Jak přežít na vesnici - 2. díl

Pokračování návodu nejen pro ty, kteří se dostali na vesnici, ať už nedopatřením, nebo zcela dobrovolně.

Jak přežít na vesnici - 2. díl

Jak přežít na vesnici – 1. díl

Ve vsi, kam jste se přistěhovali, je pravděpodobně fotbalové mužstvo, jehož složení zřejmě již znáte, neboť se vám podařilo přisednout v hospodském zařízení k jejich stolu. Pro ty, co se ke stolu nedostali, ale přesto chtějí vyrazit na tuto bez pochyby událost týdne, vám ty nejdůležitější ve zkratce představím.

Místní legenda – pravděpodobně muž, jemuž je už víc než 50, ale stále hraje fotbal. Je to takový Jarda Jágr zdejšího mužstva, který dělá tento sport už víc než 30 let. Je velice vážený, protože se mu jednou před dvaceti lety podařilo úplně otočit zápas. Všichni na něj spoléhají.

Místní motivátor – pravděpodobně muž, kterému fotbal na hřišti nejde tolik, ale zato umí tým výborně namotivovat. Jeho čestným místem bývá střídačka, ale to na jeho důležitosti nic nemění.

Brankář – velice důležitá postava! Stojí v bráně a neunikne mu jediná střela. A jestli náhodou přece ano, tak to byl ofsajd a rozhodčí je vůl.

Místní Ronaldo – Muž ve věku zhruba 22 let, který je tak trochu sólista, ale dobře mu to běhá, občas dá gól, a to, že je trochu „namistrovaný“ z něj dělá teprve pravou celebritu! Však má být na co pyšný!

Místní motáček – Většinou se jedná též o muže mladšího věku, který včera v hospodě trochu přebral. Dnes stojí u strany fotbalového hřiště a střídavě pobíhá a zvrací do nejbližšího křoví.

Místní válečný hrdina – Muž jakéhokoliv věku. Neustále ho někdo napadá na hřišti, takže skoro celý zápas leží a střídavě se s dramatickou grimasou v obličeji chytá za kotník a koleno. Všechno je to faul a rozhodčí to nepískl!

Hromosvod – Pobíhá mezi fotbalisty s píšťalkou v puse. Je to rozhodčí, ale je úplně k ničemu. Pískat neumí, je podplacený soupeřem nebo soupeři přilepšuje jen tak a měl by vrátit licenci! Zdejší fanoušci nemají rozhodčí nikdy rádi a vy taky nemějte.

Po příchodu k fotbalovému hřišti je třeba si vybrat místo na tribuně. To pozor, domácí i hosté sedí na stejné tribuně, takže si musíte najít nejbližší známou tvář a sednout si poblíž. Většinou to poznáte, neboť hosté se krčí zhruba v pěti lidech u okraje tribuny a vyděšeně se rozhlížejí kolem. Takže tam si nesedejte, podepsali byste si rozsudek smrti.

Než se usadíte, kupte si ve stánku pivo. Lépe zapadnete.

Je možné, že fotbalu tak úplně nerozumíte. Nikdy se však neptejte „V jakých dresech hrajou naši?“ Jednak si tím zajistíte vyhození minimálně půl kilometru od hřiště, druhak to vědět stejně nepotřebujete. Naprosto stačí, budete-li napodobovat chování ostatních. Při nástupu fotbalistů si pochválíte, že Franta ještě hraje (místní legenda), a upijete piva. Pak souhlasně přikývnete, že Jarda to včera v hospodě zase přehnal a rovněž si postěžujete, že ten fotbal nebere vůbec vážně. Upijete piva.

Už při prvním poločase střídavě fandíte jako o život a střídavě lamentujete, že rozhodčí je pako. Můžete přihodit, že minulý týden jste ho viděli pískat v Králíkách a taky to tam úplně zmatlal. Králíky prohráli 5:0 a na rozhodčího se nedalo dívat! Z davu se nejspíš ozve souhlasné zamručení, ačkoliv minulý týden se v Králíkách vůbec nehrálo a zřejmě už nikdy hrát nebude, protože tamější fotbal byl zrušen už předminulou sezonu. To ale vůbec nevadí. Upijete piva.

Nepřátelský tým střelil branku. Tribuna bučí na rozhodčího a častuje ho nepěknými přízvisky. Bučte taky a častujte rovněž. Střídavě popíjejte pivo.

Poločas. Jediný schválený čas, kdy lze doplnit pivo a dojít si na záchod. Během zápasu nelze. Přece nedáte najevo, že vás to vůbec nezajímá.

Druhý poločas začíná. V ruce máte nové pivo. Místní válečný hrdina už při nástupu na hřiště padá a drží se za kotník ještě dřív, než je písknut začátek hry. Toho si nevšímejte a taktně to přejděte. Raději upijte piva.

Místní motáček alias Jarda je viděn v předklonu u keře nejblíže stojícímu hřišti. Postěžujete si spolu s ostatními, že Jarda vůbec není pro tým přínosem.

Je to tady! Místní legenda právě nahrála Místnímu Ronaldovi a je z toho gól. Teď se s ostatními zvedněte a zařvěte: GÓL! Přiťukněte si pivem se všemi, kteří se nacházejí ve vaší těsné blízkosti, a vzhledem k tomu, že jste minule neupili piva, musíte si teď loknout pořádně.

Zápas končí. Zdejší tým nakonec prohrál 3:1 a hráči jdou do kabin. Vy ovšem neodcházejte. S ostatními se přesuňte k místnímu stánku a objednejte si další pivo. Následně se kolem stánku utvoří jakási skupina lidí. Všichni se dojímají nad dnešním utkáním. Toto je jediná chvíle, kdy je možnost si na výsledek zanadávat. Dneska totiž fotbal všichni hrajou po opici a hlavně ti mladí nemají ke sportu patřičnou úctu. Na tréninky to nechodí, hlavně že v hospodě to sedí každou chvíli. Nenadávejte ale moc. Za chvíli totiž přijdou fotbalisti z kabin. Pak už je čas jenom na chválu!

Můžete jít domů. Po třech pivech se patrně motáte a není vám moc dobře. Ještě že tenhle kulturní zážitek se koná jen jednou za dva týdny.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
5067
7.2.19 04:17

Panebože… :zed: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: bohužel opět přesné :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
716
7.2.19 04:52

:mrgreen: :mrgreen: Jak přesné :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2088
7.2.19 06:44

já prostě na venkov nemůžu :( dyž mi prostě to pivo nechutná :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
9340
7.2.19 07:28

Jsem uplne dostala chut na pivo a klobasu na papirovem tacku polozenem na kolenach :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
7.2.19 07:33

My teda nebydlime na dedine ale na malomeste. Ale ja to tady proste zboznuju. Nas se zatim tyto akce moc netykaji. Fotbalove zapasy, hody, babske hody, merunkobrano atd :-) . Mame male deti a nehlidaci babi. Ale nas cas prijde :lol:

Příspěvek upraven 07.02.19 v 07:38

 • Zmínit
 • Nahlásit
15533
7.2.19 08:13

My, jakožto čerství přistěhovalci, vyrazili na místní utkání ve volejbalu (fotbal tu nefrci) a náhodou to bylo docela prima. Nevím, možná je to tím, ze se vesnice pomalu změnila na satelit Prahy, ale jevy popsané v tvých deníčcích se tu naštěstí nekonají. Což je dobre, protože se jim muzu zasmát a nezpytovat svědomí, jak jsem své děti mohla odtahnout na venkov (oblíbená věta mé matky, na jejíž závěr většinou dramaticky upustí slzu - a to nekecam)

 • Zmínit
 • Nahlásit
501
7.2.19 08:25

@Tichošlápek
Tak ono je to trochu nadsazené samozřejmě. :)
Záměrně píšu trochu. Totiž tady u nás, kde nejbližší město je Plzeň, a ta je 65 kilometrů pryč, to docela sedí. Nevím, jestli bohužel nebo bohudík, ale prostě to tady tak je. :D V okolí jsou jen malé prdelkové vesničky, jedno maličké město a to je šlus. :D
Ono to samozřejmě zní jako, že přeháním, a trochu jo, ale ono je fakt, že když dám dohromady ty utkání, na kterých jsem byla, tak fakt se tam najde všechno. :)

Ale je tu krásně. :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
596
7.2.19 10:55

Aaaano, jen ty tři piva 8o …to je terpve rozjezd! Ještě pár panáčků je potřeba a kdo trefi domů sám, není ještě náš :cert: :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
7.2.19 12:41

Obdivuji všechny, kteří dokážou žít na vesnici. Já žiji na takové polovesnici a raději bych šla do podnájmu do Prahy. Bohužel, manžel nechce, tak tu tak nějak přežívám.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4610
7.2.19 16:12

Ještě že naše vesnice nemá fotbalový tým :? Jako návod jak se začlenit na vesnici by se hodilo i při nastěhování , jít s pár lahvemi se seznámit se sousedy . Každý dům který sousedí s naší zahradou dostal lahev představili jsme se a hned je to lepší než když nevíme kdo to vůbec bydlí naproti.
U nás ve vesnici jedou víc plesy a místo hospody je tu pivní stánek ale raději děláme grilovačky se sousedy . ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
134
7.2.19 16:58

:lol: :lol: :lol: :lol: dokonalé!!!

 • Zmínit
 • Nahlásit
4087
7.2.19 17:43

To sedi :-) pobavilas :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
4268
8.2.19 10:13

Skvělé. :mrgreen: :mrgreen: Další pokračování by bylo fajn o hasicích. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Normálně napiš knihu. :mrgreen: Budu mezi prvníma kdo si ji koupi. :mrgreen:
Umíš skvělé psát. :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
27012
8.2.19 13:00

Já nechápu čemu se někteří v komentech jako diví?

Jsem holka z vesnice a teda nenapadlo by mě, že fotbal někde jinde vypadá jinak? Tohle je přece normálka. Takhle to prostě chodí… a všude! Nebo ne? 8o :think:

Díky za další skvělý deníček… těším se na pokračování :mrgreen: :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit