Jak poznat, zda dítě je dobře živené

Ostatní
  • emimino
  • 15.08.01

.

Milá Šárko,
ráda bych se zeptala na Váš návrh řešení našeho problému. Máme krásnou a zdravou holčičku Kristýnku, nyní 3a1/2 měsíční. Už při narození byla obřík: 4kg a 52cm. A ve třech měsících dosáhla 7 kg. Podle tvrzení našeho pediatra vypadá na sedm měsíců…
S tím zřejmě souvisí, že jí zřejmě najednou přestalo stačit mléko ode mne. Nebylo to zas až tak náhle, v průběhu posledních tří týdnů se jí změnila stolička a mění se neustále. Kolísá mezi úplně zelenou, vodnatou s hleny a žluto/zelenou, hustější. Snažím se pouze kojit, dělám snad vše proto, abych měla mléka dostatek (čaj pro koj. matky, Gravimilk, dostatek tekutin, kojení z jednoho prsu…), ale malá zřejmě roste tak rychle, že asi potřebuje víc než jsem schopná jí dát.
To, co mně ale zaráží je, že je zcela klidná, spokojená, po kojení prs „vyplivne“ a tváří se úplně spokojeně, směje se. A přibývá na váze (za poslední týden 0,20 kg)!!!
To mně zcela mate. Všude jsem se dočetla, že dítě ví nejlépe, kolik potřebuje a v případě hladu je neklidné, plačtivé, dožaduje se jídla. Když zkusím dát Kristýnce po kojení z láhve Nutrilon, vezme si jej a vypije i 100ml!!! Aniž by se však vehementně dožadovala příkrmu. U nás zkrátka nic nenasvědčuje tomu, že by měla mléka málo, jen ta stolice. Pediatr doporučuje pouze kojit, pokud dítě přibírá, jsem tedy na vážkách.
Můžete mi, prosím, poradit, co s tím? Samozřejmě nechci, aby moje dítě trpělo hlady, nechci je ale ani překrmovat. Chci dál kojit, ale ne za každou cenu.
Budu se těšit na odpověď.
Děkuji.
 Jana

*

Milá Jano,
jsem moc ráda, že jste jedna z maminek, která si našla na Internetu moji stránku. Ráda bych upozornila, že nejsem odborník, a že vše co Vám napíšu k Vašemu problému jsem získala z knih a časopisů.
1.
váha miminka v průběhu 3 - 4 měsíce by měla dosáhnout dvojnásobku porodní váhy, domnívám se tedy, pokud Vaše holčička váží v 3 a 1/2 měsíci 7 kilo, pak je vše v normálu. Pokud se na mojí stránce podíváte na graf v Máme doma miminko / jak roste / váha kojencem pak zjistíte, že podle tabulek se váha v tomto období pohybuje okolo 6 kg.
2.
miminko by mělo v prvních 3 měsících přibývat na váze o 150 - 250 gramů za týden, ve druhém čtvrtletí 150 - 200 gramů za týden, ve třetím čtvrtletí okolo 100 g týdně a ve čtvrtém 50 - 80 gramů týdně - i zde je u Vaší holčičky vše v pořádku
3.
zda je dítě dostatečně kojené o tom má lepší vypovídající schopnost množství pomočených plen než barva stoličky - dítě by mělo mít 6 až 8 pomočených plen za den. Být Vámi, tak se neznepokojuji a držím se rady pediatra - tedy pokud miminko dobře přibývá na váze, vydržet s kojením. Pokud máte obavy, pak jej nechávejte častěji převážit a pokud miminko přestane přibývat na váze, pak se poraďte znovu s lékařem. Navíc, jak sama píšete miminko je spokojené.
4.
důležitá je kromě váhy i výška, nebo spíše poměr váhy a výšky, vše si můžete sama zkontrolovat pomocí grafů, které jsou na konci očkovacího průkazu Vašeho miminka
Přeji Vám, aby Vaše miminko zůstalo i nadále zdravé a aby vám dělalo jen samou radost *

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek