Jak nenaletět na poplašné zprávy

Ostatní

K napsání tohoto deníčku mě přivedl email, který jsem nedávno dostala. Psalo se v něm o tom, že když jdeme na mamograf, máme si vyžádat límec, abychom měly ochráněny štítnou žlázu před škodlivými paprsky. Předpokládám, že stejný email obdrželo mnoho z nás. Jde o to, že se jednalo o takzvaný hoax.

Těm, kteří už v životě slyšeli o těchto hoaxech gratuluji, pro ty ostatní je tenhle deníček :-)

Hoax je poplašná a nesmyslná zpráva, šířená nejspíš výhradně emailem. Obvykle v ní najdete varování před nějakým fiktivním nebezpečím, které ale na první pohled až tak fiktivně nevypadá. Může to být email, který jsem zmiňovala na začátku, nebo zpráva o tom, že po Praze lítá šílenec, který na sedátka v MHD nastražuje stříkačky infikované žloutenkou nebo HIV. Netýká se to ale jen zdravotních rizik, příkladem budiž aktuální hoax, který nabízí štěňátka a vyhrožuje, že jinak budou utracena.

Nebozí vyděšení uživatelé internetu zprávu obvykle okamžitě přeposílají svým známým, aby se o té hrůze taky dozvěděli, a dali si pozor, případně pomohli apod.

Žijeme v době, kdy se na nás ze všech stran valí neskutečné množství informací. Nechci hodnotit, jestli je to dobře nebo špatně, ale jde o to, že mnozí z nás si odvykli informace jakkoliv ověřovat. Ověřovat informace se učí studenti především na vysokých školách, a to ještě ne na všech; podle mého názoru by se to mělo učit každé dítě, sotva pobere trochu rozumu – od rodičů, ve školce, na základce, střední, prostě pořád. Pak by třeba hoaxy nebyly tak rozšířené.

Na stránkách www.hoax.cz naleznete o hoaxech potřebné informace, včetně aktualizovaný seznam nejnovějších hoaxů. Chtěla bych všechny z vás požádat, až někdy dostanete nějaký takový email, ověřte pravost informací v něm, na jmenovaných stránkách to jde opravdu snadno. A nejlépe ještě odepište odesílateli, vysvětlete mu, oč jde, a hoax neposílejte dál.

Hodnotilo 7 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Mishka85
Ukecaná baba ;) 1442 příspěvků 01.04.12 08:24

díky za deníček, já o hoaxech vím, ale myslím, že hodně lidí jim ještě věří. A taky bych dodala, že ty maily sebou můžou nést i viry, a čím víc lidí je posílá většímu počtu lidí, tím se šíří. Já tyto maily okamžitě mažu

 
andela  01.04.12 10:20

Od té doby co o stánkách hoax.cz ím, si maily ověřuju :palec: :palec: .
Ale je pravda že se najde ještě spooousta lidí kteří těm mailům věří. nedávno mi kolegyně říkala o holčičce kterou našli v nějakém nákup. centru na záchodě ostřihanou nabarvenou … vyvalila jsem na ní oči, bo ona se to dozvěděla jako novinku, přitom je to věc stará několik let. tak jsem jí to vysvětlila…
Stejně jako maily o retrívrech kteří budou utraceni když si je někdo nevezme, sbírka pro holčičku s nádorem, která koluje xx let a pod.

Mi vrtá hlavou, jak tomu může ještě někdo naletět, když ty maily opravdu kolují léta pořád dokola a s většinou jsem se setkala už po několikáté .. :nevim: :nevim:

Nej. jsou ale lidi, kteří takový mail pošlou, vy jim napíšete že je to hoax a odkážete i na stránku, a oni pokrčí rameny no a, a vesele posílají dál. :cert: :cert:

 
IvčaIva
Zasloužilá kecalka 977 příspěvků 01.04.12 14:52

tahle zpráva mi taky přišla, pak taky už asi 8 let stará štěňátka, která když si je nevezmu, budou utracena a asi 15 letý chlapeček, který ihned potřebuje peníze, jinak ještě jako miminko umře, jo, a taky holčička, která asi 6 let od tsunami má 4 roky a stále hledá své rodiče :roll:
když se hoax objeví poprvé, chápu, že lidi se nachytají a rozesílají ho dál, ale když ta samá zpráva koluje x-let a všeobecně se o stránce, kde se dá ověřit, zda nejde o poplašnou zprávu, ví, tak už jde čistě jen o tupost a ignoraci notorických rozesílačů :cert: :cert: třeba moje tchýně mi neustále plní stchránku takovýma blbostma, že si ji dám asi zablikovat, pak mi kvůli ní nechodí pracovní maily :pocitac: :pocitac:

 
BohunkaP
Extra třída :D 14420 příspěvků 01.04.12 18:33

Jojo, hoaxy jsou kapitola sama pro sebe… pořád je spousta lidí, kteří tomu věří a přeposílají.

Hezky sepsáno :lol: :lol:

 
kamiŠ
Generální žvanilka 23632 příspěvků 01.04.12 21:28

Tak někdo si prostě říct nedá a i když dotyčnému pokaždé napíši, že je to hoax, ať to už nikam nepřeposílá, za týden dostanu něco podobného. Prostě se do databáze nepodívá :zed:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama