Překotně a skoro sami v porodnici

Porod
  • marturka
  • 19.06.14

I v akreditované fakultní nemocnici můžete zažít překotný porod, kdy budete na porodním pokoji pouze se svým partnerem odkázáni jeden na druhého. Článek napsal můj přítel, za jehož přítomnost u porodu jsem neskutečně vděčná. Byl mi jedinou oporou a Bůh ví, že jsem přemýšlela svého času, zda jej k porodu vůbec vzít. Tady je náš příběh...

Patřím jistě mezi mnoho tatínků, co v těchto dnech oslavují narození svého dítěte, ať už syna nebo dcery, ať už prvního, druhého nebo třetího. Náš Bertík měl teprve včera termín porodu, já už ale mám za sebou několik dní oslav s rodinou a přáteli. Narodil se totiž za dramatických okolností o 17 dní dříve.

Tento příběh je určený zejména nastávajícím tatínkům, aby nepodcenili svou přípravu k účasti u porodu.

Bertík je už mé třetí dítě, ale u porodu jsem byl teď poprvé. Nechtěli jsme s partnerkou nic podcenit, a tak jsem si vzal raději hodně dopředu volno v práci, a protože to máme do porodnice ve fakultní nemocnici 75 kilometrů, tak jsme si připravili do auta „balíček pro překotný porod“, kdybychom náhodou nedojeli a rodili někde u kostela nebo na benzínové pumpě. Třetí dítě jde prý na svět nejrychleji a může to být od prvních kontrakcí i za tři hodiny nebo ještě dříve.

No cesta autem trvá hodinu a půl, možná hodinu při porušení všech dopravních předpisů. Bližší porodnice nepřicházela v úvahu, takže jsme byli připraveni vyrazit už při prvních poslíčcích a nečekat, až odteče plodová voda a budou kontrakce už po minutě.

Ve výše uvedeném balíčku v zavazadlovém prostoru auta jsme měli ve fólii zabalenou teplou deku, nějaké ručníky, sterilní obvaz na podvázání pupeční šňůry, nůžky, náplasti, navlhčené ubrousky a vytisknutý návod na postup, samozřejmě z internetu. Balíček jsme nakonec nepotřebovali, avšak přestože jsme rodili na porodním pokoji ve fakultní nemocnici, kde jsme dojeli předem a v klidu, byli jsme na překotný porod skoro sami, jako bych pomáhal partnerce někde v autě na benzínce.

Do porodnice jsme přijeli ráno, protože má partnerka začala mít zdravotní komplikace a porod musel být vyvolán dříve. V 9.00 dostala tabletku tam, kde se nepolyká a nezapíjí, a po dvou hodinách měl začít porod. Bohužel v 11.00 cítila jen slabé kontrakce, které se ještě ani neprojevovaly na přístrojích, a tak jí dali ještě čtvrtku tabletky další. Mezitím ji připravovali vstup na epidurál, kdy mne anesteziolog poslal na šest minut na chodbu, na které jsem byl nakonec minut dvacet pět. A když vyšel ze slovy „Tak už je zase vaše, nešlo to moc dobře, ale je to tam, kde to má být.“, tak jsem po příchodu na pokoj od své partnerky zjistil, že jí epidurální katetr zavedli až na pošesté, kdy ji bolela půlka rozpíchaných zad.

Ale epidurál se zaváděl také z toho důvodu, že kdyby do 18.00 neproběhl fyziologický porod, tak by se jelo na operační sál k provedení císařského řezu.

Asi ve 13.30 začaly už silnější kontrakce, které šly už rychleji za sebou. Kolem 15.00 přišla anesteziologická sestra a do kanyly pro epidurál vpravila dvě stříkačky Sufenty. Těsně předtím přišel doktor a propíchl vak blan a začala odtékat plodová voda. Kontrakce už splynuly do jedné jediné bolesti. Měl nastat blok od bolesti, ale nenastal. Místo toho se rozjel překotný porod, což se asi u 4 % žen stává.

Má partnerka měla velkou bolest a cítila spontánní tlak, který nemohla ovlivnit svou vůlí, na což porodní asistentka zareagovala tak, že z ní udělala hysterku a ze mne pitomce se slovy, že porod bolí, co jsme si jako mysleli a že má partnerka nemůže ještě tlačit, protože je otevřená teprve na šest centimetrů. A pokud bude, tak se jí zduří branka, což porodní cesty naopak ještě zúží.

No a s těmito slovy odcházela z porodního pokoje. Doktor už byl dávno pryč, odešel hned po propíchnutí vody. Já jsem věřil své partnerce, která už rodila potřetí a dobře věděla, že už neodvratný porod nastal a tlak vypudit dítě už nejde zastavit.

Stál jsem partnerce u hlavy a držel ji za ruku. Ona klečela na čtyřech na porodním křesle, na kterém nebyly namontovány podpěry pro nohy, protože byly demontovány při aplikaci epidurálu anesteziologem a už je nikdo nestihl zpět namontovat. Celkově nebylo křeslo na porod nijak připraveno, všichni měli moře času. Partnerku jsem musel také otočit sám, protože tam nikdo nebyl a ona už to sama nezvládla.

Pak jsem popošel, podíval se na poševní vchod a a viděl jsem, že se rozevírá a ven se dere hlavička dítěte. Tak jsem na odcházející, absolutně neempatickou porodní asistentku zařval, že má partnerka už rodí.

Ta se tedy s pohrdavým úšklebkem od dveří vrátila zpět a když uviděla, co se děje, tak si rychle chtěla nasadit rukavice, ale stihla jen jednu. Druhou už nestihla, protože jsem na ni křičel, ať proboha chrání hráz, a už jsem chtěl oběhnout partnerčinu nohu a udělat to sám. Ona ale byla přece jen blíž a vzala kousek látky a hráz jednou rukou táhla dolů. Já jsem ji nabízel podržení druhé rukavice, aby si ji mohla nasadit. Ona mne ale naléhavě žádala, abych zmáčkl zvonek na přivolání zdravotní sestry umístěný nad postelí, což jsem tedy učinil.

Do místnosti velmi klidně přišla druhá porodní asistentka, ale když na ni její kolegyně zakřičela, tak rychle přidala do kroku a pomáhala ji nasadit druhou rukavici. Samozřejmě, jak byly obě ve stresu, tak malíček zůstal volný, ukazováček byl v místě palce a palec už nebylo kde dát. Ale i s takto deformovanou rukavicí chytla hlavičku našeho chlapečka a pomohla vyndat také ramínka. A Bertík byl venku.

Krátce zaplakal a už byl na bříšku maminky. Teprve v tomto okamžiku druhá porodní asistentka zapnula vyhřívací box, ve kterém byl pak Bertík očišťován po vážení a měřen. V době, kdy tam byl, na displeji svítilo 26 °C, box má být samozřejmě vyhřátý minimálně na tělesnou teplotu dítěte. V době, kdy už tam Bertík nebyl, bylo na displeji teprve 35 °C.

Mě v tom zmatku ani nenechaly přestřihnout pupeční šňůru, ale byl jsem rád a děkoval mé partnerce, že to zvládla a porodila mi syna. Oba dva jsme byli dojatí, partnerka moc unavená a já hodně šťastný, ale i hodně naštvaný. Tento článek píšu s odstupem několika dní, jinak by byl asi mnohem ostřejší.

Takže rodili jsme překotně, i když ne v autě na parkovišti, ale stejně skoro sami, nebo vlastně s nevěřící neempatickou porodní asistentkou, která si myslím sama nakonec oddechla, že to dobře dopadlo. Doktor zrovna něco někde předával a anesteziologická sestra, která aplikovala druhou dávku Sufenty, která měla začít působit až kolem 16.15, sotva vyšla z porodního pokoje na chodbu.

Bertík se narodil v 16.03. Bez působícího epiduralu s rozpíchanými zády partnerky, bez lékaře (placentu i partnerku pak ale po příchodu zkontroloval) a málem i bez porodních asistentek.

Venku zuřila bouřka a když se Bertík poprvé nadechl, udeřil v blízkosti silný hrom, až se všichni kolem porodní postele lekli a nadskočili (kromě partnerky, která byla ráda, že je to za ní a bouřku proto moc nevnímala). Je to nějaké znamení? Snad po tom všem dobré…

Tak tedy na závěr přeji Bertíkovi hodně zdraví a síly do života. A porodním asistentkám více empatie a důvěry ve slova klientek a respektu k jejich stavu, aby je neposílaly v době, kdy už rodí a nemohou se ani pohnout, do sprchy nebo na balón. Rodička sama nejlépe ví, co se s ní děje a jak porod probíhá, a tak by měla řídit porod ona a porodní asistentka by ji měla jen pomáhat, uklidňovat ji a být ji oporou - ne studenou autoritou vypouštějící zraňující slova, která nakonec skoro nepomůže.

A dámy, berte sebou do porodnice své partnery. Člověk nikdy neví, jestli se z nich nestanou amatérští porodníci, protože se může stát, že to bude jediný člověk, který vám bude moct pomoci. I když budete v moderní porodnici s akreditací plné erudovaného personálu, který však včas nebude tam, kde má být!

Ještě že jsem věděl, co mám dělat. A pánové, je důležité zachovat chladnou hlavu, i když je to v tak vypjaté emoční situaci velmi těžké.

Hodnotilo 67 lidí. Score 4.5.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
 
Krkael
Generální žvanilka 21860 příspěvků 19.06.14 05:17

Denicek hezkej, nicmene predstava ze bude partner „studovat“ na prekotny porod a pa rikat at drzi hraz, no v nasem pripade minimalne usmevne.

 
kaja00
Extra třída :D 12726 příspěvků 19.06.14 05:25

Pekny denicek, gratuluji k synovi :kytka:

 
AniNevim
Neúnavná pisatelka 17003 příspěvků 19.06.14 07:23

Gratulace ke dvema tak skvelym chlapum! Jeste, ze mas ve svem zivote takovou oporu, protoze jina slova me nenapadji, musela bych hodne ostra na adresu tech pipin. Uplne jsem videla ten studeny cumak, co pomahal na svet memu synovi :roll:
Hodne zdravi vam vsem :kytka:

 
Krrysa
Extra třída :D 13918 příspěvků 19.06.14 07:37

Mě přijde super, že chlap se zajímá natolik, že ví, co se má a nemá a nečumí jak puk, v horším případě se kácí… :P :P

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2482 příspěvků 19.06.14 07:45

Taky jsem u třetího zažila tzv.´´překotný porod´´.Tedy po 32 hodinách vyvolávání, kdy nebyl naprosto žádný posun a miminku se dolů teda vůbec nechtělo, jsem se během dvaceti minut otevřela z dvou cm na deset a manžel, který si jen na vteřinku odskočil, to málem nestihl. Gratuluji k synovi, i manželovi. Ten můj mi byl u posledního porodu oporou celé ty dva dny a i díky němu na to krásně vzpomínám..

 
lucka83
Hvězda diskuse 46085 příspěvků 60 inzerátů 19.06.14 07:55

Krasnej denicek, gratuluji jak malemu chlapeckovi tak i k velkemu chlapakovi ktery te podrzel pri porodu a pomohl, malo ktery chlap by tohle zvladl, smekam klobouk :kytka:

 
kve-tinka
Závislačka 4032 příspěvků 15 inzerátů 19.06.14 08:02

Gratuluji k Bertíkovi :kytka:… a pane nejste Vy absolvent vysoké školy? protože tak napsaný deníček a naštudované vše kolem porodu. :think: :mrgreen:

 
kve-tinka
Závislačka 4032 příspěvků 15 inzerátů 19.06.14 08:03

@Krkael zavedla bych do aut k lékárničce první pomoci ještě balíček na překotný porod. ;)

 
Lemuska
Kelišová 5342 příspěvků 19.06.14 08:04

Teda 8o Určitě se vám za hřmění hromu báječný chlapeček, který vám bude dělat samou radost :kytka: Gratuluji.

 
Petra2829
Echt Kelišová 7889 příspěvků 19.06.14 08:15

Tak tedy na závěr přeji Bertíkovi hodně zdraví a síly do života. A porodním asistentkám více empatie a důvěry ve slova klientek a respektu k jejich stavu, aby je neposílaly v době, kdy už rodí a nemohou se ani pohnout, do sprchy nebo na balón. Rodička sama nejlépe ví, co se s ní děje a jak porod probíhá, a tak by měla řídit porod ona a porodní asistentka by ji měla jen pomáhat, uklidňovat ji a být ji oporou – ne studenou autoritou vypouštějící zraňující slova, která nakonec skoro nepomůže… Jak paravdivé. Díky že jsi to tu napsal. Ať se bertíkovi na světě daří a vyroste z něj takový táta jako jsi ty. :mavam:

 
svycarka
Kelišová 6886 příspěvků 19.06.14 08:19

:palec: jsi bezva chlap. Pripraveny jak skaut skutecne na cokoli. ;)
Asistentku snad ani komentovat nebudu- zase „jedna“ co se spatne vyspala. Bertikovi vse nej a vam mnoho, mnoho radosti :kytka:

 
Jitka79
Závislačka 3533 příspěvků 19.06.14 08:20

Gratuluce všm třem zúčastněným ;) hezký deníček

 
sparaxis
Kecalka 219 příspěvků 19.06.14 08:34

Gratuluji rodicum k chlapeckovi a chlapeckovi ke statecnym rodicum! Bohuzel tohle neni vyjimecni pripad, o kterem bych uz slysela…Osobne bych podala stiznost. Pokud verejnost nezacne sama tlacit na zmenu pristupu v porodnich predevsim tem fakultnim, nelze cekat nejakou zmenu. Porad se resi domaci porody, jestli ano nebo ne, ale nikdo neresi vlastne proc (upozornuji jen ze sama nejsem jejich zastancem)!!!

Příspěvek upraven 19.06.14 v 08:35

 
Run
Generální žvanilka 20201 příspěvků 19.06.14 08:43

Aha, takže můj porod byl taky překotný, možná víc, protože jak mi napíchli epidurál, ječela jsem jak blbeček, že se pokakám :mrgreen: No když na to vzpomínám, vlastně PA zavolala rovnou ta anestezioložka. Ale já rodila v Motole před rekonstrukcí, tam by se člověk vždycky dovolal, „sály“ byly oddělené jen přepážkami. Nevšimla jsem si žádného pohrdavého úsměšku. A že jsem jim dala důvod k několika :P
No tak hlavně, že jste měli splněné domácí úkoly a zvládli jste to ;)

 
Sharkinka
Povídálka 48 příspěvků 19.06.14 09:01

Já zažila podobný porod. Díky bohu za manžela. Rodila jsem první dítko, takže mě ani nedocházelo, že už je to. Vyvolávali mi porod, ležela jsem na nadstandartu v Podolí. Všichni odešli a já měla kontrakce, při kterých prostě nešlo netlačit. Manžel šel volat asistentky, ty ho odbyli, že se opravdu nic neděje a že porod prostě bolí (hysterická prvorodička to vyznělo)..Pak mi odtekla voda a fakt už tělo tlačilo, takže manžel šel řvát na sestřičky, ať laskavě přijdou, já byla už mimo…přišly dvě strašně líně, otráveně a co se tedy děje? Řekla jsem, že tlačím. Sestra, že to teda nesmím. Vím jen, že jsem zařvala, že jak to mám udělat, že to nejde. Ona, že se tedy podívá. Ta se vyděsila!! :-)) A hned se rodilo..:-)) Kdyby ale nebyl manžel, tak nevím, asi bych porodila. Určitě bych si pomoc nezavolala…

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1943 příspěvků 19.06.14 09:07

A proto jsem ráda, že jsem rodila doma s empatickou a nápomocnou P. A., která se ode mně nehnula a kontrolovala mě každých 5min přikládáním monitoru. Radila, jak se mám natáčet, aby dítě dorotovalo, jakou polohu zvolit při samotném porodu, pomohla mě osprchovat, oblékla děťátko…vše v klidu a pohodě. Zašila mě tak, že jsem nic necítila a mohla hned po porodu normálně fungovat.

Přesně pro ten přístup, jaký jste zažili vy, jsem u druhého dítěte zvolila tuhle možnost a jsem za ten prožitek moc vděčná.
Ti, co bezvýhradně věří nemocnicím a na nic se dopředu nepřipraví, na to můžou dojet…Tím nemyslím vás. :*
Ať už je vše v pořádku a dobře prospíváte. Díky za sdílení vašeho příběhu! :kytka:

 
hmvpapir
Ukecaná baba ;) 1557 příspěvků 19.06.14 09:48

Moc hezký deníček, až jsem se trochu vylekala, jak bude probíhat můj 3. porod, protože jsem měla překotný už ten druhý, a to nebyl vyvolávaný. Od prvních bolestí byla dcera za 1,5 hodinky venku. Takže až budu potřetí těhotná, tak si ten kufřík do auta asi taky seženeme :D a manžela ponaučíme :-D. Naštěstí manžel není omdlívací a rád se přiučí něčemu novému :-D. U obou porodů vše viděl a měl z toho Vánoce :lol:, magor.

No ale k té sestře, asi bych ji seřvala na místě, a měla by se omluvit. Tohle nesnáším. A souhlasím, žena prostě pozná, že už je opravdu porod. Jo jsou samozřejmě některé opravdu hysterky, ale když už měla 3.porod? Sestra prostě kráva, co dodat! Dobře, že to dobře dopadlo.
Přeji synkovi hodně zdraví :) :kytka:

 
hmvpapir
Ukecaná baba ;) 1557 příspěvků 19.06.14 09:51

@Petullka82 Úmyslně rodit doma bych neriskovala ani za milion!

 
Arya-andilek
Kecalka 130 příspěvků 19.06.14 10:22

Bezne na denicky nereaguji, ale uz mi to neda… Chapu Vase rozhořčení, ale verte mi, ze kdyz rodicku vysetrite a za 5 minut vam rekne, ze potrebuje tlacit, tak to. stejne v 95% jeste na tlačeni neni a dalsim zbytecnym vyšetřováním byste akorat. zvysovali riziko zaneseni. infekce… ale co me dokaze vytocit jsou reakce uzivatelek ktere by si hned sly stezovat, podavat zaloby a podobne, kdyz o tom vedi kulovy a hned odsuzuji ceske porodnictvi a porodni asistentky… je mi z vas spatne!! A ted se do me pusťte…
Edit: ale klobouk dolu pred tatinkem, ktery si nastuduje takhle porod!

Příspěvek upraven 19.06.14 v 10:24

 
Olivyia
Kecalka 220 příspěvků 19.06.14 10:46

No tak myslím, že by při porodu měli vždycky reagovat na pocit rodičky. Mě to samotnou překvapilo. Rodila jsem třikrát a vždycky se porod rozjel velmi rychle. A při prvním jsem vůbec netušila co se děje, takže když mě sestra odváděla vyzvednout tašku a manžela, tak jsem si při kontrakci rychle hledala židli kam si sednu. Ona mi říkala, ať si nesedám ať si ji pěkně prodýchám ve stoje a já jsem jí říkala, jestli si nesednu, že to dítě ze mě snad vypadne. Okamžitě zareagovala a říkala, tak to už rodíte, běžíme na sál. A měla pravdu. Při druhém v jiné porodnici také… a to mě posílala na přípravu a když jsem řekla, že musím tlačit, bez váhání pochopila. Je to nejspíš o lidech. Já měla štěstí na personál a vy máte štěstí, že máte tak pohotového manžela. Gratuluju :kytka:

 
nelllinka
Kecalka 194 příspěvků 19.06.14 10:57

Kricel jsem at proboha chrani hraz…Tady asi nekdo spal v knihovne…Net­vrdim, ze vsude je bezva milej personal, ale ani tyhle amateri co stravi hodiny na googlu a pak vedi vsechno nejsou nic moc…
Pracuji cely zivot jako sestra na ARU a nastesti jsem takoveho experta z rad pribuznych,kt.by me poucoval, co mam delat nepotkala :dance:

Příspěvek upraven 19.06.14 v 11:00

 
nelllinka
Kecalka 194 příspěvků 19.06.14 11:02

@Arya-andilek Souhlasim!

 
Kacatko83
Závislačka 3552 příspěvků 2 inzeráty 19.06.14 11:34

Pekny denicek a za me je fajn ze se i muzi zajimaji o porod co a jak probiha a ze jste tak pomohl sve manzelce :-) to se malokde vidi.my rodily 6h spontalne a najednou po epiduralu sup sup a cisar manzel byl s toho vyklapany nevedel co a jak a samozrejmne nic neoslavoval protoze pry to pro nej nebyl vubec pekny zazitek za maleho jsme ja i on samozrejmne radi a az po nejakem tydnu jsme to oslavily.muj partner v tehu mi rekl jak jsme se tak bavily o porodu…to ti to tam znovu daji ne myslel nevim co tim myslel ale vim, ze jsem se tomu smala te nevedomosti.

 
emílie.miller00
Povídálka 43 příspěvků 19.06.14 12:26
to je síla!

Je mnoho porodních sester, které jsou bez citu, doslova megery…já se divím, že nejdou dělat něco jiného, když je tato práce nebaví a nemají k ní vztah. Tatínku gratuluji k synkovi i k super zvládnutému porodu! :potlesk:

 
sparaxis
Kecalka 219 příspěvků 19.06.14 12:28

@Arya-andilek Arogantni pristup PA, v dusledku ktereho mohlo dojit k zanedbani pece, rozhodne problem je. Co kdyby tam pacinetka byla sama, mela zatracene kliku, za s ni byl pohotovy partner a privolal pomoc. Cely denik je jen o pristupu, arogantnim chovani a minimalnimu respektu k pacientce. Pokud je protivna prodavacka nebo urednice, vem to cert, ale tady jde o vic, nemyslite?

 
marturka  19.06.14 12:49

@sparaxis Přesně jste to vyjádřila. Můj partner není odborník, samozřejmě je to normální chlap, přestože pochází z lékařské rodiny. Ale skutečnost byla pro mne šílená, kdybych tam byla sama, nejenže jsem umírala bolestí a takovou nikdy, skutečně nikdy, nezažila, ale neměla bych sílu se otočit, či jakkoliv zachytit dítě, které bych porodila přímo nějak pod sebe. Byla jsem nešťastná z toho, co se děje, jak se k nám má porodní asistentka chová, ale veškeré síly mi zabralo překonávání bolestí. Partnera mi bylo líto, že tohle musí vidět, protože jsem nebyla schopná unést tu bolest a křičela opravdu hodně moc a dlouho. Když se maličký narodil, děkovala jsem jedinému člověku na světě…a plakala. Tento muž je jedinečný a úžasný člověk, považuji za štěstí, že je mým partnerem. Děkuji jemu i životu za něho.
Maličký Bertík je nádherný, jsem šťastná, že ho dneska můžu chovat v náručí a na tento porod chci raději zapomenout.

 
kve-tinka
Závislačka 4032 příspěvků 15 inzerátů 19.06.14 12:51

@nelllinka mě nejvíc bavili pacineti, kteří si sami určovali kam napíchnout kanylu. :mrgreen: :roll:

 
stankaSR
Kecalka 316 příspěvků 19.06.14 12:59

Gratulujem k synčekovi aj k výkonu otecka pri pôrode, wau. Mne tiež PA neverila, že už budem rodiť, keď som poslala muža po dvoch hodinách kriku do vankúša, nech ich pohľadá a povie im, že už je to tu. Nakoniec ma dosť neochotne zobrala na sálu, ale stále mala pindy, že ešte to nebude a pod. Potom bola prekvapená a lietali tam s kolegyňou ako špinavé handry, pretože malý sa už tlačil von, ale bol zaseknutý a narodil sa pridusený. Doktor tiež ani nestihol prísť k pôrodu, až keď bol malý vonku, tak ma skontroloval a zašil. Našťastie to dobre dopadlo, ale tiež nemôžem povedať, že to bol pôrod snov.

 
Anushka
Zasloužilá kecalka 995 příspěvků 19.06.14 13:06

Denicek mi trochu nahanel hruzu, jak studovany denicek, tak umely porod se vsim vsudy…

Jinak mne take PA rekla, at zazvonim, az budu mit nuceni tlacit a nestihla ani vyjit ze dveri… A ja byla stale na 8, takze jsem musela pulhodiny prodychavat, myslela jsem, ze je to ma posledni hodinka, bylo to strasne a i tak me to nutilo tlacit prilis brzo, takze jsem se potrhala. PA ale byla celou dobu se mnou, drzela me za ruku, psychicky podporovala.

Jeste by me zajimalo, zda mate termin prekotny porod i ve zprave? Mela jsem za to, ze za prekotny se povazuje ten, kde od nastupu prvnich kontrakci je dite do dvou hodin venku. Kamoska takhle mela asi 12h bolesti a pak ji dali epidural a za 7minut dite venku, take to nebylo brano jako prekotny.

 
Arya-andilek
Kecalka 130 příspěvků 19.06.14 13:19

@sparaxis : byla jste nekdy u porodu z pozice porodniku? Pokud byla rodicka otevrena na 6 cm nebyl duvod se domnivat, ze nalez udelal takovy pokrok, aby mohla tlacit. Nekdo tlaky pocituje uz na 6 cm, nekdo na 8, nekdo na deseti… je to zcela individuální. Nevidim v chovani pa zadnou aroganci, leda jak zminuje tatinek v denicku ze se s usklebkem vratila, coz lze brat jako vnimani tatinka ale ne z toho delat dogma, ze se pa tak tvarila. Vetsina porodnich asistentek by dle meho nazoru znovu rodicku nevysetrovala nebot by tak mohla cinit kazdych 5 minut bez rozdilu nalezu a jak jsem psala uz vys, kazdy vysetreni. zvysuje riziko infekce a dalsich komplikaci. Uz vidim ty komentare jak rodicka mela po porodu infekci nebo embolii atd. kvuli tomu ze ji zbytecne vysetrovali… a zase by byla chyba zdravotniku a bylo by si na co stezovat, ze?

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1943 příspěvků 19.06.14 13:29

@hmvpapir ano, pro tebe s tvým myšlením by to byl risk a je lepší rodit v porodnici, souhlasím.

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1943 příspěvků 19.06.14 13:30

@Arya-andilek ať se chovají empaticky, mile…nic víc se po nich nechce.

 
Patule
Kecalka 332 příspěvků 19.06.14 13:33

Jé, tak to by mě zajímalo, kde jste rodili… Pravděpodobně tam, kde já. Dost mi to připomíná můj porod s tím rozdílem, že manžel nestihl, takže jsem na to byla úplně sama, později tedy s asistentkou, doktoři nikde (byla noc). Podnožku jsem měla jen jednu - druhá nešla v té rychlosti postavit, takže jemné roztrhání až na stehnech… Dítě se narodilo přidušené, naštěstí stihla odněkud doběhnout dětská, takže to vyřešila. Naštěstí. Musím říct, že po tomhle zážitku se vůbec nedivím, že někdo chce rodit doma.

 
Ivana1000
Kecalka 476 příspěvků 19.06.14 13:47

Můžu se zeptat ve které porodnici to bylo?
Jinak samozřejmě gratuluji! :kytka:
Váš deníček je pro mě velkou inspirací na co všechno sebe a partnera připravit.

 
Sweet_Angel2
Závislačka 4951 příspěvků 19.06.14 14:04

@Arya-andilek A nemělo by se náhodou ke každé rodičce přistupovat individuálně a ne to brát jak housky na běžícím pásu? Přesně jak píšete…každá to má jinak, to znamená, že by měla sestra trochu víc vnímat rodičku.
Dost často tu čteme o arogantním přístupu porodních asistentek. Jak na nastavající rodiče řvou apod. Chtělo by to trochu tolerance a empatie, aby to všechno fungovalo. A to na obou stranách.

 
Juniper
Nováček 1 příspěvek 19.06.14 14:21

@kve-tinka Dokud se budou zdravotníci „bavit“ nad přáním pacienta, tak to bude pořád stejně špatné. Fakt vám nepřeju, abyste měla tak špatné žíly jako já. Mám bohaté zkušenosti s rozpíchanýma rukama, kolikrát mi sestry samy řekly „až vás budou chtít někde příště nabírat, řekněte jim, ať to udělají z téhle žíly, ušetříte si trápení“. Při revizi po spontánním potratu mi infuze celá vykapala do svalu nebo kam, protože, jaký div, sestra nerespektovala moje přání a pokusila se napíchnout jinou žílu, než jsem si přála já. Přišlo se na to až ve chvíli, kdy se mě snažili skrz to kanylu neúspěšně uspat. a pak přijde nějaká taková květinka a bude se šklebit, že chci u porodu kanylu žádnou, nebo pokud možno do hřbetu ruky. Zkuste si s třikrát přepíchanou kanylou a rozpíchanou loketní jamkou pochovat svoje dítě v náručí a bude vám jasné proč. Nikdy nevíte, jaký mají pacienti důvod ke svým neobvyklým přáním, a téměř vždy znají svůj zdravotní stav a anamnézu lépe než vy.

 
mater
Kelišová 7023 příspěvků 19.06.14 14:38

Měla jsem to stejné-vyvolávačka, furt nic..pak epi že císař a šup malá byla venku..jen s asitentkou že doktorka nestihla dobehnout…

 
Arya-andilek
Kecalka 130 příspěvků 19.06.14 14:41

@Petullka82: tak az vam empaticky a mile bude. delat pa zbytecna vysetreni, ktera mohou vest.ke.komplilacim jen abyste mela pocit, ze se k vam chova.mile, tak to bude v poradku?

 
Julika
Kecalka 306 příspěvků 19.06.14 14:47

@Arya-andilek Myslím, že pokud je zdravotník profík, milé a empatické chování je přeci samozřejmost! A paní rodila už potřetí tak snad asi věděla co cítí. Nehledě na to, že tatínek nemusel rodičku ani vyšetřovat, aby poznal, že rodí… :-) Skutečnost je taková, že jsou arogantní zdravotníci i arogantní pacienti… Vím o tom své. Já měla u porodu super personál, ale slýchávám ledacos.

Příspěvek upraven 19.06.14 v 14:49

 
marhulka13
Kecalka 167 příspěvků 19.06.14 14:49

Mám z toho rozporuplné pocity. Na jednej strane mám pocit, že rodička bola dosť hysterická a otecko až príliš študovaný internetom, keď ešte aj radil zdravotníkom, čo majú robiť. Asi by mi to liezlo na nervy, keby som ja bola tá PA.
Na druhej strane je pravda, že k ku každej rodičke treba pristupovať individuálne a byť empatický.
Ktovie, aký názor by na to mala tá PA
Každopádne prajem veľa šťastia

 
vantili
Kecalka 229 příspěvků 19.06.14 14:50

@Juniper tak ono jde především o to, aby se vymýtila arogance na obou stranách. Celkem věřím tomu, že se zdravotníci s arogantními a nepříjemnými pacienty setkávají denně. Potom je jistě těžké rozlišit, kdo „radí“ opodstatněně…

 
kve-tinka
Závislačka 4032 příspěvků 15 inzerátů 19.06.14 14:51

@Juniper ano,píchám i na přání pacienta kde ví, že má dobrou žílu. Takže se nemusíš do mě vůbec navážet. Až budeš mít zavedeno tolik kanyl jako já, tak se můžeme pobavit. ;) :mavam:

 
Arya-andilek
Kecalka 130 příspěvků 19.06.14 14:53

@Sweet_Angel2 : ano, samozrejme by se ke kazde melo pristupovat. individualne, ale to neznamena vysetrovat neustale, protoze.ma tlaky. na konecnik. To, ze pani. nevysetrila. neznamena, ze ji nevnimalala… lepsi pristup si dovedu predstavit pouze v tom, ze by rodicku drzela za ruku a kontrakce prodychavala s ni, ale to neni mozne pokud mate na starost jeste i dalsi zeny, za ktere mate zodpovednost a i za to dite, ktere se.rodi… a o. rvani na rodicky si. myslim svy, ano jsou vyjimky, ktere by porodni asistentky. delat nemely a skutecne rodicku napominaji, ale spis to prikladam citlivosti. rodicek v dane situaci. A setkala jsem se i s pripady, kdy byla rpdicka. slyset az do cekarny pres ctvery zavrene dvere. To se pak ozve i ta. nejprijemnejsi a nejvstricnejsi porodni asistentka…

 
Arya-andilek
Kecalka 130 příspěvků 19.06.14 14:58

@Julika s vami, ze se najdou.arogan­tni.jak zdravotnici tak pacienti., ale ze zdravotniku se czdycky udelaji ty nejvetsi bestie. Ale za tim, ze pa nechybovala si stojim. Nebot i kdyby se podivala.pa.tak jako tatinek, tak by to rrozevírání a hlavicki videt nemusela.ani par. vterin predtim. Ale.to uz jsme uplne v hypoteticke rovine…

 
quinny
Neúnavná pisatelka 16372 příspěvků 19.06.14 15:18

Za PA. Jak se tvarila mi neprislusi soudit, neni tu jeji nazor aby se vyjadrila.
Jinak mi prijdou zbytecne hystericke vykriky, ze nebyla slozena postel do spravne polohy, a co na tom zalezi ptam se :nevim:
Stejne jako trvani na chraneni hraze…mozna nechat partnerku v te pozici co byla, bylo byvalo pohodlnejsi pro ni i pro porod a zadne urputne chraneni hraze by nebylo treba.
Ze byla PA ve stresu to nevim z ceho. Myslite ze jeste nerodila bez dr za zadkem nebo jen s jednou rukavici?

Nezlobte se, za me z toho ocima laika delate zbytecne drama. Budte radi za bezproblemovy porod :hug:
Tim ale samozrejme vubec neomlouvam arogantni nebo neprijemne chovani one kolegyne, otazkou zustava jak uz tu nekdo psal jak jste se k ni chovali vy, ale ani tak by to omluvitelne samozrejme nebylo, ona je tam jako profik a mela by to zvladat bez emoci, to ze jsme ale vsichni jen lide neni snad treba vysvetlovat.

 
jizerka
Kecalka 125 příspěvků 19.06.14 15:23

@kve-tinka Ve stredu jsem byla pro hypoglykemii prevezena do Motola. Hodna sestricka se me pri napichovani kanyly ptala kam to chci, aby se mi dobre lezelo, ze glukoza bude kapat celou noc. Takze nechapu, proc by pacient-klient nemohl projevit svuj nazor, ze.

 
kve-tinka
Závislačka 4032 příspěvků 15 inzerátů 19.06.14 15:25

@jizerka samo že může, ale víš co, když nejsi zdravotník a nezažila jsi to, kdy si pacient dělá ze sestřičky služebnou, neznáš všechny ty věci kolem, tak je to pak složité. ;) Prostě každá mince má dvě strany. :kytka:

 
martas22
Extra třída :D 10075 příspěvků 19.06.14 15:44

Překotný porod je porod trvající méně než dvě hodiny a probíhající spontánně, tudíž žadne vyvolavaní… Každopadně gratulace k chlapečkovi :-) :kytka: :kytka: :kytka:

 
jizerka
Kecalka 125 příspěvků 19.06.14 15:45

@kve-tinka Ja vim, ze jsou nekteri pac arogantni a delaji ze sester sluzky no.Ale byla jsem rada, ze se sestricka se mnou bavila a rovnou nepichala, nemam viditelne zily, bylo by o zabavu postarano:-).Hodne me uklidnila, uplne jsem se prestala bat:-) Muzu se zeptat na jakem odd Kvetinko pracujes? Omlouvam se za zvedavost:-)

 
katterin
Stálice 67 příspěvků 19.06.14 15:49

Hezky deníček :pankac:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama


Reklama