pro zbytek rodiny, prala jsem tedy i plíny a neubylo mě. Jednorázovky jsme měli taky, ale spíše na cesty, případně, když Eli spala na balkóně někdy i 4hodiny, tak jsem ji dala jednorázovku. Kalhotky jsem měla klasické vázačky, pak sandry na knoflíky nebo druky a jako poslední jsem Eli, v době kdy už se téměř nepočůrávala jako „pojistku“ dávala trénikové kalhotky BANBINO MIO.
Tvrdím jednu věc (a klidně do mě), že dnes je to pohodlí mamin, vzít jednorázovku vyhodit ji a nemít s tím žádnou práci. Vždyť to mimi má v těch látkovkách takovou fajnou prdýýýlku a ne takovou prázdnou vytřepanou. Plíny jsem než jsem je hodila do kýblíku s vodou přetřela obyč. pracím mýdlem s „jelenem“ a prala jsem každého jeden a půl dne, místo aviváže jsem kápla tak 0,5dl octa a žehlila jsem je poskládané. Stejně jsem žehlila košilenky, tak proč ne plíny.

 
Anulka
Ukecaná baba ;) 2236 příspěvků 21.11.10 16:17

Jo a dávala jsem na kalhotky malou plínu, na ni velkou plínu a do té velké úplně dolů igelit jaký je na ubrus-podotýkám, že jsem nikdy něměla děti opruzené, když jsem děti namazala, tak jsem plínu ještě překryla separačkou, aby krém hned nevsákl do plíny. Takže spotřeba plín nebyla až tak velká, ta malá stačila vyměnit tak 3× během dne a ta velká podle potřeby.

 
_katka_such_
Kecalka 121 příspěvků 21.11.10 16:27

Děti ještě nemám a zatím ani neplánuju. Ale.. Nevím, možná je to jen má představa (vážně nevím jakou má miminko denní spotřebu plenek), ale nebudou ty papírové ve výsledku přece jen dražší?.. Když si to člověk pokusí vše sečíst..? Když o tom přemýšlím, na cestování a noci bych ale asi také raději používala papírové.. a během dne a doma bych zkoušela bezplenkovou metodu.. Vážně nemám ani sebemenší zkušenosti, ale v tuto chvíli uvažuji takhle :-)
A jestli je používání papírových plenek pohodlností maminek to si sama netroufnu říci..no možná ano, dnešní doba je uspěchaná a zřejmě není čas starat se o miminko a ještě k tomu o pokajděné pleny??? Možná si na to zvyknu, až budu mít mimčo, ale mě se nelíbí představa, že peru v pračce hovínka.. :lol: Vlastně mě se vůbec nelíbí představa pokajděných plenek.. No, kdo ví jaké plenky budu jednou používat :-)

 
macinka85
Extra třída :D 13375 příspěvků 21.11.10 17:37

Supr článek,já teď dokoupila výbavu..tedy čč a svrchní,naučila se novorozenecký sklad a děj se vůle boží :palec: :lol:
Musím se přiznat,že na noc a ven budu dávat papírové,ale i tak myslím,že pro drobečka to bude lepší než se pařit v papírových celých 24H.
Už jen představa,jak nesnáším dámské vložky :cert:

 
Cappy
Kelišová 6094 příspěvků 21.11.10 18:19

Ale no tak :-D
Hovínka v pračce, předpírání v ruce, žehlení, ztracený čas u věšení a skládání prádla - ženský, to jsou fakt dost bujné představy sakra vzdálené od reality, to vám řekne každá látkařka.
No, ale nejvíc o tom samozřejmě vědí ty, které k látce nikdy ani nepřičuchly :lol: (nic ve zlým) :hug:

 
Pájinka25
Závislačka 2876 příspěvků 21.11.10 18:24

katka such s tou bezplenkovou metodou s tebou souhlasím, taky bych to chtěla zkoušet, vlastně s tím přišel přítel a mě to přišlo jako výborný nápad, sice si to zatím neumím představit, jak to vlastně bude probíhat, ale doma bych taky měla radši prcka jen tak :-)
Jinak o pohodlonosti to nejspíš je a já pohodlná jsem, rozhodně se za to nestydím, ale já budu používat jednorázovky. Moje švagrová má dvojčata, kolikrát jsem jí je přebalovala, mívala jsem je třeba i na pár dní na hlídání a nezdálo se mi, že by ty plínky nějak smrděly. Jasně, jsou možná trochu něčím pajcnuté, ale že by to byla katastrofa? Představa otročiny u pračky a žehličky (i když s tím žehlením to asi taky většina za vás nepřehání že? :-D ) je pro mě nepředstavitelná

 
alchemilka
Kelišová 5986 příspěvků 21.11.10 18:32

Ahoj, tak já se musím taky přidat,
látkuju a dělám to ráda, i když, nějaká ta práce navíc určitě je :wink: ale není to tak hrozný a hlavně jsem ráda, že má syn prdelku v bavlně (bambusu). Nepočítala jsem, jestli to vyjde dráž, nebo levněji jak papírovky, nebylo to pro mě podstatné.
Akorát přemýšlím, že mi bude líto, když se syn odplenkuje :think: :lol: (máme pár opravdu krásných kousků :-D )

 
PetkaK  21.11.10 18:47

Katka such - já jsem měla malou v jednorázovkách cca 1 měsíc (prostě po porodu než jsem se nějak zmátožila atd.) a musím říct že jsem jí měnila plenku často a ve výsledku jsem zjistila že spotřeba byla 10-12 plen na 24h.
Teď látkuju a máme spotřebu 6-7 plínek. Malá není opruzená (v jednorázovkách byla) a „příjemně voní“, kdežto v jednorázovkách fakt smrděla na sto honů :lol:

Praní - já teda nevím jak to děláte, ale já mám naplněnou pračku za pět minut? Zdá se vám to jako ztráta času, mě teda moc ne. Pračka pak pere sama, takže praní není ztráta času. Věšení taky moc času nezabere, až bude malá větší tak pomůže :)

Žehlení - ano, čtverce se žehlí (ale nemusí, když je hezky pověsíš) - ale žehlí se snad i košile, trička, atd, takže když k tomu přejedu 20 plen, které jsou rovné, nemusím kontrolovat záhyby jako u košil - prostě mi to ztráta času nepříjde :)

Nechci obhajovat látkování, sama používám i jednorázovky, ale když se podívám kolik utratím peněz za ty jednorázovky a kdybych je měla kupovat a používat pořád, tak jsem asi na mizině :) - navíc látku využiješ i na další děti.

 
tetma
Kelišová 5164 příspěvků 21.11.10 19:00

holky s tím,žehlením a strašnou prací okolo látkovek se fakt bavím :mrgreen: :mrgreen: já jsem zatím,želila čč asi 5× jinak jen poskládám a to žehlení,je fakt spíš jen polechtání než žehlení

 
Flyingfrog
Extra třída :D 12002 příspěvků 21.11.10 19:02

Cappy: Já žehlit musím, vždycky prošvihnu tu dobu, kdy ty čtverce jsou vláčné :-) Ale musím říct, že mám to žehlení plín jako relax (ale jen plín, normální žehlení mi leze krkem).

petko: Já teď frčím na tři noci k mým rodičům a látkovky beru, když jsem tam přes noc, tak jednorázovky, ale na víc nocí už potáhnu látkovky. S tím, jak já přebaluju i jednorázovku (když ji jednou počůrá, už letí), bych se zbláznila (já mám spotřebu i přes noc, páč vždycky přebaluju i jen trochu počůranou).

katko: Mno jestli někdo nemá čas se starat o mimino, tak proč by si ho pořizoval?

 
PetkaK  21.11.10 19:14

Flyingfrog - já přemýšlím že o nástavajícím víkendu kdy pojedeme k rodičům vezmu látky, ale musím si prvně pořídit ten pytel na ně, tak snad to do pátku stihnu :)

Právě že mám pocit, že když máme ty jednorázovky tak přebaluju strašně často - mě to prostě strašně smrdí i když je to jenom trošku počůrané. Kdežto látku tak často nepřabaluju :nevim:

 
Anulka
Ukecaná baba ;) 2236 příspěvků 21.11.10 19:25

Já jsem to kdysi měla tak, že jsem měla stabilně u mamky cca 15 plín a tím pádem jsem nevozila, nechala jsem ji tam špinavé a ona je po našem odjezdu vyprala. a nějaké pozůstatky tam našla asi před třemi měs. než se ségře narodila Amálka (plíny jsou z roku 1988) a světe div se jsou v pořádku.

 
kvetinka56  21.11.10 20:29

mabit, to jsem rada, ze si se na muj popud dala na latkovani. taky jsme ted objevila slevy na mamaja a lituji, ze jsem o nich nevedela driv.
stalo me to hodne sil vysvetlit rodine, proc latkuji, nejvic me asi nechapala segra. ale pak jak videla co to obnasi, kazdy navsteve hlasila, ze nase latkovky jsou jine, ze jsou z bambusu :mrgreen:
pro svyho syna chci taky to nejlepsi, jako kazda maminka, a myslim, ze latkovky jsou pro neho lepsi varianta, nez jednorazovky.

 
Flyingfrog
Extra třída :D 12002 příspěvků 21.11.10 20:36

petko: Chm, já mám spotřebu hodně i látkovek, moje dítko asi nějak často čůrá a to ji po přebalení nechám vyčůrat a do hodiny a půl přebaluju zase :think: Hlavně u toho vždycky začne ječet, takže mám naprosto jasno, proč řve.

 
tetma
Kelišová 5164 příspěvků 21.11.10 20:38

ahoj květinko,jo jo na tvůj popud :palec: :palec: tys byla ta prdní jiskra :hug: :hug: :hug: a pak už se rozhořel ohníček pro látkování :mrgreen: :mrgreen:

 
Uživatel je onlineLama Lama
Hvězda diskuse 41407 příspěvků 3 inzeráty 21.11.10 20:48
Chm, já mám spotřebu hodně i látkovek, moje dítko asi nějak často čůrá a to ji po přebalení nechám vyčůrat a do hodiny a půl přebaluju zase :think:

klííííd, mě čurá po půl hodině, vyjímečně vydrží hodinu a půl a pokud je suchý 2 hodinu vyhlašuji odjezd na pohotovost s podezřením na těžkou dehydrataci. :mrgreen:

Příspěvek upraven 21.11.10 v 20:49

 
Dajma
Ukecaná baba ;) 1426 příspěvků 21.11.10 20:52

Moc se mi líbí, že i takové články se objeví na úvodní stránce našeho zlatého EMM.. :palec: :-D

Chtěla bych doplnit k té ceně, i ty krásné tvarované, kapsové, AIO atd. (prostě ty co se už nemusí skládat a žehlit) se dají pořídit za hodně levno, když má maminka možnost si je buď sama ušít, či někoho z rodiny zaangažovat.. Tak to mám já.. Teď čekám 4.dítko a látkování se rozhodně nevzdám, i když se mi někdy opravdu stane, že hodím na prdelku jednorázovku, to když jsem včas nevyprala, či se mi nechce přemýšlet, jakou plínu teď dám.. :oops: Ale ten pocit, když potom dám zase bavlnu, či bambus, prostě si představím, že jsem v tom já (taky nesnáším vložky..pařím se několik dní) to se nedá srovnat.

Jo a ještě bezplenkovka, no tak to je vážně nejlepší, zase jiný styl uvažování, zní to složitě, ale v praxi to je jednoduché, můžu jen doporučit.. a taky není třeba pořizovat, to co se píše, že k tomu musí být, prostě záleží na každém, jak si to vymyslí.. :wink:

Příspěvek upraven 21.11.10 v 20:55

 
PetkaK  21.11.10 21:03

Já jsem vyhlásila odjezd na pohotovost ve chvíli kdy mi vydržela v noci skoro deset hodin a plíná furt suchá :) :) - zato pak jsem jí přebalovala skoro co hodinu :)

 
Cappy
Kelišová 6094 příspěvků 21.11.10 21:25

Fly, já čtverce taky žehlívala - a jak ráda :oops:
Přesně jak říkáš, byl to parádní relax, ale drželo mě to jenom s plenama, jiné prádlo byl opruz.
Vydrželo mi to až do roka a třičtvrtě. Teď už jenom pleny s Máťou posbíráme (je to pro něj perfektní hra), omlátíme o koleno ( :mrgreen: ) a poskládáme.

 
faldy
Zasloužilá kecalka 594 příspěvků 22.11.10 00:13

No tak ja mam plinky od mamci jeste po brachovi :lol: , ale priznavam, nelatkuji. Budu jich vyuzivat, az budu malou odnaucovat od plin. Asi jsem lina(i kdyz si to tady holky spis chvaly i casove :think: a ja mela vzdycky predstavu o tom, jak to musi byt narocne :nevim: )Fakt ale je, ze zijeme v zahranici a vyjdou me plinky jednorazovky na tretinovou cenu, tak si rikam, proc ne.

 
lemaz
Závislačka 3037 příspěvků 22.11.10 09:20

Dětičky zatím nemám, ale pokoušíme se o ně. každopádně jsem plně rozhodnutá látkovat. Přijde mi to tak nějak čistčí a přirozenější. už mám doma dokonce střih na dvoje plínky, občíhnutý ceny froté a jen se těším.
takže jeden velký :palec:

 
chuanitka
Extra třída :D 14721 příspěvků 22.11.10 09:31

Pettule, není to nějaké divné s tou cenou? :think:
Počítám, že jedna jednorázovka tě vyjde na 4Kč, když budeš kupovat v akci. Za den jich spotřebuješ… řekněme 7 kusů? To je 28Kč denně. Krát 2 roky, tedy 730 dní, to tě jednorázovky vyjdou 20440Kč

Když budeš skromná a pořídíš výbavičku řekněme za 5000, časem něco přikoupíš, něco vyměníš, řekněme za další 3000, celková cena plen bude 8000Kč.
Praní může být… no 250 měsíčně, a to podle mě přeháním. Ale počítám s praním ve slizu. To je za dva roky 6000Kč. Celkem tedy za látkovky 14000Kč :think: Žehlení nepočítám, žehlit se opravdu nemusí. A pokud chceš mít dvě děti, opravdu tedy není co řešit :nevim:

 
IMI
Závislačka 2766 příspěvků 22.11.10 09:45

Tak ja zavidim. Prvni kluk byl od narozeni v papirovkach, zili jsme v cizine, jednorazovky o dost levnejsi, latkovky nedobre sehnatelny, navic byt jak petnik, nebylo kde susit ani ponozky natoz k tomu jeste plinky. Druhej chlapecek je v papirovejch taky, zase mi bylo lito kupovat celou vybavu, kdyz uz je to posledni dite. A po pravde, je to uz o pohodlnosti. S zehlenim problem nemam, nezehlim nic :mrgreen:
Ale asi pred mesicem, kdyz sem zjistila, ze starsi proste na nocnik chodit nebude, jsem se rozhodla mu to trochu zneprijemnit, poridila PUL (tusim, tapu :wink: ) kalhotky, do toho dostane klasickou plinu a hotovo. Jenze ono mu to nevadi, i kdyby uz to z ty pliny teklo. No ale pokracuju, krom spani, to ma papirovku. Jak se takkoukam na ty ruzny plinky, trochi lituju, te hned na zacatku jsem prakticky nemela na vyber, asi bych do toho sla. I kdyz co mi dela problem, je to skladovani tech spinavejch plen. Ted to s tou troskou plinek delam tak, ze premachnu z nejhorsiho v ruce a povesim na balkon a az je dost bylyho tak peru.

 
Cappy
Kelišová 6094 příspěvků 22.11.10 10:31

IMI, co konkrétně ti vadí na tom skladování?
Já má pleny v takové plastové popelnici s víkem a problém nemám. Peru po 2 dnech (3 dny je maximum, které by se nemělo překračovat).
Nebo ti vadí, že po pár hodinách je plína ošklivě cítit? Za to nemůžu plena, ale moč. Cca po 2 hodinách se rozkládá na amoniak, proto ten puch může být až těkavý. Tohle ale není jen u látky, to samé se děje v papírovce, tam to akorát nejde tak cítit, ten chemický pach to asi přebije :roll:

 
Brunifid  22.11.10 10:44

Já nevím, používám papírové plíny a čich mám v pořádku, ale nesmrdí mi to. A to ani z koše - použité házím do odpadkového, vynáším když je plný.
Látkové jsem, přiznám se, nepochopila, když kouknu na nějaké stránky, tak to vypadá jinak než na co jsem byla před 19 lety zvyklá u dvojčat, k tomu ta terminologie (nevím co to znamená, ale uráží mě to :mrgreen: )
Já nevím… Vysloveně bych se tomu nebránila, ale pořád nevidím ten jasný důvod proč ANO. :nevim:
A co točí mne jsou řeči o lenosti. Chlap taky neřeže rámovou pilou, ale má motorovku, je proto línej?!

 
IMI
Závislačka 2766 příspěvků 22.11.10 10:51

cappy Nevim, to bude psychickej blok, tako ze vim, ze tohle skladuju :lol: A potom to budu jeste prat :mrgreen: Papirovky vyhazujem pokazdy, kdyz jde nekdo ven. Ted bych si stim asi poradila tak jak pisu - preprat v ruce s pracimmejdlem a povesit na balkon. U prvniho ale nebyl balkon a ted uz je mi lito vrazet prachy do vybavy, kdyz je mladsimu skoro 9 mesicu a treti uz asi nebude. Ale bejt v tomhle byte uz s prvnim mimcem, tak do latkovek jdu.

 
Cappy
Kelišová 6094 příspěvků 22.11.10 10:52

Brunifid, ono dnešní moderní látkování nemá s látkou před 20 lety moc společného. Plíny už vypadají jako jednorázovka, jsou barevné nebo s obrázky, ze savějších materiálů a není s nimi taková práce.
Vrchol luxusu jsou tzv. pleny vše v jednom (All in one). Ta se jen pomocí patentek či suchého zipu zapne (není již třeba svrchních kalhotek, mimochodem i ty jsou dnes modernější a hlavně prodyšné - bez igelitu!).
Práce s tím taky moc není, to tvrdí jen ty, které látku neviděly ani z rychlíku ;-)
Ono v dnešní době je spousta důvodů proč látkovat, nebudu se rozepisovat, máš-li čas a chuť, počti si ;-) http://www.latkovky.info/
Můj hlavní důvod je zdravotní stránka.

 
PetkaK  22.11.10 10:58

Proč?

Protože je to ekologičtější.

Protože je to šetrnější k zadečku.

Protože je to hezčí - líp se na to kouká :)

Protože je to levnější, hlavně při využití na další děti.

Příspěvek upraven 22.11.10 v 11:02

 
IMI
Závislačka 2766 příspěvků 22.11.10 10:59

Jo a ted to ctu, ty AIO plinky a tak tak s tim bych mela broblem, ty se moc preprat v ruce nedaj, co? A asi to pro tu plinku nebude nejlepsi :think: Ja sem jeste ten old school, ta kdyz uz tak obyc plinky a pres ne kalhotky :wink:

 
PetkaK  22.11.10 11:04

IMI - když mám AIO pokaděnou tak to v ruce vymydlím, nechám okapat a pak skladuju s ostatními a pak peru.

Výhoda je to, že když použiješ separační vložku tak jí pak hodíš i s obsahem do koše nebo do záchodu a na plíně máš už „jenom“ fleky od hovínek :) - takže se to nemusí až tak drhnout.

 
Brunifid  22.11.10 11:04

Cappy: „All in one“ neboli kapsovky? Tohle? To stojí šest stovek JEDEN KUS? 8-o
O práci by mi ani tak nešlo, by mi ty ruce neupadly. Zdravotní argument ale nějak pořád nevidím. A pohodlí pro dítě kde? Když na noc a na ven stejně všichni dáte jednorázovou? Proč? Protože látka tolik nenasákne a dítě by se do rána oprudilo a venku by mi byla zima.
Nechci, aby to vyznělo zle, ale přijde mi důvod jen v tom, aby si měl člověk s čím hrát a argumentuje návratem ke starým dobrým časům. Já ale radši vařím na indukční desce než na ohništi. A že by to šlo, když topíme dřevem. :mrgreen:

Praní mi nevadí, technicky bych s tím problém asi fakt neměla. Ale opravdu pořád nevidím to proč ANO. Takže z pořízení mám strach, aby se nestalo to, že by mi v tom malá začala vřískat, což bych psychicky nevydržela a dala ji zpátky do jednorázovky. A pak by to byly opravdu vyhozené prachy :roll:

 
Cappy
Kelišová 6094 příspěvků 22.11.10 11:14

Ano, látkovky (obzvlášť ty kapsovky a AIO) nejsou levné, ale taky ji nevyhodíš po každém použití do koše.
Já tedy kapsovky a AIO za 600 doma nemám, zrovna nedávno jsem nakoupila v akci za 220Kč ;-)

Pro někdo na noc a na cesty dává papírovku, netuším, my jedem nonstop v látce :nevim:

Máš pravdu, papírovka nasákne víc, nicméně i u papíru by měla platit stejná pravidla přebalování jako v látce.
Případy, kdy na den stačí 3ks papírových plen jsou pro mě vrcholem hnusu.
Když to vezmu podle nás, tak normální dítě v papíru by se mělo přebalovat denně cca 10krát (nepočítám noční přebalování).
I papírovka by se měla přebalovat po každém počůrání (a že ty děti někdy čůrají i co 40 minut).
Cca po dvou hodinách se totiž moč rozkládá na amoniak a dítko si v tom máčí zadeček.

Největší problémem je noční (ne)přebalování.
Taky jsem to ještě nijak nevyřešila. Byť v látce, stejně má zadeček v rozkládající se moči.

Mám zkušenost jak s papírovými plenami, tak s látkou.
Na látku jsem přešla cca v 9 měsících. Ještě si živě pamatuji, jak jsme jeli v papírovkách a mám taky možnost srovnání.
Neslyšela jsi nikdy o tom, že v papírovce se přehřívá pohlavní ústrojí? V papírovce je prostě vyšší teplota, což neprospívá reprodukčním orgánům - potvrzeno. V papíru je zadček znatelně teplejší než v látce. Látka líp dýchá.

A že venku je dítěti v látce zima? To jsem nepochopila :nevim:

 
IMI
Závislačka 2766 příspěvků 22.11.10 11:17

No jo jenze separacky a dalsi „vychytavky“, hlavne ty na jedno pouziti, uz mi prijdou trochu mimo misu, ekologie uz zacina dostavat na frak a latkovky se zacinaj znatelne prodrazovat. Kdybych do latkovani tehdy sla, tak spis kvuli financni strance, kdyz propocitam tu ekologii vychazi mi to hodne podobne nehlede na fair trade, jestli neco takovyho v latkovkach existuje, jestli jo tak by ta plinka stala tak 1000 Kc. Nedelam si iluze, ze ty levnejsi nejsou made in China, a nehodlam podporovat zmetky, co ve finale zaplatej delnikum setinu ceny jedny plinky. i kdyz o tom by se v pripade jednorazovek dalo taky polemizovat. Btw. Jednorazovky se taky vyrabej Eco, lae jsou drazsi. Latkovky se mi libej, ale ty luxusni mi vic pridou jako frajerinka nez jako opravdu prakticka vec po vsech strankach :wink:

 
PetkaK  22.11.10 11:18

Brunifid - na noc i na venek nemám strach jí mít v látce - třeba bambusové pleny sajou dobře a vydrží klidně i noc, nebo kapsovky (ty si vycpeš čím chceš - tzn uděláš tam vrstvu toho nejsavějšího co máš, a neproteče ti to za noc).

Já osobně jsem jednorázovky používala když jsme jeli na víkend pryč (pá-ne), teď už to chci zkusit v látce (samozřejmě že se zásobou jednorázovek) a budu používat jednorázovky když pojedeme na dovolenou (přeci jen tam asi není k dispozici pračka).

 
Brunifid  22.11.10 11:18

Teď mě zaujal Návod na výrobu domácích vlhčených ubrousků
Zkoušel jste to někdo?
Vlhčené ubrousky kupuji, protože mám přebalovák v pokojíčku a ne v koupelně, čili k vodě daleko. Snažím se kupovat vždycky nějaké „sensitive“ neparfémované a pokaždé se bojím, aby se malá neosypala. Naštěstí to pokaždé dopadlo dobře. Ale nemám ráda plácat na dítě tuny kosmetiky, peru v tekuté Lovele (doufám, že je to dobrá značka), koupu jen v čisté vodě a po koupání používám olivový olej z lékárny. Doktorka mi to tak i schválila.

 
PetkaK  22.11.10 11:20

IMI - počůranou separačku může několikrát vyprat - pokaděnou ne.

 
Cappy
Kelišová 6094 příspěvků 22.11.10 11:23

IMI, separačka na jedno použití není, pokud nezachytí stolici (taková se musí vyhodit), dá se prát v pračce.
Drahé to taky není, mám krabičku (100ks) viskozovýcg separaček od Popolini a to mi vystačí na cca 4 měsíce (někomu klidně na půl roku).

Chceš podpořit české pleny? Koukni se na plenky Haipa-Daipa nebo Anavy.
www.anavy.cz
www.merinostar.cz
 www.sijemedetem.cz

Původ materiálů neznám, ale šijou to češky.

Drahé pleny (kapsovky, AIO) jsou neuvěřitelně praktické právě na cestách.
Vměníš je během minuty, já si je na cesty beru už předvycpané, prostě jenom odepnu starou a nasadím novou - jednoduché jako u papíru.

 
Cappy
Kelišová 6094 příspěvků 22.11.10 11:25

Brunifid, já jsem si takové ubrousky vyráběla.
Je fajn vědět, čím patleš své dítě.
Ale upustila jsem od toho, směs se kazí, nemá v sobě konzervanty, není proto trvanlivá.

Já teď používám už jen čistou vodu. Vedle přebalováku mám misku s vodou, namočím celulozovou separačku a utírám.

Ale existuje ještě mycí olej Medvídek, ten se míchá s vodou (do rozprašovače). Složení by mělo být OK a vydrží.

 
Brunifid  22.11.10 11:29

V noci nepřebaluju, malá spí se mnou v posteli, když se vzbudí, dám jí vleže napít, u toho usne. To mi i někdo poradil, ať ji v noci nechodím přebalovat, že ji akorát moc proberu. Přes den samozřejmě přebaluji dle potřeby - pokaděnou hned jak to zjistím, počúranou teda když je plína víc nasáklá. Třikrát za den opravdu ne, takové rekordy netrháme :mrgreen:

Levnější to možná ve výsledku bude. Neříkám, že se topíme v penězích, ale ani ty jednorázovky nás nepoloží, takže to taky není moc argument. Ikdyž… Kdyby to vydrželo i na druhé plánované dítě… Malé jsou teď dva měsíce, teda zítra budou :-D
Na kolik teda vyjde pořízení? A prát se to dá třeba v té Lovele nebo v čem?

Takže už mám dva argumenty:

  1. Přehřívání zadečku v jednorázovkách (což bude asi větší problém u chlapečků, ale i holčičce by to jistě mohlo vadit).
  2. Finance - tedy pokus opravdu nemusím koupit dvacet kapsovek po šesti stovkách za kus :oops: :mrgreen:

Díky všem za trpělivost se mnou, zas kdybych to považovala za úplnou blbost, tak tu netrávím čas a nerejpu se v tom :wink:

 
IMI
Závislačka 2766 příspěvků 22.11.10 11:32

Pro starsiho sem koupila dvoje PUL kalhotky little lamb a pak z druhy ruky troje bambino mio (nevim mozna je to trochu jinak). Porad si pohravam s myslenkou latkovat u malyho, ale kdyz uz pak ty plinky nepouziju, tak nevim. Do latkovek pujde stejne tak v roce a pul a to bude mit ty po brachovi. Ale jsou to hezky plinky, to jo, ale tapocatecni investice je desna, kdybych chtela fakt ty hezky. Obyc latku a PULky vlastne mam.

 
Brunifid  22.11.10 11:41

Mám ještě nějakou zásobičku těch dvacetiletých klasických plen, teď je používám když jedeme k doktorce apod., daly by se třeba na vyzkoušení využít?
Stejně z toho mám hlavu jak pátrací balon, bych to potřebovala všechno vidět… :think:
Nahlodaná jsem, to je pravda. Ačkoliv to pro mne byla nedávno otázka mimo diskuzi, něco jak píše autorka deníčku :mrgreen:

 
Pájinka25
Závislačka 2876 příspěvků 22.11.10 11:42

já teda stejně jako Brunifid stále nechápu ten jednoznačný důvod proč ano. Zarytá ekoložka nejsem, abych to dělala, jen proto, že z toho není tolik odpadu, je to tu od toho, aby to měla ženská pohodlenější. Přece jen, dítě do jednorázovky přebalím během jedné minuty a tu starou během 10 vteřin hodím do koše. Netvrdím, že na praní a jiné věci nebude na mateřské čas, ale proč se tím otravovat každý druhý den, když nemusím :mrgreen: a přesně tak píše Brunifid - chlap taky neřeže rámovou pilou, ale má motorovku a je snad proto línější? Člověk dneska dělá vše pro to, aby si co nejvíc usnadnil práci :-D
ale nic ve zlým, je to jen můj názor, vy co chccete, požívejte si látkovky, já jen říkám, že pro mě to zkrátka není :palec:

 
Brunifid  22.11.10 11:48

Pájinko, rychle odsud zmiz a už sem nelez! Nebo dopadneš jak já - už o tom přemýšlím :think: :mrgreen:

 
Cappy
Kelišová 6094 příspěvků 22.11.10 11:52

Brunifid, staré čtvercovky jsou nejlepší, s těma jsem já začínala.
Jednak jsou opravdu kvalitní, nezničitelné a i gramážově jsou na tom dobře (dnešní levné čtvrecovky jsou jakoby umělé a tenká a průsvitné jak záclona :roll: ).

Pamatuji si, že když jsem začínala, byla moje počáteční investice cca 3000, ale jde to ještě zredukovat.
Pro začátek, jen na zkoušku bych vzala jedny svrchní kalhotky (asi PUL)- jsou levné a nejsou tak náchylné jako vlna (která je ale neprodyšnější a nejzdravější, já vlňáčky zbožňuji).
Taky separační pleny, možná Snappi sponku a to je vše.

A co s plenkama, až děti z plen vyrostou? dají se prodat. A prodávají se docela dobře.

IMI, proč chceš dát dítě v roce a půl do látky? Kvůli nočníku? Věř, že to nezabere.
Rok a půl ho učíš, že se může do papírovky vyčůrat klidně i dvakrát, třikrát a je to OK - tohle látkou neodbouráš.
Odplenkování je záležitostí vyspělosti nervového systému.

Noční nepřebalování - opět, dítěti tím dáš najevo, že si může do jedné plenky vesele čůrat, kolikrát chce :-(
U nás už je pozdě, ale u příštího dítěte budu přebalovat i v noci

 
Pájinka25
Závislačka 2876 příspěvků 22.11.10 11:52

neboj, já o tom rozhodně přemýšlet nehodlám, protože u mě zvítězí vždycky to pohodlí. Znám plno dětiček vyrostlých na jednorázovkách a nemylsím si, že by v dětství nějak trpěly :-) nechci aby to vypadalo, že jsem líná, jen prostě zastávám názor, že prádlo vypere pračka (což už je dnes samozřejmostí), nádobí umyje myčka, a letos si hodláme k vánocům pořídit RobZone a stejně tak si myslím, proč se otravovat s látkovkami :mrgreen: ať se rozhodneš jakkoli, je to jen na tobě :palec:

 
IMI
Závislačka 2766 příspěvků 22.11.10 11:57

Cappy - Ne proto ne, to uz sem pochopila u starsiho. Ale proto, ze bude mit kalhotky po starsim, nekadi 4× denne a i ty bobky bejvaj vetsinou jiny konzistence nez u mladsiho ditete. Psychickej blok, dyt sem to psala. Proste michany vejce ne-e :wink:

 
PetkaK  22.11.10 11:58

Brunifid - nevím proč by jsi nemohla použít dvacet let staré plenky :) - já mám čtvercové plenky staré cca 15 let a jsou mnohem lepší než nové čtverce kupované letos (teda pokud jsou bavlněné). Čtverce pořídíš i bambusové a ty sajou super.

Moje výbava stála momentálně nějakých 10 tisíc, mám cca 30 dokupovaných čtverců, 9 bambusových Kikko čtverců (barevných) a potom už skoro 20 různých kapsovek nebo AIO (některé nové, jiné z bazaru). Mám první dítě, takže neustále něco dokupuju, předpokládám že u druhého (třetího) už nebudu tolik kupovat a až odplenkuju všechny své děti tak snad i prodám a vrátí se mi pár peněz zpět.

Nevyplatí se kupovat najednou nějaké sady (třeba toto http://www.slune.eu/index.php?…) - nemáš odzkoušené na dítěti, nesedne mu to a peníze vyhozené oknem. Je lepší si koupit jednu tuto, druhou tamtu - prostě poskládat si to z různých a pak uvidíš co ti sedí střihem a co ne a případně dokoupíš (co nesedí prodáš).

Nejsem zkušená látkařka (látkuju dva měsíce), ale holky tady na e-miminu hodně poradili - Cappy, Neczuc, Achdarek aj. Díky.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama


Reklama