Jak se narodila Elenka

V předchozím deníčku jsem skončila tím, jak jsme ve 40+4 tt stále dva v jednom. Tak se držte, pokračování bude dlouhé. Byla sobota, 3 dny před vyvoláním a já si řekla, že zkusím co půjde, aby se to rozjelo samo, protože z vyvolání jsem měla strach. Slyšela jsem, že je to bolestivější a navíc jsem chtěla, aby to začalo samo od sebe.

*

Já sice nejsem ten typ na domácí porod a nezasahovat, vůbec nejsem proti medikaci, ale na druhou stranu si říkám, že příroda to nějak zařídila a mimi si samo řekne, kdy je jeho čas a takovéto vyhánění mi je proti srsti (navíc jsem vydedukovala, že jsem otěhotněla asi o dva týdny později než mi vypočítali, tak mi bylo jasné, že budu rodit po termínu).

Když přišel manžel večer z práce, tak jsme si otevřeli šampus a koukali na film. Po dvou skleničkách jsem byla úplně na plech, holt trénink chyběl, tak jsem si šla dát horkou vanu a pak jsme na to vlítli. No sex paráda, tak jsem si říkala, že tohle musí být na dlouhou dobu naposled, když jsme si to tak užili a jestli jí tohle nevyžene, tak už nic ;-)

Někdy po druhé ráno jsem se klasicky vzbudila na záchod, poslední měsíc jsem chodila tak čtyřikrát za noc, takže nic neobvyklého. No tak si tak sedím a najednou koukám a ona žádná malá, ale velká! A když jsem letěla takhle potřetí, tak už mi to bylo trochu divné. No nic, zalezu do postele, snažim se usnout a najednou mě zabolí břicho, tak jsem zpozorněla a bolest se zopakovala po deseti minutách, pak třikrát po sedmi a pak to začalo po pěti, tak už mi bylo jasné, že jsou to kontrakce a navíc ze mě začala pomalu vytékat plodovka. Vstala jsem, že se půjdu osprchovat, nato se vzbudil manžel, jestli jako už jo, tak říkám, že už mám kontrakce po pěti minutách, ať se nějak zmátoří, já se oholim a pojedeme.

Ve vaně jsem strávila hodinu, samozřejmě jsem se pořezala, krev ze mě tekla jako z vola, no zkuste se oholit přes mega pupek a poslepu, to je fakt bobřík odvahy. Rovnou jsem si umyla vlasy, abych byla na fotkách krásná, že jo :-) No a než jsem se vyfoukala, tak na mě manžel řval, jestli jsem jako normální a chci porodit v koupelně. Kontrakce už pěkně zesílily, ale pořád se to v pohodě dalo. Do Podolí jsme to měli naštěstí deset minut, tak mu říkám, ať se nebojí, že to ještě chvíli trvat bude a do porodnice to určitě stihnem. V autě to bylo lehce nepříjemné, při kontrakcích jsem nadskakovala jako na jehlách.

Na příjem jsme dorazili asi v půl páté, nikde nikdo, tak zvoníme, vylezla PA, tak jí říkám, že mám kontrakce po pěti minutách a teče mi voda. No netvářila se zrovna dvakrát mile, manžela poslala pro tašky (mohl být rád, že ho neposlala jinam ;-) ) a mě vzala na monitor, tam mě nechala dřepět třičtvrtě hodiny, to už jsem si myslela, že se na mě prostě vy… a užívají si někde s doktorem. Pak přišla, vyptala se mě na všechno možné včetně vzdělání a povolání manžela, no nechápu na co tohle potřebují vědět? Samozřejmě jsem si všechny ve čtvrtém měsíci pečlivě vyplněné formuláře nechala doma, takže jsem si přišla jako blbec.

Za chvíli dorazil mladý pan doktor, zřejmě jsem ho vyrušila ze spánku, tak si asi řekl, že mi to pěkně osladí. Řekl mi, ať vylezu na kozu, že mě prohlédne, ale spíš měl říci, že mi zaživa vyrve vnitřnosti a pak mi je tam zase vrátí. Vrazil do mě ruku až po loket, já zařvala, že to strašně bolí a on ať vydržím, že jsem otevřená na čtyři prsty, ale že se mu tam něco nezdá. Tak se tam tak chvíli hrabal a pak vítězoslavně zvolal: „aha, to jsou vlásky!“ No myslela jsem, že mu dám fakt pěstí a navíc jsem si říkala, že mele nesmysly, protože moje blonďaté miminko, stejně jako všichni v naší rodině, žádné vlásky mít nebude!

Slezla jsem z kozy, oblékám si durch promočené džíny od plodovky, mezitím prodýchávám kontrakce a přemýšlím, jestli to půjde vyprat, protože to byly zrovna moje oblíbené :-/ Manžel mezitím na chodbě přemýšlel, jestli už jsem náhodou neporodila, když tam asi hodinu stepoval. Doktor řekl, ať ho zavolám, že jdeme na porodní box. Porodní box fakt luxus, úplně nový pokojíček s krásnou koupelnou jenom pro nás, ticho a klídek, akorát tam byla trochu zima.

Přišla jiná PA, představila se, připojila mě na monitor, že prý jenom na chvíli a pak mi udělá klystýr, jestli chci, tak jsem řekla, že určitě chci (nerada bych při porodu všechny posr…, včetně mimča). Za chvíli přiběhla, napumpovala do mě asi 3 litry vody, až jsem myslela, že tam vybouchnu jako balónek a říká, ať vydržím co nejdéle, tak jsem počkala asi deset vteřin než za sebou zavřela dveře a mastila jsem na záchod, kde jsem strávila další hodinu.

Dál to pokračovalo tak, že jsem střídavě ležela na monitoru a střídavě chodila po místnosti, zkoušela sprchu, která mi absolutně nepomáhala, spíš naopak, akorát mi potom byla zima, jak jsem byla mokrá. Mezitím mě chodila asi po hodině kontrolovat PA, jak jsme pokročily a ze začátku mi nabídla epidural, který jsem hrdinně odmítla, že to není tak hrozné. No asi v osm jsem si to rozmyslela a řvala na manžela, ať sem přitáhne tu PA za vlasy, že epidural okamžitě chci, jinak tam zdechnu. No než přišla PA, udělala mi nějaké testy, pak sehnala anestezioložku, tak už jsem tam lezla po stěnách, kontrakce po minutě a nestíhala ani brečet.

Když konečně doktorka dorazila, tak mi to zase nemohla napíchnout, řvala na mě, ať sedím a ani se nehnu, v sedě to bylo nejhorší, to se fakt nedalo, mezitím uklidňovala manžela, ať se nebojí, že je to všechno v pohodě (cože? Já tady snad rodím ne?), no nakonec mi to tam vrazila v leže na boku a okamžitě nastal placebo efekt a kontrakce byly trochu lepší (pak jsem zjistila, že mi tam tu umrtvující látku pustila asi až za pět minut). Když mě napichovala, tak bylo devět a já byla na šest prstů a za dvě hodiny potom jsem se otevřela na deset a epidural mi působil naštěstí až do finále, sice to bylo asi jenom tak o 50 % lepší, ale díky bohu za to.

Tak si tam tak dýchám, happy, že to už tak nebolí a najednou šílené tlaky na konečník, já načteno z knížek, že už jako rodim, tak říkám manželovi, ať rychle zavolá PA. PA přišla, mrkla na mě a říká: „Ještě pár kontrakcí prodýchejte a pak můžete nahoru a zkusit tlačit.“ Horko těžko jsem vydržela párkrát netlačit, pak jsem se vydrápala na Mount Everest, tj. porodní křeslo, a PA říká: „teď si hezky zatlačte.“ Já tlačím a ona šla do prd…, že to tak musím říct, prostě si normálně odkráčela, já na stole nohy roztažené, v tom šoku mě všechno přestalo bolet a říkám manželovi: „no počkej, co mám jako dělat, já zatlačim a dítě mi spadne na podlahu?“ No fakt jsem se bála, aby malá nevylítla a nespadla na zem :-D

Za chvíli přišla PA, nesla si nějaké hnusné nástroje, pochopila jsem, že asi na nástřih, tak jsem dostala strach, ale najednou jsem dostávala takové tlaky na konečník, že mi to bylo všechno jedno a musela jsem tlačit. Na první kontrakci třikrát, myslela jsem si, že jednou zatlačím a malá bude venku a ono nic, tak další kontrakce třikrát, už mi začaly docházet síly, PA koukla na ozvy a asi byly horší, tak zavolala doktorku, ta přilítla, v kontrakci mě nastřihla (ani jsem to necítila), myslela jsem, že teď to půjde jak po másle a zase nic.

Jak jsem tlačila a PA na mě křičela ještě ještě, tak jsem asi trhla nějaký rekord ve výdrži na nádech, protože jsem najednou z nedostatku kyslíku omdlela. Tak mě tam začali křísit, já jsem se probrala, čuměla jak sůva z nudlí co se děje. PA mi skočila na břicho, doktorka říkla, ať tlačím co nejvíc, že už to bude a já měla takový strach, že se malá přidusí, že jsem do toho dala všechno a najednou doktorka křičí: „hlavička je venku“ a já si v duchu říkám – tak už jí sakra vytáhni, ať to nebolí, ještě jsem zatlačila a vidím fialový černovlasý uzlíček, dostala jsem strach, že nepláče, tak se ptám, jestli je v pořádku a doktorka, že jo a nato začala křičet.

Dr. manželovi nabídla přestříhnout šňůru, což jsme oba s díky odmítli, pak malou otřeli a daly mi ji v přebalovací podložce na břicho, bylo to tak krásné, jak na mě ta moje holčička koukala, vlásky dlouhé a černé jako malá cikánečka (ha ha blondýnka) a my se na ni nemohli vynadívat. Pak ji vzali na vážení, měla 3120 g a 50 cm, manžel šel fotit a já mezitím porodila placentu (fakt kedr, takové krve). Pak přišel manžel i s malou, sedl si vedle do křesla a zatímco mě doktorka šila, malou choval, povídal si s ní a ona na něj tiše koukala. Šití bylo teda síla, měla jsem pocit, že to trvalo snad hodinu a na konci už mi nepůsobilo umrtvení, tak mě frajerka šila zaživa, prý už je to jen pár stehů, tak to vydržím – doktorku jsem za to nenáviděla, ale zpětně musím poděkovat, zašila mě dobře ;-)

Pak přišla PA, že zkusíme přiložení, malá se hned krásně přicucla a druhý den jsem měla mléko pro celou porodnici :-) Dvě hodiny nás nechali i s malou na porodním pokoji, dokonce nám přivezli i oběd, tak se manžel alespoň nadlábnul a mě pak odvezli na šestinedělí. Večer mi přivezli malou a sestřička mi ukazovala, jak se o ni starat a já při tom málem omdlela, tak mi řekli, ať se radši vyspím, že mi jí dají ráno, což jsem uvítala, protože jsem byla úplně hotová. Od rána jsem ji už měla u sebe, kojily jsme ukázkově, malá hezky přibírala a žloutenku měla slaboučkou, tak nás třetí den po porodu pustily domů.

Na závěr bych chtěla říci, že nechápu, jak někdo může tvrdit, že porod je nádherný, pro mě to byla ta nejhorší bolest na světě, jak já s oblibou říkám „jako uříznout si nohu tupým nožem“ a kdybych nemusela, tak znovu nerodím. Neumím si představit, že na tu bolest někdy zapomenu, je to rok a mám to pořád v živé paměti, na to se fakt zapomenout nedá. Jediné, s čím naprosto souhlasím, je, že to nádherné stvoření, které z vás vzejde, stojí za všechnu bolest světa a možná to je i tak správně, abychom si našich dětí vážily a nikdy na okamžik jejich zrození nezapomněly.

P.S.: Děkuji svému manželovi, že to se mnou těch devět vyčerpávajících hodin vydržel a doufám, že si to spolu příští rok zopakujeme :-)

Váš příspěvek

Odesílám...
325
21.12.11 07:13

Na závěr bych chtěla říci, že nechápu, jak někdo může tvrdit, že porod je nádherný, pro mě to byla ta nejhorší bolest na světě, jak já s oblibou říkám „jako uříznout si nohu tupým nožem“ a kdybych nemusela, tak znovu nerodím. Neumím si představit, že na tu bolest někdy zapomenu, je to rok a mám to pořád v živé paměti, na to se fakt zapomenout nedá.

:lol: TAK MOJE POCITY JSOU NAPROSTO STEJNÉ, MÁM 7 MĚSÍCŮ PO PORODU A DODNES SI KAŽDEJ DEN NA TU HRŮZU VZPOMENU. ZA 5 MĚSÍCŮ JDU RODIT ZNOVU A UŽ TEĎ MÁM STAŽENEJ ZADEK :? :,(

 • Nahlásit
 • Zmínit
1053
21.12.11 08:32

Díky za deníček. Do Podolí se chystám v březnu, mám z toho takové rozporuplné pocity. Ale měnit nebudu, taky to mám kousek :-) Gratuluju k holčičce.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1238
21.12.11 08:47

ajva: taky jsme tři měsíce po porodu „uklouzli“ a já se bála, že budu těhotná a z porodu jsem měla měsíc noční můry, ale naštěstí to dobře dopadlo a teď s odstupem už mám na porod více odvahy ;)

emari: nechtěla jsem aby to vyznělo, že Podolí je špatný, naopak, já bych nikam jinam rodit nešla, sice je to továrna, ale máš záruku, že když se něco pokazí, tak máš veškerou dostupnou péči a na nepříjemný doktory můžeš natrefit všude, takže i přesto jak to zní jsem byla moc spokojená, minimálně na šestinedělí to bylo fajn :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1053
21.12.11 09:16

Lin: díky, vyznělo to tak nějak realistiky, ani stížnost, ani lakování na růžovo. Ale neboj, já si to stejně na růžovo v mysli přeláknu , páč jsem srab a jinak bych to nedala :P Mám stejné důvody jako ty, proč jsem si Podolí vybrala - nejdu tam jako do wellness hotelu, aby mě hýčkali, ale spíš spoléhám, kdyby se něco pokazilo, že to zvládnou… Přeju hezké vánoce s mimi!

 • Nahlásit
 • Zmínit
2250
21.12.11 09:36

Souhlasím, porod je prostě bolavá dřina… Ale za ten výsledek to rozhodně stojí :) Jinak k tomu vyvolávanému porodu- i když jsem to ořvala, že nezažiju tu klasickou situaci, kdy člověk leží vedle spícího chlapa, bolí ho břicho, převaluje se, nemůže usnout a najednou rup a plodovka vesele teče, ale nakonec jsem ráda, že to tak dopadlo, nedovedu si představit, že bych za dva týdny rodila obříka (mám cukrovku I. typu, u takových matek je vyvolávání velice doporučené).

Ale abych tě uklidnila, já rodila necelé tři hodiny a bolelo mě to jenom při psoledních dvou kontrakcích a tlačení :)
Užívej si maličké (Taky jsem chtěla Elenku… No, třeba to vyjde při dalším miminku :) )

 • Nahlásit
 • Zmínit
17629
21.12.11 09:55

Gratuluju k holčičce :kytka:
Upřímně musím říct, že jsem z těch, které porod považují za nádherný zážitek - také jsem rodila v Podolí a je zajímavé jak úplně odlišně jsem to celé prožila, asi mě to inspirovalo k sepsání svého porodu :)

Přeju další porody za hubičku :*

 • Nahlásit
 • Zmínit
5406
21.12.11 09:58

Hezky napsané, docela jsem se nasmála :potlesk: Tak gratuluju k holčičce ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1238
21.12.11 10:00

Děkuju a taky přeju hezké vánoce :kytka: a Kajuli: já tiše doufám, že můj příští porod bude kratší a méně bolestivej, tři hodiny teda fakt závidim :cert:

 • Nahlásit
 • Zmínit
21.12.11 10:22

Moc hezky napsané… :) První jsem rodila v Podolí a začátek byl dost podobnej… Podruhé malovali a teď potřetí doufám, že tam stihneme dojet:-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1741
21.12.11 10:27

moc gratuluji jak si to zvládla :palec: :kytka: a maličké hodně zdravíčka a štěstíčka do života :srdce: je nádherná :* a má úplně stejné míry jako můj syn :-)
já měla taky oba porody docela dramatické a nic hezkého u porodu jsem neviděla,až pak hned po poporodu,kdy se dostavila euforie ,když mi položili dcerku na bříško,byla to úleva v celém těle,každé bunce ,u syna to byla dost jinakmjseli ho resuscitovat,ale naštěstí je všechno v pořád/viz moje deníčky ;) /
jinak krásné vánoce :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2460
21.12.11 13:04

ahoj LIN32 děkuji za deníček, krásně napsané,chvilinku jsem se smála a chvilinku s tebou ten stav prožívala. Blahopřeji k holčičce. s manželem se nám líbí taky jméno Elenka :dance:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1517
21.12.11 13:59

Moc pěkně napsaný…první porod jsem měla hodně podobný jako ty.Pět let jsem každýmu říkala,že už rodit nikdy nebude a Románek,že bude jedináček.No a nakonec jsem teda otěhotněla znova,ale bála jsem se a to pořádně.
Druhý porod už nebyl tak hrozný.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1505
21.12.11 19:22

Teda musím říct, že mě tvůj deníček fakt pobavil :palec: Tvůj smysl pro humor je mi dost blízký.
Mojí dceři budou 2roky a porod mám stále v živé paměti, ale i přesto do toho půjdu časem ještě jednou. Za ty dětičky nám to přeci stojí :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
21.12.11 19:28

deníček

teda díky za tvůj styl psaní, v tom předvánočním shonu jsem se upřímně zasmála a vzpomněla na svůj porod v Podolí, žluté porodní křeslo atd…gratuluji k holčičce a fakt díky:-))))))))))))))))))))

 • Nahlásit
 • Zmínit
569
21.12.11 20:00

Moc gratuluji k holčičce :kytka: .
Musím přiznat, že jsem se u tvého deníčku usmívala jako měsíček na hnoji :mrgreen: …je perfektně napsán a ještě perfektněji se četl! Klobouk dolů a už te´d se těším na tvůj další deníček z druhého porodu :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
920
21.12.11 22:02

Moc hezky se to četlo, díky za ten nadhled, nejvíc mě pobavilo těch deset sekund před úprkem na záchod po klystýru. Já po druhé nedala ani to, tak se mi to připomnělo :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
21.12.11 22:48

taky moc gratuluji k holčičce :potlesk: mněla podobný míry jako naše Viky 3150g a50cm jo a o Podolí jsem slyšela,že se teď dost pohoršilo,tak jen přeji Vám co tam jdete rodit ať je vše v pořádku a máte skvělý porod :* jinak přeji Všem krásný Vánoce :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
567
22.12.11 07:13

Super napsané :potlesk: a krásně se to četlo,taky bych to takhle chtěla umět,placentu jsi popsala přesně já když jí viděla, tak ze mě vyklouzlo že je to koupací čepice.Gratuluju :kytka: k Elence a přeju krásné a pohodové vánoce :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
181
22.12.11 19:41

Gratuluju k Elence :kytka: Taky jednu doma máme :lol:…ale už školačku 8) Taky nechápu ty, co tvrdí, že porod je nádherný zážitek :nevim: Já si sice stěžovat nemůžu, neb dcerčin porod byl v pohodě a synek se dokonce narodil do hodiny, co jsme přijeli do porodnice (a to jsem ani neměla žádné velké bolesti, možná tak poslední minuty tlačení :roll: ) Ale i tak přesto všechno porody prostě bolí a komu se líbí bolest??? Pro mě je nejkrásněší zážitek „narození“ dětí, NE jejich porození…

 • Nahlásit
 • Zmínit
1238
23.12.11 18:16

Všem moc děkuji za chválu a jsem ráda, že jste se pobavily, snad mi ten vtip vydrží i na další porod :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit