Jak mě mateřství vyškolilo aneb šátek mě zachránil

Rodičovství

Jak je jasné z titulku, moje představa o mateřství byla bláhová. Ale jsem ráda, že jsem brzo přišla na to, že je nakonec ještě hezčí.

Skvělý porod, jak jsem psala, byl pro mě ten nejhezčí pocit na světě. Dokonce jsem se i po poporodních peripetiích dala do kupy. Ale na to, že vaše miminko nebude spát v postýlce, že bude chtít být kojeno po třech hodinách a mezi tím nebude vůbec spát nebude, vás nikdo nepřipraví. Začalo to 15. den a já myslela, že společně s těma rozbouřenýma hormonama jsem totálně v koncích. Sama jsem hlídala a uspala tolik dětí, že mi přišlo úplně nepředstavitelné, že to moje prostě neumím uklidnit.

„Zkus šátek,“ zněla rada zkušené kamarádky. Já ještě ten den seděla na internetu a objednala ho.

„Jó vlastně,“ vzpomněla jsem si na svou zesnulou kamarádku, která před osmi roky přišla z nějakého kurzu úplně nadšená, a svoji dceru, pro mě alchymicky, vázala. A ona se uklidnila a usnula.

U nás se také stal ten zázrak. Já najednou cítila neskutečnou volnost jít kamkoliv, uvařit, najíst se a mít u sebe ten spící kus štěstí. Další nastal na jednom kurzu vázání, kde jsem zjistila, že ty maminky to mají stejně. Nejsme v tom samy. Nosily jsme doma a pak, když jsme vyrazily poprvé ven, byl to fajn pocit. Dokonce i ty zvědavé pohledy lidí na našem maloměstě, co že to tam mám schované. Malý zázrak, jak jinak. Dokonce, když den dva nenosím, neskutečně mi to chybí, takže uvážu a jdu.

Poznámky lidí typu: „Ty si ji rozmazlíš, zničíš jí zdraví, budou tě bolet záda“ a podobně mi jdou jedním uchem tam a druhým ven.

Podobně jako: „Ty ji uspáváš v ruce? Ty ji máš v posteli? No to já bych nikdy neudělala.“ Však nemusí, že?

Ale pro mě jsou odměnou spokojené úsměvy a výskání mé skoro šestiměsíční dcery. Dokonce mi jeden stařík řekl, že je krásný, že ji takhle nosím, že za jeho mladých let nic takového nebylo a že se jistě musí miminko cítit v bezpečí.

Dnes po absolvování prima setkání s dalšími nosícími maminkami jsem dostala strach, jestli mám vhodnou značku šátku nebo jestli jsem se neunáhlila. Ale pak jsem pohladila ten spící zázrak na mém břiše a uvědomila si, že je to vlastně fuk, hlavně že je nám oběma fajn.

Hodnotilo 14 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30594 příspěvků 01.06.15 00:33

Moc hezký :srdce: taky jsem na nošení závisl, nosím denně :srdce:

 
Milkiway
Kecalka 425 příspěvků 01.06.15 05:18

Měla jsem to podobně a na druhého už nemám kočár vůbec B-)

 
miskakr
Kecalka 420 příspěvků 1 inzerát 01.06.15 06:41

@Milkiway myslím že to možná tak bude i u nás… :D

 
miruska11
Ukecaná baba ;) 1521 příspěvků 1 inzerát 01.06.15 09:35

Mame to taky tak. Miluju ten pohled na spici spokojene miminko :srdce: kocarek jsem uz hooodne dlouho nevytahla a rikala si ze ho asi prodam. opravdu jenom prekazi :palec: :D :D

 
Suzuveverka
Závislačka 4934 příspěvků 01.06.15 09:36

Pěkně napsáno :-) Dcera mě taky „donutila“ nosit, s nošením jsem přestala až v roce, kdy už malá chodila a šátek nebo ergo nosítko začaly být nepraktické.
Jen mi z toho „připíňákování“ zatím nevyrostla, visí na mě pořád a spát se mnou v posteli musí taky pořád, i když s tím v jejích 14m už úplně nesouhlasím.

 
90-60-90
Zasloužilá kecalka 700 příspěvků 01.06.15 10:14

Pěkné. Šátkování je bezva. :*

 
Šťopík
Ukecaná baba ;) 1295 příspěvků 01.06.15 11:21

To je krásný! Jestli se mi poštěstí a podaří se druhý miminko, půjdu do šátku také! Dceru jsem vozila v kočárku s neskutečnym řevem, pak jsem přišla na Manducu a nosila jsem hlavně v ní…tam se jí líbilo, ale myslím, že šátek bude ještě lepší. Dceři je přes rok a ještě někdy v ergo nosítku nosím a když u mě usne, je to fakt úžasný :srdce: Mějte se krásně! :kytka:

 
Agáta13
Ukecaná baba ;) 1979 příspěvků 01.06.15 11:49

Tak u nás právě naopak.. Těšila jsem se, jak si uziju navazane miminečko-řev, ruce ven, náklon do strany..vzdala jsem to.. A vida máme 13 měsíců a potvůrka přišel na vyhody nošení se v šátku na zádech.. Chjo.. My nemůžeme dělat neco normálně.. :lol:

 
poppaea
Závislačka 3298 příspěvků 01.06.15 13:26

To je krásné :kytka: A závidím :oops:
Já jsem na šátek moc velká nešika, tak mám manducu, a myslela jsem, že budu nosit skoro pořád a nebude problém. Bohužel dcerka má trochu jiný názor, a zatímco na spaní přes den je výhradně v manduce (občas v kočárku, když jsme venku), tak jakmile se probudí, chce okamžitě ven, a běda, jak ji nevyndám. A bohužel už v šestinedělí se mi stalo, že spala třeba jen půl hodiny nebo hodinu, já s ní byla venku, nemohla jsem ji vyndat ((leden/únor), a s batoletem za ruku a s řvoucím miminkem v manduce jsem uháněla domů :roll: Teď jsou jí 4 měsíce a bohužel nic se nezměnilo, tak třeba časem :) Takže teď chodím zároveň s kočárkem i manducou, což je ještě s dalším dítětem trochu nepraktické, ale co nadělám :lol:

 
verulicek  01.06.15 13:37

Mám doma dva šátky, svého času obrovský pomocník (nechávám pro další dítě - první měsíce a dovolená byly díky tomu bez újmy :-) Nicméně i za mě, všeho moc škodí :kytka: (např. teď jsme byli s manželem a malou v zoo, usnula v kočárku a my si roztáhli na trávě deku a mohli se dvě hodiny věnovat jeden druhému 8) )

Příspěvek upraven 01.06.15 v 13:40

 
udazop
Povídálka 45 příspěvků 01.06.15 15:50

Taky bych si neuměla představit první měsíce bez šátku. U první dcery stačilo trochu pohoupat v autosedačce a už byla tuhá:)druhé dítko nespalo, neustále mělo prdíky a pořád se chtělo nosit a já za toto období, že jsme ho ve zdraví přežily:)žehnám šátku :pankac:

 
Misulicka 1
Zasloužilá kecalka 504 příspěvků 01.06.15 19:33

Maminky a když nemáte kočárky… jak dlouho se dá šátkovat? Mám dvouleťáka a měli jsme nosítko (spíše na dovolené apod) ale přestože píšou že se dá nosit na zádech pak dítě do 4let nějak si to neumím představit. Tak od 1,5roka mi přijde hrozně velký a že by se asi ani nevyspal… nebo už pro takové větší nemáte kočárky vůbec? (také spíme už jen cca 30min ve dne ale na výlety vozím golfky) :think: Jinak u mrňousků za mě super! U druhého chci taky :)

 
miskakr
Kecalka 420 příspěvků 1 inzerát 01.06.15 19:47

@Agáta13 to je škoda, ale vím že to některá miminka tak mají. na záda jsem si ještě netroufla :D @poppaea no to je taky dobré..co se poptat někoho kdo nosí déle. říkala nam jedna zkušená nosnice na workshopu že to miminka tak v šátku(manduce, je to asi jedno) mají, že tam pak pláčí. že je to něco jako když dostaneme výpově´d v práci a brečíme až doma. zkrátka dávají průchod emocích. mě to anežka děla kidyž jí bolí zoubky, dám jí dudlík a hladím a většinou to pomůže. nebo to dělala když nespala tak dlouho jak potřebovala. ale každé mimi je prostě jiné. vždycky jsem si myslela že nosí jen bioženy a takové ty přírodní atd…ale opak je pravdou a věřím tomu že se postupně k nošení maminky zase vrátí, protože dřív kdyby nechaly miminko ve sluji tak ho něco sežere. kočárek se stal módou. tím nechci říct že je to špátné…ba naopak. dneska mi v něm dvě hodinky spala a ja si vypila kafe u kamaradky. :D :D :D

 
Aries6
Neúnavná pisatelka 19364 příspěvků 2 inzeráty 01.06.15 20:10

Vím, o čem píšeš, šátek mi zachránil nervy… záda to teda trochu odnesly, ale jinak jsem se setkávala jen s nadšenýma reakcema. A to i od starších ročníků na vsi, což bylo dost překvapivý :D

 
miskakr
Kecalka 420 příspěvků 1 inzerát 01.06.15 20:23

@Aries6 já to mám půl na půl. je to spíš tm že pro starší generace byl kočárek normální a šátky tady rozhodně na trhu nebyly :D :D

 
sovička
Zasloužilá kecalka 683 příspěvků 01.06.15 20:47

Jó šátek je super, ale má i své nevýhody. Nejstarší a nejmladší synek skutečně fungují tak, jak píšeš, po navázání se uklidní a usnou. Tedy za předpokladu, že s nimi pořád pohupuju. Všechny mé děti trápí prdíky. Prostřední dcerka, ta se prostě sekla a šátek nesnesla, až kolem druhých narozenin vzala na milost krosničku, aby nemusela na výletech šlapat po svých. Na doma a na krátké procházky šátek super, ale na delší cesty mám raději kočár. Na břiše dítě a na zádech batoh, to moc nemusím… A u nejmladšího jsem včera zjistila podstatnou nevýhodu… Když nesu mimino v šátku (novorozence v kolébce na břiše), tak je velmi nesnadné dát vyčůrat venku dvouletou dcerku… Ale jinak bydlím ve větším městě, takže tady se nad tím nikdo nepozastavuje, ani se obdivně nedívá, je to tu celkem normální jev.

 
Kaculatko
Extra třída :D 11745 příspěvků 01.06.15 20:52

Ja mam obe deti spokojeny space, nikdy jsem nemusela doma resit podobne veci a nosit deti, jen abych stihala bezne cinnosti v domacnosti. V kocarku oba spokojeni taky, pro me je urcite pohodlnejsi netahat se s ditetem. Ale nosila jsem a nosim, je to nesrovnatelne, kdyz potrebuji neco rychle obehat a vyridit, kocar je v tomto opravdu brzda. Kolikrat se hrnu mestem, za ruku vedu starsi ditko, v druhe ruce mam na voditku psa, na zadech batoh a na brise mladatko, sice na nas musi byt pohled, ale zivot mi noseni opravdu usnadnilo :-)

 
miskakr
Kecalka 420 příspěvků 1 inzerát 01.06.15 20:57

@sovička tak zkusit vertikál…i když to taky je asi krkolomné, nikdy jsme to nezkoušela. Ale jak říkáš jsou prostě děti které jsou od miminka „samostatné“ a šátek jim vadí. mojí kamradky dcera to cele dva roky neznala a když si kamoška dala do ergo nosítka uplně jsame koukaly jak byla spokojená :D :D

 
Aries6
Neúnavná pisatelka 19364 příspěvků 2 inzeráty 01.06.15 22:31

@miskakr A z toho byla většina vyvalená. Několikrát jsem slyšela:" dítě řvalo, ale já musela prát plínky, škoda, že to za nás nebylo"… už se těším, až budu zase nosit :D

 
Duckula
Generální žvanilka 23071 příspěvků 01.06.15 23:26

Já nosit chtěla, Kačenka moc ne, ae zato si spolu užíváme společné spinkání a nakazila tím i tatínka, který teď kdy už má svůj pokojík hledá záminku proč si ji vzít do postele. Muchlování s dětma si moc užíváme :D

 
mattez
Ukecaná baba ;) 1165 příspěvků 01.06.15 23:39

Krasny denicek. a satkuje i tatka nebo ten ma kocarek?

 
miskakr
Kecalka 420 příspěvků 1 inzerát 02.06.15 07:46

@mattez taťka se šátku bojí, ale koupily jsme ergo nosítko a výlet na mumlavu si s malou moc užil :D :D

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 41409 příspěvků 3 inzeráty 02.06.15 09:48

@verulicek mám doma jeden šátek, nenosí se nikdo a nechávám ho na vnoučata. nebo jako věno snaše :twisted: :mrgreen: do zoo se mi MHD kočár tahat nechtělo, bus je nechutně narvanej. Ideál je tam půjčit votejk a dítě může chrnět v něm. :)

 
Bibi239
Kelišová 7016 příspěvků 02.06.15 10:05

@poppaea mimina mi takhle rvali po probuzeni kvuli curani, nechteli curat „na“ maminku :mrgreen: Kdz jsem je vndala, pockala, az se vycuraji prebalila, tak to casto vyresilo problem.

 
poppaea
Závislačka 3298 příspěvků 02.06.15 10:30

@Bibi239 To jsou hodný :mrgreen: Můžu to zkusit, ale myslím, že tím to asi nebude, protože když dám malou do manducy během bdění, vždycky začne protestovat, i když těsně před tím čůrala při přebalování :nevim: A i když se jí chce spát, musím ji stejně ještě uhoupat na míči, někdy potřebuje i bílý šum. Třeba ani ostrá chůze moc nepomáhá :roll:

 
miskakr
Kecalka 420 příspěvků 1 inzerát 02.06.15 15:40

@poppaea chůze ma byt houpava přirozená ale jsou prostě děti které nepřemluvíte. my když ze začátku vázaly. vždy sem se musela projit než jsme dovázaly…

 
barca0140
Závislačka 2912 příspěvků 04.06.15 18:05

Tak naše dítě je bohužel nejspíš mimozemšťan - na jednu stranu bohužel na druhou bohudík :mrgreen: O šátku sem se sice dozvěděla, až na jeho 8mi měsících, ale naopak od mala vyžadoval soukromí a svou postýlku. Do těch 3m jsme sice hodně času strávili společně v posteli a on u mě na hrudníku, ale po 3m klidně usnul pouze u sebe v postýlce, takže jsem vždy jen chodila nakukovat, jestli spinká nebo už se shání po jídle a to začalo i období, kdy začal spát sám celou noc. Všechny ostatní maminky se mě ptaly, jak jsem toho docílila a já jen odpovídala, že si to takto nastavil sám, ne já..Postupem času mi nějak začal chybět blízký kontakt, hlavně co začal syn lézt byl hodně zvídavý a nevydržel ani u mě v náručí. Potom sem se konečně dozvěděla o šátku, nosítka jsem hned zavrhla, kvůli potíží s krční páteří, ale i v šátku to bylo hodně znát, však nebyl žádné drobátko. Bohužel v šátku vždy nastávala řev, škrábání, štípání, vyklánění a odmítání. Já i okolní maminky co nosily mě uklidňovali, že si zvykne, ale bylo to stále stejné ne-li horší jak rostl. Měsíc po jeho 1.narozeninách sem šátek poslala dál, jak kvůli jeho nespokojenosti tak kvůli krční páteři, která mě bolela už po 15min procházce, malý začal chodit a od té doby je stále v pohybu, ale vynahrazuje mi to tím, že už se umí přijít pomazlit a dát mi pusu, takže jsme si nakonec blízkost také našli :) Ale jestli nám do budoucna přibude další přírůstek, už vím čím začít, aby jsme si byli od,, začátku" co nejblíže :)

 
teris.r
Kecalka 248 příspěvků 04.06.15 19:12

Krasne napsané. Jan začala nosit po tom, co mala vydržela nespat i 8 hodin a jennse chtěla nosit. Pořídila jsem šátek, mala jako zázrakem usla a já s malou na bříšku v polosedu se konečně taky vyspala. Poznámky typu: spaním v posteli si ji rozmazlis a pak nebude chtít spát v postylce atd. Prehlizim protože mala klidně usne v postylce, v kočáře, ale me je nejlip s ni a proto ji mak v posteli.
Nošení zdar :-)

 
miskakr
Kecalka 420 příspěvků 1 inzerát 04.06.15 20:27

@teris.r jj přesně. ono pokud je miminko jisté a spokojene usne. což my jsme se tes taky vrátily zpět a usíná mi jen v naručí nebo šátku. :D

 
miskakr
Kecalka 420 příspěvků 1 inzerát 04.06.15 20:28

@barca0140 tak hlavně že to dobře dopadlo.:-)

 
Slovat
Povídálka 17 příspěvků 05.07.15 23:16
:)
Vložit nový komentář

Reklama


Reklama