Jak přišel na svět náš Adámek

Porod
  • 20.12.04

Protože si pamatuju, jak jsem v těhotenství doslova hltala všechny články, týkající se porodu, rozhodla jsem se,že taky přispěju svým příběhem. Termín porodu jsem měla vypočítaný na 8.11.2004.

Těhotenství probíhalo bez komplikací, ale v říjnu se mi začal zvyšovat tlak. 21. října jsem byla v poradně u svého gynekologa a ten mi řekl, že pokud se tlak do příště nezlepší, bylo by lepší porod vyvolat. Večer se mi ale udělalo špatně, začala se mi točit hlava, a tak mě manžel pro jistotu odvezl na ambulanci do porodnice na Obilní trh v Brně. Tam mi změřili tlak, natočili monitor a i když zjistili. že se miminku daří dobře, rozhodl pan doktor že si mě tam raději nechají, kvůli možnému podezření na preeklampsii.Pře­vezli mě na rizikové těhotenství. V pátek ráno se mi udělalo líp a na vizitě jsem se ptala, jestli si mě tam nechají a na jak dlouho. Paní doktorka se jen usmála a řekla, že tam zůstanu až do porodu. Pokud prý neporodím následující týden spontánně, porod mi vyvolají, protože miminko už je dost velké a není důvod ohrožovat moje i jeho zdraví. V neděli ale na monitoru natočili miminku vysoký tep a pan doktor který měl službu se rozhodl, že zkusíme zavést infuzi, abysme zjistili, jak bude miminko reagovat na děložní stahy, jestli nemá málo kyslíku, což by bránilo normálnímu porodu. Upozornil mě, že je možné, že infuze vyvolá porod. Stahy se sice dostavily, ale po odpojení ustaly a tak mě znovu převezli na rizikové s tím, že v pondělí ráno nastupuji na vyvolání.
V pondělí o půl osmé mě převezli na porodní box a čekali jsme jen na manžela, až za mnou přijede. Ujala se mě moc hodná slečně porodní asistentka. Byla moc příjemná a vysvětlila mi celý průběh porodu. V osm mi zavedli do pochvy čípek na změkčení děložního hrdla a o půl deváté začaly kontrakce. Sestřička mi ještě rychle udělala klystýr a tím se porod rozběhl. Protože to byl vyvolávaný porod, kontrakce byly hned po pěti minutách, trvaly asi minutu a byly dost bolestivé. Celou dobu jsem strávila ve sprše na balonu a manžel mi sprchoval záda a břicho. Asi po dvou hodinách byly bolesti čím dál horší, hlavně v zádech. Zeptala jsem se porodní asistentky, jestli by mi nemohli dát epidurál. Prohlídla mě a řekla , že ještě ne, protože jsem jen na 4 cm a epidurál by mohl porod zastavit. Tak jsem šla zase do sprchy i když to bylo hodně těžký, protože jsem se bolestí nemohla skoro pohnout.O půl dvanácté sem byla otevřená na 5 cm a porodní asistentka zavolala anesteziologa. Přišel ve dvanáct a začali mi zavádět epidurál,ale mě najednou přepadlo strašný nutkání tlačit. Asistentka mě prohlídla a řekla, že to musím vydržet, protože nejsem dost otevřená. Asi dvě kontrakce jsem se snažila rozdýchávat jak jsem se naučila v kurzu, aby mě to nucení přešlo, ale moc to nepomáhalo. Sice jsem díky epidurálu necítila bolest, ale to nucení bylo ještě horší. Manžel mi pozděj řekl, že jsem u toho pěkně křičela. Prý jsem křičela, že prostě potřebuju tlačit, a tak mě porodní aisitentka znovu prohlídla a zjistila že jsem se během 2 kontrakcí úplně otevřela. Prý díky epidurálu, který mě uvolnil. Byla to nepopsatelná úleva, že můžu konečně tlačit. Lehla jsem si na bok a pravou nohou se zpařela o porodní asistentku. Po dvou kontrakcích a tlačení mě sestřička řekla, že si můžu sáhnout na hlavičku, nemohla jsem tomu uvěřit. Pak jsem už jen jednou zatlačila a Adáměk byl venku. Bylo 12:45. Hned mi ho položili na bříško, pak ho umyli a já jsem zatím porodila placentu, což jsem vůbec necítila. Sestřička mi ji ukázala a Adámka mi dali na přiložení k prsu. Protože, mě nenastřihávali, doktor mě přišel jen prohlédnout. Adámek měl 3000g a 47cm. Následná péče o mě i o Adámka byla skvělá. Měli jsem sice problémy s kojením, ale vše se spravilo a Adámek nám dělá jen radost.
Katka a Adámek

Hodnotilo 4 lidí. Score 3.5.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
elda
Ukecaná baba ;) 1670 příspěvků 21.12.04 08:02

Jejda, tak nemusím posílat popis porodu, ten můj byl jako přes kopírák - stejný. Vyvolání, kontrakce okamžitě minutové, intervaly 1-2 minuty, křeč, epidurál (opravdu ho nechcete?takto tady můžete být do noci…), otevření velmi rychlé, akorát kontrakcím museli ve druhé době pomáhat oxytocinem, abych věděla, kdy mám tlačit. Tlačení 5 minut, 2700g, 46cm. Nejvíc si pamatuju manželův nevěřícný výraz - jaksi se postavil přímo vedle asistentky, protože ho lékař odstrčil, když klesly ozvy a bylo třeba pomoct tlačením na břicho („to sem zíral, co ta pipka dokáže…“). Položení na bříško nebylo, na což mě upozornili dopředu, nebot dítko mělo v těh. potíže právě s rychlým tepem a já těhu cukrovku, tak šla chvíli do inkubátoru. Po hodině ji přinesli s tím, že je zdravá, pláče a hledá prso :-)Péče na Obilnáku ukázková, velmi profesionální, čtvrtý den domů.

Hodně radosti s chlapečkem, at vám roste do krásy, zdraví a síly.

elda+lída

 
Anonymní  22.12.04 10:45

Zamáčkla jsem slzu, já jsem rodila 4. 11. 2004 v Bohunicích. Malé bolesti přišli už dopoledne, ale nic to nebylo dokonce jsem ještě řídila auto. Byla to pohoda, když jsem si však napustila vanu plnou horké vody v 11hod tak to začalo, z domu jsem odjížděli když jsem měla kontrakce po2 minutách. Náš miláček se narodil po 50 minutovém tlačení, sice s nástřihem, ale to bylo proto, že měl 4200g. Porod byl nejkrásnější zážitek v mém životě, všem doporučuji, ani bolest nebyla hrozná, byla jsem připravená na větší tragédii. Prostě super, NEBOJTE SE!!! Ještě mě řekli, kdyby každá maminka přišla takhle připravená, tak by to bylo dobrý. Než jsme začali tlačit, tak jsme byli v porodnici cca 5 minut.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama