Po příšerném císaři hezký porod

Porod

Taky jsem se rozhodla sepsat si zážitky z porodu, protože už teď po šestinedělí začínají blednout. :) A snad také povzbudím ty, které se po prvním císaři rozhodly to zkusit přirozeně.

Moje obě těhotenství byla problémová, mám totiž vysoký tlak a v těhotenství dosahoval závratných výšin. Moje první dcera kvůli tomu přišla na svět císařem v 33+6 - měla jsem preeklampsii.

Nejdříve mi porod vyvolávali a nakonec mě řízli prý pro nepostupující porod. Co si vybavuji, tak mi ho začali den před tím vyvolávat a bolesti jsem dostala až asi tři hodiny před rozhodnutím, že půjdu na císař. Podle mě teda zbytečný, protože se dařilo mně i děťátku.

Adélka se narodila s 1760 gramy, apgar 10-10-10.

No rozhodli jsem se, že Adélce pořídíme sourozence. Věděla jsem, že zase budou problémy a pravděpodobně další císař (mimochodem při tom prvním mi nefungoval spinal). Chtěla jsem ale co nejvíc zabojovat o přirozený porod.

V těhotenství mi tlak postupně narůstal a na konci těhotenství jsem už musela brát kombinaci tří léků, aby se držel v mezích. Moje malá v bříšku naštěstí ukázkově rostla a všechna podrobná vyšetření v rizikové ambulanci dopadly na jedničku. Pokaždé, co jsem tam šla, mi říkali, že se mám připravit na dřívější ukončení porodu, ale mimčo je vždy překvapilo a hezky prospívalo.

Už v rizikovce jsem se domluvila, že to zkusíme přirozeně (pokud se vyvolávanému dá říkat přirozený). Měla jsem radost, že k tomu v nemocnici přistupují pozitivně a víceméně mi fandí. Moje největší obava totiž byla, že mi napíšou císař a hotovo. Překvapilo mě, že mi neměřili jizvu, nebo to aspoň nemám nikde v papírech. Jenom se ptali, jestli s ní nemám nějaký problém.

Termín vyvolání byl 39+2, pokud neporodím dřív. Domlouvala jsem malé všemi způsoby včetně ricínového koktejlu (blééééé), ale nedala si říct. Takže ve čtvrtek dopoledne nástup do porodnice.

Zavedli mi půl tabletky (po prvním císaři se totiž smí vyvolávat jen polovičními dávkami). A začaly mi nějaké ty bolesti. Sice nepříjemné, ale tak po deseti patnácti minutách. Byla jsem otevřená na prst, jako už pár minulých týdnů.

No kolem šesté to začalo. Bolesti byly intenzivnější a asi po dvou minutách. Šla jsem v sedm na monitor a tam už jsem si musela hlasitě ulevovat. Vyšetřil mě doktor, ten samý, co mi minule dělal císař, a prý žádná změna. Nabídl mi něco proti bolesti, ať se prospím. Souhlasila jsem s tím, že si stejně budu muset ušetřit síly, protože to asi bude dlouhé.

Šla jsem zpátky na pokoj a tam bolesti začaly už v kuse, prostě po minutě a trvaly minutu. Vše mi šlo do podbřišku a do kříže a byla to teda síla!!!

Jak mě viděla sestra, tak mě odvedla znovu k doktorovi. Opět žádná změna, jenom hrdlo měkčí. Sahal do mě v kontrakci, jindy to ani nešlo. Hezky jsem si u toho zakřičela. Říkala jsem si, jak dlouho tenhle masakr vydržím, když se neotvírám, ale stále jsem byla rozhodnuta to zdárně ustát. :-)

Doktor se mě zeptal, jestli nechci na porodní box, ať neruším ostatní pacientky. :-) Byla jsem fakt ráda. Přišla tam ke mně super porodní asistentka, že potřebuje delší monitor. Na to jsem jí odpověděla, že to asi ne, že mám kontrakce v kuse a na monitoru prostě ležet nezvládnu. Respektovala to.

Šla jsem do sprchy, kde jsem ani nevím, jak dlouho klečela u balónu, a snažila se těšit na miminko a zvládat ty kontrakce. Pak pro mě přišla PA a jestli prý budu chtít epidurál. No jasně že chci!!! :-) To, že jsem věděla, že se mi za chvíli trochu uleví, mi strašně psychicky ulevilo. Ale pořád jsem se nemohla hýbat, prostě nic, kontrakce jedna za druhou. Pa za mnou přišla, ať zavolám partnerovi, ale já jsem si nebyla schopná si ani podat telefon. Z kabelky mi ho vylovila a já konečně zavolala.

Hned mě pak vyšetřila a prý jsem otevřená na pět. Jupíííí, takže to někam pokračuje. Měla jsem strach, že trpím zbytečně, a ono to tak hezky pokračuje. Další kontrakce jsem prodýchávala s větší chutí. :-)

Přišla anestezioložka a píchla mi epidurál, že do půl hodiny zabere. Přišel partner a já jsem i v těch bolestech byla v sedmém nebi. Když byl u mě, dodávalo mi to jistotu. Masíroval mi záda a já čekala na tu úlevu po epidurálu.

Ale co to? Bolesti se stále zhoršují, i když jsem teda nechápala, že to jde je mít ještě intenzivnější. Dospěla jsem k závěru, že na mě tyhle spinály a epidurály prostě nefungují. Seděla jsem na lůžku, nohy jsem měla spuštěné dole a najednou jsem cítila, že už se tam dole malá nějak tlačí. PA přišla, že ten monitor prostě musíme udělat, ať si lehnu. Sdělila jsem jí ten pocit tlaku a ona že mě vyšetří.

Lehla jsem si a jak do mě dala ruku, řekla, že jsem na osm a v tom mi praskla voda. Jenom jsem zařvala, že rodííííííííím. Jenže PA se studentkou ode mě odskočily a jaly se hledat rukavice a volaly na partnera, ať zmáčkne tlačítko na lékaře. Tak jsem zařvala „Hlavička, už jdéééééééé.“ a PA se konečně ke mně obrátila a pomohla mi přidržením hlavičky.

Byl to totiž šílený tlak, děloha konečně začala dělat svojí práci a já jsem potřebovala všechny síly, aby malá ze mě nevyletěla jak špunt. Slyšela jsem, ať tolik netlačím, ale prostě moje tělo tlačilo a já jsem mu bránila, jak jsem mohla. Detailně jsem cítila, jak malá prochází brankou, cestami a tlačí na hráz.

Uvědomovala jsem si, že musím zpomalit, ať se neroztrhnu. Rodila jsem vleže s pokrčenýma nohama jak za starých časů. :-) Malá ze mě vyklouzla jak po tobogánu s ručičkou u hlavy, díky tomu jsem si zasloužila jen jeden kosmetický steh. :-) Díky ti, Aniballe! :-) Potom přiběhl doktor a dětská doktorka.

Malá se narodila 23:55. Partner měl nakonec vše v přímém přenosu, i když jsme byli původně domluveni, že odejde, protože se bojí, že by to nedal. :-) Ale prostě se nestihl odklidit. :-) Při tlačení jsem viděla, že stojí mezi mýma nohama za PA, teď ale tvrdí, že to bylo úžasné.

Po porodu mi malá přistála na bříšku, doktor mě kontroloval a udělal ten steh. Malou zkontrolovali taky agpar 9-10-10. Byla trochu fialovější a už jsme s malou v náručí odpočívaly. Pak jsem se odebrala do sprchy a na pokoj a už jsem ani nevěděla, že jsem rodila. Oproti císaři sto a jedno.

Jsem moc ráda, že jsem si to celé prožila, byl to fajn porod. Když to shrnu, tak ty kruté bolesti byly asi čtyři hoďky a to finále bylo prostě za odměnu. Ráda na to vzpomínám a když si vybavuji ty pocity štěstí a naděje, které jsem celou dobu měla, tak mám stále slzy v očích.

Koukám, že jsem napsala skoro román, tak snad se to bude dát číst. :-)

Hodnotilo 20 lidí. Score 4.5.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
mirka.b
Stálice 73 příspěvků 16.05.15 07:13

Tak aspoň že jste to měla rychle za sebou a partner je podle mě ta nejlepší opora. :) a můj názor je že by u porodu měl být protože v tů chvíli žena potřebuje oporu i když to fyzicky nevnímá furt ví že tam je. :)

 
Ali-Ali
Extra třída :D 11138 příspěvků 16.05.15 08:02

Gratuluju k tak peknemu porodu. jinak ja bcyh mohla napsat o prisernem prirozenem po hezkem cisari ;) ruptura pochvy, hodinove siti „zaziva“, krvaceni, kapacky, jip, hojeni horsi a delsi nez po cisari.
to jen tak, ze ne vzdycky je to takove slunickove :D

 
petulkas
Závislačka 2914 příspěvků 16.05.15 08:14

Super konec :) no vyvolávaný porod jsem měla podobný, taky bolesti v kříži a podbříšku, vůbec jsem se neotvírala, já teda epidural nechtěla, po 14 hodinách od první tablety kdy jsem měla bolesti po dvou minutách mi dali injekci na zastavení bolestí, ale nepomohla… bolelo to pořád stejně a chtěli po mě ať se vyspím :mrgreen: no pak se porod rozjel asi sám a od 3 do 4:30 byla malá venku ale neměla jsem ji tak rychle venku jako ty :mrgreen: je fakt super, že jsi mohla rodit přirozeně a že to nakonec šlo tak rychle :hug:

 
Rakosnicek1983
Závislačka 2883 příspěvků 16.05.15 08:29

Ja mam za sebou plánovaný cisar a nevim, co by ne donutilo si zkusit přirozený. Jednu jizvu mam na břiše, tak dalsi chci mit opet tam a ne jeste dole a riskovat veci, ktere zažila napr Ali-ali.

 
Duckula
Generální žvanilka 23214 příspěvků 16.05.15 09:45

Super, gratuluju :kytka: :kytka:, čeká mě brzy to samé, tak pevně doufám, že dopadnu jako ty a ne @Ali-Ali.

 
pajinka256
Kecalka 135 příspěvků 16.05.15 10:10

Deníček krásně napsaný, gratuluji k úspěšnému porodu :kytka:

 
skoromamuška
Závislačka 4667 příspěvků 16.05.15 10:57

Váš deníček mi moc zlepsil náladu a odhodlání k porodu který me čeká do měsíce. Prvni byl císař pro KP a ted doufam a věřím v pěknejsi zážitek i rekonvalescenci :mavam:

 
Chocolatelover
Stálice 59 příspěvků 16.05.15 13:16

Krasne.

 
tkub
Zasloužilá kecalka 864 příspěvků 16.05.15 13:23

Moc děkuji za tento deníček, i já doufám, že na podruhé budu rodit vaginálně!

 
zolycka
Kelišová 6726 příspěvků 16.05.15 13:31

Děkuju za deníček :) první bylo plánovaný císařem pro KP, doufám, že druhé už bude přirozeně se vším všudy (myšleno bonding, bez separace atd) :kytka:

 
Barbulka
Závislačka 2762 příspěvků 16.05.15 13:58

Gratuluji :kytka: krásný deníček

 
verulicek  16.05.15 15:36

Super :-) nicméně chlapa bych při porodu mezi nohy nepustila..můj byl hezky bokem u hlavy :-D

 
AnnaF
Ukecaná baba ;) 1804 příspěvků 16.05.15 21:52

Ahoj, taky dekuju za nadejeplny denicek, mne ceka porod nekdy ted brzy :lol: a po prvnim cisari se to bude zkouset prirozene (za coz jsem moc rada). Jen me prekvapuje, ze jsi mela vyvolavany, mne rekli, ze pokud se to nerozjede do konce 41. tydne samo, tak pujdu pod kudlu, ze vyvolavat nemuzou :nevim:.

 
dani24687
Neúnavná pisatelka 15429 příspěvků 16.05.15 22:35

Ahoj, jak nefungoval spinal??? 8o

 
90-60-90
Zasloužilá kecalka 700 příspěvků 17.05.15 14:15

Při tlačení jsem viděla, že stojí mezi mýma nohama za PA, teď ale tvrdí, že to bylo úžasné.

No nevím :)
Gratulace :srdce:

 
variska
Zasloužilá kecalka 787 příspěvků 26.05.15 09:51

Holky moc děkuji za komentáře, mám doma takový šrumec, že ani nestíhám chodit na internet :)

 
variska
Zasloužilá kecalka 787 příspěvků 26.05.15 09:52

@Ali-Ali To mě mrzí, takové komplikace, kdyby tak všechny ženy mohly rodit jak po másle :)

 
variska
Zasloužilá kecalka 787 příspěvků 26.05.15 09:59

@Rakosnicek1983 No mě donutilo to, že mi nefungovala anestezie, takže si to dokážeš představit, hrozná rekonvalescence a pocit že mě ochudili o narození mého miminka a měla jsem pravdu, to co se s tebou dějě při porodu a po něm je něco nepopsatelného, jak jsem malou porodila, byla to pro mě nejkrásnější chvíle na světě, malá vypadala také spokojená ;). prostě jsem si říkala, že čas na císaře nastane, až když budou komplikace, vždyť sál je přece hned vedle. To jsou teda ale jen moje pocity, jsem pro ať si každá žena rodí jak si přeje

 
variska
Zasloužilá kecalka 787 příspěvků 26.05.15 10:01

@Duckula Myslím, že pozitivní přístup dělá hodně :), u mě teda ve spolupráci s aniballem :lol:

 
variska
Zasloužilá kecalka 787 příspěvků 26.05.15 10:02

@skoromamuška Tak držím palce ať to dopadne podle vašeho přání :kytka:

 
variska
Zasloužilá kecalka 787 příspěvků 26.05.15 10:03

@tkub jsem moc ráda, že jsem tím povzbudila ostatní maminky po císařském řezu, že i tak to jde

 
variska
Zasloužilá kecalka 787 příspěvků 26.05.15 10:06

@zolycka Moc ti přeji aby ti to vyšlo, ono je asi důležité vědět, jak k tomu přistupuje vybraná porodnice, vždyť i tady se ženy dohadují, že jim po císaři už nechtějí dovolit porodit vaginálně, natož vyvolávaně

 
variska
Zasloužilá kecalka 787 příspěvků 26.05.15 10:07

@verulicek Já jsem jaksi neměla na výběr, původně měl být za dveřmi :lol:

 
variska
Zasloužilá kecalka 787 příspěvků 26.05.15 10:10

@AnnaF něco jsem o tom přečetla, vyvolávat se opravdu může, ale jenom sníženými dávkami, proto je menší šance, že to zafunguje. Ale záleží asi na té které porodnici, jaké tam mají postupy. Jsem ráda, že v té mojí mi hráli do noty

 
variska
Zasloužilá kecalka 787 příspěvků 26.05.15 10:11

@dani24687 No nevím jestli to tady psát, ale já jsem asi fakt exot tak se podle toho neřiďte, ale začali do mě řezat aniž bych byla znecitlivěná

 
variska
Zasloužilá kecalka 787 příspěvků 26.05.15 10:13

@90-60-90 Nemyslím, že byl úžasný pohled mezi mé nohy, ale že byl celkově rád, že u toho nakonec byl :lol:.

 
Duckula
Generální žvanilka 23214 příspěvků 26.05.15 10:55

@variska jj, taky si myslím, mám Aniball, masážuju hráz, koupila si senný květ na sedací koupele, dnes sem byla na zprovoznění čípku (je po konizaci zatuhlý) a přemýšlím, co můžu ještě udělat pro to, aby to vyšlo :D
Díky moc za povzbuzení :hug:

 
dani24687
Neúnavná pisatelka 15429 příspěvků 26.05.15 17:44

No to si delas… fuj 8o

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama