Jak se Martínek nemohl dostat z maminčina bříška aneb květňá

Porod

Tak jsem se i já nakonec rozhodla nějak sesmolit svůj porod, který sice nebyl podle mých představ, ale jak se říká: „konec dobrý, všechno dobré :)

Plánovaný termín porodu jsem měla v pátek 13. května. Vysvětlujte to ale těm cipískům uvnitř, že páni doktoři to tak naplánovali podle PM i ultrazvuku. Broučci si to stejně udělají vždycky po svém, že? :-) Ten můj se proto zabejčil, že teda v termínu nevyleze, což u prvorodičky není nic neobvyklého. Monitory ale nebyly úplně O.K., a proto můj gynekolog chtěl, abych přenášela maximálně týden. Po termínu jsem začala chodit do Fakultní nemocnice, kde se mě paní doktorka pokusila 3× tzv. odloupnout. Nic příjemného, ale vydržet se to dalo. Martínkovi to bylo ale šuma fuk a postavil si hlavu, že prostě v bříšku zůstane. V pátek 20.5. jsem měla jít na vyvolání. Dodnes nevím proč (pravděpodobně plné sály), ale paní doktorka rozhodla, že indukci odsune až na pondělí a doporučila pořádný sexík (což jsem teda s manžou praktikovali i před doporučením lékařů :-)) Říkala, že většina žen den před tím porodí. Já jsem se ale bohužel k této většině nepřidala.

V pondělí v 7 ráno jsme proto kráčeli přímo na příjem do porodnice. Vstupní vyšetření ukázalo, že přírodní prostaglandinová kůra částečně hrdlu pomohla a manžílek dostal pochvalu. Ovšem umělým prostaglandinům jsme se nevyhnuli. V 9 hodin na:,–(ili první tabletu......bez větší reakce.....v 10 ho­din druhý prostaglandin…za­čaly docela hnusný bolesti. Byla jsem upozorněna na to, že to je dost nepříjemné, protože jsou neustálé a nemám šanci moc odpočívat, ale to horší, že teprve přijde. Každopádně sprcha alespoň částečně pomáhala a já mohla dýchat. Balon moc nezabíral…Kamarádka mi psala, ať se vykašlu na hrdinství a nechám si dát epidurál. Padla veškerá má předsevzetí a já se slušně zeptala, jestli by to teda bylo možné.....doktorka přišla za hodinu, že teda anesteziologové s tím počítají, ale až budu otevřená na 4cm. Což teda jsem nebyla ani na jeden.....Ve 13 hodin mi píchli vodu, která už byla zkalená, takže šmudlíkovi se už v bříšku očividně nedařilo. Teorie o tom, že si miminko řekne, kdy chce ven, by v mém případě nedopadla dobře. Po odtečení vody nastoupily téměř okamžitě minutové kontrakce. Chtěla jsem jít do vany, ale to se mi vysmáli s tím, jestli si myslím, že bych tam v těchhle bolestech vylezla. Namísto toho mě připojili na monitor a musela jsem ležet,což bylo asi nejhorší. V 15,40 jsem už byla fakt unavená. Funět téměř tři hodin jako pes dá docela zabrat. Mezi kontrakcemi jsem se stihla vždycky tak jednou, dvakrát nadechnout :-(( Za celou tu dobu přitom malý nesestoupil ani o píď a já se otevřela na 3cm. (epidurálu bych se tak asi nikdy nedočkala) Najednou přišel doktor a zjistil, že prďolkovi rychle slábnou ozvy. To jste měli vidět ten frčák. Strčil do mě ruku (asi jenom několik prstů, ale mě to přišlo jak celá ruka) a začal mačkat břicho, aby vymačkal zadní vodu. V tuto chvíli jsem fakt myslela, že se pos… Potom už okamžitý převoz na sál a vyndat Martínečka. To vše stihli páni doktoři za 4 minuty!! Prďolka měl omotanou šňůru kolem krku, ale díky profesionalitě a rychlosti lékařů byl naprosto v pořádku! Apgar skóre v první minutě 9 bodů (bod dolů za barvu) a ve druhé minutě už jsme měli 10 bodů :-)) Přesně v 15,48 se proto narodil náš první syn Martínek - 3900g a 54 cm.

Manža byl skvělej a když mu drobečka přinesli, hned se o něho postaral. Fotil a choval a byl z toho prostě asi úplně hotový :-) Já teda víc, ale bohužel ne v tom pozitivním slova smyslu. Když jsem se totiž k večeru probrala, měla jsem příšernou depku a vyžadovala se malýho. Tak jako v celé republice i v HK se ale ten den rodilo o sto šest, takže na mě nikdo neměl čas. Noc jsem proto proslzela, že všichni už ho viděli - jenom já ne. SAmozřejmě, že mi ho po odjezdu ze sálu dali, ale to bylo pro mě tak mlhavé, že jsem si ho fakt nedokázala vybavit. Každopádně ve 4 ráno nastal ten OKAMŽIK, na který jsem tak dlouho čekala. Šmudlíka mi přivezli a já se štěstím totálně roztekla. V tu chvíli už byl nějaký hnusný porod pasé. Po tváři mi tekly slzy dojetí (teď řvu taky…bestie hormony) a v tu chvíli jsem věděla, že tohle je něco tak nepopsatelného a neuvěřitelného, že to nikdo, kdo nerodil nemůže nikdy pochopit. Nikdo mi nevymluví, že mateřství je to nekrásnější, co může každou ženu potkat.

Bohužel jsem nebyla schopná starat se po sekci o mrňouska nonstop. Každá „císařovna" asi ví, o čem mluvím. Den jsem strávila na JIPce. Vstát mě donutili zhruba 30 hodin po porodu a teda nebylo to nic moc (ještě teď -týden po akci bych u postele potřebovala jeřáb). Druhý den už mi malého vozily na přiložení a na ožužlávání. Třetí den jsem ho měla už u sebe - kromě noci. No a od čtvrtého dne už jsem spolu nonstop. Z porodnice mě pustili 5tý den na moje přání. Bohužel ještě nejsem úplně fit. Beru antibiotika, protože děloha je dráždivá víc než by měla. Každý den je to ale lepší a lepší a už si zkrátka nemůžu vůbec na nic stěžovat. Nejprve jsem měla deprese, že jsem porod nezvládla a že za to, že to skončilo císařem, můžu já!!! Díky podpoře mé rodiny a maminek tady z Emimina se ale mé hormony brzy srovnaly. :-) Můj doktůrek říkal, že to vypadá na poruchu a nepředpokládá, že by příští porod vypadal jinak. Ale co Vám mám povídat…je mi to tak nějak jedno, protože díky Martínečkovi jsem MOOOOOOOOC ŠŤASTNEJ ČLOBRDA :-)))

Všem těhulkám bych chtěla vzkázat, aby si z mého porodu nebraly příklad a nebály se! Přestože jsem neměla zrovna pohodový porod, bolest si už teď v žádném případě nevybavím. Kdyby se mě kdokoliv zeptal, jestli bych do toho šla znovu, tak bez váhání řeknu, že ANO!!! Ten malý uzlíček za to totiž rozhodně stojí! :-)))

Závěrem bych chtěla poděkovat celému týmu z královéhradecké porodnice za jejich profesionální a lidský přístup. Doktor Kalousek, sestřičky - šestinedělky i na dětském byly skvělé. Nechyběly přednášky o koupání, kojení ani rady v základní péči o novorozence. Takže ještě jednou DÍKY!!!

Piki + Martínek 8 dní

Hodnotilo 2 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Nany1
Stálice 72 příspěvků 31.05.05 20:53

Milá Piki, gratulujem ti k tvojmu malinkemu Martinkovi a zelam, aby ste boli ryyychlo v uplnej pohodicke. Ja som tiez pred 6mesiacmi zazila porod o ktorom som pisala vid. „Ako sa to niekedy zvrtne“ a teraz mozem povedat, ze su to neporovnatelne obdobia. Aj ja som bola ubolena a uplakana - rozplakal ma aj vecernicek, ci reklama :-)) ale teraz sa uz len vytesujem z mojho stale sa rozvijajuceho pucika Jakubka. Je to velky zazrak a stale premyslam nad tym, ze to snad ani nemoze byt pravda, ze mam toto moje male stvorenie. No a pol roka po tom vsetkom uz aj premyslam nad tym, ze do toho urcite pojdem este raz!
Zelam vela vela sily a zdravicka.
Nany od Listopadek 2004.

 
cadovka
Kecalka 431 příspěvků 31.05.05 21:38

Milá Piki,
psala jsem už do diskuze Tvé sestry, ale ještě jednou.
Já takový porod zažila v srpnu 2000, s tím, že jsem přijela večer do porodnice otevřená na 2 cm, do rána další 2 a víc nic. Ani epidurál nepomohl, malý nesestoupil a ve 13.05 se narodil císařem, také mu začaly slábnout ozvy. Depku jsem žádnou neměla, byla jsem moc šťastná, že všechno dobře dopadlo a malý byl zdravý.
Teď jsem 37+3 a pomalu se začínám děsit, co bude. Bříško neklesá, poslíčci nejsou…
Jsem sice o 5 let starší, čtu co se dá, tady také najdu spoustu rad, ale stejně mám strach jaký bude 2. porod, protože jsem prvorodička.
Přeji Tobě i malému jenom zdraví, to si totiž jako jediné nemůžeme koupit.
 Soňa

 
HanaZana
Závislačka 2793 příspěvků 31.05.05 21:52

Piki,

jsem ráda,že jste OK,sice to nebyl porod podle tvých představ,ale co,hlavní je,že na jeho konci byla a je šťastná maminka a krásný chlapeček.
MUDr Kalouska znám ze závodní ordinace(pracovala jsem v hradecký nemocnici)a na mě taky působil jako fajn člověk.

Mějte se hezky,ať se hezky zahojíš,máš hodně mlíčka a daří se vám dobře.

Nakukovatelka a čekatelka Hanka 33+1tt

 
Anonymní  31.05.05 22:02

Ahoj,
móc gratuluji k Martínkovi, porod jste zvládli báječně, že byl císařem vůbec nevadí. Já jsem rodila sice normálně, ale rychle, podle Tvého popisu sis asi užila porodních bolestí víc ;-).

Je škoda, že se někdy doktoři o maminky dostatečně nestarají. Myslím to posunoutí plánovaného vyvolávání + to, že doktor asi nebyl přítomen po celou dobu porodu. Ale naštěstí to dobře dopadlo, ty 4 minuty jsou vážně úžasně rychlé, za to si doktoři určitě zaslouží obdiv.
Přeji hodně zdraví a spoustu štěstí oběma
 Eva

 
bolero
Zasloužilá kecalka 738 příspěvků 01.06.05 08:58

Ahojky PIKI,

moc děkuju za Tvůj popis porodu, zase jsem si vzpomněla na loňské září, kdy se mi skoro úplně stejně narodila moje Markétka. Bylo tam pár rozdílů - plodovka byla pořád v pohodě, ale moje maličká měla hlavičku nahoře - klasický KP - a měla šňůru 2× kolem krku, takže já otevřená na 5 cm a malá vůbec nesestupovala.

Ale i přes císaře jsme to všechno zvládly a já už se moc těším až si jednou doopravdy porodím :-))) Asi mám syndrom CŘ!!!!

Takže ať se Ti jizva krásně hojí a Martínek ať roste jako z vody!!!!

Markéta od PSTM a Markétka 35 týdnů života, jo už jedeme 9. měsíc

 
Kopretinka01
Stálice 89 příspěvků 01.06.05 09:15

Ahoj

já jsem shodou okolností taky rodila na vyvolání a taky s nástupem v sedm v pondělí, ale už v říjnu. Náhodou to bylo taky v HK, takže kromě toho, že já nakonec malého porodila spontáně (ačkoliv byl taky omotaný a to dokonce třikrát) mají naše porody hodně společného…

Přejeme tobě i Martínkovi jen to nej do života…

Pa Kopretinka a Davídek v sobotu 8 měsíců

 
Anonymní  01.06.05 11:32

Blahopřeji,neb jsem také matka,i když jsem neměla císaře.Mě naštěstí zabrala hned první tableta.A musím se přiznat,že příště bych ráda rodila opět pomocí tabletek.Mě to přišlo rychlejší.-)
Všem těhulkám přeji hodně síly a pevné zdraví!Laponka

 
Piki
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 01.06.05 16:34

Nany,
to já vím už teď, že chci další mímo :-))) Už je mi fajn a tolik radosti a štěstí jako mám teď s Martínečkem jsem nikdy neměla. Jenom si ale budu muset chvíli počkat než drobíškovi nějakého toho sourozence pořídíme, protože po císaři se doporučuje rok až dva počkat…
pa,pa
Piki + Miki 9 dní

 
Piki
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 01.06.05 16:36

Soni,
přeji Ti, aby byl Tvůj druhý porod co možná nejpřirozenější, rychlý a bezbolestný!!! :-) Já budu za čas doufat v to samé :-)
pa,pa
Piki + Miki 9 dní

 
Anonymní  02.06.05 14:41

Milá Piki,
při přečtení tvého článku o porodu jsem měla pocit, jak když jsi psala o mém:o) Mají malé holčičce se také nechtělo moc ven a když se po dvoudenním vyvolávání konečně něco dělo, tak jsem nakonec ze zdravotních důvodů mých také porodila CS. Porod se bohužel neobešel bez komplikací, ale naštěstí všechno dobře dopadlo a mojí dcerušce už bude za 20 dnů ROK:o))

Přeju tobě i Martínkovi hlavně hodně zdravíčka a ať se vám splní vše co si přejete!!!

 
Anonymní  04.06.05 06:48

Ahoj Piki a Martínku,
moc Vám oběma gratuluji ke zvládnutí tak důležitého okamžiku, jako je porod. Moc ráda čtu, že i po komplikacích, které jste si zažili, jsi stále plná optimizmu. Já jsem v 35. týdnu a naší malé se už nemůžeme dočkat. Na porod se moc těším, i když s obavami, jestli všechno zvládnu. Shodou okolností se chystáme rodit také v HK.
Mějte se oba krásně a užijte si Vaše první léto!!!! D+D+B

 
Piki
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 04.06.05 11:37

Milí D+D+B :-)
Přeji Vám co možná nejpohodovější porod! A ničeho se neboj!!! Věř, že na bolest rychle zapomeneš a lepší porodnici jsi si zvolit nemohla! Já měla dilema, jestli nejet třeba do Vrchlabí, protože na Hradec si dost mamin stěžuje kvůli nedostatečné lidskosti. Je fakt, že je to taková velkovýrobna, ale já si skutečně nemůžu na nic stěžovat. Jsem moc ráda, že manžílek řekl rezolutně, že budu rodit v HK :-) Jsou tady profíci a když se nedej Bože něco semele, tak si můžeš být jistá (jako jsem si byla i já), že jsi v těch nejlepších rukách! Teď už vím, že nikde jinde bych rodit nechtěla. Tak ještě jednou tfuj, tfuj, tfuj - ať všechno krásně zvládnete! :-)
pa,pa
Piki + Miki 12 dní

 
Anonymní  07.06.05 22:40

b

 
Anonymní  09.06.05 18:56

Ahoj Piki, úplně přesně jako ty, jsme přemýšleli i my. Vrchlabí je sice vyhlášené, ale myslím, že v HK se nám dostane odbornější péče. A s tou nedostatečnou lidskostí to nebude problém jenom porodnice v HK, my máme blíž do Pardubic, ale o nich se nesou zvěsti v podobném duchu. Myslím, že moc záleží na tom, na koho právě natrefíš. Já např. byla jednou v ambulanci u MUDr. Podholové a s lidským přístupem to byla hrůza!!! I když je to určitě ženská se skvělými odbornými znalostmi, měla by se asi zamyslet nad přístupem k nastávajícím „matkám“ - tak mě oslovovala. Ale snad to nějak zvládneme. Moc děkuji za povzbuzení!!! Mějte se s Martínkem krásně, užijte si víkend společně s taťkou (nevím jak to chodí u Vás, ale u nás si budeme taťku pořádně užívat jenom o víkendech - ikdyž na prvních 14 dní plánuje dovču:-) )
Ahoj D+D+B

 
Anonymní  22.08.05 21:47

Nazdarek Piki,
gratuluju k píďovi, přejeme mu (a vám taky) hodně zdravíčka a šťastných chvilek na naší zeměkouli, ať vám dělá samou radost… zvědavost mi nedá, nemáš někde obrázek na internetu?

Jana

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Poporodní euforie

Květňátka 05 - 2.díl


Reklama