Jak předcházet úrazům dětí ?

Rodičovství
  • emimino
  • 06.08.02

Část první ? kuchyň a předsíň

Předsíň

Pozor na dveře ? dveře přitahují malé průzkumníky jako magnet. Stačí chvilka nepozornosti a strká prstíky kam nemá, nebo se u:,–(í za uzavřenými dveřmi, které vy v zápětí budete otevírat. Proto pokaždé, když otevíráte nějaké dveře, otevírejte je tak, jako byste předpokládala, že je za nimi vaše batole.
Nikdy nenechávejte dítko samo doma, děti jsou velmi vynalézavé a brzy zjistí, že když si přisunou židli dosáhnou výš ? tedy i na kliku, či bezpečnostní přídavné zámky či závěsné řetězy. Může se tak stát, že vám zkomplikuje návraty domů, nebo si může otevřít a vydat se na průzkum mimo byt.
Pokud není koberec po celé délce předsíně, ale jen třeba na vstupní části, pak jej opatřete protiskluzovou podložkou.
Pokud máte doma schody, pak si pořiďte zábrany na oba jeho konce ? nemusíte se tak bát, že v nestřežené chvíli se dítko vydá po schodech nahoru nebo dolů. Dobré je schody opatřit protiskluzovými proužky a zábradlím na, které dítě dosáhne, nebo se jej může přidržovat.

Kuchyň

Kuchyň je pro malé nezbedníky nejnebezpečnějším místem v celém bytě. Zde se totiž manipuluje s ohněm, vroucí vodou, ostrými předměty.
Sporáky opatřete ?zábradlíčkem?, aby si dítko nemohlo na sebe svrhnout hrnec s vroucí vodou ? dítě se sice o hrnec či sporák popálí, ale rozsah spáleniny bude mnohonásobně menší než kdyby na sebe hrnec převrhlo.
Horké věci dávejte mimo dosah dětí, na jídelní stůl raději nedávejte ubrusy ? dítě je při jídle nezašpiní, ale hlavně na sebe nic nestáhne. Pokud je dítě při vaření v kuchyni, tak jej zabavte, aby se vám nepletlo pod nohy ? malé dát do ohrádky, starší malovat, modelovat s plastelínou atd.
Spotřebiče nakupujte tak, aby byly pro dítě bezpečné ? pečící trouby by měly mít opatřeny vícevrstvým sklem, aby vnější teplota nepopálila dítě při dotyku, mikrovlnnou troubu umístěte do horní části kuchyňské linky, na lednici můžete dát petlici, knoflíky u sporáku by neměly jít snadno otáčet, vhodné je se informovat o dětských pojistkách ? dítě tak samo spotřebič buď neotevře nebo nepustí.
Na šuplíky dávejte pojistky, stejně tak na okna. Nepoužívané zásuvky zakryjte chráničem.
Vhodné je umístit odpadkový koš do kuchyňské linky, věci nebezpečné ? čistící prostředky atd. dávat do horních skříněk.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek