Jak přišla Anetka na svět

Porod

Porod to byl těžký a náročný a i když na něj nemám moc hezké vzpomínky, tak to nejkrásnější a nejcenější mi leží v postýlce, a to za to stojí.

po hodině na oxytocinu
2 komentáře


4 komentářů


1 komentář


3 komentářů

Můj druhý porod

Byla neděle 5. 6. 2011. Po velice příjemném parném dni jsme si večer uvařili kávu a usadili se na zahrádce. Miminko v bříšku dělalo snad kotrmelce a mě pomalu začínal opouštět pocit, že dneska opravdu rodit nebudu. Byla jsem ve 37+4 tt a tak nějak jsem si pomalu v duchu říkala, že se něco chystá. Dva dny před tím mi začala odcházet hlenová zátka a to moji mysl ještě víc rozrušovalo. Každopádně jsme kávu dopili a kolem půl 10 večer se odebrali do postele.

Ale spát mi nešlo, bylo vedro, malá pořád řádila a moje tušení se stupňovalo. Kolem půl 11 mi hlavou blesklo – mě určitě praskne voda, dneska určitě praskne. A nemusela jsem čekat dlouho. 23:05 opravdu praskla. Celá vyděšená jsem vstala a odešla na záchod, kde se moje poslední pochybnosti rozplynuly – budeme rodit, blesklo mi hlavou a už jsem hledala vložky. Jak jsem práskala dvířky od skříněk, tak přiběhl manžel a co prý se děje. „Táto, jedeme do porodnice, praskla mi voda“. Obléknout, dobalit tašku, naposledy se kouknout na klidně spící prvorozenou dcerku a deset minut po půl noci jsme zvonili v porodnici v Kolíně na příjmu.

Přijala mě velice milá a hrozně mladá paní doktorka, vyšetřila mě, ale nález nebyl nic moc – branka pro špičku prstu. A protože jsem neměla žádné kontrakce, jen slabé bolesti v podbříšku, tak odeslali manžela domů. Sice jsem s tím počítala, ale i tak mě bylo úzko, že tam nemůže zůstat se mnou. Uložili mě na čekací pokoj (jinak prostě hekárna), natočili monitor a dali mi tabletku na spaní. Jenže já stejně neusnula, pořád jsem přemýšlela, co a jak bude, jestli se porod rozjede sám a nebo mi ho budou muset vyvolat, jestli náhodou necítím kontrakce… Řekli mi totiž, že pokud se porod nerozjede nebo neporodím do 12 hodin od prasknutí vody, tak dostanu antibiotika a udělají mi odběry na infekci.

Do 5 ráno jsem byla na pokoji sama (jinak je to hekárna pro 4 rodičky rozdělená jednou přepážkou), pak ale začali přijímat další rodící maminky. Nic příjemného. Za přepážkou ležela paní s tatínkem a vyvolávali jí porod, vedle mě skučela další paní, která už měla porod značně rozjetý a já? Já pořád nic. Občas natočili monitor, změřili tlak, taky mi udělali klystýr, ale žádné valné změny. Kolem desáté jsem začala pociťovat první kontrakce, některé jsem musela i prodýchat, ale monitor nic neukázal, jen nález se trošku posunul, ale také žádná sláva. V 11 už jsem zase žádné kontrakce neměla, tak mi nabrali krev, dali kapačku s antibiotiky a čekalo se dál. Mezitím obě paní porodili a mě přibyla nová paní, které porod vyvolávali. Začínala jsem mít depresi. Všichni rodí, já pořád nic, ještě se na ty ženské musím dívat a manžel trne strachy a nervozitou doma a nechtějí mi ho tu dovolit, prý je moc rodiček a nebylo by jim to příjemné.

Kolem 13:00 mi paní doktorka přišla říct, že už se čekat nebude, že začínám mít v krvi zánětlivé změny a že se jde vyvolávat. V duchu jsem zajásala. Jednak proto, že ani první porod se mi sám nerozjel, takže jsem nevěřila, že by to bylo teď jiné, ale hlavně mi dovolili zavolat manžela. Následovala infuze s oxytocinem a během 15 minut jsem dostala docela silné kontrakce. Natočili mi monitor kvůli miminku, ten byl v pořádku a tak jsem se i s kapačkou mohla odstěhovat do druhé části hekárny na balon a už jsem jen čekala, až dorazí budoucí tatínek. Kontrakce byli docela silné, ale s hlavou zabořenou do zdi a pohupováním na balonu se dali zvládnout. Manžel dorazil asi za 45 minut. Hned mi bylo lépe. Pomohl mi do sprchy, masíroval mi záda a tak jsme nějak společně překonávali kontrakci za kontrakcí a mezi tím si povídali. Asi ve 3 hodiny odpoledne mi natočili další monitor, a že si nás přestěhují na porodní sál.

Následovala kontrola primářem, a protože jsem se otevřela jen na 2 cm a kontrakce byli už docela vyčerpávající a já začínala být neskutečně unavená, tak mi nabídl epidural. Opět jsem zajásala. Při první porodu mi moc pomohl, otevřela jsem se během 2 hodin a bolest jsem necítila naprosto žádnou. Věřila jsem, že i tentokrát to bude stejné. Jenže ještě než mi ho podali, tak už byl na světě první problém. Máte hodnoty srážlivosti krve na hranici a to se moc nedoporučuje podávat epidurální anestezii. Následovala hromada dotazů, co, kdy, kdo měl, ale naštěstí konečný verdikt zněl: tak to tedy zkusíme, ale nemusí se to podařit. Podařilo se a mě se maličko ulevilo jak na duši, tak i bolesti o ždibínek ustoupili.

Znovu monitor, hodina ve sprše, mezitím opět začaly sílit kontrakce a epidural přestal zabírat. Jediná pozitivní informace byla, že jsem otevřená na 6 centimetrů. Přidali mi do epidurálu nějaká analgetika, nasadili další oxytocin a šupky dupky do sprchy. Sice mi sprcha vůbec nepomáhala, ale doufala jsem, že se alespoň budu díky horké vodě lépe otvírat. Ve sprše jsem už doslova lezla bolestí po zdi. I moje hlasové projevy nabíraly na síle. Přidaná analgezie nepomohla ani trochu.

Asi v 19:00 jsem se doplazila zpět na porodní křeslo. Už jsem nemohla, nález stále 6 cm. Pomalu jsem brečela manželovi na rameni, že už nechci, ať mi udělají císaře, že už to prostě nevydržím. Dopadala na mě únava z předešlé probdělé noci, usínala jsem mezi kontrakcemi a při kontrakcích zarývala prsty do manžela a prý jsem ho i kousla. Zavolali anesteziologa, aby mi přidal do epidurálu, podali mi nějakou uvolňující injekci a natočili monitor. Stále 6 až 7 cm. Jenže než přišel anesteziolog, já začala mít šílený tlak na konečník. Marná byla snaha paní doktorky vysvětlit mi, že mám dodýchávat a že nemám tlačit. Sice jsem se snažila, co mi síly stačili, ale naše malá princezna už chtěla ven. Když mě paní doktorka vyšetřila, tak už jsem byla otevřená. Akorát stihli říct právě přicházejícímu anesteziologovi, že už je pozdě a že jdeme tlačit.

Někde jsem vyštrachala poslední zbytky sil a téměř omdlívající, s příšernými křečemi v nohách jsem ve 20:50 na tři kontrakce porodila naši přenádhernou druhorozenou dcerku Anetku. Vážila 3080 gramů a měřila 47 cm.

Na závěr bych chtěla strašně moc poděkovat svému manželovi, který byl celou dobu při nás a i v hodně těžkých chvílích mi byl oporou a velikou pomocí. Děkuji ti miláčku.

Hodnotilo 8 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Banny
Závislačka 3401 příspěvků 17.06.11 08:01

Krásný deníček :kytka: Gratuluju k Anetce!

 
jitulka80
Ukecaná baba ;) 1053 příspěvků 17.06.11 08:04

Přeji vám hodně zdravíčka.Také mám Anetku ale té je už 14měsíců.

 
Sýkorka2
Kecalka 457 příspěvků 17.06.11 08:16

Krásně napsaný deníček! Gratuluju k Anetce a celé rodince přeju hodně zdraví a pohody! :hug: :mavam:

 
luciblank1
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 17.06.11 08:30

Moc krásně napsaný deníček gratuluji k Aničce ikdyž to byl těžký porod malé sluníčko určitě za to stálo mě druhý porod teprve čeká kdo ví jak bude probíhat :-)

 
Kristýna
Zasloužilá kecalka 683 příspěvků 17.06.11 09:56

Držím palečky, aby byl druhý porod krásným zážitkem a aby vše proběhlo, tak jak má :wink:

A ostatním děkuji za gratulace.

 
kačenka1
Závislačka 4222 příspěvků 17.06.11 10:17

Kristý,krásný deníček,teda ale užila sis.

Ještě jednou moc gratuluju :kytka: :kytka: :kytka:

 
yenkee
Zasloužilá kecalka 846 příspěvků 17.06.11 15:40

Kristy moc hezky napsané. Zvládla jsi to na jedničku. :potlesk: Pěkně si Anetky užívej, ať je zdravá a dělávám jen radost. :palec: :mavam: :mavam:

 
rezinka29
Zasloužilá kecalka 898 příspěvků 17.06.11 20:08

Kristý gratuluji ke zdravé holčičce. :kytka:

Já rodila v Kolíně před 4.měsíci a měla jsem u porodu tu mladou paní doktorku (mimochodem vypadá na 18), bohužel jsem měla větší miminko a dr. málo zkušeností…ale nakonec všechno dobře dopadlo.

 
evcav
Závislačka 4435 příspěvků 17.06.11 21:11

Moc gratuluji k Anetce :-) :kytka:

 
Karinkaaa
Ukecaná baba ;) 1475 příspěvků 17.06.11 22:21

Gratuluji :andel:

 
Kristýna
Zasloužilá kecalka 683 příspěvků 18.06.11 09:29

rezinko29 - mě nakonec rodila jiná dr. Také mladá, černovlasá a podle manžela to češka nebyla, měla prý nečeský přízvuk, ale to jsem já vůbec nezaznamenala. Byla trošku drsná, ale šikovná a šila rychlostí blesku. Za 10 minut měla hotovo a musím říct naprosto precizně, jen to pěkně bolelo, když šila :-D Akorát si říkám, jestli příště (bude-li nějaké příště :wink: ) nezvolím jinou porodnici. To soukromí mě fakt chybělo.

 
rezinka29
Zasloužilá kecalka 898 příspěvků 18.06.11 16:56

Kristý
já myslím, že si nepomůžeš…já první dvě rodila v Nymburce a až teďka mě něco hnalo do Kolína…no ještěže tak, náš brouček byl větší a díky zanedbané cukrovce neměl vyvinuté plíce, takže byl 14 dní na přístrojích a z Nymburka by mi ho odvezli. No s personálem porodnice jsem moc spokojená nebyla, sestra i dr. byly dost nepříjemné a otrávené, že musí být vzhůru, ale šestinedělí a JIPka byli super…fakt na jedničku.
Takže pokud můžu porovnat, Kolín má lepší vybavení a pokoje mají vlastní sociální zařízení, ale v Nymburce zase byl mnohem příjemnější personál.

S čím souhlasím, že hekárna v Kolíně je katastrofa…každá z nás chce mít klid…já měla kliku, že jsem byla sama :think:

 
pajinka111
Ukecaná baba ;) 1740 příspěvků 20.06.11 14:26

hezky napsaný deníček :palec:
gratuluji štastným rodičům k krásnému miminku :kytka: a miminku hodně zdravíčka a štěstíčka do života :srdce: je moc krásná :srdce:

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 20.06.11 18:00

krásný deníček :-) Gratuluji k dcerce a přeju hodně zdravíčka a do života štěstí :-) :kytka:

 
masinka9
Závislačka 3873 příspěvků 21.06.11 13:37

Moc gratuluji ke krásné dcerušce! :kytka: Mám dotázek k porodu v Kolíně, kam se v září taky chystám. Dali ti (nebo ostatním maminkám) miminko přiložit k prsu hned po porodu? Nemůžu to ke kolínské porodnici nikde najít.. Díky!

 
Kristýna
Zasloužilá kecalka 683 příspěvků 23.06.11 22:07

masinko9 - rodila jsem v Kolíně dvakrát a ani jednou mi ji přiložit nedali. Poprvé mi Terezku ukázali až po ošetření a nechali pár minutek podržet, podruhé Anetku ukázali hned, ošetřili a pak jsme ji měli asi 10 minut. U obou přípádů tam s námi byla je dr., která mě šila a nikdo, kdo by mi s přiložením pomohl. Sama jsem si to vzhledem k velkému vyčerpání netroufla. Byla jsem ráda, že holky udržím, jak jsem se klepala. Ale snad bude mít někdo jinou zkušenost.

 
nikil
Extra třída :D 13844 příspěvků 05.07.11 12:56

gratuluji k holčičce :dance: :kytka: též jsme rodila v Kolíně pro mě horor :lol:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama