Jak se mění tělo budoucí maminky?

Těhotenství
  • Bronislava Prokešová
  • 10.04.02

Jaké změny nastávají v organismu těhotné ženy a proč? Co se děje ve Vašem těle v souvislosti se zabydlením děťátka ve Vašem bříšku? Jak se organismus přizpůsobuje své budoucí roli?

Těhotenství vyvolá ve Vašem těle řadu změn, které souvisejí s tím, jak se tělo připravuje na zajištění vývoje a výživy plodu, na porod a následnou tvorbu mateřského mléka a kojení.
Za všemi pochody v těle budoucí maminky stojí HORMONÁLNÍ změny, které souvisejí se změnou činnosti některých endokrinních žláz. Nebudu Vám přesně vysvětlovat, jaké žlázy se zapojují do práce a které hormony a proč produkují, jen byste měla vědět, že hormonální změny v organismu těhotné ženy jsou důležité pro správnou přípravu pohlavních orgánů, rodidel pro správný průběh těhotenství, zdárné donošení a porození miminka a také následnou výživu, tedy tvorbu mléka a kojení.
Vy můžete tyto změny na sobě pozorovat v podobě zvětšujících se prsou, v nichž můžete cítit tíhu, napětí, zvýšenou citlivost až bolestivost, tím jak se mléčná žláza rozrůstá, hromadí se tuková tkáň a prs se zvětšuje. Dvorce bradavek jsou tmavší a cévní kresba na prsou je výraznější. Mohou se objevit strie, nejprve načervenalé až růžové, posléze vybledlé, stříbřitě bělavé jizvičky v podkoží, které už nezmizí.

Na svých rodidlech (zevní i vnitřní pohlavní orgány) si můžete povšimnout ztmavnutí, zvýšené pigmentace kolem řitního otvoru a na vulvě (zevně na rodidlech). Poševní stěna je poddajnější, překrvená, měkčí.
Rodidla se připravují na nošení a porod miminka. Děloha, která má v normálním stavu hmotnost cca 50 g a objem dutiny asi 2-3 ml, se zvětší postupem těhotenství na 4000-5000 ml objemný orgán a její hmotnost stoupne až na 900-1200 g. Původně hruškovitý tvar se v průběhu gravidity změní na vejčitý či kulovitý. Zvětšování dělohy souvisí s prodlužováním svalových vláken děložní stěny (prodlouží se až 10×) a tvorbou nových svalových vláken (pod vlivem estrogenů) Od konce 4. měsíce se zvětšuje především růstem miminka.

Hormonální změny pocítíte na sobě také jako změny nálady, smutek, podrážděnost, vztek, náladovost, únavnost apod.

MOČOVÉ ÚSTROJÍ: Průtok krve ledvinami se zvýší - nezapomeňte hodně pít! Svalový tonus močových cest je snížený, vyprazdňování moči je zpomalené a ženy mohou být náchylné k infekcím močových cest. - Nezapomeňte hodně pít!

OBĚHOVÝ SYSTÉM: Oběhový systém je Vaším těhotenstvím zatížen. Zvětšil se o nově vytvořené cévy v děložní stěně, mléčné žláze a oběhu krve mezi Vámi a Vaším miminkem skrze placentu. (tzv. uteroplacentární oběh) Také objem cirkulující krve se během těhotenství zvýší až o třetinu, čili máte o 1200-1500 ml více krve nežli předtím. Levá komora Vašeho srdíčka musí přidat na práci, Váš puls je asi o 20 tepů za minutu rychlejší. Čili byste se měla trochu šetřit, protože se pravděpodobně snáze unavíte, pokud budete mít chvilku, odpočiňte si s nohama ve zvýšené poloze, neošizujte se o spánek, dopřejte si jej, kdykoli na něj budete mít chuť. A pozor - žilní stěny jsou oslabené, takže jste-li predisponovány (máte-li to v rodině), mohou se u Vás objevit křečové žíly nebo hemeroidy.

DÝCHACÍ SYSTÉM: Miminko roste, roztahuje se a tlačí zespodu na Vaše plicní laloky, vzniká tzv. vysoký stav bránice. Vitální kapacita plic se snížila, počet dechů se zvýšil asi o 10 za minutu. Při odpočinku hezky dýchejte, zhluboka vdechujte čerstvý vzduch…Vaše miminko i Vy potřebujete kyslík!

TRÁVENÍ: Zpomalená pohyblivost trávicí trubice a nižší tonus její svaloviny mohou mít za následek Vaše potíže se zácpou nebo nadměrnou plynatostí (bolest břicha, pocit plnosti, nafouklosti). Z podobných důvodů Vás může trápit pálení žáhy. Vliv gravidity na trávicí systém spočívá také v pocitu na zvracení (lékaři mu říkají nausea) a zvracení. Také se Vám mohou zošklivit pokrmy, které jste jinak snášela dobře.

POHYBOVÉ ÚSTROJÍ: Přírůstek na váze vyvolá změnu statiky v oblasti pánevního pletence, ten se vlivem prosáknutí kloubních pouzder a vazů uvolní a těhotná tak chodí o širokém základu (kolébavá chůze). Těhotné mají prohnutou bederní páteř, mají snahu si ulevovat podepřením se rukou, jelikož mívají nepříjemné pocity až bolesti v zádech. Pomoc? Nechte se naučit nebo si najděte cviky na uvolnění bederní páteře (kočičí hřbet, apod.)

A POKOŽKA? Pokožka na břišní stěně se rozpíná a stejně jako na prsech se na ní mohou objevit strie.(Lze jim alespoň zčásti předcházet preventivním používáním krému, které můžete zakoupit v lékárnách a drogériích.) Vaše pokožka bude v těhotenství také zvýšeně pigmentovaná, zejména kolem řitního otvoru, na zevních rodidlech, na dvorcích prsních bradavek, nebo třeba na jizvách po operaci.U některých žen se objevují na obličeji hnědé skvrny (chloasma uterinum), které ale během šestinedělí zmizí.
Vaše pleť a vlasy Vás mohou během těhotenství potrápit. Vlivem výše zmiňovaných hormonálních bouří mohou být vlasy buď zvýšené mastné nebo naopak polámané a suché. Používejte jemný šampon pro každodenní použití nebo si nechte poradit v lékárně. Stejně tak s pletí. Nezapomeňte ji denně pečlivě čistit a ošetřovat přípravky, které jsou určeny pro její aktuální stav. Skvrny nebo jiné kosmetické defekty můžete dokonale zamaskovat speciálním vysoce krycím make-upem, který dostanete v lékárně a který byl vytvořen hlavně pro budoucí maminky s problémovou­ pletí.

PŘIBÝVÁNÍ NA HMOTNOSTI: Vaše hmotnost se zvýší v průběhu těhotenství obvykle o 10-12 kg, ale neznamená to, že tloustnete. Tento přírůstek tvoří plod, zvětšení mateřských orgánů (dělohy a mléčné žlázy), nahromadění tukových rezerv, zmnožení objemu krve a tkáňové tekutiny. 39% tohoto přírůstku tvoří plod a plodové obaly (Vaše miminko), 22% tvoří zmnožená krev, 11% plodová voda, 11% vzrostlá děloha, 9% placenta a 8% zvětšené prsy. Ale pokud bude Váš váhový přírůstek mnohem nižší nebo naopak vyšší (znám maminky, které po porodu shazovaly 20-30 kg), nepropadejte panice, poraďte se s Vaším gynekologem, který Vás vyšetří a řekne Vám, jestli se děje něco, co by nemělo, nebo jestli prostě moc jíte nebo si hlídáte kalorie.(V tě­hotenství jezte pestrou, bohatou a vyváženou stravu, ale ne víc, než jste zvyklá, nejíte „za dva“, jak se s oblibou říká!) Kdyby se dělo něco, co by nemělo? Možná čekáte trojčata. A nebo se jedná o málo častá těhotenská onemocnění, spojená s nadměrným přibýváním na váze, otoky a jinými příznaky. Ale i s tím si moderní medicína poradí, nebojte. Lékař Vám všechno vysvětlí a Vaše miminko pravděpodobně nebude ohroženo.

METABOLISMUS: Ve vašem těle přibude kolem sedmi litrů vody, aniž by se objevily otoky. 1200-1500 je zvýšený objem krve v oběhu a 5000 ml tvoří zmnožená tkáňová tekutina. Budete potřebovat získat ve stravě více iontů (Fe, Ca, P, Mg, S, K), abyste je mohla dodat i miminku. Zvýšená bude i potřeba kyslíku, který budete potřebovat Vy i Vaše děťátko.

PSYCHICKÉ ZMĚNY souvisejí s hormonálními hladinami ve Vašem organismu. Některé ženy nepocítí téměř žádné neobvyklé stavy, většina jich ale může pocítit stavy smutku, rozladěnosti, podrážděnosti, beznaděje… Některé těhotné ženy jsou naopak veselé, vyrovnané, plné optimismu, energie, září radostným očekáváním. Pokud Vás Vaše pocity trápí a máte pocit, že to sama nezvládnete, nemějte obavy se poradit se svým gynekologem nebo se obrátit s prosbou o pomoc na odborníka (psychoterapeuta, psychologa), jen nesahejte po tabletkách na uklidnění, mohly by poškodit zdraví Vašeho miminka.

Autorka: Bronislava PROKEŠOVÁ

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.05.02 13:33

Zdravím e-miminko a všechny jeho návštěvnice.

Musím říct,že na těchto stránkách listuji každý den i když zatím neplánuju v nejbližší době potomka.

Ale přesto mám takový dotaz, jelikož již několik měsíců neberu antikoncepci a nyní jsem odmenstruovala pouze jeden den a to velmi slabě(podotýkám že po Utrogestanu - který mi na:,–(il můj gynekolog pro úpravu menstruace,která se mi po vynechání antikoncepce dosti vyhýbá).Nicméně nyní mám velmi citlivé-bolestivé bradavky na dotek a to se mi ještě nikdy nestalo.Můj gynekolog mi doporučil provést test na graviditu. Je tato bolest bradavek typická pro těhotné????

Předem děkuji za odpověď

S pozdravem Sofi

Šárka
Kecalka 418 příspěvků 09.05.02 20:25

Ahoj Sofi,
já by Ti také doporučovala udělat si těhotenský test. Jeden z příznaků těhotenství jsou naběhlá a citlivá (v libovolném místě, možno tedy i na bradavkách) prsa. Šárka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.05.02 06:55

Dkuji za odpověď, test mi bohužel vyšel negativní (Já říkám bohužel???).Ale musím říct že bolest nepřestává.Počkám ještě týden jestli to nepřejde a pak uvidím co dál.

S pozdravem Sofi

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.09.02 11:52

Milá Sofi, já mám bradavky citlivé při každé menstruaci, a to dost. Nemyslím, že je to něco nenormálního, chce to si zvyknout.
Zdraví Any

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.02 09:09

Zdravím všechny čtenářky,
v těchto dnech se po mnoha marných pokusech nacházím ve stavu, kdy mi jeden test vyjde pozitivní a další, který si pro jistotu udělám, zase negativní. Z ničeho nic se mi nalila nezvykle prsa. Jinak se cítím stále stejně. Jenom bych místo sezení v kanceláři raději ležela v posteli a spala. Jsem 37. den po posledním mencesu. Tak se chystám navštívit pana doktora, aby to rozsekl, jestli jo nebo ne.
Ve skrytu duše sázím na svoji hruď, která se tak mění, že by mi nelhala.
Zdraví Albína

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.04.03 11:23

Mila Albino, ja jsem si delala 2 tehotenske testy a oba byly negativni. Prvni 10. den po dni ocekavane menstruace a druhy 15. den. Mela jsem bolesti v podbrisku a bolela me prsa, coz v mem pripade byla vzdy predzvest blizici se menstruace. Proto jsem to nijak neresila. Kdyz jsem ale v dalsim tydnu navstivila svou lekarku, ta me poslala na vysetreni krve a z vysledku bylo zrejme, ze jsem tehotna :-))) Pri naslednem ultrazvukovem vysetreni uz jsem videla svoje „embryjko“, kteremu uz bylo vice nez 5 tydnu. Proto alou k lekari, preji Ti hodne stesti

Vložit nový komentář