Jak přežít na vesnici

Pro zábavu

...aneb návod pro nové přistěhovalce. Na vsi bydlím už od malička, proto jsem se pro vás, kteří se sem z města chcete přistěhovat, sepsala první část návodu. Berte to s humorem, samozřejmě je vše velmi nadnesené a pouze za účelem pobavit!

Tip číslo 1 Pořiďte si auto, koně, povoz či jiný dopravní prostředek *

Pokud jste se rozhodli bydlet na vesnici a jste z města, nejspíš se vám tahle rada bude hodit. MHD zde nejezdí každých deset minut. Nejezdí zde ani každých patnáct minut. Zkrátím to, autobus z naší vísky jezdí do jiné vísky dvakrát za den. V té jiné vesnici, kam vás spoj dopraví, je konečná stanice, ale pokud nutně potřebujete do města, lze zde přestoupit na jiný autobus, ten už vás snad do města vezme.

Záměrně píšu snad. Obvykle se těmto KAROSA autobusům stává, že je-li příliš zima, nejedou. Je-li příliš horko, jedou, ale připravte se na hodinovou cestu neklimatizovaným autobusem, který kdekoliv po cestě může vypovědět službu. Jak se dostanete do města, když stojíte uprostřed silnice, kolem vás jsou jenom pole a venkovní teplota je příjemných 35 °C ve stínu? Váš problém. Náhradní autobus nepřijede, protože žádný náhradní není. Útěchou Vám může být, že za další 4 hodiny, vám jede další spoj. Ten druhý a poslední za den.

Tip číslo 2 Aklimatizujte se s místní komunitou

Velice důležité! Hlavně pro ty, jež se rozhodli zvolit vesnici, ale jsou z Prahy. Předem se připravte na klevety, jež se o vás vesnicí ponesou a na označení „Náplava“, „Pražák“, „Měšťák“. Tuhle nálepku vám už nikdo nesundá. S tím se smiřte rovnou. Ale mám pro vás řešení, jak to zmírnit.

Tip číslo 3 Účastněte se kulturních akcí

To je velice důležitý bod. Každý pátek a sobotu je otevřená místní hospoda. Jedná se o jednu z největších kulturních akcí týdne a jakožto „náplava“ tam nesmíte chybět. Pokud vstoupíte do hospody a všeobecné veselí utichne, nezoufejte. Sice vás všichni pomlouvali, ale můžete svojí reputaci vylepšit, když zaplatíte celému osazenstvu další rundu. Následně získáte místo u stolu s čestnými návštěvníky hospody. Sedí zde většinou generace 60+, ale musíte mít na vědomí, že k tomu stolu s vaší věkovou kategorií, je třeba se systematicky probojovat.

Příští týden už se nejspíš posunete ke stolu s místními zemědělci. Nezapomínejte se neustále ptát. Na cokoliv. Ale hlavně se proboha nedivte, že brambory se opravdu tahají ze země a kráva vyrábí mléko!

Sedíte-li u stolu se zemědělci, jste už jen krůček od toho, posadit se ke stolu místních myslivců či hasičů. Zde ovšem přichází opravdu osudová volba. Je-li totiž ve vesnici spolek myslivců i hasičů zároveň, zvolte svůj další krok uváženě. Tyto dvě komunity totiž spolu často válčí. Obvykle o to, že datum mysliveckého bálu si už rezervovali dobrovolní hasiči pro svůj výroční ples a naopak. Vyberte si proto vždy buď myslivce, nebo hasiče, ale nikdy ne obojí!

Pokud bude vše pokračovat na jedničku a další týden už po čtvrté zaplatíte všem rundu, čeká vás místo u stolu králů, aneb u stolu místních fotbalistů. Zde pozor! Jestli se ještě necítíte připraveni si sem sednout, berete fotbal na lehkou váhu, vůbec mu nerozumíte nebo snad chcete poukázat na to, že na hřišti plném krtinců se hraje pralesní liga, nesedejte si sem! Nejspíš by vám všichni místní venku upravili fasádu a ono kolečko se stoly byste museli absolvovat od začátku. Fotbalisti jsou ve vsi neuvěřitelně vážení a je jedno, že jsou v tabulce úplně poslední a opravdu tu pralesní ligu hrají.
Nicméně pokud už u tohoto stolu sedíte, jste na dobré cestě, protože v místní hospodě se už výš posunout nemůžete!

V příštím dílu si povíme o další velmi důležité kulturní akci, a jak se na ní chovat!

Váš příspěvek
jesterka001
Zasloužilá kecalka 626 příspěvků 01.02.19 06:38

Super :palec: jsem náplava z Prahy a dávám ti za pravdu :mrgreen: teď jsme ve fázi myslivců, tak jsem zvědavá, zda dojdeme i k těm fotbalistům ;)

sinapis.alba
Ukecaná baba ;) 1274 příspěvků 01.02.19 07:35

a do pr… vždycky se mi líbila představa života na vesnici, myslela jsem, že hlavní překážka by u mě bylo to, že neumím řídit, ale koukám, že mnohem horší průšvih by byl to, že nechodím do hospody :think: navíc ani za mák nerozumím fotbalu :D jsem napnutá na tu další veledůležitou akci :dance:

VerčaZav
Zasloužilá kecalka 962 příspěvků 01.02.19 07:53

:palec: jsem vesnická holka od narození a musím ti dát za pravdu jen jsem vyměnila vesnici z ještě větší „díru po granátu“ od srdce jsem se zasmála :lol: :lol: edit a jsem brána také za naplavu

Příspěvek upraven 01.02.19 v 07:54

tumpach
Kelišová 6641 příspěvků 01.02.19 08:02

@VerčaZav je to blbe, nemas se kam posunovat :lol: , myslim v hospodě

dedrichov
Závislačka 3457 příspěvků 01.02.19 08:39

My to vzali z té druhé strany, neradi se družíme, bojkotujeme místní akce s výjimkou rozsvěcení vánočního stromu. Na akce typu masopust prcháme do širšího okolí :kytka:

Slečna Ferka
Extra třída :D 10345 příspěvků 01.02.19 08:49

By mě zajímalo, kdo si místo užitečných hasičů vybere magory, co se realizují pobíháním po lese pod vlivem a střílením na vše, co se hýbe (plus mordováním koček, uprchlých psů, atd.).

Čest výjimkám.

Uživatel je onlineCapretta
Zasloužilá kecalka 521 příspěvků 01.02.19 08:54

Pobavilo moc, diky :)

Pennya
Ukecaná baba ;) 1475 příspěvků 01.02.19 09:10

Ještě bych dodala, neoblékejte se o moc líp než oni :grin:U babi na vesnici o sto obyvatelích kde se každý s každým zná, chodí do hospody zásadně asi rovnou z roboty, v monterkách, s maltou přilepenou na loktech. A to se nejedná o žádný malý pajzl ale krásnou dřevěnou stylovou hospudku.

ProfZav
Ukecaná baba ;) 2277 příspěvků 01.02.19 09:31

@Slečna Ferka Oni toho myslivci dělají daleko víc. Fakt.

jamik1416
Kecalka 181 příspěvků 01.02.19 09:37

:D :D :D dobrý :palec:

zuzikka
Ukecaná baba ;) 1410 příspěvků 01.02.19 09:51
:mrgreen: :mrgreen:
NeonN
Nadpozemská drbna 25051 příspěvků 01.02.19 10:08

Haha, přestěhovali jsme se do vesnice, do domu, odkud pochází manželova rodina. Jak nás tu berou, nevím. Ti nejstarší vědí, kam nás zařadit, protože si pamatuji dědu a někteří i pradědu s prababičkou… Je tu asi 50duchodcu, 8 rodin středního věku a zbytek tvoří asi deset pubosu a 10deti věku do 15let. Nejsou tu hasiči, myslivci, fotbalisti … Občas se v hospodě ukáže zemědělec z vedlejší vsi. A největší vidláci jsme tu my, protože chováme i něco víc než slepice a bezduché stádo ovcí :mrgreen:

Pantalaimon
Kecalka 186 příspěvků 01.02.19 10:27

Haha super my jsme také náplava ale o dooost jsme si to vylepšili když se rozneslo že manžel pochází z jiné nedaleké prdele a jeho otec byl zapálený myslivec ( to že manžel to z duše nesnáší vůbec nevadí:grinning: kdo nezažil neuvěří

FreeLady12
Nadpozemská drbna 26670 příspěvků 01.02.19 11:03

Taky jsem holka z vesnice a tvůj deníček je naprosto dokonalý… těším se na další díl.
O jaké akci asi bude? Blížící se Masopust? Nebo obecní ples? :D :think:

Šup, honem, další :pankac: :potlesk:

Příspěvek upraven 01.02.19 v 11:04

Milis666
Kecalka 224 příspěvků 01.02.19 12:30

No ty jo ty sna bydlíš u nás.Je to přesný a fakt mě to pobavilo, moc hezky napsaný ;)

Uživatel je onlinemarin
Extra třída :D 10097 příspěvků 01.02.19 13:03

Také pocházím z vesnice, teď už tam nebydlím, ale rodiče a sestra s rodinou tam bydlí stále. A je to tak, kdo není u hasičů jakoby nebyl. :lol: Ty hospody už teď tolik nefrčí, přece jenom je to drahé. Většinou právě třeba ti hasiči nebo jiné spolky si dělají akce samy - koupí sud, grilují, organizují plesy, masopust, dny dětí, karnevaly apod.. Fotbalisté a sportovci vedou u mladší generace. Tátové, kteří kdysi aktivně hrály fotbal, tak k němu vedou své syny, takže se tato partička schází. Ono tím, že je člověk ve spolku, tak se musí zapojit i do těch „brigád“ třeba zrovna ti zmiňovací myslivci, vozí zvěři apod., svépomocně se opravují cesty, vyřezává křoví, opravuje hasičárna, dětské hřiště, hřiště atd. A tím člověk nejvíce zapadne, když ostatní vidí, že přidá také ruku k dílu.

Příspěvek upraven 01.02.19 v 13:55

Taka
Ukecaná baba ;) 1088 příspěvků 01.02.19 14:17

@Pennya „Ještě bych dodala, neoblékejte se o moc líp než oni .“ Přesně tak! :mrgreen: Strašlivě ráda vzpomínám, když jsem před pár lety jela k dědovi. Jela jsem přes náves, kde jsem ho shodou okolností potkala - táhnul se s taškou nákupu z místní „sámošky“. Vyhodila jsem nohy z auta, nazula lodičky (řidila jsem bosa), vylezla v „pudrové“ pouzdrové sukni a bílé košili, hodila dědovu tašku do kufru a s úsměvem od ucha k uchu jsem si užívala ty pohledy „starých osadníků 60+“ :mrgreen: Když jsem pak kolem nich šla podruhé ve špinavých teplákách a vytahané mikině, když jsem nesla do kontejneru bordel z kůlny, čuměli ještě víc :mrgreen: Miluju venkov :srdce: :mrgreen:

xjuklickova
Kelišová 5292 příspěvků 01.02.19 14:57

Ha ha ha, je to přesné. Nejak jsem nenasla tu odvahu jit do hospody a když, tak vzdy sedime sami, kde je asi ta chyba.

Uiii
Kecalka 114 příspěvků 01.02.19 14:59

Všem bych chtěla moc poděkovat za milé zprávy. Neskutečně jste mě všichni potěšili. Měla jsem obavy, že se to nesetká s kladnými odezvami. Ještě jednou moc díky všem kdo si to přečetl a napsal něco pěkného :)

jesterka001
Zasloužilá kecalka 626 příspěvků 01.02.19 15:18

Osobně se už moc těším na pokračování :palec: :potlesk:

HankaS82
Ukecaná baba ;) 1280 příspěvků 01.02.19 15:31

To je jak u nás :lol:

Maja25
Závislačka 3940 příspěvků 01.02.19 15:51

Tak jsem se od srdce zasmála. :mrgreen: A přečetla to i chlapovi. :mrgreen:
Pocházím z větší vesnice a přistěhovala jsme se za chlapem do vesničky. :mrgreen:
A doopravdy to co jsi napsala, tak sedí. :mrgreen:
Musím tedy uznat, že se snažím být na všechny milá a s každým se bavit, ale upřímně o hlubokomyslných debatách jsem se zde zatím nemohla bavit s nikým. :mrgreen: Ale tak doufám, že to ještě časem přijde. :mrgreen:
Bohužel nebo bohudík nepiji, tak v místní hospodě bych byla za trapku, kdybych seděla nad džusem. :mrgreen:
Ale výhoda lítání v teplákách až do krámu mě tedy baví. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
A musím uznat, že to tu miluji a za nic bych neměnila. :dance: :srdce: :srdce: A to i díky tomu, že mám tak skvělého chlapa a jeho rodinu. :srdce: :nevim:

admenL
Ukecaná baba ;) 1013 příspěvků 01.02.19 16:00

U nás na vesnici se to dělí ještě na naplaveniny a usazeniny. To druhé jsem já protože jsem se tam přivdala z města k manželovi-starousedlik. :mrgreen:

lisatka
Kecalka 255 příspěvků 01.02.19 19:20

Haha, pekne napsane ;-) ja jsem svetobeznik z ceskeho mesta, ale domek jsme si koupili na ceske vesnici. No ty pohledy prodavacek v jednote a nekterych zenskych na hristi..proste jsme a budeme naplava…pak jsem se odstehovala na daleke kanary a uz ted po ctyrech mesicich mam sve misto mezi mistnimi na hristi, stacilo se trochu naucit jejich rec 8o ted jen doufam, ze nam to tu vydrzi a ze se nebudu muset vratit zase do te jednoty :lol:

Lily Evans
Ukecaná baba ;) 1805 příspěvků 1 inzerát 01.02.19 19:42

Já jsem se z města přestěhovala na vesnici,do hospody ani na jiné kulturní akce nechodíme, moc se nedružíme, jak nás kdo vnímá je mi fuk. Znám se s pár milýma důchodcema co bydlí okolo, myslivci jsou mi u pr, nemám je moc ráda. Ale jinak vtipný :mrgreen:

smajlik345
Zasloužilá kecalka 697 příspěvků 01.02.19 20:24

@Slečna Ferka než začneš někoho urážet tak si o tom zjisti něco víc než jen to co se říká ve zprávach

Hladikovka
Zasloužilá kecalka 558 příspěvků 01.02.19 20:42
:lol:
peta81
Ukecaná baba ;) 2309 příspěvků 01.02.19 21:58

Bozi :mrgreen: my jsme s manzelem naplavy z prahy :lol:
bus jezdi jen rano „skolak“, pak uz nic. prvni dva roky jsem odolavala a do mesta slapala i s kocarkem 4km pesky, pak uz jsem byla donucena udelat si ridicak.
ja se moc nedruzim, na akce teda chodime, ale jinak to zachranuje chlap, pac je fotbalista, hasic a uz i castecne myslivec :D
a ja uz si to tu vazne zamilovala, bavi me ta soudrznost, jednomu se rozbije auto nebo kotel a vsichni chlapi uz leti pomahat. sousedi nam porad cpou domaci vajicka, sadlo, jablka, marmelady…a mne ani nevadi, ze nas porad spehuji z oken za zaclonkama :lol:
tesim se na pokracovani!

Příspěvek upraven 01.02.19 v 22:04

Payus
Ukecaná baba ;) 1279 příspěvků 01.02.19 22:36

My se take naplavili. Prihlasila jsem syna na fotbal, muze taky a bylo to. Tam jsme se seznamili s mistnima a pekne zapadli. Hospoda nas nelakala, je tu starsi populace a nadavat na politiku muzem i doma :D Denicek se mi moc libi, my se v „navodu“ nasli. Nedevno mi rika soused na zastavce, ze nevedel, ze ma tak hezkou sousedku (bydlime tu 5 let), tak mu povidam po kom mame barak a on mi rika „Jo tak to vas pes mi rozkousal ty vrata!“ Rikam "tak vidite ze me znate :mrgreen: " Ty vrata s nim tehdy vyresil muz, tak jsme se tomu oba zasmali :) vesnice je fajn..my tedy s 1000 obyvateli mame status mesta :mrgreen:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.02.19 11:54

Hezký, jen není vesnice jako vesnice. Ta naše je spíš taková noclehárna všech, co si tu postavili novostavbu a splácejí hypotéky. Kultura a Spolková činnost nula :(

Vložit nový komentář