Jak mít i se třemi dětmi stále naklizeno. A dá se to vůbec zvládnout?

Všichni určitě slýcháme o ženách – matkách pěti a více dětí, které chodí do práce, dětem se věnují, ráno budí manžela čerstvě namletou kávou a právě upečeným chlebem a ještě mají domeček jako klícku. Jak to dělají? Zkusila jsem to také...

*

Nedávno mi jedna dáma, kterou jsem považovala za přítelkyni, v hádce vmetla, že jsem v podstatě cuchta, co má doma pořád jen bordel a není schopna si lépe zorganizovat čas, aby měla doma stále přívětivě naklizeno. Že se mi pořád všude válí hromady prádla a všechno je upatlané a na zemi jsou hromady drobků.

Když pominu zásadní rozdíly: Tedy, že dotyčná bydlela celý život v paneláku, děti měla jen dvě, se zhruba čtyřletým věkovým rozdílem, a docházela do běžného zaměstnání… Zatímco my máme tři po sobě rychle jdoucí caparty (holčičky jsou od sebe jen o minutu starší), starý dům, zahradu, sad a podnikáme z domova… Musím přiznat, že jsem se nad problematikou přívětivého naklizeného domova častokrát zamýšlela. Vždyť přece všichni slýcháme o ženách – matkách pěti a více dětí, které chodí do práce, dětem se věnují, ráno budí manžela čerstvě namletou kávou a právě upečeným chlebem a ještě mají domeček jako klícku. Jak to dělají? (Pokud tedy opravdu existují.)

Pokusila jsem se na to nalézt odpověď. Inspirací mi byla moje maminka, která měla doma, co si pamatuji, vždy uklizeno. Návod byl jednoduchý – uklízej hned, jak se objeví bordel.
A tak jsem to, plna odhodlání postavit se jednou provždy nepořádku, zkusila také.
Ráno jsem začala uklízením umytého nádobí. Když si děti vyčistily zuby, umyla jsem umývadlo. Po snídani jsem hned talířky a hrnky narovnala do myčky, abych ji později mohla jen doplnit a zapnout. Dala jsem prát prádlo a šla s dětmi ven. Venku jsem se za neustálého přerušování dětí (čůrat, kakat, pít, mokrá! – převléct) snažila věnovat údržbě zahrádky.

Po návratu zvenku jsem vysvlékla umazané děti (venku bylo bláto), po umytí ručiček znovu opláchla umývadlo, vyprané prádlo dala do sušičky, naskládala další pračku a jala se vařit oběd. Po obědě jsem dala děti spát, utřela umaštěný stůl, zametla a vytřela podlahu (zrníčka rýže ve vzdálenosti i dva metry od stolu), vyndala talířky a hrnečky z myčky, neboť se mi tam nechtělo vejít všechno nádobí od oběda, a rychle běžela vyřešit objednávky na eshopu.

Děti spaly asi hodinu a půl. Následovalo chystání svačinky, vyklízení myčky, rovnání nádobí po svačince a toho, co se nevešlo od snídaně, zametení drobků po svačince, narovnání prádla do sušičky a skládání vypraného prádla. Do toho jsem se snažila urovnávat různé drobné i větší dětské spory, poskytovat servis ve vaření čaje a dávání na nočník, umývat nočník, umýt záchod, vynést koše a zamést všechny podlahy, neboť holčičky se párkrát proběhly na chodbu podívat do zrcadla a na punčoškách nanosily do zbytku domu bláto z botiček, které jsem ještě nestačila na chodbě uklidit.

Pak přišlo vaření večeře, pomoc dětem při úklidu hraček (přes varování poházených po celém domě), skládání oblečení (mezitím mi přetekla večeře na umytou indukční desku). Po večeři naskládání nádobí, umytí kuchyně (hlavně ta připečená indukce), utření stolu, utření podlahy kolem stolu (rýži vystřídaly brambory), umytí dětí, pohádka, písničky, spát. (Děti, ne já.) Došla jsem nakrmit psa a kocoury, zavřít kachny, doskládat prádlo a konečně zase na chvilku sednout k práci na eshopu. Mezitím se samozřejmě ještě alespoň třikrát objevilo každé z dětí (vyčurat, vykakat, napít, pusinku, deka spadla…).

Další den s obměnami to samé. Pokud mě u dětí vystřídal manžel, který si mezitím s dětmi hezky hrál, běžela jsem hned pracovat na eshopu, a ve zbytku času jen uklízela a uklízela…

Zkrátím to – vydržela jsem to v tomto tempu čtyři dny. Neměla jsem pocit, že by se mi „uklizeným hnízdečkem“ zlepšil život. Naopak jsem se přistihla, že už si skoro nehraju s dětmi, ale čím dál častěji křičím na ně i na manžela a jsem k nim nedůtklivá, protože POŘÁD DĚLAJÍ BORDEL. Po čtyřech dnech jsem upadla do deprese a získala pocit, že nic, co v životě právě dělám, nemá smysl.

Nechápejte mě špatně. Já pracuji ráda. Mám radost, když vysadím strom a pak vidím, jak roste. Když spravím dětem hračku. Natřu stěnu. Přesadím květiny. Stluču si bedýnku na kolíčky.
Ale umýt třikrát za den umývadlo, které je večer zase tak špinavé, jako bych ho týden nemyla? Leštit zrcadlo, ve kterém se za 10 minut bude shlížet malá princezna se zpocenými prstíčky, která nikdy neodolá, aby té krásce, co vidí, nedala pusinku? Skládat precizně prádlo do komínku, který jedním šmahem zboří malý frajer, co zrovna hledá to dinosaurové triko?

Samozřejmě, že se snažím ostatní zapojovat do pomoci v domácnosti. Ačkoliv je to mnohdy na úkor stráveného času a mého duševního zdraví. Dovedu si představit, že jsou ženy, které to zvládají a jsou s takovým životem spokojené, ačkoliv se mi tomu věří jen těžko. Ale… nezlobte se, tohle prostě není pro mě.

A tak jsem to vzdala. Podlahu zametám a vytírám jen jednou za den. Umývadlo myji, když už opravdu nevypadá moc pěkně. Zhruba dvakrát do týdne mám prací den, kdy se pračka i sušička točí od rána do večera. Prádlo skládám, když mám zrovna čas i náladu. Ve zbylé době leží v koši na prádlo a potřebné kousky vyndáváme rovnou z něj. Pravidelně udržujeme jen kuchyň, kde jsme si s manželem udělali rozpis prací. Jeden den vaří a uklízí on, další den já. Více se věnujeme dětem, střídáme se v práci na zahradě i na eshopu.

Když ke mně přijdete na návštěvu, je možné, že budu mít na podlaze drobky, umývadlo bude upatlané a u skříně bude hromada oblečení.

Jaký je tedy můj návod na to, jak mít se třemi dětmi naklizeno? Nemám žádný.
Mám jen radu – snažte se z uklízení nezbláznit a smiřte se s tím, že ať děláte, co děláte, lidi vás budou drbat.

P. S. Víte, co mi nedávno řekla moje maminka? Že lituje, že v mládí věnovala tolik času uklízení, měla si prý s námi raději víc hrát… Nu, třeba jsem cuchta, ale vidím to úplně stejně.

Váš příspěvek

Odesílám...
2711
29.4.20 00:51

:potlesk: za mě velmi výstižné :D. Občas, když se u nás vyskytne naklizeny byt (obvykle z důvodu chystané oslavy, návštěvy atd.), libujeme si, jak je to krásné a že by to tak mohlo třeba chvíli vydržet. Myslím, že maximum je týden, rekord drží dětský pokoj, který po rekonstrukci vydržel být ‚hezký‘, možná i měsíc :lol:. Také si raději s rodinou zahraju deskovku, než abych kmitala od hadru k vysavači… Jen nevím, jak tuhle filosofii vysvětlit mé mamince :think:.

 • Nahlásit
 • Zmínit
464
29.4.20 04:59

Zakladatelko, jak já ti rozumím, mám to doma také takto nastavené! :hug: :srdce:
Ne nadarmo se říká „bordel v bytě, šťastné dítě“. Spokojené dítě a psychicky vyrovnaná matka je ten nejlepší benefit. A to nádobí, prádlo, podlaha atd. může klidně počkat. Však ono to neuteče. V dobrém slova smyslu! :dance:

 • Nahlásit
 • Zmínit
35654
29.4.20 05:57

Známá (lékařka) říkala, že nejpraktičtější by bylo prostě si zvyknout na bordel. Souhlasím, moc to nejde, protože mě bordel a špína štve, ačkoli pořádek udržet neumím a jsem stále v tenzi.

když jsou děti školní, přidává se další stresor - udržet jejich knihy a sešity čisté a všechny pohromadě, protože ony mají taky tendence založit se mezi špinavé talíře.

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.4.20 06:07

Ahoj, já ti řeknu hned, jak to dělaji často ty mámy, co mají furt naklizeno. Například:
Chceš si hrát venku když je mokro? Neexistuje..tj odpadá ti bláto, kopa špinavého oblečení a zacákané umyvadlo. Defakto jsou to bublinové děti, co nezažily kousek špíny.
Nesmí sedět na trávě, hrát si na zemi, dělat nepořádek, řvát, patlat všude barvy.to se pak uklízí snadnějc. A svět je hned uspořádaný i pro úzkostné lidi.
V bytě to jde samozřejmě téměř samo i bez vůle maminky, protože vycestovat do přírody je na dýl a chce to nějaké to plánování. Vím o čem mluvím, před půl rokem jsme se přestěhovali na vesnici do domu se zahradou a rozdíl v bordelu hlavně co se týká umyvadla a vstupní chodby je markantní.
Pak se těch maminek zeptáš, kdy naposledy si něco zajímavého přečetly, či co tak dělají ve volném čase. Dostane se ti odpovědi Nemám na to vůbec čas, dělám furt to samé - vařím peru uklízím a pak sebou plácnu do pohovky a usnu u ordinace v růžové zahradě či co teď zrovna letí.
Nehledě na to, že pokud mají ty mámy dvě děti místo jednoho, tak už je to na ně max. Protože boj s dezorganizací v jejich životě je tak náročný, že jsou vyčerpané (často i z jednoho)
Takže asi tak :) jak asi vyznělo z mého příspěvku, já teda mnohem více uplatňuju tvůj přístup, i když bordel mne taky se tam vytočí, hlavne když jsem na nerva z nečeho jiného.

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.4.20 06:09

@czaky týden? Jak to děláš? Mně uklizeno vydrží spíš v řádu desítek minut. :lol: mám děti 2 a 4 roky

 • Nahlásit
 • Zmínit
2334
29.4.20 08:01

Moje 8 leta měla řeči, že jsou na zemi drobky, dala jsem jí koště, aby zametla, po 3 hodinách opět drobky, byla na mě naštvaná, proč jako je tu zas ten bordel, říkám jí Zlatíčko máš 2 malé sourozence, zvykej si. Já zametam cca 3× denně…

Umyté čisté zrcadlo v chodbě mi vydrží cca 2 hodiny, ale uz ho zvládli zapatlat i za 5 minut… Úplně tě chápu, taky jsem to s tím úklidem zkoušela, ale obvykle než jsem neco douklidila, už byl nepořádek zase jinde… A jak píšeš pak jsem byla podrážděná kdykoliv neco vylili, opatlali atp. Nejmladší má teď skoro 2 roky, tak možná za další 2 roky už bych i mohla mít doma uklizeno… ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
9910
29.4.20 08:10

Já souhlasím. Taky jsem byla ve fázi, kdy jsem jenom uklízela. Na děti jse byla protivná. Časem jsem se smířila s tím, že prostě teď nějakou dobu bude doma „bordel“, naklizeno jednou bude. Uteče to hrozně rychle a holky budou lítat po venku s kamarádkami a na mě nebudou zvědavé. Teď, když chtějí trávit čas se mnou, tak si s nima radši hraju, jdeme ven - i pro mě jsou to super časy, kdy se povalujem s holkama do osmi v posteli, pak si něco pohrajeme, pomazlíme, odpoledne jde třeba do cukrárny nebo ke kamarádce, já si pokecám, holky si pohrajou. Pět parádních let rodičáku, zbývá mi poslední než poslední princezna půjde do školky a než se nám ten režim razantně změní :mrgreen: tk proč to zabít uklízením :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1408
29.4.20 08:24

Mám tedy jen ty dvě děti se čtyřletým rozdílem ale tenhle ten systém se mi dost osvědčil. Třeba umyvadlo meju jednou za den večer, to myslím úplně stačí. Ale je fakt že ty velký věci je lepší uklidit hned. Brajgl na podlaze, něco položený na zemi v chodbě. Hned to líp vypadá uklizený. Ale myslím že je to takhle normální a dělá to spousta lidí.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2219
29.4.20 08:51

Snažím se to doma jakž takž udržovat, ale jíst z podlahy by se tu nedalo :lol: 4× do roka jsem v jedné FB skupince, která 14 dní hecuje úklid, aby pak měla domácnost jako klíčku, je to trochu pruda, dělám to po večerech, ale neskutečně to doma prokoukne :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
29.4.20 09:48

Jsem ve velmi podobné situaci, jen mám děti zatím ještě dvě… Za rok to bude ještě veselejší :D K tomu dvě kočky, které po domě esteticky instalují hromádky myších vnitřností, zakousnuté ptáky a krtky a samozřejmě poťapky hlíny a písku z venku.

A… Naklizeno prostě nemám. Před návštěvou sklidím nejhorší a časté návštěvy umožňují našim umyvadlům potkat se s hadrem jakžtakž často. Na oslavy se nakloní… Je to stejně fuk, když návštěva odchází, je tu zase bordel.

Zkouším různé věci, hlavně udržovat množství krámů na přijatelné hladině a vytvářet „domovy“ věcí zhruba tam, kde se stejně spontánně vyskytují… Před tvým experimentem mě ochránila tchýně, vra ho žije celoživotně :D Uklizeno má dokonale, ale stačí ten systém chvíli jen pozorovat a deprese se dostaví taky.

Příspěvek upraven 29.04.20 v 10:41

 • Nahlásit
2277
29.4.20 13:24

Moc pěkný deníček, mluví mi z duše… :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1595
29.4.20 14:04

Jsem jediná, kterou zajímá, proč tohle na Tebe kamarádka v hádce vytáhla a jak se k tomu vůbec dostala? ;) Jinak naprostý souhlas. Udržet čistotu jde, ale za cenu, že člověk opravdu nebude dělat nic jiného. Byla jsem zvyklá 1× týdně uklidit celý byt a stačilo to. teď bych to musela dělat 1× denně, protože jakmile skončím na jednom konci bytu, na tom druhém, uklizeném, je opět bordel. Můj muž je expert v tom, jít se holit u čerstvě vycíděného umyvadla a vyleštěného zrcadla, stejně jako v plánování jídel, kdy dětem nad čerstvě vytřenou podlahou a čistým stolem dá buď kokosky nebo rýži a nechá je krmit samostatně. O situacích, kdy dcerka zásadně nechává na zemi hrneček se šťávou, na kteroužto příležitost čeká batole, aby se hrnku zmocnilo, začalo s ním mávat a zlilo lepkavou šťávou nejen čisté bodyčko, ale i sebe, se raději nezmiňuji :-). A přesně jak padlo nejen v deníčku, ale i komentářích, akorát se ze mne stává nenávistné stvoření, které neustále špačkuje a nadává, že „mi tu zase děláte bordel“ (ne „nám“, ale zásadně „mi“!). Pokud se mi do nohou nezarývají na každém kroku týden staré drobky, po zemi se v haldách neválejí kusy oděvu či hračky, v zrcadle se vidím i přes šmouhy (a nepřipadám si jako vampýr) a skrze okna je slyšet, jednotlivé předměty jsou lokalizovány alespoň v těch místnostech, kam patří (nádobí v kuchyni, hračky v dětském pokoji, lahvičky od šamponů v koupelně), snažím se s tím být spokojená a zavírat obě oči. Dřív se mi známí smáli, že jsem jako Monika z Přátel, teď jsem svým přístupem spíše Phoebe a doufám, že se ze mne nestane ta holčina, se kterou chodil Ross, co měla v bytě neuvěřitelný bordel :mrgreen:.

 • Nahlásit
 • Zmínit
3516
29.4.20 15:33

… ono je to hlavne o povaze, ja treba nedokazi vecer pracovat, kdyz nemam vse 100% uklizene, vytreno, pradlo v susicce. opravdu staci bordel ihned uklidit, vecer automaticky zapnout pracku (peru na 30C 30 min), susicku… od mala jsou deti vedene, ze se nejde spat, dokud loznice neni uplne v cajku. spinave pradlo hodi na hromadu, kde jej staci vzit a hodit do pracky a hned zapnout. umyt umyvadlo je otazka tak 10ti sekund, nez pak drhnout tyden zaschlou pastu. a i trilete dite umi vzit houbicku a osmrdlat po sobe pastu… a reknu ti neni nad to vracet se ci rano vstavat do uklizeneho vonaveho bytu,… co se tyka deti, mam je od sebe 2,5 roku a od narozeni male jsem na ne sama, mam veliky stary dum se zahradou a pracuji 90% z domova. proto mi prijde duvod ziti v bordelu kvuli detem aj. vymluva… ale kazdemu vyhovuje neco jineho, me by asi j.e.b.lo. :-) pak za tyden venovat uklidu cely den, kdyz vim, ze staci denne uklizet prubezne (prijdu z venci, nepohodim veci na postel, ale dam bud hned do pracky nebo povesim do skrine, proc pokladat hrnecek do drezu, kdyz jej mohu dat hned do mycky )… ale jak pisi, kazdemu vyhovuje neco jineho, hlavne ze se doma citi jako doma a nehrouti se z toho :-)

Příspěvek upraven 29.04.20 v 15:36

 • Nahlásit
 • Zmínit
3518
29.4.20 16:08

Mám tři děti po 3 letech, nejmladšímu je rok.. Barák a zahradu.. Jako dá se :nevim: páč si hrajou spolu, tak co mám dělat já? Vařím, peču, uklízím, peru, čtu si, cvičím.. Je to tu normální. Ne bordel a ne lesk jak blesk, prostě jedu zlatej průměr a jsem spoko :lol: a taky úkoluju děti a když se občas ozve manžel (že je tu bordel), tak si do ruky vezme hadr/houbičku i on a může makat :mrgreen: což on teda dělá často, sice u toho hrozně nadává, ale co už :lol: ano, a nejhorší je dětský pokoj a veranda s chodbou, to se snad samo bordelizuje co 5 minut :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1811
29.4.20 16:36

Na drobky pod stolem je dobry pes :lol: ale zas tam pak jsou misto drobku chlupy… :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
17714
29.4.20 17:18

Mam to uplne stejne. Cistou se snazim udrzet kuchyn, ale ta vydrzi hezka max do obeda. Pak varim i veceri. Takze je hezka vlastne jen chvili dopoledne. Pradlo peru az kdyz je plny pradelni kos a to je na nekolik pracek, protoze tridim odle barev. Vysavame a vytirame az kdyz je to fakt potreba, jinak zeme zameteme kazdy den aspon smetakem. Deti delaj bordel neustale. Furt jen surovat, to bych se asi zcvokla. A stejne clovek uklizi vlastne nonstop. Ale neucelove. Vzdycky udelam to co se mi zrovna chce, co me napadne a proste prubezne. Radsi delam co me bavi, varim, pecu chleby a tak :lol: Taky mam tri deti :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
67
29.4.20 17:59

Děkuji za krásný deníček. U nás je to jako u zakladatelky. Velký dům, zahrada, zvířata a dvě děti - roční a tříletý. A topíme v krbových kamnech v obýváku, což je kapitola sama pro sebe.:thinking: Od jara je práce na zahradě, sázení, plení. Jednou týdně vyházet 30kotců králíkům, 2slepičárny, nejdéle obden koníka. Zvířata jsou takhle celoroční kolotoč. 6 dní jsem na děti sama, 6dni s partnerem. Teď má malá období krámování, ještě nechodí ale všude vyleze a starší se nadšeně přidává. Co uklidím z jedné strany, zdruhé strany jim to podává ruce. Takže jídlo se vaří v hrnci v troubě na 100 stupňů a jsem s nima pokud to jde venku na zahradě nebo v lese. Jde totiž i o moje duševní zdraví. Hosty zvu nejlépe ven na zahradní posezení. Provozní pořádek se snažím udržovat, pokud přijde ohlášená návštěva, je to naklizené vždy s jazykem na vestě. :mrgreen: a ostatní drbny ať si trhnou nohou :dance:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1595
29.4.20 20:41

@hani28 Chacha, my máme na drobky nejmladšího, který - starší děti to nedělaly - jak leze po zemi, vždy se někde zastaví, naprosto precizně špetkovým úchopem něco sebere a nacpe si to do pusy. Kromě toho, že z něj lovím kostičky lega, nejčastěji to jsou drobky a jeho nej lahůdka… žmolky z ponožek :mrgreen:.

 • Nahlásit
 • Zmínit
744
30.4.20 07:41

Ja tak nejak vedu kluky odmala k tomu, aby za sebou uklizeli - odnes hrnek, talirek a lzicku na linku kuchyne, zamest pod stolem. V pokojicku maji system hrani dle montessori - hraje se na podlozce, ta se pote uklidi a vezme se nova vec. Kazda vec ma sve misto a vever chodi hracky spat, takiso k sobe do „pelisku“,jinak mohou pres noc utect nekam,kde.jim.bude lepe. Starsi ma 4,5r a umi si umyt po sobe zachod stetkou, kdyz je potreba, vytahat pradlo z pracky, sebrat ho ze susaku, pokojicek si vysava sam. Je hrdy, ze to umi a ja ho odmala nechavam. Neudela to tak dobre, jako ja, ale udela to. Mladsi ma 2,5 a pomaha s myckou, tridime spolu odpadky a pritom se i neco nauci. Ono je to dost i o vedeni deti, napr po prevleceni dat veci do supliku, takova blbost,ale.kdyz mate tri, tak je to sakra znat…nasi kluci to berou jako hru, vse delaji odmala se mnou, sice neumi deset basnicek a pet pisnicek o Smoulech, ale v praktickych dovednostech na tom nejsou sptne. Oni pomohou a o to vic je pak casu na hrani. Ja doma binec nesnesu, jemi z toho psychicky pak spatne…

 • Nahlásit
 • Zmínit
744
30.4.20 07:46

@markytka3

Joo, podobne je to i u nas. Ja jsem zavedla pravidlo jedne ruky - jedna ruka odnese hrnek a rovnou ho da do mycky, aby pak nekdo nemusel ten hrnek umyvat a nebo davat do mycky, kdyz se to.da udelat hned. ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
3516
30.4.20 08:57

@Astyna88… u nas taky odmala je „vstepovano“ - cim vice bordýlku po sobe zanechate, tim mene budu mit na vas casu, uklid berou jako samozrejmost. me se taky v uklizenem dome lepe dycha. teda jako neblyska se, ale poradek veci tam je

 • Nahlásit
 • Zmínit
45
30.4.20 21:20

Děkuji všem, které jste si přečetly můj deníček :*

Vám, které to máte obdobně, díky za podporu - sdílená starost je poloviční ;)

A vy, které pracujete taky na třech až čtyřech frontách, zvládáte se věnovat dětem i partnerovi, ale ještě máte doma naklizeno - máte můj obdiv. A taky nedůvěru. Protože v tom musí být nějaké čáry a magie, aby totok normální ženská zvládala a nezbláznila se :mrgreen:

Příspěvek upraven 30.04.20 v 21:25

 • Nahlásit
 • Zmínit
45
30.4.20 21:24

@PenelopaW Ona to nebyla tak úplně kamarádka… ale tchýně :roll:

 • Nahlásit
 • Zmínit
8804
30.4.20 23:28

@hematitek :mrgreen:, aha. Jinak zalezi na uhlu pohledu, mame tri deti, podle chlapa pomerne naklizeno, podle me ponekud bordel a kdybych pozvala mamku do bezneho stavu, tak se asi zhrouti hruzou (staci, ze jsem letos umyla okna (ja-uz/mamka-az??) po roce a pul) :mrgreen:.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1595
1.5.20 08:32

@hematitek Ouch, tak to zamrzí hodně.

Příspěvek upraven 01.05.20 v 08:35

 • Nahlásit
 • Zmínit
13291
1.5.20 18:42

@hematitek Jooo tchýně. Tak tím se to vysvětluje. :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
13291
1.5.20 18:46

@Hobitka Chceš poslat fotku mých ekl balkónových dveří cca týden po umytí? :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
14211
1.5.20 19:37

@hematitek dobře děláš, život není o úklidu, ale o to ten život prožít :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
8804
1.5.20 23:12

@MartinaIrena Ani nemusis, myslim, ze mam podobne doma :mrgreen:. Detem je cca 8,6,3 a jednou z veci, ve kterych vynikaji, je prave delani bordelu :mrgreen:.

 • Nahlásit
 • Zmínit
13291
2.5.20 11:35

@Hobitka Ha ha, jsme jen o rok napřed, 9,7,4 :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
8804
2.5.20 11:35
 • Nahlásit
 • Zmínit
13374
2.5.20 14:19

Kdybys viděla jak to vypadá u nás :oops: Ale zas to má výhody. Třeba, že nás nikdo nevykrade protože za a) si zloděj hned za dveřma šlápne na kostičku z lega a po… se bolestí b) když uvidí ten výbuch, tak si řekne, že tady už byl někdo před ním :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2711
6.5.20 01:11

@Pozitivni-obrazy mám jen jedno dítě takže to týden velmi výjimečně vydrží… ale to je fakt maximum :lol:… A naopak se dostáváme i do situací, kdy jeden ‚bordel‘ uklidím(e) a další tři ‚bordely‘ se ‚zcela samy zhmotní‘ za mými zády :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
7.5.20 14:00

@MartinaIrena
Jo, u nás taky okna, balkon neřeším..funguje to skoro jako metr kam děti dosáhnou.

Horši je, že malý „umělec“ má nějaké záchvaty a jsou počáráne bílé stěny, bílé dveře..má necelé dva roky. Jeho starší sestra toto nedělala. Ta zas byla specialistka na vyhazování hlíny z květináčů.

Čekám, co bude dělat třetí (jsem měsíc k porodu),teprve po jeho odrostu dáme dům do kupy :)

Ale ano, samozřejme děti nejsou výmluva…buď je jim (od toho 1 do cca 4 let než začnou chápat smysl úkllidu) člověk furt za zádelí a točí se kolem nich a úklidu, nebo má prostě i jiné zájmy než tento „kolotoč“. Jo a hodně pomáhají električtí pomocníci - teď mám půl roku myčku a je to bezva, umím si představit i tu sušičku, el. Vysavač a pod.

 • Nahlásit
 • Zmínit
7.5.20 14:07

@PenelopaW tento příspěvek mi mluví z duše :-D mám do tost podobně. Jen když je pěkě, je tu „normálně uklizeno“. A to z důvodu, že po snídani vysaju a vykopnu děti ven a pak všechna jídla jíme venku až do večera, tam podlahu „uklidí“ kočka, hluk se roztáhne a hračky nejsou všude. Pak člověk nechápe, jak může mít v domově člověk bez dětí nepořádek? Asi jako stejně jako takový tenpocit, že člověk nechápe, co dělal se vším tím časem, když byl bezdětný :-D

 • Nahlásit
 • Zmínit
5264
8.5.20 23:46

Poznala jsem pár domácností, kde je vše doslova perfektní. Doslova se vše co se dá leskne. A ty mámy jsou prostě nervní. Je to jak nemoc. Nesmí se udělat bordel, jinak řev. Fakt to mají jako koníček a vše má své místo. Ale u některých domácností mi fakt přišlo, že sloužily spíš bytu, než byt jim. Jednu třeba vykolejily kapičky ve dřezu, sem tam drobek, smítko, fakt strašný. Jako chtěla bych mít takto naklizeno. Ale já prostě úklidomilná nejsem. Teď jsem třeba celý barák vyklidila, jelikož mám plno krámů, fakt dost vyházela. Takže to i prokouklo. Snažím se vracet věci na původní místo. Ale máme barák, 6 místností a i běžný úklid s utíráním prachu a vysáváním, vytíráním mi zabere ranec. A pochybuji, že se to nějak udrží, jakmile půjdu do práce. Jak je teplo, jsme fakt pořád venku a večer jsem docela líná. Spíš mě štve, že nedokážu udržet nějaký pořádek v lednici a špajzce. Nejspíš si koupim nějaký dozy, krabice, aby to bylo uhledné, tak kdyby měl někdo tip, kde koupit a jaké, sem s ním. Přijde mi to takové rozházené, a nevím co s tím

 • Nahlásit
 • Zmínit
53
11.5.20 06:15

Mám 3 děti(taky dvojčata), starý dům na samotě, pár zvířat. A uklizeno fakt nemám a upřímně řečeno, nevidím důvod, proč bych měla mít.
Je to asi dáno i tím, že jsem se vždy pohybovala mezi cizinci - a možná vás to překvapí - ale posuzování člověka podle toho, jak má uklizeno, je česká specialita. Možná ještě Slováci. Ale, v zahraničí vám fakt kamoska neřekne: „Promiň ten bordel“(v perfektně naklizenem bytě). Ani když tam ten bordel fakt bude. Protože je do tomu každému ho… :roll:
No, a moje zkušenost je taková, že posedlost poradkem je prostě posedlost jako každá jiná a zpravidla si tím ženy léčí nějakou frustraci. A jak už to tak nejčastěji bývá, zhusta je to ta sexuální. Neznám jedinou ženu, co má prirostly hadr a smetacek k ruce, která by měla spokojený intimní život. A často je to i tak, že ty ženy prostě jiné koníčky nemají. Myslím, jako sport, atd, nikoliv opět domácí práce. A kariéru už vůbec ne. Zkrátka, je to pro ty ženy způsob, jak zaměstnat mozek a ruce, aby nemyslely na to, co je trápí.
A je tu ještě skupina, která má dril z domova. Respektive, měly takhle šílenou matku, která je buzerovala od rána do večera, že mít uklizeno je to nejdůležitější, a že jinak se nevdaji a sousedky je promluví, a mají to uložené jako vzorec chování. Uklizim a mám vždy včas jídlo na stole = jsem dobrá a milující žena. Je to ten typ ženy, co o tom nepřemýšlí a lásku dává rodině skrz pořádek a jídlo. Málo kdy mají čas na děti i manžela - a ten je nejčastěji opustí právě s „cuchtou“, která je v pohodě a má čas, kdy chce ona. Koláč prinese klidně z cukrárny a je schopna mít sex, i když je koš plný prádla a plný drez.
Neznám samozřejmě všechny ženy světa, ale znám jich dost. A všechny ty uklizecky mi prostě nepřijdou psychicky úplně v pohodě. A protože se kamaradim hodně s muži, tak vím, že důležité pro ně je, aby byl doma klid a veselo a laskovani kdykoliv. Ne „až dozehlim a ty vyklidis mycku“.
A jak už jsem řekla: Ty, které mají naklizeno nejvíc - těm jejich chlapi trajdaji za „cuchtami“. Vím to přímo od těch manželů nebo těch „cucht“ ;)
Opět netvrdím, že to tak je vždy, ale tohle je moje zkušenost.
Chlap ani děti nepotřebují mít naklizeno. Bohatě jim stačí, když doma není špína, povlečení voní, mají čisté osusky, co si obléknout a spokojená bříška :) Hlavně, když je doma dobrá nálada a žena na ně má čas.
To nejdražší co máme, je čas. Opravdu ho nenecham utéct tím, že budu běhat s hadrem. Jasně, taky jsem to zkoušela. Vždycky jsem byla po týdnu vymackana jako citron a protivna jako osina někde.
Pohled na dokonale uklizeny domov je pěkný, to jistě, ale nestojí mi to za ty nervy. A jak už jsem řekla, za ten ztracený čas už vůbec. Mám toho tolik lepšího na práci. :dance:

 • Nahlásit
 • Zmínit
165
18.5.20 20:32

@Lada84 Ahoj, prozradíš skupinku, prosím? Děkuji.

 • Nahlásit
 • Zmínit
239
20.5.20 21:11

@Lada84 můžu odkaz na tu fb skupinku? :blush: díky.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2219
21.5.20 08:45

Týden pro váš domov, Helena Procházková ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit