Jak se malá neotočila

Porod

Čas od času si tady pročítám deníčky a rozhodla jsem se, že taky napíši svůj příběh. Třeba nějaké mamince dodám odvahu. Snažila jsem se to zkrátit, ale…

Moje těhotenství bylo po celou dobu bez větších problémů. První trimestr mi nebylo zrovna nejlépe, ale kolem 15.t. g., vše přešlo a byla zase spousta energie. Těhotenství jsem prožívala aktivně, hodně jsem plavala, chodila na procházky, cvičila pilates, chodila do práce, bylo mi fajn. Všechna vyšetření i screeningy dopadly dobře, takže nebyl důvod k obavám. Termín porodu jsem měla 30. 1. 2014. Porodu jsem se rovněž nějak nebála. Jednak jsem nevěděla do čeho jdu a jednak jsem měla představu, že přijdu, zavřu oči, porodím a odcházím :-D

Polohu plodu jsem neřešila, až někdy kolem 30.t. g. jsem začala mít strach, že se malá neotočí, stále byla koncem pánevním (KP). Gynekoložka říkala, že je ještě čas a že není potřeba se tím zbytečně trápit, že se o tom budeme bavit až po Vánocích, pokud se do té doby neotočí. Po každé kontrole jsem malou přemlouvala, hladila ji, cvičila kočičí hřbety, ale nic. Na kontrole po Vánocích byl stav stejný, malá prostě stále ve stejné poloze. Začaly jsme se tedy s gynekoložkou bavit o možných alternativách porodu. Říkala, že dnes se opět navrací k metodě zevního obratu miminka, což ale u mě možné nebylo pro hraniční množství plodové vody. Ze studií jsem měla v hlavě informaci, že pokud má prvorodička polohu KP, tak jde automaticky na císařský řez (SC), což jsem teda v žádném případě nechtěla. Řekla mi, že pokud jsou splněny podmínky jako je velikost plodu, příznivá poloha, široká pánev, tak se můžeme pokusit o přirozený porod.

Upozornila mě však, že pokud porod nepostupuje, ukončuje se akutních císařským řezem, což je bohužel asi v 50%. Samozřejmě jsem si přečetla řadu informací, vyslechla mnoho rad a výsledkem bylo, že rodit KP je riskantní a že většina žen by raději šla na císaře (mimo tedy mé kolegyně z práce, které mě podporovaly v mém rozhodnutí). Já jsem si zvolila variantu 2, prostě to zkusím, a když to nepůjde, tak holt operační řešení. Hlavně ne plánovaný císařský řez.

V pátek 24. 1. proběhla kontrola vč. monitoru, vše v pořádku, váhový odhad 2,8 kg, plod krásně nasedá zadečkem, ale porodní cesty téměř uzavřené, čípek otevřený max. na 1 cm, děloha stále vysoko, gynekoložka mi udělala Hamiltonův hmat, což bylo lehce nepříjemné. Oznámila mi, že pokud do příštího týdne neporodím, tak se budeme domlouvat na císařském řezu. Zeptala jsem se jí, jestli je možné, že bych rodila o víkendu. Odpověděla mi, že je to vysoce nepravděpodobné, ale že už se několikrát spletla. Další kontrola v úterý 28.1. Odpoledne jsme se šli s manželem ještě projít, musel mě tlačit do kopce, protože už jsem vážně nemohla ;-) Dlouho do noci jsem se dívala na svůj oblíbený film Mamas & Papas.

V sobotu 25. 1. ráno vstávám z postele a jakoby ze mě něco málo vyteklo. Na záchodě jsem zjistila, že to byla hlenová zátka. Jenže ono se to po chvilkách opakovalo, vždycky taková troška. Že by to byla plodová voda? Nevěděla jsem. Vždycky jsem si myslela, že to bude velké množství najednou. S manželem jsme ještě posnídali a já pak šla hledat informace na internet, kde jsem zjistila, že plodová voda může odtékat i po troškách. Říkala jsem manželovi, že raději pojedeme, když tak nás pošlou zpět domů, bylo asi 10h.

Na příjmu mi řekli, že se skutečně jedná o plodovou vodu a že už si mě tam nechají. Manžel ještě nebyl rozhodnutý, jestli u porodu bude nebo ne. Nakonec zůstal. Porodní asistentky se mnou sepsaly příjem. Jedna si pročítala těhotenskou průkazku a najednou povídá: „Vy ale máte polohu koncem pánevním, tak to musím zavolat lékaře.“ Řekla jsem jí, že chci rodit přirozeně. Za chvilku došel lékař, vyšetřil mě, zkonstatoval, že to na porod vůbec nevypadá a na mé přání rodit přirozeně pouze zakroutil hlavou a zeptal se, jestli to mám tady s někým domluvené. Odpovídám, že nemám. Poté proběhl UZ, který dělala jiná lékařka, a ta mě začala přemlouvat, jak je to nebezpečné a riskantní, že ona by na mém místě neváhala a hned by šla na císaře, že bych to vlastně měla hned za sebou.

Bylo mi jasné, že ani jeden z nich nechce rodit ve službě KP. Upřímně taky jsem si přála rodit ve všední den a za přítomnosti primáře. Když jsem čekala na UZ, šla okolo má kolegyně, která měla službu na neonatologii. Nevěřila vlastním očím, ještě před 14 dny si totiž dělala srandu, že 25. 1. má službu a že teda nesmím rodit :-) Každopádně mě podpořila.

PA mě uložila na porodní box, vše vysvětlila a opakovaně točila monitor. Kontrakce jsem měla nepravidelné, spíš jen slabé bolesti v podbříšku. Manžela poslala domů, že to na porod zatím nevypadá. Od 13h jsem začala mít kontrakce á 5min, ale nebyly nijak zvlášť bolestivé. Na monitoru stále nic. Skoro to vypadalo, že mi PA nevěří, že nějaké kontrakce mám. Začala jsem mít trochu strach, že nevím, co mě vlastně čeká. Požádala jsem si o klystýr. PA mi řekla, že ten se dává až je porod více rozjetý, protože pokud se dá ve správnou chvíli, tak porod velmi urychlí. Manžel se vrátil zpět někdy kolem 15h a strávil tam se mnou celé odpoledne. Začaly mě neuvěřitelně bolet záda, tak jako nikdy v životě.

V 18h se vystřídaly porodní asistentky. Progrese na čípku byla minimální, byla jsem otevřená na 2cm. PA se mě zeptala, jestli jsem skutečně rozhodnuta rodit přirozeně, že potom už není cesty zpět. Odpověděla jsem, že ano. Stěžovala jsem si, že mě šíleně bolí záda. PA mi řekla, že to budou nejspíš křížové bolesti, které jsou nejhorší, neboť jim nelze nijak ulevit. Manžela opět poslali domů na večeři, že to ještě nějakou dobu potrvá. V 19h jsem dostala klystýr a tím to všechno začalo. Už při něm mi začaly neuvěřitelné bolesti.

Chodila jsem ve sprše sem a tam a opakovala jsem si, že to nevydržím. Začalo mi být navíc zle od žaludku. Asi za půl hodiny jsem zavolala PA, která mě prohlédla a konstatovala: „No, to je krása, vy už jste otevřená na 6-7 cm, to budeme brzo rodit. Já jdu zavolat primáře a vy zavolejte manžela nebo to nestihne!“ Zeptala jsem se, jak je možné, že tady bude primář. Odpověděla, že mi to má kolegyně z neonatologie zařídila. Lehce se mi ulevilo. Bolesti však sílily, vydýchávala jsem je ve stoje u okna a stále opakovala, že umřu. Najednou mě to začalo tlačit i na konečník, takže šup na lehátko a jdeme do finále.

Na porodním boxu se to začalo hemžit lidmi - porodní asistentky, neonatolog se sestřičkou, nakonec primář a někdy i manžel. To už jsem ale moc nevnímala, bolesti byly velké, navíc jsem špatně dýchala a dostávala jsem křeče do končetin. Porod byl rychlý a 20:19 byla malá na světě – 2350g a 46cm. Pamatuji si, že jsem manželovi řekla, že nevěřím, že jsem ji vážně porodila. Manžel měl v očích slzy. Byl to tak krásný a nezapomenutelný pocit. Krátce mi ji přiložili na hrudník, ale protože byla maličká a termolabilní, tak ji vzali na vyhřívané lůžko.

Potom proběhlo šití. Primář mi oznámil, že jsem měla preventivně nadstandardní nástřih a že to teď pár dnů bude hodně bolet a sezení bude téměř nemožné, max. s pomocí kruhu (kde sehnat v lednu plovací kruh, že?). Za 2h po porodu mě přestěhovali na oddělení šestinedělí a malou nám dovezli. Oba jsme tam s manželem stáli nad postýlkou a nevěřili vlastním očím. Malou si vzali na noc na JIP na zahřátí, aby mě nechali odpočinout.

Bohužel na druhý den se stav zhoršil, malá odmítala mléko, po každé dávce zvracela a stále si nedokázala udržet teplotu, tak si ji tam nechali na infuze. První dny nebyly veselé, stav malé se moc nelepšil, byla jsem sama na pokoji s prázdnou postýlkou :-( Až 3. den nastala změna, malá konečně začala tolerovat stravu a den ode dne byla lepší a spokojenější. Pustili nás domů na můj nátlak až za týden v neděli. Začátky byly těžké, mléko jsem odstříkávala a malou krmila stříkačkou. Nakonec jsme to ale zvládli, naplno jsem se rozkojila a malá krásně prospívala.

Nyní jsem opět těhotná a jedna z prvních věcí, která mě napadla, byla samozřejmě, jestli se mimčo otočí nebo ne. Pevně doufám, že tentokráte ano!

Hodnotilo 27 lidí. Score 4.2.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
vantili
Kecalka 228 příspěvků 30.12.14 11:41

To jsi statečná. Mně kdyby někdo řekl, že moje rozhodnutí znamená byť jen lehce zvýšené riziko pro miminko, okamžitě ho přehodnotím. Vím že mít rozříznuté břicho není legrace, ale CS vidím pro dítě jako nejbezpečnější způsob porodu. Při přirozeném porodu se toho může tolik zvrtnout a jisté věci (jako omotaný pupečník) nikdo předem nedokáže indikovat a následky jsou fatální.
A z pohledu rodičky - nevím nevím jestli není lepší plánované říznutí než „nadstandardní“ nástřihy nebo v horším případě natržení až bůhvíkam (či jiné libůstky)…

 
Anonymní  30.12.14 11:42

Pěkný deníček. Já jsme první dceru taky měla KP. Prostě za celou dobu těhu nebyla ani jednou hlavou dolů. Rodila jsme plánovaným císařem. Nyní jsem znovu těhu, termín porodu 28.1.2015 a mimi je otočený už od 30.týdne. Zatím vše vypadá na přirozený porod! Tak doufám, že vše půjde podle plánu a přirozeně rodit budeme. Ale zase na druhou stranu, důležitější je, aby bylo miminko v pořádku, mělo co mít má a bylo hlavně zdravý!!! Přeju hodně štěstí při druhém porodu a krásný nový rok!

 
Andrea.Tom
Ukecaná baba ;) 1117 příspěvků 30.12.14 12:12

Já rodila KP ale dítko bylo již bohužel mrtvé a malé, bylo to ve 28tt. Takže si nedovedu představit jak muselo být strašné toto. Ale asi bych se rozhodla pro ten CS :) Každopádně, ať Vám jen prospívá :) :kytka:

 
unity
Kecalka 167 příspěvků 30.12.14 14:18

Já rodila 2× přirozeně, první dcera KP a druhá normálně hlavou dolu a musím konstatovat, že hlava bolí jak čert a KP bylo proti tomu jak pohlazení. Měla jsem štěstí na porodníka, který mě naopak od CS odrazoval a říkal, že není jediný důvod jít pod kudlu rovnou.
Dcera naštěstí byla taky malá, rozená v 37tt a první 3 měsíce blila jak niagára… Prý se nalokala vody. Ale krásně přibírala a po 3 měsících jako když utne, ani si neublinkla :dance:
Nebála bych se a jestli teď budete rodit hlavičkou, ta aspoň budete mít porovnání a uvidíte, že na KP budete ještě s radostí vzpomínat ;) Držím palce, at Vám vše dobře dopadne a máte můj obdiv, že jste si pořídili děti takto brzo u sebe :mavam:

 
Námořnička
Kecalka 316 příspěvků 30.12.14 14:36

@unity Děkuji. Zajímalo by mě kolik maminek rodilo své první dítko KP. Druhé mimčo je tak trochu plánovaně neplánované :-D Musím tedy říct, že žádné trauma z porodu nemám. Ten konec byl taaak rychlý :-) Později jsem se bavila s primářem a ten rovněž stál na mé straně.

Poloha KP je normální poloha, ale méně častá. Dříve se běžně rodila a nikdo se nad tím nepozastavoval. Dnes už se tak často nerodí a brzy ani rodit nebude. Mladí porodníci nemají šanci se naučit vést porod KP, protože rodiček je málo (všechny jdou na SC). Až odejde starší generace lékařů, rodit KP přirozeně už se nebude.

Myslím, že řada maminek si vůbec neuvědomuje, že SC je velká bříšní operace, která s sebou nese riziko velkých komplikací a zároveň to není přirozený způsob příchodu dítěte na svět (neberu v potaz příčné polohy, nemoci matky, nevyvíjení plodu apod., kde SC je nevyhnutelný zásah).

 
unity
Kecalka 167 příspěvků 30.12.14 14:56

@Námořnička JJ přesně tak. Je mi jasné, že rizika tam jsou, nicméně jsou i u porodu hlavičkou a o CS ani nemluvě. Jsem děsně ráda, že jsem měla štěstí na doktora. Kamarádka rodila druhou dceru taky KP a nikdo ji nepřesvědčoval o císaři. Holt toto je asi záležitost větších porodnic :think:
Ono co si budeme povídat, KP porod se prostě musí nechat plynout, je to pomalejší než klasický a zdá se, že porodníci a porodnice na to asi nemají čas :(
At se máte dobře :mavam:
Mě rodil Dr. Lidák v Brandýské nem, bohužel Brandýs zavřeli a Lidák odešel jinam. Nejvíc nejskvělější dr na KP, tenkrát (před 3,5 lety) jsem byla jeho 102 porod KP :palec:

 
Rakosnicek1983
Závislačka 2883 příspěvků 30.12.14 15:28

Prave proto, ze KP umi málokdo porodit, bych rozhodne nechtela, aby se to nekdo učil na me a na mem prvním diteti.Sla bych do cisare, je mi fuk, ze je to velka břišní operace, důležité je pro me, ze je to min rizikové pro dite.Ma kamarádka rodila koncem pánevním pred vic jak rokem, prosadila si to, dite neslo ven, neokyslicoval se mozek a je postižené. Jo a doplnim-rodila jsem cisarem, bez problemu.

Příspěvek upraven 30.12.14 v 15:31

 
eva valoi
Extra třída :D 10221 příspěvků 1 inzerát 30.12.14 15:48

Dnes se kp rodí císařem podle mě často zbytečně. Šla bych rozhodně do spontánního porodu i při kp.

 
Viicky
Kecalka 328 příspěvků 30.12.14 16:20

Autorko, gratuluju k holcicce. A je moc dobre ze ti vsechno dopadlo dobre. Nicmene ne vzdy to tak dopadne. Mam znamou ktera taky mela KP a tez se rozhodla rodit prirozene. Bohuzel holcicka se ji zasekla a neslo to. Nakonec ji vzali akutnim cisarem a mala byla pridusena. Vytahli ji za „5 min 12“ taky mohla umrit. No problemy ma doted, nervni, hystericka, neji atd.

 
balestra
Závislačka 4655 příspěvků 30.12.14 16:47

@unity ja take rodila pred 2,5 roky v brandyse a bylo to super!
Na konec panevni je 2,3kg dobry. Nevim, jak by se rodil 4 kilak?

 
verulicek  30.12.14 17:47

Hezký deníček! Malá byla teda pěkný drobeček na to, že byla 40tt. Věřím, že přirozený porod přispěl k jejímu dobrému zotavování :kytka: Vzhledem k tomu, co jsem si všechno načetla bych taky šla do KP pokud by to bylo „vhodně nachystané“. Jsi šikovná, že překonala strach! Hodně štěstí s druhým dítkem, nezapomeň zase napsat deníček :hug:

 
verulicek  30.12.14 17:51

@Námořnička Teda teď jsem si přečetla tvůj příspěvek v diskusi a musím ti dát za pravdu..to mi vůbec nedošlo, že s novou generací prostě nebude nikoho, kdo by to uměl…děsivá představa :think:

Příspěvek upraven 30.12.14 v 17:52

 
iziwolvie
Kecalka 219 příspěvků 4 inzeráty 30.12.14 19:09

Gratuluji k holčičce. Taky jsem rodila KP a podle toho jak to s dalším prckem vypadá, budu zase. :)

 
Námořnička
Kecalka 316 příspěvků 30.12.14 19:44

Holky děkuji za ta pozitiva! Těší mě, že je více rodiček smýšlejících jako já.
Osobně si myslím, že i PPH (= poloha podélná hlavičkou) nemusí dopadnout dobře a děťátko může být přidušené.

4kg plod se KP rodit nedá, taková váha už je kontraindikace. Všichni byli překvapeni, že miminko je tak malé. Ale všechno dohnala, každý měsíc kilo nahoře a teď tady kolem mě lozí 11 měsíční 10kg holčička, zdravá, šťastná, spokojená. Nemůžu si stěžovat, i když jak jsem psala, začátky byly hodně složité :,(

A chtěla bych dodat, že je bláhové si myslet, že z medicíny vyjde šikovný všehoschopný lékař. Svou poznámkou jsem chtěla naznačit, že mladí lékaři dnes nemají možnost dívat se starším pod ruce, jak se rodí KP, protože se jich rodí hrozně málo a rodit se bude ještě méně. Proto nakonec nastane situace, kdy to nikdo umět nebude, což bude fakt škoda. Rozhodně si myslím, že řada porodů končíčích SC není třeba. Vidím to dnes a denně v práci (teda teď na mateřské nee ;) )

Příspěvek upraven 30.12.14 v 19:46

 
Námořnička
Kecalka 316 příspěvků 30.12.14 19:45

@iziwolvie Nestraš :-) Držím palce!

 
Gulíšek
Nováček 4 příspěvky 117 inzerátů 30.12.14 20:07

Take jsem prvni dite rodila KP a dve dalsi hlavickou. KP pro mne zustal nocni murou a nejkrasnejsi vzpominky mam z posledniho porodu. Jinak se mi zadeckem otocila tyden pred porodem a to jsem rodila jen den pred terminem.

 
Ananta
Ukecaná baba ;) 2487 příspěvků 30.12.14 20:15

Jsi odvážná, možná mladá, možná i trochu nezodpovědná, těžko říct. Hlavně že to dobře dopadlo. Je hezké fandit přirozenému porodu za každou cenu, ale dnes, kdy hodně žen rodí „na poslední chvíli“ po letech snažení, po několika IVF je pro spoustu z nich císař nejbezpečnější způsob jak mít alespon jedno zdravě porozené dítě, není nic bezpečnějšího než plánovaný císař, tedy především pro dítě.

 
MarieOVMUC
Kelišová 7385 příspěvků 30.12.14 20:51

Mám za sebou dva prirozene porody a musím rict, ze mit nekdy treti a obracene, asi bych zkusila porodit normalne, ale byt prvorodicka.. ani omylem. Prvni dite mi brali vexem a malem to nedopadlo dobre. a to byla hlavickou.

 
achroust
Stálice 78 příspěvků 30.12.14 21:01

To jste moc statečná. Já rodila na 36 týdnu praskla mi voda a mimčo bylo také KP, ale měl 4,5 kg tak mě ani nenechali rozmyslet. A za sebe jsem ráda. Ale obdivuji maminky, které do toho jdou.

 
majdula1
Kelišová 6139 příspěvků 30.12.14 21:24

Obe moje netere - 6 a 3 roky - jsou narozene KP, prvni mela 4 kila, druha se jim blizila.

Vim, ze u prvni se zkouselo manualni otoceni, u druhe uz nevim. Neklaplo, cisare nikdo nenavrhoval, narodily se prirozene a bez problemu, bez poraneni.
Svagrova rozhodne neni zadna alternativni prirodni zena, nechala rozhodnuti ciste na doktorech.

Brno - Obilnak.

/mozna hralo roli to, ze slo o holky, se synem jsem sla tamtez na otoceni v 37tt s tim, ze se pripadne uz domluvi termin cisare, ze chlapecka KP rodit nechteji - a to byl malickej, pod tri kila. Nastesti se vcas otocil sam :-) /

 
pe-terka
Extra třída :D 11297 příspěvků 30.12.14 23:04

@Námořnička

Tak předem gratuluji k holčičce. Prospívá úžasně. Já mám holčičku stejně starou, při porodu 3600g, a teď má „jen“ 9 kilo :lol:.Taky gratuluji ke druhému těhotenství!
Jinak vůbec nemyslím, že bys volbou rodit přirozeně dítě KP byla nezodpovědná nebo zbytečně riskovala. Naopak - je vidět, že jsi „od fochu“ a že tě k tomuto rozhodnutí vedl dostatek seriozních informací. Každý porod je riziko, dopředu nikdo nikdy neví. A jak říkáš, KP je fyziologická, byť méně častá poloha. Je super, že jsi měla štěstí na personál, který byl zkušený a neměli strach.
Ono to asi ke zvyšování porodů sekcí povede všeobecně, ty indikace se rozšiřují. Za prvé ubývá zkušených lékařů, kteří by se nebáli méně obvyklých porodních situací. Taky klesá kondice a odolnost rodiček a stoupá počet žalob ze strany pacientů. Někdy jsou oprávněné, jindy ne - ale sem odbočovat nechci, jen analyzuji situaci.

Jinak já osobně znám i pár mamin, které rodily KP čtyřkilové děti, byť už je to cca 15 let. Shodou okolností prvorodičky a vše je v pořádku.

 
Aalexa
Kecalka 135 příspěvků 31.12.14 00:54

Gratuluji k malé a přeji pohodový druhý porod.
Syna jsem rodila CS pro KP a jsem za to ráda, měl přes 4,3kg (přitom dle UTZ měl mít jen kolem 3,5kg)a omotanou pupeční šňůru kolem krku, pokud bych se rozhodla rodit přirozeně - nechci ani domýšlet, co by se mohlo stát. Volila jsem bezpečnější způsob pro malého. A přirozený pohodový porod jsem si užila po druhé s dcerou.

 
ospalámyš
Závislačka 3724 příspěvků 31.12.14 09:52

Příbuzná taky rodila první dítě KP přirozeně, za cca 5-6 hodin to bylo bez nějakých problémů hotovo.(v Brandýse) Druhé dítě už měla otočené správným koncem a a taky v pohodě.

Gratuluji k odvaze, nezodpovědné mi to nepřijde, to by muselo být i podobně nezodpovědné nechat si vyvolávat kdovíjak dlouho porod, když dítě není připravěné (závažný důvod taky ne) a pak doufat, že to neskončí akutním císařem, tísní plodu se všemi těmi riziky, jak se tady docela často dočítám.

Přeju ať je to podruhé hlavou dolů a za doměnu ;)

Příspěvek upraven 31.12.14 v 09:55

 
Koty
Závislačka 3685 příspěvků 31.12.14 11:32

Gratuluji a obdivuji Tvou odhodlanost a odvahu :potlesk: Jako prvorodička bych tedy „koule“ na porod KP neměla určitě. Myslím, že porod KP je hodně o nastavení v hlavě. Pokud žena má v sobě obavy a pochybnosti, nemá smysl se o porod KP pokoušet. Já se u druhého dítka dostala do situace, kdy jsem volila mezi sekcí a porodem KP. Doktoři u nás byli pro přirozený porod, ale do ničeho mě netlačili a rozhodnutí nechali čistě na mě. Upřímně, z obou variant jsem měla hrozný strach a ani jedna pro mě nebyla přijatelná 8) Nakonec jsem se rozhodla pro sekci kvůli strachu o miminko, ale v hlavě jsem pořád váhala, jestli dělám dobře. Situace se vyřešila nakonec sama, utrhla se mi placenta a tam žádná volba nebyla, akutní sekce byla jistotou. Přeji pohodový druhý porod :kytka:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 31.12.14 13:42

Díky za takový deníček. taky považuji KP za normální polohu, navíc tvé miminko bylo hodně maličké.

zkušenosti lékařů jsou v tomto ohledu menší. většinou svolí k vaginálnímu porodu, když jde o vícerodičku.

 
Námořnička
Kecalka 316 příspěvků 31.12.14 16:17

Díky moc za všechny reakce, holky! Třeba opravdu nějaké mamince dodám odvahu. Rozhodně souhlasím s tím, že je to o nastavení v hlavě. Pokud maminka není přesvědčena o tom, že to přirozeně zvládne, není nejlepší to zkoušet a má volbu SC.
Přiznávám, že jako prvorodička jsem trochu za raritu byla, ale měla jsem plnou podporu svých kolegyň z pediatrie a neonatologie a rovněž podporu primáře.

Musím jenom dodat, že plánovaná sekce není pro miminko vždy to nejlepší. Je potřeba si uvědomit, že porod řídí dítě, které prostě ví, kdy má jít ven. U sekce však tento fakt chybí, miminko prostě neví, že zrovna „v pondělí 10.3. v 9:30“ se má narodit. Jistě je to v mnoha situacích nejlepší volba, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že kolikrát jsem zažila situaci, kdy plánovaná sekce (zdravá matka, donošený plod) skončila resuscitací miminka a pobytem na JIP. Naštěstí většina porodů, ať už vaginálních nebo operativních končí dobře, jak pro maminku, tak pro miminko, což ukazuje, že zde máme řadu zkušených porodníků a naše porodnictví je na vysoké úrovni (i když chápu, že ne každá se mnou sdílí tento názor).

 
Námořnička
Kecalka 316 příspěvků 31.12.14 16:24

@Saroya Ano, miminko bylo skutečně maličké, proč tomu tak bylo nikdo neví. Bylo to překvápko, dokonce ji převažovali. Měla jsem rovněž malou placentu a hraniční množství plodové vody. Je pravda, že poslední 3 týdny už moc nerostla.. kdyby se nevyklubala v sobotu, asi by ten císař byl reálný a samozřejmě bych na něj kývla, kdybych věděla, že prostředí mého těla již pro ni není ideální.

 
Reňule05
Nováček 10 příspěvků 31.12.14 16:57

Naše holčička byla taky KP, chtěla jsem jít na zevní obrat ale naštěstí mi to bylo rozmluveno a šla jsem na SC. Nemohla jsem to přenést přes srdce ale teď jsem ráda neriskovala bych přirozenou cestou. Hlavně jsem chtěla to nejlepší pro mimčo. ;)

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8648 příspěvků 31.12.14 17:01

Gratuluji k miminku i k odvaze rodit spontánně. Osobně jsem také zastáncem přirozeného porodu. U mě šlo tedy vše jak na drátku, ale cca do 33tt byla mladší dcera KP a já byla odhodlaná rodit normálně.

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 41408 příspěvků 3 inzeráty 31.12.14 17:22

@Ananta to, že je plánovaná sekce bezpečnější než vaginální porod máš od kud? co pro druhé dítě - rozika následného těhotenství, ruptura jizvy, vrostlá placenta…

 
Ananta
Ukecaná baba ;) 2487 příspěvků 01.01.15 12:50

Psala jsem o jednom konkrétním porodu, když by žena chtěla mít víc dětí (než dvě), tak je lepší přirozený porod, pokud mi ale jde o to jedno dítě (třeba můj případ) tak je to jasné, navíc při plánovaném císaři se tyto komplikace moc nevyskytují naopak je spoustu možných komplikací a rizik u přirozeného porodu. Císař je rizikovější pro matku (i když pokud je zdravá, tak nijak výrazně), pro dítě je to bezpečná cesta, plánovaný císař ne akutní.

 
Beruska25
Závislačka 3509 příspěvků 01.01.15 20:40

Já rodila syna KP a měl 3540g. Byla jsem přesvědčená, že to zvládnu a oba budeme v pořádku, jinak bych do toho nešla ;). Svého rozhodnutí nelituji, ale byl to tedy mazec, to zas jo :lol:. Měli jsme sice malou komplikaci, ale ve výsledku byl malý veku dříve než první dcera, kterou jsem rodila normálně :).

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 41408 příspěvků 3 inzeráty 02.01.15 11:07

@Ananta a co třeba související potíže po porodu? je pokázáno, že po sekci se obtížněji rozjíždí laktace. :think:

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 41408 příspěvků 3 inzeráty 02.01.15 11:25

@Ananta
píšeš blbosti. rizikovější pro novorozence i matku je sekce.
http://www.neonatologie.cz/…rsky_rez.pdf
 http://zdravi.e15.cz/…ologa-449540

i u plánované sekce je větší morbidita novorozence, pozdní nástup laktace, poporodní adaptace, včetně respirační insufucience, častější hypoglykemie, větší výsky alergických onemocnění a astma bronchiale.

 
Ananta
Ukecaná baba ;) 2487 příspěvků 02.01.15 12:37

Lamo, slyšelas někdy o úmrtí dítěte po plánovaném SC? Pokud je matka ok a dítě ok… musíš ale taky brát v potaz, že spoustu plánovaných SC je z důvodu nějakého problému u matky nebo dítěte, takže je jasné, že se tam objevují zdravotní komplikace (pokud jsi to vyčetla z odkazů, já jsem je nestudovala). Já mám tohle přímo od doktorů a doktorek, které radši protekčně SC podstoupili, byly z branže, neriskly si rodit normálně po zkušenostech z vlastní praxe, nedávno tady o tom měla jedna doktorka deníček. Já jsem si toho nastudovala opravdu dost, bylo to moje jediné a poslední dítě, odmítla jsem cokoliv riskovat, nakonec se tedy narodilo předčasně, takže bych stejně rodila SC.

 
Pipi 00
Závislačka 2750 příspěvků 02.01.15 12:40

Gratuluju k miminku i ke krásnému porodu.
Já rodila KP plánovaně sekcí, dokonce to bylo druhé dítě, ale to aby se sem člověk skoro bál napsat :-).
Ani doktoři, ani jejich studie (nebyly dokonale provedené) neříkají jednoznačně, co je bezpečnější. Proto se mi líbí přístup, se kterým jsem se setkala já a vlastně i pisatelka deníčku, že pokud je všechno v pořádku, nechají rozhodnutí na rodičce.
Já teda měla dítě 3500 g a navíc menší (hraniční) pánev, takže doporučovali CS, ale kdybych trvala na normálním porodu, nechali by mně. Mimochodem já měla první porod (záhlavím) tak masakrózní, že CS byla proti tomu procházka růžovým sadem, takže svého rozhodnutí nelituju. I to kojení šlo líp.
Moje kamarádka chtěla rodit v Praze svoje první dítě KP normálně, a nikdo jí to nechtěl dovolit, šlo to až v Brně. Měla vše v pořádku, dítě menší. To nepochopím.

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 41408 příspěvků 3 inzeráty 02.01.15 12:56

@Ananta jsem taky doktorka a protekčně bych SC nikdy nevrodila. nevěřim klepum, ale studiím. A ano, o úmrtí po plánované sekci jsem slyšela. Dítěte i matky. Život dítěte bez matky taky asi není procházka růžovou zahradou a ráda toho dítěte ušetřím.

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 41408 příspěvků 3 inzeráty 02.01.15 12:59

@Pipi 00 ano, ale u KP ty závěry studií skutečně nevypovídají ani pro jednu z těch variant. proto je správné pacientku seznáit s pro a proti a nechat jí vybrat.
Ale dát vybrat jestli sekci nebo přirozený porod při fyziologickém nekomplikovaném těhotenství? :nevim:

 
Pipi 00
Závislačka 2750 příspěvků 02.01.15 13:18

@Lama Lama U KP jo. To, že je to fyziologocký ještě neznamená, že je to nejbezpečnějsí cesta. A když studie říkají, že je to dejme tomu nastejno jak sekce… Každý případ je jiný, u mně to bylo (pravděpodobně) poslední dítě, takže třeba odpadaj obavy z příštích komplikací. Navíc první porod naprd, takže jsem se do toho znova moc nehrnula, vysokej tlak. Ptala jsem se několika doktorů včetně jedné příbuzné a taky mi každý říkal něco jiného, je to tak těžký rozhodování, na kom jiném to nechat, než na rodičce. A nechat ji „trápit se“ přirozeně ve chvíli, kdy se toho bojí, no nevím.

 
zolycka
Kelišová 6726 příspěvků 02.01.15 19:44

Moc jsem si přála rodit přirozeně, měli jsme v plánu Vrchlabí. Ale Anetka se neotočila, zůstala KP. Po zvážení pro a proti včetně rizika poškození kyčlí při přirozeném porodu KP, riziko přidušení…plus jako prvorodička jsem se jednoznačně rozhodla pro plánovanou sekci. Snad mi osud ten přirozený porod ještě někdy dopřeje, ale u KP je pro mě jasnou volbou CS. Ale musím říct, že CS nebyla žádná procházka růžovou zahradou, dávala jsem se dohromady docela dlouho plus ještě blbý psychický stav, bonding nula, narkóza nakonec celková apod. Alespon to kojení se podařilo a daří už 22.měs :)

Příspěvek upraven 02.01.15 v 19:51

 
Námořnička
Kecalka 316 příspěvků 02.01.15 19:59

@Lama Lama Díky!

 
Kravickova
Nováček 1 příspěvek 03.01.15 22:44

Velká odvaha. Já měla plánovaný císař také kvůli KP. Dva týdny před řádným termínem mi praskla voda, tak jsme jeli. A na příjmu zjistili, že praskla, protože se malá uráčila otočit a tím si to prokopla… :-) Takže porod přirozený. Možné je všechno!

 
Námořnička
Kecalka 316 příspěvků 04.01.15 09:00

@Kravickova Jééé, to je báječné! Já taky doufala do poslední chvíle, ale malá byla od 20.týdne stále ve stejné poloze a nehla se ani o píď :-(

 
Petra2829
Echt Kelišová 7873 příspěvků 05.01.15 09:03

Zajímavé jak se to porodnictví mění za ty roky. Já první dítě KP 2.820g. Nikdo se mě neptal, nikdo mi císař nenabídl. Prostě rodíte a basta. Akorát mi muj dr řel, uvidíte kdo bude mít službu a jak se budte otvírat. Ale v nemocnici nikdo nic. :-D tak jsem porodila. Mohu říct že ten porod byl lepší než pak za 7 let následující klasicky záhlavím. :-) :think:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama